seznam VHT výbavy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

seznam VHT výbavy

Příspěvekod pavproch » pon dub 19, 2010 7:24

tu


pěkné, stručné, pro začátečníka srozumitelné

=D> =D> =D>
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod Army » pon dub 19, 2010 19:11

Pročteno a líbí se mi to. Žádný okecávání okolo a je to k věci =D> Pro mě, jako začátečníka určitě přínosné.
Chůze osvobozuje ...
Uživatelský avatar
Army
účastník
účastník
 
Příspěvky: 205
Registrován: čtv dub 23, 2009 15:07
Bydliště: Praha - Prosek

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod ketrin » úte dub 20, 2010 6:18

dobrý přehled. :smt023
a hned se zeptám, těch co byli na GR20.
Pro příležitostný přechod sněhových polí nejsou mačky nezbytné, cepín by na batohu ale neměl nikdy chybět. - je tam ten cepín skutečně nutný?? ( půlka června, od jihu na sever)
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod tuso » úte dub 20, 2010 7:17

ketrin píše:dobrý přehled. :smt023
a hned se zeptám, těch co byli na GR20.
Pro příležitostný přechod sněhových polí nejsou mačky nezbytné, cepín by na batohu ale neměl nikdy chybět. - je tam ten cepín skutečně nutný?? ( půlka června, od jihu na sever)


Ne. Stačí hůlky.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod pavproch » úte dub 20, 2010 7:21

matůš, nezapoměň, že máme (ze skialpa) značně posunuté vnímání sklonu sněhu a z něj vyplývajících rizik!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod tuso » úte dub 20, 2010 7:25

Možná, ale Korsika nemá ledovce a ten sníh v červnu je jen taková břečka.Byl jsem tam koncem května a bylo to v poho. Ale samozřejmě, není to zločin mít ho sebou.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod ketrin » úte dub 20, 2010 7:36

@tuso - dík - taky si právě myslím, že je to vcelku zbytečné - některé etapy na severu znám, šli jsme i Mt.Cinto, Rotondo,... ale jen jako jednodenní túry. Teď počítám každý gram :wink:
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod pripluv » stř dub 21, 2010 5:52

v září sněhu nebylo vůbec...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod mmmmichal » stř čer 9, 2010 17:18

pekny clanek:-)
Hore háj, dolů háj!
Valašsko moje, zdrávo buď!
Uživatelský avatar
mmmmichal
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: pát úno 2, 2007 16:41
Bydliště: hanácké atény / štatl

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod Voko » pát čer 25, 2010 15:07

Pěkný a přehledný to jo, jen nevím, co bude začátečník s tím matrošem na ledovci dělat.
Sám jsem se sice vyprošťování učil, ake po roce skoro už nevím, jak bych toho nebožáka z trhliny tahal.
Nepochopí někteří takový článek ve smysu - koupím si co potřebuju a klidně se vydám na ledovce do hor?
Uživatelský avatar
Voko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 931
Registrován: pon bře 23, 2009 20:28
Bydliště: Ostrava

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod zoul » pát srp 24, 2012 8:38

O-la-la, gratulujeme přeživší. Podrobnější poučná historka bude? (Je tu na to nějaké specializované vlákno?)
Naposledy upravil zoul dne pát srp 24, 2012 8:54, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod wawrik » čtv říj 4, 2012 10:13

Aká je podľa vás minimálna rozumná výbava na prechod ľadovcom? Ide o situáciu, keď je človek s parťákom mesiac na treku a z času na čas potrebujú prejsť nejaké jednoduchšie (dúfam :?) ľadovce, takže rozumný kompromis medzi váhou a funkčnosťou.

Mne to zatiaľ vychádza takto:

- ľahká skialpová sedačka (BD Couloir, 230 g)
- ľahký cepín (BD Raven Ultra, 350 g)
- ľahké mačky (Grivel G1 NC, 730 g)
- 20 m lana (Tendon 7,9 Alpine, 800 g)
- 3 HMS karabíny (stačili by dve, ale tretia je pohodlnejšia plus funguje ako záloha) (3× 50 g)
- 1 karabína na pripnutie báglu (Camp Nano, 23 g)
- 1 expreska (ca. 75 g)
- 1 Tibloc blokant (40 g)
- 1 Petzl mini traxion (alebo druhý Tibloc) (85 g)
- 1 ľadovcová skrutka 17 cm (170 g)
- 2 slučky (smyčky), 8 mm dyneema, 120 a 180 cm
- 2 prusíky 5 mm 50 cm.

Plus na občasné zlanenie po fixoch z ľadovcových sediel Petzl Reverso 4 (60 g).

Chýba v tom zozname niečo, alebo je niečo navyše? S touto výbavou sa dokážem sám dostať z trhliny aj urobiť kladkostroj s troma kladkami. Viem, že z trhliny sa dá dostať iba s dvoma prusíkmi, ale s mojimi omrznutými rukami to nie je úplne zábava. S blokantami dokážem vyjsť do troch-štyroch minút aj v prípade, že mám prsty stuhnuté, mokré a premrznuté (špeciálne kvôli skúške som si do rukavíc nechal napršať a prsty primrznúť :lol:).

Prvé tri veci už mám, ostatné musím dokúpiť, privítam nejaké tipy na lacnejšie/ľahšie/funkčnejšie veci.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod aksam » čtv říj 4, 2012 12:19

wawrik..sice nevím kam se přesně chystáš...přidal bych helmu,vzal bych delší lano než 20m ,aspoň dva šrouby( sport-outdoor.sk,mají lepší ceny na tvůj grivel i lasersonicy a blackdaimondy),na samo pomoc při vylézání z trhliny můžou pomoc petzl ascencion,ale tiblocky je dokážou nahradit
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod Vachon » čtv říj 4, 2012 12:48

Podle mě úplně v poho 2 tibloky (traxion považuju za zbytečný), nouzově slaníš na půlloďáku, ale to lano delší (s uzlama a delším rozestupem ve dvou by ti už nic nezbylo na kladkostroj).

Jinak, testováno se zmrzlými prsty :-)
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod Vachon » čtv říj 4, 2012 12:53

Ještě tip k tiblokům: Nosím je zásadně přivázané ke karabinám krátkou 2mm reepkou, abych je při manipulaci neztratil. Přece jenom jsou malé, při práci s rukavicemi nebo ztuhlými prsty snadno vyklouznou, někam zapadnou a když o ně přijdeš, máš problém.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod wawrik » čtv říj 4, 2012 14:04

Vachon píše:Podle mě úplně v poho 2 tibloky (traxion považuju za zbytečný), nouzově slaníš na půlloďáku, ale to lano delší (s uzlama a delším rozestupem ve dvou by ti už nic nezbylo na kladkostroj).

Skúšal som to s 19-metrovým lanom a vyšlo v pohode. 12 metrov medzi nami, 5+2 uzlíkov, plus konce lana cez uzlík karabínou o bágel. Z toho po rozviazaní dvoch koncových uzlíkov zostali vyše dva metre do kladkostroja (jedna pevná a dve pohyblivé kladky, osminová sila).

Polloďák s tenkým lanom neubrzdím, nedokážem dobre zovrieť lano. Preto radšej nejaká pomôcka...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod Vachon » čtv říj 4, 2012 14:28

Ta délka lana je, myslím, hodně na hraně. Co říkáš jsou teoretické délky, ale v praxi tam strašně snadno přijdeš o metr sem, metr tam (nemůžeš si přesně vybrat, kde bude štand a jak kotvit lano, tan kladkostroj taky potřebuje víc volného lana...)
Kyblík OK, je pravda, že je lepší i na zdvojené lano, a to typicky při lanění v terénu máš.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod mike » čtv říj 4, 2012 18:47

Mne taky prijde to lano kratke, kup radej 30 m nebo 25, jestli je to mozne. Pouzivam 25 a je akorat. Kdyby ti konce prekazely, muzes pridat dalsi uzlik nebo dva, vetsim rozestupem obvykle nic nezkazis, naopak.

wawrik píše:Polloďák s tenkým lanom neubrzdím, nedokážem dobre zovrieť lano. Preto radšej nejaká pomôcka...

Pridej otocku nebo dve a ubrzdis dvema prsty. Na tenkem lane takhle brzdi lip, nez Reverzo (mam). Jedina nevyhoda je krouceni lana.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod wawrik » úte říj 9, 2012 13:44

Ako dlhé by mali byť ľadovcové skrutky? Aké používate? Platí, že čím dlhšie, tým lepšie? Na ľadovci asi nehrozí, že by som sa prevŕtal skrz ľad a odltláčal sa od pevného podkladu...

Ide mi čisto o prechod ľadovcov, nie lezenie v ľade.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod Vachon » úte říj 9, 2012 17:37

Podle mě nejlíp devatenáctky (tzn. dlouhé, jednadvacítky jsou asi zbytečné). Dostaneš se jimi pod případnou horní drolivou krustu a jak říkáš.
Pokud je neseš, zvykl jsem si už mít na oko navlečenou krátkou smyčku, zaprvé ti pomůže v zavrtávání (ani nepotřebuješ kličku) a zadruhé můžeš hned po zavrtání zajišťovat bez mezikroku navlékání smyčky (oceníš když jseš vleže a všechno děláš jednou rukou).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod pavproch » úte říj 9, 2012 17:40

ve sračkách nedrží pořádně žádná róra, na ledovci ale je opravdu do čeho vrtat, takže imho bohatě stačí ruské Ti irbisy 17cm/std. průměr
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod wawrik » stř říj 10, 2012 9:22

pavproch: Ja by som aj tie titanové skrutky kúpil, pretože s titanom mám dosť vážny ľúbostný vzťah, ale... Po prvé som čítal dosť hororové skázky o rozlietanej kvalite, po druhé ich nikde neviem kúpiť. Všade iba BD, Petzl, občas Grivel.

Vachon: No, v metodike, ktorú som sa učil ja, je slučka na skrutke navyše (teda, pokiaľ ju nepoužívam na zaskrutkovanie, čo je inak celkom dobrý tip). Pri kotvení zmiznutého partnera priamo do skrutky upínam karabínu s prusíkom, pri robení štandu visiac v trhline zasa expresku alebo karabínu.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod Vachon » stř říj 10, 2012 9:48

Neříkám, že to je v metodice, ale přijde mi to šikovné, 2 či víc v jednom.
Smyčka ti dává i možnost zachycení lana přímo za oko, na kterém jseš zajištěný (samozřejmě jinou karabinou), pak se můžeš sám odpojit a zůstat jištěný prusíkem.
Do smyčky na šroubu kromě toho zahákneš karabinu snadno (snáz než do oka na šroubu), máš tam prostor i na další jištění (třeba já na ni hned zaháknu svůj batoh, abych ho mohl bezpečně sundat; taky budeš na něčem dělat kladkostroj a karabinu, primárně zajišťující lano s viselcem rozdělávat nechceš; příp. to usnadňuje propojení smyčkama s druhým šroubem).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod pavproch » stř říj 10, 2012 11:03

@w: mám jich doma asi 11 a dlouhé ledy už nelezu bo sa bojim, takže pokud chceš, můžu Ti 3 kusy (víc na vyprošťování v ledovci nepotřebuješ) přenechat
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod wawrik » ned říj 14, 2012 13:58

Mám jednu začiatočnícku otázku: ako dôležité sú hodnoty zaťaženia pri karabínach? Nie pri lezení, ale pri VHT - ľadovce, občas zlanenie alebo výstup po fixe.

O čo ide... Kúpil som dve karabíny Petzl Attache 3D s hodnotami 22/7/6 kN, na kladkostroje, stúpanie s tiblocmi a podobne. Na upnutie sedačky do lana mám DMM Sentinel HMS, 24/10/8 kN. Potom mi v jednej predajni povedali, že HMS karabíny na zlaňovanie polovičným loďákom musia mať označenie H v krúžku. DMM to nemá, Petzl áno :shock: Keď si k tomu pridám, že Attache 3D sú pre mňa o svetelné roky lepšie karabíny (skvelá poistka zámku s priečnymi žliabkami, lepší tvar aj veľkosť karabíny, lepšie sa držia aj manipuluje, plus farebné označenie nezaisteného zámku), tak by som ešte jednu dokúpil namiesto tej DMM do sedačky. Ale má nižšie pevnostné hodnoty. Záleží na tom, alebo aj tie nižšie hodnoty sú pri mojom používaní aj tak nedosiahnuteľné?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod Vachon » ned říj 14, 2012 14:19

Stručně řečeno, jsou pro tebe nedosažitelné :-)

Ale trochu bych dal přednost tomu DMM tvaru na sedák (nebude se tam mít tolik tendenci přetáčet), stejně jako Petzl tvaru na kladkostroje (tam je podle mě ještě lepší oválná karabina).

Nejjednodušší a nejlevnější řešení tvého problému tedy je nechat vše jak je.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod deckardph » ned říj 14, 2012 15:59

Wawrik: jestli jsi mel na zakladce fyziku tak si lehce převedeš kolik ty karabiny snesou... takze jestli vážíš víc jak 2 tuny tak buď při slaňováňí fakt vopatrnej :-D
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod Vachon » ned říj 14, 2012 16:11

Ty hodnoty mají jakýsi význam při klasickém horolezení, kde jde o dynamiku pádu (a navíc třeba úder pojistky o skálu), ale když je nejhorší, co se může stát, pád jednoho člověka do ledovcové trhliny z ne úplně dobře napnutého lana, tak je to vážně o ničem.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod mike » pon říj 15, 2012 19:03

@deckardph: jestli jsi mel na zakladne fyziku, tak bys mel vedet, ze mezi hmotnosti a silou je pomerne zasadni rozdil ;-) I pri slanovani pusobi na karabinu vetsi sily (namahani je dynamicke), nez ciste jen tiha slanovaneho.

Coz ovsem neznamena, ze by ty karabiny nestacily.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: seznam VHT výbavy

Příspěvekod Vachon » pon říj 15, 2012 19:22

Nevěříš-li, dá se to snadno ověřit jednoduchým pokusem: Přehoď si přes něco lano a na jeho druhý konec zavěs závaží o hmotnosti 2,4 tuny (1 tunu, 600 kg, podle příslušné specifikace). Pak na tom laně proveď, co máš v úmyslu (například si s těžkým batohem odsedni nebo seskoč z nevelké výšky). Pokud se závaží ani nehne, je všechno v pořádku :finga:
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Další

Zpět na Treking