Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod wawrik » pon čer 9, 2014 11:47

To je ako do metodickej príručky. Však ty tých chudákov vodíš cez trhliny len kvôli tomu, aby si mohol fotiť, ako sa zúfalo snažia vyprostiť? :-) A zachádza to až do takých nuansí, že máš pri fotení slnko v chrbte a všetci majú povinne kontrastné oblečenie, o lane ani nehovoriac...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » pon čer 9, 2014 11:52

Slnko v hrbete mě fakt potěšilo, přiznávám. Matterhorn v pozadí taky není z komerčního hlediska k zahození, i když to už se trochu uchyluju ke kýči.

Navíc je v díře vždycky někdo, kdo vůbec nespolupracuje, má všechno zamotané, takže ani nesundá batoh, prostě se záchranná akce procvičí se vším všudy.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod slezacekm » pon čer 9, 2014 12:10

v tomto případě se snad dokonce nabízí myšlenka, zdali to nebyli předem připravené :lol: hledal jsem na fotkách nějakou značku typu: kolem tohohle projdi a maličko potom zahni a ten za tebou šupne do trhliny :mrgreen:
ba ne, jsou to skvělé zkušenosti a hlavní je, že vše dobře dopadlo, více připravených!
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » pon čer 9, 2014 12:13

Být to připravené, tak si tam shodím někoho fotogeničtějšího.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod slezacekm » pon čer 9, 2014 13:03

rozumím, budu tedy raději tento topic sledovat :) jinak kdy se chystáte znovu na ledovec....?
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » pon čer 9, 2014 13:11

Jako aby ses k němu radši v tu dobu nepřibližoval? Neboj, mně tam někdo nepadá úplně vždycky.
Nevím, jak to vyjde, my jsme spíš zimní ptáci, jakmile se otevřou chaty a spustí lanovky, je všude spousta turistů...
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod slezacekm » pon čer 9, 2014 13:50

spíš abych věděl kdy budou další fotky.
OT: to co říkáš o lidech mě začíná hrozně štvát na via ferratách. jakmile je nějaká jen trochu pěkná je na ní mrak lidí a člověku to úplně znechutí celý pobyt
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod mike » pon čer 9, 2014 15:15

@Vachon: pro dobrou fotku malem zabije kamarada :twisted: Misto aby se sporadane propadl jako prvni a tocil videa v trhline ;-) Jaks to dokazal? Jestli spravne chapu, tak nejsi zrovna lehka vaha. Ze tys mu tu trhlinu nacal.

Vypada to docela desive. Ta vrstva snehu na trhline, pod kterou skoro neni videt. Asi bych na to misto neslapnul, ale jisty si teda nejsem...

Fotky moc pekne. Akorat mne prekvapuje, jak je hluboko. Provesene lano nebo tak dlouho trvalo, nez jste ho zabrzdili?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » pon čer 9, 2014 15:33

Podle mě jsem to místo překročil, možná podvědomě (ona při hodně důkladném pohledu tím směrem mířila taková mikročárka, když jsem se na to místo ještě dodatečně "forenzně" díval), ale nebylo to ani tak explicitní, abych si to uvědomil nebo na možné riziko někoho upozorňoval (což normálně dělám).

Kdyby se to nestalo tam, mohlo kdekoliv jinde, ten ledovec byl na jednu stranu docela přehledný (viz foto) a velké trhliny se daly obcházet, těmi malými pod sněhem ale byl prošpikovaný, tak se to muselo číst spíš podle tvaru terénu a dávat hodně pozor třeba i při vyprošťování, aby další nespadl do jiné.

Jo, je hluboko, řekl bych tak 5 metrů, fotka spíš zplošťuje, a lano prověšené nebylo (asi jako na té první fotce ještě v chůzi), v té oblasti jsme si dávali pozor. Šli jsme mírně do kopce, takže první ráz šel do mě, pak to chytla třetí, já jsem pak podle stop a jejich polohy proti štandu odhadl, že jsem se posunul cca 2,5 metru, zbytek musela dělat pružnost lana a jeho zaříznutí do sněhu/ledu.

Jeho pád byl dost šetrný, ani se nenatloukl, tím že byl jištěný z obou stran padal středem mezi stěnami.


t20.jpg
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod mike » pon čer 9, 2014 15:50

Vidim na fotkach slaby naznak prohlubne, takze bych to nejspis taky bez premysleni prekrocil, ale jinak ten ledovec vypada jako nocni mura solochodce. Vrstva snehu akorat na propadnuti.

Lip nez na prvni fotce se snad jit ani neda. Hluboko je dost, nepomohly by uzliky? Vim, ze se v takove skupine nedoporucuji, ale zrovna tady by nejspis zabral uz prvni.

Jake byly dojmy zachraneneho?

BTW, klidne sem muzes davat vetsi fotky. Limit je ted myslim 1280x1024.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » pon čer 9, 2014 16:05

Solochodci bych takový přechod rozhodně nedoporučoval. Na druhou stranu nevím, co s uzlíkama ve čtyřčlenném lanovém družstvu, tam nehrozí, že bys padajícího nezastavil.

On byl v pohodě, jen vůbec nekooperoval (čert vem že sám nevylezl, ale byl tak nepřipravený, že se mu všechno zamotalo, i batoh jsme mu radši nechali, aby nevypadaly věci nebo se do všeho neuškrtil). Asi začnu organizovat nějaká školení pro oběti hor.

Jinak, stalo se to zhruba v označeném místě.

t21.jpg
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod mike » pon čer 9, 2014 16:22

Do toho, co je na fotce, bych nevlezl ani na lane, natoz solo ;-)

Uzliky ciste na to, aby se pad zastavil driv. Kdyz je tam misto, tak o nic nejde, ale muze tam nekde trcet kus ledu, zamrzly sutr nebo se pri delsim padu otluce o steny... Spis mi prijde, ze otazka je proc ne.

Tak to ma byt, pekne v pohode se pohoupat a zbytek zaridi ostatni :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod mike » úte čer 10, 2014 0:28

Jeste prosimte, v jake to asi bylo vysce? Abych mel prestavu o stavu snehu na druhe strane udoli Aosty.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod wawrik » úte čer 10, 2014 8:15

Vachon píše:Slnko v hrbete mě fakt potěšilo, přiznávám. Matterhorn v pozadí taky není z komerčního hlediska k zahození, i když to už se trochu uchyluju ke kýči.
Aha, takže to nebude metodická príručka, ale kalendár. Niečo ako Magické vyprosťovanie alebo Čarovné pády :-)

Vachon píše:Asi začnu organizovat nějaká školení pro oběti hor.
No, na nejaké dvoj-trojdňové padacie školenie by som sa ti prihlásil dobrovoľne. Ja si rád vyskúšam pád do trhliny naživo aj s príslušným adrenalínom, ktorý na kurze nemám, a ty budeš mať hifi fotky so slnkom tam, kde si ho nastavíš. A nemusel by si to maskovať ako ľadovcovú túru :-) Mike by sa určite pridal tiež. A možno by som vás ukecal na ten Makalu trek.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod apuka » úte čer 10, 2014 8:31

Vachon píše:Asi začnu organizovat nějaká školení pro oběti hor.
Zajimal by me Tvuj algoritmus vyberu pokud budes vybirat pristi obeti. Pripomina mi to kus horolezecke metodiky pro jisteni na ledovcich, cca: "idealni jisteni je, kdyz se ve dvouclennem druzstvo pri padu jednoho do trhliny padajici pouzije takovy uvazek, zachranujici makovy. Jediny problem je urcit dopredu, kdo bude padat a kdo zachranovat" :lol:
No a kdyz vyberes uz stavajici obeti, to mas jednoduche, muzes jim kecat a ukazovat, co chces, stezovat se asi uz nebudou. A kdyz je nekam postavis, tam zustanou, kym nedokoncis foto :D. Jenom nevim, jak podepisi sek za kurz :lol: Obavam se, ze bys na tom moc nezbohatl...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » úte čer 10, 2014 8:39

Mike: To bylo cca ve 3,3 tis. Cestou z Monte Rosa Hütte na Balmenhorn. Bylo tam tak 25 cm čerstvého sněhu z posledních dnů, měkký nebyl, šli jsme to ráno, navíc jde o severní svah (taky jsme měli mačky, jak je vidět, na hřebenech jsme pak místy brali sněžnice).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » úte čer 10, 2014 8:45

Apuka: Já mám algoritmus jasnej, poprvé mi spadla parťačka z prvního místa na laně, teď spadl z druhého, je čas aby tam zahučel třetí...
Ale (s trochou nadsázky) myslel jsem to tak, že máš někdy v družstvu někoho (tentokrát to byli 2. a 3., ten na 4. je lyžařský instruktor, tak byl poměr, řekl bych, velmi dobrý), koho nemá cenu učit narychlo, jak někoho vyprostit, jelikož by stejně asi nevyprostil, ale mohlo by se hodit ho důkladněji proškolit, co dělat když tam spadne, respektive jak být připraven na to, že tam spadne (chápu že to na ně může působit dost fatalisticky :drinkers: ).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod mike » úte čer 10, 2014 15:31

wawrik píše:No, na nejaké dvoj-trojdňové padacie školenie by som sa ti prihlásil dobrovoľne. Ja si rád vyskúšam pád do trhliny naživo aj s príslušným adrenalínom, ktorý na kurze nemám, a ty budeš mať hifi fotky so slnkom tam, kde si ho nastavíš. A nemusel by si to maskovať ako ľadovcovú túru :-) Mike by sa určite pridal tiež.

Jo, to vypada jako zajimavy program na (prodlouzeny) vikend. Jen do toho padani bych se az tak nehrnul, ono to neni nikdy uplne bezpecne, zvlast s batohem na zadech (bederni pater). Bez nej by to ale asi slo.

(fotky mu pak omylem vymazeme :twisted:)

apuka píše:Zajimal by me Tvuj algoritmus vyberu pokud budes vybirat pristi obeti.

Jak vidis, hlasi se samy ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod mike » úte čer 10, 2014 15:34

Vachon píše:Mike: To bylo cca ve 3,3 tis. Cestou z Monte Rosa Hütte na Balmenhorn. Bylo tam tak 25 cm čerstvého sněhu z posledních dnů, měkký nebyl, šli jsme to ráno, navíc jde o severní svah (taky jsme měli mačky, jak je vidět, na hřebenech jsme pak místy brali sněžnice).

Diky. Hmm, myslel jsem, ze to bylo vys, to neni uplne malo snehu. Ale zas kdyby se to usadilo a pres noc vzdycky promrzlo, tak by to bylo fajn. Pockam do cervence.

Vachon píše:chápu že to na ně může působit dost fatalisticky

Ten v trhline to celkem fatalisticky bere, aspon podle fotky soude ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Vachon » stř čer 11, 2014 8:19

mike píše:myslel jsem, ze to bylo vys, to neni uplne malo snehu


Severní svah, tam slunce nepraží. A kde se to z té strany "zaoblilo", tam už to bylo ke 4tisícům.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod apuka » pát kvě 6, 2016 13:26

Mám pár dotazů ohledně vyproštění z trhliny, vlastně vůbec pohybu po ledovci pro zkušenejší. Síce doufám, že to nebudu nikdy potřebovat využít, ale kdyby...

1) Jak dokážete udělat ten kladkostroj při dvou lidech na lane, hlavně když "oběť" tam sletí, vy ho zabrzdíte cepínem ale on se nedokáže vevnitř nijak udržet na místě? Tj. mám pod sebou cepín, na povrchu je firn, ne led, tudíž ledovcocý šroub nemohu použít, ale měl bych udělat štand z cepínu. Na tom ale ležím a když jej zvednu, tak oběť letí níž (za chvili i se mnou)... Nebo je to v tomto případě pouze a jen na něm se vyšplhat pomocí prusíků nahoru a já se musím snažit jej "jenom" jisiti nalehnutím na cepín?
2) Trochu s tím souvisí - gajd nám na kurzu řekl logickou věc, že nedoporučuje pro méně zkušené na laně používat uzly, protože ty mohou docela stížit vytahování lana přes kladkostroj. Na druhé straně, mohou zbrzdit, až zastavit pád. Tak je lepší dělat uzly ve dvojici, resp trojici nebo raději bez nich?
3) Jak dlouhé a kolik ledovcových šroubů je vhodné aby každý člen družstva (2 nebo 3 lidi na lane) měl? Stejně tak prusíků (plochých, to je pro nás jednodušeji využitelné) - stačí každému 3, 1x 60 cm a 2x 120 cm?

Další dotaz je už konkrétně ohledně trasy: nakolik je vzhledem k trhlinám bezpečná normálka na Wildspitze od Mittelkarjochu? Podle fotek a vlastnich pohledů ale z "jistého odstupu" to přijde jako relativně slušná cesta i pro mírné začátečníky (3 lidi na laně), hlavně když tam bude zrána docela dost lidi z komerčných výprav, takže sanď i nějaká pomoc by mohla přijít v případě velkého problému? Nějaké zkušenosti s ledovcemi máme, měli jsme i jednodenní kurz a máme v úmyslo všechno si na bezpečném místě ošahat a vyskoušet, takže to nebude úplně bez přípravy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod pickard » pát kvě 6, 2016 13:39

1) Po zastavení pádu je obvykle možné se zafixovat pořádným zakopnutím maček a následně rubat cepínem. Pokud je visatec schopen vyprusíkovat, je to obvykle lepší než kladkostroj, i v případech, když kladkostroj postavit lze.
2) Otázka názoru. Bez uzlů v malém družstvu nechodím. Jsem toho názoru, že když pád nechytím, jsou úvahy o kladkostroji zbytečné. Když pád chytím a z nějakého důvodu mi uzly překážejí, furt mám chyceného soudruha a štand a lze vymýšlet a zajišťovat záchranu jinak. Je třeba si uvědomit, že těch scénářů jsou mraky, a co je v jednom dobrý je v jiným blbý a nejde se připravit na vše. Obecně ale platí, že na tom cancouru s uzlama se soudruh stejně netahá. Tahá se na volným cancouru z báglu - když mám a když to jde.
3) Předmět nekonečných hádek. Šrouby nosíme každej dva dlouhé (22 či 19), aby měl každej u sebe vybavení na "plnohodnotnej" štand. Mnozí nosí míň s tím, že si nějak poradí. Prusíky potřebuješ nejméně dva, abys mohl prusíkovat, jeden v hrudní délce, jeden v nožní délce - neřešit centimetry, odměřit na těle. Ale zase jde vymyslet situace, kde bys prusíků potřeboval víc nebo kde potřebuješ aspoň pár dalších smyc...

Obecně vzato mi ty "senzamy" ledovcový výbavy přijdou trochu mimo, protože je vždy velmi individuální, co z čeho kdo umí a bude potřebovat postavit.

Edit: Ale tak teda můj seznam by byl:

- 19cm šroub, 22cm šroub
- dvě oválné karabiny, jedna z toho s pojistkou
- jedna volná kladka, jedna kladka s blokantem
- nožní prusík, hrudní prusík
- 120cm plochá, 60cm plochá
- 1 velká a jedna malá HMS
- dvě malý Dčka s pojistkou

Asi je to víc, než nosí většina lidí, ale je to poměrně univerzální na sebezáhranu i tebezáchranu.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod mike » pát kvě 6, 2016 15:37

pickard píše:Bez uzlů v malém družstvu nechodím. Jsem toho názoru, že když pád nechytím, jsou úvahy o kladkostroji zbytečné.

Taky tak. Kdyz uz jdu vyjimecne s nekym na lane, tak vzdycky uzliky. Ve dvou i ve trech. Uz se nam to vyplatilo, jeden nam hupsnul do odtrhove trhliny, uzlik ho chytil a jelikoz byla druha strana niz, vylezl v pohode sam.

pickard píše:- 19cm šroub, 22cm šroub

Ruzne delky maji nejaky duvod?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Kuba Turek » pát kvě 6, 2016 15:40

Jak píše Vachon - cepín Ti poslouží k zachycení (zadržení) pádu.

Pak zasekneš mačky a na těch musíš visatce udržet (proto musíte být oba přicvaknutí karabinou jen na sedáku).

Pak napříč vyhrabeš (vysekáš) jámu a uložíš do ní cepín (fakt pořádně!).

Pomocí smyčky a prusiku nebo jenom smyčky a vůdcovského uzlu na laně převěsíš nešťastníka do cepínu. Od tohoto okamžiku až do konce visíte oba dva na jednom založeném cepínu!!!

Pak pomocí jednoduché kladky nešťastníka vytáhneš na světlo boží. Dělá se to tak, že mu hodíš půlku zbylého lana s karabinou, on se do ní připne a ty ho taháš nahoru.

V minimalistické variantě Ti stačí: jeden 6 mm prusik dlouhý 3 m, jedna plochá smyčka 80 cm, 2 šroubovací karabiny. K tomu samozřejmě připočítej ještě horolezecké lano, šroubovací karabinu k připnutí lana na sedák, helmu, cepín, mačky a jeden šroub (kdyby nebyl sníh, ale led).
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Kuba Turek » pát kvě 6, 2016 15:58

apuka píše:Další dotaz je už konkrétně ohledně trasy: nakolik je vzhledem k trhlinám bezpečná normálka na Wildspitze od Mittelkarjochu?


Vrátil jsem se ze Söldenu minulý víkend, takže čerstvé zprávy:
http://www.horydoly.cz/lyzari/solden-a- ... edeli.html

Pokud půjdeš od Breslauser Hütte, tak počítej s tím, že pod chatou už moc sněhu není. Nad ní, zvláště v tom strmém stoupání s ferátou, se místy neleze strmým firnem, ale skalnato-sněhovým hnusem.

Pokud půjdeš od Pitztalu, tak je tam ještě hluboký sníh sněhu a všichni tam chodí jenom na lyžích. Bez nich bych se obával, že propadneš, protože sněhu letos zase tak moc nebylo a je docela měkký a stále padá prašan, který všechno zakrývá.

Není to tak dávno, co se tam přesně v tuhle dobu zabil horský vůdce pádem do trhliny.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Příspěvekod pickard » pát kvě 6, 2016 16:33

Ruzne délky sroubu nemají hlubší důvod nez ten, ze proste mam takové šrouby. :)
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod apuka » pát kvě 6, 2016 17:41

@Kuba: Ja se tam chystam az uprostred leta, ted urcite ne, jsem realista, co se tyce mych schopnosti a na to si netroufam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod Kuba Turek » pát kvě 6, 2016 21:08

Aha :-) Tak to bych se neobával. Pokud čerstvě nenasněží, tak tak by tam měl být koncem léta čistý let. Předpokládám že tak okolo poloviny srpna by to už mohlo být čisté a sníh bude zakrývat jenom trhliny.

A propos: Proč jste si na ledovcový trénink vybrali právě Wildspitze? Přijde mi daleko vhodnější třeba Dachstein přes Adámka, Grossglocker přes Stüdlhütte, ledovcové túry v okolí Oberwalderhütte - např. Johannisberg, oba Bärenkopfy, Klockerin nebo až na Wiesbachhorn.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod apuka » sob kvě 7, 2016 6:50

Asi jsem se nevyjadril jasne. Wildspitze nema byt ledovcovy trening. Jen kolem toho kopce chodime (turisticky) s prestavkama par let, skoro vsechny turisticky pristupne kopce v okoli mame slezene a Wildspitze jsme furt videli odevsad, i z jinych oblasti, kde jsme byli. vidime. Tak by stalo za to na nem taly stat, hlavne, kdyz zase budeme mit dovolenou v Otztalu. A vime, ze od Breslauer hutte bude trasa vzdy poradne preslapla (samozrejme, po cerstvejsim snezeni se tam nevybereme, ale Otztal je v lete jeden ze sussich oblasti), lidi tam bude hodne. Tato trasa taky neni nijak extra narocna, podle vseho je GG normalka narocnejsi ( neco vypovida, ze gajdi na WS berou 5-7 lidi, na GG jen 3). Tak asi proto... Podobne to bylo s verwallskym Hoher Riffler - taky jsme kolem nej chodili, videli jsme jej skoro z kazdeho alpskeho kopce, na kterem jsme byli, ale prvne jsem byl na vrcholu jenom ja (kvuli pocasi - napadlo tak pul metru snehu, do toho zacalo lit, mlha, viditelnost asi 5m, litaly kameny, kluk mel nejakych 9-10 a hrozne chtel razitko na odznak, tak me pockali uprostred vystupove cesty, kde se ztratily posledni stopy, tak tam poslali tatku; samo sebou, ze razitko nahore chybelo ale plna ploskacka ne :D). I kvuli tomu jsme potom po par letech sli na dovolenou na druhou stranu hrebene, tehdy zase nahore byli manzelka se synem, ja jsem se vratil pro auto, abychom se vubec dostali zpatky. Tak oni mely vyhled na pulku Alp, ja jsem byl rad, ze jsem dva metry od sebe tusil propast a neskocil jsem do nej omylem...
Ale samotne trenovani urcite nebude ta tura, na to se daji najit lepsi a bezpecnejsi mista v centralni Otztalu, nejaky maly ledovcek nebo konec ledovce, kam chodi i mistni gajdi delat ledovcove kurzy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod mike » úte zář 11, 2018 21:05

Odtrzeno odtud. mike

FrantaKrajta píše:superkladku od Mammuta (6:1, je fakt skvela, zkousel jsem, prejde i pres uzliky, lehoucla slecna na ni vytahne v pohode dva chlapy s baglem, akorat stoji dalsi majlant

To jsem neznal, vypada to skvele :) Staci jedno na lanove druzstvo, ne? Bud se propadne ten, co to ma, a pak sam vyleze nebo kdokoliv jiny a pak ho vytahnou.

Se mi to ted nechce hledat, 6 kladek je 1/6 sily? Takze nejakych 17 kilo na chlapa s batohem a plnou vybavou? Super.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Treking