Light Backpacking - turistika nalehko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod martinnakole » pon pro 30, 2013 10:15

Na tý kritický hmotnosti nejspíš něco bude, celkem by tomu odpovídal i ten graf z nalehko. Jen pak nevim, jak je možný, že se u mě ta hranice pohybuje asi někde okolo 20 kg. :roll:
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod hlp3 » pon pro 30, 2013 11:16

@dudy

V pozdním podzimu, zimě a brzkém jaru vařič rozhodně ano, ale v teplém období roku by se to snad dalo zvládnout i bez něj ne?

@martinnakole

Kolik je tvoje hmotnost, kolik vážíš?
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod martinnakole » pon pro 30, 2013 11:37

hlp3 píše:@martinnakole

Kolik je tvoje hmotnost, kolik vážíš?

Právě že jsem hrozně hubenej. Něco málo přes 65 kg při 175 cm. Ale těžkej baťoh mi v zásadě nijak nevadí a nějaký kilo dvě tři navíc prostě nepoznám.

hlp3 píše:V pozdním podzimu, zimě a brzkém jaru vařič rozhodně ano, ale v teplém období roku by se to snad dalo zvládnout i bez něj ne?

K vaření a nevaření - taky hlasuju pro vařič. Jíst sušenky a rohlíky s paštikou se podle mě víc jak dva dny v kuse nedá, ani v létě. Do hospody se mi kolikrát nechce (hlavně při sólo akcích), takže prostě nezbejvá, než si večer uvařit. Syrovej ten kuskus jíst nebudu. Navíc mám občas pocit, že když si takhle vařim jednoduchý jídla sám, tak je to kolikrát zdravější a výživnější, než cokoliv z hospody.
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod hlp3 » pon pro 30, 2013 11:55

Tak s tou váhou je to divný, očekával jsem že 120 kg chlap ten batoh ani neucejtí, ale při tvé váze bych ten batoh určitě cítil.

Když to přepočítám, pak v mém případě by ten batoh měl vážit 24,6 kg, fuj... (65 / 20 = 3,25; 80 / 3,25 = 24,6). Ovšem mám nadváhu, takže ty kila co nosím navíc se taky projevují...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod deu » pon pro 30, 2013 12:32

Honit gramy a přitom mít vanu mi nešlo moc k sobě,takže s odlehčováním výbavy šlo dolů i deset kilo zbytečnýho sádla proložené běhaním a to už znát je :-). Navíc je to nejlevnější cesta k odlehčení.Takže pánové nejdřív sádlo potom titan ;-)
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 586
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Usa

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod hlp3 » pon pro 30, 2013 12:40

:lol:

Edit : To mě přivádí k myšlence, proč sebou vlastně nechci tahat to vaření... S těma Mkcal co mám v tukových zásobách vlastně ani vařit nemusím... :oops: Ne vážně, potřeboval bych se z 80 kg dostat tak na 70 kg, při výšce cca 170 cm to bude snad ok...
Naposledy upravil hlp3 dne pon pro 30, 2013 14:17, celkově upraveno 2
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod budo » pon pro 30, 2013 12:58

deu :supz:

martinnakole: zalezi na koncicce, to je jasny. I lehkej stihlej clovek muze snadno nosit tezkej batoh, pokud ma super kondicku. Treba kdo trenuje bojova umeni, muze byt lehkej, stihlej a presto sakramentsky namakanej
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod fps » pon pro 30, 2013 13:38

dudy píše:Mně by taky zajímalo, jak se dostat s krámama na měsíc a dýl, při plné soběstačnosti pod šest kilo.

a co sebou mít jenom jedny náhradní věci na sebe, a prát si
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod fps » pon pro 30, 2013 13:53

dudy píše:Co bych eště vokrouhal fakt nevim.

-316g hole, -50g hygiena+ručník, -189g lékárníka, -86g KPZ = -641g
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod fps » pon pro 30, 2013 14:05

martinnakole píše:Mně právě přijde, že mnohem víc záleží na tom, jakou má kdo fyzičku, než na hmotnosti baťohu.

samo že prvotní je jakou máš fyzičku, ale když já mam okolo 10kg, tak je vše v pořádku, ale jak už je to okolo 15kg, tak to už je špatné, nato mi nestačí ani moje cca třicet let udržovaná fyzička, a projeví se to hlavně na horách
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » pon pro 30, 2013 17:33

fps píše:
dudy píše:Mně by taky zajímalo, jak se dostat s krámama na měsíc a dýl, při plné soběstačnosti pod šest kilo.

a co sebou mít jenom jedny náhradní věci na sebe, a prát si

Zkus citovat i dál, prosím:
dudy píše:.....Na měsíc a dýl už je potřeba brát např. hadry dvakrát až třikrát i když budu prát tak nechci čekat nahej, až mi to uschne. Dyž prochčiju, tak se chci převlíct do suchýho......

Jak bys řešil situaci, kdy si vypereš a v suchejch hadrech zmokneš jako prase, nebo sletíš do potoka?
Pudeš dál nahej?
Co když zakopneš, padneš do roští a z jedinejch kalhot sou krvavý cáry.
Zbytek dáš v trenclích?
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » pon pro 30, 2013 17:50

fps píše:
dudy píše:Co bych eště vokrouhal fakt nevim.

-316g hole, -50g hygiena+ručník, -189g lékárníka, -86g KPZ = -641g

Hole - na ty stavím stan. Někdy je pravda neberu a klacek na vopírání i podporu pod plachetku ulomim v lesejku, ale jak kdy.
Hygiena - to je pravda, na tý sem schopnej ušetřit i 182g, páč se tři dny nemejt, mi fakt problém nedělá.
KPZ - bez tý nechodim a vosm deka je fakt prd.
Lékárna - jestli chodíš bez lékárničky je to tvoje věc, nicméně já to považuju za zásadní nedostatek.
Dyk nemusí jít jenom o Tvoje vodřený kolínko.
Už sem se nachomejt i k úrazům jinejch a dost sem ty vostatní jelita co tam stáli s holejma rukama proklínal.
Abych kvůli ušetřenejm dvaceti dekům musel někomu (nebo i sobě) vomotávat votevřenou zlomeninu smradlavou roztrhanou košilí a pak eště klepal kosu mi za to fakt nestojí.
A voni i takový bolavý zuby můžou zkazit pospáníčko.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod hlp3 » pon pro 30, 2013 17:59

Indy píše:To, ze se celkem zpravidla VZDY hlinikove nadoby z potravinarskych duvodu zevnitr lakuji, aby napoj nereagoval s timto velmi reaktivnim kovem (coz by vedlo ke zmene chuti kterou by poznal KAZDY), a ze ten lak zcela urcite neustoji vyssi teplotu (pri vzniku zcela fujtajbl zplodin) vas paka predpokladam naprosto nezajima.


Copak je v tom potravinářském laku tak závadného?

A opravdu se to začíná uvolňovat při pouhých 100°C?
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Indy » pon pro 30, 2013 18:22

1 - utfg.
2 - jakmile tam das potraviny, snih nebo proste to nebude zcela smoceny vodou, neni problem to pripalit. muze stacit chvili nemichat. nikdy se ti nepripekl obsah v hlinikovym esusu? jinak cim vyssi nadoba, tim je to horsi. dopad toho pripeceni je ze nejses na 100c, ale klidne na 2-300C a jen malo polymeru tohle snese. a opet jen velmi malo polymeru nema toxicky zplodiny. jen PE a PP je nemaj, a ty tam nejsou.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod hlp3 » pon pro 30, 2013 18:28

Ok, takže pokud se v těchto ultralehkých lihových setech bude vařit jen voda, je to ok?

Nepředpokládám, že by výrobci těchto ultralehkých setů je stavěli na nějaké vyvařování a záměr byl zcela jasný, přivést k bodu varu vodu a tou pak zalít instantní nudle.
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Indy » pon pro 30, 2013 18:30

ale pokud budes tavit snih uz celkem riskujes.

vem jednu plechovku od piva a vypaluj ju, a pricichni. to ti napovi.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod hlp3 » pon pro 30, 2013 18:38

Samozřejmě, pokud bych někdy tavil sníh, na dno naliji nepatrně vody, čímž se dramaticky zlepší přenos tepla, ale to snad každý dělá ne?
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod deu » pon pro 30, 2013 18:42

Ultralehké sety na líh z plechovek od piva nejsou na rozpouštění sněhu stavěné už z toho důvodu,že tavit sníh na lihu se nevyplatí,slouží jen k přivedení vody do varu.V klasickém kastrůlku se dá i uvařit,ale že by někdo vyvářel v plechovce od piva jsem neslyšel.
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 586
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Usa

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Indy » pon pro 30, 2013 18:50

dela to zejmena ten kdo tu vodu ma, ze.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod scinkk » pon pro 30, 2013 18:52

Tady se to nejak rozjelo a jeste nekolik temat zaroven :)

add vaha batohu:
podrobim to dalsimu zkoumani :), ale za me zatim vicedenni akce jsem loni chodil 35 km denne, abych mohl bezproblemu druhy den pokracovat (driv jsem chodil s o dost tezsim na o dost kratsi vzdalenost :). Jednodenni jsem v lete chodil 40-50 km, ale je fakt, ze nevim, zda jsem nekdy sel na dalsi vejlet hned druhy den a kolik bych dal - rozdil v batohu odhadem tak tri kila.
Ono je tam vice promennych, ono cim vetsi prevyseni a klesani, tim je tezsi batoh asi vic znat. Ale uz se mi taky stalo, ze jsem mel naplanovany 40km kolecko, a po par km jsem se rozhodl udelat jen 20km kolecko, proste ten den bylo neco spatne :)
Ale obecne mam na ramenou vzdy radsi co nejmene, beru to tak, ze ta zatez na zadech, ramenou neni pro telo nic prirozeneho, takze cim, mene tim lepe :)
Na hmotnosti cloveka podle me moc nezalezi - zalezi spis na mnozstvi svalu (procentualne) a i na typu a spravne vytrenovanosti svalu - hadam ze kdejaky "kulturista" by padl v polovine cesty na Snezku :)

Vareni: je to dost individualni, ja si taky radsi uvarim nez jit do hosposdy, pri solo akcich jsem radsi v "civilizaci" co nejmene :) Navic - utaborit se a uvarit si (vcetne caje) -to je takovy maly obrad :) Ale zalaze na delce treku, obcas poradny jidlo z hospody pijde opravdu vhod.

Lekarnicka - lekarnicku beru s sebou vzdy (150 g)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod scinkk » pon pro 30, 2013 18:58

Jinak to litrovy pivo v Tecsu maji, dnes jsem jednu plechovku koupil, mozna z toho vyrobim nejaky stojanek ci zavetri.
Nadobu na vareni vody z toho delat nebudu, me staci i teoreticke riziko a uz na to dlabu, jsem takovej paranoidni co se meho zdravi tyce :)
Uz takhle bych normalne nezalival TL varici vodou v zip locu, ale kdyz rikate ze PE a PP jsou v pohode, tak to zacnu praktikovat :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » pon pro 30, 2013 19:05

To je furt litrový pivo z Tesca a co z toho vyrobíte.
A jak chutná to pivo se nedozvim.
Já že kdyby bylo dobrý, tak bych vám moh vyrábět plechovky.
:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod budo » pon pro 30, 2013 19:09

to jedno bylo dánský - jistě špatný nebude
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod deu » pon pro 30, 2013 19:33

je to ležák,ale Plzeň to není, podobná chuť jako spousta levnějších německých plechovkových ležáků,takže za mě ne
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 586
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Usa

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod fps » pon pro 30, 2013 20:11

dudy píše:Jak bys řešil situaci, kdy si vypereš a v suchejch hadrech zmokneš jako prase, nebo sletíš do potoka?
Pudeš dál nahej?

peru zásadně večer když dojdu na místo kde budu spát, a do rána je vše suché
dudy píše:Co když zakopneš, padneš do roští a z jedinejch kalhot sou krvavý cáry. Zbytek dáš v trenclích?

za cca 30 let co jezdím do přírody se mi to ještě nestalo, a pochybuji že se to někdy stane, to bych pak musel mít všechno zdvojené
dudy píše:KPZ - bez tý nechodim a vosm deka je fakt prd.
Lékárna - jestli chodíš bez lékárničky je to tvoje věc, nicméně já to považuju za zásadní nedostatek.
Dyk nemusí jít jenom o Tvoje vodřený kolínko.
Už sem se nachomejt i k úrazům jinejch a dost sem ty vostatní jelita co tam stáli s holejma rukama proklínal.
Abych kvůli ušetřenejm dvaceti dekům musel někomu (nebo i sobě) vomotávat votevřenou zlomeninu smradlavou roztrhanou košilí a pak eště klepal kosu mi za to fakt nestojí.
A voni i takový bolavý zuby můžou zkazit pospáníčko.

jenom jsem ti radil kde ušetřit deka, já nenosím cca "30 let co jezdím do přírody" ani jedno, mam jenom multivitamin + multiminerál, imidum, ibuprofen, pro někoho je i 275g hodně, pro mě ne, já cílím váhu na cca 10KG
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod martinnakole » pon pro 30, 2013 20:51

fps píše:a co sebou mít jenom jedny náhradní věci na sebe, a prát si

dudy píše:.....Na měsíc a dýl už je potřeba brát např. hadry dvakrát až třikrát i když budu prát tak nechci čekat nahej, až mi to uschne. Dyž prochčiju, tak se chci převlíct do suchýho......

To je to samý, ne? Tak o čem se dohadujete? :roll:
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » pon pro 30, 2013 21:01

fps píše:peru zásadně večer když dojdu na místo kde budu spát, a do rána je vše suché

Tý brďo, jak to děláš? :shock:
To já ti normálně zmoknu a dyž furt ščije, tak to neusušim ani za tři dny a tři noci a pak si beu zpravidla to míň mokrý. Usušit hadry ve stanu v kerym aspoň nedojí, se mně v 90% vlhkosti luftu ňáko nedaří.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod axi12 » pon pro 30, 2013 21:15

Má někdo tyto kolíky - MSR Carbon Core? Uvažuji o nahrazení origo ferrino kolíků, které se hned ohnou. Bohužel ale čtvercové, co dodávali s Hubba Hubba vůbec nedělají, tak přemýšlím nad těmito. Váha 5,75g/kolík taky není vůbec špatná...
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod hlp3 » pon pro 30, 2013 21:19

V tom co se tu řeší je tolik proměnných veličin (nížina/hory, teplo/zima, vlhko/such, jaro/léto atd.), že to vyřešit ani nejde a v podstatě každý má pravdu...

Prostě někomu to schne, někomu neschne. Někdo nosí věci "co kdyby" a někdo prostě do potoka nepadá, každý to dělá tak, jak mu to funguje a jak umí...

P.S.: Jinak já peru zásadně v teplém období roku a v teplém dni tak, aby to za dvě, tři hodinky uschlo... Jo a používám oblečení co ani po týdnu nesmrdí, takže praní zas tak často neřeším...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod martinnakole » pon pro 30, 2013 21:29

hlp3 píše:V tom co se tu řeší je tolik proměnných veličin (nížina/hory, teplo/zima, vlhko/such, jaro/léto atd.), že to vyřešit ani nejde a v podstatě každý má pravdu...

Mně teda přijde, že fps s tou svou pravdou přehání :P
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

PředchozíDalší

Zpět na Treking