Vysoké Tatry během zimních uzávěr

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vysoké Tatry během zimních uzávěr

Příspěvekod typek007 » pát čer 1, 2012 11:49

Zdravím, chtěl bych se zeptat zkušenějších, jak moc je to vážné s úzavěrama v Tatrách. Čistě hypoteticky, kdybych jel na začátku června do Tater a chtěl vystoupat na nějaký uzavřený vrchol, jak moc se to hlídá v červnu (když uzávěry jsou do poloviny června), co se běžně děje, když mě tam někdo chytne, atd.

Vím, že předpisy se musí (měly by) dodržovat, ale nepřijde mi moc logické například zavřít Rysy do poloviny června, když z Polské strany už jsou puštěné. Tak stejně vrchol Slavkovský štít (2452mnm) je otevřený pokud tam není sníh a mnohé jiné nižší vrcholy jsou zavřené. Určitě to má nějaký důvod, který je dobrý, ale o tom jestli je to dobré nebo ne bych se tady bavit nechtěl.

Jde mi prostě o to, jak moc se to dodržuje v červnu, co se děje, když člověka chytnou na uzavřeném chodníku a jestli je možné vystoupit např. na Rysy teď o víkendu. Dík, snad mě neukamenujete :-)
Uživatelský avatar
typek007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: čtv bře 10, 2011 23:30
Bydliště: Ostrava (Ludgeřovice)

Re: Vysoké Tatry během zimních uzávěr

Příspěvekod pavproch » pát čer 1, 2012 11:52

v období mezi kolem 10června jsem byl už 2x - vždy ve Velické dol. pod Kvetnicou (při nástupu pod Kračmarák na Geralach) legitimován zeleným mužíkem....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28249
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!


Re: Vysoké Tatry během zimních uzávěr

Příspěvekod typek007 » pát čer 1, 2012 12:18

Bylo to už mimo značený chodník? Předpokládám, že máš alpinverain nebo něco podobného... Co ostatní? Řekl bych, že Rysy jsou až moc profláknuté a tím pádem hlídané. už se nějak smiřuju, že ty asi nepůjdou. Co třeba Kriváň?
Uživatelský avatar
typek007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: čtv bře 10, 2011 23:30
Bydliště: Ostrava (Ludgeřovice)

Re: Vysoké Tatry během zimních uzávěr

Příspěvekod pavproch » pát čer 1, 2012 12:30

bylo to na tur. chodníku pod večným dáźdom... průkazka OEAV/ČHS .... byli sme v nástupu do cesty obtížnosti II/III UIAA a měli sme platné průkazky člena horolezeckého svazu (dokonce dvou svazů) čili vše v souladu s návštěvným poriadkom TANAP... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28249
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Vysoké Tatry během zimních uzávěr

Příspěvekod axi12 » pát čer 1, 2012 12:56

do TANAPu se nesmí chodit bez členství v OEAV/ČHS/(nějaký slovenský svaz) ??
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Vysoké Tatry během zimních uzávěr

Příspěvekod pavproch » pát čer 1, 2012 13:05

stručně řečeno: horolezeckou činnost můžou na území tanapu (i mimo turistické chodníky), samozřejmě mimo oblasti (doliny) s absolutním zákezem vstupu (viz mapka- kdesi sem to tu už postoval) provozovat pouze horolezci organizovaní v horosvazech
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28249
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Vysoké Tatry během zimních uzávěr

Příspěvekod pavproch » pát čer 1, 2012 13:05

jo a slovenský horosvaz sa zove IAMES
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28249
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Vysoké Tatry během zimních uzávěr

Příspěvekod axi12 » pát čer 1, 2012 13:14

A pokud se tam budu chtít jít jen podívat (nelezt), to se smí? ... resp. dá se ve Vysokých Tatrách jít někde výš aniž bys nelezl (myslím bez průvodce) ?

p.s. sorry za možná primitivní dotaz, nikdy jsem tam nebyl :cry:
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Vysoké Tatry během zimních uzávěr

Příspěvekod pavproch » pát čer 1, 2012 13:19

po značených turistických chodníkoch ve vysokohorském terénu můžeš chodit od 15.6 do 1.11. a nepotřebuješ k tomu žádnou průkazku
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28249
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Vysoké Tatry během zimních uzávěr

Příspěvekod typek007 » pát čer 1, 2012 13:34

Hoši jaký je váš subjektivní pohled na ten výstup na Kriváň nebo Rysy? Je to fakt hodně hlídané a dávají pokuty nebo spíš jen posílají dolů? Dost by mi názor kohokoliv pomohl
Uživatelský avatar
typek007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: čtv bře 10, 2011 23:30
Bydliště: Ostrava (Ludgeřovice)

Re: Vysoké Tatry během zimních uzávěr

Příspěvekod pavproch » pát čer 1, 2012 13:43

z hlediska bezpečnosti budou nutné mačky - co tak koukám z wokna, tak nahoře je ještě spousta sněhu

z hlediska možného konfliktu se zelenou příšerou: když tam půjdeš v pracovní den, tak je skoro jistota, že na zelenou příšeru nenarazíš, naopak o víkendu tomu bude přesně naopak...

pokuty: kdesi (snad tatry.cz) psali, že za loňský rok rozdali snad 5000E pokut nebo kolik...

u těch rysů by se to dalo zahrát na pomoc při stavbě chaty - kdesi (snad james.sk) sem viděl výzvu, že se hledají nosiči na vynášku materiálu na stavbu, bo vrtula je drahá...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28249
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Vysoké Tatry během zimních uzávěr

Příspěvekod karaya1 » pát čer 1, 2012 18:05

Ta mapka zavřených oblastí třeba viz tuna.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Vysoké Tatry během zimních uzávěr

Příspěvekod gepard75 » pát čer 1, 2012 19:57

typek007 píše:Hoši jaký je váš subjektivní pohled na ten výstup na Kriváň nebo Rysy? Je to fakt hodně hlídané a dávají pokuty nebo spíš jen posílají dolů? Dost by mi názor kohokoliv pomohl


Cca 2 nebo 3 roky zpět jsem byl na Kriváni v neděli a v pondělí končil zákaz - u toho posledního rozcestníku pod vrcholem stál zelený mužík a každému dával dloooouhé kázání a vyhrožoval vysokými pokutami, ale nakonec nedal nikomu, co jsem si všimnul.
"Kdo vystoupí na vysoké hory,směje se všem tragickým gestům." - F. Nietzsche
Uživatelský avatar
gepard75
účastník
účastník
 
Příspěvky: 414
Registrován: pon čer 20, 2005 11:23
Bydliště: Ostrava

Re: Vysoké Tatry během zimních uzávěr

Příspěvekod hrizly » sob čer 2, 2012 16:41

Zjistěte si jestli je otevřená chata pod Rysy. Kdysi jsem tam byl začátkem května, bylo otevřeno, turistů spousta..
hrizly
nováček
nováček
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned lis 7, 2010 18:08

Re: Vysoké Tatry během zimních uzávěr

Příspěvekod Bfinger » pon bře 18, 2019 13:44

Zdravím, s průkazem CHS se tedy můžu potulovat po Tatrách po čas sezónní uzávěry turistických tras ?
Bfinger
nováček
nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: pon led 5, 2015 18:54

Re: Vysoké Tatry během zimních uzávěr

Příspěvekod Pierre111 » pon bře 18, 2019 14:02

Já myslím, že ne :). Ty pravidla jsou trošku složitější. V létě je to tak, že musíš během své cesty nastoupit lezeckou cestu těžší než UIAA II.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vysoké Tatry během zimních uzávěr

Příspěvekod apuka » pon bře 18, 2019 15:23

Prukazka CHS Te opravnuje prakticke jedine na to, abys mohl nastoupit turu alespon UIAA III, ledolezeni, kde se to smi (a nejsem si jisty, jestli ted nepotrebujes neco podobneho i na skialpove tury na vyhrazenych mistech). Jinak s ni nemas o nic vetsi pravomoci nez bez ni. Jak v lete, tak i v zime (mozna prave krome toho skialpu).
Jo, a pozadavek je taky, ze na ty UIAA III mas mit jak dostatecne znalosti o horolezecke trase tak i prislusnou vytroj a vyzbroj.

Zazracnost prukazky CHS je jeden velice rozsireny omyl Cechu ve VT.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16552
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Treking