Light Backpacking - turistika nalehko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Víťa » úte črc 2, 2013 6:31

Naprosto souhlasím. Bez teplého jídla si trek nedovedu představit. Hlavně teda třeba v zimě bych bez teplého čaje nevstal......... A po třech dnech na nějakejch tyčinkách bych asi dobrovolně skočil z nejbližší skály!
Víťa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: pát led 20, 2006 20:57
Bydliště: Praha

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod fps » úte črc 2, 2013 6:58

pár dni v létě se dá vydržet bez teplého jídla, ale na jaře, podzim, v zimě, a nebo na delším treku to bez teplého jídla nejde, ráno teplí čaj, nebo teplé mléko, a večer Travellunch
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod hlp3 » úte črc 2, 2013 7:03

No s tím teplým jídlem to není zas tak "horké" jak se zdá.

Jak jsem si teď na rychlo prolétl net, tak v tomto směru zase panují předsudky a po staletí zažitá dogmata, že teplé jídlo je potřeba, ale příroda nám ukazuje, že pravda je úplně někde jinde. Nebo snad někdo zdá nějakého dalšího tvora na této planetě, který si jídlo upravuje na ohni?

Pravdou je, že člověk zde (severní a jižní oblasti planety) nemá co dělat a jeho domovina je někde jinde a aby zde přežil, musel použít svůj rozum a začít si jídlo tepelně upravovat.

A abych zde nepředkládal jen nějaké neověřené teorie, tak zde je odkaz na Vitariánství, tj. výživový směr, který je založen pouze na příjmu tepelně neupravených potravin, nejčastěji rostlinného původu :

http://cs.wikipedia.org/wiki/Vitari%C3%A1nstv%C3%AD

http://vitarian.cz/

P.S.: V létě se to jistě vydržet bez teplého jídla dá, ale v zimě bych to ani já nepraktikoval...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod šíp » úte črc 2, 2013 7:20

hlp3 píše:... předsudky a po staletí zažitá dogmata, že teplé jídlo je potřeba, ale příroda nám ukazuje, že pravda je úplně někde jinde. Nebo snad někdo zdá nějakého dalšího tvora na této planetě, který si jídlo upravuje na ohni?

Omlouvám se za OT, ale jestli to není dané i tím, že si takto na ohni upravujeme jídla už po desítky či stovky generací, tedy nejedná se o krátce probíhající změnu. Proto je tedy pro nás teplé jídlo normální a když ho nemáme, chybí nám.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod hlp3 » úte črc 2, 2013 7:45

Ano, máš pravdu, ovšem v lidském vývoji to vaření jídla je zatraceně krátká doba a kdyby nebyla doba ledové a nežili jsme v chladnějším podnebí, tak si jídlo do teď tepelně neupravujeme.

Ale chuť je chuť a té se člověk jen tak nezdá... no nic, jdu si něco uvařit... :tonqe:
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod aksam » úte črc 2, 2013 8:01

přijdou mi tyto závěry vcelku úsměvné :D, stěžejní myšlenka bude, že máme rozum jinak by nám stačilo zůstat u opice ( nic proti opicím)
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod deckardph » úte črc 2, 2013 11:10

Kamoš co s náma chodí na výpravy tak nemá zadnej problem pri 3 dennim zimnim vyletu jet bez varice, ale je to prostĕ maríňák, na 3 denni vejlety si k jidlu bere treba kilo cukru, kilo tvarohu, pul kila jogurtu, a navic si vezme 6 piv a 4 litry vody. Asi vám nemusim rikat jak se pred nim cejtim s 38 litrovim baglem co ma s jidlem a vodou 8 kg :mrgreen:
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » úte črc 2, 2013 11:18

hlp3 píše:Jak jsem si teď na rychlo prolétl net, tak v tomto směru zase panují předsudky a po staletí zažitá dogmata


To je dobrý.
Mnohasettisíciletý (některé prameny uvádí užití ohně člověkem až kolem milionu let) vývoj a evoluci naývat dogmaty a předsudky. Kam asi se dá až zajít :twisted: . Propagovat touhu po návratu k primitivismu, přes klávesnici PC na globální síti..... :D

A k tomu syrovýmu stravováníse:

"Nebezpečí syrové stravy
Četné výzkumy a studie poukazují v souvislosti s raw food na úbytek vitamínu B12 (důležitý pro krvetvorbu), podvýživu, syndrom dráždivého tračníku nebo ztrátu menstruace (amenorrhoea).
Čínská medicína zase tvrdí, že syrová strava oslabuje slezinu (díky převaze „chladu“ v organismu), což vede k nadýmání, řídké stolici, vlhkým dlaním.

Kolik syrové stravy sneseme?
Výživový poradce a zastánce syrové stravy Dr. Joel Fuhrman říká, že tepelně neupravené potraviny by měly tvořit maximálně 80 procent našeho jídelníčku. Pro zdravé fungování totiž organismus potřebuje také tuky a bílkoviny, které v syrové podobě zpravidla konzumovat nelze.

Trávicí leukocytóza
Vědecké výzkumy potvrdily, že při konzumaci syrové stravy nedochází k tzv. trávicí leukocytóze. Zjednodušeně řečeno – po požití tepelně upraveného jídla se zvyšuje počet bílých krvinek na stěnách střev, aby tělo chránily před cizorodými látkami. Paul Kouchakoff z Institutu klinické biochemie v Lausanne ovšem zjistil, že k takovému stavu nedochází, pokud před uvařeným jídlem sníme něco syrového.!

Zdroj: http://www.cojime.cz/
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Indy » úte črc 2, 2013 11:24

kratce jsem si projel net a ono to asi nebude tak horke jak se zda.

zrejme delaji vsichni ostatni neco spatne, ale ja po peclivem zvazeni mam takovy genialni napad, ktery zrejme nikoho nenapadl driv. proste vsechny generace pred nama byly asi uplne blbe ci co?

toz tak.

myslim ze lidstvo zazilo celkem dost kratkych a dlouhych krizi bez teplyho jidla, pripadne bez zadnyho jidla, behem kterych si overilo ze mu neco vyhovuje,a pote co mohlo se k tomu vratilo.

co se vegetarianstvi tyka, jiste je to varianta, zejmena v tropech a subtropech verim ze za mimoradne priznivych podminek je mozny takhle fungovat.

kdyz ale vidim nekoho u nas v zime jak "v souladu s prirodou a bez masa" kupuje tropicky plody ze vsech moznych mist na zemekouli enom aby vybalancoval neco co by vubec nemusel jako vsezravec resit, rikam si ze mame jako druh dost casu na kraviny, a po takoveto rozezrane fazi vzdychy prichazi aj ta kdy zas jsou starosti spis o preziti.

takze necekam ze ten prelom odkdy se prestane varit bude predstavovat sebeuvedomeni a nejaka uzasna marketingova tycinka nebo gel ze sacku.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod hlp3 » úte črc 2, 2013 11:33

Trávicí leukocytóza...

Není to náhodou tak, že tělo vyhodnotí vařenou stravu jako určitou hrozbu a nebo přinejmenším jako něco nepřirozeného a tudíž aktivuje svou obranu v podobě bílých krvinek, kdežto u syrové stravy obranu nepotřebuje, jelikož se jedná o přirozenou potravu?

Navíc není náhodou obranyschopnost člověka taková, že reaguje až v případě hrozby a něco jako prevence a mobilizace u ní neexistuje?

Ale abychom to nehrotili, neříkám, že si stravu nevařím, říkám, že není přeci problém být pár dnů / týden na tyčkách a prostě si nevařit a že to přeci není nic nepřirozeného...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » úte črc 2, 2013 11:39

Off Topic!!
@Indy
Ha!
Mám tuchu, že už si, stejně jako já, dospěl do životní fáze, kerá připouští věci, jako je tradice, vývoj, která dokonce připouští i možnost životních zkušeností, to že rodiče měli pravdu a babička to s náma myslela vopravdu dobře.
Je o hnus, co? Takhle zradit fázi vševěda a mesiáše dobra, kerej ví, že stáří nejni zásluha a zkušenosti nejsou patent na rozum a starý lidi by akorát furt něco řešili a sou to přizdisr..i.
Teď už bude jenom fáze dobromyslného radila a rejpala, co kazí vzduch vševědum.
Halt vývoj nezastavíš.
Konec Off Topic!!
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Indy » úte črc 2, 2013 11:56

hlp3, nerozumim reci tveho kmene, ale bozicku....to jsou napady.

dudy, pragmatik jsem byl vzdy, a kdyz se neco osvedcilo, malokdy jsem experimentoval s radikalnima napadama.

tradice. to je na delsi vypraveni, ale je normalni ze kazdy zacina jak pubertalni rebel a konci jak dedek prudic.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » úte črc 2, 2013 12:03

hlp3 píše:Trávicí leukocytóza...
Není to náhodou tak, že tělo vyhodnotí vařenou stravu jako určitou hrozbu a nebo přinejmenším jako něco nepřirozeného a tudíž aktivuje svou obranu v podobě bílých krvinek, kdežto u syrové stravy obranu nepotřebuje, jelikož se jedná o přirozenou potravu?
Navíc není náhodou obranyschopnost člověka taková, že reaguje až v případě hrozby a něco jako prevence a mobilizace u ní neexistuje?
Ale abychom to nehrotili, neříkám, že si stravu nevařím, říkám, že není přeci problém být pár dnů / týden na tyčkách a prostě si nevařit a že to přeci není nic nepřirozeného...


Nevím jesli to tak náhodou není. Já dokonce nevím, jesli je to dobře, nebo špatně, na čemž se nemůžou shodnout ani lékařský kapacity. Dyby to ale bylo takový zlo, tak sme museli už dávno vyhynout na pečený maso a vařenou mrkev.
Já si taky jabka, jahody, vokurku, rajče, hrušku, meloun, švestky, meruňky..... tepelně neupravuju (snad s vyjímkou někerých druhů co dou vypálit). Takže můj příjem je vyvážený a žeru tepelně propečenej bůček s netepelně kysanym zélim. Ale že bych chroupal syrový brambory k syrovýmu kuřeti a místo tatarky srkal syrový vejce a zapíjel je zastudena lisovanym volejem, na to fakt prdim.
A žít tejden z tyčinek považuju za možný zlo, rozhodně ne za nic přirozenýho.
Toliko za Dudyho.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Indy » úte črc 2, 2013 12:11

hlp3:

Ale abychom to nehrotili, neříkám, že si stravu nevařím, říkám, že není přeci problém být pár dnů / týden na tyčkách a prostě si nevařit a že to přeci není nic nepřirozeného...

Jářku, v kanclu a doma, je to kdykoliv v pohode, v lete venku taky dobry, jarni a podzimni destivy obdobi makat venku nevim nevim, v zime venku ani nemusis kdovijak makat, ale to chci videt v jakym stavu budes...

"Teď pozor, kontrolní otázka: jestlipak si myslíte, soudruzi, že to přežil?“
„Asi ne…“
k: „No co asi ne…? No přežil! Protože mu to politicky myslelo, vy šmejdi!“
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte črc 2, 2013 17:03

TVL, to je zas diskuse... Mam chut to cele presunout do tohodle vlakna, ktere nabralo podobne ujety smer. At je to na jednom miste. Ma nekdo neco proti? Tohle uz totiz nema s light backpackingem moc spolecneho.

A panove, dodrzujte prosim nejakou stabni kulturu. Kdyz uz citujete, tak jako opravdovou citaci a ne ze jen zkopirujete cizi text. Pak totiz neni vubec jasne, co kdo psal. Dekuji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod kipling11 » úte črc 2, 2013 19:53

Zpátky k tématu
V Respektu byl článek s Štěpánem Trojánkem, taky se zabývá cestováním nalehko a má i svůj e-shop
http://www.pod7kilo.cz/
v tom článku psal v podstatě to co je na těch stránkách.

jo a v rockpointu maj poměrně dobrý slevy na Exose, dnes jsem si koupil 58l za 3200!!
kipling11
nováček
nováček
 
Příspěvky: 60
Registrován: ned led 8, 2012 21:47

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Trafikant » stř črc 3, 2013 9:22

Tak jo teda, kašlete na RP a přijďte nebo objednejte v trafice... :D

http://www.e-outdoor.cz/produkty/osprey ... er-orange/
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Vachon » stř črc 3, 2013 13:50

Na Ospreje jsou teď obecně dobrý slevy.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Trafikant » stř črc 3, 2013 14:34

To víš, začne s tím jeden (prodejce) a spustí lavinu. :D
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod deu » čtv črc 4, 2013 8:03

Objednal jsem 3*1l lahev 100% lihu za 69kč,budu vyzvedávat osobně na prodejně ,kdyby měl někdo z pražáků zájem vezmu víc,když tak SZ.
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod hlp3 » pát črc 5, 2013 11:56

Ahoj.

Tak jsem svou letošní výbavu na vandry výrazně odlehčil (původní loňský seznam vybavení je na první stránce tohoto vlákna) a z původních cca 11,5 kg jsem se dostal na pěkných 7 kg a je to tedy sakra znát.

Zatím co v minulém roce bych se s batohem bez hůlek nikam nevydal, tak tento rok hůlky nepotřebuji (ale mám je přesto objednané) a kolena jsou zatím v pohodě.

Kompletní seznam a váhy jsou v tomto videu.

https://www.youtube.com/watch?v=qkpTgeNPSjI

P.S.: Letošní vybavení je sestaveno na víkendovky až týden. Původní loňské vybavení bylo sestaveno na několikaměšíční pouť evropou, z které ovšem nakonec nic nebylo...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod CzechJoker » pát črc 5, 2013 14:26

Ahoj,
ta redukce je výrazná, líbí se mi to. Přesto mám pár dotazů... Všiml jsem si, že tam máš jak pončo, tak nepromokavou bundu. Přijde mi to jako dublování. V hygienické sadě je pár drobností, které bych vynechal. Namátkou zrcátko (není-li k nouzové signalizaci, ale to by mělo dírku), holení, celý toaletní papír, houbička (ale ta váží nulaprd) nebo deodorant. Možná bych odlehčil ručník, ale u té hygieny je to asi nejvíc subjektivní 8) . Asi bych vynechal i obal na nůž (v seznamu není, na videu jo). A co lékárnička? Flastříky, stapler, alnagon?
Neuvažovals nad pytlíky Ultra-Sil Nano (http://www.hanibal.cz/turisticke-vybaveni/cestovatelske-doplnky/12899-sea-to-summit-ultra-sil-nano-dry-sack-1l/)? Teď jsem si pořídil zatím alespoň jeden na doklady a telefon, ale asi jich dokoupím víc. Třeba ten toaleťák by v něm byl jako ve vatě :supz:.
Jo a nejsou tam boty, ale ty asi nenosíš na zádech :lol:
A to vydržíš tejden na müsli tyčkách?
Naposledy upravil CzechJoker dne pát črc 5, 2013 15:46, celkově upraveno 1
CzechJoker
nováček
nováček
 
Příspěvky: 82
Registrován: ned čer 9, 2013 6:54
Bydliště: Schallingrad

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod hlp3 » pát črc 5, 2013 15:28

Ahoj.

Pončo slouží proti dešti a je v tomto směru nepřekonatelné (chrání jak člověka, tak batoh).
Naproti tomu bunda je spíše jako třetí tepelná vrstva, která neprofoukne a částečně chrání proti dešti (kalhoty a batoh nepromokavé nejsou).

Co se týče té hygieny, tak pokud by se šlo vyloženě na víkend, tak holení a zrcátko lze vynechat, ovšem houbičku bych zachoval, jelikož při pádu a ušpinění (viz. například pád u studánky Hrdinka : https://www.youtube.com/watch?v=dVgS64MXXks) je na praní opravdu dobrá. Co se týče ručníku, tak toto je pro mě nejlepší typ. Měl jsem i lehčí, ale co se týče příjemnosti, tak bych s tím utíral spíš podlahu než sebe.

Lékárničku (235g) jsem v minulé sezóně nosil a nikdy ji nepoužil. Do přírody chodím vždy sám a pokud jsem se dostal do nějaké krizovky, tak by mě lékárnička opravdu nepomohla...

Ten Sea to Summit Ultra-Sil Nano Dry Sack 1L vypadá dobře, já to teď vyřešil tak, že jsem některé nepromokavé kousky hlavně elektroniky dal do igelitových sáčků s tím "zipem".

Co se týče nože, zapalovače, pouzdra, hodinek, bot, kalhot atd. ty v základní váze batohu nejsou, jelikož nejsou nesené na zádech...

Přes víkend na musli tyčkách v pohodě vydržím, jelikož neznám ani v podstatě co je to hlad...
Naposledy upravil hlp3 dne pát črc 5, 2013 16:03, celkově upraveno 2
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod CzechJoker » pát črc 5, 2013 15:58

No jo, minulý týden jsem byl u pouličního úrazu (epileptický záchvat, pád, rozbitá hlava...) a taky jsem si na lékárnu nevzpomněl (mám ji při sobě pořád). Budu ji trochu redukovat, ale základ zachovám - náplasti, obvaz, dezinfekci a sadu pilulek.
Já jsem si neuvědomil, že ten Talon nemá svoji pláštěnku. Dalo by se to vyřešit velkým pytlem Nano Dry, je to vodotěsné a nic to neváží. Myslím, že se to používá právě do těch UL batohů (nebo něco podobného). Ale ta váha je dobrá, já zatím nemám všechno zvážené, ale jsem kolem osmi kil.
CzechJoker
nováček
nováček
 
Příspěvky: 82
Registrován: ned čer 9, 2013 6:54
Bydliště: Schallingrad

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod pavproch » pát črc 5, 2013 18:50

dudy píše:Off Topic!!
@Indy
Ha!
Mám tuchu, že už si, stejně jako já, dospěl do životní fáze, kerá připouští věci, jako je tradice, vývoj, která dokonce připouští i možnost životních zkušeností, to že rodiče měli pravdu a babička to s náma myslela vopravdu dobře.
Je o hnus, co? Takhle zradit fázi vševěda a mesiáše dobra, kerej ví, že stáří nejni zásluha a zkušenosti nejsou patent na rozum a starý lidi by akorát furt něco řešili a sou to přizdisr..i.
Teď už bude jenom fáze dobromyslného radila a rejpala, co kazí vzduch vševědum.
Halt vývoj nezastavíš.
Konec Off Topic!!


se prosím taky hlásím do klubu... :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod fps » pát črc 5, 2013 20:53

hlp3@ moc pěkný
taky bych doporučil ty nepromokavé pytlíky od Sea to Summit, ale třeba i tyhle http://www.warmpeace.cz/cs/sea-to-sumit ... -sacks-192, a to na všechno, spacák, oblečení, dá se na tom ušetři dost podstatná váha, a taky nebudeš potřebovat ochránit pončem batoh od deště, protože budeš mít vše v nepromokavých pytlících, takhle to mam já, pončo je pro mě taky zbytečná váha, zkus si zvážit samotné všechny obaly co máš a pončo, a porovnat s těmi pytlíky od Sea to Summit, a ten obal z kůže na nuž bude sám dost těžký, a je naprosto zbytečný ho tahat, jak píše CzechJoker
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » pát črc 5, 2013 21:59

hlp3 píše:Ten Sea to Summit Ultra-Sil Nano Dry Sack 1L vypadá dobře, já to teď vyřešil tak, že jsem některé nepromokavé kousky hlavně elektroniky dal do igelitových sáčků s tím "zipem".

Presne tak to taky delam. Nejen elektroniku, ale i obleceni, jidlo a v podstate uplne vsechno.

Otazka vlastnikum Ultra Mega Hyper Nano sacku. Maji nejakou zasadni vyhodu proti ziploc sackum? Do tech vidim (celkem zasadni vyhoda), vazit budou min, nepromokave jsou taky a kdyz se znici, tak je vymenim. Cenove jsou uplne nekde jinde. Neberte to spatne, asi si minimalne jeden poridim na spacak (zatim ho balim i s obalem do pytle na odpadky), jen mne zajima, jestli neco neprehlizim. Co se stane, kdyz se zaprasi? Da se to prat nebo co s tim delate? Nerikejte, ze nezaprasi, to je jen otazka casu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » pát črc 5, 2013 22:06

Jeste koment k poncu. S tim jsem kdysi davno zacinal a po par letech zavrhnul. Asi mi doma jeste nekde lezi, jestli se neztratilo pri stehovani.

Proc jsem ho zavrhnul:
- je tezke
- je neprodysne, sice vetra ruznyma dirama, ale to zdaleka nestaci
- ve vetru se chova priserne
- nohy pod koleny jsou mokre i tak a to hodne
- clovek je v tom strasne neohrabany a v horach je to skoro nepouzitelne
- taktez je skoro nepouzitelne v huste porostu

Membranova bunda + kalhoty funguji mnohem lip. S tim, ze kalhoty se nasazuji az kdyz pri opravdu hodne (je to otrava), coz je ovsem okamzik, kdy by clovek nasazoval ponco (to jsem taky odkladal az do okamziku, kdy to bez nej neslo).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod hlp3 » sob črc 6, 2013 6:36

Pončo používám proto, že se mě nechce nosit v batohu žádné nepromokavé kalhoty, návleky, pláštěnku na batoh apod. Navíc se snažím odlehčovat a ubírat i na objemu a UL pončo se vejde do postranní kapsy batohu, která je pro něj naprosto ideální.

Jelikož nosím v teplém období roku výhradně turistické sandále, musel bych tedy přibalit i nepromokavé boty a z toho mě vychází, že pončo je pro mě ideální volba.

Pokud se chodí i s hůlkami a hůlky mám při dešti pod pončem, tak jsem kompletně suchý a to včetně sandálů. Pochopitelně, že pokud se budu prodírat houštinami, tak mokrý budu a možná i pončo zničím, ale vybírám si pokud možno turisticky značené a frekventované cesty a tam to bylo zatím vždy ok.

Když vezmu velikost a váhu ponča (279g), tak pochybuji, že nepromokavé kalhoty, boty a pláštěnka na batoh na tom budou lépe... Navíc na počasí jsem měl zatím štěstí a v loňské sezóně jsem ho použil asi 2x...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod deu » sob črc 6, 2013 16:27

mike píše:Otazka vlastnikum Ultra Mega Hyper Nano sacku. Maji nejakou zasadni vyhodu proti ziploc sackum?


vezmu to postupně:
-odolnost je mnohonásobně větší
-dělá se i verze s okénkem´
-cena je mínus

Já osobně používám 13l Ultrasil Nano na spacák - díky tomu že je pytel vodo/vzduchotěsný spacák do něj nacpu,jednou přehnu uzávěr,stlačím a uzávěr přeložím ještě 2-3x.Krásně to drží a mám 100% jistotu že spacák bude v suchu.Taky pytel používám jako polštář - naberu tak akorát vzduchu,4xpřeložím a drží to.

Ještě mám 1l ultra sil nano - tam mám lékárničku,doklady,mobil peníze,čelovku atd.prostě drobnosti.Poměrně často tam lezu,to by ziplock nevydržel.

Používám i ziplocky,ale spíš na jídlo atd.

Používat jde oboje,ale s Ultrasil sáčky jsem 100% spokojený,fakt dobrá koupě.

Do batohu používám igelitový pytel,pláštěnka se mi neosvědčila a pončo není praktické.

Co se týče praní - ještě jsem je nepral a do pračky bych je nedával,je to silikonizovaná cordura,ale v ruce a jemným kartáčkem zvenčí to asi nebude problém(zevnitř stačí vypláchnout.

Další využití - nouzový vak na vodu.

A nakonec jedna dobrá zpráva- filtry Sawyer už jsou k mání u Petra z nalehko.com za příjemnou cenu,takže nemusíte objednávat z anglie jako já.
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Treking