Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Karel:-D » ned srp 18, 2013 21:06

Jo to souhlas.

Spis se obcas podivuju nad nazory "mam uzliky, nemusim tahat prusiky..." apod ;-) :-D
DON'T PANIC :o)
Uživatelský avatar
Karel:-D
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte led 15, 2008 9:10

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » ned srp 18, 2013 21:36

Ale hezky se to rýmuje.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod mike » pon srp 19, 2013 17:59

Vachon píše:Ad uzlíky, fungovat nemusí samo o sobě nic, podle mě je pointa v tom, že se snažíš správně dělat několik věcí a doufáš, že ve svém celku budou stačit. Jdou-li dva, je asi hlavní role uzlíků ve zpomalení pádu, ne jeho zastavení, to zpomalení může ale znamenat rozdíl mezi tím, jestli ho zastavíš nebo ne.

Tak. Muze to byt i lepsi. Uzliky v akci jsem zazil jednou (prece to nebudu obchazet, most mne udrzi ;-)) a chytil nam ho uz prvni. Zustal na nem pekne viset pry to bylo takove prijemne zhoupnuti. Vylezl sam, protoze to byla odtrhova trhlina, do ktere spadnul shora a spodek byl niz. Pak dostal pekne vynadano od svy zensky a bylo za co 8)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » úte srp 20, 2013 8:25

Vlastně si tím urychlil cestu.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod mike » pát kvě 23, 2014 19:50

Ze bych si prece jen poridil Facebook? :-k Muž si zachránil život statusem na Facebooku

Video z trhliny tady: https://www.youtube.com/watch?v=GSs0h5_rO14

Netusil jsem, ze satelitni telefony umi i Internet. A taky ve mne hloda myslenka, jestli by v takove situaci nebylo lepsi nekomu zatelefonovat... ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod karaya1 » pát kvě 23, 2014 20:14

mike píše:A taky ve mne hloda myslenka, jestli by v takove situaci nebylo lepsi nekomu zatelefonovat...

Skoro bych řekl, že to nezvolil špatně. Volat kolegům do BC, to by se nemusel dovolat, dtto někomu ve Státech - takhle měl "jistotu", že to relativně rychle uvidí někdo, kdo bude "za něj" volat pomoc přímo na místo. Aby tomu dodal urgenci, tak ještě natočil video - to už mi přijde docela drsné, onlajn z trhliny...

Určitě bych to posichroval telefonátem, ale v principu mi to nepřijde jako špatná varianta.

Btw, přišlo mi zajímavé, že vypadal zdravotně i fyzicky docela v pérdeli, ale z díry se vyhrabal sám. Člověk dokáže úžasné věci.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod mike » pát kvě 23, 2014 20:41

Ono je docela dobre mozne, ze kolegum volal a nedovolal se. Bral bych to jako dobrou nahradni variantu, kdyz to jde, proc ne.

Pri rozsahu zraneni, ktera mel, muselo byt skrabani se ven opravdu narocne. Ale kdyz neni jina moznost...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod mike » ned kvě 25, 2014 0:21

V iBlesku vysel dalsi clanek, ktery tomu Novinkovemu castecne odporoval, a tak jsem si radej nasel lepsi zdroje. Samozrejme, vsechno bylo trochu jinak, debilni novinari neco nepochopili, neco si vymysleli a neco blbe napsali. Jako obvykle.

Do trhliny spadnul. Z trhliny nepsal na Facebook ani nevolal, jelikoz s sebou nic na komunikaci nemel. Jen natocil minimalne 4(!) videa, jak postupne lezl ven. Spadl asi 20 metru hluboko a skrabal se ven 6 hodin. Pak se dalsi 3 plazil do tabora, kde mel satelitni komunikator. Vypada to, ze tenhle a ten neumi telefonovat, ale posilat textove zpravy. Nejaky zpusob SOS, pak jako SMS, e-mail a taky na ten Facebook. Takze predpokladam, ze zkusil vsechny moznosti a mj. to skoncilo i na FB, z cehoz debilni novinari delaji senzaci.

Drsny zazitek. Mel stesti, ze ho zachytila rimsa a dostatek sil a vule, aby se v dost mizernem stavu dostal ven. Pet zlomenych zeber a ruka, vnitrni krvaceni, sedreny oblicej a kolena a vykloubene rameno. To pry bylo ze vseho nejhorsi.

Zdroj napriklad tady a tady jsou dalsi tri videa. Tohle moc nechapu, tocit videa v takove situaci by mne ani nenapadlo, ale kazdy jsme nejaky. Na druhou stranu... kdyz jsem predloni sestupoval se zlomenou nohou, tak jsem se dostal pod ledovec zrovna kdyz zapadalo slunce. Fantasticka scenerie a nasviceni, ale nemel jsem naladu na to, abych sahnul do batohu pro fotak a vyfotil do. Trochu si to vycitam, mohla to byt nejlepsi fotka, jakou jsem kdy udelal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Hafi » ned kvě 25, 2014 9:37

Točit videa je dobrý nápad..kdyby nevylez, tak za pár set let ledovec vyvrhne a archeologové z toho budou mít senzaci ;-)

Jinak jsem to včera zahlíd na idnes a o fb ani slovo, což je nutné pochválit.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » ned kvě 25, 2014 20:48

Zajímavé by bylo znát jeho motivaci to točit. Profesní deformace, víra v to, že vyleze, obava že nevyleze (viz "posmrtné" Scottovy fotky)...
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod karaya1 » pon kvě 26, 2014 9:18

Vachon píše:Zajímavé by bylo znát jeho motivaci to točit.

Řekl bych, že byla podobná jako u korejských studentů v kajutách trajektu...

mike: díky, neměl jsem čas po tom pátrat, takhle to zní mnohem reálněji.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod wawrik » pon kvě 26, 2014 9:42

mike píše:Tohle moc nechapu, tocit videa v takove situaci by mne ani nenapadlo, ale kazdy jsme nejaky.
Ja to chápem. Veril, že prežije a chcel mať nejakú rukolapnú pamiatku :-) Keď som sa pred rokmi zrúbal do rieky a "zachraňoval" som si život, dosť som ľutoval, že som si to nefotil. Bolelo to, bol som posratý až za ušami, ale - ehm - bavilo ma to. Tak som si urobil jednu fotku ex post, ale tá už bola v tme a o ničom nevypovedala... Ani len krv nevidno :-) Minulý rok som sa tam vrátil, nech mám aspoň nejakú pamiatku, ale rieka už strhla celý ten svah, neostalo tam nič.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod musashi » pon kvě 26, 2014 12:15

Vachon píše:Zajímavé by bylo znát jeho motivaci to točit. Profesní deformace, víra v to, že vyleze, obava že nevyleze (viz "posmrtné" Scottovy fotky)...


O jake fotky v te udalosti slo? Nikdy jsem o tom neslysel. Nejaky zdroj nebo blizsi info by bylo?
Predem diky!
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » pon kvě 26, 2014 16:25

To už je starší (asi stoletá) historka. Nikdo se nevrátil.
http://www.spri.cam.ac.uk/library/pictu ... ae1910-13/
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod mike » úte kvě 27, 2014 0:59

wawrik píše:Keď som sa pred rokmi zrúbal do rieky a "zachraňoval" som si život, dosť som ľutoval, že som si to nefotil.

Litoval, ale ex-post, ne? To chapu. Co nechapu je, ze kdyz je nekdo v zivot ohrozujici situaci nebo ji aspon tak vnima, ze ma chut neco fotit ci tocit a ze ho to vlastne vubec napadne. Mne kdyz se konecne podarilo zastavit svou skvelou jizdu, tak jsem mel uplne jine starosti. Vlastne mi az ted doslo, ze jsem se ani nepodival nad sebe, odkud jsem to prijel. Priorita cislo jedna bylo odtamtud vypadnout, jelikoz z ledovce nade mnou padaly kameny (a kdyby nejaky trefil ledove koryto, co jsem vyrobil, tak nabere rychlost svetla -- to koryto je videt na fotce z druheho dne z vic nez kilometrove vzdalenosti). Coz byl trochu problem, jelikoz jsem se nejdriv vubec nemohl postavit. Pak jsem se asi dve hodiny belhal a teprve kdyz jsem byl z dosahu kamenu jsem sundal botu a zkoumal skody. O foceni jsem kratce zauvazoval az pri tom zapadu slunce jak uz jsem psal. Asi to bude tim, ze muj mozek je tezce jednoulohovy a kdyz se dostanu do pruseru, soustredi se jen na to, jak se z nej dostat a nepodstatne veci odfiltruje. Proto to toceni videi v trhline fakt nechapu, ale urcite bych pozdeji litoval, ze jsem si aspon nenafotil ten pohled zespoda ;-)

Ja jsem si dokonce ani nevyfotil nohu, kdyz druhy den hrala barvami, ktere doufam na svem tele uz nikdy neuvidim ;-) Cehoz taky lituju. Sice mne to napadlo, jenze kdyz jsem to videl, tak jsem se rozhodl, ze si prece jen zavolam vrtulnik a opet nastoupily jine priority. Fakt skoda, jelikoz pohled na ni dokazal umlcet plnou cekarnu brebenticich Talianu, coz se hned tak nepovede ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod mike » úte kvě 27, 2014 1:08

Vachon píše:Zajímavé by bylo znát jeho motivaci to točit. Profesní deformace, víra v to, že vyleze, obava že nevyleze (viz "posmrtné" Scottovy fotky)...

Miminalne na tom poslednim videu uz to mel ven kousek a veril, ze to vyleze.

Co takhle zblbnuti socialnimi sitemi? Vic nez to, ze videa natocil, mne prekvapuje, ze je zverejnil. Nic pekneho ani lichotiveho pro nej to neni. U toho prvniho bych se jeste rozmyslel, kvuli demonstraci jak to dole a zespoda vypadalo, ale ta dalsi? Chapu, v jakem byl asi stavu a podle toho to vypada, ale proc s tim lezt na verejnost? Mozna bych to ukazal par pratelum a jeste kdo vi jestli.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod grco » úte kvě 27, 2014 6:36

Keby to nenatocil, tak teraz nie je taky "slavny" :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » úte kvě 27, 2014 7:20

Když jsem ze spáry vytáhl kamarádku (viz první příspěvky tohoto vlákna) a řešil šok (hodně tekutin, zabalení do teplého a neustálá komunikace), tak mě napadlo "odlehčit" atmosféru dotazem, jestli z té spáry nezapomněla poslat aktuální status na facebook. Její reakce pobavená nebyla.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod wawrik » úte kvě 27, 2014 8:04

mike píše:Litoval, ale ex-post, ne? To chapu. Co nechapu je, ze kdyz je nekdo v zivot ohrozujici situaci nebo ji aspon tak vnima, ze ma chut neco fotit ci tocit a ze ho to vlastne vubec napadne
Ľutoval som to už pri rieke. Ono to tam vyzeralo poprdeli pekne (aj keď asi skôr kvôli adrenalínu), lenže foťák som zabalil do báglu medzi dvoma pádmi, lebo mi bolo jasné, že budem potrebovať ruky. A potom som bol tak posratý, že som nemal odvahu nachvíľu zastaviť a vyťahovať foťák, bál som sa, aby ma nestrhol do rieky niektorý z tých malých zosuvov pôdy.

Už to nikdy zažiť nechcem, ale bez fotky mi zostali len zromantizované spomienky a za tri roky si to už pamätať nebudem vôbec :-k

mike píše:Mozna bych to ukazal par pratelum a jeste kdo vi jestli.
Pre niekoho je pár priateľov už verejnosť. Takže mu je úplne jedno, či to ukáže len im alebo komukoľvek, lebo je to už za hranicou súkromného.

Ja som rád, že to zverejnil, teraz si môžem podstatne lepšie predstaviť, ako to vyzerá po takom páde do trhliny. Tú beznádej a strach. A keď pôjdem po ľadovci, budem to mať pred očami a nebudem robiť hlúposti.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » úte kvě 27, 2014 8:45

Abychom časem nezjistili, že to byl fejk... Hlavně ten začátek, jak vypráví "ještě že jsem nespadnul tamhle" a "touhle rukou nemůžu hýbat", mi přijde hodně postmoderní.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod mike » úte kvě 27, 2014 16:07

Vachon píše:Když jsem ze spáry vytáhl kamarádku (viz první příspěvky tohoto vlákna) a řešil šok (hodně tekutin, zabalení do teplého a neustálá komunikace), tak mě napadlo "odlehčit" atmosféru dotazem, jestli z té spáry nezapomněla poslat aktuální status na facebook. Její reakce pobavená nebyla.

Muzes byt rad, zes to prezil :twisted: Asi na tom byla hodne spatne. Ja si taky malokdy dokazu odpustit vtip nebo "vtip", ale tohle by mi asi pud sebezachovy nedovolil ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod mike » úte kvě 27, 2014 16:17

wawrik píše:A potom som bol tak posratý, že som nemal odvahu nachvíľu zastaviť a vyťahovať foťák, bál som sa, aby ma nestrhol do rieky niektorý z tých malých zosuvov pôdy.

No prave, mels dost rozumu na to, abys resil podstate veci a ne foceni ;-)

wawrik píše:Už to nikdy zažiť nechcem, ale bez fotky mi zostali len zromantizované spomienky a za tri roky si to už pamätať nebudem vôbec :-k

Mozna jo. Ja si svuj zazitek pamatuju po dvou letech velmi dobre vcetne te scenerie pri zapadu slunce. Silne zazitky v pameti zustavaji. Nektere si pamatuju i po nejakych 15 letech, zvlaste tu prvni vysokou horu, kde jsem malem umrel hruzou a zbavil se zavrati ;-)

wawrik píše:Ja som rád, že to zverejnil, teraz si môžem podstatne lepšie predstaviť, ako to vyzerá po takom páde do trhliny.

Zatim jsem nastesti vzdycky koukal do trhlin jen shora (a rad bych u toho i zustal), ale presne takhle bych to i cekal. Pripadne i hur, kdyz se trhlina rozsiruje smerem dolu, z te sam nevylezes. Az na jednu vec... Je tam nejak moc svetla. Na to, ze je pres 20 metru hluboko a nad sebou ma jen diru, kterou se propadl. Co jsem cetl, tak je v takovych siruacich potreba celovka a obloha v tomhle pohledu je skoro cerna a nekdy jsou i videt hvezdy. Nebude mit nakonec pravdu Vachon?
Vachon píše:Abychom časem nezjistili, že to byl fejk...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod wawrik » úte kvě 27, 2014 16:40

Keď som robil kurz, na začiatku nám svietilo slnko a v desiatich metroch bolo v trhline vidno ako cez deň (a keď začalo snežiť, poriadne som nevidel už v piatich...).

Čo samozrejme nevylučuje, že by to naaranžované byť nemohlo. Ale až vtedy by som nechápal zmysel :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod mike » úte kvě 27, 2014 17:05

Zalezi na sirce trhliny a postaveni slunce. Predpokladam, ze jste nacvicovali v nejake sirsi a nahore otevrene. Tahle je celkem uzka a nahore jen mala dira ve snehu.

Taky bych nechapal smysl naaranzovani a moc si to nemyslim, jen je mi to trochu divne. Ale taky to muze byt kamerou, mohla tam byt vetsi tma, nez se zda.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » úte kvě 27, 2014 18:02

mike píše:Asi na tom byla hodne spatne. Ja si taky malokdy dokazu odpustit vtip nebo "vtip", ale tohle by mi asi pud sebezachovy nedovolil ;-)

Já to tehdy tak ani moc nebral, na člověka v šoku musíš především pořád mluvit, jedno o čem. A za chvíli tě toho už moc "chytrýho" nenapadá (jasně, pokud bych byl ženská, mám východisko v nakupování, aférách hereček a kdovíčem :D ).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod mike » úte kvě 27, 2014 19:09

Njn, chlapi v podobnych situacich vtipkuji, aby (si) uvolnili napeti, zatimco zenske smysl pro humor ztraceji nebo ho prestavaji predstirat :twisted: A pak muzou byt pekne nebezpecne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » pon čer 9, 2014 11:26

Pro fanoušky "svého" koutku na téma Toto není cvičení! přidávám aktualitku z pátku.

Technické specifikace: Grenzgletscher pod Lyskamm (masiv Monte Rosa), pád druhého člena čtyřčlenného družstva zhruba 5 metrů, vytahován kladkostrojem (tiblok a prusík), bez úrazu nebo jiných komplikací.

Jako první v družstvu jsem se tentokrát dostal do své vysněné role fotografa (protože jsem nemusel vytahovat, jen brzdil a jistil).

t01.jpg
t02.jpg
t03.jpg
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » pon čer 9, 2014 11:27

t04.jpg
t05.jpg
t06.jpg
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » pon čer 9, 2014 11:29

t07.jpg
t08.jpg
t09.jpg
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » pon čer 9, 2014 11:30

t10.jpg
t11.jpg
t12.jpg
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

PředchozíDalší

Zpět na Treking