Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Chmeld4 » čtv lis 1, 2012 12:14

Ta poslední fotka :shock: ... to opravdu existuje nebo je to photoshop?

Pokud je to fakt, tak by to pro mě osobně byla pouť za účelem sebemrskačství.
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Vachon » čtv lis 1, 2012 12:36

To je od Slezského domu na Sněžku, ne?
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod oodoow » čtv lis 1, 2012 12:52

Jj, červená značka Dom Śląski - Sněžka, vede tudy Krakonošova stovka. Cesta nic moc, ale aspoň to není úplně asfaltová cesta, kterých jsou v Krkonoších mraky (třeba úsek Harrachov - Vosecká Bouda skoro celé asfalt a nuda). Nejhorší terén mi ale přišel vždycky dolů ze Sněžky směr Pomezní Boudy po těch šílených kamenech. :-)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Vachon » čtv lis 1, 2012 13:00

V zimě to zachraňuje sníh...
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Rembrandt » čtv lis 1, 2012 15:01

ta poslední fotka - to je vykreslení pekla pro outdooráky :smt077 :twisted:
exitus acta probat
Uživatelský avatar
Rembrandt
nováček
nováček
 
Příspěvky: 168
Registrován: čtv zář 20, 2012 10:14
Bydliště: Ostrava

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Vachon » čtv lis 1, 2012 15:18

... stejně jako pro novináře z MF Dnes, jen v opačném smyslu :climb:
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod mike » čtv lis 1, 2012 18:53

NTVL :shock: Proc to delaji? Vzdyt to neni jak na horach, ale nekde v ZOO... #-o Skoro bych se vsadil, ze nekde na zacatku te ohrazene cesticky je velka cedule "Z penez EU".

Na Snezce jsem byl naposled pred vic jak 15 lety a tohle tam jeste nebylo. Jen ty sutry na sestupu jako pise oodoow, z tech mne bolely slapky jeste tyden (tenkrat jsem jeste nebyl zvykly chodit). No, vidim, ze jsem o nic neprisel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Robur » pát lis 2, 2012 9:02

oodoow píše:... Nejhorší terén mi ale přišel vždycky dolů ze Sněžky směr Pomezní Boudy po těch šílených kamenech. :-)

mike píše:NTVL :shock: Proc to delaji? ....

Já se domnívám, že kdyby se tam nechala jen vyšlapaná stezka, tak při tom množství lidí, kteří tam v létě projdou, by ze stezky byla za chvíli hluboká erozní rýha, což by vedlo k tomu, že ji budou turisti obcházet, a za pár let tam bude dvacet metrů široká kamenitá cesta bez vegetace. Proto tu stezku zpevnili. Cením si toho, že použili prastarou a velmi pracnou technologii štětování, místo aby to jednoduše zalili betonem a asfaltem.
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod scinkk » pát lis 2, 2012 10:20

Robur píše:Já se domnívám, že kdyby se tam nechala jen vyšlapaná stezka, tak při tom množství lidí, kteří tam v létě projdou, by ze stezky byla za chvíli hluboká erozní rýha, což by vedlo k tomu, že ji budou turisti obcházet, a za pár let tam bude dvacet metrů široká kamenitá cesta bez vegetace. Proto tu stezku zpevnili. Cením si toho, že použili prastarou a velmi pracnou technologii štětování, místo aby to jednoduše zalili betonem a asfaltem.


tak tak, uz tak je v Krkonosich asfaltek dost a tohle jsou holt ty nejfrekventovanejsi trasy. Ted stejnym zpusobem upravili cestu od Lucni boudy k Polakum a urcite si pekne makli. Ta treti fotka je hadam sestup do Spindlu od Lucni hory po cervene :) Z toho dokazou rozbolet nohy :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod oodoow » pát lis 2, 2012 10:48

@robur: Souhlasím, že je to na pohled lepší než asfaltka. Těch je tam fakt už dost. Fascinovalo mě, že tam ty kameny dávali do cesty svisle, prý to tak déle vydrží. Byl jsem tam někdy v létě a měli to tam zrovna na pár místech rozdělané, tak bylo vidět, že se na tom pracuje. Možná to bude opravdu dost frekventovaná cesta, já tam naštěstí nikdy nebyl ve špičce, tak to nemůžu posoudit.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Trafikant » pát lis 2, 2012 12:11

Tahle cesta je ještě v pohodě, sice je celkem vtipné, že vždy po určitém úseku (při cestě do kopce) je tam shod dolů, ale je to mnohem lepší než asfalt - úsek z Krakonošovy snídaně do Harrachova, případně od chaty Bílé Labe k soutoku a pak hore podél Labe někam do půlky výstupu k Labské boudě - to je peklo a v ten okamžik jsem neměl rád nejen lidi z KRNAPu, kteří se tím asfaltováním dokonce na cedulích chlubí, ale i asfaltáře, i když v tom jsou nevinně...

Odrovnalo mě to klenbu, cítím to ještě teď a to jsou to už víc jak tři týdny =/.
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Rembrandt » pát lis 2, 2012 12:11

čert vem kameny, ale to řetězové ohradiště, to je teprv mazec, jak mám nechat pokochat oko po krajině? :((
exitus acta probat
Uživatelský avatar
Rembrandt
nováček
nováček
 
Příspěvky: 168
Registrován: čtv zář 20, 2012 10:14
Bydliště: Ostrava


Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod oodoow » pát lis 2, 2012 12:25

@jarilo: Jo, o tom úseku z Harrachova jsem už psal. Ne, že by mi to něco odrovnalo, ale je to děsně dlouhý a monotónní a vždycky tam usínám. Musíme se prostě smířit s tím, že Krkonoše jsou už spíš asfaltový hory a bohužel v tom nejsou samy. Naštěstí, jak tu psal Vachon, to v zimě nejde vidět.
@rembrandt: ten řetězovej plot na Sněžku má i svoje výhody - když už nemůžeš, tak se můžeš přitahovat rukama za ten řetěz :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Trafikant » pát lis 2, 2012 12:33

oodoow: Jako vyčíst to z mapy, tak na to kašlu, ale tam to moc poznat nešlo, počítal jsem tak s max. 5-8km asfaltu a šeredně jsme se spletl. Běžel / šel jsem to v noci, od Portášek do Harrachova, chtěl jsem pak pokračovat přes Jizeru do Bílého potoka, ale i když jsem byl fit a neunavený, tak stav zejména pravého chodidla byl takový, že následný více méně asfaltový masakr v Jizerkách by už zaváněl unávovkou nebo něčím šerednějším...V zimě si to rád zopakuju a alespoň protáhnu přes Jizerky, takhle to je o zdraví.

Podotýkám, že jsem byl nalehko, botky Mizuno Wave Ascend - samozřejmě trailové a ne na asfalt.
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Robur » pát lis 2, 2012 13:49

oodoow píše:.. ten řetězovej plot na Sněžku má i svoje výhody ..

kdysi jsem tam scházel dolů při větru 120 km/hod. a místama jsem byl rád, že tam ty řetězy jsou 8-[
ale to už jsme se od původního tématu dost vzdálili, n'est-ce pas?
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Berta364 » pát lis 2, 2012 14:22

Skimpy píše:
Aranwe píše:Dle mě je nejdůležitějším kritériem cíl cesty - cílem pouti je podle mě vnitřní poznání, cílem cestování je vnější poznání.


Souhlasím, ale každá cesta byť je to obyčejný zájezd ti dá taky vnitřní poznání i když nebude tak intenzivní jako když budeš cestovat sám po vlastní ose.



Myslím, že autor příspěvku to celkem vystihl, jen u poutě je opravdu důležitý duchovní cíl. Ale už i ta samotná cesta k naplnění tohoto cíle je svým způsobem obohacující.
Doporučuji k tomuto tématu:
http://www.ultreia.cz/
http://dominicweb.eu/compostela/kniha
Berta364
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát lis 2, 2012 14:09

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod apuka » pát lis 2, 2012 17:49

Ja si myslim, ze zrovna pri te ceste na Snezku se to tyka i (minimalne byvalych) pouti. Dokonce byvaji ted poute napr. ze Spindlu do Svateho Frantiska k Erlebachove boude, je tam postavena hezka kaplicka.
A mozna by stalo zato si vyzkouset rozdil, kdyz se clovek vybere na tuto cestu (nebo na tu Snezku, pokud se to jeste dela; nebo kdekoliv jinde ve svete) vramci pouti se skupinou poutniku (ja jsem to tady nedelal) a nekdy jindy "jenom tak". Pokud se nejedna o prilis zkomercionalizovanou verzi, tak je to rozhodne o necem jinem, ten duchovni rozmer citis.
Samozrejme, zase neco jineho je jit sam se "svym" duchovnim cilem a rozmerem.

Jinak ta retezova cesta i ta druha ve svahu byly takhle vykaminkovane uz nekdy na zacatku minuleho stoleti, videl jsem stare fotky. A docela chapu, proc to tak je, pri tech raselinistich a mnozstvi lidi by to byl masakr. Staci se podivat napr. do Male Fatry pod Maly Rozsutec, cesta ze sedla...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod oodoow » pát lis 2, 2012 18:27

@jarilo: trailové boty jsou do Krkonoš zbytečný :twisted: jsem šel dvakrát tuhle trasu trasu ve fivefingerech a ačkoli je to celé v horách, tak je to tak z 40% asfalt. ](*,) Jediné místo, kde by se snad hodily boty s větším vzorkem je ta polská zelená od Špindlerovy boudy skrz rašeliniště, tam je to slušnej bahnitej offroad. (doufám, že někoho nenapadne to tam taky vydláždit)
Prostě, když to shrnu, tak jsem rád, že mám blíž Jeseníky než Krkonoše.
jsme už trochu OT, k slovu pouť se mi ale asociuje jenom tohle :-({|=
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod scinkk » pát lis 2, 2012 19:04

oodoow píše:Jediné místo, kde by se snad hodily boty s větším vzorkem je ta polská zelená od Špindlerovy boudy skrz rašeliniště, tam je to slušnej bahnitej offroad. (doufám, že někoho nenapadne to tam taky vydláždit)


No nevim ted jak na zelene, ale od rozcesti nahoru po zlute ke sloneczniku jsou ted (a rekl bych ze nove) drevene lavky, takze mozna na zelene jsou nebo budou. Ale drevne lavky mi nevadi, po tech se chodi celkem dobre :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod aksam » úte úno 4, 2014 22:55

hodím sem odkaz na stránky Petra Hirsche, před chvílí jsem se vrátil z jeho přednášky, pokud se bude vyskytovat ve vašem okolí, doporučuji se zajít podívat a poslechnout

http://16000km.pout.eu/
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Locika » čtv úno 27, 2014 21:51

spíš nějaký vžitý usus dělení na poutníky třeba Hynek Mácha a cestovatele třeba Hanzelka, Zikmund. Moc rozdílů nevidím. Jako vařit s a bez receptu ze stejného materiálu. přístup, postup může být odlišný, výsledky podobné.
4% of something's better than 10% of nothing.
Locika
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: pát srp 6, 2010 22:17
Bydliště: Praha a venkov

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Mawenzi » čtv úno 16, 2023 15:16

letos si chci dat poutni cestu blanik - rip a su zvedava, jestli prave budu vnimat nejakej rozdil oproti mym standartnim vyletum, nebo nepoznam nic. Jediny co, tak sem jeste nesla tyden sama, spis treba prodlouzenej vikend :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod mike » čtv úno 16, 2023 16:09

Hmm, 190 km, necelych 1800 m prevyseni, krajina prevazne placata a nudna... na to fakt musi byt jina motivace, nez na bezny vylet ;-)

Kdysi jsem dosel na Rip z Prahy. Za den, asi 50 km az do Roudnice to bylo. Nikdy jsem to nezopakoval, protoze vetsina cesty byla prave takovou krajinou a dost mne to otravovalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Mawenzi » čtv úno 16, 2023 16:18

jo, nektery ty useky znam a tak trochu se bojim toho, ze to "nepude", ale na te ceste jsou i okruhy na zamysleni, temata, otazky. Chci si to zkusit s timhle rozmerem toho zamysleni smerovanyho, a jestli to ve vysledku muze byt jiny a muzu to vnimat jinak, nebo ne.

su docela zvedava, do santiaga nebo na jinou pout jsem nikdy nesla, verici clovek nejsem, ale okruhy pro zamysleni nejsou primarne urceny vericim, ale vsem. Nevim, jestli me by vubec vyhovovalo zkusit jit "pout" s jinym cilem, nez to pojmout jako vandr zajimavou krajinou a na tohle cloveku staci par dni volna a minimum penez na ucte :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod apuka » čtv úno 16, 2023 16:42

@Mawenzi: Do Santiaga i jine pouti se dnes uz zdaleka nedelaji hlavne vericimi a kvuli vire. Casto spise kvuli "vycisteni si hlavy", na nejakou dobu se osvobodit od shonu, atd. Ale taky se poute rozhodne nedelaji kvuli "zajimave krajine". Na to jsou spise dalkove(jsi) turisticke trasy ruznych obtiznosti. Napr. Cesta hrdinu SNP, v Rakousku Adlerweg(y), madarska "modra tura", nekolik tras pres hrebeny Alp(napr. Mnichov-Benatky) nebo dalkove evropske cesty Ex.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Dromedaro » čtv úno 16, 2023 16:50

apuka píše:@Mawenzi: Do Santiaga i jine pouti se dnes uz zdaleka nedelaji hlavne vericimi a kvuli vire. Casto spise kvuli "vycisteni si hlavy", na nejakou dobu se osvobodit od shonu, atd.


A taky je to teď v modě dělat poutě.
Já byl nejdéle sám asi deset dní na Poloninách na Slovensku a bylo to super.
Rozhodně je to o něčem jiném, když jdeš sám než se skupinou. Ono, pokud člověk chce jít opravdu "hlouběji", tak je dobré myslet i na to, aby se moc nevyskytoval na cestě v civilizaci a moc nemluvil s ostatními lidmi plus abstinoval od mobilů. To jsou věci, které rozptylují a dodávají podněty. Nejlepší je být delší dobu na cestě jen v přírodě.Takhle taky dříve poutě probíhaly. Ne, jak některé ty dnešní parodie na poutě.

Navíc si myslím, že všechno má svůj čas, takže podle mě moc nemusí být funkční, že si řeknu, že se vydám na pouť a tam si "vyřeším život".
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4368
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Lipon » čtv úno 16, 2023 16:59

to říká kdo, že je to teď móda?
kdo s tím přišel?
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4915
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Mawenzi » čtv úno 16, 2023 17:05

dromedaro
nevim, jestli pout vyresi nekomu zivot, ale ma treba cas si srovnat v hlave nejaky hodnoty, ktery mezi pranim, vyzvedavanim deti ze skolky, uplrkem do prace a dovazeni obedu babicce proste fakt neni moc prostor obracet v hlave.

jjen sem si letos rekla, ze si dam tuto cestu, naplanuju si ji letos, zkusim spat alespon 1x sama venku, ale vetsinou delsi dovci (tyden, nebo i 5 dni) casto jezdim s nekym, vetsinou ve dvou nebo trech lidech, takze to bude i takova premiera trochu. Jinak treba planuju si vzit i mobil, i ctecku knih, i mp3 prehravac, i fotak :D

ale i tak su zvedava, jestli takovy vylet s cilenymi okruhy zamysleni muze byt pro me zajimavou zmenou, jestli budu mit chut a silu se nad tim zamyslet, nebo ne. Podle situace bych rada asi nekdy v cervnu, ale uvidime. Jaro bude divoky :D takze planovat ted neco je nad moje sily.

apuka
zajimou krajinu myslim pro me cizi, neznamou. ja mam rada kazdou krajinu, nepotrebuju proflakly wau mista, abych se citila dobre venku, ja proste jen potrebuju byt venku... a zrovna moc wau mist pro me neni nic moc, protoze na te 26 tydenni dovlene v roce 2021 sem regulerne kolem 23 dne byla presycena vjemama a uz sem je nedokazala v podstate vubec zpracovavat a pulku tech mist vim, ze sem prochazela jen proto, ze je mam na fotkach... uzivala sem si je v danym okamziku ale o hodinu pozdeji uz tam byl jen mismas uplynulych dni a vjemu

//edit 26- denni, preklep
Naposledy upravil Mawenzi dne pát úno 17, 2023 6:53, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Etheric » pát úno 17, 2023 5:01

Dromedaro píše:Ono, pokud člověk chce jít opravdu "hlouběji", tak je dobré myslet i na to, aby se moc nevyskytoval na cestě v civilizaci a moc nemluvil s ostatními lidmi

Nesouhlasím. Právě kontakt s jinou kulturou ti ukáže jinej pohled na vše a můžeš tak náhodou objevit řešení problému, který by tě za Boha nenapadlo ;)

S tím mobilem souhlasím. Používat max na mapy, otevírací doby míst v okolí a podobný nezbytnosti.

Poslední odstavec podepisuju. Ale též zmiňuju můj první. Můžeš potkat něco / někoho, co tě posune dál. To se stalo mně a nebylo to vůbec v plánu :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8090
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Treking