Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Expedicni strava Travellunch je podle vas

skvela vec
15
10%
fajn vec za rozumnou cenu
5
3%
stoji za vyzkouseni
24
17%
vhodna jen na vyjimecne akce
37
26%
dobry napad, ale moc draha
41
28%
moc draha
15
10%
zlodejina
8
6%
 
Celkem hlasů : 145

Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.)

Příspěvekod mike » čtv dub 22, 2010 21:07

Ve vlakne o slevach vznikla diskuse o expedicni strave Travellunch. Jelikoz je tam zcela OT, zakladam nove vlakno. Prispevky se bohuzel nedaji rozumne presunout, jelikoz se diskuse o strave prolina s nesmyslnou diskusi o tom, co je sleva, a tak sem tentokrat dam relevantni cast ve forme citaci.

mike píše:@Semo: pomer cena/vykon je u tohodle jidla vic nez dobry. Jedna porce, ktera u Hanibalu vyjde na 120 Kc (dvojite baleni), staci na veceri po celodenni ture a nekde na chate v Alpach bys zaplatil podstatne vic. Navic je to docela dobre, rychle a snadne na pripravu i nadobi. A vaha na pocet kalorii je taky velmi dobra. Pravda, chybi v tom tve oblibene konzervanty a vylepsovace chuti ;-)


Semo píše:Cca 125g jedla za 120Kc alebo 250g za 220Kc. To je 1kg za 960Kc resp.880Kc. Fakt "zlava zlavicka". Ha ha. Zanedlho na to prejdu aj bezdomovci.
mike píše:Jedna porce ... 120 Kc ... staci na veceri po celodenni ture
125g na veceru ti kaloricky bude stacit ak
a) pojdes ako my Pyreneje (nase vecere mali cca tolko g na hlavu) a budes chudnut ako ja pol kila denne
b) je v tom uran, plutonium alebo nieco ine energeticky hustejsie ako cukry/tuky/bielkoviny.
Ja tam vidim 445kCal na porciu. 100g cokolada ma cca 550kCal. Cokolada nie je samozrejme adekvatna nahrada, ale kaloricky si kupujes 80g cokolady za 120Kc a tvrdis, ze to ti energeticky staci na veceru po celodennej ture. Blahozelam k zvladnutiu fotosyntezy.

A to celodenne menu je fakt zlava mesiaca. 125g musli (11Kc) + cca 100g kuskusu a povedzme 25g susenej zeleniny (cojaviem 15-20Kc) + 125g hlavneho jedla (povedzme 30Kc). Za 370Kc no neber to, vezmi aj detom. A z tohoto cely den slapat po horach dokaze iba jogin. Mozno. A to viem, pretoze sam som si odskusal 2 tyzdne na cca 450-500g denne.


mike píše:Na podzim jsem to mel s sebou na vyzkouseni, kdyz jsem sel tyden po hrebeni Karnskych Alp. Jedl jsem ob den tohle a beznou stravu (polevky, brkase...). Tohle bylo pro telo lepsi, rozdil druhy den byl znat, v noci taky, mrzlo a telo lip topilo. Asi jsem zhubl, ale to mi jedine prospelo. Cokolada by mozna byla energeticky vyhodnejsi, ale snist 100g cokolady navecer tak do rana neusnu. Nehlede na to, co by provedla s travenim. Priste si asi vezmu jedno baleni na den, jen veceri, celodenni baleni mi nevyhovuje.

BTW, prepocitavat cenu suseneho jidla na gramy je docela zoufalstvi.


Komanche píše:a je to jidlo teda dobry nebo to je humus a navic predrazenej? :) moderator by treba mohl tykajici se toho prispevky presunout jinam, kde by se rozvinula diskuze, ktera by nikomu nevadila :-.. :-.. :-.. =;
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Slevy, slevičky

Příspěvekod deckardph » čtv dub 22, 2010 21:09

Mně se náhodou názor Sema líbí a zastávám podobnej a myslim že ta diskuze k tomu je objektivní a pomůže i ostatním lidem při rozhodování. Sáček jídla co má cenu 30kč prodávaj za 200 a zlevněj ho na 159.90 je to prostě jasný jako facka :lol: Jinak šipko díky za info :mrgreen:
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Expedicni strava

Příspěvekod mike » čtv dub 22, 2010 21:23

@Komanche: mne to prislo v ramci moznosti docela dobry. Chce to vyzkouset, kazdy ma jine chute. Neco podobneho jsem si pred casem privezl z USA a tohle je lepsi. amici do toho cpou glutamany na chuti je to docela znat. Zadne zazraky ale necekej, treba Hovězí Stroganoff s rýží je docela dobre, ale v porovnani s tim, co si uvaris doma nebo dostanes v hospode, je to samozrejme uplne neco jineho. Ale rozhodne je to lepsi, nez jakakoliv polevka z prasku, o cinskych blafech nemluve.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Expedicni strava

Příspěvekod air2 » čtv dub 22, 2010 21:33

Ja taky souhlasim s tim, ze to je drahe, ale zase to je (ma byt) "zdravejsi" - tzn. bez ruznych glutamatu apod... Snazim se necpat svinstvama a tak by me zajimalo, jake jsou alternativy pro snadno varitelne jidla na treku. Je tohle ale fakt bez ecek? Mam pocit, ze se ty konzervanty cpou snad do vseho trvanliveho. Kazdopadne pro Cecha tohle drahe bude, pro cizince uz moc ne a v tom je jadro pudla... V cizine koupite v obchode tzv. "dobry hostinec" bezne i za 3-4 E.
Taky jsem nekdy nemel radost, ze jsem se cpal na treku treba 14 dni instantnimi blafy moc jsem toho zdraveho zatim nenasel. Takze pokud byste meli nejake tipy co jist, aby v tom bylo co nejmin chemie, bylo to co nejlehci a snadno pripravitelne (vareni max 8 minut), tak sem s tim.
air2
účastník
účastník
 
Příspěvky: 583
Registrován: ned lis 22, 2009 23:22
Bydliště: Klimkovice

Re: Slevy, slevičky

Příspěvekod mike » čtv dub 22, 2010 21:36

deckardph píše:Mně se náhodou názor Sema líbí a zastávám podobnej a myslim že ta diskuze k tomu je objektivní a pomůže i ostatním lidem při rozhodování. Sáček jídla co má cenu 30kč prodávaj za 200 a zlevněj ho na 159.90 je to prostě jasný jako facka

Co to presne znamena? Vyrobni naklady? Nebo ze neco odpovidajiciho (vcetne snadnosti pripravy) dokazes doma pripravit za tuhle cenu? Nezapomen zapocitat cas, ktery to zabere a cenu energie, suseni je celkem narocna zalezitost.

Cena je relativni pojem. Kdysi jako student bych to asi nekoupil, dnes mi 120 - 160 Kc za veceri nepripada nijak moc. V hospode a na chatach platim vic. Navic snadnost pripravy. Cely den slapu, padne tma, zima, takze zastavim, dam varit vodu, zacnu vybalovat, voda vari, naleju ji do sacku, zavru, pripravim veci na spani, mezitim je hotovo, mam teple jidlo, najim se a muzu zalezt do spacaku a spat. Zadne spinave nadobi, lzici oliznu. Velmi jsem to ocenil, kdyz jsem se jednou za soumraku zasekal v docela neprijemnem useku, z cehoz bylo nekolik hodin ve tme a nez jsem nasel misto na spani, bylo pozde a mel jsem docela dost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Slevy, slevičky

Příspěvekod uplne jinej martin » čtv dub 22, 2010 21:51

mike píše:Co to presne znamena? Vyrobni naklady? Nebo ze neco odpovidajiciho (vcetne snadnosti pripravy) dokazes doma pripravit za tuhle cenu?

http://www.hanibal.cz/turisticke-vybaveni/cestovni-strava/5963-travellunch-bramborova-kase-se-sunkou-double/

Sušená bramborová kaše s mlékem odhadem 20 Kč, pytlík jerky 50 kč, popř. kus uheráku. Podle mě je to prostě drahý. A je "expedice" a "expedice"... :-)

mike píše: Nezapomen zapocitat cas, ktery to zabere a cenu energie, suseni je celkem narocna zalezitost.

To je stejný jako porovnávat domácí zabijačkový pochoutky a to, co seženeš v kšeftě, popř. slivovici z vlastní zahrádky a běžnou produkci. Každopádně sušiška toho zas tak extrémně nesežere, nestojí úplnýho čerta, aby se po ár výletech nevyplatila, sem tam se najde pár známých, co ji půjčí, když ji zrovna nepotřebují A UDĚLÁŠ SI VŠE BEZ PLAMENNĚ DISKUTOVANÝCH KONZERVANTŮ A OCHUCOVADEL :axe: :tonqe: :tonqe: :tonqe:
Budocnost patří aluminiu!
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Re: Expedicni strava

Příspěvekod mike » čtv dub 22, 2010 22:04

air2 píše:Je tohle ale fakt bez ecek? Mam pocit, ze se ty konzervanty cpou snad do vseho trvanliveho.

uplne jinej martin píše:A UDĚLÁŠ SI VŠE BEZ PLAMENNĚ DISKUTOVANÝCH KONZERVANTŮ A OCHUCOVADEL

http://www.travellunch.de/frameset_eng.htm píše:...
- without preservatives
- keeps for years
- bacteriologically safe
- complete supply of everything the body needs - even under the greatest stress and strain
...

Koukni se tam sam. Mas tam slozeni vcetne alergenu. Mam zato, ze susena strava konzervanty nepotrebuje, kdyz se dela poradne a z dobrych surovin.

air2 píše:Kazdopadne pro Cecha tohle drahe bude, pro cizince uz moc ne a v tom je jadro pudla...

Nemyslim, ze pro dospeleho normalne vydelavajiciho cloveka je to nejak zvlast drahe, ale to je kazdeho vec. V e-shopech se to jeste stale da sehnat o neco levneji, jestli nekomu stoji usetrenych par korun za ten cas. Popravde, uz mne tyhle diskuse o cenach unavuji. Taky jsem musel dlouho bojovat s predstavou o cenach, ktera se ulozila do pameti jeste nekdy za sociku a nominalni ceny byly uplne jinde. Jenze prijmy taky, a tak, kdyz mi pripada neco drahe, udelam si rychly propocet, kolik casu mi zabere na to vydelat. Pomaha taky jezdit do zahranici a jist na chatach a v hospodach, pak si clovek posune meritka. Taky bydleni v Praze, kdyz si ted nekam zabehnu na veceri, pod dve stovky se nedostanu. A nez porad na necem setrit a jist blafy, neni lepsi se poohlednout po tom, jak si neco vydelat?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Expedicni strava

Příspěvekod Semo » čtv dub 22, 2010 23:51

Porovnavat tento sacek so 125g susenej zem. kase a trocha niecoho dalsieho s normalnou vecerou (hoci v Prahe) je mimo. Len z tohoto sacku sa poriadne nenajes (presnejsie: ja nie, ale na prezitie a chudnutie 0.5kg denne to staci). Kdezto z vecere za 150-200Kc v Prahe sa normalne najem aj ja.

Porovnavanie s vecerou na chate je zase mimo, pretoze tento zazrak potrebuje vriacu vodu. Takze ma to neusetri nosenia bomby, varica, esusu, hladanie miesta na varenie (v dazdi sa nevari pohodlne) a casu na varenie. Takze rozdiel oproti beznej strave je len maly, ale za to strasne drahy. Ak by to boli amarouny, ku ktorym uz nemusim nosit nic dalsie, tak je to sice drahe, ale v niektorych situaciach to proste stoji za to. Ale brkasa alebo kuskus v striebornom sacku s prirazkou +- 3000% je zlodejina.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Expedicni strava

Příspěvekod mike » pát dub 23, 2010 0:34

Nabidka je podstatne sirsi, nez bramborova kase. Co kdybys napriste zkusil argumentovat trochu korektneji? Tohle uz docela zavani demagogii.

Srovnavam proto, ze se mluvilo o cene a ja tvrdim, ze mi nijak prehnana nepripada. Jist neco musim i doma a neni to zadarmo. Pres tyden si neco kupuju nebo zajdu do hospody a ve vysledku mne pak takovehle jidlo na dovolene mozna vyjde i levneji. Na horach jim bud na chatach nebo, kdyz chaty nejsou, si varim sam, treba tohle. Srovnani je tedy v poradku, jelikoz mluvime o cene vecere a mne tohle proste stacilo. Na rozdil od tebe jsem to vyzkousel. Samozrejme, ze bych si mohl uvarit poradnou veceri, odpovidajici aspon te na chate. Jenze to bych toho s sebou musel tahat podstatne vic, zabralo by to vic casu a dalo vic prace.

Zazrak potrebuje 3 - 4 deci varici vody a postup vareni jsem popsal vyse, slozity asi jako caj. O poznani jednodussi, nez treba jen pytlikova polevka, potrebuje min paliva a nemusim umyvat esus. Veci na vareni bych mel s sebou stejne, jelikoz rano potrebuju caj a nekdy taky roztapet vodu ze snehu. Kdyz mam misto na spani, mam i na vareni vody.

Vyhodnost at si kazdy posoudi sam. Nikdo te prece nenuti to kupovat. Osobne vidim hlavni vyhody v rozumne vaze, snadne priprave, trvanlivosti a tomu, ze to celkem chutna a telu to evidentne staci na regeneraci. Navic, vzhledem k memu obvyklemu baleni se na posledni chvili je docela vyhodne, ze si behem chvilky muzu koupit vecere na celou akci a nemusim nic slozite pripravovat. Cena v tehle relaci je pro mne celkem nepodstatna. Schvalne zduraznuju pro mne, kazdy ma jina kriteria. Ale kdyby to byla takova zlodejina, jak pises, tak by se to tezko jeste vyrabelo a prodavalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Expedicni strava

Příspěvekod mike » pát dub 23, 2010 0:47

Udelal jsem nahore anketu, takze se muze vyjadrit i mlcici vetsina :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Expedicni strava

Příspěvekod pripluv » pát dub 23, 2010 7:11

tak tam jeste pridej: vubec nevim o co jde :wink:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Expedicni strava

Příspěvekod amigo » pát dub 23, 2010 7:20

strava pro kosmonauty a takovejch řečí kolem :shock:
asi to budu muset vyzkoušet, podle toho odhlasováno :)
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Expedicni strava

Příspěvekod uplne jinej martin » pát dub 23, 2010 8:03

- 200 Kč v Praze už je spíš dražší restaurace
- existuje několikanásobně levnější alternativa při podobném složení --> je to drahý. Svět jídla na vandr se neskládá pouze z instantní polívky a dobrýho hostince
- nemůžeš porovnávat cenu v ČR a cenu v zahraničí, pořád máme dosti menší platy.
- to že (např.) ty na to peníze máš a jsi ochotný je do toho investovat neznamená, že to samý platí i u ostatních
- diskuze stejně nemá smysl, protože ani jedna strana neustoupí z boje za svoji pravdu [-(
Budocnost patří aluminiu!
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Re: Expedicni strava

Příspěvekod Ryba » pát dub 23, 2010 8:09

diskuze stejně nemá smysl, protože ani jedna strana neustoupí z boje za svoji pravdu

Tak, tak! Proto prosím mody o doplnění výběru smajlíků o něco vhodného, symbolizujícího džihád.
Obrázek
Naposledy upravil Ryba dne pát dub 23, 2010 9:29, celkově upraveno 4
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Expedicni strava

Příspěvekod zbuddy » pát dub 23, 2010 8:19

Sadu smajlíků může měnit pouze nejvyšší :prayer: Myslím, že army-smajlíků je tu dost, ni?
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Expedicni strava

Příspěvekod tuso » pát dub 23, 2010 8:22

mike píše:Nemyslim, ze pro dospeleho normalne vydelavajiciho cloveka je to nejak zvlast drahe, ale to je kazdeho vec. V e-shopech se to jeste stale da sehnat o neco levneji, jestli nekomu stoji usetrenych par korun za ten cas. Popravde, uz mne tyhle diskuse o cenach unavuji. Taky jsem musel dlouho bojovat s predstavou o cenach, ktera se ulozila do pameti jeste nekdy za sociku a nominalni ceny byly uplne jinde. Jenze prijmy taky, a tak, kdyz mi pripada neco drahe, udelam si rychly propocet, kolik casu mi zabere na to vydelat. Pomaha taky jezdit do zahranici a jist na chatach a v hospodach, pak si clovek posune meritka. Taky bydleni v Praze, kdyz si ted nekam zabehnu na veceri, pod dve stovky se nedostanu. A nez porad na necem setrit a jist blafy, neni lepsi se poohlednout po tom, jak si neco vydelat?


Tak pod todle se podepíšu. Nechme stranou studenty- taky jsem měl neskutečně napjatý rozpočet, ale jinak si myslím, že se většina věcí dá finančně zvládnout. Někdy je úspora hodně relativní pojem. /příklad: Byt mi předělávala firma. Ale na omítky do pokojů mi řekl švagr, že mi to udělá. Radši jsem měl zavolat firmu. Udělal to skvěle, ale sedřel jsem se u toho jako černej na plantáži. A to běhání pro materiál, vynášení 30kg pytlů do bytu, míchání ,podávání.Kdybych vzal místo toho noční na záchrance, tak zaplatím firmu a jsem v pohodě./
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Expedicni strava

Příspěvekod Indy » pát dub 23, 2010 10:11

snad jsem to pochopil spravne a srovnavate travel lunch http://www.bartsport.cz/hledej?s=strava

vs to co si kdo dokaze uklohnit z lehkych a trvanlivych a dobre balenych potravin.

jasne ze cabaja a knakebrot je v pohode a tyden se da fungovat i na studene strave, na druhou stranu polivka i z termosky dost zveda naladu, takze teple jidlo je prinos...

na rovinu, ja osobne jsem taky priznivec klohneni. ale na druhou stranu, kdyz neni cas, neni energie anebo kdyz to tak clovek chce - tak proc ne?

neni to tak dlouho co jsem ty instanty docela odsuzoval uplne podobne jak predrecnici a tak si myslim ze proste behem casu mozna i oni casem nazor zmeni, jak se budou starnouce stavat toleratnejsimi*

jinak kdo ochutnal MRE, vojenske konzervane davky, tak myslim bude vdecny za travel lunch.

a uplne nej je to stridat podle chuti.

_*kecy, je to starecka demence. kdyz cloveku neco nedojde tak nedrzkuje :)
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Expedicni strava

Příspěvekod mike » pát dub 23, 2010 18:32

uplne jinej martin píše:- 200 Kč v Praze už je spíš dražší restaurace

Psal jsem to po desate vecer a to jsou ty dve stovky tady na Zizkove bezne v normalni slusne restauraci s nekurackou casti, nemyslim nejakou putyku. Pres den samozrejme min, ale mluvime o veceri.

uplne jinej martin píše:- existuje několikanásobně levnější alternativa při podobném složení --> je to drahý. Svět jídla na vandr se neskládá pouze z instantní polívky a dobrýho hostince

Fajn, sem s ni. Zcela vazne, urcite se nekomu bude hodit.

uplne jinej martin píše:- nemůžeš porovnávat cenu v ČR a cenu v zahraničí, pořád máme dosti menší platy.

Ale o to mame vetsi ceny ;-) Treba u tohodle, ale cena u Hanibalu se uz aspon shora blizi tem zapadnim. Porovnavam proto, ze tohle si beru jedine do zahranici a druha (ma) varianta je platit na chatach jejich ceny (pod 7 - 8 Euro se na chate v Rakousku nedostanes, v Italii jeste vic).

uplne jinej martin píše:- to že (např.) ty na to peníze máš a jsi ochotný je do toho investovat neznamená, že to samý platí i u ostatních

#-o Vzdyt celou dobu pisu, ze zalezi na kazdem a ze to nikomu nenutim. Diskuse ale zacala opacnym etremem, kdy Semo pohlasoval cosi o zlate bani. Je tu spousta lidi ruznych vekovych kategorii s ruznymi prijmy a je jasne, ze ceny posuzuji jinak. Ale to neznamena, ze by se tu nemelo mluvit o vecech, ktere nekomu pripadaji drahe.

uplne jinej martin píše:- diskuze stejně nemá smysl, protože ani jedna strana neustoupí z boje za svoji pravdu [-(

My tady bojujeme za svou pravdu? Aha :twisted: Myslel jsem, ze si vymenujeme nazory. Nemel jsem v umyslu nekoho presvedcovat, jen dat najevo, ze existuje i jiny pohled na vec, nez ta Semova zlodejina. Jde mi o to, aby si lidi, co to jeste nezkusili, mohli udelat obrazek a rozhodnout se podle svych priorit. Ja jsem se o tomhle taky dozvedel na OF, od sipky, ktera o tom psala.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Expedicni strava

Příspěvekod mike » pát dub 23, 2010 18:44

@tuso, Indy: asi tak. Ja si ale myslim, ze to s vekem souvisi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Expedicni strava

Příspěvekod uplne jinej martin » pát dub 23, 2010 19:26

mike píše: Nemel jsem v umyslu nekoho presvedcovat,

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

No, nemůžeš srovnávat ceny na chatách a ceny jídla z pytlíku...

Ad restaurace, no myslím, že to bude proměnlivý.

Recept? Brkaše, sušený maso. Kuskus, zelenina, sušenej sejra. Rychlá rejže, sušený maso. Sušená lososí polívka (brambory, mrkev, losos, mlíko). Červená čočka, zelenina, ...

Ještě k tomu jestli je výhodnější si něco připravit vlastníma rukama, nebo víc pracovat a pak si to koupit. To je osobní názor, nicméně nemyslím si, že jen mne přijde milejší si danou věc udělat sám, po svým, než hledat, na čem vydělat a pak si danou věc koupit.
Budocnost patří aluminiu!
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Re: Expedicni strava

Příspěvekod mike » pát dub 23, 2010 20:01

Muzu a uz jsem to psal. Srovnavam naklady na veceri. Bud si uvarim sam nebo zaplatim na chate.

S tema receptama by ses mohl trochu rozepsat. Vaha, kalorie, cas vareni, spotreba paliva, slozitost pripravy... Nemusi se treba cocka predem namocit? Jaka zelenina? Cerstva je tezka a moc nevydrzi. Lososovou polivku si ususis sam nebo jak?

Mne by to srovnani opravdu zajimalo. Rekneme, ze potrebujes vecere na tydenni hrebenovku mimo civilizaci. Travelluch bude 7 x 145g tj. kilo. K tomu rekneme 3 litry varici vody, na to mi i s cajem ke snidani v pohode staci 250 bombicka, nejspis i kdybych varil ze snehu. Jak bude vypadat tva varianta?

To posledni je vec nazoru a meni se s vekem, kdysi jsem to mival taky tak, jako ty.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Expedicni strava

Příspěvekod uplne jinej martin » pát dub 23, 2010 20:28

Nemyslim si, že "to poslední" je věc věku... Ano, člověk svoje názory mění s věkem, ale neznamená to, že s věkem změní názor na tu jednu konkrétní stranu, nebo že ho vůbec musí změnit!

Sučená zelenina, sýr: Nakrájíš, usušíš sušičkou nebo sluncem.
Maso? Mleté hovězí s nízkým obsahem tuku orestovat, nechat okapat, dát do trouby 70 stupňů 8-10 hodin
Kuskus: zaleješ horkou vodou se zeleninou, osolíš, zamícháš, necháš odstát 5-10 minut.
Červená čočka: nasypeš do vody se suš. zeleninou, přivedeš k varu, vaříš 5 minut.
Lososí polívku si usušíš sám. Recept nemám při ruce, jestli o něj fakt stojíš, pošli mi maila a já ti ho přepošlu (možná si ho budeš muset přeložit z finštiny).
Na tohle téma je hezká kniha, bohužel ve finštině a není přeložená do žádnýho rozumnýho jazyka. Název zhruba "kuchařka na vandr", spousta receptů na sušený věci s sebou na vejlet. Praktikuje to tak velká většina lidí. Přesto, že travellunch stojí (plusmínus) 7 é (+/- hodina nejhůř placený brigády)...

BTW, neříkám, že danej produkt zatracuju. Jen si myslím, že je to občas kanón na vrabce :-)
Budocnost patří aluminiu!
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Re: Expedicni strava

Příspěvekod pavproch » pát dub 23, 2010 20:38

v tomto případě stojím na "tradiční" expediční straně:

pytlíkový poblífky, trenčan, nudle, sardinky, ovsavložky a tak.... na vymoženosti kosmického věku prdim...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Expedicni strava

Příspěvekod rezna » pát dub 23, 2010 20:49

ziju na stejne strave, ale on ten kosmickej vek ma neco do sebe a urcite planuju to zkusit. zase ta predstava ze rano nepiju konecne jednou caj se zbytky br. kase taky neni k zahozeni.

navic teplou vodu muzu uvarit nekde cestou kdyz je zrovna prihodna chvile a nest ji v termosce. vecer jenom zaliju jidlo v sacku a snim a hura spat...
Uživatelský avatar
rezna
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv kvě 28, 2009 16:03
Bydliště: Olomouc

Re: Expedicni strava

Příspěvekod conny » pát dub 23, 2010 20:54

no chvalabohu sa dnes uz daju aj pytlikove polievocky kupit bez eciek a nie je to ani nejake dlhe zhananie. varenie v horach ma nahodou svoje caro. ja sa aj tak velmi nemozem ponahlat, lebo v inom vlakne som uz pisala, ze cez den malo pijem, tak to musim dopit vecer a to nejde vypit 2l vody za 15 minut.
a skutocne neviem, co ma kto proti brkasi. len si treba vziat dost cesnaku, ten nastastie nevazi vela.

rezno, rezno, niekde je tu dokonca vlakno ako vycistit esus.
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Expedicni strava

Příspěvekod šíp » pát dub 23, 2010 20:55

Čaj se zbytky nudlí pijeme běžně. Dokonce to Luboš ve Finsku natočil i na kameru v okamžiku, kdy si pod vousy melu "To bude výživný čaj, plavou v něm nudle"
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Expedicni strava

Příspěvekod pavproch » pát dub 23, 2010 20:57

jo, na brkaši z pytliku sem zapoměl.... :oops: :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Expedicni strava

Příspěvekod mike » pát dub 23, 2010 21:00

@uplne jinej martin: Jasne, nemusi nutne byt. U mne to tak bylo a znam takovych vic. Dalsi faze je, ze zadny privydelek nepotrebujes, protoze s vekem obvykle rostou i prijmy. Naopak, vic si vazis volneho casu.

Susenou zeleninu si predstavit dovedu, syr moc ne. Netvrdne na sutr?
Maso je jasne a nekdy ho zkusim, v prodavanem jsou taky vetsinou glutamany.
Kuskus jo, ale mne se docela rychle preji.
Fakt jsem mel zato, ze cocku je treba namocit pres noc jako fazole, ale mozna se pletu, lusteniny moc nemusim a nevarim.
Polevku bys mohl poslat sem, urcite by se hodila vic lidem, sam nevim, protoze mi mliko nedela dobre. Klidne ve finstine, jestli to aspon trochu zvladne automaticky prekladac.

No, ja taky obcas stravim par hodin u plotny, i kdyz bych si mohl zajit do restaurace a bylo by to rychlejsi. Jenze jsou veci, ktere uvarim lip a taky mne to bavi. Takze naprosto chapu, ze nekdo da prednost vlastnorucne vyrobene strave i kdyz ho to stoji vic casu. Ale na vandrech mam na jidlo trochu jine naroky a prijde mi, ze Travelluch je splnuje lip, nez bych dokazal ja. Krome toho, vetsina je to mozna u nas. Coz je jednak tradici urob si sam, jednak cenou k pomeru k prijmum a taky mozna tim, ze o tom lidi proste nevi a ani je nenapadne po necem podobnem patrat. V USA meli takovych veci plne regaly od ruznych vyrobcu a co jsem videl, lidi to docela brali.

Nesouvisi to trochu s nestastnou marketingovou prezentaci Bartsportu, ktery to prodava jako "Profesionální expediční instantní stravu"? Travellunch je spis "cestovni strava".
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Expedicni strava

Příspěvekod mike » pát dub 23, 2010 21:06

conny píše:a to nejde vypit 2l vody za 15 minut.

Proc by neslo? Kdyz je zizen, tak v pohode ;-) Kdysi davno na chmelu kluci zavodili, kdo vypije co nejrychleji co nejvic vody. Vitez se poblil az pri sestem esusu :)

conny píše:a skutocne neviem, co ma kto proti brkasi. len si treba vziat dost cesnaku, ten nastastie nevazi vela.

Brkasi beru taky, tu od Knorra, ta je opravdu z brambor a taky tak chutna. Ale jist to kazdy den? Brrr.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Expedicni strava

Příspěvekod pavproch » pát dub 23, 2010 21:09

conny píše:a to nejde vypit 2l vody za 15 minut.

mike píše:Proc by neslo? Kdyz je zizen, tak v pohode ;-)


sem dal tři osmičky pifsony za pikosekundu po 130km bajku v 30+st C hicu bez pití (tedy kromě cykloláhve 0.65lt).... apak sem ji měl jak zpraku.... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Další

Zpět na Treking