Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Mawenzi » pát úno 17, 2023 6:55

takze kdyz si na pouti clovek pokeca s kamosem, nebo posle domu sms, tak to uz neni pout?

a muze pak vubec mluvit treba s prodavacem nebo pocestnym, kdyz mluvit dle tohoto treba s manzelem by nemel?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod apuka » pát úno 17, 2023 10:43

Dromedaro píše:Rozhodně je to o něčem jiném, když jdeš sám než se skupinou. Ono, pokud člověk chce jít opravdu "hlouběji", tak je dobré myslet i na to, aby se moc nevyskytoval na cestě v civilizaci a moc nemluvil s ostatními lidmi plus abstinoval od mobilů. To jsou věci, které rozptylují a dodávají podněty. Nejlepší je být delší dobu na cestě jen v přírodě.Takhle taky dříve poutě probíhaly. Ne, jak některé ty dnešní parodie na poutě.
Myslim si, ze si mylis "pout" s necim jinym.
Pout rozhodne neni o tom "byt delsi dobu na ceste jen v prirode". Bohuzel, ceske vysvetleni tohoto pojmu je dost matouci, protoze na jedne strane stale pouziva svuj omezenejsi nabozensky vyznam a na druhe strane ... asi staci rict "Matejska pout" :((. Ale obecny vyznam mnohem lip vystihuje anglicky vyznam, staci se podivat napr. na anglickou Wikipedii
Pouť je cesta, často do neznáma nebo cizího místa, kde se člověk vydává hledat nový nebo rozšířený význam o svém já, o druhých, o přírodě nebo o vyšším dobru prostřednictvím této zkušenosti. Může vést k osobní proměně, po které se poutník vrátí do svého každodenního života.

Kazdopadne (nekterymi) zakladnimi znaky poute jsou:
1) cil - ne ve smyslu geografickeho konecneho bodu nebo trasy cesty, ale spise "co hledam", "ceho chci dosahnout", resp. hledani odpovedi na spoustu otazek "proc?"
2) odevzdani - nechat na sebe pusobit "vyssi sily", tj. abych cele neridil pouze ja a moje vule ale zpusob "jit, kam a jak me 'to' vede"
3) vnimani - jak se pout a cesta, ale i vsechno, co zazivam pusobi na mne, proste vnimani sveho vnitra
4) uklidneni - prestat se venovat kazdodennim zbytecnym, hlavne negativnim myslenkam, stresovat se, otevrit mysl novym vecem; toto ale neznamena, ze musim naprosto zahodit uplne vsechno a jit pout jako "nahy a hladovy poustevnik".

Ta pout je v podstate takove dlouhe aktivni meditacni cviceni, ktere ma pozvednout Tveho ducha, takze trochu jako duchovni (ne dusevni!) cviceni. Toto neni v nabozenskem vyznamu techto slov - ale v pripade nabozenskych pouti vericimi ti toto tak transformuji.

Etheric ma ale naprostou pravdu, ze kontakt s jinymi je (resp. muze byt) dulezitou soucasti poute, kazdy kontakt s cimkoliv a kymkoliv Ti neco da a je jen na Tebe, co a jak si z toho vezmes. Z hlediska poute je ale dobre cele hodnotit v celku a souvislostech (rekl bych holisticky) az po konci pouti, ne samostatne kazde konkretni setkani.
K tomu taky patri, ze vetsina poutniku na te ceste neni "osamocena v prirode" vcetne spani. Prave naopak, poutnici casto vyhledavaji "nahodne" noclehy, klidne spolecne s dalsimi (to hlavne pri "velkych" poutich jako napr. do Santiaga). Kdyz chces byt v prirode sam a nikoho nesetkat, to taky muze byt cesta, dokonce mozna si z toho muzes udelat i "osobni pout", ale je to uz neco jineho, spise "tulactvi".

Myslim si, ze to, co popisuje Mawe, ze by chtela delat je k pouti docela blizko. Ja ji fandim, at se ji to povede.

BTW, Martin Simecka napsal peknou "reportaz", jak se vybral v podstate po Ceste hrdinov SNP, bez pripravy, ne kvuli prechodu... Je to moc pekny (a dlouhy) clanek, kde videt, jak to muze fungovat - a taky jak dulezita mohou byt necekana setkani s neznamymi lidma. Bohuzel, je to za branou. Kdo ma predplatne na Dennik N nebo Denik N, muze si jej najit a precist cesky (prelozil P. Koubsky), slovensky nebo madarsky :wink:

Edit: Jen jsem opravil spatny URL tag.
Naposledy upravil apuka dne pát úno 17, 2023 12:19, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod ntz » pát úno 17, 2023 11:53

pokud to nekdo s pouti mysli vazne, tak by mel mit i bicik a bicikovat se po ceste ...

jinak co se tyce poute, tak nas pan farar (jsem normalne verici clovek, spis ale malo, vlazne, chodim ale od malicka do naseho kostela v klimentske (ceskobratrska cirkev evangelicka - realne chodim tedka fakt parkrat za rok, vetsinou kdyz neco potrebuju), kde jsem pokrtenej, kde jsem mel svatbu a kde jdou pokrteny my deti a kde jednou budu mit i funus) byl tedka loni na pouti nekde v Jordansku a sli pres nejakou poust .. byli skupinka, ale pokazdy si urcili pres den nejake tema a rano kdyz vyrazili, tak meli mezi sebou rozestupy (treba 1km / 10-15 minut) aby kazdej sel sam a premysleli o tom tematu a vecer se na to tema pobavili .. ten prechod meli treba fakt tejden dlouhej ... nevim uplne presna cisla, sli ale vlstne nejakej thru-hike timhle zpusobem .. me to pripada docela zajimave ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Mawenzi » pát úno 17, 2023 14:15

ntz
to docela zajimavy je, asi to musi byt zajimavy clovek tvuj knez a mozna navsteva jeho bohosluzby muze byt lepsi zazitek, nez jine...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Dromedaro » pát úno 17, 2023 14:35

Neříkám, že pouť musí být osamělou cestou mimo civilizaci a bez civilizační techniky.
Jen mi to tak přijde lepší, pokud chce člověk něco jako "hlubší prožívání" a víc splynout s přírodou.

Ten nápad, který má Mawenzi, proč ne. Mně by se nějaké takové putování po naší krajině také líbilo. Máme v naší republice kolikrát až pohádkovou krajinu ve které je radost i jen tak být, ale mně spíše láká ta pouť divočinou bez lidí a civilizace, klidně i na více než měsíc. To by mě zajímalo, jak bych to prožíval. Třeba to jednou zkusím.

NTZ: Proč své chození do kostela nebo kam to chodíš popisuješ až skoro omluvně? I kdyby jsi tam chodil každý den ráno a večer, tak je to tvoje věc a není se za co stydět.

EDIT:
Lipon píše:to říká kdo, že je to teď móda?
kdo s tím přišel?

Já.
Působí to tak na mě.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4368
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod apuka » pát úno 17, 2023 14:43

Tak mezi knezi najdes hodne zajimavych lidi, pokud s nimi nejednas hned tak, ze jsou to "cernoprdelnici" a pod. Mnoho z nich jsou hodne vzdelani, pro mnohe prekvapive zdaleka nejenom v otazkach sveho nabozenstvi. Znam napr. jednoho, co vystudoval na Karlovce (zvlast) teologii i filozofii a k tomu jeste nejake dalsi univerzitni studia v Nemecku a Svycarsku. Rozhodne by pri rozmluve s nim nikdo nerekl, ze je to farar.

U nas to ani neni moc dane konkretni cirkvi, tady by se fararem ani u jedne nemel stat kde-kdo.

(Ale taky jsou mezi farari i takovi, kterim ani ruku podat nechces - taky nezavisle na konkretni cirkvi.)
Lipon píše:to říká kdo, že je to teď móda?
kdo s tím přišel?
Ja to o nekterich poutich rikam taky - a nezavisle na mne hromada vetsich znalcu.

Nektere trochu uvedly do mody nektere post-hipisacke hnuti a napr. Sanitago se neskutecne "zmodnelo" po knizce P. Coelha.
Naposledy upravil apuka dne pon úno 20, 2023 9:34, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Dromedaro » pát úno 17, 2023 15:08

Já sleduji na FB Ladislava Ziburu. On ty poutě hodně propaguje. A právě to Santiago myslím taky. A působí to na mě tak proflákle, že bych to už ani jít nechtěl.

Teď mě jen tak napadlo, jaká je asi reakce člověka s paranoiou, když mu jeho FB stránka ohlásí, že jej sleduje další uživatel :-)
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4368
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod irem » pát úno 17, 2023 15:12

Me napadlo, kolik paranoidnich lidi ma FB stranku nastavenou tak, aby ji nekdo mohl sledovat :shock: :lol:
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod ntz » pát úno 17, 2023 16:27

Dromedaro píše:Proč své chození do kostela nebo kam to chodíš popisuješ až skoro omluvně?


ja se za to ale fakt trosku stydim ... pac fakt chodim malo a na pana boha si fakt vzpomenu tedka vetsinou maximalne kdyz neco potrebuju (myslim ale, ze hodne mladejch lidi a nebo mejch vrstevniku to ma stejne - az zacnou bejt stari a smrt jim bude dejchat za krk, to se pak vsichi napravi ...)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Mawenzi » ned úno 19, 2023 8:06

ja treba krestanka urcite nejsu, ackoli krtena a do nabozenstvi jsem taky chodila na zakladce, a cely zbytek rodiny velice verici, deda mel byt puvodne knez a drzet tradici nejstarsich synu v rodine... prvni ji porusil, tak bych si rada precetla nejakou rozumnou knizku o krestanstvi tak ze zvedavosti, asi zrovna na bibli se nechystam teda. nicmene odpustky, korupce, nizka moralka, tohle vsechno sice nerika, ze vira jako takova je spatne, a nerikam, ze to neni vsude, ale rada bych precetla neco jako "krestanstvi pro ateisty" neco co by vneslo trochu vhled pro cloveka, co je uplne mimo.

do kostela chodim z nutnosti svatby/pohrby a podle kneze je to ciry utrpeni nebo zvladnutelna obecna promluva o lasce (k bliznimu) s obcas nejakym prednesem. sem se rodicum nejak nevyvedla, oni do kostela chodi, tatinek i minstroval, segra mela svatbu tam i ma krteny obe deti, a me se to mozna libi jen kvuli te vyzdobe a tichu
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod ntz » ned úno 19, 2023 17:34

asi chodis do spatnyho kostela ... papezenci jsou fakt divny ... u nas je to uplne v pohode, nas pan farar hraje na kytaru a chodi s detma na cundr a ma normalne zenu a deti ... takze je uplne v pohode vyrovnanej a nemusi sexualne utocit na ministranty (ktere my ostatne ani nemame)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Mawenzi » ned úno 19, 2023 18:12

ja nechodim do zadnyho kostela, ale kdyz je svatba/pohreb tak jdu do takovyho, ve kterym se to kona. To ze nekdo je nebo neni sexualni nasilnik nijak nesouvisi s virou bych rekla, ale s osobnosti danyho cloveka, to ze se neco zatim nevi neznamena, ze se to nedeje :D a co vim, tak vetsina tech deti to opravdu dela rada a se cti a hrdosti. (co znam ja)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod apuka » pon úno 20, 2023 10:54

@ntz: Tvuj posledni prispevek je nazorna ukazka, jak by se krestan chovat a psat nemel :wink:.
ntz píše:nemusi sexualne utocit na ministranty
Hned na zacatku, aby bylo jasno - nikoho nechci omlouvat, problem zlehcovat nebo neco podobneho, jen se mi nelibi (a nejenom u Tebe a tady), kdyz se dela kolektivni usudek, kolektivni vina na zaklade konkretni viny lidi z kolektivu.

Jak uz naznacila Mawe, toto vubec nesouvisi s virou. Navic se tady s oblibou poukazuje na rimskokatolickou cirkev, i z ostatnich cirkvi je za to hlasite odsuzuji - jen uz se min mluvi o tom, ze se to stavalo (bohuzel, nemyslim si, ze to bylo jen v minulem case) ve vsech cirkvich. I v Ceskobratrske. Specialne v CR ale tyto veci se docela hodne zametaji pod koberec, resp. se radeji vubec tim nezabyva - je to dano vice vecmi, jedno z nich je ale i vyrazne vetsi tolerance spolecnosti vuci temto vecem :twisted:

Dalsi veci je, ze kdyz se provalily nejake sex. skandaly kat. (nejenom) knezi, tak by bylo docela zahodno dat to vsechno do celkoveho kontextu. Vzit si cisla, ale nejenom obeti, ale i pocet vsech lidi, kteri se v tom prostredi hodne pohybuji a udelat podobne setreni i v jinych, i nenabozenskych skupinach. Myslis si, ze by se v jakekoliv trochu vetsi skupine byl skutecny pomer lidi vs. obeti sex. zneuzivani vyrazne nizsi v katolicke cirkvi? Bohuzel nejspise ne.
Muzes vzit napr. zakladni skoly, stredni skoly, vysoke skoly jako "skupinu", vojsko, skauty, sportovni cinnost, pracovni kolektivy, cokoliv. Pokud aplikujes podobna pravidla jako na cirkev a udelas stejne hloubkovy vyzkum, tak, bohuzel, zjistis, ze se obecne dostanes na podobne hodnoty. Samozrejme, s moznosti nejakych "lokalnich" vykyvu.
Ja Ti mohu sam za sebe rict, ze za meho mladi se delo mnoho veci, ktere by ted primo spadaly pod sexualni obtezovani a zlociny - samozrejme, ne ty nejtezsi a nasilne, ale obecne pod tuto skatuli. Tehdy to ale tak malokdo bral, bylo to chovani naprosto bezne a prijimane jako "normalni", nikomu to nedelalo zadne traumata - a taky mnohdy v tom opravdu nic sexualniho nebylo. Soudic ale dnesnymi normami, vetsi pulka spolecnosti (vcetne me, vsech mych spoluzaku a kamaradu i ucitelu a rodicu) by ted sedela ve vezeni jako sexualni delikventi. Toto je dobre si taky uvedomit. Doba se meni, s ni i spolecenske normy a co je jednou bezna vec, muze byt jindy zlocin.

Vezmi jeden priklad - pred nejakymi 40+ lety bezne decka do nejakych 7-8 (nekdy i vice) let pobihavali venku, na zahrade, na navsi nebo u rybniku/bazenu nahate. Nikoho to nepoburovalo, kazdy to bral za normalni, rozhodne toto samotne v nas jako tehdy malych detech nezanechavalo zadne negativni zazitky nebo pocity. Ted by se na mnoha mistech na Zemi kdybys takto pustil ven na svuj vysokym plotem ohradeny pozemek trilete decko a soused Te uvidel, tak uz by tam letelo malem policejni komando a v extremu by Ti hrozilo i odebrani ditete socialnkou a mozna i vezeni.
Muzes ale za toto dnes odsuzovat nase rodice? (Kdyby toto nekomu prislo pritazene za vlasy, tak at se podiva na S Tebou me bavi svet - ktere ale byly z doby, kdy toto zacalo byt na ustupu - nebo jeste lepe nektere "detske" filmy s malym Tomasem Holym)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Dromedaro » pon úno 20, 2023 11:03

Mně to taky přijde trapný ty neustálý sexuální narážky farář a ministrant, který má většina lidí.
V tak velké celosvětové organizaci je jasné, že se tyto problémy budou vyskytovat.

Navíc mi přijde od ntz trochu divný, že cítí stud za to, že dochází do nějaké církve, ale šmahem odsuzuje "papežence" plus že tam znásilňují ministranty.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4368
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod apuka » pon úno 20, 2023 11:13

Mawenzi píše:bych si rada precetla nejakou rozumnou knizku o krestanstvi tak ze zvedavosti, asi zrovna na bibli se nechystam teda. nicmene odpustky, korupce, nizka moralka, tohle vsechno sice nerika, ze vira jako takova je spatne, a nerikam, ze to neni vsude, ale rada bych precetla neco jako "krestanstvi pro ateisty" neco co by vneslo trochu vhled pro cloveka, co je uplne mimo.
Takovou knizku najhit je tezke. Pokud se chces o principech samotneho krestansvi neco dozvedet, ja bych precejen doporucil Bibli, vlastne staci Novy zakon a k tomu samotne Desatero. Mozna staci i jen nektere evanjelium z N. zakona, pojednavaji vsechny prakticky o stejnem - o zivote Jezise, ale je tam trochu ruzny pristup a pohled. Takto by sis mohla udelat vlastni nazor a pohled.

Se vsemi jinymi knihami je problem, ze jsou to uz interpretace nebo interpretace interpretaci. Tj. dostavas se do toho pohledem nekoho, ktery si uz udelal nejaky vlastni nazor (nebo prebral nazor jineho) a ten tam prezentuje. Navic maloktera publikace se zabyva samotnym krestanstvim, tim zakladem, vetsinou se venuji uz konkretni cirkvi, resp. pohledu te-ktere cirkve. Max jich nekolik trochu srovnavaji. No a kazda krestanska cirkev (namatkove rimskokatolicka, reckokatolicka, evanjelicke - napr. i ceskobratrska -, protestantske, starokrestanske, ...) ma svuj vlastni postoj, ke kteremu se snazi vest sve "ovecky". Zaklady tech rozdilu se zdaji byt casto nedulezite, ale je to jak Etheric rikava s vahou - gram ke gramu a uz je to kilo. Proste odklonis se malinko tady, maliko tam a nakonec jsi nekde uplne jinde.

Dalsi velky problem je, ze do tech jednotlivych vetvi krestanstvi (zase bez vyjimky) vstupuji cirkve a jejich predstavitele - a tma je to vzdy o lidech. No a za ta dve tisicileti se jich vystridalo tolik vyznamnych, kteri tam "zanechali svoji stopu", ze rozdily uz dokazou byt do oci bijici.

Takze pokud se chces neco dozvedet o krestanstvi, opravdu si otevri Novy zakon v Bibli, nebo nejdi nahrane nejake evanjeliom jako audioknihu. Jen to neni ani cetba a poslech tak, ze si to ctes/poslochas jako nejakeho Nestba a preletis za pul dne. To bys z toho nemela nic.

Ted me napadava, ze bys toto mohla docela dobre spojit se svoji "pouti". Ze si das zavazek, ze si kazdy den prectes neco z vybraneho evanjelia a ze budes nad tim premyslet. Takova pout by opravdu davala docela smysl.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod apuka » pon úno 20, 2023 11:15

Dromedaro píše:Navíc mi přijde od ntz trochu divný, že cítí stud za to, že dochází do nějaké církve, ale šmahem odsuzuje "papežence"
Nezapominej, to je ponekud dani za vznik Ceskobrtrske cirkve.

To byl projekt TG Masaryka, aby zase jednou meli Cesi neco vlastniho a "jineho". Povedlo se mu to skvele - i diky tomu je ted CR "nejneverici" krestanska krajina na svete.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Dromedaro » pon úno 20, 2023 11:44

Tomuto nějak nerozumím, jak to myslíš.

Já to vnímám tak, že u nás je sice averze vůči oficiálním církvím, ale spousta lidí má nějakou víru v "něco nadpřirozeno". Tak jak to tak pozoruji a poslouchám.
Nedávno jsem pomáhal vyklízet pozůstalost kamarádovi po jeho příbuzném a celoživotní komunista měl ve skříních (aby to asi neviděly návštěvy) rozečtené (v knihách byly záložky a poznámky) knihy o andělích... to mě celkem pobavilo a zaujalo.

Já do kostela také nechodím ani nejsem křesťan, ale zase v rodině nějaké věřící máme a třeba nedávno jedna devítiletá vstoupila do církve, protože sama chtěla a protože sama od sebe kostel a mše pro děti navštěvuje. Čte knihy s církevní tématikou pro děti atd. Když vidím, jak ji to naplňuje, baví a že z toho má radost, tak proč ne. I mi to přijde lepší, než kdyby vysedávala na sociálních sítích u PC nebo četla sra*ky typu Bravo a podobný vymašťující věci.

Do kostela také zajdu, ale v rámci svateb, pohřbů atd. Pár kázání jsem slyšel ať už naživo nebo třeba v médiích a podle mě je hlavní problém v tom, že oni káží stále stejné texty jako před tisíci lety, kterým už dnes nikdo nerozumí,protože doba je jiná. Taky kolikrát není poznat, jestli je to mše nebo pohřeb, že je to všechno takové zádumčivé a komorní.
I proto si myslím, že pak i mezi ateisty mají úspěch lidi typů Zbigniew Czendlik. Možná by si Mawenzi mohla přečíst něco od něj, ale nevím o čem a jak v rámci křesťanství píše. Sice od něj mám doma knihu Postel, hospoda, kostel, ale ještě jsem jí nečetl.

Jinak ještě do kostelů chodím, když jsou to kostely, které mají dobrou energii a cítím, že když tam přijdu, tak se mi uleví nebo se začnu cítit lépe. Je to i o tom, že křesťané ty kostely stavěli na pohanských posvátných místech, která tuto pozitivní energii měla sama o sobě. Třeba zmíním Mariánské poutní místo a farnost ve Křtinách. Tam je to hodně cítit a je i na seznamu míst s pozitivní energií v ČR. V těch lesích okolo se často toulám, ikdyž teď méně, tak když mám cestu okolo, tak se tam stavím chvíli posedět.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4368
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod ntz » pon úno 20, 2023 12:03

delam si z toho samozrejme srandu ... vy se mi snad zdate :D .. ze se "rozumbrada" @apuka chytne na me "laskovne postouchnuti" ze papezenci sexualne utoci na ministranty jeste chapu, ze mu ale sekunduje @Dromedaro je fakt uz teda vtipny .. Mozna kluci, kdyby jste nebyli takovyhle teoretici, tak by jste vedeli, ze takovehle "nevinne spickovani" je mezi lidma co veri vcelku normalni a ze napriklad katolici (alespon ti mladi) si z toho delaji casto srandu i sami mezi sebou ..

ostatni @apukovo s prominutim blaboleni na tema skutecna historie cirkvi v CR ponecham bez komentare ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod ketrin » pon úno 20, 2023 12:46

Při vší úctě, já bych teda určitě nedoporučovala číst hned Bibli, protože myšlení tehdejších lidí (kdy Bible vznikala) je našemu myšlení natolik vzdálené, že to člověk "křesťanským provozem" nedotčený nemá šanci pochopit a spíš ho to odradí. Navrhovala bych spíš Sváťu Karáska, to je skvělá knížka:
Svatopluk Karásek: Víno tvé výborné
anebo Pastoral brothers na youtube.

Edit: blbě jsem vložila odkaz. Ale snadno si to vygůglíte.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Dromedaro » pon úno 20, 2023 13:03

ntz: Jsem si nevšiml, že bych tu někomu sekundoval. Jednou jsem zareagoval na tvoji poznámku, ze které teda není moc poznat, že to byla jen sranda. To se tam kdyžtak dává smajlík k tomu, aby to druhý chápal, že je to třeba sranda. Ale to je o gramotnosti na sociálních sítích. Úplně stejně jsem zareagoval na Etherica, když to stejné tady nedávno vykřikoval, takže si to nemusíš brát osobně. Navíc mám pocit, že když se ti úplně něco nepovede, jak jsi zamýšlel, tak to hodíš na ostatní, že nerozumí srandě a že jsou rozumbradi. Ale je to jen můj dojem. Celkem by mě zajímalo, jak ty reálně vycházíš s lidmi, jestli reálně máš stejné připomínky a způsob komunikace.

ketrin píše:Při vší úctě, já bych teda určitě nedoporučovala číst hned Bibli, protože myšlení tehdejších lidí (kdy Bible vznikala) je našemu myšlení natolik vzdálené, že to člověk "křesťanským provozem" nedotčený nemá šanci pochopit a spíš ho to odradí.

:smt023
Já se do Bible také chtěl začíst, ale z důvodu, které píšeš, jsem se daleko nedostal a Bibli odložil.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4368
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod apuka » pon úno 20, 2023 14:03

ntz píše:delam si z toho samozrejme srandu ...me "laskovne postouchnuti" ze papezenci sexualne utoci na ministranty ..
Mozna kluci, kdyby jste nebyli takovyhle teoretici, tak by jste vedeli, ze takovehle "nevinne spickovani" je mezi lidma co veri vcelku normalni a ze napriklad katolici (alespon ti mladi) si z toho delaji casto srandu i sami mezi sebou ..
Hele, pokud se to, cos tady napsal je vsechno, jen ne "nevinne spickovani" nebo "laskovne postouchnuti". Takove reci jsou hodne nebezpecne a casto vyrcene v nevhodne dobe na nevhodnem miste vedou k silnym konfliktum, mozna vaznejsim, nez si umis predstavit.

Mel by sis uvedomit, ze vyslovene a napsane ma svoji vahu a kdyz to delas verejne, tak se to dostane i k tem, kterim to muze hodne ublizovat.

Ja jsem rad, ze v ceske spolecnosti se toto deje cim dal tim min, ale podobny zpusob humoru a "srandy" silnym ponizovanm a "laskyplnym" obvinovanim jinych, kteri se branit nemaji jako je jeste stale pritomne vice nez by bylo zdravo... Kdyby se podobnym zpusobem nekdo vyjadroval o Tve rodine nebo Tvych detech, taky by ses tomu s chuti zasmal??? (Na druhe strane, neni se cemu divit, kdyz ten nejvyssi curak a jeho blizke okoli dava toto jako priklad nejvhodnejsiho chovani...)
ntz píše:ostatni @apukovo s prominutim blaboleni na tema skutecna historie cirkvi v CR ponecham bez komentare ..
1) nic jsem o "teme skutecne historie cirkvi v CR" nepsal :wink:
2) psal jsem pouze o vzniku jedne konkretni cirkve v CR - a docela by me zajimalo, co se TI na tom nezda, kdyz je to, bohuzel tak, jak jsem napsal. Ze by Ti to Vas farar nerekl a misto toho se jen odvolaval na starsi historii?
Fakt by me zajimalo, co se TI na uvedenem nelibi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod apuka » pon úno 20, 2023 14:05

ketrin píše:Při vší úctě, já bych teda určitě nedoporučovala číst hned Bibli, protože myšlení tehdejších lidí (kdy Bible vznikala) je našemu myšlení natolik vzdálené, že to člověk "křesťanským provozem" nedotčený nemá šanci pochopit
Ano, Bible neni jednoduche cteni, hlavne ne jeji jazyk. Ale jakmile o vecech v nem (resp. o tech krestanskych zakladech) ctes v prenesene forme, tak je tam, jak jsem psal, ten osobni pohled a uz to ovlivnuje.

Kdyz uz, tak mozna napr. Cteni z bible kralicke od Olbrachta, tam je to prece jen napsane citelneji.

Edit:
Jinak ten "preneseny a ovlivneney" pohled plati nejenom o Bibli, ale o vsech zakladnich nabozenskych knihach. O islamu se nejlip dozvis z Koranu, napr. o Konfucianismu ctenim Konfuciovych knih, atd. Kdyz ctes zprostredkovane, tak se nekdy dozvis o necem skoro jinem... Bohuzel.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod ntz » pon úno 20, 2023 14:12

Dromedaro píše:Jednou jsem zareagoval na tvoji poznámku, ze které teda není moc poznat, že to byla jen sranda. To se tam kdyžtak dává smajlík k tomu, aby to druhý chápal, že je to třeba sranda. Ale to je o gramotnosti na sociálních sítích.


@Dromedaro, kdyz tam dam smajlik, tak uz to takova sranda nebude :D .. je vic druhu srandy a nektere srandy jsou jeste srandovnejsi, kdyz se u toho tvaris vazne ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod ntz » pon úno 20, 2023 14:21

@apuka - beres to moc vazne ... napr. Sasha Baron Cohen je sam zid a dela si extremni srandu ze zidu .. Key and Peel si zase furt delaj srandu z krestanu a taky jsou krestane .. prikladu je asi milion .. vubec cele umeni je z velke casti o tom, zlehcovat takovehle veci ..

ja, ja kdyz si delam srandu, tak si ji delam v tematu o nabozenstvi, kde jsem napsal, ze jsem krestan .. pokud bych nekde vykrikl mimo misu, ze papezenecti knezi znasilnujou ministranty, tak uz to zadna sranda nebude, pokud jsem to ale vyrkl v ramci navazani na to, ze jsem predtim otevrene uvedl, ze se hlasim ke stejnemu nabozenstvi (byt jine - v nasem pripade protestantske - cirkvi), tak to je sranda uplne regulerni a pozastavi se nad tim pouze a jen clovek, co to nepochopi ... a kdo to nepochopi, kdo ma dlouhe vedeni, s tim nic neudelam ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod irem » pon úno 20, 2023 14:29

apuka píše:Jinak ten "preneseny a ovlivneney" pohled plati nejenom o Bibli, ale o vsech zakladnich nabozenskych knihach. O islamu se nejlip dozvis z Koranu, napr. o Konfucianismu ctenim Konfuciovych knih, atd. Kdyz ctes zprostredkovane, tak se nekdy dozvis o necem skoro jinem... Bohuzel.


Myslim, ze to je trochu zavadejici pohled na vec - ctenim tech knih se mozna dozvis neco o tom, jak si "puvodni" verzi daneho nabozenstvi v kontextu sve doby a chapani sepsali tehdejsi autori / resp. jak jim byl puvodni text zjeven. Cokoliv si takto prectes uz samo o sobe bude ovlivnene chapanim prekladatelu (za predpokladu, ze nejsi schopen precist texty v originale). Ale co Ti to skutecne rekne o tech nabozenstvich jako takovych v soucasne dobe z hlediska praxe, promitani do zivota, ritualu, vyvoje, ..?
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Dromedaro » pon úno 20, 2023 15:08

Ntz: Navíc mám pocit, že když se ti úplně něco nepovede, jak jsi zamýšlel, tak to hodíš na ostatní, že nerozumí srandě a že jsou rozumbradi. Teď už jen bez toho, že mám dojem.

Psal jsi tam, že papeženci jsou divní a že sexuálně útočí na ministranty. Jak jsi to myslel, už je mi celkem jedno. Stačí, jak vždy reaguješ, když někdo tu tvou údajnou neskutečně srandovní srandu nepochopí a půl outdorfora se neřehtá smíchy na zemi, tak začneš osočovat druhé. Zatím tu jako rozumbrada, který se blahoskloně pousmívá nad naší bezbřehou hloupostí a nepochopením, většinou vystupuješ jen ty.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4368
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod ntz » pon úno 20, 2023 23:06

Dromedaro píše:... tak to hodíš na ostatní, že nerozumí srandě a ...


a) znamena "ostatni" ty a apuka ? o.O (apuka spis tak na pul, on to bere "apukovsky", viz veta

Takove reci jsou hodne nebezpecne a casto vyrcene v nevhodne dobe na nevhodnem miste vedou k silnym konfliktum, mozna vaznejsim, nez si umis predstavit.

to je proste @apuka v plne sile a jak to ma bejt .. kdyby to bylo jinak, mel bych o nej starost .. takze vlastne zbejvas uz jenom ty .. haha

b) ja se blahosklonne nepousmivam nad bezbrehou hlouposti a nepochopenim "ostatnich" (ostatni jsem dal radsi do uvozovek - je to tvuj termin) - to skutecne absolutne ne. Pochopeni "ostatnimi" ostatne neni moji prioritou ani cilem .. Zato se sam dobre bavim svym vlastnim vtipem :D, me to bohate staci ..

c) kdyz uz si takhle sam nabihas na vidle @Dromedaro, tak moje hlaska, ktera tady spustila tuhle prisernou debatu (ve ktere excelujes obzvlaste pote, co jsem opakoval, ze to je sranda), byla urcena jako odpoved pro Mawenzi, dokonce jsem i mluvil primo k ni reagujic na jeji konkretni post predtim, kde Mawe zminovali odpustky, korupci, nizkou moralku apod .. pokud nevidis navaznost dvou radku na to, co jsem ji odpovedel a nechapes co jsem tim chtel rict, pak se musim opakovat

ntz píše:... a kdo to nepochopi, kdo ma dlouhe vedeni, s tim nic neudelam ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Mawenzi » úte úno 21, 2023 5:36

ntz
jak se do lesa vola, tak se z lesa ozyva. Rozhodne to neznelo jako sranda, odlehceni nebo tak. Porad je to o tom, ze sme na foru, ne tvari v tvar. nikdo nevidi jak se tvari, neslysi ton tvyho hlasu, pobaveni v tvych ocich, ironii v hlase. Bez smailiku nemuzes cekat, ze to lidi pochopi, jak jsi myslel a ani s nim to nekdy 100% nepomuze.

irem
diky za tip.

apuka
novej zakon sem mozna kdysi zkousela, ale nejak mi to uplne neslo. mozna ale zkusim sehnat a treba zkusit aspon sem tam uryvek

Koupila jsem si ctecku (uplne v rozporu s absenci jakehokoli rozptylovani:D :D) podsvicenou, 10 let starou, aby to byla skvela partacka na vylety, na spatne osvetleny nadrazi, pritmi ranniho vlaku, spatne osvetlene postele v penzionu.

nedavno jsem narazila na knihu karlaz, puvodne jako online vysilani na spotify, coz je trochu skoda, protoze bych si to rada vzala do mp3 na poslech, ale nedokazu to z toho dostat do PC (ani z jinych platforem, kde sem to zatim nasla), ale mozna prave nejaky audioknihy bych mozna mohla pri delsi chuzi nebo ve vlaku vyzkouset.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Dromedaro » úte úno 21, 2023 8:03

Mawenzi:
Sice to není o křesťanství, i když tam třeba občas z Bible také cituje a vysvětluje dnešním jazykem, ale jedna z nejlepších duchovních knih, kterou jsem kdy četl je Moc přítomného okamžiku od Eckharta Tolleho.
Na youtube je to i v audioverzi Moc přítomného okamžiku. Mohlo to teda být namluvené o něco lépe, protože mi to přijde, nevím jak to popsat, je to prostě rychlejší a ten způsob namluvení mě po nějaké době začne iritovat.

Pak je velmi dobrá kniha, jejíž obsah se k pouti velmi hodí, od Antoine de Saint-Exupéry: Citadela
Ta mě kdysi hodně oslovila a byl to pro mě zážitek ji číst. Taková moje Bible. Možná si ji zopakuji.

Když už jsme u toho, tak proč se vlastně těm lidovým veselicím s kolotoči říká poutě?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4368
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod apuka » úte úno 21, 2023 9:53

irem píše:Myslim, ze to je trochu zavadejici pohled na vec - ctenim tech knih se mozna dozvis neco o tom, jak si "puvodni" verzi daneho nabozenstvi v kontextu sve doby a chapani sepsali tehdejsi autori / resp. jak jim byl puvodni text zjeven. Cokoliv si takto prectes uz samo o sobe bude ovlivnene chapanim prekladatelu (za predpokladu, ze nejsi schopen precist texty v originale). Ale co Ti to skutecne rekne o tech nabozenstvich jako takovych v soucasne dobe z hlediska praxe, promitani do zivota, ritualu, vyvoje, ..?
Problemem je, ze se zaciname pohybovat kolem vyznamu (minimalne) tri ruznych, ale propojenych pojmu - vira, nabozenstvi a cirkev.

Ja jsem pochopil, ze Mawenzi by se chtela dozvedet neco o zakladnich principech krestanske viry, coz je sice zakladem krestanskeho nabozenstvi, ale bez veci, vcetne interpretaci a uprav pridanych nabozestvim. Nevim, jestli se Mawenzi chce neco dozvedet i o ritualech, msich, atd. To je ale obsahem uz jinych "spisu". No a co z toho vseho udela konkretni cirkev je jeste neco jineho.

Tyto tri pojmy se hodne michaji a pro drtivou vetsinu lidi je to to same. Ono se to mirne prolina, hlavne ve smeru shora dolu - vira(V) muze existovat bez nabozenstvi(N) a cirkve (C), N. a C. ale nemohou existovat bez V. No a C ke svemu zivotu potrebuje V a N.
------
@Mawenzi: Pokud se nechces prolouskavat Novym zakonem, tak si precti opravdu koncentrovanou formu puvodniho krestanskeho uceni - "Didache - Uceni pana hlasane narodum dvanacti apostoly". To je z prvniho stoleti naseho letopoctu - ale uz zahrnuje nejenom samotne krestanske uceni, ale i nejake zaklady puvodni krestanske cirkve.

Tady mas taky pomerne dobre shrnuti - Velky nacelnik dava zakladni kurz krestanske nauky, ale tam uz je mirne videt pohled autora. Taky je to uz trocha prolinani tech vyse uvedenych pojmu.

Je docela usmevne, ze ja jsem narazil na jeden z nejlepsich shrnuti zakladu krestanske viry v nekterych knihach Karla Maya odehravajicich se v islamskych oblastech, kde toto pomerne dlouho a srozumitelne vysvetluje. Bohuzel, nazvy si uz nepamatuji a hledat se mi to nechce. Ale je tam trochu citit vliv jeho cirkve i osobni "nazory" autora.

Jeste pridam, ze ani v nejmensim nechci odrazovat od ostatnych zde spomenutych knihach. Napr. Moc pritomneho okamziku je opravtu dobra kniha, i kdyz to opravdu neni presne o tom, co Mawe chce. Ja jsem to cetl, audioverzi neznam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Treking