Light Backpacking - turistika nalehko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » pon pro 10, 2018 21:33

Právě že ani z hlediska UL ten líh nefunguje.
Sem to tu někde počítal a už na dva dny vyhrává plyn (pokud nemáš půlkilovej coleman)...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » pon pro 10, 2018 21:39

Mel jsem pocit, ze na vikend to jeste vychazi lip, ale muzu se plest. Porovnavas s nejlehcim varicem (23 g?) a 100 g kartusi, ne? Proti me variante s Jetboilem to ale lip vyjde i na prodlouzeny vikend a proti ni vychazi UL plynovy varic s UL titanovym hrneckem lip i na tyden, ale stejne taham kvuli pohodli Jetboil, UL neni vsecho ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Víťa » pon pro 10, 2018 21:53

Tak já sem si lihovej vařič pořídil proto, že se mi líbil a protože je v zásadě z podstaty své konstrukce nerozbitnej, ale přesně, od víkendu dal vychází váhové lip Jetboil a to výrazně.
Víťa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: pát led 20, 2006 20:57
Bydliště: Praha

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod sobb » pon pro 10, 2018 21:56

Michal82 píše:Sobb - tuhle sem četl nějaký článek o Japonce co chtěla na něco ušetřit - a zrala čínský polívky - zkolabovala z toho hnusu a má zdravotní potíže.
Tak pozor na ne.
Nejím to každej den :wink: Na vejletech je to příjemný zpestření, ba se na tu blbou čínskou polívku i těším :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod sobb » pon pro 10, 2018 22:02

mike píše:@sobb: muj postup je ohrat vodu na TL, coz je tak 3 - 4 deci, zalit, zamichat a dat varit plny Jetboil na caj. Dat caj do vody a hotove je oboji ve stejnou dobu. Mezitim vybalim spacak, nafouknu karimatku, svihnu sebou, protoze se mi z toho zatoci hlava a kdyz se zbrcham, je jidlo hotove :twisted:
No, a my to máme úplně jinak. Postavíme a zabydlíme stan, zalezem pod spacák a pak teprve vaříme. Vlastně je to takový malý příjemný večerní obřad :) I to hučení vařiče je taková pohoda a skoro až romantíka, zvlášť když je kosa, že se v zatáčkách lámou psi :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » pon pro 10, 2018 22:20

Dudy ti nevím....

Liháček cca 100g
Hrnec cca 150g
Líh na 2 dny cca 100g

Zaokrouhlíme na 400g

Jetboil 350g
Bombička malá 100g váží 200g

Celkem 550g

Na dva dny jednoznačně vede liháč co do váhy.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pon pro 10, 2018 22:32

Michal82 píše:Na dva dny jednoznačně vede liháč co do váhy.

I na tejden, pokud je ten liháč lehkej a potřebuješ akorát ráno 2dcl na kafe a večer 4dcl na TL :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7991
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pon pro 10, 2018 22:48

Co se týče rozdílný doby u těch vařičů, je to hezky popsáno tady:
https://m.youtube.com/watch?v=S_7QSeWsn8I

Mám sice jinej, než s jakým to srovnává, ale rozdíl bych ve finále neviděl.
Ono až to obalim závětřím, začne valit rychlejc, jako každej liháč :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7991
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » pon pro 10, 2018 23:38

dudy píše:Tak eště jednou:
takovým mým počítáním sem dospěl k následujícímu:
300ml lihu váží 237g + 10g vařík + 30g petka je dohromady 277g na čemž uvařim cca 5l vody a uvařit 1l trvá cca 6-10min (zdroj nalehko.com & wiki)
zatímco katruše 100g plynu váží cca 194g plus UL vařič Fire Aple hornet 44g, je dohro 240g a ucmudim z toho papírově 12l (edit. efektivně spíš tak 8-9l, ale furt je to víc) vody a voda vaří již za 3 minuty.
Nevidím moc velkou výhodnost, notabene z hlediska UL. Nemluvě o komfortu obsluhy.
Sorry jesli se mejlim.


Máte pravdu na víkend je líh výhodnější.
Ano na víkend nepotřebuji 5l vody.
Pokud budu brát, že pátek večer TL 400ml a čaj 250ml, sobota ráno kaše 200ml a kafe 200ml večer pak 400ml TL a 250ml čaj a neděle ráno 400ml kafe + kaše, tak se mi to druhý víkend, kdy si beru tu samou kartuši srovnává, třetí už je plyn ve výhodě a čtvrtý plyn, oproti lihu, který už došel, jasně vyhrává.
Pokud zohledním komfort obsluhy a fakt, že ze zadušeného liháče se zbylý líh slejvá zpátky do flašky úplně na hovno, je jednoznačným vítězem plyn. Dá se přidávat céres, ubírat, vypnout, po zhasnutí je to studený a sbalitelný v řádech sekund... To už nemluvím o faktu, že lihomilci to spíš nechávají vyhořet, neb nalejt přesný množství na konkrétní množství vody je nemožné, takže uvedené cifry jsou bohapustá teorie...

Ale já se ptal na to zmiňované kouzlo, ne na nějaká čísla...

Chci vás, kluci, pochopit, ne přesvědčit...

Á propos, nejvíc mě pobavil hmotnostní argument od Michal82, který má čtyřkilový batoh, pětikilový stan, plátěný hadry od FJRV, nosí třicet kilo závratnou rychlostí v orkánu a když mu někdo něco řekne, tak řve, že sem tam kilo je pro zbabělce a teď tu kouzlí s gramama
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » úte pro 11, 2018 0:11

Dudy mas tam chybu ;) v tom výčtu mé výbavy.

Chtěl sem ti napsat:
,,To víš na něčem se váha šetřit musí....”

Ale já vlastně nosím ten benzíňák..... :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » úte pro 11, 2018 0:34

Tvůj OmniLite v kterém topíš kerosinem, jsem úmyslně ani nezmiňoval...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » úte pro 11, 2018 0:46

Dudy další chyba ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod skutrjohny » úte pro 11, 2018 8:28

tak treba mne se libi na lihaci ta kompaktnost, jednoduchost zarizeni, vaha (164g vc 0,5l hrnku s poklickou) i samotny plamen, ktery to umi vykouzlit. kdyz to poskladam dohromady a dam varit vodu, rad se na to koukam :) jo a pak i to, ze to v nouzi ci pro radost muzu pouzit jako drivkac.

Obrázek

ale nejaky Jetboil bych brat taky pro zpestreni. na ten se taky hezky kouka :)
Naposledy upravil skutrjohny dne úte pro 11, 2018 8:33, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte pro 11, 2018 8:31

deu píše:Rychlost stavění stanu i doba vaření budou důležité v náročných podmínkách (velké hory, špatné počasí, dlouhý trek).

S tim prvním souhlasím. Ve špatným počasí je určitě důležitá rychlost stavění přístřešku. Ale jestli pak v tarpu budu vařit vodu pět nebo deset minut..... Jak mám chápat "dlouhej trek"? Pro někoho je to už tejden :D Já byl na nejdelším vandru "jen" 3 měsíce vkuse. Celou dobu jsem vařil na lihu, občas to bylo náročnější, ale nepřišlo mi to otravný, nepraktický nebo tak něco... Prostě na pohodu.
Jinak souhlasím s tím, že někdo zakempí navečer, jinej dupe až skoro do tmy a pak je v p*či z toho, že musí čekat 10minut na TL :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7991
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte pro 11, 2018 8:44

Skutrjohny: zajímalo by mě, jak dobře funguje použití toho setu jako dřívkáče. Celkově ten set je postavenej dobře, dalo by se říct vylepšenej a odlehčenej Esbit. Dost se mi ten koncept líbí.
Jen ten titan jako nádoba na vaření se mi moc neosvědčil. Měl jsem Evernew hrnek a na to vaření mi přijde mnohem lepší hliník.
Myslím si ale, že se to dá s tim titanem vychytat :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7991
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » úte pro 11, 2018 9:29

skutrjohny píše:...ale nejaky Jetboil bych brat taky pro zpestreni. na ten se taky hezky kouka :)



Aha, tak v tom bude ten zakopaný psík.
Na blbej Jetboil se člověk kouká nesmyslné krátkou dobu.
:mrgreen:
Ne opravdu, na můj dotaz, co je na lihu tak zázračnýho, si jedinej, kdo nějak relevantně odpověděl.
Líbí, to je plnohodnotnej důvod, ne jako ty kejkle s čísly, které navíc úplně nevychází.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod skutrjohny » úte pro 11, 2018 10:01

Etheric píše:zajímalo by mě, jak dobře funguje použití toho setu jako dřívkáče. na to vaření mi přijde mnohem lepší hliník

ja drivkac pouzil parkrat letos na SNP, abych zasetril lih na horsi casy a na to, ze jsem to takto pouzil poprve mi to slo kupodivu dobre, jen me prekvapilo, jak dlouho to ten hrnek vody ohriva. ale asi jsem jen malo prikladal pod kotel:)
dudy píše:

ono se to ma i tak, ze ja moc driv nevaril. max. jsem si vecer opekl nejaky kus zvance nad ohnem nebo jsme se se zenou tahali s nejakym standartnim plynovym varicem. casem jsem zmenil nazor a hledal jsem tu nejlehci a nejnenapadnejsi variantu pro ohrev jidla a suverenne mi nejlepe z toho vysel lihovy varic i s nejakym tim prislusenstvim. nejdriv jsem koupil jen varic s tim, ze si zavetri udelam sam a hrnek plesknu rovnou na varic (coz taky jde), no ale efektivnost byla spatna, tak jsem si k tomu dokoupil stojanek. po nejake dobe jsem zavrhl i to rucne vyrobene zavetri a pro jeste lepsi ucinnost jsem zainvestoval a mam to kompletni a jsem stastny :-D stojanek teda mam ted k nicemu, ale to preziju
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte pro 11, 2018 10:31

skutrjohny píše: asi jsem jen malo prikladal pod kotel

Byl jsem svědkem toho, jak kolega treker topil pod titanovým hrnkem tolik, že se mu dno vyboulilo jak plecháč z tesca a na několika místech to vypadalo, že jen se štěstím nedošlo k průpalu.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7991
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod skutrjohny » úte pro 11, 2018 10:52

to by pak s lihem nemohlo dobre fungovat, protoze s lihem vytvoris vetsi zar nez drevem v tomto konkretnim drivkaci.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte pro 11, 2018 11:17

Tak nevím, kde udělal chybu. Neměl teda dřívkáč, topil mezi dvouma cihlama, ale to by vliv mít nemělo. Nevím, s titanovým nádobím nemám moc zkušeností, používal jsem to jen na lihu, na ohni nikdy. To hliník a nerez jsem na ohni už něco natrápil a jediný co se mi povedlo zničit byl starej československej hlinikovej ešus. Bylo mi cca 12 :D
Od tý doby vše vydrželo
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7991
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod scinkk » úte pro 11, 2018 20:20

Patrim mezi ty, ktere nechava v klidu, zda se naji za 2 min ci za 4 :) a ano, taky mezitim stavim tarp a delam jiny potrebny veci, v mezicase zaleju TL a pokracuji, zda to zdlabu z pytliku za 12 ci 15,5 min opet nemerim :)
Samozrejme je jasny, ze velky nepritel lihace je spatne pocasi, takze do 3000 mnm ho fakt neberu :)
Ale kdyz jedu na dva dny po zemi ceske a slovenske, coz deam casteji, tak abych si za dva dny jednou uvaril, mi tech 300 ustrenych gramu na zadech za to stoji, mozna i trochu toho mista v batohu.
Dasi duvod je, ze lihac je jedina vec, kterou jsem si sam po nekolika pokusech sam vyrobil, neni dokonaly (prkvapive to neni z konzervy pro kocky s 8 otvory), kdybych nejaky koupil usetril bych varenim mozna i 78 s, ale vys vyse :)
Tak snad jsem tim aspon torchu plynarum naznacil, ze opravdu duvody existuji a clovek hned nemusi byt magor, jen proto, ze neco dela jinak ci ma jina preference a mene postizeni na rychlost prisunu jidla mereno na minuty :)
Jo a nedela kraval :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » úte pro 11, 2018 21:45

Nedělá kravál :D

Já když nastartuju OmniLite na Šumavě tak si Němci myslí, že na ně děláme nálety :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte pro 11, 2018 22:52

scinkk píše:a ano, taky mezitim stavim tarp a delam jiny potrebny veci, v mezicase zaleju TL a pokracuji

Však jo :) že mám tarp postavenej do dvou minut je hezký, ale málokdy se mi poštěstí najít místo, který bych nemusel /třeba i 20 minut/ čistit, abych nepích. V noci sebou dost házim, musim čistit důkladně :evil:
Jasně, každej se někdy z různejch důvodů zasekne a pak je i těch pět minut moc. V tom případě nevařim ani tu vodu, vždycky mám něco výživnýho na "teď hned" :)
Takže mi jde o to, kolik vaření váží a kolik místa zabírá. Kvuli jednomu kafi a jednomu TL denně je blbost tahat plyn, když nechodim v zimě ani ve velehorách.
A jo, vařit na plynu mě neba, to dělám každej den doma. Venku si zavařím na lihu nebo ohni.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7991
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Olchor » stř pro 12, 2018 9:06

Ještě tu nebyla jedna věc - doprava letadlem. Lítám docela dost a vařič je problém. V cíli se plynová kartuš obvykle špatně shání ( a do letadla nevezmou), benzíňák je taky riskantní. Liháč by bylo určité řešení, ale nevím, jak dobře se shání líh třeba v Gruzii, Indii nebo Turecku. Prošel by do letadla? Poznají na rentgenu, že to není slivovice ( tu vozím běžně) alébrž 96% líh?
Já to řeším kombinací dřívkáč + odlehčená varianta napichovacího plyňáku, napich kartuše se dají sehnat skoro všude. A když ne, jedu na dřívkáč, to je sichr. Dřívkáč je navíc trochu kompromis mezi ohněm a vařičem. Když to jde, po dovaření použiju uhlíky na rozdělání regulérního ohně, páč jsem romantik.
P.S.: u napichováků se rozmáhají kartuše systému "stop gas" , ty se dají sundat z vařiče, což je dost výhoda.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 997
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » stř pro 12, 2018 9:59

Olchor píše:Liháč by bylo určité řešení, ale nevím, jak dobře se shání líh třeba v Gruzii, Indii nebo Turecku. Prošel by do letadla? Poznají na rentgenu, že to není slivovice ( tu vozím běžně) alébrž 96% líh?

Sehnat líh by měl bejt problém snad jen v muslimskejch zemích. A v tý Gruzii bych tipoval, že seženeš jen technickej, čoudící smrdící.
Do letadla projde, jak vařič tak líh. Měl jsem lahvičku 100ml od GSI tu skládací. Na otázku co je uvnitř jsem odpověděl "alcohol etilico" a nechali mi to. Jen to musíš mit dole v kufru, v příručáku ti to neprojde. Radši bych se ale informoval u konkrétních aerolinek ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7991
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » stř pro 12, 2018 10:33

skutrjohny píše:jen me prekvapilo, jak dlouho to ten hrnek vody ohriva.

Odpověď je tady
https://m.youtube.com/watch?v=LB_mErqDlH8
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7991
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » stř pro 12, 2018 11:12

Olchor - benzinak v letadle není riskantní - je úplně v pohodě.
Problém není jakýkoliv vařič problém je jen s palivem - plynovou bombu ti samozrejmne nevemou a benzin taky ne.

U benzinaku je zaklad mít umyte lahve aby nesmrdeli a hlavně - mít je v batohu otevřené. Potom s tím není žádný problém.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Olchor » stř pro 12, 2018 15:58

Mno, vymýt benziňák tak, aby nesmrděl- to jako problém vidím (zejména při zpáteční cestě). Už jsem slyšel pár historek, jak neprošel. No asi v 90% jo, ale nechat drahý vařič na security by se mi nechtělo.
Humorná vložka - kdysi manželka nalila benzín ( určený do lodního motoru a převážený v PETce) místo vody do kotlíku a málem dala na oheň. Ten kotlík přes veškeré drhnutí mořským pískem a vyváření smrděl ještě nejmíň týden.

BTW- moderátoři - nechcete část této diskuse ohledně vaření přesunout do patřičného chlívečku?
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 997
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » stř pro 12, 2018 16:03

Muze byt, ale kterou cast? Prijde mi, ze je to od zacatku, tedy odtud, jedno tema. Nebo mas lepsi napad? A kam to chces presunout?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » stř pro 12, 2018 16:35

Olchor - možná to bude tím že to jsou ,,historky” ;)

Lahve se od benzinu vyčistí vypláchnutím rostlinným olejem.
A pokud je necháš otevřené nikdo nemá důvod ti k nim čuchat.

Nevím kolikrát si letěl s benzinakem ale já cca 10 ročně - mimochodem zrovna zítra ráno.
Nikdy žádný problém.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

PředchozíDalší

Zpět na Treking