Light Backpacking - turistika nalehko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » pon dub 27, 2020 18:49

ja gosamear rozhodne nikdy nemela, ale klidne nejakej beru na test :D

jinak jak pise fps, nejaka zlata stredni cesta je idealni, hlavne pokud fakt presne nevis co chces, tak tim nemuzes nic uplne zkazit.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9446
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod fps » pon dub 27, 2020 18:52

Granite Gear Crown2 60l není úplně UL, ten váži přes kilo
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » pon dub 27, 2020 19:04

Fps: Ty Gregory nemají spodní vstup, to by mi asi chybělo. I když mi prodavač na to pár měsíců zpět argumentoval, že v USA už je spodní vstup dávno přežitek... moc jsem tu jeho argumentaci nepochopil, ale to je jedno. Taky jsem si všiml, že ty Gregory se hodně nabízí v bazarech, tak nevím co si o tom myslet, že se jich lidi tolik zbavují, často ještě v záruce.
To nevím, co jsi měl za batoh, že se ti na každou stranu do síťky vlezly dvě velké petky. Mě se u všech batohů do každé síťky vlezla dobře jedna 1,5L, s velkými obtížemi 2,5L.
Ale taky jsem si říkal, že těch 60L mi musí stačit, pak už je lepší přemýšlet nad výbavou, když se mi tam nevleze. Taky záleží, jak chodíš své treky ty.Pokud na nějaké krátké výpady, tak věřím, že 48L stačí. Já se snažím na trecích do civilizací zbytečně nechodit. Ale taky jde o to, že v odlehlejších oblastech nebo prostě vesničkách člověk v místních Jednotách ne vždy sežene nějaké skladné nebo lehké a výživné jídlo. Takže proto řeším ten prostor a váhu na jídlo. Že tam třeba budu muset naházet nějaké konzervy atd.

Fps Tak přes kilo má, tuším 1,2Kg. Ale pro mě to ještě do Ul patří. Když se do UL řadí i Talon. A ten Granite Gear Crown2 přirovnávají ke srovnatelné ale levnější náhradě za ten Gosamear

Mawenzi Psala jsi o nějakém UL batohu bez výztuh zad, tak jsem si tam asi dosadil, že jsi měla ten Gosamear.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4515
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mitau » pon dub 27, 2020 19:17

Ten GG by te mohl zklamat svym objemem - ice teoreticky 60l, ale hlavni komora 36 + vnejsi nezaviratelne kapsy (https://www.outdoorline.sk/en/backpacks/gossamer-gear-mariposa-60). Pro velke UL batohy muzes nabrat inspiraci taky tu. Ale z toho, co pises, bych taky sel do neceho malicko tezsiho nez GG.

Prave na jidle a vode se toho udela hodne - a casto zjistis, ze lidi nevyrazeji tak dlouho mimo civilizaci (tj. maji moznost nekde doplnit jidlo). Pak ma pro ne vetsi cenu snizovat celkovou hmotnost, protoze jidlo jim zkratka nezabere takove misto a hmotnost. Stejne tak ma kazdy jiny pristup k vode - ja naposled bral na dvoudenni prechod hrebene bez vody jen 3l, protoze se mi s vic nechtelo nosit a vim, ze to moje telo umi zvladat. Pokud radsi beres vody vic, tak se to taky projevi.

Za me u tak velkych batohu stoji za to mit nejak vyztuzena zada (nemusi byt moc) - kdyz Mariposa vazi nejakych 850g a kolem 1,1kg jsou batohy, ktere budou relane vetsi a maji vyztuzena zada, tak bych na tvoje pouziti sel do nich.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1225
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod aksam » pon dub 27, 2020 19:32

Mariposa není bez zádového systému, máš tam kovovou výztuhu, pěnovou podložku a bederák. Doporučují zatížení 16 kg, na amerických trailech ji i přetěžují a píšou, že je hodně odolná a vydrží. Pokud chceš UL batoh tak ve váze kolem kila musíš mít vybavení odladěné, aby jsi se dostal i s jídlem a pitím na těch 16 kg. Když párkrát naložíš víc tak se asi nic nestane. Pokud chceš větší zátěž, budeš potřebovat bytelnější batoh.

Svého času dělal Berghaus velký lehký batoh 80L z cordury a cca 1,5kg, ale na něj tak leda ebay.

Osobně jsem v průběhu času taky snižoval váhu batohu někde od 2,6 kg a skončil jsem u cca 1,2 kg u 60 L báglů.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1245
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod aksam » pon dub 27, 2020 19:41

Pokud chceš u Gregory spodní vstup, podívej se na model Paragon, velikosti 58 nebo 68, váha kolem 1,6 až 1,7 kg...nosnost 23 kg, možnost nastavení velikosti zad i bederáku
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1245
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » pon dub 27, 2020 19:51

Díky za tipy a zkušenosti. Ještě o tom popřemýšlím. Ten GG ale asi nebude pro mě vhodný na začátek.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4515
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mitau » pon dub 27, 2020 19:58

Berghaus - to je pravda. Ale taky ne nadarmo byl urceny na lezeni, kde mas proste vic a tezsiho materialu nez pri turistice. Pokud chce Dromedaro spodni vstup, tak by mu ten berghasu asi prisel moc puritansky (pokud si ho dobre pamatuju, uz je to par let, co jsem se na nej koukal)
Gregory - Stout nebo Paragon (podobna vaha), navic pujdou dobre preplnovat diky posuvnemu viku, ale tech 1,7kg bude asi moc. Sam jsem si poridil Stout 65 a neni to laska na prvni pohled (ale ja ho hodnotim z pohledu, ze tak velky batoh potrebuju prevazne jen v zime v horach a pak ti vadi male prezky, mensi ocka na uchyceni cepinu... coz je turistovi jedno), ale uvidim az s nim vyrazim ven
GG - pak jsem si to taky precetl. Clovek by to musel mit v ruce (a na zadech), aby rekl, jak dobrou vyztuhu do tak lehkeho batohu dali

Z tezsich variant by me lakal treba Ultrahike 60 (1,25kg). Nema posuvne viko, ale jinak vypada dobre a mike si ho pochvaluje.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1225
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod aksam » pon dub 27, 2020 20:19

Mně Gregory vyhovují ve velikosti L, mám už aktuálně čtvrtý bágl od Gregory :-) pro mně vyššího (195cm) ideál :-)

Ultrahike vypadá hezky, ale nemají velikost zad, která by mně sedla...

Na zimu od Gregoryho Alpinisto 50 by nestačil?, pěnový panel na zimu ideál...

Jinak Mariposa komplet v L a Optic 58, co aktuálně mám v L váží bez pár gramů stejně (jen Optic je bez pláštěnky a víka a má ten náhradní přehoz)
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1245
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pon dub 27, 2020 21:18

Dromedaro píše:že taháš jídlo třeba na týden. Jaký prosím používáš batoh?

Když táhnu tolik jídla /vody/, vemu 45l /Lowe Alpine Cholatse/ batoh kterej rozhodně není UL. Má 1,5kg sám o sobě, zato pevný záda a pořádnej nosnej systém, prostě je dělanej na to, aby se nesl pohodlně s takovou naloží. Ty UL batohy, který často nemaj výztuhu zad, mně nevyhovujou. Neni mi to na zádech pohodlný, je to jako takovej ten batoh z dob socíku, pytel s našitejma popruhama.
Šetřit váhu na komfortu nošení batohu může bejt dost kontraproduktivní
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8273
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » pon dub 27, 2020 21:23

aksam píše:Ultrahike vypadá hezky, ale nemají velikost zad, která by mně sedla...

To mne prekvapuje. Neni na tebe dost dlouhy? Ja jsem podle tabulek presne na hrane mezi M2 a M3 (180 cm), ale kdyz jsem zkousel obe, tak vysla jasne M2, jelikoz M3 uz koncila moc vysoko. Asi proto, ze mivam bederak trochu vys. Rozdil v delce zad byl tak 5 cm a myslim, ze to musi stacit i pro cloveka, co ma 190 - 195 cm.

Mne vyhovuje dost, ocenil bych jeste kapsu zespoda na viku, ale da se zit i bez ni. Nema ale spodni vstup, zadne zbytecne kapsy navic, proste KISS. Coz neni pro kazdeho. Zato ma ale slusna zada s kovovou vyztuhou, ktera se casem sama natvaruje presne podle zad. Nebo se ji da pomoct hned na zacatku.

Etheric píše:Šetřit váhu na komfortu nošení batohu může bejt dost kontraproduktivní

Presne tak. Ja bych batoh bez vyztuhy (idealne kovove) zad nebral.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte dub 28, 2020 4:50

Batoh bez výztuhy /tím myslím batoh s např tenkým PP plátem v zádech/ nemusí bejt nutně špatnej, třeba na rychlý výlety na jednu dvě noci, kdy nesu úplný minimum všeho. Taky záleží na litráži. Jen můj názor, ale u těch menších 25-35l batohů ta absence výztuhy nevadí. Ono v takovým batohu ani neponesu nic, kde by to mohlo vadit.
Nad 35l už je ale chybějící výztuha znát, tuplem na ty delší akce s víc zásobama. Po tejdnu cesty tělo na batoh reaguje úplně jinak než po víkendu, pohodlí batohu je na druhým místě důležitosti, hned za pohodlím bot. Však sám jsem dlouho nosil batoh 2,5kg váhy a v něm 4kg ultra výbavy, protože i přes tu mega váhu batohu mi to bylo pohodlnější, než kdybych to nesl v nějakým kilovym UL batohu
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8273
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » úte dub 28, 2020 5:20

ten ultrahike 60 se mi taky libil, kdyz jsem.ho mela doma. kapsa ve viku by mi asi chybela ale clovek si zvykne/vyresi jinak, kapsy na bederak dneska neni vubec problem sehnat.

a jak pisou kluci. batoh predevsim musi bejt fakt pohodlnej a radsi v batohu o pul kila vahy vic perfektne padnouciho nez o pul kila min a s kompromisama.

dromedaro mozna jsem psala o kestrel 48 ze jsem.ho dala pryc, ale to proto, ze sem presla na talon 44, kde me nadchly zada, ale nakonec mi uplne nesedel na 10 dni ve skotsku ze zacatku nalozenej cca 14kg, tak uz na to byl moc odlehcenej bederak, tak sem presla nakonec na stratos 50l, a en si fakt chvalim a priste uz to neudelam, ze pojedu na tyden s talonem, neni to proste ono. I kdyz kestrel mel bederak mozna jeste o neco lepsi.

taky se mi libi ty gregory a vyjimecne mi jejich batohy zadama celkem sedi, ale zas mi nevyhovujou jinak. zkousela sem si nalozenej batoh od petra koska co s nim sel cdt a lehkej peknej bagl a bederak sem mela (nadsazka) pod prsama, takze ono pak zjistis, ze je fuk, co se ti libi, kdyz ti to nesedi na zadech (napr ten ultrahike 60 - to je proste batoh na chlapa, co ma 185cm a ne na malou zenskou, i kdyz se mi hodne libil, tak totalni pruser v kombinaci zadovej system - moje zada ).
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9446
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod fps » úte dub 28, 2020 10:34

Dromedaro píše:Fps:Ty Gregory nemají spodní vstup, to by mi asi chybělo.

Gregory děla batohy i se spodní vstupem, ale dle mě je to úplně zbytečné, jezdím do přírody přes třicet let, a spodní vstup jsem nikdy potřeboval

Dromedaro píše:Fps:Taky jsem si všiml, že ty Gregory se hodně nabízí v bazarech, tak nevím co si o tom myslet, že se jich lidi tolik zbavují, často ještě v záruce.

jestli máš obavy z toho že Gregory děla špatné batohy, tak dle mě je Gregory jeden z nejlepších výrobců batohů na světě

Dromedaro píše:Fps:
Taky záleží, jak chodíš své treky ty. Pokud na nějaké krátké výpady, tak věřím, že 48L stačí. Já se snažím na trecích do civilizací zbytečně nechodit. Ale taky jde o to, že v odlehlejších oblastech nebo prostě vesničkách člověk v místních Jednotách ne vždy sežene nějaké skladné nebo lehké a výživné jídlo. Takže proto řeším ten prostor a váhu na jídlo. Že tam třeba budu muset naházet nějaké konzervy atd..

- já chodím na těžko (mám v batohu vše co potřebuji) mimo civilizaci, civilizaci se vyhýbám, civilizace je akorát při příjezdu a odjezdu vlaku, a na týden mi 48l batoh mimo zimu stačí
- konzervy jsem měl sebou naposledy tak před cca pětadvaceti lety, já vozím hlavně dehydratovanou stravu, cca 2000 kcal na den, cca půl kila jídla na den
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » úte dub 28, 2020 11:14

rekla bych, ze duvod ze gregory sou hodne na bazarech stejne jako osprey bude v tom ze sou to oblibeny znacky a lidi pak casto experimentuji s litrazi a proto jich je hodne, protoze jich je hodne mezi lidma...

urcite to nebude nekvalitou ale treba odlehceni vybavy a prechody na mensi a ul batohy
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9446
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte dub 28, 2020 17:07

Mawenzi píše:napr ten ultrahike 60 - to je proste batoh na chlapa, co ma 185cm a ne na malou zenskou, i kdyz se mi hodne libil, tak totalni pruser v kombinaci zadovej system - moje zada.

Tos mela M3? Mam 180 cm a M2 v pohode. Ale jinak jo, mensi zenska by potrebovala M1 a to Ultrahike nedelaji. Pro tebe by byl spis Wildtrek 55w, ten ma zada W1 pro zensky 153 - 165 cm nebo W2 pro 162 – 175 cm a nejspis i trochu jinak tvarovana. Zenska holt potrebuje zensky batoh ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » úte dub 28, 2020 18:06

me zensky batohy paradoxne nesedi, jenze mam zada 52cm, takze potrebuju dlouhy zada a nekteri vyrobci maj dojem, ze kdyz mas dlouhy zada ses robustni chlapisko... takze popruhy toho batohu byly asi o kilometr delsi nez ja, uchyceni mi skoro klouzalo po ramenou dolu :D vykroj na pazi sem mela pod prsama :D jo, prehanim, ale ty zada mi presne padly, narozdil od zbytku toho batohu :D Mela sem M2 zada mam dojem. z toho odkazu jsou damsky zada 45, proste slabota... proste kdyz ses zenska musis mit kratky zada a dlouhy nohy :D :D a jasne, brala bych radsi dlouhy nohy :D ackoli vymenit problem s batohama za problem s kalhotama mozna neni idealni deal

ospreye mi damsky nesedi vubec, stejne jako deutery mi nesedi damsky, gregory mi celkem sedi Mka, ospreye mam MLka jak je trochu zmensili... :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9446
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » stř dub 29, 2020 4:50

Mně byl nejmenší Ultrahike moc velkej...
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8273
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mitau » stř dub 29, 2020 9:45

To jste si oba posilali ten batoh batoh z Outdoorline a pak vraceli nebo je moznost ho vyzkouset nekde v CR?
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1225
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » stř dub 29, 2020 10:25

Outdoorline
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8273
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 29, 2020 12:37

Etheric Na ty Lowe Alpine jsem se také díval a svoji váhou mě zaujaly. Také jsem si všiml, že je mezi turisty celkem rozšířený. Jen mě tak ještě napadlo, proč zrovna ty (se svoji kilometráží a chozením po ČR) potřebuješ nosit zásoby na týden. Pokud tedy někde nejsi zalezlý na jednom místě, což píšeš, že jsi chodec, tak asi ne.A do 43L batohu si sbalíš jídlo na deset dní plus výbavu? To máš stravu pro kosmonauty? :-)Takže, když má batoh na zádech pouze plát pro zpevnění, to za nějakou výztuhu nepovažuješ? A kolik batohů ty máš? On si zase úplně každý nemůže dovolit mít sbírku batohů s rozdílem dva litry. Teda aspoň z toho co píšeš, jsem usoudil, že jich máš víc.

Mawenzi Psala jsi tam něco, volně parafrázováno: "... vadí mi nosit těžký batoh se zádovým systémem? Ano. Ale chci mít lehký batoh, ze kterého mě budou po několikadenním pochodu bolet záda? Ne. Takže radši budu nosit ten těžší, ale pohodlný. "

Fps
Když nad tím přemýšlím, tak ten spodní vstup asi není potřeba. Spíš jsem zaměnil terminologii, protože já měl na mysli spodní komoru. Ale asi taky není úplně potřeba. Jen jsem zvyklý mít to rozdělené, že některé věci dávám do spodní komory a zbytek do horní a něco do kapes. Pomáhá mi to k lepší orientaci, když hledám něco konkrétního, tak vím v které části se to nachází aniž bych musel vysypávat celý batoh. Já se ve značkách nějak neorientuji, tak je možné, že ty batohy Gregory jsou dobré. Mně se takhle vzhledově líbí. Jen soudím podle toho co vidím a co mě napadá. Např. v Alpsportu začaly minulý rok prodávat jen Gregory batohy a teď je všechny dost zlevnily, plus vidím, že se v bazarech dost často nabízí a relativně krátce po koupi. Tak mě napadlo, jestli jsou něčím specifické, že hodně lidem nevyhovují nebo stojí za prd. Jinak v ostatních ešopech také moc v nabídce nejsou. Alespoň v těch hlavních outdoorových. Ale chápu, že tam to také závisí na jejich politice atd. Jinak, pokud používáš výhradně dehydrovanou stravu, tak to potom jo.

Trochu mě překvapilo, že mě tu spíše odrazujete od UL, když i zdejší rady z fora jsou důvodem proč se po nich dívám. Bylo mi tu sděleno, že nemá smysl řešit gramy u výbavy, když mám 2,5kg batoh. Ještě jsem nad tím přemýšlel a s tou střední cestou asi chybu teda neudělám. Jen je mi líto, že neušetřím tolik g, kolik jsem myslel. Říkal jsem si, že těch 1.5 - 1,7kg je asi ještě přijatelných. Furt je tam významná váhová úspora. Ikdyž těch 1,7kg už mám pocit, že je dost, takže se spíš budu snažit najít těch 1,5. Případně méně. Ten ultrahike mě zaujal. Se svým šedesátilitrovým objemem, krásnou váhou a zádovým systémem. Jen co jsem koukal, tak u nás asi není k dostání. Což je pro mě problém. Asi by nebyl problém abych si jej objednal ze zahraničí,ale mám strach z vracení zpět nebo reklamace. A na vadné kusy jsem jako magnet. Jestli tam ve skladu mají nějaký páteční vadný kus, je vysoká pravděpodobnost, že pro moji objednávku šáhne skladník zrovna po tom jediném vadném kusu z celého skladu.

Ještě mám variantu, že pořídím batohy dva a budu volit podle cílové destinace. Jeden 60L batoh s pořádným zádovým systémem a druhý UL. Jen nevím, jestli to má smysl mít dva objemově stejné batohy. Momentálně ten batoh sháním spíše na ty delší cesty týden až čtrnáct dní. Na kratší cesty, víkendové nebo prodlouženě víkendové výpady, to neřeším. To mám minimum věcí.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4515
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod aksam » stř dub 29, 2020 15:22

Lepší bude, když se vypravíš do obchodů a batohy vyzkoušíš, nevím odkud jsi, ale Mariposu vyzkoušíš v Liberci nebo v Praze, Gregory a Lowe Alpine Praha, Brno, Ostrava, když do výběru zařadíš Osprey tak určitě i jinde. Otevřeno už je, batohy Tě vyzkoušet nechají, zátěž mají nebo si sebou vezmi vlastní věci a poznáš jestli se srovnáš...Můžeš si je objednat i domů a vybrat jeden zbytek poslat nazpět...
Rozhodnutí, který batoh je stejně jen na Tobě, tahat se s ním budeš sám... :)
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1245
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod fps » stř dub 29, 2020 15:48

Dromedaro píše:Fps
Jen jsem zvyklý mít to rozdělené, že některé věci dávám do spodní komory a zbytek do horní a něco do kapes. Pomáhá mi to k lepší orientaci, když hledám něco konkrétního, tak vím v které části se to nachází aniž bych musel vysypávat celý batoh.

tohle já řeším vaky od Sea to Summit, a jsou vodě odolný, takže nepotřebuji pláštěnku na batoh, která stejně při dlouhodobém dešti neochrání věci v batohu, kdežto vodě odolné vaky ano

Dromedaro píše:Fps
Já se ve značkách nějak neorientuji, tak je možné, že ty batohy Gregory jsou dobré.

já bych vybral batoh od Lowe Alpine nebo Crux nebo Vaude nebo Osprey nebo Gregory nebo Deuter nebo Fjällräven, akorát že Lowe Alpine, Deuter a Fjällräven nedělají moc UL batohy

Dromedaro píše:Fps
Ještě mám variantu, že pořídím batohy dva a budu volit podle cílové destinace. Jeden 60L batoh s pořádným zádovým systémem a druhý UL. Jen nevím, jestli to má smysl mít dva objemově stejné batohy.

tohle je dle mě už zbytečné, nejlehčí UL 58l vel. L váží cca 600 g, ale je to spíš pytel než batoh, dle mě je lepší nést o cca 400 g nebo 600 g navíc, slušnou váhu u do opravdových batohu má třeba už ten mnou zmiňovaný Gregory Optik 59l cca 1000 g nebo Osprey Exos 58l předchozí verze cca 1000 g nebo Vaude Zerum 48+8 cca 1100 g nebo Crux AK57 cca 1200 g, tady můžeš srovnávat, koukej taky na nosnost batohu, čim lehčí, tím má nižší nosnost
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 29, 2020 15:55

Dromedaro
aha to bylo proste spis na to, ze na nekterych miste neni chteny kazdej gram resit. Ja premyslela, z jakyho konkretniho batohu me bolely zada, ze sem ho dala pryc, ale asi slo spis o prirovnani.

treba u talon 44 se to presne potvrdilo, ten batoh je skvelej, ale na 14kg to proste nebylo ono. kdyz ale 2kg uberu, je to razem nebe a dudy. prestoze nosnost tam je a neni to o tom, ze by se batoh rozpadal, presne sem u nej vnimala tu hranici, za kterou ztratis cast komfortu tim, ze ten batoh na to neni dimenzovanej.

Proto u batohu plati co ted psal aksam. zkouset, zkouset, zkouset. a i tak se stane, ze si za rok koupis jinej, protoze zjistis, ze ta volba byla lepsi, ale ne dokonala. nekdy to na prvni dobrou nedas, ale muzes se hodne priblizit tomu idealu. a batoh o vaze cca 1,5-1,7kg a litrazi 60l bych brala jako v pohode zlatou stredni cestu.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9446
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mitau » stř dub 29, 2020 16:06

Nedoporucovani UL bude tim objemem. Ja kdyz se snazim, tak se na tyden zabalim do Talonu 44 (az me to prekvapuje). Nejsem extra UL, ale kdyz mam dany objem batohem, tak se proste uskromnim (a v mem pripade usetrim kilo oproti vetsimu batohu). A na ten objem je to super batoh. Kdyz ale pises, ze nevis, jestli ti bude 60l stacit (jidlo na vic dni, neomezovani se vodou apod), tak se dostanes do kategorie, kde se uz hodi pevnejsi zada. Stejne tak te budu varovat, ze litraz je kupodivu dost subjektivni, tak abys nebyl prekvapen velikosti Mariposy (na zivo jsem ji ale nevidel, treba ma fakt vyuzitelnych 60l)
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1225
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mitau » stř dub 29, 2020 16:12

Taky jsem mel nekdy Talon 44 moc tezky ale nevim, kolik tehdy vazil. I tak mi to ale za to stalo, protoze jsem cekal, ze vetsinu doby bude lehci (jidlo se sni, piti pujde optimalizovat). Neumim rict, kde je hranice.

Chapu, ze kdyz mas ted Doldy 75l, tak se ti tezko urcuje, jak moc minimalisticky batoh je ti jeste prijemny. I to je individualni - bracha uznava, ze jeho Deuter je tezky, ale na tezsi naklad mu vyhovuje. Ja radsi usetrim kilo na batohu za cenu objektivne horsiho zadoveho systemu na velke vahy. Je to i o tom, kolik vahy chces nosit na ramenou a kolik na bocich. Me je zkratka mekci bederak tak nejak prijemnejsi a lip se mi s nim chodi rychle nebo v narocnem terenu.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1225
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod bonatius » stř dub 29, 2020 16:12

@ Dromedaro:
skus sa pozriet aj na batohy od firmy Thule

https://www.thule.com/cs-cz/backpacks/h ... -_-3203532
s tymto batohom som sa pat dni tulal v Alpach. Bol som na tazko. Miesto stanu som mal celtu. Jedlo na sest dni a este som mal miesto. Kdezto na trojdnovku do Rychlebskych hor som sa do Osprey Kestrel 48 nevedel zbalit.
Mal som aj Gregory Paragon 48, ale vratil som ho. Spodnu komoru ma velmi uzku, ledva som do neho zbalil spacak Panyam 450. Do spodnej komory Thule Alltrail vpohode dam spacak aj so spacimi vecami.

Ak chces vacsi batoh, pozri si aj ine modely od Thule.
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 29, 2020 16:27

Mawenzi Ano, už konečně začínám chápat, že je to o tom, kam chce člověk v tom UL vybavení zajít. Že když nekoupí zrovna tu nejlehčí věc, tak to nemusí být chyba.

fps
Koukal jsem na ty Gregory z tvého odkazu a to jsem nevěděl, že jsou na tom s váhou tak dobře. Konkrétně ten tvůj z odkazu má pěknou váhu. A taky jsem "rád", že jsem prošvihl tu slevovou akci v Alpsportu a většina batohů je pryč nebo už není moje velikost ](*,) Ty slevy jsou pěkné. Já co jsem prohlížel dříve ty gregory v jednom obchodě, tak oni tam měly vystavené jen ty Gregory, které měly tvar V. Já si udělal představu, že ony jsou všechny takové.
Batoh Osprey jsem měl a podle mínění ostatních mi ten jejich systém nesedí. Podle toho, jak jsem zde popisoval své obtíže s ním. Koukal jsem na nějaké Deutery a tam bych také našel něco okolo 1,6g - 1,7g. Ale kamoška si zrovna nějaký Deuter koupila. A na mě ten batoh působí dost těžkotonážně. Zbytečně robustně. A to má ještě menší litráž než sháním. Ale je s ním hodně spokojená. Co jsem tak koukal na ty vaše doporučované batohy, tak myslím, že nějaký do 1,5Kg seženu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4515
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 29, 2020 16:32

Mitau
Až na to vaše upozornění jsem dohledal, že ona ta Mariposa opravdu nemá vnitřní objem 60L, ale že do toho započítávají i kapsy... Tak to už vůbec nevím, jestli by mi vyhovovalo a stačilo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4515
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » stř dub 29, 2020 16:52

@Dromedaro: tak na týdenní výlet po ČR občas nesu jídlo na celou dobu. Jelikož města minu a vesnický Jednoty maj otvíračku že mi to blbě vychází s trasou a časem, buď bych musel čekat nebo jdu pozdě,...ve svátek a o víkendu koupíš prd...nebo kvůli nákupu musíš zacházet... Někdy to tak holt vyjde i v ČR, ale většinou tu není třeba nosit jídlo na víc jak 3 dny.
Strava pro kosmonauty :mrgreen: říká se tomu lyofilizovaná strava ;) a ten zbytek taky vybírám s ohledem na hmotnost/výkon/chuť. A ano, sbalim se se vším všudy a jídlem na týden do 45l. Na tebou tázaných 10 dní bych to tam taky dostal.

Plát v zádech je dostatečná výztuha. Pro batoh 25 nebo 35l ano, pro ten větší kterej víc napakuju už to chce pevnější záda.
Mám batohy 25, 35 a 45. Stačí, míň ani víc nevyužiju
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8273
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Treking