Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Expedicni strava Travellunch je podle vas

skvela vec
15
10%
fajn vec za rozumnou cenu
5
3%
stoji za vyzkouseni
24
17%
vhodna jen na vyjimecne akce
37
26%
dobry napad, ale moc draha
41
28%
moc draha
15
10%
zlodejina
8
6%
 
Celkem hlasů : 145

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod Pierre111 » pát kvě 3, 2019 15:59

No popravdě nevím zda spojovat kvalitu kloubů s množstvím bílkovin. Samozřejmě, že pokud nebudeš mít bílkoviny prakticky žádné, tak se to na kloubech podepíše. Nicméně si nemyslím, že když budeš jít 2g/1kg tak se ti zregenerují klouby. Navíc pokud si kloub poškodíš, tak už se ti nikdy do původního stavu nevrátí at budeš jíst co budeš jíst. Dále účinnost všech orálních prostředků na výživu kloubů je dost spekulativní. Vstřebatelnost těch účinných látek přes žaludek do kloubu je velmi nízká někdo říká, že žádná.

Jak spolu podle tebe prosím tě souvisí nedostatek živočišné bílkoviny a problémy s páteří ? Můžeš to nějak rozvést ?
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod mike » pát kvě 3, 2019 18:49

Semo píše:Bielkovina nie je len v mase. Napr. 90% cokolada ma 10% bielkovin - cerstve maso ma len 2x tolko. Ak sa v ramci pokusu nezivis iba kockami cukru, alebo niecim inym podobne cistym, tak si kludne predstav aj nizsi prijem v mase.

Vsak proto jsem psal pul kila masa denne a ne 675 g ;-) Zbytek z jinych zdroju. Ono jich zas nesnis tolik, treba te cokolady, to si dam i v horach maximalne 50 g na den. Zrovna jsem nekde koupil loupane pistacie. Prekvapilo mne prave mnozstvi bilkovin, na sacku psali 26 g na 100 g. Jenze toho se taky neda snist moc.

Semo píše:Myslim, ze boli rozne existencie, ktore prekvapivo dlho dokazali neumriet a pritom nemali skoro ziadny prijem ako pivo.

Jj, znal jsem jednoho takoveho :D Uhnal si z toho dnu uz nekdy kolem 30.

Semo píše:Ale nieco uplne ine je stravovanie, kde telo funguje optimalne (= pri akejkolvek zmene stravy nebude fungovat lepsie). Ze clovek celu historiu ludstva prijimal bielkovin < 1g/kg denne este nijak nedokazuje, ze pri 1.5g/kg nebude fungovat lepsie.

To je sice pravda, ale neplati to ani naopak.

Semo píše:Ja dnes napr. zeriem aspon 2x viac masa, nez som zral pred 20 rokmi, ked som bol mladik vo vyvine. Nejem ziadne doplnky a napriklad nemam ziadne problemy s kolenami (ktore som vtedy uz celkom mal) a to vazim o 25kg nez vtedy, som kancelarska krysa a celkovo som uz poznatelne opotrebovanejsi/zdegenerovanejsi nez som bol vtedy. Prikladam to vyssiemu prijmu bielkovin, co sa vyuzije na regeneraciu chrupaviek a sliach.

No vidis, ja jsem na tom s koleny podobne (driv problemy, ted ne) a toho masa jim priblizne stejne jako tenkrat. U mne to tedy bilkovinama nebude. Nejim zadne prasky na kolena, tema jsem se tenkrat vylecil a od te doby nic. Rozdil je v pohybu, mam ho ted vic a hlavne pravidelneji. Tenkrat byl narazovy a pretizeni se kolenum nelibilo. Vazim vic asi tak o 15 kilo, nez tenkrat, ale cast rozdilu vahy je ve svalech na nohach.

Semo píše:Ale to je nedokazatelna hypoteza a mozno je to inak.

No prave, tohle je bohuze nedokazatelne a nereprodukovatelne. Dokud neprijdeme na to, jak se naklonovat ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod Semo » pát kvě 3, 2019 22:41

Pierre111 píše:Jak spolu podle tebe prosím tě souvisí nedostatek živočišné bílkoviny a problémy s páteří ? Můžeš to nějak rozvést ?


Scheuermannova kyfóza. "...Dnes je považována za nejpravděpodobnější etiologii porucha enchondrální osifikace s následnou nekrózou krycích plotének, vliv genetiky, abnormálního mechanického zatěžování a chybného držení pohybového aparátu, zejména páteře..." Pomala osifikacia stavcov, ktora nestiha rast ich chrupaviek. Chrupavka sa znici skor, nez sa stihne zmineralizovat do trvalej kosti. V tomto pripade je moja hypoteza postavena na tom, ze zranie masa ako celku (ciste praskove bielkoviny by ma nevytrhli) tomu mozno mohli pomoct.

Ale ziadne kontrolne vzorky nemam a mozem sa v tom mylit. Svojej mame to tiez uz vycitat nepojdem, nic by to uz nezmenilo.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod vita2 » sob kvě 4, 2019 9:38

@mike

1,5 g glukosamin sulfát
0,8 g chondroitin
13 g kolagen
1 g msm (methylsulfonylmethan)
Každý den výše uvedené množství. Ale nejedná se o žádný přelomový oběv, rozdíl jse spíš v tom, že jen málo lidí toto začne opravdu pravidelně užívat, ale tak je to ze vším (taky díky tobě a wawrikovi už nepoužívám podle mě ty zbytečné návleky – za tento tip díky moc) . Na začátek klidně můžeš zdvoj či ztrojnásobit chondroitin a glukosamin. Ta MSM může způsobovat grkání a horší trávení, musíš vychytat pak uvidíš.
Množství 10 g tebou uvedené bílkoviny bude:
1.-málo (poznámka bokem – pokud to lze nekupuj tablety, zdražují výrobek, levnější je prášek
navíc jíst tablety je např. pro mě otravné
2 .– množství aminokyselin je menší než v mnou uvedené (skončil jsem u methioninu – dál to to když tak dorovnej sám

Tady je obsah aminokyselin mnou uvedené bílkoviny (odkazoval jsem na tu CFM80):
https://4fitness.cz/obecny-navod-na-zac ... clanek-48/
Z opatrnosti znovu podotýkám, že není bílkovina jako bílkovina. Čím méně aminokyselin tím hůře (není to přesně, ale pro naše účely to stačí). Bílkovina je i v houbách, ale je úplně nahovno. Ta rostlinného původu taky nemá všechny aminokyseliny.
a nyní k odpovědi na “zadání”:
-chci mít více energie (neopomíjej "správné" cukry, není to jenom o bílkovině)
kup si palatinosu a na nedělních trecích zkus toto:
jak vystoupíš z vlaku dej si 40 g – rozmíchej ve vodě – bude chutnat jak voda s cukrem – tedy nuda jak cyp, případné další chuťové variace zkus sám (např. okyselit, popř. smíchat s ochucenou minerálkou atp). Po dvou hodinách treku si dej znovu 40g. Časem sám dovychytej první množství, druhé množství (vice/méně), dobu před započetím treku první dávky (později/dříve), druhé dávky. Počítej cca s tím, že začne být v krvi cca po hodině. Pokud bys šel ten trek 9 hodin, tak bych přidal I třetí dávku po šesti hodinách. Opět dovychytej, ale začni tím co píšu. Dávka 40 g má 680kj, ale nelekni se má opravdu nízký glykemický index, tedy nebude docházet k prudkému nárustu glukosy v krvi kterou by tělo nestíhalo “cpát” do svalů a narvalo by to do tuků. Opak pocitu při dostatečném množství cukrů v krvi je ten jakoby třes kde když skončíš trek tak vkuřiš do prvnich potravin a na posezení sníš např. celou studentskou pečeť (já spíš dvě). Když to cukrovkáři přeženou z dávkou inzulinu tak je to hypoglykemie – které předchází třes, ale u nich to jde kurevsky rychle (minuty) u zdravých lidí to jsou spíš dny. Pokud bys tedy měl “jakoby” ten pocit tak určitě zvedni dávku. Hlavní rozdíl by měl být v tom, že jak budeš šplapat, tak pořád tam bude energie, budeš mít z čeho brát.
Já když šlapu svůj každopáteční trek po beskydech cca 4-6 hodin tak když není sníh tak to mrdam, když jdu snežnice popř. kombinace běžky+snežnice tak beru jednu dole. Když mě beskydy začnou nudit (cca 1x za tři měsíce) tak otočím malou fatru, tam dávám jednu dole, jednu nahoře. Tu nahoře ne pro nedostatek energie, ale abych pak dole nebyl tak pažravý.

nechci snížit váhu žrádla na treku ale chci lépe regenerovat
ber koncentrát bílkoviny 20g ráno, 20 g večer. Teď jsem dělal mix jedné paní, 52 let, říkala, že nemohla večer spát, tak to bere ráno – zajímavé, (večer jsem jí doporučoval
kvůli dietě -bílkovina nejde do tuků)

-chci snížit váhu žrádla na treku
Tak toto je pro mě výzva, musím se poradit s odborníkem (už to mám domluvené), abych tu
nepsal nějaké chujoviny, na skladbu žrádla popř. náhrady je vždy lepší více hlav.
Pokud bys měl ještě někde tipy, zdroje atp co lidi žerou na delších trecích dej to sem ať se to zreviduje při jednom.
Ještě malá úvaha ohledně např.
Travellunch Paella 250 g cena 259 CZK/kus

Nutřiční hodnoty na 100 g
Energie 1752 kj, 418 kcal, Bílkoviny 14 g, Sacharidy 60 g,Tuky 12 g

tedy na 250g ,35g bílkovin, 150g sacharidů,30g tuků
tedy celkem 215g, balení má 250g - tedy žádný "balast" tam moc není, mají to vymakané. Pokusím se vychytat nějakou chutnou, dobrou a levnější náhradu, ale nic neslibuju, tyhle firmy na to mají celé týmy a špičkovou techniku.
vita2
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: ned dub 28, 2019 9:49

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod mike » ned kvě 5, 2019 0:50

vita2 píše:1,5 g glukosamin sulfát
0,8 g chondroitin
13 g kolagen
1 g msm (methylsulfonylmethan)

K cemu to? Na klouby nic nepotrebuju. Potize jsem mel pres ~20 lety a vylecil je glukosamin sulfat na dva mesice (1.6 g denne). Doktor tenkrat zkousel nejdriv kolagen, zadna zmena, pak lecitin, ten mi nedelal dobre a pak tohle. Glukosamin sulfat se projevil celkem rychle (do tydne) a postupne se to lepsilo az do uplneho vymizeni.

vita2 píše:Množství 10 g tebou uvedené bílkoviny bude:
1.-málo (poznámka bokem – pokud to lze nekupuj tablety, zdražují výrobek, levnější je prášek
navíc jíst tablety je např. pro mě otravné

Jo. Vic nez tech 5 dvougramovych tablet bych do sebe tezko dostaval.

vita2 píše:-chci mít více energie (neopomíjej "správné" cukry, není to jenom o bílkovině)
kup si palatinosu a na nedělních trecích zkus toto:
jak vystoupíš z vlaku dej si 40 g – rozmíchej ve vodě – bude chutnat jak voda s cukrem – tedy nuda jak cyp, případné další chuťové variace zkus sám (např. okyselit, popř. smíchat s ochucenou minerálkou atp). Po dvou hodinách treku si dej znovu 40g.

OK, jako pokus by to mohlo byt zajimave. Musim to ale odlozit az na dobu, kdy budu v pohode, ted nema smysl experimentovat, jelikoz rozjeta imunita s telem docela cvici a kazdy den je to jinak.

vita2 píše:ber koncentrát bílkoviny 20g ráno, 20 g večer. Teď jsem dělal mix jedné paní, 52 let, říkala, že nemohla večer spát, tak to bere ráno – zajímavé, (večer jsem jí doporučoval
kvůli dietě -bílkovina nejde do tuků)

Se nedivim, ja kdyz si dam vecer vic masa, tak je mi pri spani strasne vedro a budim se, traveni bilkovin zrejme generuje teplo. Jinak 40 g navic na den neni uplne malo, ale jako pokus to mozna nebude spatne.

vita2 píše:tedy na 250g ,35g bílkovin, 150g sacharidů,30g tuků
tedy celkem 215g, balení má 250g - tedy žádný "balast" tam moc není, mají to vymakané. Pokusím se vychytat nějakou chutnou, dobrou a levnější náhradu, ale nic neslibuju, tyhle firmy na to mají celé týmy a špičkovou techniku.

Bacha, tohle je dvojporce, mam na den polovinu. Tohle bych ale nenahrazoval, je to vecere a tam je podstatne aby jednak bylo jidlo teple a jednak aby nejak chutnalo. Protoze je to zaver dne, kdy se na jidlo tesis a pro mne (a myslim pro spoustu lidi) nejsou jidlo jen ziviny, podstatny je i ten chutovy zazitek. Pokud bych neco nahrazoval, tak spis raw tycinky pres den a neco u snidane (ale vlocky jist nehodlam ;-)).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod vita2 » ned kvě 5, 2019 11:30

Ptal ses co užívá matka (jak jsem psal o jejich vyřešených problémech s bolestmi v rukách), toto je odpověď. Pravidelné užívání výše zminěné kloubní výživy považuji spíš za zásadní než pouze za zdravé. Tělo bez vody obsahuje cca 20 kolagenu. Nedodáváš -> nemáš. Dodávat kolagen např. zkrz chrupavky kuřat by byla dupačka jak cyp. Nemluvě o tak důležitých protizánětlivých účincích těch dalších látek. Samozřejmě tělo čím je starší tím méně si s pozřené stravy vezme (v tom se asi neshodem). Což mimojiné přispívá k urychlení procesu stárnutí. Klasika je např. melatonin, kojenec ho má až 7x více než dospělý. Tělo ho prostě časem vyrábí méně což vede „v průměru na populaci“ že starší méně spí kde méně regenerujou a rychleji stárnou (chřadnou), proto je na místě zvážit jej dodat „z venku“. Naštěstí už jej můžeme volně sehnat i u nás (byl zakázaný díky loby těch kurev s farmaceutických společností, suklu). Toto je např. na evropské unii pozitivní – co je legální prodávat jinde v eu, musí být legální i u nás. Ale to je opět na jinou debatu, co já jsem se už nazuřil když mi něco celníci stopli protože to není u nás povolené a pak ty kecy o ochraně. Spadla mi brada když jsem se kdysi dozvěděl co je např. v usa povolené (např. zde www.bulksupplements.com) a u nás ne.
S těmi stavy po užití bílkoviny jsem chtěl říct „vyzkoušej a uvidíš“ pak když tak změň. Večer si vzít bílkovinu je naprosto v pořádku. Nesrovnávej flák masa s touto bílkovinou která je mnohem mnohem více lehce stravitelná. Nejsem odborník na metabolismus bílkovin a nedokážu ten efekt nespaní vysvětlit, jen mě to překvapilo.
Co se týče tvého posledního odstavce, tak toho jsem si velmi dobře vědom, také jsem se ve svých příspěvcích zmiňoval o potřebě (rituálu) „normálního“ jídla. Ještě se tě zeptám je nutné zachovat jen zalití vřelou vodou anebo se může vařit cca 7 až 13 minut?
vita2
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: ned dub 28, 2019 9:49

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod mike » ned kvě 5, 2019 19:58

vita2 píše:Ptal ses co užívá matka (jak jsem psal o jejich vyřešených problémech s bolestmi v rukách), toto je odpověď.

Jo tak, to mi nedoslo. Zvlastni, tohle je na klouby a to, cos psal, nevypadalo na klouby...

vita2 píše:Klasika je např. melatonin, kojenec ho má až 7x více než dospělý. Tělo ho prostě časem vyrábí méně což vede „v průměru na populaci“ že starší méně spí kde méně regenerujou a rychleji stárnou (chřadnou), proto je na místě zvážit jej dodat „z venku“. Naštěstí už jej můžeme volně sehnat i u nás (byl zakázaný díky loby těch kurev s farmaceutických společností, suklu).

Zrovna melatonin jsem zkousel uz pred hodne lety (z USA). Prislo mi to jako dobry napad pri zmene casovych pasem nebo kdyz na mne jednou za cas prijde obdobi spatneho spanku. Nefungovalo to. Sice jsem usnul, ale spanek byl divny, nebyl hluboky, spis takovy polospanek. A hlavne jsem byl cely dalsi den jak prasteny do hlavy, utlum psychicky i fyzicky. Horsi, nez nevyspani.

vita2 píše:Ještě se tě zeptám je nutné zachovat jen zalití vřelou vodou anebo se může vařit cca 7 až 13 minut?

Je to delane na zaliti vodou. Neco by se mozna dalo varit, ale vetsina ne, jelikoz postupne houstne, takze je vysledkem husta omacka s kusy jidla, u neceho je dokonce vysledkem sypke jidlo bez tekutiny. Proc? Ze se to nemusi varit je dost podstatna vyhoda, usetris spoustu plynu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod mitau » ned kvě 5, 2019 23:13

mike píše:Ještě se tě zeptám je nutné zachovat jen zalití vřelou vodou anebo se může vařit cca 7 až 13 minut?

@mike: vita2 tim podle me myslel, jestli bys ty byl ochotny jidlo pri turistice varit a ne jen zalevat horkou vodou. Tedy on premysli, co by ti doporucil za efektivni jidlo a zajima ho, co vse si muze ohledne jeho pripravy dovolit. Abys mu pak nerekl, ze se to musi varit, a tak je to pro outdoor nepouzitelne.

Nekolik lehce soubeznych temat je lehce neprehlednych, ale konecne si neco na OF opravdu s chuti ctu a tesim se, co se tu jeste dozvim. Ty kloubni doplnky mi pripomneli, ze jsem se chtel nad necim podobnym zamyslet v souvislosti s vracejicim se zanetem achilovky. Nedostatecny prijem nejakych latek byl na seznamu moznych pricin, ale jeste jsem se nedostal k poradnemu prostudovani.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod mike » ned kvě 5, 2019 23:40

Aha... Ne, nebyl. Jednak jde o plyn, to bych musel tahat kartusi navic a jednak mam titanovy Jetboil, ktery je skvely na vareni vody, ale na vareni jidla moc ne a mohl by se znicit. A jak jsem psal, veceri nahrazovat netreba, ta je OK. Naopak, delam mensi experimenty s vlastnim susenym jidlem, kde ziviny neznam a jde ciste o to, ze lip chutna.

mitau píše:... souvislosti s vracejicim se zanetem achilovky. Nedostatecny prijem nejakych latek byl na seznamu moznych pricin, ale jeste jsem se nedostal k poradnemu prostudovani

Kdyz mam v poslednich letech nejake problemy, tak taky se slachama. Vetsinou na predni strane kolenou, upony svalu. A taky si rikam, ze mi mozna neco chybi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod dudy » pon kvě 6, 2019 6:58

mike píše:...
Kdyz mam v poslednich letech nejake problemy, tak taky se slachama. Vetsinou na predni strane kolenou, upony svalu. A taky si rikam, ze mi mozna neco chybi.


Mládí?
:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod Pierre111 » pon kvě 6, 2019 8:23

Na achilovky jsou podle mě lepší věci než nějaký prášky. Kloubní výživa podle mých zkušeností (a rad známých z řady fyzio a doktorů) není žádný velký terno. Jak jsem už psal, ve skutečnosti se vstřebá a k postiženým kloubům nebo šlachám se dostane velmi málo výše zmíněných látek. Jako prevence to možná bude dobré. Rozhodně vám to ale nedokáže vyléčit nějaký akutní stav. Na to rovnou zapomeňte a pokud má někdo pocit, že se to tak stalo. Například, že jedl MSM a přestalo ho bolet koleno, tak bych spíš vsázel na to, že se prostě jeho tělo vyléčilo samo :D. Co má nějaký účinek na bolest kloubů je například Boswelin, musíte ho ale dávat v dostatečných dávkách. Funguje celkem rychle, nicméně je to spíš analgetický účinek a mírně protizánětlivý. Achilovky jsou problém. Je to často zase o genetických předpokladech. Pokud třeba běháte, tak je velmi důležité mít achilovky v teple, používat vhodnou obuv a provádět streching nohou a achilovek. Někdy je holt vhodné to taky nechat odpočinout a hned ze začátku nepřepálit trénink.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod mike » úte kvě 7, 2019 0:17

dudy píše:Mládí?

To rozhodne. Uz jsem pochopil, proc lidi cele veky touzi po elixiru mladi :?

Pierre111 píše:Pokud třeba běháte, tak je velmi důležité mít achilovky v teple

Nejen achilovky. Uz jsem to tu nekde psal. Kdyz mne kousnul klos, byla mi furt zima a musel jsem spat pod silnejsi dekou. Najednou zacaly bolesti slach mizet. Ztuhnuti behem spanku jim evidentne neprospiva.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod GreyMouse » čtv kvě 9, 2019 12:21

Miuan píše:GreyMouse, ale zrovna ta cocka z Decathlonu byla dobra, tu meli nechat, skoda. A to normalne nejsem milovnik cocky. Vyradit klidne mohli tu bramborovou kasi, protoze to neni nic jinyho nez obycejna bramborova kase z pytliku s takovyma kousickama susenyho masa, to si kazdy snadno pripravi sam a nepotrebuje na to kupovat nejakou specialni veceri.

Tak nějak, brkaši s trochou masa (sušené nebo salám) si člověk zvládne snadno připravit sám (za zlomek ceny).

Můžeš zkusit instantní čočku "neoutdoorovou" - Semix (cca 15 Kč/65 g) nebo od Maggi (do 30 Kč/65 g). (Jen teď nevím, jestli nežiješ někde v cizině (ale možná si tě pletu s někým jiným začínajícím na "M"), tam by asi první jmenovaná k sehnání nebyla). Podle mě jsou jedlé obě, dají se i smíchat. Zrovna teď na prodloužený víkend jsem chystala ze 3 sáčků (2x Maggi, 1x Semix) dvě 125gramové porce. Do 250 g jsem to doplnila trochou sušeného mletého masa a zeleniny. Manžel sice chvíli úpěl, že k čočce má být párek, ale pak uznal, že ta kari varianta je jedlá i samotná :)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod GreyMouse » čtv kvě 9, 2019 12:44

vita2 píše:Ještě malá úvaha ohledně např.
Travellunch Paella 250 g cena 259 CZK/kus
...
tedy celkem 215g, balení má 250g - tedy žádný "balast" tam moc není, mají to vymakané. Pokusím se vychytat nějakou chutnou, dobrou a levnější náhradu, ale nic neslibuju, tyhle firmy na to mají celé týmy a špičkovou techniku.

Ona to zase taková věda není, na podobný výsledek určitě nepotřebuješ celé týmy odborníků a špičkovou techniku (stačí sušička nebo trouba). Zkusila jsem si udělat hrubý odhad (přesné složení si nepamatuju, množství surovin jsem jen odhadovala) obsahu bílkovin v některých svých outdoorových večeřích a zdá se že nad 20 g bílkovin na 125gramovou porci se v pohodě dostanu. A to jsem jen smíchala suroviny tak, abych pouhým zalitím směsi vařící vodou nebo krátkým povařením získala něco jedlého a nutriční hodnoty vůbec neřešila.

Nevím, jestli nezapomínáš, že na trek se bere strava dehydratovaná, tudíž v ní není (nebo jen minimálně) ten nejvýznamnější váhový balast, kterým je voda. Ve svém prvním příspěvku...
vita2 píše:Abych do sebe dostal 20 g bílkovin, musím sebou v batohu tahat 100 g masa...

Opět je cílem je nenést např. 1,1kg čínských nudlí, abych měl těch 305g sacharidů.

...totiž mícháš čerstvé/uvařené se suchým/sušeným, což se samozřejmě nedá srovnávat. Nikdo sebou neponese vařené nudle nebo čerstvé maso (pokud tedy nehodlá podstatnou část víkendového výletu strávit pečením kuřete nebo vařením guláše na ohni; to je zase jiná disciplína, ve které o nízké gramy a vysoké výkony nejde).

Maso jsem sušit zkoušela a vychází mi, že libové se seschne na cca 30 % své původní váhy. Tím se z 20 g bílkovin na 100 g dostanu na cca 66 g bílkovin na 100 g, což už je lepší výsledek :)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod Miuan » pát kvě 10, 2019 22:31

Jo, ja ziju venku. Ale tim ze nemusim cocku mam na mysli tu ceskou klasiku, cocka na kyselo s parkem, kdyz to prede mne postavi tak to snim, ale dobrovolne to nevyhledavam. Mame tady ale cervenou cocku, a ta mi jede, a hodi se i na ven, staci ji hodit do horky vody a ona uz dojede i bez vareni.
U ty cocky z Decathlonu bylo dobry v jaky to plavalo omacce a jak to meli ochuceny, ale to uz je ted pase. Co tam ted vidim k jidlu, tak jsou ty bolonsky testoviny, ty uz driv delali a bylo to dobry, a pak kari kure s ryzi, ostatni jidla si muzou strcit za klobouk.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod Mawenzi » ned kvě 12, 2019 20:04

zkusila sem biggos a masalu od Lyo food a obe jidla me prekvapily tim, ze byli fakt dobry. Jakoze sem si fakt pochutnala pri jejich konzumaci, ne jak si vzpominam na TL chiil con carne, ktery sem teda snedla kdyz uz to bylo hotovy ale zadnej zazrak se nekonal
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod GreyMouse » ned kvě 12, 2019 23:00

@Miuan: Pokud bys někde potkal tu čočku od Maggi, můžeš ji zkusit; nevím nakolik se podobá thajské kari, ale české klasice podobná není, třeba by ti přišla jedlá ;-) (Mě teda včera zklamal Globus, obě výše zmíněné čočky jsem tam dřív kupovala a včera jsem nenašla ani jednu :( )


@Mawenzi: Jak velké porce jsi měla? Ty menší u Lyo food mi přijdou hodně malé. A co maso? Podle uváděného složení ho mají jídla od Lyo food dost nadprůměrně; bylo to znát?
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 13, 2019 4:50

Greymouse
biggos tu dvojitou, ta byla k veceri akorat (ale zase sme ten den meli 30km, jinak spis kolem 20) a maso tam bylo znat, ze je. Ta masala byla mala, tam bych klidne vetsi ocenila, ale zas ne, ze by mi to vylozene nestacilo.

nemela sem pocit, ze by tam "nebylo nic", prislo mi to celkove ze je OK bez nejakyho pocitu moc ryze/malo masa. Ale ja hodne dlouho nejedla nic konkurencniho uz...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 16, 2019 17:08

K tomu TL - fakt kekel. Příklad za všechny - hovězí stroganoff. Chutnalo mi to jen proto, že jsem celej den chodil po kopcích a večer měl fakt hlad. Spíš mi to teda nechutnalo, ale bylo to teplý, zasytilo... Ovšem hovězí stroganoff od Summit to eat, to už je jiná. Na tom jsem si opravdu pochutnal. Secsafra rozdíl, chuťově i vizuálně... Až mě to překvapilo, od Summitu jsem jedl celou jejich řadu a s TL se to nedá rovnat. Je to asi jako srovnávat školní kuchyni a luxusní restauraci
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod mike » čtv kvě 16, 2019 17:34

Tohle je velmi induhvidualni ;-) Mne treba Summit to Eat nechutna, mel jsem od nich snad vsechno. Jist se to da, ale kdyz bude na vyber, dam prednost cemukoliv jinemu. Travellunch ma nektere veci dobre a jine ne. Zrovna Stroganoff pro mne nic moc, ale jini si ho chvali.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod Etheric » pát kvě 17, 2019 9:38

Od TL mi bohužel zatím nic nejelo :(
Měl jsem od nich vše, kromě paelly, kterou mám ve skříni a tiše doufám, že by mohla bejt dobrá. Jasně že to nebude jako paella v turisty nedotčený španělský dědině, ale myslím, že by to mohlo bejt dobrý.
Lyofood jsem neměl, ale určitě vyzkouším
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod GreyMouse » pát kvě 17, 2019 12:28

@Etheric: Co ty míchaný vajíčka, co se nesmaží, ale jen zalijí vodou? Už jsi je ochutnal?
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod fps » pát kvě 17, 2019 12:34

- jojo, je to dost individuální, od StE mi nechutnalo nic, zato od TL mi chutná skoro všechno
- a jak jsem už tady psal, tak StE se zalévá jen 200 až 300 ml vody, zato TL se zalévá 400 až 500 ml vody, takže toho je díky tomu více co do obměnu
- a taky mi u StE vadilo to, že je obal úzký, takže když je StE zalitý vodou, tak je to ve srovná třeba s TL docela dost nestabilní
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod fps » pát kvě 17, 2019 12:36

Etheric píše:Lyofood jsem neměl, ale určitě vyzkouším

LF jsem měl, ale nechutnalo mi to, je to dost podobné jako StE
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod GreyMouse » pát kvě 17, 2019 13:28

Nezkoušel jste někdo ochutnat lyofilizované maso před zalitím vodou? Nějaká jídla od Travellunch a Mountain House jsme měli, ale tehdy mě to nenapadlo. Až teď když jsem ochutnala doma vymražené maso. Kousky masa jdou snadno rozkousnout a rozpadnou se na "prášek" s masovou chutí. Tak jestli je to profi maso podobné.

Z toho co jsem doma vyrobila, je to zatím nejlepší. Ne že by to po zalití vařící vodou bylo k nerozeznání od čerstvě osmaženého, ale chutí i konzistencí je to maso a ne nějaká houba neurčité chuti ani podrážka s nepatrnou masovou příchutí.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod Etheric » pát kvě 17, 2019 13:41

fps píše:TL se zalévá 400 až 500 ml vody

Ano, ale pokud tam nedám míň než píšou, je to prostě řídký. Na můj vkus. Tohle maj STE vychytaný.

@GM: ano a jsou dobrý, ani to neni třeba moc dochucovat. Ale - opatrně s množstvím vody a chce to 20, klidně i 30 minut aby to pořádně změklo přičemž aspoň tak třikrát pořádně prohrkat a pak je to fajn. Podle návodu fakt ne-e.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod vita2 » stř črc 17, 2019 8:04

@grey mouse (neumím citovat text tedy to vypíšu) dne kvě 9, 2019 13:44 jsi psala že "...totiž mícháš čerstvé/uvařené se suchým/sušeným", dále píšeš
".. libové se seschne na cca 30 % své původní váhy. Tím se z 20 g bílkovin na 100 g dostanu na cca 66 g bílkovin na 100 g, což už je lepší výsledek....."

ale já jsem hned ve svém prvním příspěvku jasně napsal:
"...Za tu čabajku si můžete doložit v podstatě co chcete, např. to sušené maso (tam samozřejmě bude bílkoviny více)..."

jsem toho názoru že jsi mé příspěvky nečetla pozorně
vita2
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: ned dub 28, 2019 9:49

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod vita2 » stř črc 17, 2019 9:02

@mike slíbil jsem že navrhnu doplněk stravy na lepší regeneraci a výdrž na tůrách kde jsem se odkázal na pomoc s jedním guru. Nicméně se na mě guru vysral, dvakrát jsem jej urgoval, ale nic. Zabývá se těmi ultra náročnými sporty (takové typy jako triatlon ironman atd), musí to mít vymakané k dokonalosti. Tzn. omlouvám se, ale slíbené nesplním.
Dále, i když jsi to nepožadoval, jsem se trochu ponořil do studia lyofilizace. Stravování mě baví a toto bylo zajímavé spestření. Prosím níže uvedené neber jako poučování, vím že to tu máte vymakané k dokonalosti - prostě se dělím o názor. Zaměřoval jsem se hlavně na tvorbu omáček (spojovadla) kde jsem nakoupil od těchto slibných začínajících podnikatelů http://www.lyopotraviny.cz/ ty "zeleniny" a kombinoval jsem např. cizrnu rozmixovanou s cizrnou celou a těmi dalšími klíčky co tam mají, různě jsem přidával olej, sůl, rýžové těstoviny atd. Dále jsem mixoval co máme pro děcka lyofilizované ovoce atd. Myslím, že se dá vytvořit nespočet chutných kombinací, záleží na každém a je zachována podmínka "jen zalití horké vody". S majitelem lyopotravin jsem se několikrát bavil po telefonu a vyměnil několik emailů, je ochotný cokoli zlyofilizovat (co mu dodáte uvařené). Co se týče ceny tak samotný výrobek není to nejdražší, jde o to, že proces zabere cca 30-40 hodin a musí se zaplatit elektřina což vyjde cca na 3-4 tisice (raději to přestřelil). Jedna dávka pojme 5 tácu o velikosti 49x33 cm, myslím (to jsem s ním nekonzultoval) že kdyby se např. uvařené maso (uvařená rýže cokoli) poslalo po dopravci již zmražené tak by se proces zkrátil. Doprava by vyšla na 1000 CZK (počítal jsem ostrava - Hněvkov) - cenu za dopravu jsem konzultoval se svým klientem vnitrostáním dopravcem a ověřoval fakt že ten den naloží a za pár hodin vyloží (ale to udělá jakýkoli dopravce akorát z prahy to bude o něco dražší). Kdyby se zde našla skupina lidí, kteří by se o to podělili tak máte tisíce vlastních receptů. V podstatě byste mohli mít na treku např. jenom tři hlavní sáčky+olej (maso, přílohu, omáčku) a ty různě kombinovat. Tady se fantazie meze nekladou. Osobně, co se týče jídla, bych na treku šel směrem dělení 20:20:60 (20% tuku, 20% bílkoviny, 60% sacharidů) a doplňoval o proteinové kokteily v kombinaci s těmi cukry co jsem již psal a vyzkoušel bych i vlákninu (inulin) pro pocit sytosti (ale toto je právě to teoretizování, které jsem chtěl probrat s tím výše uvedeným guru). Pokud bys chtěl spočítat kalorie "opačným" způsobem - jakože "mám kuřecí, rýži, olej a omáčku s cizrny a masaly (ta z lyopotravin - to je učiněná lahůdka - normálně se dá jíst samotná) a chci aby jídlo mělo 2000kj , kolik čeho mám vzít abych měl poměr 20:20:60", tak jsem k dispozici (stejně tak i to testování koktejlů a jiných doplňků).
vita2
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: ned dub 28, 2019 9:49

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod mike » stř črc 17, 2019 23:00

Diky, Lyopotraviny jsem neznal, nejspis od nich neco zkusim. Treba boruvky vypadaji dobre. Cene rozumim, ale aby se to vyplatilo, tak by se to muselo delat fakt ve velkem. Kdyz varim doma a susim v troube, tak to vyjde radove levneji.

Namichat by se asi dala spousta veci, ale osobne v tom nevidim prinos. K tomu, ze delam vlastni pokusy jsem dosel tak, ze mi jidla smichana z jednotlivych slozek lyofilizovanych samostatne zas tam moc nechutnaji, lepsi jsou uvarena a az pak susena jidla. Ne kazde hotove jidlo se k suseni hodi, chce to delat pokusy a ty je lepsi delat v malem.

Jinymi slovy, zalozit firmu, ktera by se tomuhle venovala, by smysl davalo a takovych uz par existuje. Podomacku to moc smysl nedava, kdyz doma, tak doma vsechno vcetne suseni. Beru, ze lyofilizace je v necem lepsi, ale holt neco za neco.

BTW, inulin jsem zkousel. Vysledek: po par tydnech imunitni reakce, ktera mne na par dni slozila. Nejspis se tech "spravnych" bakterii namnozilo ve strevech tolik, ze se to telu prestalo libit. Jo a na pocit sytosti to vliv nemelo, ona je to vlaknina jen proto, ze je pro telo nestravitelna, ale nema stejne vlastnosti jako klasicka vlaknina treba ze zeleniny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod Pierre111 » čtv črc 18, 2019 8:53

Jako je super, že to je český výrobek z českých potravin. Nicméně cena se mi teda super nezdá, spíš je to o něco dražší než u konkurence. Například ty zmíněné borůvky jsou o 30kč na porci dražší než od Lyofood. Kvalitu porovnat nemůžu jelikož jsem ani jedny borůvky nezkoušel.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

PředchozíDalší

Zpět na Treking