Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Dromedaro » úte úno 21, 2023 10:14

Zkusil jsem zadat do google Křesťanství pro začátečníky a vypadlo na mě třeba tohle. Má to několik dílů a cena je vskutku lidová.

Křesťanství pro začátečníky i pokročilé
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4355
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod ntz » úte úno 21, 2023 11:52

@Dromedaro - https://www.bibleshop.cz/detska-bible-c ... navej-1843

dostal to muj kluk ke krtinam, prohlizime si to s klukem obcas (ma to obrazky) a treba moje zena, ktera je (?byla) neverici sama nekolikrat rekla, ze vlastne diky tomu se seznamila s krestanstvim asi tak 100x vic nez v celem jejich predchozim zivote ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2049
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod oodoow » úte úno 21, 2023 12:38

a kdo by chtěl zábavnou naturalistickou formu tak potom https://thebrickbible.com/ :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod irem » úte úno 21, 2023 13:28

@ apuka Jak jsem pochopila, co Mawenzi chtela: "bych si rada precetla nejakou rozumnou knizku o krestanstvi tak ze zvedavosti, asi zrovna na bibli se nechystam ... rada bych precetla neco jako "krestanstvi pro ateisty" neco co by vneslo trochu vhled pro cloveka, co je uplne mimo"
... to si (mozna mylne) vykladam jako zajem dozvedet se neco o krestanstvi jako takovem a ne pouze o zakladni principy viry. A mimochodem, myslim si, ze bez znalosti nejakeho kontextu a s absenci jakehokoliv vykladu se na zaklade precteni libovolneho evangelia o zakladnich principech (krestanske) viry zase tolik clovek nedozvi. Stejne tak muze dostat ke cteni kondenzat v podobe nicejsko-carihradskeho vyznani. Bez nejakeho vysvetleni, interpretace to podle me neznalemu cloveku obrazek o krestanstvi neda.

Vzpominam si na pana farare, co nam pri vyuce religionistiky Novy Zakon uvadel slovy "a ted se dostavame k pribehu Zida, ktery ten Zakon naplnil" :)

Tedy, aniz bych se chtela poustet do diskuse na tema, ktere pismeno bez ktereho nemuze existovat, domnivam se, ze se Mawenzi nechtela zabyvat pouze V a myslim, ze porozumeni zakladnim prvkum souboru V, N a C v kontextu krestanstvi samotnym prectenim jednoho evangelia nelze ziskat.


@ ntz dobre :shock: nijak jsem po tomhle typu literatury nekoukala a divim se, co pro deti je. My snad meli jen Olbrachta a Bradforda, nez jsme byli schopni cist Bibli :-D


@ mawenzi Sice to neni uplne z dnesni doby a ceskeho kulturniho prostredi (ani dogmaticky do puntiku spravne) ale nektere veci jsou docela peknou a pristupnou formou shrnute v knizce C S Lewise Mere Christianity.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Dromedaro » úte úno 21, 2023 14:15

oodoow píše:a kdo by chtěl zábavnou naturalistickou formu tak potom https://thebrickbible.com/ :)


:D :D
Ale tak zase to nevypadá špatně, takhle pro děcka je to podání dobrý nápad.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4355
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod ntz » úte úno 21, 2023 17:41

irem píše:@ ntz dobre :shock: nijak jsem po tomhle typu literatury nekoukala a divim se, co pro deti je. My snad meli jen Olbrachta a Bradforda, nez jsme byli schopni cist Bibli :-D


to je pro uplne male deti ... misto pohadek .. pro deti, co neumi cist .. neni to spatne .. jsou to proste biblicke pribehy s peknejma obrazkama

ja samozrejme nejsem zadnej magor a nechci do deti nic hustit .. vubec jim nerikam, ze neco nejak je, takze prohlizeni a cteni takovehle knizky je z jejich pohledu uplne stejne jako prohlizeni si knizek s prasatkem, nebo pejsek a kocicka a nebo kocour mikes atd ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2049
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Mawenzi » úte úno 21, 2023 19:58

diky za podnetne tipy, zkusim je projit a neco si vybrat. Idealni volba v blizke budoucnosti bude idealne s naklady 0 :D

irem
diky, hezky jsi to asi vystihla.

biblicky pribehy... hrisnik ukradl nekomu jabko protoze mel hlad a za to se spali cely mesto :D (teda nevim, jaky hrichy tam meli, ale prijde mi to proste ty me prst ja tobe ruku, ty me jabko ja tobe mesto... nechapu porad tu potrebu nasili a navic vyhrozovani dalsim nasilim za to ze se dela nasili, to snad dela zacarovanej kruh, ne? (to jen k tomu jednomu obrazku z te knizky, to me tak napadlo :D)

dromedaro
moc pritomneho okamziku sem si nedavno koupila prave do ctecky, tesim se, az ji budu vozit s sebou
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9387
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Dromedaro » úte úno 21, 2023 20:18

Mawenzi píše:biblicky pribehy...


Biblické příběhy si myslím, že jsou hlavně podobenství.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4355
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Mawenzi » úte úno 21, 2023 20:23

podobenstvi v tom ze kdyz nekdo udela neco spatne tak se z toho udela kolektivni vina a odnesou to vsichni? takze reseni je aby na sebe vsichni mezi sebou bonzovali a kamenovali se navzajem? :D

ja mam asi s podobenstvyma trochu problem, na me to byva nekdy moc abstraktni, v kazdym pripade nejaky tipy sem nasbirala a zkusim to dat dohromady.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9387
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Dromedaro » úte úno 21, 2023 20:31

Já nevím, jak je ten příběh přesně v originále, tak nevím. Ale podobenství může být i to, že prostě město není město, ale symbol. Stejně jako jablko, zničení města a tak. Město je třeba ve snech symbolem pro naši vědomou část, lidskou, civilizovanou. Příroda zase znázorňuje naši nevědomou, pudovou a animální část. Zjednodušeně řečeno. Takhle to může být i v té Bibli. Už jsem slyšel pár takových výkladů ke konkrétním příběhům a najednou mi to smysl dávalo a bylo to úplně zřejmé.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4355
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod irem » úte úno 21, 2023 22:31

@ mawenzi Ona ta podobenstvi nemusi byt abstraktnim navodem na bonzovani a kamenovani :) Mozna to je jen poukazani na nejakou kolektivni zodpovednost a vedomi, ze svymi spatnymi skutky clovek muze ovlivnit ostatni. Zkus se na to podivat z pohledu lidi, kteri si ty pribehy predavali - tesne provazane spolecenstvi nevelkeho kmene v ne zcela pratelskem prostredi a pod vecnou hrozbou sporu a valky s okolnimi kmeny. Kdyz v nasem pripade jeden z kmene neco ukradl jinemu kmeni, snadno tim privodil velke problemy vsem okolo sebe.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Mawenzi » stř úno 22, 2023 7:01

irem
diky, takovyhle abstrakce mi delaji trochu problemy, a prave treba bez znalosti problematiky to nedokazu otocit ani do takoveto historicky mozne situace

dromedaro
asi mam malo fantazie na to byti vericim (krestanem) :D

v kazdym pripade na nejake literature zapracuju, nerikam, ze ted chci necemu verit ale zajima me, proc vlastne tolik lidi tomu verit chce/muze a jestli treba najdu nejaky smysluplny casti
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9387
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Etheric » stř úno 22, 2023 7:32

Na cestě do Santiaga jsem potkal poutníků... Většina asi jako já - chtěli zážitek z cesty, bez hlubšího cíle, jen oni ještě chtěli zmínku na fb - šel jsem Santiago. že šli jen ten poslední měřený úsek, to už tam nenapíšou :twisted:

Křesťanů jsem potkal dost, ale nikdo to nešel jako duchovní cestu....

Naopak, náš kraj - tady se chodí poutě. Jde procesí, za ním věřící, všichni odříkávají modlitby, chválí Pána, zastavují u křížů a symbolických míst a takhle jdou, až dojdou ke kostelu, kde se účastní mše. A jdou krajinou, i desítky kilometrů. Hlavní a jediný důvod jejich poutě je Ježíš Kristus a jejich osobní vztah k němu. Nikoliv touha po zážitku, jako u těch poutníků do Santiaga..

U nás je tradiční každoroční pouť /nemyslím teď tu druhou největší v republice s kolotoči/ a já se taky účastním. Má to takovou zvláštní, těžko napodobitelnou atmosféru, lidé jsou tam jinak naladěni.
JPP: křesťan nejsu, k žádnýmu jinýmu náboženství se též nehlásím, ale přesto věřím, že něco vyššího, nazvěme to třeba Bůh, existuje
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Dromedaro » stř úno 22, 2023 8:01

Mawenzi píše:asi mam malo fantazie na to byti vericim (krestanem) :D i

Jsem nad tím uvažoval a nakonec chtěl napsat něco jako Irem. Tenhle konkrétní příběh může být o tom, že co udělá jeden člen národa/kmene, následky ať už dobré nebo špatné, vztahuje se to na celý národ. Něco jako Karma národa, kmene.

To samé jsou třeba mytologické příběhy. To jsou na první přečtení báchorky, ale jde tam o to, že to jsou příběhy, které nevyjadřují skutečné příběhy, ale jsou to příběhy duše a psychického života člověka. Co jsem o tom četl, tak jejich význam spočívá právě v tom, že jim člověk nerozumí. Tím oslovují hlubší části naší psychiky, protože rozum nemůže fungovat a pracují v nás nevědomě.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4355
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Mawenzi » stř úno 22, 2023 15:27

etheric
posli mail s infem o te pouti prosim, treba bych sla s tebou

tak blanik - rip dam asi uz na jare, duben by mohl byt fajn mesic na to:)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9387
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod sobb » pon črc 10, 2023 23:04

Mawenzi píše:takovyhle abstrakce mi delaji trochu problemy, a prave treba bez znalosti problematiky to nedokazu otocit ani do takoveto historicky mozne situace

S ohledem na historická fakta a výklad Bible by Tě mohly zaujmout knihy, které napsal Zenon Kosidowski:
Čo rozprávali proroci a Čo rozprávali evanjelisti
Už je to strašně dávno, co jsem to četla, ale přišlo mi to dost zajímavý a čtivý. Kdyby nebyly k sehnání, tak mohu zapůjčit.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Předchozí

Zpět na Treking