Jedlo na turach

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » sob srp 15, 2015 18:35

Jeste bych jenom jednu poznamku k tomu "RAW": pochybuji, ze mikem jako priklad uvadena tycinka splnuje podminku "RAW", ze se ingredience nesmi upravovat (neboli zahrat) na teplotu vyssi 45 stupnu.
- Datle na stromech dozravaji na prazicim slunci (a i posbirane se jeste nechavaji vysusit na slunci), vetsinou v tropech nebo subtropech, kde teplota datle na slunci rozhodne bude vyssi jak 45 stupnu.
- pro kesu orisky plati: "Osemení obsahuje velké množství kardolu, což je smolnatý olej, který při manipulaci dráždí pokožku a před konzumací se z jedlých částí (ořechů) odstraňuje zahříváním (pražením)." (Wikipedie, ale i jinde podobne) - to taky bude pri teplote vyssi 45 st.
- pokud tam neni zelena, neprazena kava, tak se pri prazeni taky dostane nad 45 stupnu.
Takze tyto tycinky moc vhodne pro vitariany nebudou...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » sob srp 15, 2015 19:25

este, ze nejsme vitariani, bysme to kvuli tomu zjisteni nemohli iist :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9446
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod booze » sob srp 15, 2015 20:02

@apuka pekne jsi to napsal, ale kdo jsou ti vitariani?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8321
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » sob srp 15, 2015 20:11

jednoho sem znala... bastej jen ovoce a zeleninu tepelne bud neupravenou nebo malo a mozna orechy a jinak nic
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9446
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » sob srp 15, 2015 21:06

booze píše:kdo jsou ti vitariani?
Ti, co zerou pouze RAW stravu.
"Vitariánství je výživový směr založený na přijímání výhradně tepelně neupravených potravin rostlinného původu, mezi což patří zelenina, ovoce, ořechy, semena, naklíčené obilí a luštěniny. ... V názoru zda vitariáni mohou jíst syrové maso, nejsou jednotní ani sami vitariáni.
Vitariáni pojídají tzv. živé jídlo (raw food), které neprošlo tepelnou úpravou nad 42 stupňů Celsia." :lol: "Wikipedie"
Jinak receno, podle toho, co jsem psal, ty RAW tycinky vlastne vubec nejsou RAW.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » sob srp 15, 2015 21:15

apuka píše:Jinak receno, podle toho, co jsem psal, ty RAW tycinky vlastne vubec nejsou RAW.

Tak to asi bude chyba bud ve tve uvaze nebo ji delaji vsichni ti vyrobci a lidi, co to konzumuji. Co asi tak bude pravdepodobnejsi? ;-)

Treba kesu. Kdyz jsem vcera hledal ty ceny, tak jsem zjistil, ze nejsou kesu jako raw kesu. Raw se totiz neprazi, ale susi na slunci a pak rucne cisti, coz je samozrejme nakladnejsi. Proto jsou taky drazsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » sob srp 15, 2015 21:24

oodoow píše:Zkoušel jsem ještě ty raw energy, byly taky dobrý.

Ktere? Ty od Bombusu? Oni totiz prodejci rikaji raw energy skoro vsem.

oodoow píše:Rawbite jsem ještě nejedl, kokosový právě moc nekupuju, protože stejně mám s sebou často kokosový olej a jím ho hodně i doma, tak to nekupuju ještě v tyčkách, ale jestli někde uvidím, tak zkusím.

V tom pripade zkus spis Raw Cacao a/nebo Apple Cinnamon (kazda je uplne jina), at mas zmenu.

oodoow píše:Něco takového jsem mu chtěl vypsat, ale byl jsem línej se s tím počítat a vypisovat.

Mne to samotneho zajimalo, protoze vim, ze ty suroviny jsou docela drahe. Samozrejme, ze se daji koupit levneji, kdyz nemusi byt vsechno bio, jenze pak je problem treba se sirenym ovocem, broucky apod.

Mawenzi píše:kokosova rawbite neni spatna. proteinova pri prvnim zkousnuti "divna" mozna chutove prekvapil hrachovej protein, pak uz v pohode. kokosovou markolku ale stavim nad raw bite teda, nicmene ta chutova rozmanitost vice druhu je pro me lepsi.

Fajn, takze proteinova je podle ocekavani hnusna ;-) Kokosovou od Makrolu mam jeste v planu zkusit, az ji nekde potkam. Asi budu muset udelat objednavku v nejakem e-shopu, kde maji vsechno, a vzit ruznych vzorku vic.

fps píše:doufám že Bombus udělá tyčinky i z dalšího ovoce a oříšků

Proc cekat, co udela Bombus, kdyz mas dalsich nekolik znacek? Bombus osobne vidim jako levnou kopii Rawbite. Spatne to neni, ale original taky ne. Staci kouknout na slozeni, Rawbite maji nektere propracovanejsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » sob srp 15, 2015 21:38

apuka píše:No...nepocital jsem, ze pri te zdejsi citlivosti na eko-, bio-,... predpony zacnes pocitat prave takove veci...

Srovnavam srovnatelne. Kdyz jsou ty tycky z bio surovin, tak musim pocitat cenu bio surovin.

apuka píše:Jeste pridavam info, ze ani datle ani fiky kdyz nemusim, tak nejim, takze u mne je slozeni trochu jine.

Jenze datle jsou pro tyhle tycinky zakladem (s vyjimkou Makrolu, kde pouzivaji rozinky), takze pak je srovnani mimo.

apuka píše:Jak ctu mika, ze za den napr. sni 3 tycinky, tak mi prijde, ze zasadni rozdil asi bude v tom, ze ja tu svoji smes pouzivam pouze jako doplnek stravy a jako normalni jidlo (vetsinou) jim neco jineho.

Jenze tady je od zacatku rec prave o tomhle. Tycky jako jidlo pripadne nahrada jidla na turach. Zadny doplnek. Na horach se normalne nasnidam, pres den jim jen tycky a vecer si pak dam susene jidlo. Posledne jsem nektere dny ani ty tri tycky nesnedl, nevim cim to je, ale na horach nemam zdaleka takovy hlad, jako normalne. Mozna vyska. Energii je ale potreba doplnovat i kdyby se k tomu mel clovek nutit. Zmena po snezeni tycky je docela znat, nekdy je to az neuveritelne (z mrtvoly bezec ;-)).

apuka píše:150g takove smesi pres den snist, to by mi na tech horach asi bylo spatne

To by asi bylo spatne kazdemu a navic orechy v takove mnostvi by mohly zpusobit problemy. Nejsem alergicky, nic mi normalne nedelaji, ale kdyz jsem pred casem snedl pri praci sacek liskovych orisku (15 nebo 20 deka), tak jsem druhy den citil neco jako lehkou alergii (traveni, pocit otoku..). Nic se nema prehanet a orechy uz vubec ne.

apuka píše:Ale psal jsem, ze nic nemam proti RAW tycinkam a jejich pouziti, at si je uziva, kdo chce. Jen mne zajimalo, proc a jake maji pro nekoho vyhodu za ten vyrazny cenovy rozdil. Tot vse

Vyrazny cenovy rozdil pri srovnatelnych surovinach tam neni a vyhody jsme ti uz napsali. Jak vidis, jedna z nich je, ze se to da pouzit jako normalni jidlo a zdroj energie. To co delas ty je uplne neco jineho a srovnani nema smysl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » ned srp 16, 2015 1:17

Kdyz uz jsme u toho ovoce, kde kupujete susene fiky? Driv byvaly vsude turecke, ale pak s nima byly nejake prusvihy (broucci, plisne) a od te doby nejsou. V Bille maji akorat tyhle Soft feigen, ktere jsou dost hnusne, uz je nekoupim. Jednou jsem tam potkal i susenou variantu od stejne firmy, ty byly dobre, ale ted uz maji jen ty mekke. Pritom cerstve podobne (napul ususene) jsou vyborne, ale ty budou az nekdy v zari a jen chvili.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod scinkk » ned srp 16, 2015 9:25

Ja posledni roky nakupuji orechy a ovoce uz jen v DMku. Zatim me tam jejich bio nezkalmalo a obcas vyjde krapet levneji nez v jinych bioobchodech. Navic je DMko na mnoha mistech. Fiky mam vyzkousene. Taky vyborne susene svestky, ananas, platky kokosu. Bral jsme tam treba i plechovku sekanych rajcat, smes vlocek atd.
Driv jsem nakupoval (nejen fiky) v bionebio nez zrusili prodejnu v Dejvicke. Tak jsem obcas skaknul do prodejny u Arbesaku, predevsim pro merunkova jadra, ktera uz ted ale nemaji. Taky tam brali sumavsky med.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod šíp » ned srp 16, 2015 9:42

scinkk píše:.. predevsim pro merunkova jadra, ktera uz ted ale nemaji...

Meruňková jádra?! Vždyť je to jed :shock:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod scinkk » ned srp 16, 2015 9:50

To je dneska vsechno :) tenhle je aspon prirodni a dobry :) Tusim, ze se doporucuje max 10 jader denne, coz ne vzdy dodrzim, ale zas se tim necpu ve velkem :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod šíp » ned srp 16, 2015 10:03

Obsahují, pokud vím, glykosid amygdalin. Ten se během trávicího procesu rozštěpí na kyselinu kyanovodíkovou. Cpát se kyanovodíkem fakt nemusím.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Wiking » ned srp 16, 2015 11:16

Pamatuji si, ze jako deti (+- 10tileti) jsme s kamaradem jednou byli u dedka, ktery palil merunkovici. Mel tam vypeckovanych nekolik desitek KG merunek. Ty seminka jsme polozili na velky kamen a druhym jsme je rozbijeli, a jedli ty jadyrka co jsou uvnitr. Asi tak cely odpoledne jsme to rozbijeli a jedli...
Snedli jsme jich strasne moc, a to dokonce nekolik dni po sobe. Vubec nic se nam tehdy nestalo.
Mozna, ze tehdy pred 35ti lety byly ty pecky nejak min jedovaty nez dnes ](*,)
Uživatelský avatar
Wiking
účastník
účastník
 
Příspěvky: 277
Registrován: sob pro 8, 2012 6:32
Bydliště: Dresden, obcas Brno.

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod scinkk » ned srp 16, 2015 11:28

Jo ja jsem je prave taky jedl jako maly, samozrejme jen par dni v roce, kdyz byla merunkova sezona. Netusim, kolik jsem jich dokazal tenkrat snist za den :) Nasledky neznam, aspon ty fyzicke :)
Ony se snad prodavaji jadra sladka a hořka. Ten glykosid amygdalin obsahuji asi ve vetsim mnozstvi ta hořká, ja kupuji ta sladka a z nasich merunek, az na vyjimku, byla vsechna jadra sladka.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » ned srp 16, 2015 11:45

Ja jsem tech jaderek taky sporadal v detstvi kila, vetsinou hodne horka a cerstve vyloupane, tj. nesusene... Horkych mandli se v mem brichu taky neco ztratilo, jablkovych seminek. To vse obsahuje vitamin B17 (jedine B-cko, co neni v pivovoarskych kvasnicich), co je ten amygladin. A v USA to dokonce prodavaji jako lek na rakovinu, coz (a mozny vliv na dlouhovekost) se potvrzuje i tady a nejenom tam.
Susenim jaderek se obsah dost zmensi, tepelnou upravou se prakticky znici.
Pokud si scinkk koupil jaderka, tak je muze jist stejne jako sladke mandle - ani jedno ten vitamin prakticky neobsahuje a horke jaderka je u nas, myslim, dokonce zakazane prodavat. Stejne tak vetsina jaderek z merunek ze zahrady bude sladka - horka maji plane, divoke merunky a nekolik malo odrud, ktere se na Morave a v Cechcach ted uz moc nepestuji. Ale horke pecky jsou opravdu hodne horke, ne kazdemu ta chut vyhovuje a asi malokdo dokaze sporadat najednou "smrtelnou davku".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod booze » ned srp 16, 2015 12:56

merunkove pecky jim ve velkem od mala a nic se mi nedeje. Podle odkazu budu nesmrtelny (i kdyz chlast zivot neprodluzuje)
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8321
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » ned srp 16, 2015 13:22

Ale skoro jiste jis sladke, ktere nic neprodluzuji... :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod booze » ned srp 16, 2015 13:29

mam jeden stary strom tech drobnych merunek a ty jsou horke.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8321
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » ned srp 16, 2015 23:15

scinkk píše:Ja posledni roky nakupuji orechy a ovoce uz jen v DMku. Zatim me tam jejich bio nezkalmalo a obcas vyjde krapet levneji nez v jinych bioobchodech. Navic je DMko na mnoha mistech.

To je, dneska jsem kolem jednoho sel, ale fiky bohuzel nemeli... No nic, asi je objednam pres Net.

apuka píše:To vse obsahuje vitamin B17 (jedine B-cko, co neni v pivovoarskych kvasnicich), co je ten amygladin. A v USA to dokonce prodavaji jako lek na rakovinu, coz (a mozny vliv na dlouhovekost) se potvrzuje i tady a nejenom tam.

No nevim, tady pisou pravy opak:
The US Food and Drug Administration continues to seek jail sentences for vendors marketing laetrile for cancer treatment, calling it a "highly toxic product that has not shown any effect on treating cancer."

Stoji za to si to precist cele. Podle toho je vitamin B17 podvod, proti rakovine je neucinny a nebezpeci (az smrtelne) otravy tam je. Mechanismy zminovane v clanku sice existuji, ale funguji jen v malem mnozstvi (proto mozna to omezeni na 10 jader denne). On ten Apukuv clanek je celkove ujety, clovek by mel zbystrit uz u tohodle:
Meruňky obsahují mnoho kyseliny salicylové, která působí antibakteriálně a dokáže tedy v žaludku a střevech zničit choroboplodné zárodky a tektéž zastavit hnilobné procesy.

Kyselina salicylova je pribuzna aspirinu. Ten pusobi protizanetlive, ale ze by antibakterialne? To spis psal nekdo, kdo tyto pojmy zamenuje a pak nema smysl cist od nej cokoliv souvisejiciho se zdravim.

Vite jak se projevuje mirna chronicka otrava latkou, ktera zamezuje okysliceni tkani? Tj. treba CO nebo kyanidy. Poskozenim mozku ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » pon srp 17, 2015 8:30

Jo, ten clanek je celkove dost (/jemne receno) tendencni a obsahuje (velice mirne receno) par nepresnosti, ale ja jsem to tam dal hlavne kvuli tomu, ze tam nejlepe popisujou, jak u tech Pakistancu pouzivaji a ze obecne zatim nikdo nenasel zadnou jinou moznou primou pricinu jejich prumerne dlouhovekosti.
Kdyz uz das citat, tak bys mel dat i tento (ze stejneho zdroje, jen par radku vys):
The U.S. Food and Drug Administration prohibited the interstate shipment of amygdalin and laetrile in 1977. Thereafter, 27 U.S. states legalized the use of amygdalin within those states.

Proste, k pravde patri, ze FDA je obcas hodne ujeta ve smeru k farmaceutice. A pro sve argumenty pouziva hodne casto studie provedene nebo financovane farmateucetickymi spolecnostmi. Nektere jine studie prokazali znatelne vetsi nez nahodne nebo zadne ucinky na nektere rakovinne bunky. A malokdo zkoumal ucinky ve spojeni s jinymi latkami.
Uz jedna vec by mela ukazovat, ze to s jedovatosti neni tak horke - predtim zdaleka se nepouzivalo tolik sladkych mandli, ale v jiznich statech hodne i horke a to i za studena a v dost velkem mnozstvi. A malokdy se nekomu neco stalo.
Tim ale vubec nerikam, ze se ma pravidelne spotrebovavat velke mnozstvi jaderek. Ta latka je ve vetsim mnozstvi jedovata, i kdyz asi kazdy organizmus na to reaguje jinak.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pon srp 17, 2015 16:43

Hmm, doted jsem zil v domeni, ze jedovata je u mandli akorat slupka, takze staci sparit a oloupat. Aspon jsem si to nastudoval, jsou opravdu dva druhy a horke obsahuji amygdalin ve vetsim mnozstvi. Tady pisou:
Hořké mandle obsahují kolem 5 % amygdalinu, takže větší počet hořkých mandlí (více než 3 – 5 jader) může znamenat otravu, jako smrtelná dávka se uvádí 10 hořkých mandlí.


Nevim, byl bych s tim opatrny. Mensi otrava se nemusi projevit nijak viditelne, ale pri opakovani se muzou nasledky kumulovat. Jak jsem psal vyse o CO (narazil jsem na to v souvislosti s varicema), tak mne docela prekvapilo, jake muzou byt nasledky chronicke otravy a taky ze kdyz clovek prezije akutni, tak nema vyhrano a muze mit dlouhodobe potize, ktere se muzou projevit az po case. Proste mi neprijde jako uplne dobry napad jist kyanidy ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Příspěvekod terkad » pon srp 17, 2015 17:30

Majku, vidis a ja si do mixitu pravidelne pridavam jadra z merunek, protoze jsou jeste lepsi, nez mandle.
Muzes mi prosim poslat odkaz na ty varice?
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pon srp 17, 2015 17:40

Ale sladka, ne?

Ten uz bohuzel v historii nedohledam, je to delsi dobu a neulozil jsem si to (a bylo toho vic). Ale ve zkratce z toho vyplynulo, ze pri vareni na plynu je dobre vetrat ;-) Vetsina varicu je v pohode, hur jsou na tom jen ty s vymenikem (hlavne MSR Reactor), tam je lepsi nevarit ve stanu (nizkem). Ale i tak je to spis prevence, problem muzou mit hlavne ti, co maji doma plynovu karmu v horsim stavu a male davky CO denne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod scinkk » pon srp 17, 2015 18:28

A ta sladka merunkova opravdu neobsahuji zadny amygdalin? Myslel jsem, ze ta hořka ho jen obsahuji mnohem vice. Nejak se mit o nedari vyresit ani pres google, nekde se tvrdi, ze ho obsahuji jen ta hořka, ale prijde mi to divne. Nekde se zas doporucuje jen max 1-2 hořka jadra denne a 10 - 15 sladkych. Na wikine se nic o tom zda jsou jadra horka ci sladka nepise. Prijde mi divne, aby u jednoho druhu rostliny to bylo bud a nebo.

aha tak uz jsem to nasel
On average, bitter apricot kernels contain about 5% amygdalin and sweet kernels about 0.9% amygdalin. These values correspond to 0.3% and 0.05% of cyanide. Since a typical apricot kernel weighs 600 mg, bitter and sweet varieties contain respectively 1.8 and 0.3 mg of cyanide.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pon srp 17, 2015 19:09

Tady pisou, ze smrtelna davka kyanidu je od 1.5 mg/kg vahy (jinde dokonce od 1 mg). Z cehoz mi vychazeji desitky horkych a stovky sladkych jader. To asi nebude takovy problem, ale:
Chronická otrava

Expozice nízkým dávkám kyanidu po dlouhou dobu (např. po používání kořenů manioku jako hlavního zdroje potravy v tropické Africe) vede ke zvýšeným úrovním kyanidu v krvi, které způsobují slabost a celou škálu různých symptomů, například trvalou paralýzu, nervové léze, hypothyroidismus a u těhotných žen potraty. Mezi další účinky patří mírné poškození jater a ledvin.

Prijde mi zabavne, ze diskuse o raw tycinkach se zvrhla v debatu, kolik kyanidu je mozne snist :mrgreen:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod scinkk » pon srp 17, 2015 20:03

jj na sebevrazdu by ses musel dost snazit :) Ale v ramci konzumace potravin se urcite doporucuje max davka v ramci jen nejakeho maleho % z letalni davky :) V ramci chronicke otravy to bude slozite, telo je urcite schopne nejaky mnozstvi odbourat, ci tedy mozna i dokonce prospesne zuzitkovat.

Tak zas kdyby si nekdo samovyrobu raw tycinek ci travel mix chtel zpestrit merunkovymi jadry, tak stale nejsme offtopic :)

Jak si psal - aby nenasli mrtvolu v kruhu rozhazenych orisku a raw tycinek :D
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » úte srp 18, 2015 7:54

Jeste k tem (horkym) mandlim a merunkovym jadrum.
1) trocha se zapomina, ze susenim (hlavne v teplu, resp na slunci) dost velka cast amygdalinu zmizne, tepelnou upravou prakticky uplne. Asi (i) proto se zvykly horke mandle prazit. Tj. nejvetsi problem maji ti, co striktne dodrzuji RAW rezim pro potraviny....
2) V tom mnou linkovanem (tendencnim) clanku byla i informace, ze ti Pakistanci jadra jedi vysusena a spolu s merunkami (taky hlavne susenyma). Zatim moc vyzkumu nebylo prave na spolecny vyskum merunek i jader. Mozna tato kombinace nejak vyrusi rozpad amygdalinu na kyanid nebo ten kyanid rozklada, vaze na sebe, co ja vim. Takze je mozne, ze v teto kombinaci (mozna i s necim jinym) to vubec neni otravujici jed, jinak by pri tech citovanych dusledcich chronicke otravy by se nemohli v prumeru zit tak dlouho.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » úte srp 18, 2015 15:53

Vcera jsem neco objednaval v jakemsi ekobiovego e-shopu (fiky a tycinky) a tam taky meli merunkova jadra, dokonce i horka. U jednech bylo psano, ze se muze maximalne 1 - 2 denne, u druhych 15 :-k V obou pripadech ale psali, ze jsou prospesna kvuli obsahu vitaminu B17 a hned pod tim byl odstavec s varovanim pred otravou kyanidem :D

Tak fakt nevim. Rekl bych, ze informace jsou velmi zmatecne a ze v tom nemaji jasno ani zastanci pojidani kyanidu. Co se tech Hunzu a dlouhovekosti tyce, moznosti je prece vic. Podminky, voda nebo proste genetika; praotec Hunza byl dlouhoveky ;-)

BTW, se divim, ze sem jeste nevlezl pp. Pojidani kyanidu je zatim nejvyssi level alternativni vyzivy, co jsme tu dosud meli ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » úte srp 18, 2015 16:07

scinkk píše:Tak zas kdyby si nekdo samovyrobu raw tycinek ci travel mix chtel zpestrit merunkovymi jadry, tak stale nejsme offtopic :)

Samovyroba neni nutna: Lifebar meruňková BIO:
Složení

datle*, sušené meruňky* (26 %), meruňková jádra*, para ořechy*, mandle*.

_* = produkt ekologického zemědělství.

Jednu jsem si na otestovani objednal. Mozna bych mel napsat zavet ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Treking