Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Expedicni strava Travellunch je podle vas

skvela vec
15
10%
fajn vec za rozumnou cenu
5
3%
stoji za vyzkouseni
24
17%
vhodna jen na vyjimecne akce
37
26%
dobry napad, ale moc draha
41
28%
moc draha
15
10%
zlodejina
8
6%
 
Celkem hlasů : 145

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod mike » pát lis 30, 2018 18:10

Jo tak, to jsem prehlid. Tak to pak jo ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod vita2 » ned dub 28, 2019 11:30

Níže uvedené je návod pro co možná nejnižší váhu a co možná nejvyšší nutriční hodnoty. Dále zcela pominu minerály, vitamíny, vlákninu a další (fytonutrienty, léčivé látky atp) kde několik dní absence těchto látek tělu nevadí, samozřejmě kdo chce může použít ve formě tablet, výtažků s bylin a dalších extraktů. Budu se zabývat jen bílkovinou, sacharidy a tuky.
Dále podotýkám, že pouhý výpočet kj v jídle je zavádějící, protože tělo (výše tři uvedené základní látky) tráví jinak. Obrovský rozdíl je už jen např. v cukrech – zde velmi záleží na glykemickém indexu, rozepíšu níže.
V sýre a mase je cca 20% bílkovin, rozptyl je pak u masa i +- 10 procentních bodů (může být i větší), záleží na úpravě, nicméně pro názornost bude lepší vše zjednodušit. Ono se dá mnoho napsat i o např. sacharóze (jedna ze základních složek jakéhokoliv cukru).
Abych do sebe dostal 20 g bílkovin, musím sebou v batohu tahat 100 g masa, samozřejmě tam bude i tuk, ale záleží jaké maso tahám (např. dva extrémy krůtí prsa až po vepřový bůček).
Řekněme, že pro dospělého, fyzicky málo aktivního chlapa, vážícího cca 90 kg, je optimální denní příjem cca 135 g bílkovin (cca 1,5 g / na kg tělesné váhy - názory na toto se v odborných kruzích liší), to by znamenalo vzít sebou 675 g masa (raději znovu podotýkám, že musím zjednodušovat).
S opatrnosti dále uvádím, že bílkovina je alfa omega pro regeneraci těla při fyzickém výkonu. Je samozřejmě i základní stavební prvek celého těla, ale zde toto rozebírám hlavně kvůli regeneraci.
Pokud bych chtěl nést co nejnižší váhu, tak bych volil čistou bílkovinu pro sportovce, kde mám jistotu, že prášek který nesu má cca 90% bílkoviny. Dále mám jistotu, že bude obsahovat všech 23 aminokyselin (protein se skládá s aminokyseling) resp. těch 8 co neumí tělo vyrobit. Mínusy a návrhy řešení uvedného uvedu níže, protože žrádlo je prostě žrádlo a nikdo nebude chtít být několik dní na bílém prášku.
Dále cukry (sacharidy, karbohydráty), zde bych např. doporučil palatinosu, cukr s velmi nízkým glykemickým indexem, kde mám jistotu, že se bude vstřebávat postupně a tedy budu mít pořád neusátlý přísun energie. Toto vyladit (kolik, jaké mnžožství a jak často) samozřejmě bude samozřejmě vyžadovat obdobné testování jako např. s membránami.
Doplňoval bych o maltodextrin (střední glykemický index).
Tuky ty pomenu. Prostě 1g tuku má cca 38kj, zde je jedno zda jej příjmu ve formě slaniny, nebo slunečnicového oleje. Samozřejmě kdo řeší cholesterol asi se vyhne máslu či vepřovým výrobkům. Samozřejmě bych mohl dále rozebrat složení na mastné kyseliny a jejich účinky, ale to je na samostudium.
Tak a teď jak toto zavést do praxe. Jak jsem psal v úvodu, požadavek je nést co nejméně při zachování co možná nejvyšší nutriční hodnotě. Opět opakuji , příjem dostatečného množství KVALITNÍCH bílkovin má zásadní vliv na regeneraci. Toto si musí vyzkoušet každý sám na sobě.
Extrém by byl nést si protein či sacharid jen v prášku. Takové žrádlo by byla kurevská nuda, navíc pokud je člověk zvyklý na „normální“ jídlo, jistě by docházelo k pocitu hladu. Jsem toho názoru, že ideální je kombinace těchto prášků ze standartním žrádlem. Kde tyto prášky by sloužily jako základ pro tělo. Žrádlo by pak sloužilo jen k ukojení „jíst“ – zastávka, rituál atp.
Takže konkrétně v číslech: pokud bych vzal např. poměr živin 20:30:50 (20% bílkovin, 30% tuků, 50% sacharidů) , podotýkám pro fyzicky neaktivního člověka, navíc o tento poměr se zase hádají přední odborníci, ale pro názornost toto bude stačit. Stejně si musí vyladit každý sám. Počítám pro 90 kg chlapa v klidu cca 11000Kj/den (věk zanedbám – čím vyšší tím méně) bylo by to:
2200Kj v bílkovině, tzn 2200 / 18 = 122g (gram bílkovinY má cca 18 Kj) –vím že nesedí s výše uvedenými 135g, ale kdo chce nechť si zvýší těch 11 000 Kj/den.
A jak teď naložit s rozdělením těch 122g bílkovny.
Záměrně zkombinuji např. čabajku s bílkovinou v prášku. Za tu čabajku si můžete doložit v podstatě co chcete, např. to sušené maso (tam samozřejmě bude bílkoviny více) .
Vezmu si např. 200g čabajky, kde bude cca 40g bílkoviny, a zbytek v prášku. Prášek mi zajistí kvalitu, čabajka pocit nažrání se. Tady opět záleží na každém zvlášť.
Buď může zachovat stávající váhu co nosí v batohu, ale část nahradit kvalitním práškem, nebo sníží váhu protože nosí prášek.

Sacharidy:
5500Kj/ 18 = 305g (50% sacharidů s 11000 kj), gram sacharidu má také 18kj
Nudle čínské vařené 100 g = 26 g sacharidů (vzal sem s www.kaloricketabulky.cz).
Vezmu si např. 300g nudlí jako „normální“ jídlo (osobně považuji čínské nudle za pochybné žrádlo-vždycky si představím čiňany jak po šichtě zametou dílnu a ještě s toho vyrobí nudle) kde budu mít cca 78 g sacharidů, zbytek do těch 305g doplním palatinosou v kombinací s maltodextrinem. Opět je cílem je nenést např. 1,1kg čínských nudlí, abych měl těch 305g sacharidů.
Samozřejmě bylo by vhodnější použít např. rýži basmati, která má cca 80% sacharidů. Glykemický index má 50. Palatinosa se bude vstřebávat pomaleji (glykemický index 32) navíc když vezmu basmati, beru 20% materiálu navíc (budou tam i ty zanedbané minerály), palatinosa je čistý cukr nenesu navíc nic.
Teď jde jenom o to si ty poměry doladit, což bude jistě dlouhodobá věc, ale pokud člověk řeší rozdíly v desítkách gramů na kalhotech, toto mu může také pomoci.
vita2
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: ned dub 28, 2019 9:49

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod Chromý kůň » pon dub 29, 2019 6:24

vita2 píše:Níže uvedené je návod pro co možná nejnižší váhu a co možná nejvyšší nutriční hodnoty. Dále zcela pominu minerály, vitamíny, vlákninu a další (fytonutrienty, léčivé látky atp) kde několik dní absence těchto látek tělu nevadí, ..................


Hele, to je docela rozsáhlej blábol. Gratuluju. Když právě NEpomíjíš vitamíny, vlákniny, fytonutrienty atd. jedná se právě o nutriční hodnotu Pokud řešíš jen dodání energie tělu jde o kalorickou (energetickou) hodnotu. Ale tělo je poměrně rozsáhlej systém kde významnou hrajou roli enzymy, hormony a střevní bakteriální ekosystém, které nutrienty výrazně ovlivňují, a rozhodují o tom, co z kalorické hodnoty a jak bude použito.

Na druhou stranu, pokud to chceš v rámci pár dní zjednodušit, tak ti stačí ešus suchý práškový bramborový kaše, do toho lejt olej a posolit, zamíchat a jíst. To už vymyslel Jarda Pavlíček v půlce osmdesátek a funguje to.... A dokonce se to dá i jíst.
kostejuv.blogspot.cz
Chromý kůň
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned dub 4, 2010 15:37
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod vonkreuz » pon dub 29, 2019 6:43

Já do těch brkaší radši dávám slaninu nebo škvarky. *
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod Chromý kůň » pon dub 29, 2019 7:12

Tak do normální "uvařený" jasně, ale v receptu páně Pavlíčkově slouží suchá složka na syrovo jen jako plnič aby se člověk nepoblil až do sebe bude cpát ten olej na husto - protože má nejvyšší kalorickou hodnotu.
kostejuv.blogspot.cz
Chromý kůň
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned dub 4, 2010 15:37
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod lojzmen » pon dub 29, 2019 22:21

Já jsem si z toho, co vita2 napsal vzal, že normální jídlo ještě nadopuji koncentrátem funkčních složek stravy.

Zajímavé, to by stálo za pokus.
Protože se tím nezabývám, nevím, kde koncentráty vzít.
Bílkovina pro sportovce. Co to je?
Kdysi za mnou v autobuse seděli kulturisti (asi) a mluvili o "kaseinatu".
A! Fakt! Existuje. Ale taky říkali, že je hnusný.

No. Příště.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod vita2 » úte dub 30, 2019 7:47

"nadopovat" zní možná zbytečně tvrdě, resp. mohlo by to budit povahu "nezdravého". Zřejmě měli na mysli kaseinat vápenatý, s tím nemám osobní zkušenosti ani jsem jej teoreticky nestudoval. Já osobně kupuju např. tuto bílkovinu:

https://4fitness.cz/protein-cfm-instant-1kg/

Jen chci podotknout že i když sníš např. kuřecí prsa tak do sebe dostaneš taky bílkovinu. Toto je koncentrát. Jak píšeš můžeš doplnit. Ale nejde jen o tohle, s touhle bílkovinou budeš regenerovat určitě rychleji než s kuřecím (nebo jerky nebo cokoli od např summit) a druhý den se ti bude prostě lépe šlapat (sportovat). Je třeba se taky pověnovat cukrům, které když dobře vychytáš, taky se ti bude lépe šlapat, budeš mít více energie.
Tam jak psal chromý kůň o bramoborové kaši v prášku s olejem je typická chyba, kde když toto zežereš tak s tuku budeš mít chvíli pocit plnosti, ale bramborová kaše v prášku má vysoký glykemický index (cca 80) to je vyšší než cukr krystal, kde doje k tomu, že do hodiny ten cukr spálíš. Kdežto když správně použiješ jeden s těch cukrů co jsem psal máš to na hodiny a pořád budeš cítit že máš z čeho brát.
Ještě k tomu slovu "nadopovat". Nedostatek kvalitní bílkoviny je obecně problém, kde dlouhodobý nedostatek jakékoli aminokyseliny může vést (možná spíš vede) ke zdravotním problémům. U starších lidí pak lze vidět to "vysychání". Velká část těla je z bílkoviny - nedodáváš - nefunguje. Čili pravidelné užívání např. výše uvedného koncentrátu bílkoviny ve SPRÁVNÉM MNOŽSTVÍ je velmi zdravé. Chuťově to není nijak nepříjemné.
Jako příjený vedlejší efekt bude, že toto je za zlomek ceny ve srovnání s těmi dehydratovanými pytlíky. Osobně bych se přikláněl spíše ke kombinaci. Na expedice nechodím, tedy nevím jaká je standartní strava když opravdu řešíš v batohu gramy, předpokládám (možná chybně) že nejsou jen na pytlících. Kdybych věděl přesně, mohl bych navrhnout. Se známým co jezdíval na treky cca 7-14 dnů jsem byl domluvený že mu něco "namíchám", pak si ale našel přítelkyni a už nikam nikdy nejel. Zmiňuji to ale proto, že velmi významnou část ve stravě právě hrály čínské polívky kvůli váhy, což mě poměrně překvapilo. Když to přitáhnu za uši tak než ty čínské polívky, tak bych asi raději vzal tu bílkovinu s těmi výše uváděnými cukry a zbytek váhy bych měl ve slanině kterou bych si smažil k ukojení nažrat se.
vita2
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: ned dub 28, 2019 9:49

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod apuka » úte dub 30, 2019 9:12

vita2 píše:Čili pravidelné užívání např. výše uvedného koncentrátu bílkoviny ve SPRÁVNÉM MNOŽSTVÍ je velmi zdravé.
Promin, nechci Ti kecat do Tvych jinych uvah, ale si myslim, ze bys mel lepe vazit slova, ktera napises. Hlavne, kdyz napises takto vseobecne.
Kratkodobe uzivani v case vykonu a (nutnosti intenzivnejsi) regenerace ten bilkovinovy koncentrat asi dost pomuze (ale jako "velmi zdrave" bych se to nazvat nikdy neodvazil). Ale uzivat je pravidelne v delsim horizontu - to si mozna pomuzes v jedne oblasti, otazka, co Ti to udela v jinych oblastech. A rozhodne si troufam tvrdit, ze jeho dlouhodobe pouzivani bude od "velmi zdraveho" dost daleko. Resp. bude to pravda, ale v pripade, ze "spravne mnozstvi" se bude blizit nule. Dobra otazka potom je, ze jaka doba uzivani je jeste vhodna a jaka uz ne, pripadne jak dlouhe "obdobi klidu" by melo byt mezi obdobimi intenzivnejsiho uzivani.
Ale to same se da rict o vsem, cos napsal.
Rozhodne plati, ze Tvoje doporuceni jsou zamerena vyslovene na co nejvetsi zvyseni vykonu a jeho udrzovani na te urovni - ale kratkodobe! Dlouhodobe Ti muze prinaset nasledne jine problemy, bohuzel zjistene mozna az o roky pozdeji. Obzvlaste, kdyz pritom "zcela pomines mineraly, vitaminy, vlakninu a dalsi". Tyto opomenute veci Ti mohou velice vyrazne ovlivnit - k lepsimu i horsimu - ucinnost vyuziti Tebou rozebiranych soucasti vyzivy, a to i kratkodobe.
Bohuzel, je obecnym problemem, ze (nejenom v oblasti vyzivy) se ponekud vytrhavaji jednotlive casti z celku a zapomina sa na vzajemnou synergickou cinnost celeho celku, tj. vsech jeho soucasti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod sovajs » úte dub 30, 2019 10:23

Musím se zapojit do diskuse, protože označit protein jako velmi nezdravý je pro mě do očí bijící neznalost tématiky. Na základě čeho tak usuzuješ, mohu-li se zeptat?

Samozřejmě ten z 4fitness není nijak závratná kvalita, chuťově nic moc ale ani tak bych ho v dlouhodobém horizontu rozhodně neoznačil za nezdravý, jen bych doporučil koupit něco kvalitnějšího - chuťově, složením, zdroji, úpravou (ale samozřejmě za jiné peníze).
sovajs
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát dub 26, 2019 9:52

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod apuka » úte dub 30, 2019 11:01

sovajs píše:označit protein jako velmi nezdravý je pro mě do očí bijící neznalost tématiky. Na základě čeho tak usuzuješ, mohu-li se zeptat?
Pokud jsi tim miril na mne, ani jednym slovem jsem nepsal o "proteinu jako velmi nezdravem", jen se mi nelibi, ze se pise, ze "pravidelne uzivani ... koncentratu bilkoviny... je velmi zdrave. To jsou naprosto odlisne veci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod vita2 » úte dub 30, 2019 11:44

Milý apuko,
jsem toho názoru, že pravidelné užívání proteinu je velmi zdravé ba přímo žádoucí - ale to nechť každý posoudí sám, navíc to asi není úplně předmět vlákna. Ještě bych chtěl podotknout, že na forum chodím léta a velmi dobře Tě znám (ve smyslu Tvých příspěvků). Osobně Tě považuji za velmi vzdělaného a slušného člověka. Vždy se mi líbilo Tvé rozlišování malého a velkého T. Nicméně jsem si dobře vědom Tvých "rozebíracích" příspěvků a následných reakcí ostatních členů. Omlouvám se, ale do této diskuze s Tebou nepůjdu. Pokud bych již dále na Tebe nereagoval tak mě prosím omluv.
Podotýkám, že se nemusíme shodnout (nevadí to, právě naopak je to v pořádku).
Mohli bychom si např. navzájem ověřit z jaké literatury čerpáme a na čem zakládáme svá tvrzení ale jsem přesvědčen, že to nemá cenu.
Osobně beru bílkovinu již léta, prakticky každý den hlavně s preventivních důvodů (nejsem kulturista). Dávkování jsem již popisoval resp. o tom je napsáno již mnoho. Krevní testy (které so po hádce s praktikem už raději platím sám, protože mi kurva nebude nikdo dikotvat co si nechám otestovat) mám vždy v normě.
Bílkovinou se samozřejmě dá předávkovat, ale to je na jinou diskuzi.
vita2
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: ned dub 28, 2019 9:49

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod apuka » úte dub 30, 2019 12:37

Jasne, kazdy muzeme mit jiny nazor, je to v poradku. Obzvlaste v teto oblasti, kde s malym prehnanim co odbornik (myslim skutecny), to nazor. Takze neboj, do zadne "odborne" diskuse se nebudu poustet, na to nejsem dostatecny odbornik.

Ja jsem jenom chtel podotknout, ze kategoricke vyhlasovani, ze neco je "velmi zdrave" neni uplne na miste. Hlavne v tomto pripade, navic Tys' nepsal "bilkoviny" ale "koncentrat bilkoviny", coz taky neni to same.
Myslim, ze jsme se otazky tech "synergickych efektu" ve stravovani ve vztahu k bilkovinovym koncentratum uz nekdy na OF diskutovali.

A na cem se asi vsichni odbornici shodujou je, ze je nejlepsi mit dostatecne pestrou stravu obsahujici dostatek prirodnych bilkovin, ze to mnohem vice vyhovi lidskemu organizmu nez sebepecliveji poskladane umele (to jsou i koncentraty bilkovin vytvorene z prirodnych surovin) nahrazky a doplnky stravy. Ty maji byt v pripade jinak zdraveho cloveka opravdu pouze doplnkami a to jeste prilezitostnymi, jinak vzdy mohou byt zdrojem pozdejsich problemu. To je vse, noc vic v te poznamce nebylo.

NTB, nediv se praktikovi - on Ti nemuze na vlastni triko predepsat kdykoliv jakykoliv krevi test. Pojistovna proplati bezne jen neco, neco na zaklade urcitych indikaci a neco jen v pripade jistych diagnoz, atd. Pokud by predepsal, co nema, tak to zustane na jeho triku na uhradu. Navic nezapominej na to, ze krevnim test predepisuje lekar a on urcuje, co testuji, ne Ty si nechavas otestovat. Pojistovna by taky neproplatila udelani krevniho testu se zduvodnenim, ze "pacient si to chtel otestovat" :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod GreyMouse » úte dub 30, 2019 15:07

Nehodlám se nijak vtírat mezi bílkoviny, ale vytažení vlákna mi připomnělo diskuzi o jídle z Decathlonu z loňského podzimu (stránku až dvě zpátky). Decathlon, jak sliboval, obměnil nabídku. Místo loňských čtyř jídel (pod značkou Aptonia, nemýlím-li se) jich nyní nabízejí sedm (pod značkou Forclaz). Ovšem klasická "teplá" jídla jsou stále čtyři a jestli mě paměť neklame, tak tři zůstala stejná (boloňské těstoviny, kuře na kari s rýží a bramborová kaše s hovězím), došlo jen k záměně čočky za vegeteriánský kuskus (pokud tedy semola není něco jiného než kuskus). Receptury by však měly být trochu upravené a jídla by měla obsahovat méně soli, na jejíž vysoký obsah si zákazníci často stěžovali (čili, komu množství soli dříve vyhovovalo, neměl by zapomenout přibalit slánku).

Nově jsou v nabídce dva druhy müsli (čokoládové a s rozinkami) a cosi nazvané Dezert crumble jablko banán. Český název to asi nemá, podle obrázků a složení bych čekala nějaké rozdrobené sušenky s namletým sušeným ovocem. Opět je zde velká podobnost s produktem Voyageru Apple and banana crumble :).

Škoda, že se nedozvím, jak se budou nové produkty prodávat. Zatímco teplá jídla pořád patří, v porovnání s obdobnými výrobky jiných značek, k těm cenově dostupnějším a svoje zákazníky si určitě najdou, na müsli v ceně 89 Kč/100 g a ovocný dezert za 99 Kč/50 g bych si zrovna nevsadila :?. Za stejné peníze si v běžném supermaketu koupím 1/2 - 3/4 kg müsli a mám výběr z mnohem víc druhů a sušené ovoce taky koupím levněji :-k
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod lojzmen » stř kvě 1, 2019 22:42

To, co doporučuje vita2 určitě vyzkouším.

Čínské polévky, pytlíková strava, mysli tyčky různého názvu, atd. nemohu déle než 3 dny konzumovat, něco mi na tom vadí.

Obecně, když tu čtu ty debaty o nejlepších mysli tyčkách, usmívám se.
Vyzkoušel jsem.
Pocitově, hodnota se velmi zhruba rovná sojovému suku z Lídlu za 6,50.
Ano, chuť a obal mají některé lepší, ale to je z mého pohledu vše.

Není nad čabajku :-)
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod mike » čtv kvě 2, 2019 1:47

Tady ale zadna debata o musli tycinkach nebyla. Bavili jsme se o raw tycinkach, coz je neco uplne jineho. Nekupuj ty nejlevnejsi (jako Bombus), ale kdyz zkusis treba neco od Lifebaru, coz je takova stredni trida a furt ti to prijde jako sojovy suk z Lidlu, tak OK, nemusis jidlo resit, muzes jist treba jehlici a vyjde ti to nastejno ;-)

Kupuju treba tyhle (ne vsechny Lifebary jsou jedle, nektere jsou extra hnusne):
https://www.lifefood.cz/cz_cs/energy-ty ... va-bio-raw
https://www.lifefood.cz/cz_cs/energy-ty ... va-bio-raw
https://www.lifefood.cz/cz_cs/energy-ty ... va-bio-raw
https://www.lifefood.cz/cz_cs/energy-ty ... na-bio-raw
https://www.lifefood.cz/cz_cs/energy-ty ... va-bio-raw

No a kdybys chtel to nejlepsi, tak zkus original Rawbite. Jsou celkem drahe, blbe se shaneji, ale jsou fakt skvele.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod mike » čtv kvě 2, 2019 2:33

Mne ty bilkoviny zaujaly.
vita2 píše:Řekněme, že pro dospělého, fyzicky málo aktivního chlapa, vážícího cca 90 kg, je optimální denní příjem cca 135 g bílkovin (cca 1,5 g / na kg tělesné váhy - názory na toto se v odborných kruzích liší), to by znamenalo vzít sebou 675 g masa (raději znovu podotýkám, že musím zjednodušovat).

90 kilo nahodou zrovna vazim, fyzicky malo aktivni jsem aktualne asi taky a nedovedu si predstavit, ze bych denne snedl tolik masa. Pricemz masozravec jsem a jim ho asi vic, nez je bezne. Pulkilovy steak si obcas dam (a pak se budim horkem). Nikdy jsem se o to nezajimal, ale co jsem zkusil hledat, tak se doporucuje 0.8 - 1 g/kg vahy. Odkud mas tech 1.5 g?

Schvalne jsem si hodil do tabulky kolik toho bezne jim na treku (5 - 10 dni). Je to spis vic, nez min, bezne mam tak 450 - 500 g jidla na den:
strava.jpg

Kaloricky vydej je vetsi a to asi vyrazne a samozrejme hubnu. Bilkoviny vychazi 0.7 g/kg vahy, coz je malo, ale zkousel jsem brat 10 g bilkovin navic, coz dava 0.8 g/kg, ale uprimne, nepozoroval jsem presvedcivy rozdil. Mozna by stalo za pokus toho jist vic.

vita2 píše:Osobně beru bílkovinu již léta, prakticky každý den hlavně s preventivních důvodů

Pro zajimavost, kolik ti je? V mladi muzes davat telu docela zabrat, aniz by se to moc projevilo, pozdeji uz je to horsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod vonkreuz » čtv kvě 2, 2019 7:10

@Mike - RawBite naprosto běžně ve slovenskem LIDLu. Stejně tak Tekmar proteinové tyčky. Ikdyž s Tekmar asi končí, protože na ně je všude sleva a jsou za 0,80€/kus.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod vita2 » čtv kvě 2, 2019 10:45

@mike
je mi 41. S tou poznámkou o mladém tělu máš naprostou pravdu. Nechci se teď samozřejmě zestařovat, ale snad odjakživa sportuju cca 3x týdně. Tělo se začlo ozývat kolem 30 (tu loket, tu koleno, tam kyčel). Tehdy jsem přibral kloubní výživu, kterou beru každý den taky (mám svůj vlastní mix). Nyní musím zaklepat "je to dobré" - samozřejmě ne ideální, ale s vrstevníků už nikdo mezi mladé na treninky nechodí - samozřejmě přiznávám že už to neudýchám jako "za mlada", ale zabrat jim dám a klouby drží. Reakci těla na vysazení jak extraktu bílkovin tak např. kloubní výživy mám na svém tělě naprosto zmapovanou (níže rozeberu dva extrémy placebo/skalní zavrhávač účinku doplňků). Samozřejmě, občas se z okolí objeví někdo, kdo chce poradit a pokud se řídí mými radami tak se vždy dostaví požadovaný účinek (pokud je možný).
Ten 1,5 g jsem vzal s knihy doktora Petra Fořta "Tak co mám jíst", pokud bys chtěl přesně stranu dej vědět. Ale pozor, je to orientační. O příjmu množství bílkovin se tak vedou spory (né že bych ty spory zas až tak studoval, ale vím to). Nakonec si každý musí jít svou vlastní cestou (stejně jako např. výběr systému dvou vrstev vs cibule).
Nyní se pro jednoduchost dopustím řekněme "mírné" nepřesnesnosti. Nesrovanávej účinek bílkoviny ze stravy s tvojí tabuky a přípaného koncentrátu. Tím nechci říct, že bílkovina s tvojí tabulky nemá účinek, ale né ten co chceme. Je samozřejmě velmi důležitá k výpočtu celkového množství bílkovin aby sis předávkováním nedojebal ledviny.
Další nepřesnost, které se dopustím je mé osobní přesvědčení, že bílkovina rostlinného původu je prostě napiču. Samozřejmě bych musel znát přesný počet aminokyselin a jejich množství, ale to na těchto výrobcích nikdy není. Ale i kdyby je výrobce poskytnul (otázkou zdali to vůbec ví) tak bychom došli k závěru že tam bude např. 8 aminkyselin chybět a celkově jich bude malé množství. Mírná odbočka - vždycky du do kolen z veganů kteří začnou mluvit o např. fazolích Azuki a potřebném množství aminokyselin - jo ale už nikdy nepřidají výpočet kolik "kilo" by jich museli denně sežrat aby měli těch bílkovin "dostatečné" množství. Tím chci říct, že jsem toho názoru, že kvalitních bílkovin máš spíš ještě méně než více (není to útok a samozřejmě se nemusíme shodnout). Dále bacha na prameny z webu, chce to spíš knihy. Dost často jsou na webu také k dispozici bakalářské práce, tam se toho taky dost člověk dozví, je to zadarmo a dá se to považovat za odborný názor.
Fyzicky málo aktivního (ten pojem jsem taky zkopíroval z té knihy) si představ člověka v kanceláři.
Teď se zeptám co je cílem tvého "zadání" :
-mám dost bílkovin na život?
-chci snížit váhu žrádla na treku?
-nechci snížit váhu žrádla na treku ale chci lépe regenerovat?
-chci mít více energie (neopomíjej "správné" cukry, není to jenom o bílkovině)
atd, prosím o upřesnění.
Předpokládám, že po mě nebudeš chtít rozebírat ten uherák v něm "špatný" tuk včetně cholesterolu a účincích.
Na hubnutí (a nejenom na hubnutí) je velmi dobrý lecitin - kde si pak můžeš dopřát více a stejně zhubneš. Podotýkám, že jsem skalní příznivec potravních doplňků, pojem "pestrá strava" je dle mého názoru uplná pičovina (bo když to začnem pitvat tak dojdem k závěru co to vlatně je) a nelze do sebe dostat vše potřebné jen ze žrádla, je naprosto nutné užívat koncentráty (podotýkám že nikoho nepřesvědčuju a nemusíme se shodnout)
A ještě prosím o upřesnění ten cukr - to je klasický krystal na oslazení např. kávy? Travellunch je toto?:
https://www.outdoorstuff.cz/travellunch ... gKwZfD_BwE
Tak a teď o extrémech typu placebo/skalní zavrhávač. Opravdu jedna z nejdelších a nejtěžších věcí je vypozorovat na sobě účinky kde jednak musíš být kritický (vyhnout se placebo) a pak zas nesmíš být piča všechno zavrhávat -např. někteří moji sparink partneři, kteří si nikdy nedali říct a furt kvičí že je všechno bolí - nadto pak příjdou, že začli žrát alavis verzi pro koně (prostě kokoti - ale mám je rád).
Návod jak vypozorvat účinek koncentrátu bílkoviny - myšlenka je jednoduchá, v podstatě porovnávat pocit kde provádíš jeden typ sportu (popř fyzické práce) a kde bereš/nebereš bílkovinu. V praxi je to složitější. Tzn např. (ale opravdu např.)v tvém případě stejný trek 2-3 dny opakuj co týden - v jedom případě ber ráno/večer cca 20 g koncentrátu ve druhém neber - jak se budeš cítit. Samozřejmě do hry vstupuje spoustá proměnných např. stejný "vydatný" spánek, stejné množství chlastu, žádná nemoc atd - s tohoto důvodu je to dlouhodobé. Čím častěji fyziky makáš, tím rychleji to vypozoruješ. Např. jeden mladý kolega se připravoval na zápas v kleci a vylezlo z něho u piva že je unavený jak cyp. Po následném výslechu z něho vylezlo že je vegetarian. Tahle příprava je samozřejmě dvoufázové treninky 5x týdně, je to opravdu zahul - silově vytrvalostní trenink. Vegetarianska (ne veganska-tam se nejde ani přiblížit) strava by opravdu musela být vymakaná aby aspoň něco pokryla. Samozřejmě takhle sportující jedinec nemůže být bez doplňků. Zavedl dle mých rad bílkoviny a účinek poznal prakticky okamžitě.

účinek cukrů (palatinosa/maltodextrin) - to vypozoruješ v podtatě na jedom tří denním treku jeden den ber, druhý ne.

účinek kloubů - to chce aspoň dva -tři měsíce, navíc pokud v tělě není meniskus či chrupavka (už je kost na kost) už není co regenerovat a nepomůže z doplňků prakticky nic. Samozřejmě může být i varianta např. že to někdo chce vzít kvůli např. levému kolenu kde má jeblé menisky, bolí ho to, tak tam mu to (krom artroskopie) nepomůže ale např. po třech měsících zjistí že se mu zlepšily ramena , prostě bude celkově pevnější.
Ve všech případech je "nejhorší" jedna věc, ten účinek je plíživý a člověk má tendeci si myslet že to je i bez těch doplňků, ale opak je pravdou, tu pak pozná po vysazení. Tzn nikdy to nebude mít např. efekt jako když si dáš silnou kávu a cítiš prakticky ihned že tě to povzbudilo. Člověk se musí kriticky pozorovat a nebýt piča.
vita2
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: ned dub 28, 2019 9:49

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod mitau » čtv kvě 2, 2019 13:12

Mel bych k tomu dve otazky:
1) zvyk na doplnky - Nestane se, ze si telo na doplnky zvykne a po jejich vysazeni je na tom hur nez pred jejich nasazenim? Napr. Kdyz nekdo bere protein jako doplnek (dlouhodobe, treba rok), neodnauci se tak telo ziskavat bilkoviny z beznych zdroju, protoze je to energeticky nevyhodne? Pak po vysazeni proteinu by z bezne stravy ziskla min proteinu nez puvodne. Zkouma to nekdo? Chapu, ze tohle se zkouma jeste hur nez pozitivni vysledky po nasazeni proteinu. Pro me je to ale obava, proc se mi nechce brat dlouhodobe nic umeleho (vitaminy, protein, cokoli dalsiho).

2) mnozstvi proteinu - Prijde mi podezrele, ze to "optimalni mnozstvi proteinu" do sebe snad nikdo bez doplnku v bezne strave nedostane a ani v minulosti nedostaval. Z hlediska evoluce mi to prijde trochu nelogicke, protoze neni duvod, aby telo umelo dlouhodobe efektivne vyuzit takove mnozstvi proteinu, ktere realne do sebe nikdy dlouhodobe dostavat nebude. Tady mi jde spis o ten evolucni argument. Vim, ze na mnozstvi se mohou nazory lisit a treba k te tve odkazovane knize se dostanu az tak za 14 dni, az budu mit vic casu.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod apuka » čtv kvě 2, 2019 13:19

@mitau:
1) prave na to jsem nejvice miril, kdyz jsem se ohrazoval proti tvrzeni, ze je pravidelne uzivani koncentratu bilkoviny velmi zdrave. Co pises, se casem stane s kazdym pravidelne pouzivanym doplnkem, Uz jsem to PP naznacoval s doplnkem na klouby, ze telo neni hloupe a nebude plytvat energii na to, co dostane i bez toho, az se to alespon castecne odnauci a bude pocitat se stalym prisunem nejakeho mnozstvi.
2) To mnozstvi se udava na beznou prirozenou stravu. Jenze se z ni telo vyuzije jenom cast bilkovin a proto pokud se nekdo tema cisly ridi i s koncentratem, bude mit o dost vyssi prijem, nez by potreboval. Ale skutecna potreba je velice individualni a zavisi od mnoha dalsich veci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod vita2 » čtv kvě 2, 2019 16:34

@mitau - pokud byla otázka směřována na mě tak:
Zjedodušeně ale přesně bych odpověděl nevím.
Odpovím jinak, né že bych se chtěl vyhýbat přímě odpovědí, ale nechci tu dělat brouka pytlíka, tzn u každé látky (protein, vitamí atd) máš vždy uvedeny nežádoucí účinky. Nikde jsem nikde nečetl že by si tělo „zvyklo nevrábět“ což ale neznamená že není možné. Mohli bychom namítnou proč o tom odborníci nic neříkají kde o jiných negativách se horentně diskutuje. Toto bych považoval za velmi závažný nedostatek aby si tělo z důvodů návyku přestalo po výpadku vyrábět samo. Ale to už jsem v oblasti spekulace a nevědomosti. Nevím ani zdali to někdo zkoumá. Obavu chápu, taky jsem si jí prošel, ale dnes si myslím že testováním a zkoušením jedině získáš.
Zajímavé bylo číst i rozdíly mezi umělým a „přírodním“ kniha Zdraví a potravní doplňky autor P.Fořt. Pokud si pamatuji správně tak ty rozdíly celkem dobře smazal a od té doby mrdam slovo „přírodní“ – to neznamená, že s ním v některých věcech nesouhlasím. V průběhu času jak vydává knihy i mění názory, což je v pořádku, nicméně je třeba vše brát z rezervou – čas vše ukáže jak přichází nové a nové studie, ale to píšu proto, že už poněkolikáté „Fořtuju“. Měl bych k němu i jiné výhrady když jsem s ním něco komunikoval, ale to tu nebudu rozmazávat.
Ano správně „optimální“ není skoro nic a stejně žijem. Velmi trefé, mohl bych doplnit např. o typické ze všech stran:
OMEGA 3 je velmi důležité
Např. já jsem si nikdy nedopověděl jak to kurva dělali kdysi středoevropané (myslím ti co nebyli u moře) – kde ty omega brali, z vlaškých ořechů? No v potřebném množství asi těžko. A stejně žili a dožívali se. Samozřejmě je otázka jak kvalitní život to byl. Ale omega zřejmě nikdy neměli. Nebo klasika – zelenina – jak je strašně důležitá a co Inuité (eskymáci). Co se týče zeleniny tak toho asi moc nepojedli a žili. Samozřejmě bych mohl jít dále, které národy se jak dožívají, čím trpí či netrpí atd. a tedy jaká strava je nejlepší. Ale asi by to šlo trochu mimo téma vlákna. Nicméně jak jsi se ptal - evoluční argument samozřejmě nemám. Jak jsem psal, je to na každém pro co se rozhodne. Pravidelná kloubní výživa je dle mého názoru více než žádoucí, zvláště pak když sportuješ popř. manuálně pracuješ. Všechny látky jsou již v těle popř. běžně v potravě. Můj „nejlepší výsledek „ je asi moje matka, která pravidelně užívá vše co jsem ji „naordinoval“, je jí 63 a stále pracuje jako čalounice, dělá to celý život. Obrátila se na mě cca před osmi lety kde měla dlouhodobé bolesti v rukách. V tomto oboru prý obecně končí lidi po padesátce. Dneska vali s kladivkem a nic ji nebolí. Ostatní se na ní chodí dívat a opisujou co užívá. Takhle bych mohl pokračovat. Ale už jsem dávno vyrostl s dětských nemocí někoho přesvědčovat co je podle mě dobré. Je mi to jedno.
vita2
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: ned dub 28, 2019 9:49

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod mike » čtv kvě 2, 2019 18:40

vonkreuz píše:RawBite naprosto běžně ve slovenskem LIDLu.

Opravdove original RawBite? Kolik stoji?

V ceskem Lidlu nejake vlastni raw tycinky prodavaji (nebo prodavali). Celkem jedle, lepsi nez Bombus (ne, nebyl jsem tam a sam je nekoupil ;-)).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod vonkreuz » čtv kvě 2, 2019 18:59

@Mike - ano, mám za to, že jde o originál. Cenově myslím přes 1,60€. Zítra se zkusím stavit a vyfotit.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod mike » čtv kvě 2, 2019 19:09

Diky, zkus. Moc se mi tomu nechce verit a tahle cena by byla fakt dobra (ale ne uplne nerealisticka). Normalne je tak 2 Eura.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod lojzmen » čtv kvě 2, 2019 21:56

Omega 3 - v průběhu předešlého měsíce jsem četl, nová studie, že příjem Omega 3 nemá nějaký zvláštní význam.
Nečekejte, že to budu hledat.
Teda, zkusil jsem to, marný boj.

Pamatuje tu někdo na boj proti cholesterolu?
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod apuka » čtv kvě 2, 2019 22:19

lojzmen píše:Pamatuje tu někdo na boj proti cholesterolu?
Pokud myslis na neco jako boj proti jakemukoliv tuku v mlecnych vyrobcich a pod., se vsim vsudy a 180 st. otocku v doporucovani (ne)vhodnosti tuku, tak ano :-).

vita2 píše:Nebo klasika – zelenina – jak je strašně důležitá a co Inuité (eskymáci). Co se týče zeleniny tak toho asi moc nepojedli a žili.
Myslim, ze by sis mel trocha doplnit vzdelani o vyzive...
Eskymaci "zeleniny" jedi docela dost - ale v predtravene/predkvasene forme, co se nachazi ve strevech napr. sobu.

Ale taky se mi zda, ze trochu michas veci, ktere dokopy nepatri a taky jsi zatizen par predsudkami zalozenymi na nicem :wink: (ehm, no, Fortove menici se nazory :lol: :(( ... To opravdu neni zrovna verohodny a duveryhodny autor. Viz napr. tady (nechce se mi hledat verohodnejsi zdroje):
Druhým obranným prostředkem je věrohodnost a nevěrohodnost zcela konkrétních autorů. ...obecně přitom platí, že mezi věrohodné autory patří spíše starší generace odborníků, která nepodlehla zneužití médií pro komerční účely... Na opačném pólu je pak spíše mladší generace a lidé angažující se pravidelně v televizním vysílání.
Jedním z nich je třeba Petr Fořt, mimo jiné autor osvětových knih, například „Moderní výživa v praxi“. Publikace tohoto autora byly přitom, což by mohl být pro spotřebitele docela dobrý signál, v nedávném hodnocení celkem 42 knih na téma výživy zařazeny odbornou porotou Společnosti pro výživu do kategorie „méně vhodných publikací“. O tom, že zdaleka nejde o jednotlivý případ, svědčí i skutečnost, že pouze 40 procent (16 knih) označila uvedená porota za publikace pro spotřebitele vhodné. Jinými slovy, většině odborných knih o výživě nelze zas tak úplně věřit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod mike » čtv kvě 2, 2019 22:40

vita2 píše:Fyzicky málo aktivního (ten pojem jsem taky zkopíroval z té knihy) si představ člověka v kanceláři.

To odpovida. Znacnou cast dne prosedim u pocitace. K tomu denne minimalne hodinu rychle chuze a v nedeli tak 35 - 40 km. Kdyz jsem zdravy.

vita2 píše:Teď se zeptám co je cílem tvého "zadání" :
-mám dost bílkovin na život?
-chci snížit váhu žrádla na treku?
-nechci snížit váhu žrádla na treku ale chci lépe regenerovat?
-chci mít více energie (neopomíjej "správné" cukry, není to jenom o bílkovině)
atd, prosím o upřesnění.

To nebylo zadani :) Jen jsem si uvedomil, ze vlastne ani nevim, kolik toho jim, a tak jsem zkusil do tabulky naklepat jeden typicky den v horach. Doma jim vic.

Kdyby to melo byt zadani, tak v podstate body 4, 3 a 2 v tomto poradi.

vita2 píše:Na hubnutí (a nejenom na hubnutí) je velmi dobrý lecitin - kde si pak můžeš dopřát více a stejně zhubneš.

Jenze ten mi nedela dobre. Kdysi mi to doktor doporucil kvuli kolenum a musel jsem to vysadit, citil jsem se jako pri lehke viroze. Mohla to byt alergie na nejakou pomocnou latku, ale moje telo je v tomhle pomerne hyperativni a kdyz se mu neco nelibi, tak to umi dat dost hlasite najevo.

vita2 píše:A ještě prosím o upřesnění ten cukr - to je klasický krystal na oslazení např. kávy?

Klasicke kostky. Delam si v horach za den 2 x 3/4 litru caje a do kazdeho dam dve kostky cukru. Kdyz se rozsoupnu, tak tri.

vita2 píše:Travellunch je toto?

Jo, neco tohodle typu. Susene jidlo, ktere zalejes varici vodou. Vlastne puvodni tema tohodle vlakna. Vzal jsem cisla z jednoho konkretniho, ale ono to vsechno vyjde priblizne nastejno.

vita2 píše:v jedom případě ber ráno/večer cca 20 g koncentrátu ve druhém neber - jak se budeš cítit.

Zkousel jsem tech 10 g v tabletach (konkretne tohle) a prave ze jsem nedokazal ucinek od placeba rozlisit. Prislo mi, ze nejaky je, ale prilis maly na to, abych si byl jisty.

vita2 píše: Obrátila se na mě cca před osmi lety kde měla dlouhodobé bolesti v rukách. V tomto oboru prý obecně končí lidi po padesátce. Dneska vali s kladivkem a nic ji nebolí. Ostatní se na ní chodí dívat a opisujou co užívá.

A co teda uziva? :)

Jinak mam podobnou vyhradu jako mitau. Telo by melo byt schopne si vzit vsechno potrebne z rozumne normalni stravy. Pri tebou popsane davce bilkovin by to znamenalo tak pul kila masa denne. Jak jsem psal, jsem masozravec, masa jim vic, nez je bezne a tohle si stejne nedovedu predstavit. Jednou za cas v pohode, ale kazdy den fakt ne. Polovinu jo, to asi prumerne jim, nejspis i vic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod Pierre111 » pát kvě 3, 2019 14:56

Tak jsem se tou vaší debatou na téma suplementace prokousal a musím říct, že je to jedna dezinformace vedle druhé :). Tohle je dost složitý problém a nikdo vlastně nedokáže z určitostí říct, kde je pravda a zda něco funguje a na kolik to funguje. Navíc každý člověk je originál a funguje mu něco jiného.

Já bych se tedy rozhodně neodvážil tvrdit, že dlouhodobé užívání proteinového koncentrátu v určitých dávkách je vyloženě zdravé. Třeba právě proto, že názory na optimální dávkování se různí. Nicméně já tyhle koncentráty jím přibližně 14 let a nic mi není a nic negativního na sobě nepozoruji. Takže se opravdu nemusíte bát to vyzkoušet na nějaký ten měsíc. Trochu problém bych viděl v tom, se zorientovat a vybrat si kvalitní protein a neplatit za něj zbytečně moc. Přibalit si pár pytlíků s koncentrátem na trek nebo nějaký náročnější výstup je dobrý nápad, který vám pomůže tělu dodat živiny, kterých nemáte třeba dostatek v jídle, které sebou nesete. Navíc je to lehké a pokud si koupíte kvalitní, tak i chutné.

Od proteinu nečekejte zázraky, rozhodně to není tak, že si ho večer dáte a ráno se probudíte díky němu super odpočatí a zregenerovaní. Spíš žádný velký rozdíl neucítíte. Na regeneraci je důležitější kvalitní spánek a mít natrénováno. Bílkoviny jsou takový stavení materiál. Pokud cvičíte nebo jinak sportujete a chcete si udržet normální množství svalů nebo množství svalové hmoty zvýšit, je dobré mít kvalitní stravu bohatou na proteiny, případně jejich množství doplnit koncentrátem. Základ je mít ale kvalitní stravu a k ní přidat tyto doplňky. Jinak je to kontraproduktivní. Proč myslíte, že vrcholoví sportovci (at jde o kulturisty, silové sportovce nebo vytrvalostní sportovce) tolik řeší stravu a neberou jen tyto magické prášky ? Neberu tedy v potaz doping, který řada z nich používá :D. Proteinový koncentrát, vitamíny a minerály jsou takový základ, který se bere, když člověk trochu víc sportuje a záleží mu taky na nějakých výsledcích. Potom se na to případně nabalují další suplementy pro zvýšení výkonosti.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod Semo » pát kvě 3, 2019 15:07

Bielkovina nie je len v mase. Napr. 90% cokolada ma 10% bielkovin - cerstve maso ma len 2x tolko. Ak sa v ramci pokusu nezivis iba kockami cukru, alebo niecim inym podobne cistym, tak si kludne predstav aj nizsi prijem v mase. Samozrejme nie je AK ako AK.

A obecne tu mnohi z vas robia chybu, ze stravovanie, pri ktorom je telo schopne NEJAK prezit povazuju za dokaz, ze je to dobry sposob stravovania. Myslim, ze boli rozne existencie, ktore prekvapivo dlho dokazali neumriet a pritom nemali skoro ziadny prijem ako pivo. Stredoveko-knizna strava chlieb+voda sa tiez da vydrzat celkom dlho. S roznymi zdravotnymi problemami, ale nazive.

Ale nieco uplne ine je stravovanie, kde telo funguje optimalne (= pri akejkolvek zmene stravy nebude fungovat lepsie). Ze clovek celu historiu ludstva prijimal bielkovin < 1g/kg denne este nijak nedokazuje, ze pri 1.5g/kg nebude fungovat lepsie. A nie je vobec vylucene, ze by mohlo byt zdravsie cast z toho prijimat v "praskovom" stave (skoro) cistych bielkovin, nez v prirodzenom mase. Pretoze v tom su pritomne aj zlozky, ktorych nemusi byt vyhodne prijimat tak vela. Extremny priklad su kulturisti prijimajuci az 4g/kg, ktori keby to zrali len ako maso, tak im odidu ladviny este vyrazne skor nez je v tom "sporte" obykle.

Ja dnes napr. zeriem aspon 2x viac masa, nez som zral pred 20 rokmi, ked som bol mladik vo vyvine. Nejem ziadne doplnky a napriklad nemam ziadne problemy s kolenami (ktore som vtedy uz celkom mal) a to vazim o 25kg nez vtedy, som kancelarska krysa a celkovo som uz poznatelne opotrebovanejsi/zdegenerovanejsi nez som bol vtedy. Prikladam to vyssiemu prijmu bielkovin, co sa vyuzije na regeneraciu chrupaviek a sliach.

Dokonca si myslim, ze keby moja mama pocas mojej puberty nekoketovala tak trocha s vegetarianstvom (cim sa snazila vtedy riesit svoje problemy), tak som sa mozno mohol vyhnut urcitym nevratnym vyvojovym problemom s chrbticou, ktorych dosledky som si pred par rokmi kruto zazil a som si isty, ze nez skoncim v rakvi, tak este aspon raz zazijem. Ale to je nedokazatelna hypoteza a mozno je to inak.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.

Příspěvekod Miuan » pát kvě 3, 2019 15:57

GreyMouse, ale zrovna ta cocka z Decathlonu byla dobra, tu meli nechat, skoda. A to normalne nejsem milovnik cocky. Vyradit klidne mohli tu bramborovou kasi, protoze to neni nic jinyho nez obycejna bramborova kase z pytliku s takovyma kousickama susenyho masa, to si kazdy snadno pripravi sam a nepotrebuje na to kupovat nejakou specialni veceri. To samy plati pro ty jejich snidane, vzdyt je to klasicke musli, koupis vicemene vsude a nasackujes do ziplocku. Asi vedi co delaji, ale mne to moc smysl nedava.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

PředchozíDalší

Zpět na Treking