Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » pát srp 24, 2012 8:12

V úterý jsem "konečně" uplatnil dávné kokořínské nácviky kladkostrojů pro vyprošťování z ledovcové spáry. Ale byla fuška nepoplést polohy tibloků :-)

V daném okamžiku je dole na laně už jen batoh, přesto mě spolujdoucí, po vyproštění a uplatnění protišokových opatření, kvůli tomuhle focení označila za úchyla. Už jsem asi pochopil výhodu chození ve třech; jeden vyprošťuje a ten zbylý kliká momentky...
dira.jpg
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » pát srp 24, 2012 8:50

Vhodnější než tohle jsem (při velmi povrchní snaze) nenašel, ale třeba to mod přesune mezi Československé kříže nebo Deuter fanclub :)

Poučovat snad ani nikoho nechci, jen že si pak člověk docela uvědomí, jak důležitá je každá byť i jediná součást výbavy, kterou předtím léta "zbytečně vláčel". A taky že je fajn být maximálně opatrný, ale připraven je třeba být na všechno. Docela zajímavý je taky šokový faktor "přeživší", tam se zase hodí pár zásad z první pomoci, i když k fyzickému úrazu nedojde.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod zoul » pát srp 24, 2012 8:57

Mě by třeba zajímalo, jak se jí tam podařilo zahučet (trhlina vypadá velmi nápadně, ale nemám s tím zkušenosti, tak se ptám), jak daleko jste byli od sebe a jak dobře jsi ji udržel, jak jsi zakotvil, prostě všechno :) Přijde mi to jako cenná zkušenost. Proto jsem se ostatně ptal i po samostatném vlákně věnovaném záchraně z trhlin; modi posoudí.
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod Vachon » pát srp 24, 2012 9:20

Bylo to na Gepatschferner, dopoledne, všechno tedy tvrdé, ale hodně zbrázděné (viz foto), spáry jsme pečlivě obcházeli, zjevně úzké překračovali, dávali pozor na sněhové mosty.
Navázaní jsme šli málo víc než 10m od sebe, mezi námi tři uzle.
Místo, kde zmizela, vypadalo jako to na levé straně od díry (vztaženo k fotce předchozího postu), tzn. od tvrdého (šedého) povrchu k tvrdému cca 30 cm, mezi tím sníh, celkem s rezervou ho překračovala, přitom se ale utrhla pod špičkou ta zadní strana.
Pád jsem dobře viděl, stihl se proti němu vzepřít, ale k žádnému velkému rázu nedošlo, protože se v hloubce cca 3 metrů na chvilku zastavila o nahnětený sníh (ten se sice vzápětí zřítil, ale to už jsem stihl zajistit).
Jistící bod jsem udělal ledovcovým šroubem, sebe k lanu zajistil prusíkem, připlazil se zkontrolovat situaci, přes hranu, která se měla tendenci drolit, strčil obal na mačky, zjistil, že sama nevyleze (když se snažila odrážet od stěn, vykopávala tam měkký nahnětený sníh), nechal ji převěsit batoh karabinou jistící smyčky na oko lana, spustil k ní druhý konec lana a jednoduchým kladkostrojem z tibloků vytáhl.
spary.jpg
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod zoul » pát srp 24, 2012 9:49

Super, díky.
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod Vachon » pát srp 24, 2012 9:54

Ten kladkostroj z tibloků je názorně vidět tady (šestý obrázek), jen je potřeba si všechno někde předem pořádně vyzkoušet, protože jinak možná hned tak nevymyslíš, jak tam ty tibloky dát (na schematu to beztak jasně vidět není, my na jedné kokořínské skále princip vymýšleli asi půl hodiny).
Podstatné je taky nechat sundat viselce, je-li při vědomí, před vytahováním batoh (proto na něm mít pořád jistící smyčku připojenou karabinou k sedáku), za prvé kvůli váze vytahovaného "břemene", ale taky jeho tvaru (s batohem na zádech se ve spáře vzpříčí).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod ssyissyi » pát srp 24, 2012 10:57

=D>
Volenti nihil impossibile.
ssyissyi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv črc 19, 2012 13:06
Bydliště: Praha

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod pavproch » pát srp 24, 2012 11:06

gratuluju

tohle si jako metodický návod zaslouží vlastní vlákno, OK?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » pát srp 24, 2012 13:03

Thx.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Ricci70 » pát srp 24, 2012 13:10

Vachon: Gratuluji k úspěšné akci. Jinak s tou výbavou je to pravda, každý zvažuje, co nechá doma nebo v autě, páč to třeba neužije ... a pak paráááda, že je metroš po ruce, když si někdo cvrkne do gatí. Znám to z práce, kde zodpovídám za bezpečnost práce. Už jsem táhl několik lidí z mašin téměř bez ruky, Němce osprchovaného kyslinou sírovou apod, takže reakce mnoha lidí jsou nevyzpytatelné :x Nedávno se mi ženská na lince složila po banálním úrazu, a že vážila dost \:D/

Chtěl jsem se zeptat: A postupně vyprusíkovat nahoru (na uvázku a na noze) by nezvládla?
Nahoře/na hoře nemyslím, páč nechám vše za sebou dole. To je pro mne pravý smysl, na kopci jen být...
Ricci70
nováček
nováček
 
Příspěvky: 83
Registrován: čtv čer 28, 2012 14:21
Bydliště: Lužické hory and Earth.

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » pát srp 24, 2012 13:35

Nezvládla, protože byla na ledovci podruhé v životě, neleze, prostě se to učila, věděla jen, co bylo nezbytně nutné (lepší si pár věcí pamatovat než spoustu zapomenout). Tzn. kdybych spadl já jak to zabrzdit, zaštandovat a pak se bez hnutí zeptat jestli vylezu a kdybych se neozýval tak volat pomoc.

Věděla ale taky, že jde první, protože je lepší, když tam spadne ona než já :twisted: (to je samozřejmě ve dvou standardní řazení).

Ještě k vybavení, při tomhle pojetí má pochopitelně každý trochu jiné, což je dobré předem uvážit, např. tibloky by jí byly na nic (je třeba hloupost dva rozdělovat), zato šroub potřebuje.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » pát srp 24, 2012 17:14

Ještě se mě někdo ptal, jak dlouho vyprošťování trvalo, odhaduju zhruba 20 minut, určitě by to šlo rychleji, ale všechno jsem třikrát kontroloval, přece jenom jsem nechtěl udělat nějakou blbost nebo něco zanedbat.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod budo » pát srp 24, 2012 17:30

jsem proti vám babral co chodí po loukách a tak do toho nemám co kecat .... přesto =D>
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod mike » pát srp 24, 2012 19:37

@Vachon: =D>

Super, tohle tu chybelo. Mel bych par doplnujicich dotazu:
Vachon píše:Místo, kde zmizela, vypadalo jako to na levé straně od díry (vztaženo k fotce předchozího postu), tzn. od tvrdého (šedého) povrchu k tvrdému cca 30 cm, mezi tím sníh, celkem s rezervou ho překračovala, přitom se ale utrhla pod špičkou ta zadní strana.

Chapu spravne, ze si naslapla moc blizko ke kraji a pri odrazu se to s ni utrhlo? Tam bych cekal, ze nezahuci do trhliny, ale ze setrvacnosti padne na hubu pres ni... Jinak nazorna ukazka toho, ze je dobre davat rezervu nebo se kouknout, hrany byvaji previsle.

Vachon píše:Pád jsem dobře viděl, stihl se proti němu vzepřít, ale k žádnému velkému rázu nedošlo, protože se v hloubce cca 3 metrů na chvilku zastavila o nahnětený sníh (ten se sice vzápětí zřítil, ale to už jsem stihl zajistit).

Uzlik nepomohl? Na fotce ho nikde nevidim. Stihl jsi to chytit driv nebo projel?

Vachon píše:Jistící bod jsem udělal ledovcovým šroubem, sebe k lanu zajistil prusíkem, připlazil se zkontrolovat situaci, přes hranu, která se měla tendenci drolit, strčil obal na mačky, zjistil, že sama nevyleze (když se snažila odrážet od stěn, vykopávala tam měkký nahnětený sníh), nechal ji převěsit batoh karabinou jistící smyčky na oko lana, spustil k ní druhý konec lana a jednoduchým kladkostrojem z tibloků vytáhl.

Nemas nahodou vic fotek? A co delal treti? Ten by za tebou?

Vachon píše: Docela zajímavý je taky šokový faktor "přeživší", tam se zase hodí pár zásad z první pomoci, i když k fyzickému úrazu nedojde.

Muzes to trochu rozvest? Co jsi udelal? Tohle by mne asi prekvapilo, jelikoz vsechno dopadlo dobre, tak bych cekal akorat velkou ulevu :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod pavproch » pát srp 24, 2012 19:41

@mike ref první otázka: esli sme čet správně, tak ta ženština byl asi podruhé na horách... čekals by od ní, že bude "číst" sníh a vědět kam šlápnout a kam ne? já ne?

(a to nemyslím zle, to je prostě zákonistost, že "čtení" terénu a jeho nástrah lez získat jen praxí.... můj Jr. taky za začátku asi dvakrát šlápnul nohou na bílý sních (čti do prázdna.... :mrgreen: naštěstí ta trhhlina byla uzounká, ža ano bota se tam nevešla...)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod mike » pát srp 24, 2012 19:48

Vsak ja ji to nevycitam, jen se ujistuju, jestli to bylo opravdu takhle. Jinak mas samozrejme pravdu, tohle se da naucit jen praxi a na nektere veci clovek prijde, az kdyz je zvore (a prezije ;-)). Jj, na bily snih neslapat a kdyz uz to jinak nejde, tak dobre prosondovat cepinem. Hrany trhlin jsou zradnejsi, tady se sice previs dal i cekat, ale clovek musi nejdriv vedet, ze tam vubec muze byt.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » sob srp 25, 2012 8:52

Mike:

a) Šel jsem za ní poměrně blízko a snažil se případné zjevné renoncy ve čtení terénu korigovat. V tomto případě na bílý sníh nešlápla, i když to tak může vypadat, sjela pod ní šedivá krusta (jak jsem psal, vypadalo to jako terén nalevo od díry, sníh překračovala); v díře pak zjistila, že je vedle ní pod krustou (myslím v tom směru ke mně) spousta sypkého sněhu, ani se o něj nedalo nohou opřít, aby to celé nepodkopávala.
Samozřejmě jsem potřeboval, aby tam ten sníh zůstal a zajišťoval nosnost hrany při vytahování, mj. proto jsem taky nechtěl aby se o cokoliv pokoušela předtím než jsem ji vytáhl na hranu a pak už se přes ni mohla s pomocí cepínu "vyplazovat".
Jinak si ještě musíš uvědomit, že takovýchhle úzkých spár jsme v některých úsecích překračovali desítky (na "mikroúrovni" to je zhruba vidět na fotce dole), nešlo o ojedinělou situaci, na kterou by ses mohl specificky soustředit. Mám-li být upřímný, pokud bych šel první, nemůžu vyloučit, že bych během té túry někde někam nezahučel taky (sám bez jištění bych to touto cestou na 99% nešel, ledovec bych asi radši celý obešel z opačné strany nebo ještě spíš volil přechod přes skálu - viz můj včerejší post k místním podmínkám v jiném vlákně).

b) Na fotce uzlík není, protože tam už je jen lano s batohem, trochu povytažené (fotil jsem díru předtím než jsem se zase doplazil na okraj, abych ho vytáhl přes hranu). Jinak se ale zastavila ještě před prvním uzlíkem, jak jsem psal, spadla asi 3m než ji na chvíli zbrzdil napěchovaný sníh, to znamená zhruba 2m lana pod povrchem, byl jsem v tu chvíli vzepřený, abych "pomohl" uzlíku, ale zastavilo se to kousek před ním (lano nebylo dokonale napjaté, jak jsme nešli rovně, ale dost mezi těmi spárami kličkovali). Když zastavila, plácl jsem sebou na zem, zavrtal do ledu šroub, zajistil lano a síla pak už šla jenom do něj.
Btw, byl to povrch, kde bych neměl šanci provést bezpečné jištění samotným cepínem, proto "bez šroubu ani ránu".

c) Byli jsme jen dva.

d) Samozřejmě jsou to nejdřív reakce "z díry", musíš na ni pořád mluvit, třeba o blbostech, i když se potřebuješ dokonale soustředit na to, co děláš, protože jinak střídavě volá 1) jestli tam ještě jseš a 2) ať se nepřibližuješ, protože spadneš taky a ať zavoláš vrtulník (je lepší v tuto chvíli nezmiňovat, že široko daleko není mobilní signál :-) )
Samozřejmě musíš dokonale kontrolovat, co dělá (hlavně u toho přepínání karabin, já na ni přitom radši koukal, vleže na břiše), jinak ji důsledně instruovat ať nedělá nic.
No a pak po vyproštění nastane klasický šok, třes apod., to ji posadíš na svoji bundu, nabalíš do všeho teplého co máš v batohu, cpeš do ní pití a cukry a zase na ni pořád mluvíš. Po tom ledovci ještě několik hodin půjdeme, že, tak je potřeba vytvořit spíš pocit důvěry (už ví, že ji dokážu zachránit) než pocit strachu (když spadla jednou, může spadnout zas).
Ale musím říct, že byla perfektní, všechny její reakce byly naprosto adekvátní a spousta lidí by se chovala mnohem hůř.

linky.jpg
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod mike » sob srp 25, 2012 19:45

Vachon píše:v díře pak zjistila, že je vedle ní pod krustou (myslím v tom směru ke mně) spousta sypkého sněhu, ani se o něj nedalo nohou opřít, aby to celé nepodkopávala.

Tak to muselo nekdy nedavno snezit. Takhle vypada snih nafoukany vetrem. Na povrchu roztaje, v trhlinach zustane, ale nespoji se a nedrzi ani trochu.

Vachon píše:Jinak si ještě musíš uvědomit, že takovýchhle úzkých spár jsme v některých úsecích překračovali desítky (na "mikroúrovni" to je zhruba vidět na fotce dole), nešlo o ojedinělou situaci, na kterou by ses mohl specificky soustředit.

Njn, jsem deformovan tim, ze po ledovcich chodim sam, a tak se snazim o maximalni soustredeni celou dobu. Ne ze by se to vzdycky povedlo...

Vachon píše:Mám-li být upřímný, pokud bych šel první, nemůžu vyloučit, že bych během té túry někde někam nezahučel taky (sám bez jištění bych to touto cestou na 99% nešel, ledovec bych asi radši celý obešel z opačné strany nebo ještě spíš volil přechod přes skálu - viz můj včerejší post k místním podmínkám v jiném vlákně).

Vidis, mne to na fotce prijde docela bezpecne a solo bych klidne sel. Teda az na ty bile plochy vzadu, ty jen dopoledne, nez snih zmekne.

Vachon píše:Jinak se ale zastavila ještě před prvním uzlíkem, jak jsem psal, spadla asi 3m než ji na chvíli zbrzdil napěchovaný sníh, to znamená zhruba 2m lana pod povrchem, byl jsem v tu chvíli vzepřený, abych "pomohl" uzlíku, ale zastavilo se to kousek před ním

Ale chytnul by to, ne?

Vachon píše:Btw, byl to povrch, kde bych neměl šanci provést bezpečné jištění samotným cepínem, proto "bez šroubu ani ránu".

Tohle je dobra pripominka. Asi bych si mel taky nejake poridit, az zas jednou nepujdu solo.

Vachon píše:c) Byli jsme jen dva.

Kdyby to bylo opacne, myslis, ze by te dokazala udrzet a zajistit? Pocitam, ze vahovy rozdil hraje v tvuj neprospech.

Vachon píše:ať se nepřibližuješ, protože spadneš taky a ať zavoláš vrtulník (je lepší v tuto chvíli nezmiňovat, že široko daleko není mobilní signál :-) )

:twisted: 8)

Vachon píše:Po tom ledovci ještě několik hodin půjdeme, že, tak je potřeba vytvořit spíš pocit důvěry (už ví, že ji dokážu zachránit) než pocit strachu (když spadla jednou, může spadnout zas).

Jasne, chapu. Kdyz jsem se jednou propadl do trhliny (blbost a chvilkova nepozornost) solo, tak byl dalsi kilometr, nez skoncil snih a zacal led, docela psycho. A to jsem si predtim myslel, ze jsem s rizikem srovnany.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » sob srp 25, 2012 19:54

Mike

d) chytnul, určitě

f) v můj prospěch, myslíš? řekl bych že zachytila, jak by si počínala potom (zaštandování) nevím
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod mike » sob srp 25, 2012 20:04

To je relativni, v trhline bys to jako prospech nevidel ;-) No prave, chytnul by te nejspis uzlik, ale na vylezani uz by stacit nemusel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » sob srp 25, 2012 20:30

Nemyslím technicky, to by, myslím, zvládla tam ten šroub dát, drobný nácvik absolvovala. Spíš psychicky, ale to nevíš o nikom, kdo se do té situace v reálu dostane, jestli nezazmatkuje, i kdyby absolvoval pět ledovcových kurzů a pravidelné přezkušování, že?
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod mike » sob srp 25, 2012 20:35

Jasne, to nevis ani o sobe, dokud se do te situace nedostanes. Ale nacvicene veci se zvladaji lip.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » sob srp 25, 2012 20:48

Ještě ad a)
Takhle zhruba vypadaly ty spáry uvnitř (spadla do užší a po stranách mnohem "zarovnanější", ale strukturální vrstvy fotka docela dobře ilustruje).
spara.jpg
spara.jpg (63.08 KiB) Zobrazeno 18989 krát
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod wawrik » čtv říj 4, 2012 7:56

Používa niekto pri vyťahovaní kladkostrojom ako brzdu kladky tibloc? Funguje to v tej podobe, ako je na fotke, spoľahlivo? Pri tréningu na sucho je to OK (aj pri tenkom 7,6 mm lane), ale v snehu a mraze to možno blbne...
kladka.jpg
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » čtv říj 4, 2012 8:18

Ten výše zmiňovaný kladkostroj ve vlákně byl s tibloky a OK.

Lano mělo 8,2mm, ale řekl bych, že půjde i tenčí, Tiblok je na tloušťku lana na rozdíl od jiných pomůcek velmi necitlivý, jde jen o rozpětí, kam se ve štěrbině posune karabina).

Nedokážu si kladkostroj v mrazu a sněhu rozumně představit s prusíky (aspoň pokud vyprošťuješ sám a nemáš možnost přitažení apod. ze strany někoho dalšího).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod wawrik » čtv říj 4, 2012 8:50

Ide mi o to, čo tibloc spoľahlivo funguje aj vtedy, keď karabína, ktorá ho uzatvára, funguje priamo ako kladka a lano je okolo nej ovinuté. Nikde také použitie neviem nájsť.

Edit: Aha, tak priamo podľa manuálu Petzlu by to malo byť OK.
tibloc.jpg
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » čtv říj 4, 2012 12:40

Ano, tak. V praxi se tiblok na kladce při blokaci překlopí.
Ideální je oválná karabina, na normální HMS to může sjet do míst, kde se tiblok jakoby trochu zadře (ale taky to není velký problém).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Karel:-D » pát srp 16, 2013 22:07

Mno na ty UZLÍKY bych moc nesázel, někdy to vyjde a zasekne, ale obecně řečeno to prostě vyjít nemusí! Stačí tvrdej povrch hrany nebo naopak příliš měký bláto a uzlíky jedou dolů jak pomásle.
DON'T PANIC :o)
Uživatelský avatar
Karel:-D
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte led 15, 2008 9:10

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Karel:-D » pát srp 16, 2013 22:20

Jo a super reportáž ze záchrany :D !!!

Jen víc takových příběhů ... ať se pak člověk nemusí koukat na krajany v alpách, co tam běhaj po ledovci v bundě od Tilaku a se sedákem připnutym na báglu... jako že "mě se to přeci nemůže stát" ;)
DON'T PANIC :o)
Uživatelský avatar
Karel:-D
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte led 15, 2008 9:10

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » ned srp 18, 2013 20:34

Ad uzlíky, fungovat nemusí samo o sobě nic, podle mě je pointa v tom, že se snažíš správně dělat několik věcí a doufáš, že ve svém celku budou stačit. Jdou-li dva, je asi hlavní role uzlíků ve zpomalení pádu, ne jeho zastavení, to zpomalení může ale znamenat rozdíl mezi tím, jestli ho zastavíš nebo ne.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Další

Zpět na Treking