Light Backpacking - turistika nalehko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » ned pro 20, 2020 13:58

Ve finále záleží na tom, kolik váhy připadne na 1 zastřešený cm..
Jinak co do použití - když budu mít dva deštníky metr průměr oba - jeden bude "vyboulená stříška" a druhý "hluboký zvon", oba dva tvary mají své plusy i mínusy, mě šlo jen o váhu na 1cm čtvereční střechy nad hlavou
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » čtv dub 8, 2021 18:38

Dám to sem. Ve velmi krátce používané lahvi Platypus (tři jednodenní výlety) se mi vytvořilo toto
IMG_20210408_143614.jpg

Vlastně mám dvě Platypus, je to v obou. Vodu jsem tam lil kohoutkovou, po výletě vždy pořádně vyplách a nechal uschnout. Nevíte někdo, co to je? Vypadá to jako rez, ale kde by se tam vzala?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » čtv dub 8, 2021 18:45

Z vody. Nekde takovy hnus tece furt, jinde jen chvili po oprave potrubi. Mozna jsi mel smulu na takovou udalost nebo je toho ve vode malo a neni to videt, ale casem se to usadi. Nalej vodu do sklenice a nechej ji par dni stat, treba si to sedna na dno.

Taky by to mohly byt nejake bakterie nebo plisne, co tam vyrostly.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » čtv dub 8, 2021 19:03

Bakterie a plísně asi ne, byla v tom voda přes den, zbytek vylit, lahev protřepaná a propláchnutá, daná na topení, takto 3x. Opravdu to vypadá jako rez. Jenže co teď s tim? Asi nic, používat dál
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod lojzmen » čtv dub 8, 2021 19:59

Etheric píše:Bakterie a plísně asi ne, byla v tom voda přes den, zbytek vylit, lahev protřepaná a propláchnutá, daná na topení, takto 3x. Opravdu to vypadá jako rez. Jenže co teď s tim? Asi nic, používat dál


Ze zkušenosti vím, že rez je téměř věčné barvivo. Znehodnotí to i kameninu a textil.

Zkus bez velkého očekávání horký(opatrně!) ocet anebo kyselinu citronovou a používej dál.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » čtv dub 8, 2021 20:08

Bych to před dalším použitím vyplách a sral na to. Kyanid ani Novičok to nebude...
:evil:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Tomas » čtv dub 8, 2021 20:27

To jen tvrdá voda (vysokej obsah minerálů, který pak zůstanou i po tom co voda vyschne a nechají tohle). Zajdi k nejbližšímu mineralizovanýmu/léčebnýmu pramenu a nech to tam, bude to přesně takhle hnědý/rezavý (ale o 1000% víc).

Já mam doma tohle všude, sprchovej kout i umyvadlo. Vše jde do oranžova/hněda/zelena pokud to není nerez a nic se s tím pravidelně nedělá. :lol:
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » čtv dub 8, 2021 20:40

lojzmen píše:Zkus bez velkého očekávání horký(opatrně!) ocet anebo kyselinu citronovou a používej dál.

Jo, kyselina citronova by se dala zkusit, ocet ne, smrdi a mohlo by to zustat. S teplotou vody bych to neprehanel, radej jen z kohoutku, ta bude mit do 60 stupnu, vic asi ne. Nalit tam vodu, nasypat par lzicek kyseliny citronove, nechat tak pul hodiny stat, vylit a poradne vyplachnout. Tak cistim varne konvice prave od vodniho kamene.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Tomas » čtv dub 8, 2021 21:02

Na tohle funguje skvěle jedlá soda s vroucí vodou. Nerezový termosky to vrátí do původního stavu, ale leje se na to poctivých 100°C. Nevím jestli to maká i jen s "teplou" z kohoutku, kterou by ten Platypus asi měl dát.

Neřešil bych to, protože je zjevný, že se mu to s touhle vodou bude dít znova.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » čtv dub 8, 2021 21:13

I ta kyselina citronova se pouziva s varici vodou, jestli bude stacit 50 - 60 stupnu netusim.

Na tom neco je, ale taky to mohlo byt jen prechodne znecisteni. Nebo do toho muze lit jinou vodu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » pát dub 9, 2021 5:00

nizsi na noc by stacit mohla, obkladam.kohoutky na noc hadrem namocenym v silnym roztoku a asi jde j o dobu pusobeni. 100°c je lepsi, ale 60 pres noc by mohla stacit nebo pravidelne prihrivat a vymenovat.

vupada to jako sutr
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » pát dub 9, 2021 6:27

Hele nejste vy outdoorácí nějaký citlivky?
Zkoušeli jste se někdy kouknout do trubek, z kterých si točíte vodu?
To byste asi potom umřeli žízní...
Na čundru to chlastá z louží a pak to bude řešit závoj na flašce...
:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pát dub 9, 2021 7:31

Tak mě jen zajímal názor ostatních, co si myslí, že to je. Já tipoval rez, ale ta by musela pocházet už z "venku", všechna voda v baráku až ven se dělala komplet nová. A venku měnili trubky v celý ulici před dvouma rokama. Chuťově je voda výborná, aji vizuálně.

Jak píše Mawe, vodní kámen to asi bude. Ona tam voda zůstane a jak to vyschne, udělá se toto. U Evernew lahve to ale není :((

Jinak ano, vím jak vypadá potrubí. Bejvá někdy zarostlý tak, že to teče jen dírkou uprostřed, na stěnách potrubí několik centimetrů silná vrstva usazenin.. Vím to a piju to, kdybych chtěl čistou vodu, jezdil bych k pramenu /což dělám furt mimo zimu/ do 10l GSI skládacího kanystru. V něm není ani náznak bordelu a to v něm voda stojí 3 dny než zajedu pro novou, pak tam zase stojí 3 dny....

Z louží jsem pil několikrát když jinde fakt voda nebyla, přefiltrovat od bordelu, třeba fuseklí, přidat dezinfekci, počkat, přidat neutralizátor a pít. Fuj, s láskou jsem vzpomínal na zarostlý trubky :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » pát dub 9, 2021 8:59

Jak už ti tady psali, tak buď jedlá soda nebo kyselina citronová v kombinaci s horkou vodou je na tohle dobrá.
Já vyzkoušel kyselinu citronovou a už na čištění používám jen ji, protože mi přijde účinnější než soda. Jinak ale nevím, jestli ti to nalití té vody do flašky samo o sobě pomůže. Jestli to samo pustí. V jednom outdoorovém obchodě jsem vyděl prodávat něco na způsob kominické štětky, ale v menší verzi, která byla právě určena na čištění těchto flašek.

A chci se zeptat. Já si pořídil nedávno dvoulitrové flašky platypus pro zásoby vody do batohu a první co mě zarazilo, když jsem ty flašky rozbalil, že ony ty hrany mají celkem tvrdé a relativně ostré, že mám docela obavy, aby to v napěchovaném batohu něco nepoškodilo. Třeba rovnou neprořízlo batoh, když se o to bude třít. Ty odlehčené batohy na tohle zrovna nemají odolný materiál. Nemáš s tím problém?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod pavelh » pát dub 9, 2021 9:18

Dromedaro píše:...flašky platypus pro zásoby vody do batohu a první co mě zarazilo, když jsem ty flašky rozbalil, že ony ty hrany mají celkem tvrdé a relativně ostré...


Myslím, že obavy jsou namístě. Já jsem u láhve Evernew viděl podobný problém, tak jsem ty ostré hrany zakulatil nůžkami. U nich je svár asi 6 mm, nevím jak u Platypus.
Uživatelský avatar
pavelh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon dub 13, 2020 20:40

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pát dub 9, 2021 9:34

Hrany jsem taky zakulatil nůžkami a trochu promnul mikrosmirkem, zhruba minuta práce, tady netřeba hledat problémy.
Na vícedenní akce používám Evernew, pasujou na filtr, jsem si ze dvou lahví a filtru udělal přenosný gravitační filtrační zařízení, přece nebudu dělat práci, která se může udělat sama :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » pát dub 9, 2021 9:34

Ony ty platypus nemají nějaké ostré rohy, které by šlo zastřihnout. Rohy mají zakulacené. Tam je problém po celém obvodu toho sváru, který je ostrý. Napadlo mě to něčím oblepit, nějakou páskou, ale výsledkem si nejsem moc jistý, protože očekávám, že by se to odlepovalo...

1.jpg
1.jpg (78.39 KiB) Zobrazeno 9284 krát
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » pát dub 9, 2021 12:08

@etheric: ja jsem cistil parkrat Nalgene flasky zanesene svincikem za dva roky. Pouzivala se tam voda, caj, voda s ovocnou stavou, ... Uz pres to nebylo videt.

Predtim jsem zkousel ocet, sodu, Coca Colu :-), ... Nakonec ale uplne skvela je kyselina citronova. Ale zadny lzycka dve do 2l flasky. Dal jsem do plne varne konvice cely sacek, jak se to prodava, to je asi 50g, zalil vodou a nechal provarit. Po par malo minutach jsem to cele takto vylil do te Nalgene (to Platypus asi nesnese), protrepal a nechal tam celou noc. Rano to bylo cistejsi, ale nic moc. Jenze jsem zjistil, ze kdyz lahev utru i jen prstem zevnitr, tak to jde dolu. Tak jsem vzal jemnesji stetku, trocha se pohral (ta 1,5l flaska je ponekud hluboka a ta stetka je kratsi) a za nejakych 10-15 min jsem mel po vyplachnuti cistou vodou lahev jako novou, krasne cistou a pruhlednou.

Tak si myslim, ze do Platypusu muzes dat tak 60 st. vodu s kyselinou, ale dostatecnym mnozstvim, taky to nechat radeji celou noc. Rano bych z toho trochu vylil a zkusil jednoduse trit jednu stranu flasku o druhou, at se steny zevnitr trocha otiraji.

Jinak si myslim, ze je ta usazenina z tvrde vody, tj. jako pramen nekde ve vapencovych skalach :-). Zdravotne to neni zavadne, s nejvetsi pravdepodobnosti ani na chuti se neprojevi. Jedine ze po case se na to muze "nabalit" nejaka jina necistota, kdybys tam nalil napr. vodu ss stavou.

Na druhe strane, Ty to mas jeste hodne slabe. Mozna by Ti stacilo uplne, kdybys do vody vytlacil jeden citron a tuto stavu sis vzal na celodenni vylet - i toto dokaze slaby vodny kamen pekne zlikvidovat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » pát dub 9, 2021 14:41

no ale uvedomte si v jakym sme vlakne. to sou gramy navic! zbytecny! :twisted:
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pát dub 9, 2021 15:57

Co jsou zbytečný gramy, lahve na vodu, který do konceptu UL zapadaj tím, že jsou nejskladnější na trhu a taky dost lehký?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » pát dub 9, 2021 16:07

Ne - ten svincik, ktery tam zustane po (vysusene) vode a ktery tahas zbytecne :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pát dub 9, 2021 16:44

Vylezou mi tři pírka ze spacáku a váha je srovnaná :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Tomas » pát dub 9, 2021 17:22

Já nikdy tyhle Nalgene a jiný věci na vodu asi nikdy nepochopim. Nosím PETku, nic neváží, nic nestojí, nezničitelná a vejde se mi z boku na batoh. :D

Vejdou se dvě, to jsou 3L. To stačí na všechno.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Bruca » pát dub 9, 2021 17:30

Těžší jsou, to je fakt, ale zas jsou nesmrtelné a mají široký uzávěr, takže se do nich líp tankuje :)
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » pát dub 9, 2021 17:32

nalgenka je nahodou super, protoze do ni muzu lit stovkovou vodu (s cajem), ale zaroven nemusim kvuli tomu nosit termosku. Vypiju caj a pak je to proste objemnejsi lahev na vodu. V lete ji teda nenosim vubec, ale v zime a na hrane sezon s oblibou termosku a nalgenku, zatimco v nalgence po par hodinach v mrazu je dobre pitelny caj, v termosce se drzi a pak jen domicham a hned piju... ale ja su zavislak na teplym piti proste...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Tomas » pát dub 9, 2021 17:39

Na to mam nějákej plecháč, ohřeju na vařiči i s vodou. Sundám, dám čaj, vypiju. Když ten čaj chceš nosit, tak asi jo, to chápu. Termoska je těžká. Ale já se zas vždy rád zastavím na místech, kde mi něco takovýho za pár korun dají.

Ale když odhlídnu od horkých nápojů, tak v tom pořád žádnou výhodu nevidím.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » pát dub 9, 2021 18:02

tomas
souhlasila bych s tim, ze nenosit to v zime s cajem, tak konkretne pro me je nalgenka k nicemu. kdysi jsem ji ale dostala k vanocum a hodne jsem si ji prave na zimu oblibila. Jinak ja caj u okynka nemam rada, protoze dostanes sotva 2 deci v cene mezi 30 - 60korunama... takhle mam litr a pul vlastniho horkyho caje a jeste si muzu dat takovej, kterej mam rada a ne takovej, kterej maji (hnusny kysely ovocny) :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pát dub 9, 2021 18:40

Nalgeny sou pro mě moc těžký. Ale já nepiju čaje, nic horkýho. Teda kromě kafe ráno, ale tu deci vody ohřeju v titanovým hrnku.

Platypus a Evernew lahve jsem si pořídil kvůli úspoře místa, když mám nést vodu uvnitř batohu, např v létě, aby nebyla zachvíli jako chcanky.. Ono oproti petkám to v batohu ušetří fakt hodně místa. Taky některý batohy maj malý boční kapsy, s těmahle lahvema to problém není. Plus z těch lahví mám samofiltrační systém. Toť mé důvody. Jinak bych se na to pěkně vyprd a používal petky.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Tomas » pát dub 9, 2021 19:01

@Mawenzi
Je fakt, že tyhle "okýnkový" čaje jsou většinou nějáká tragédie. To samý kafe. Teď je okýnko, ale já se za normálního stavu cpu do hospody. V zimě čaj, pak pivo, nebo třeba polívka. Ale jsem celkově zvyklej si ráno něco dát na místě a pak vyrazit, pít vodu a až se něco někde objeví tak se to objeví nebo taky ne. Záleží kde člověk chodí, když nic není, tak si prostě dřepnu na pěkným místě a udělám si další (svůj) čaj. Každej to má něják, ale hospoda je hospoda. :lol:

@Etheric
No jo, já mam taky rád kafe, ale mě už ten "českej" turek nebaví jak za mlada. Tak jsem se dopracoval k tomu, že doma kávu melu, kupuju lepší čerstvě praženou od místních a koupil jsem si french press a tak si dělám takovýho filtrovanýho turka. Takže jsem o level vejš než jsem kdy býval a chutná mi to. Na to bych potřeboval v terénu hromadu věcí. Tak zůstanu u zelenýho (pytlíkovýho) čaje. To mi na ranní vzpruhu v chladu stačí. V teple je to jedno.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pát dub 9, 2021 19:06

Jsem měl na kafe různý pochysty, kafe z toho bylo dobrý, ale tahej se s tim.... Ráno potřebuju něco, co mě probere. Udělat venku dobrý kafe bez pochystu nejde. Ok, dneska už se dá koupit pitelnej instant, sice draho, ale dá. I tak ale radši beru čaj matcha, případně kawa-kawa, kratom,... Prostě cokoliv, co má účinek, ale zároveň je to lehký a k přípravě to nevyžaduje nic než hrnek.
Taky je fajn mletej kolovej ořech, guarana, ašvaganda, maté... Použitelných bylin je dost, nemusíme pít furt jen kafe a čaj :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Treking