Light Backpacking - turistika nalehko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod salaon » pát bře 1, 2019 16:36

bl0nd4k: Díky za info, jdeme z jihu, tak v tej Bavelle by to mohlo vyjít.
salaon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř črc 9, 2014 10:52

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod bl0nd4k » sob bře 2, 2019 21:34

Není zač, jestli to mají na startu v Conca bohužel nevíme, neboť jsme tam došli v neděli a to bylo zavřeno. Na pobřeží ve sparu v Porto Vechio to ale neměli.
''Omnia mea mecum porto'' Bias of Priene
bl0nd4k
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned črc 27, 2014 17:03

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod vonkreuz » úte bře 12, 2019 21:23

vonkreuz píše:@ Budo - mám nějaký LG, večer se podívám co to je. Malé, lehké, velká výdrž, 1x vypraný a stále funguje. *

Takže mám LG GS101, nový asi jedině na eBay. Ale musím říct, že ten telefon vydrží strašně moc po stránce fyzického ne/zacházení i výdrže baterie, příjem signálu má lepší nez Nokia Lumia 830 (nebo 850?).
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Chromý kůň » ned bře 31, 2019 21:08

Máte někdo prosím zkušenost s quilty od cumulusu? O co mi jde, měla by to být náhrada za koteku 500, která je na mé použití dost teplá. Quilt bych používal jako "třísezónní" (řekněmě konec března/začátek listopadu) s tím, že občas v poušti a nebo horách to může cinknout pod nulu (ale s tím se vyrovnám přihozením péřovky a fuseklí). Vážím mezi 250 a 350g verzí. Podotýkám, že v jsem přečetl všechny dostupné prameny v češtině i angličtině, jde mi spíš o vlastní postřehy.
Díky.
kostejuv.blogspot.cz
Chromý kůň
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned dub 4, 2010 15:37
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod PaKo » pon dub 1, 2019 6:45

Mě osobně se v quiltech od Cumulusu spalo daleko více pohodlněji, než ve spacáku hlavně z důvodu o něco větší šířky (díky absenci zad) a díky možnosti roztažení (gumový výplet zad) jsem se necítil tak moc jako ve svěrací kazajce, kde je zkrátka limit a konec. Navíc v teplejších měsících lze výplet vyvázat (pár sekund) a používat bez něj jako deku s chobotem na nohy, případně jen v kombinaci se sponou za krkem. Takže za mě jo, super :)
PaKo
 

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Chromý kůň » pon dub 1, 2019 8:24

@PaKo
Měřím 180cm a váha se pohybuje kolem 75kil a tak problém se svíráním v klasickém spacáku (konkrétně v kotece) nepozoruju, je mi v něm prostě vedro a ani rozepínání zipu od spodu mi tohle příliš nevyřešilo.
Pokud jsi quilty od cumulusu zkoušel, jaké máš poznatky o teplotním rozmezí. Zatím jsem nakloněn spíš gramáži 350.
kostejuv.blogspot.cz
Chromý kůň
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned dub 4, 2010 15:37
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod PaKo » pon dub 1, 2019 9:08

Podle mě (ale každý je jiný, takže to nelze brát doslova) teplotní rozsahy, které uvádí Cumulus, odpovídají skutečnostem.
PaKo
 

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod shoe » pon dub 1, 2019 11:33

Chromý kůň píše:@PaKo
Měřím 180cm a váha se pohybuje kolem 75kil a tak problém se svíráním v klasickém spacáku (konkrétně v kotece) nepozoruju, je mi v něm prostě vedro a ani rozepínání zipu od spodu mi tohle příliš nevyřešilo.
Pokud jsi quilty od cumulusu zkoušel, jaké máš poznatky o teplotním rozmezí. Zatím jsem nakloněn spíš gramáži 350.


Já mám 350ku a je tak do -2. Samozřejmě s oblečením uvnitř.
O našem cestování s Lenkou si můžete přečíst na http://easy-trail.com

Pacific Crest Trail Nový Zéland Korsika Mallorka Pyreneje Azorské ostrovy

YouTube: http://youtube.com/c/easytrail
Instagram: http://instagram.com/EasyTrail/

Seznam vybavení s odkazy: https://lighterpack.com/r/a0xb13
shoe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: čtv srp 15, 2013 22:51

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod fps » pon dub 1, 2019 14:58

Chromý kůň píše:Máte někdo prosím zkušenost s quilty od cumulusu? O co mi jde, měla by to být náhrada za koteku 500, která je na mé použití dost teplá. Quilt bych používal jako "třísezónní" (řekněmě konec března/začátek listopadu) s tím, že občas v poušti a nebo horách to může cinknout pod nulu

tak já tedy do cca -3°C jaro/podzim potřebuji péřák který má aspoň 500 g 800 cuin, a to ještě ležím na Therm-A-Rest NeoAir Xtherm která má R-Value: 5,7, jak se teplota začíná blížit nule, tak přestávám používat péřák jako deku, a začínám používat péřák jako mumii, já bych tedy pod nulou nechtěl spát ani pod Quilt 450 a na Therm-A-Rest NeoAir Xtherm která má R-Value: 5,7, tedy bych spíš nespal než spal
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Chromý kůň » pon dub 1, 2019 15:52

Díky všem za názory a vyjádření, vidím to na 350tku, jeví se mi jako nejuniverzálnější v rámci mých potřeb. Samozřejmě jako bonus vnímám absenci problémového zipu a taky ušetřím pár gramů a se základní váhou se tak dostanu pod čtyři a půl kila.
@fps
Zimomřivej moc nejsem, TR neoair (žlutou) používám taky, ale spíš kvůli zmasakrovanejm zádům. Pokud bych se dokázal vyspat na pěnovce, byla by to moje volba.
kostejuv.blogspot.cz
Chromý kůň
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned dub 4, 2010 15:37
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod PaKo » stř dub 24, 2019 7:31

Mám dotaz na místní ultralight backpackery - docela mne láká na část roku od jara do podzimu přejít na něco lehčího, hmotností až zanedbatelného co se týče přístřešku a přemýšlím o kombinaci Sea to Summit Ultra-Sil Nano Tarp Poncho společně s Sea to Summit Nano Mosquito Pyramid Net Single.

Snad nedostanu čouda za tak amatérský dotaz, ale dá se v něčem takovém fakt přežít noc v suchu, pokud začne pršet? Proč mám tak dementní dotaz - většinu výletů jsem spával v hamace pod tarpem, takže jsem toto nemusel řešit a v současné době používám tarptent (tarp + vnitřní stan - což mi ale na 98% nocí, kdy je krásně - pokud se bavíme třeba o duben-říjen - přijde pro podmínky naší země zbytečné).

Ale pokud si ustelu pod takovou plachtou / pončem, tak mne ani tak netrápí, že bych se pod to neposkládal, jako voda, která bude stékat po zemi. Jasně, je to to samé, jako spát pod velikou plachtou, takže radši ještě jednou, spal jsem drtivou většinu času v hamace a když už jsem spal pod tarpem, tak bylo hlášeno (a i bylo) krásné počasí bez deště, takže tarp sloužil spíš jen jako ochrana před rosou a borčusem ze stromů.

Láká mne to ušetření hmotnosti (s kolíky a nějakými lanky to vyjde cácá 400g). Na druhou stranu, pokud by bylo doporučení "Vem si ještě žďárák", tak v tu chvíli už je to nesmysl, protože úspora hmotnosti už nebude tak významná, aby se to vyplatilo (a to i pokud by to měl být ten UL žďárák, který imho stojí 5k, to se pak nevyplatí ani finančně).

Mám jen zbytečné obavy, nebo pod takovým přístřeškem je riziko vyplavení docela dost předpokládané?
PaKo
 

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 24, 2019 8:00

me by spis vadil ten rozmer 145x265cm.mi prijde hodne hranicni velikost treba na acko, mam rada kdyz se muzu pod celtou posadit, oblict, takze stavim trosku vys a myslim, ze neni problem aby to neudrzelo dest, ale prisla.bych si pod tim hodne stisnena a postaveny uplne u zeme pro pripad ze vim ze ma.chcat a ne spis tak jistotka na rosu/prehanku to asi neposkytuje pro me uplne prostorovej komfort na druhou stranu vyplaveni bych se nebala, pokud by me neomezoval ten mensi rozmer... spis ta vaha bude na ukor odolnosti mechanicke
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9318
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » stř dub 24, 2019 9:05

Ja bych se trochu obaval v prvni rade taky kvuli tem rozmerum. Podle mne Te to pri trochu vetsim desti nebo desti s vetrem z boku neochrani, kdyz udelas tarp trochu vys. Teoreticky bys mohl udelat jen tu rovnou plachtu na jednu stranu, proti vetru, ale jakmile by se vitr jen trochu tocil mas po suchu.
Se zatekajici vodou pri silnejsim desti budes mit (podle mne) v tarpu problem vzdy, pokud zazrakem nenajdes vyvysene mistecko presne pod spacak. Misto zdaraku by se Ti v tomto pripade mozna spise hodila lehka nepromokava plachta pod spacak, pokud by se Ti povedlo zvysit kraje podle sklonu terenu, aby voda odtekala kolem.
Jeste me napadava, ze pokud se nehazes i se spacakem, mohl bys sehnat neco jako toto a jeste tomu ustrihnout vrchni cast, jinak receno nechat jen pod sebou, zvrchu to spojit dvema-trema kousky elastickeho lana. Nebo to udelat z odolnejsi termoizolacni folie. Ale taky je mozne si sehnat spise "polostan" ze stejneho materialu, to uz mas primo i se spodkem a mas to i misto tarpu. Jen asi nevydrzi tak dlouho. Zase vahove to nemusi byt spatne.
Linkovane ber jen jako inspiraci, nemam prehled, jen davneji jsem se po necem koukal a videl jsem, ze je toho plny amazon i aliexpress za par dolaru.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » stř dub 24, 2019 9:29

Jeste poznamka k tomu "stanu", tj. s podlazkou. Bacha na to, ze to uz se potom vetsinou povazuje za stanovani a ne za "pod sirakem". Z cehoz plynou pro nekoho neprijemne moznosti pokutovani za prenocovani v prirode, kde se "kempovat"/stanovat nesmi. S tarpem bez podlazky je to neco jineho.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod PaKo » stř dub 24, 2019 11:29

Tohle absolutně neřeším a ani řešit nehodlám :) Nespím někde v první zóně NP, nikde nic nepoškozuji, neničím, nenechávám nepořádek a (a to jsem měl říct jako první) věřím, že pokud se člověk nechová jako prase (a to i vystupováním), tak se vždy domluví i když narazí na nějakého toho "ochránce přírody" (mluvím o ČR). Budu tak i nadále doufat a věřit, že zdravý rozum a slušné chování zvítězí nad byrokracií a nesmyslnými předpisy...
PaKo
 

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » stř dub 24, 2019 12:54

Je to OT, ale...
To neni jen o prvni zone NP ale i o vsech rezervacich - a tech je na horach docela dost po cele CR. A taky bych v pripade "narazeni na nejakeho toho ochrance prirody" nepocital, ze "zdravy rozum a slusne chovani zvitezi nad byrokracii a nesmyslnymi predpisy". Uz jen proto, ze ty predpisy casto nejsou "byrokracie" a uz vubec ne "nesmyslne" ale kvuli fakticke ochrane. Muzes se chovat, jak chces ohleduplne, nenechavat neporadek - ale nemuzes vedet, jak pouha Tvoje pritomnost nekde co a jak ovlivni. Co kdyz jsou tam chraneni nejaci zivocichove, ktere tam chteji prijit v noci, kdyz tam budes spat - a kdyz Te tam najdou, tak kvuli Tobe uz tam nikdy neprijdou?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod PaKo » stř dub 24, 2019 13:44

Jsem stavební projektant, takže bojů s větrnými mlýny v podobě vydlabaných úředníků (to nemyslím na nikoho konkrétně zde) a jejich vidění světa mám v práci až po uši. Omlouvám se tedy, že dále na toto téma nebudu dále diskutovat :)

Apropo - to zvířectvo, které bych tam v tom stanu omezil, by se tam nevrátilo kvůli té podlážce? Já jen, že řeč byla právě o tom rozdílu spaní ve stanu / pod tarpem, takže kdybych tam spal ve žďáráku, tak by zvířata jásala a plesala, nebo reaguješ na úúúúplně něco jiného, než co jsem napsal v reakci na tvůj příspěvek?
PaKo
 

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » stř dub 24, 2019 14:26

Ne, ja jsem myslel spani vubec. Podlazka v tom nehraje roli. Ta spise vadi rostlinam.

Ja jsem Ti jenom chtel naznacit, ze s tim spanim to vubec neni jen o prvnich zonach, jak jsi psal, ze tam nechodis. Napriklad v Beskydech je prakticky cela Lysou horu (mozna mimo samotny vrchol) od urcite vysky, stejne tak i Smrk a Travny sama Narodni prirodna rezervace, kde v pripade "nacapani" uz ta podlazka roli hrat muze. Na druhe strane, kdyz ji budes pouzivat pouze pri desti, tak je mala pravdepodobnost, ze na ochrance narazis. To uz spise na myslivce, coz je radove nebezpecnejsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Allydamm » stř dub 24, 2019 14:40

Jo myslivec. Máváš než se posadíš bílou vlajkou?
Allydamm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv úno 21, 2019 8:58

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod GreyMouse » stř dub 24, 2019 15:56

@PaKo: Myslíš, že půjde nějak rozumně zavěsit moskytiéra pod to pončo? Zdá se mi, že takové přístřeší bude z boků dost otevřené, tedy nic moc jakmile bude při dešti trochu foukat.

V loňském horkém létě nás voda pod přístřeškem vyplavila dva večery po sobě. Ale v obou případech na tvrdém povrchu (nouzová nocoviště na Šumavě), myslím, že neudusaná půda někde v lese by ty přívaly vody zvládla. Spíš bych řešila jak přístřešek z ponča postavit, aby mi tam nepršelo ze stran. S metr vysokou moskytiérou a pončem až nad ní si to neumím představit.


Ad OT. Myslím, že jsem loni v podobné diskuzi psala, že by mě zajímalo, jestli už někdo nějakou tu stráž potkal a jak to proběhlo. Tak už si můžu odpovědět. Spali jsme pod širákem v I. zóně NP (mezi lavičkama hned vedle silnice). Když jsme snídali, přijelo auto a
"Dobrý den, stráž národního parku, to auto je vaše?"
"Ne."
Pak s pohledem na naše spacáky přehozené přes opěradla laviček: "Na spaní jsou nocoviště, ale budiž. Jen už to ukliďte, za chvíli začnou jezdit cyklisti, tak ať není vidět, že jste tu spali."
Takže za mě OK, myslím, že to s tím zdravým rozumem není tak špatný ;-)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod shoe » čtv dub 25, 2019 0:01

Pončo bude fungovat, ale když bude vítr...tak budeš mokrej...hlavně, když se bude měnit směr větru.

V dnešní době (v rámci nabídky stanů na bázi tarpů)...a cenách např. UL stanů z Číny (Např. tento stan stoji běžně v akci 70 USD -> dvouplášť pro jednoho, ale staví se na hůlky.... váha 750 gramů: https://www.youtube.com/watch?v=5O6HY2xYyAk ), bych fakt neřešil kombinaci čistého tarpu a moskytiéry...protože stejně pak zjistíš, že budeš potřebovat žďařák:)

Pokud Ti tedy nevadí, že musíš mít hůlky/extra tyčku na stan (je stále dost lidí, kteří chtějí samonosný stan... nic proti tomu, ale doporučoval bych zkusit i stan bez prutů...a až poté se rozhodnout).

Nicméně, pokud bys přeci jenom chtěl tuto kombinaci, tak v případě zájmu mám k dispozici nano net za 500:-)

PS: Nezapomeň k váze ještě přičíst podložku....a jsi pak na 500 gramech. Myslím si, že za 100 USD i s dopravou/clem je fakt lepší koupit rovnou stan:) PS: I ten stan se 750 gramy má odepínatelný vnitřní stan, takže můžeš mít opravdu dobrou ochranu třeba za 320 gramů.
O našem cestování s Lenkou si můžete přečíst na http://easy-trail.com

Pacific Crest Trail Nový Zéland Korsika Mallorka Pyreneje Azorské ostrovy

YouTube: http://youtube.com/c/easytrail
Instagram: http://instagram.com/EasyTrail/

Seznam vybavení s odkazy: https://lighterpack.com/r/a0xb13
shoe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: čtv srp 15, 2013 22:51

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod shoe » čtv dub 25, 2019 0:07

apuka píše:Ne, ja jsem myslel spani vubec. Podlazka v tom nehraje roli. Ta spise vadi rostlinam.

de v pripade "nacapani" uz ta podlazka roli hrat muze


Z toho, co jsem zjistil, tak je zakázáno tábořit - a táboření je definováno jako "souhrn různých činností umožňující vícedenní pobyt v přírodě spojený s možností přespání, a to obvykle ve stanech nebo jiných přístřešcích (stavění stanů, příprava stravy, likvidace odpadků apod.).

Je zde zásadní vícedenní - pokud je tedy jen jednodenní, tak se pak nemůže jednat o táboření (i když stavíte stan). Pokud je tedy v oblasti možné být přes noc, tak by to neměl být problém. Pak když je v NP zakázáno chodit mimo vyznačené stezky, tak když si ustelete na stezce, tak také pak už nic neporušujete.
O našem cestování s Lenkou si můžete přečíst na http://easy-trail.com

Pacific Crest Trail Nový Zéland Korsika Mallorka Pyreneje Azorské ostrovy

YouTube: http://youtube.com/c/easytrail
Instagram: http://instagram.com/EasyTrail/

Seznam vybavení s odkazy: https://lighterpack.com/r/a0xb13
shoe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: čtv srp 15, 2013 22:51

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » čtv dub 25, 2019 3:36

Ach jo. Tohle je apukova obsese a mame tu na to nekde specialni vlakno, kde uz se to vsechno diskutovalo. Uplne by stacil odkaz na nej, ja ho ted hledat nebudu, protoze mi to taky prijde celkem nezajimave.

Muj tip k tematu je zdarak. Sam o sobe, pak neni potreba nic jineho. Kdyz dest nehrozi, da se pouzit jako podlozka, kdyz jo, tak se do nej vleze. Nemusi se nic stavet, nejsou potreba zadne hulky a da se spat kdekoliv. Jednou jsem takhle spal na hrebeni Karnskych Alp ve zbytku zakopu z prvni svetove valky :) Neprselo, ale zato dost foukalo, na to se taky velmi hodi. Akorat to musi byt dobry a prodysny zdarak a takove se delaji i s moskytierou. Na to je ale opet jine vlakno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod PaKo » čtv dub 25, 2019 6:18

shoe píše:V dnešní době (v rámci nabídky stanů na bázi tarpů)...a cenách např. UL stanů z Číny...

Mám LanShan 2 a zrovna včera se mi podařilo ulovit verzi pro jednoho v zelené verzi za zvýhodněnou cenu ($ 84), tak jsem do něj hned šel :) Pokud (pevně v to věřím) bude stejně kvalitní, jako ten co mám, není co řešit ;)

shoe píše:Nezapomeň k váze ještě přičíst podložku....a jsi pak na 500 gramech.

Jo no, ty rozdíly jsou pak v hmotnosti minimální a v pohodlí se přitom liší diametrálně.

mike píše:Muj tip k tematu je zdarak.

Snad nebudu OT, ale což, i když mají žďáráky vlastí topic, furt je to i téma týkající se light backpackingu.

Podle mého názoru (klidně mi ho vyvraťte) je žďárák dobrý právě, pouze a jen jak jsi to teď napsal - když hrozí v noci nějaká přeháňka nebo déšť, tak pouze jako POJISTKA. K tomu bych ještě přidal ranní rosu. Nic víc. Chápu, že mě za to majitelé žďáráků sežerou, ale vysvětlete mi - pokud máte pouze žďárák a je deštivé počasí už odpoledne s výhledem, že bude pršet třeba i celou noc a dopoledne následujícího dne, jak prosím pěkně do toho žďáráku lezete, abyste byli v suchu? Podle mne to dost dobře nejde, ba je to až nemožné (bavíme se o lese, ne o tom, že když prší, najdu si nějaký přírodní či jiný přístřešek - to je mi imho žďárák pak tuplem k prdu, páč to můžu udělat i bez něj a vyjde to nastejno).

Prší, vytrvale. S tarpem si postavíš tarp/tent a vše ostatní již děláš v suchu - převlékneš se, rozložíš si cajky, uvaříš, relaxuješ = jsi v suchu. Pokud nechceš vstávat do deště (což se zase dá udělat opačným způsobem suchou cestou) a víš, že déšť během dopoledne přejde, můžeš si uvařit snídani, číst si, posedět, pokecat - pokud je vás víc, atd...

Se žďárákem hodíš žďárák na zem, je okamžitě mokrej, vyndáš spacák (věřím, že tady se dá zajistit, že nebude durch, ale mokrej jen tu a tam z vody, co steče z mokrýho žďáráku dovnitř, zatímco tělem zabraňuješ dešti dopadat na spacák) a co potom? Na dešti se převlečeš (což je samo zbytečný, páč to mokrý oblečení, co máš na sobě bude mokrý stejně, jako to co si na tom dešti oblíkneš), případně zpod ponča nějak vlezeš do žďáráku (další voda + vlhkost z oblečení pod pončem), kde pak budeš ve vlhku a mokru ležet do rána (mňam), kdy za stálého deště vstaneš (opět další mokro - pokud to víc vůbec ještě jde) a totálně promočenej jdeš hledat stejně nějaké přístřeší (žďárák je pak k ničemu, viz výše), aby sis mohl udělat vydatnou snídani, protože díky tomu žďáráku jsi si nemohl uvařit / najíst se ani večer, ani ráno (pokud tedy nemáš něco do pusy, co bys jedl na dešti). Pokud nechceš vstávat do deště a víš, že déšť během dopoledne přejde, můžeš dál ležet mokrej v zapařující se rakvi dokud pršet nepřestane.

Kombinace tarpu + žďáráku je ale pak právě už trošku zbytečná, protože se smývají jediné výhody a to je hmotnost, rychlost postavení (rozbalení žďáráku) a nenápadnost. Někdo třeba namítne, že ne všude se dá postavit tarp. Což o to - možná taková místa jsou, ale pokud najdete plácek, kde se dá pohodlně lehnout ve žďáráku(pohodlně, tj. cca rovina a plocha pro karimatku), tak ten tarp pro jednoho zase o moc větší půdorys nemá a tak ty možnosti "postavení" jsou defakto vyrovnané (pokud samo nebudeme mluvit o nějakém polosedu pololehu v suťovisku, kde je to o přečkání noci ve žďáráku a ne pohodlném ležení).

Opravdu se nechám poučit, není to myšleno útočně na vlastníky žďáráků nebo abych někoho naštval, ve žďáráku jsem nikdy nespal, takže jsou to čistě moje teoretické scénáře, které mne ale právě dost od tohoto druhu bivakování odrazují. Pokud se v nich mýlím, rád si to přečtu a poučím se :)
PaKo
 

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » čtv dub 25, 2019 6:24

to sem myslela v podstate taky tim, ze ma poncho malej rozmer, musi se davat uplne k zemi aby prave v pripade vetru a deste na cloveka nezafukovalo a pripadne nezafukovalo s vodou...

proto za me, pokud "obdelnik", tak se mi to zda hodne nouzovy tou velikosti, jak pise shoe nejaky ty tatpiky by pak asi byli lepsi...

ja mam teda celtu asi 300x350, pro dva porad luxusne prostorna a v cechach dostatecna, nouzove i pro tri, v tom lese vetsinou puda saje dobre, jak.psala GM, vyplaveni spis na tvrde vysusene zemi...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9318
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Allydamm » čtv dub 25, 2019 8:34

PaKo: Není to úplně mimo, ano žďárák je ve špatném počasí vlhká záležitost, ale jak to popisuješ, opravdu pod tarp chodíš v bezvětrných tropických průtržích a užíváš si pohodlí sucha? Co případ z druhé strany jak přespáváš letní bouřky? Já si třeba loni užil v jižních čechách čtyři do týdne. Jednoduše a hlavně rychle jsem si ustlal mimo stromy a přespal, neřešil jsem vítr, neřešil jsem že jsem občas vstával do kaluže vody, sucho vypadá jinak, ale rozhodně to nebylo zdraví škodlivé mokro. Nečůrám do lahve, takže vstávání na noční odběhnutí je v takovém nečasu rychlá akce která tě plně probudí, ale tarp si ani nedovedu představit.
Allydamm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv úno 21, 2019 8:58

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » čtv dub 25, 2019 8:38

@PaKo: myslim, ze zasadny rozdil mezi Tvym a mikovem mysleni je, kde se kdo z Vas prevazne pohybujete.
V kopeckach CR (mimo Krkonose a cast Jeseniku, kde je to uz vetsinou zalesnene nebo stromy/les pobliz, najdes docela dobre misto chranenejsi pred vetrem) muze byt tarp jednodussi reseni.
V Alpach, nekde nad hranici lesa muzes mit naramny problem s vetrem - zkus si postavit jednoduchy tarp nekde pri hrebenovce v polohach napr. nad 2000m, kde se smer vetru casto meni a sila je nekolika nasobna nez v nize polozenych udolich. Pravdepodobne toho moc nenaspis, protoze budes celou noc resit, aby Ti tarp neuletel. Ve zdaraku toto resit nemusis a jeste jsi pred ucinkami vetru chraneny. A to pisu jen o pripadu, kdyz neprsi, jen jako ochranu pred rosou.
Popravde receno, nepamatuji, ze bych nekdy v Alpach videl postaveny tarp, na stany a ve zdaracich bivakujicich lidi ale natrefil casto.

Jo, a mike jezdi na hory zasadne, kdyz je dobra predpoved, takze se podle moznosti vyhyba delsimu desti...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod PaKo » čtv dub 25, 2019 10:04

Samozřejmě, to máš naprostou pravdu - místo použití je silně závislé na výběru. Já to vztahoval na tu naši kotlinu právě, je jasné, že na horách jako jsou Alpy půjde o zcela něco jiného :)
PaKo
 

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » čtv dub 25, 2019 15:48

@shoe: abych to tady nezaneradil OT, dal jsem link na rozsahlou diplomovku zabyvajici se (i) pravnimi aspekty prespani v prirode v CR do vlakna Prespani v prirode
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » čtv dub 25, 2019 17:08

@PaKo: v podstate ti uz odpovedeli panove nahore. Vsechno ma sve plusy a minusy. Zdarak celkem elegantne resi problemy, kteryma jste se zabyvali nahore, ale zas prinasi nektere jine. V podminkach, ktere popisujes, to dobre nebude, ale kolikrat jsi takove zazil? Ja myslim ani jednou za nejakych 15 let, co zdarak pouzivam. Je to jednak tim, ze si pocasi vybiram a s takovou predpovedi bych nejel (proc bych to delal?) a jednak pocasi prizpusobuju plan. Predpoved funguje jen na nekolik dni dopredu, takze mi obcas v horach i prsi, ale to taky obvykle vim aspon den dopredu a holt se zaridim tak, abych spal nekde v suchu. Bivak, chata, nejaka bouda apod. Ne vzdy to vyjde, nekdy je pocasi nestabilni a pakrat jsem spani v desti (obvykle mirnem) resit musel. V tom pripade se ale vzdycky naslo nejake chranene misto, kde (moc) neprsi, ale spat se tam neda. Balvan, previs, stara salas, kde je na zemi bordel... spat se tam neda, ale da se tam spani nachystat. Karimatka a suchy spacak do zdaraku, prevleklout se do sucheho, najist se a pak uz jen preneses nachystany zdarak na rovne misto, zalezes a spis. Jde to i v horach a u nas v lese to bude jeste jednodussi, poradny strom nebo les.

Ne ze bych nezazil podminky, kdy by stan nebyl lepsi, ale bylo to par pripadu a tech, kdy byl lepsi zdarak, bylo vic. Idealni by bylo mit oboji, ale kdo by se s tim tahal. Jedna z hlavnich vyhod zdaraku je mala vaha.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Treking