Evidence prošlých tras

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Tomas » ned pro 25, 2022 15:26

Mně stačí orientační údaj. Mapy.cz i Garmin dávají co dávají a Garmin ještě trochu líp (jak je výše k vidění). Jsou to pro mě za den tři stisky tlačítka a mám zaznamenanou trasu s pro mě dostatečnou přesností.

A tím pro mě příběh končí. Nejsem geodet (i když jsem často pomáhal) a ani fanda excelu. Jsem pragmatik a radši jsem venku.

Zároveň nejsem fanatik a jsem schopen říct že Garmin dělá špatně hromadu věcí v tom všem co dělá. Mám doma celkem 5 věcí od Garminu a pořád mi to připadne jako nejfunkčnější řešení (a dlouho ještě asi bude).
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Etheric » ned pro 25, 2022 16:31

Locus určitě nebudu používat jako mapu - narozdíl od mapy.cz tam chybí informace a fotky, to je zásadní mínus
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Tomas » ned pro 25, 2022 17:40

U nás mapa + informace jsou jen mapy.cz (ale třeba na recenzi hospod v menších městech vytáhnu i google maps). Nic lepšího neexistuje a dlouho nebude. Vůbec vzhledem k tomu, že aplikace je zdarma a podporuje offline mapy, atd.

Prakticky ta aplikace nemá ve světě konkurenci (a i co se týče používání map v zahraničí). Spousta lidí odjinud se mě na to během let ptala, co to mám za skvělou appku, že tam mám i u nich podrobný mapy v telefonu.

A pak to vždycky tak trochu zahřeje, když za čas někdo z nich pošle nějákou trasu a screenshot nebo odkaz na mapy.cz.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » pon pro 26, 2022 3:30

oodoow píše:Podle mě garmin nebo kterýkoli výrobce ví nejlíp, kde má záznam jejich zařízení slabiny. Tím pádem na to můžou ten vyhlazovací software přímo napsat.

To je... nemistny optimismus ;-) Zamyslel ses nekdy nad tim, jak bys to delal? Ja jo a dost. Je to hodne slozity problem a se spatnymi daty v zasade nemozny. Protoze neni jak odlisit, co je teren a co je chyba. Proto se snazim zjistit, jak jsou zdrojova data dobra nebo spatna.

Z ovalu vyse prekvapive vyplynulo, jak na tom Garmin s vyhlazovanim je. Ne z vysky, ale z delky. Na 15 ovalech napocital delku 16. To teda nic moc a mereni prevyseni je narocnejsi problem s vetsi chybou.

oodoow píše:Na raw datech samozřejmě záleží, ale ne tolik pokud je ten sw dokáže vyhladit. Pak je to jenom zajímavost.

Jenze my nevime, jestli je dokaze vyhladit. To se snazim zjistit.

oodoow píše:Co se týče převýšení v terénu, tam prostě nikdy nezjistíš přesně kolik ta která trasa doopravdy má převýšení. Mně osobně stačí hrubý odhad, na to k čemu to potřebuju je to úplně v pohodě. Pídit se po absolutně přesných číslech je nesmysl.

Nic jako absolutne presne cislo tady neexistuje. Protoze paradox delky pobrezi. Pro mne je podstatne, aby zmerene prevyseni melo nejaky vztah k realite a nebyla to ze znacne casti kumulativni chyba vyskomeru. O cemz zatim nejsem presvedcen. Nevadi mi, kdyz je prevyseni o neco mensi, protoze se kvuli delsimu intervalu zahladi mensi terenni nerovnosti, ale vadilo by mi, kdyby bylo o 10 a vice procent vetsi, pricemz u neceho mam podezreni, ze to muze byt klidne i 30 % a vic.

Tomas píše:Jsou to pro mě za den tři stisky tlačítka a mám zaznamenanou trasu s pro mě dostatečnou přesností.

Nekdo si vystaci s malem, nekdo ne ;-) Jak muzes vedet, ze je to dostatecna presnost, kdyz nevis, jaka je? Nechces se tim zabyvat, fajn, ale pak je na miste si priznat, ze mas napocitana hausnumera a kdyz ti to za rok napocita 100k prevyseni, tak to muze byt realne jen 60.

Tomas píše:Jsem pragmatik a radši jsem venku.

To se prece nijak nevylucuje. Ja jsem pragmatik a proto slepe neverim cislum, ktera lezou z krabicky.

Tomas píše:Prakticky ta aplikace nemá ve světě konkurenci (a i co se týče používání map v zahraničí).

Zas zalezi na pouziti. Pro mne je v Alpach nepouzitelna a realne by byla i nebezpecna. Protoze jejich mapy a free mapy nejsou dostatecne ve vysokohorkem terenu. Takze bud Locus s naskenovanyma AV mapama nebo primo AV aplikace. Pripadne v Itali aplikace Tabasca apod. Protoze pro mne jsou primarni mapy, aplikace je jen neco, co je umi zobrazit a ukazat, kde na mape jsem.

Prihodu s mladochy pouzivajicimi podobnou aplikaci jsem napsal tady: viewtopic.php?p=500825#p500825
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Tomas » pon pro 26, 2022 10:55

mike píše:Jak muzes vedet, ze je to dostatecna presnost, kdyz nevis, jaka je?

Jak můžeš tvrdit, že je něco nepřesné když nevíš jak je to nepřesné ? Jak je to tedy nepřesné ? Pokud je rozdíl mezi mapama.cz a výstupem z tohohle do 10% (což je u mě ve 100% případů), je to pro mě akceptovatelné. Podotýkám, že mapy.cz jsou pro mě kvalitativně akceptovatelný vstup.

mike píše:To se prece nijak nevylucuje. Ja jsem pragmatik a proto slepe neverim cislum, ktera lezou z krabicky.

Vylučuje, protože jedinou alternativou pak nejspíš zůstává s sebou nosit teodolit a pečlivě měřit převýšení na aktuální trase a doma to ještě projet v excelu, ale to je z mého pohledu (nevím jak u tebe) silně nepraktické.

Jiné, dostatečně praktické řešení jsi nám zatím v tomto vlákně (kromě miltantního hejtování Garminu) bohužel nenabídnul. Tak zkus být prosím trochu konstruktivní a navrhni řešení, abychom se nemuseli spokojovat s málem :wink:

Jinak podotýkám, že jiný výrobce který umí chytré hodinky, GPS/cyklopočítač + senzory, atd. a dává to do jednoho balíku není.
Naposledy upravil sobb dne pon pro 26, 2022 17:07, celkově upraveno 1
Důvod: zrušeny vnořené citace
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Zdéňa » pon pro 26, 2022 11:01

Ok, takže jsem zkusil ovál. 10x250 metrů. Suunto 9 (druhý obrázek) a Samsung S22 (první obrázek). V samsungu jsem použil k záznamu aplikaci Strava.

Když si stáhnu GPX tak mi Suunto ukáže nastoupaných 12 metrů, údaj ze Samsungu zůstává stejný.
Pošlu mike ty dva gpx údaje, aby na to mrknul.

Mě z toho vyplývá: Suunto jsou pro mé potřeby skvělý. Mám vyzkoušeno, že na mých trasách mi to převýšení měří skvěle. Vždy téměř stejně a pokud jdu z 522 m n.m. do 624 m n.m. jen do kopce, tak mi to prostě hodí převýšení 100-105, což mi stačí.
Samsung je docela nepoužitelný (vůbec ho ale na to nepoužívám), nedá se na tu výšku asi spolehnout ani jako zálohu. Jedině že bych nechal Stravu to přepočítat. Zkusím později.
Přílohy
SamsungS22.JPG
SamsungS22.JPG (28.79 KiB) Zobrazeno 8938 krát
Suunto.JPG
Suunto.JPG (32.91 KiB) Zobrazeno 8940 krát
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod apuka » pon pro 26, 2022 16:18

Tomas píše:Jak můžeš tvrdit, že je něco nepřesné když nevíš jak je to nepřesné ? Jak je to tedy nepřesné ? Pokud je rozdíl mezi mapama.cz a výstupem z tohohle do 10% (což je u mě ve 100% případů), je to pro mě akceptovatelné.
Tvoje otazka je one cem jinem nez mikova.

Povodne cela debata vznikla ohledne mereni rocni trasy Etherica, aby vedel, ze splnil "podminky" vzdalenosti a prevyseni. Coz vypada, ze zadnym telefonem ani hodinkami "jen tak" s dostatecnou presnosti neudela. S automatickym vyhlazovanim ani pomoci SRTM da taky ne.
Na zaklade mereni z konkretnich veci mike hleda, jestli nenajde indicie, jestli se da zjistit prave nejaky konkretni odhad nepresnosti nebo jestli je to total nahodne a neresitelne.

To je fakt neco uplne jineho nez "pro Tebe dostatecna presnost". A 10% rozilu je tady opravdu hodne.

BTW, presnost map.cz na pregyseni je dostatecna na mnohe ceske oblasti, ale je uplne mimo pri hodne clenitych trasach, hlavne mimo znacek a cest, ve volnem terenu - i v CR.
Naposledy upravil sobb dne pon pro 26, 2022 17:03, celkově upraveno 1
Důvod: zrušena vnořená citace
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » pon pro 26, 2022 16:25

Pratele, mohli byste se mirnit s tema vnorenyma citacema? Na iShitu vam to neopravim. Dekuji.

Ze stejneho duvodu zareaguju az z pozdeji z PC.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Tomas » pon pro 26, 2022 16:47

apuka píše:To je fakt neco uplne jineho nez "pro Tebe dostatecna presnost". A 10% rozilu je tady opravdu hodne.

BTW, presnost map.cz na pregyseni je dostatecna na mnohe ceske oblasti, ale je uplne mimo pri hodne clenitych trasach, hlavne mimo znacek a cest, ve volnem terenu - i v CR.

S těma 10% jsem ustřelil, je to reálně miň, tak do 2% ať vezmu jakékoliv GPX co tady mám.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » pon pro 26, 2022 23:47

Tomas píše:Jak můžeš tvrdit, že je něco nepřesné když nevíš jak je to nepřesné ?

Viz apuka. Plus zkusenosti. Treba vyse testovany Garmin Oregon jsem otestoval na celodennich trasach a presto, ze ma barometricky vyskomer, byly vysledky tragicke (chyba pres 30 %).

Tomas píše:Podotýkám, že mapy.cz jsou pro mě kvalitativně akceptovatelný vstup.

Pro mne jsou resp. byly (vypada to, ze se neco zmenilo) akceptovatelne v beznem terenu u nas, ale ve vyskove clenitejsim terenu (Alpy, ale i Ceskosaske Svycarsko) ani nahodou.

Tomas píše:Vylučuje, protože jedinou alternativou pak nejspíš zůstává s sebou nosit teodolit a pečlivě měřit převýšení na aktuální trase a doma to ještě projet v excelu, ale to je z mého pohledu (nevím jak u tebe) silně nepraktické.

He? Dalsi extremista? Alternativa jsou hodinky s dobrym barometrickym vyskomerem a rozumne nastavenym vzorkovacim intervalem. Mam takove uz 20 let od Suunta. Druhe, ale uz i ty pomalu odchazeji, nezachazim s nima zrovna v rukavickach, a tak zacinam koukat po nahrade.

Jinak je alternativa Locus na mobilu s dobrym barometrickym vyskomerem. Muj LG G6 funguje docela uspokojive, problem je jen vydrz baterky, jeden den logovani mi staci jen u nas. Jeste ho tedy ceka test na ovalu, jsem celkem zvedavy.

Tomas píše:Tak zkus být prosím trochu konstruktivní a navrhni řešení, abychom se nemuseli spokojovat s málem

Zatim jsem ve fazi analyzy dostupnych moznosti, to bys snad jako programator mel znat :P

Tomas píše:Jinak podotýkám, že jiný výrobce který umí chytré hodinky, GPS/cyklopočítač + senzory, atd. a dává to do jednoho balíku není.

Jak uz jsem psal vys, pro mne je primarni mereni vzdalenosti a prevyseni. Vsechno ostatni je nice to have a obejdu se bez toho. Pokud je pro nekoho nejpodstatnejsi, ze zmackne tlacitko, vypadne nejake cislo a automaticky se nasdili nekam na web, tak ho tahle diskuse samozrejme nemusi zajimat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » pon pro 26, 2022 23:52

Zdéňa píše:Pošlu mike ty dva gpx údaje, aby na to mrknul.

Super, diky, kouknu na ne. Mozna az zacatkem roku, jelikoz ted nemam svuj pocitac a software.

Zdéňa píše:Samsung je docela nepoužitelný (vůbec ho ale na to nepoužívám), nedá se na tu výšku asi spolehnout ani jako zálohu.

To uz je druhy takovy report, Samsung S22 bych tedy z pouzitelnych moznosti vyradil.

Zdéňa píše:Jedině že bych nechal Stravu to přepočítat. Zkusím později.

Jak jsem psal vys, garbage in, garbage out, z hovna bic neupletes ;-) Mizerna data muze akorat nahradit nejakym modelem, coz je pouzitelne v jednoduchem terenu, ale v clenitem ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Zdéňa » úte pro 27, 2022 7:45

Ano, ale mě by asi nikdy nenapadlo používat telefon na záznam trasy. Už jen kvůli baterce a tomu, že telefon by měl být vždy nabitý. Maximálně jako záloha kdyby mi odešly třeba hodinky.
Popravdě bych takovou nepřesnost nečekal. Speciálně u relativně highend modelu. Jsem asi dost rozmazlený těmi Suunto, které, jak říkám jsou neskutečně přesné. Jediné kdy mě zradily, když jsem je měl pod primaloft bundou, to pak (asi kvůli vlhkosti) měří dost kraviny v nastoupaných metrech.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Tomas » úte pro 27, 2022 10:23

mike píše:Jo, z modelu jsou vzdycky orientacni, ale v jednoduchem terenu byvaji docela dobre. Az sezenu ta SRTM data, tak to zkusim. Jestli nekdo vite, jak na ne, tak dejte vedet, at to nemusim hledat :)

Ještě se vrátím k tomuhle - SRTM není všespásné a ve členitém terénu je ti víceméně taky k ničemu. Si představ, že más grid 30x30m a pro něj uvedenou výšku. Vertikální odchylka max. 16m údajně. Pak je další faktor hranice těch jednotlivých segmentů toho gridu. Jdeš někde po úzkým hřebeni a budeš z něj mít GPS záznam trasy. Pokud nemáš barometrický výškoměr a jen body, tak si aplikace co počítá převýšení musít vybrat segmenty pres který jsi šel a z toho vypočítat převýšení. V nejhorším případě segmenty hraničí na tom úzkým hřebenu a aplikace vezme svahy (který logicky budou mít menší elevaci). Naopak při chůzi po absolutní rovině v otevřeným terénu a při vstupu do lesa ti taky vzniká výškový rozdíl o stromy (je to radarové měření a odraz od vršku stromů se bere v tom případě jako ta rovina po který jdeš). Totéž se děje v zástavbě (nevím jak je na tom segmentu prešně interpolovaná výška), ale pokud budu mít úzký chodník mezi vysokýma budovama, bude výsledek podobně nepřesný.

mike píše:Viz apuka. Plus zkusenosti. Treba vyse testovany Garmin Oregon jsem otestoval na celodennich trasach a presto, ze ma barometricky vyskomer, byly vysledky tragicke (chyba pres 30 %).

No a zjišťoval jsi proč ? Možných faktorů je několik. Hlavně správná kalibrace výškoměru na začátku a pak v průběhu dne při změnách počasí (a tím pádem tlaku, nevím jak to má ten daný typ řešené), ale pokud je tam nastavená třeba automatická kalibrace z DEM, tak to tohle může dělat.

mike píše:Pro mne jsou resp. byly (vypada to, ze se neco zmenilo) akceptovatelne v beznem terenu u nas, ale ve vyskove clenitejsim terenu (Alpy, ale i Ceskosaske Svycarsko) ani nahodou.

Někde asi jo, někde ne. Logicky to v členitým terénu bude horší. Je si třeba uvědomit, že ten elevační podklad bude sesbíraný z různých zdrojů - v lepším případě asi nějáké lokální geodetické mapy, v horším něco jako SRTM. Tak či onak ten výstup z toho bude spíš orientační (ale já to beru, protože na absolutní přesnosti nelpím, protože bude v praxi špatně dosažitelná).

mike píše:He? Dalsi extremista? Alternativa jsou hodinky s dobrym barometrickym vyskomerem a rozumne nastavenym vzorkovacim intervalem. Mam takove uz 20 let od Suunta. Druhe, ale uz i ty pomalu odchazeji, nezachazim s nima zrovna v rukavickach, a tak zacinam koukat po nahrade.

Ten "rozumný" výškoměr bude u všech těchhle krámů podobný. Větší faktor bude spíš kde ten aparát přímo nosíš. Když ti nafouká do Garmin hodinek, s tlakem to zacvičí (výrobce to uvádí), stejně tak vlhkost, déšť, atd. Troufnu si tvrdit, že ve většině těchhle produktů bude nějáký obdobný šváb (veškerý Garmin věci jsou seskládáný z normálních off the shelf komponent), stejně tak i telefony. Bude tam něco jako tohle. Vzorkovací frekvenci si můžeš nastavit dle libosti.

mike píše:Zatim jsem ve fazi analyzy dostupnych moznosti, to bys snad jako programator mel znat :P

Znám, jenže ono se na tom trhu nic v podstatě už roky nemění. Nikdo nevymyslel žádná skvělý nový barometr/altimetr, je to vše v různých obměnách stále stejné. Ty barometry (viz odkaz výše) jsou extrémně citlivé. Zbytek je chyba způsobená lokálníma podmínkama nebo změna počasí. Případně nastavením toho zařízení (automatická kalibrace například). Dá se to nastavením dost ovlivnit. Teoreticky nejpřesnější je kalibrovat manuálně když znáš výšku nějákého bodu, jinak se použije GPS/DEM.

mike píše:Jak uz jsem psal vys, pro mne je primarni mereni vzdalenosti a prevyseni. Vsechno ostatni je nice to have a obejdu se bez toho. Pokud je pro nekoho nejpodstatnejsi, ze zmackne tlacitko, vypadne nejake cislo a automaticky se nasdili nekam na web, tak ho tahle diskuse samozrejme nemusi zajimat.

Pokud by existovalo něco přesnějšího a prakticky použitelného nejspíš by se to používalo a dalo koupit. Mně telefon na tohle připadne nevhodný (viz Zdéňa) a v hodinkách moc velký výběr není.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod slash1111 » úte pro 27, 2022 10:44

Tak som Samsung S22 ešte zobral na prechádzku do parku. Pri chôdzi bolo to GPS lepšie, aj to "<hdop>3.8</hdop>" tam je okolo 4, ale ten výškomer sa sám nejako rozoskákal, pritom som mobil mal stále vo vačku, nič sa pre neho nemenilo...
OsmAnd.jpg
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Tomas » úte pro 27, 2022 10:46

apuka píše:Moje zkusenosti taky ukazuji, ze kdyz tam importujes GPS, tak prevyseni dela pouze podle sebe. Teda alespon kdyz nemas barometricky vyskomer, jen tu GPS. Jak je to, kdyz mas barometr nevim, takovy telefon nemam - i kdyz se mi mari, ze jsem jednou zkousel importovat trasu z Garmin eTrexu 30x (nebo 35x :-k), tam barometr je a taky si s vyskou "delal co chtel".

Edit: Aby nedoslo k omylu ohledne tech vysek - o presnosti mereni zarizenimi nedokazu rict nic, jsem jen poznamenal sve zkusenosti, ze mapy.cz dokazou mit prevyseni docela nepresne.

Já jsem náhodou zjistil že se to dá ovlivnit, je třeba kliknout na tu tužku. Pak ti to dá vybrat buď importovat i elevaci pro jednotlivé body nebo použít jejich výškové mapy.

Pokud nemáš barometr, naimportují se GPS elevace (velmi nepřesné). Já jsem si chvíli hrál s RAW souborama a třeba Garmin Forerunner 55 výškoměr nemá a jsou ve zdrojovém FIT souboru elevace stejně, ale jsou brané z GPS, ale i Garmin Connect vypadá že je ignoruje. U zařízení co výškoměr nemají je automaticky zaplá "výšková korekce", což je stejný mechanismus jako bych zde vybral "Use elevation from terrain model". Výška se tudíž bere z jejich mapového podkladu což jsou dle nich "Professional surveys", víc jsem k tomu nenašel a stejně jako na mapách.cz jsem nezjistil odkud to berou.

Nicméně někdo někde v diskuzi u mapy.cz navrhoval aby přidali možnost zjistit elevaci v nějákém bodě a některý z vývojářů se vyjadřoval, že ty data nejsou dostatečně přesná. Pak jsem našel toto.

Stačí proklikat pár hor s jasnou výškou. Sněžka 1603 vs 1595, Kraličák 1432 vs 1400, Gerlach 2654 vs 2603. Zkoušel jsem i různé hory v Rakousku a tam už je to teda o hodně, klidně o 150m.

Od toho se to všechno odvíjí.
Přílohy
1.jpg
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod slash1111 » úte pro 27, 2022 11:37

Tomas píše:Pokud nemáš barometr, naimportují se GPS elevace (velmi nepřesné). Já jsem si chvíli hrál s RAW souborama a třeba Garmin Forerunner 55 výškoměr nemá a jsou ve zdrojovém FIT souboru elevace stejně, ale jsou brané z GPS, ale i Garmin Connect vypadá že je ignoruje. U zařízení co výškoměr nemají je automaticky zaplá "výšková korekce", což je stejný mechanismus jako bych zde vybral "Use elevation from terrain model". Výška se tudíž bere z jejich mapového podkladu což jsou dle nich "Professional surveys", víc jsem k tomu nenašel a stejně jako na mapách.cz jsem nezjistil odkud to berou.
V Strave tusim pisali, ze vyskove data beru z ostatnych zaznamenanych aktivit na tej trase (mimo tras asi tiez zo SRTM)
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod slash1111 » úte pro 27, 2022 11:53

Dnes este oval, ale Garmin 955 v rezime "GPS only" (najmenej presny rezim)
01.jpg


a asi to ma vplyv na na vyskomer (kombinuje baro + gps?), lebo dnes je aj prevysenie dost rozhodene
02.jpg


aj v connecte to dalo +12m
03.jpg
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » úte pro 27, 2022 21:50

Tomas píše:Ještě se vrátím k tomuhle - SRTM není všespásné a ve členitém terénu je ti víceméně taky k ničemu.

Jo, vsak pisu, ze modely jsou pouzitelne jen v beznem terenu u nas, ktery je relativne "hladky". SRTM jsme tu resili uz pred lety, nekde vys v tomhle vlakne myslim. Ukazalo se, ze naprosto selze treba v udoli Vltavy na sever od Prahy, mezi Rezi a Kralupama. Jdes porad v zasade po rovine, ale po prave ruce mas strme skaly. Vyska modelu skace sem a tam podle toho, kam se zrovna trefis do gridu :)

Tomas píše:No a zjišťoval jsi proč ?

Jo, mizerny vyskomer. Nestabilni, skakal nahoru a dolu. Neco jako vyska z GPS, jen v mensim. Jeden z duvodu, proc jsem k vyskomerum od Garminu skepticky. Je pravda, ze uz je to delsi doba, starsi model.

Tomas píše:Možných faktorů je několik. Hlavně správná kalibrace výškoměru na začátku a pak v průběhu dne při změnách počasí (a tím pádem tlaku, nevím jak to má ten daný typ řešené), ale pokud je tam nastavená třeba automatická kalibrace z DEM, tak to tohle může dělat.

Tenkrat myslim jeste o DEM ani neslyseli a zmeny pocasi ti za den udelaji maximalne desitky metru, v extremnim pripade stovku. Jednu.

Tomas píše:Logicky to v členitým terénu bude horší. Je si třeba uvědomit, že ten elevační podklad bude sesbíraný z různých zdrojů - v lepším případě asi nějáké lokální geodetické mapy, v horším něco jako SRTM. Tak či onak ten výstup z toho bude spíš orientační (ale já to beru, protože na absolutní přesnosti nelpím, protože bude v praxi špatně dosažitelná).

Nejde o absolutni presnost, ta je nemozna, ale o rozumnou presnost. V clenitem terenu typu Dolomity vsechny modely i SRTM naprosto selhavaji. Rozdil muze byt klidne i stovky procent.

Tomas píše:Větší faktor bude spíš kde ten aparát přímo nosíš. Když ti nafouká do Garmin hodinek, s tlakem to zacvičí (výrobce to uvádí), stejně tak vlhkost, déšť, atd. Troufnu si tvrdit, že ve většině těchhle produktů bude nějáký obdobný šváb (veškerý Garmin věci jsou seskládáný z normálních off the shelf komponent), stejně tak i telefony. Bude tam něco jako tohle.

Ja bych si to teda tvrdit netroufnul, ale urcite bude hrat velky rozdil konstrukce a kompenzace vlivu zmen prostredi. Suunto je v tomhle prukopnik, meli dobre barometricke vyskomery v dobe, kdy o nich ostatni ani neslyseli. Jestli svuj naskok dokazali udrzet a vyuzit je jedna z otazek, na kterou hledam odpoved.

Tomas píše:Vzorkovací frekvenci si můžeš nastavit dle libosti.

Problem je v tom, ze optimalni vzorkovaci frekvence pro polohu a vysku neni stejna, protoze horizontalni a vertikalni rychlost se lisi o rad. Kdyz mam separatni GPS a vyskomer, tak je mam nastaveny jinak, ale jak to udelas na kombinovanem pristroji? A jak to udelas na vyhlazovacim algoritmu?

Tomas píše:Znám, jenže ono se na tom trhu nic v podstatě už roky nemění. Nikdo nevymyslel žádná skvělý nový barometr/altimetr, je to vše v různých obměnách stále stejné.

Stejne to evidentne neni, viz Samsung S22. Tam je vyskomer nejak rozkmitany, ci co.

Tomas píše:Teoreticky nejpřesnější je kalibrovat manuálně když znáš výšku nějákého bodu, jinak se použije GPS/DEM.

To delam. Zacatek trasy, vrcholy apod.

Tomas píše:Mně telefon na tohle připadne nevhodný (viz Zdéňa) a v hodinkách moc velký výběr není.

Telefon je nevhodny na vicedenni akce, ale na jednodenni trasy mi u nas funguje prekvapive dobre. Kdyz teda zrovna nemrzne :) Vyhoda je, ze tam mam zrovna mapu, u nas uz papirove nenosim. Na displeji mobilu je jeste relativne pouzitelna, na hodinkach je aspon pro mne moc mala. Je to samozrejme pohodlnost a lenost, ale byl jsem docela prekvapen, jak jsou vysledky dobre. Pri spravne nastavenem Locusu. A samozrejme zalezi na mobilu, asi jsem mel stesti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » úte pro 27, 2022 22:04

slash1111 píše:Dnes este oval, ale Garmin 955 v rezime "GPS only" (najmenej presny rezim)

Co to je GPS only? To je docela hruza...

slash1111 píše:Tak som Samsung S22 ešte zobral na prechádzku do parku. Pri chôdzi bolo to GPS lepšie, aj to "<hdop>3.8</hdop>" tam je okolo 4, ale ten výškomer sa sám nejako rozoskákal, pritom som mobil mal stále vo vačku, nič sa pre neho nemenilo...

Vyskomer Samsungu S22 je docela srandovni. Koukam na oval od Zdeni a vyskovy profil vypada takhle:
s22.jpg

Jako kdyby byl oval na jedne strane zvednuty o 7 m :D Strava apod. to vyhladi, ale ted si vemte, ze by byl opravdu zvednuty o 7 m. Jak ma algoritmus poznat, co je teren a co chyba vyskomeru? To proste nejde, takze vyjde nesmysl.

Teda, docela by mne zajimalo, jak to vzniklo. Pocet peaku odpovida poctu ovalu. Ze by to byl treba vitr foukajici stejnym smerem a ovlivnujici vyskomer podle postaveni mobilu ke vetru? Kazdopadne nepouzitelne.

@Zdéňa: nemohl bys nekdy zapnout logovani na mobilu pri normalni terenni trase? Zaroven se Suunty. Docela by mne zajimalo, jestli se neco takoveho projevi i v terenu a jak to ovlidvni prevyseni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Kuba Turek » úte pro 27, 2022 23:27

Než teodolit, tak přesnější by byl nivelační přístroj.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod slash1111 » stř pro 28, 2022 11:01

mike píše:Co to je GPS only? To je docela hruza...


Nastavenie, ktorým vieš znížiť spotrebu (a presnosť).
GPS Settings
You can change the GPS settings to customize the satellite systems used for each activity. For more information about satellite systems, go to http://www.garmin.com/aboutGPS.
TIP: The GPS settings can impact battery life (Battery Life Information).
Hold Menu symbol, select Activities & Apps, select an activity, select the activity settings, and select GPS.

NOTE: These settings are not available for all activities.
Off
Disables satellite systems for the activity.

GPS Only
Enables the GPS satellite system.

All Systems
Enables multiple satellite systems. Using multiple satellite systems together offers increased performance in challenging environments and faster position acquisition than using GPS only.

All + Multi-Band
Enables multiple satellite systems on multiple frequency bands. Multi-band systems use multiple frequency bands and allow for more consistent track logs, improved positioning, improved multi-path errors, and fewer atmospheric errors when using the watch in challenging environments.

Auto Select
Enables the watch to use SatIQ™ technology to dynamically select the best multi-band system based on your environment. The Auto Select setting offers the best positioning accuracy while still prioritizing battery life.

UltraTrac
Records track points and sensor data less frequently. Enabling the UltraTrac feature increases battery life but decreases the quality of recorded activities. You should use the UltraTrac feature for activities that demand longer battery life and for which frequent sensor data updates are less important.
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » stř pro 28, 2022 18:40

Diky. Teda, GPS only pouzivam na svem loggeru z roku 2008 furt, protoze nic jineho neumi, a kdyby mel takovouhle "presnost", tak uz jsem ho davno vyhodil. To i na very low power mod, kdy pokazde chyta znovu fix, ma snad lepsi. Pricemz ma urcite min citlivy prijimac.

Cim to bude by mohl objasnit karaya1, osobne tipuju na velikost anteny, kterou budu mit vyrazne vetsi, a kvalitu GPS chipsetu (ja mam SirfIII). Vice systemu mam v mobilu a projevi se to jen ve spatnych podminkach tj. komplikovany teren a pocasi. Jinak jsou vysledky srovnatelne, stary logger drzi o neco malo lip stopu, ale na delce trasy jsou rozdily do 1 %. Na ovalu mas podminky skoro idealni a GPS samo o sobe musi stacit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod slash1111 » stř pro 28, 2022 20:15

A možno je ten ovál pre GPS väčší problém ako si myslíme. Pretože Garmin, Coros a už aj Apple majú pre 400m ovál zvlášť aktivitu, a ten 250m je ešte horší...
Pri tej presnosti hodinky vs logger/mobil asi dosť záleží aj na tom či sa jedná o beh, alebo chôdzu/hiking.
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » stř pro 28, 2022 23:16

OK, az budu v Praze, vyzkousim oval se svym loggerem i mobilem. Mam v blizkosti 250 m.

Co se presnosti tyce, tak pokud vim, pro GPS je lepsi vetsi rychlost. Problem je pomaly pohyb, coz se obvykle secte se slozitym terenem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Zdéňa » čtv pro 29, 2022 10:12

mike píše:@Zdéňa: nemohl bys nekdy zapnout logovani na mobilu pri normalni terenni trase? Zaroven se Suunty. Docela by mne zajimalo, jestli se neco takoveho projevi i v terenu a jak to ovlidvni prevyseni.

Ano, jakmile se dostanu alespoň na hoďku ven.
Jak se ti zdá to suunto ve srovnání s garminama?
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » čtv pro 29, 2022 19:32

Lepsi by byla celodenni nebo aspon puldenni trasa, nijak to nespecha. Tohle je jen pro zajimavost.

Na poradne srovnani potrebuju svuj pocitac, ale na prvni pohled to vypada, ze horizontalni zaznam trasy je o neco lepsi, nez ty lepsi Garminy a vertikalni srovnatelny. Idealni teda taky uplne neni.

Na mail jsem ti odpovidal uz pred par dny, dokonce dvakrat a ted koukam, ze se mi vratily #-o

Action: failed
Status: 4.7.650
Remote-MTA: dns; outlook-com.olc.protection.outlook.com
Diagnostic-Code: smtp; 451 4.7.650 The mail server [46.255.227.205] has been temporarily rate limited due to IP reputation. For e-mail delivery information, see https://postmaster.live.com> (S775) [VI1EUR03FT038.eop-EUR03.prod.protection.outlook.com]
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 6, 2023 13:28

Nenašel jsem lepší téma, kam to vložit, tak kdyžtak moderátory poprosím o přesunutí, když budou vědět o lepším vláknu.

Pro ty, kteří jsou na FB a hledají tipy na výlety a treky, doporučuji skupinu - Přechody hor s batohem.
Jsou tam příspěvky i s fotkami z různých míst po celém světě, kde lidi trekují a chodí po horách.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Etheric » pon bře 13, 2023 20:39

Tak ten Locus, ať jsem nastavoval jak chcu, nesplňuje očekávání. Moc velký sekance v tom jsou a každej den upravovat a nahrávat trasu, to mi upřímně může políbit řiť. Takže statistiky mít nebudu. 8k za hodinky se mi taky dávat nechce, z místa mě napadá víc než deset věcí, do kterých bych ty prachy dal raději. 8k za věc, co mi dá /stejně jen odhad/ statistik se mi fakt dávat nechce :|
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » pon bře 13, 2023 21:26

Jaky sekance? Nejaky priklad? Muzes mi kdyz tak nejaky poslat?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod apuka » pon bře 13, 2023 23:34

@Etheric: Nezapominej, jakmile chces pracovat s trasami na zaklade GPS, tak musis trochu vedet, kde, co, za jakych podminek muzes ocekavat. I s pripadnou korekci podle map a terennich modelu.
Napriklad musis pocitat s velkymi nepresnostmi pokud zalezes nekam do podzemi nebo jen do prostor poradnych staveni (stare sklepeni, zriceniny, sklepni prostory), stejne tak v hustem lese, hlubsich roklinach. Ale taky za nektereho pocasi a meteorologickych podminek.
Neco pomaha zarovnani podle mapy, ale pokud Ti kvuli spatnemu prijmu uskoci bod o nejou tu stovku metru (klidne se muze stat), tak se z mapy zarovna tento bod, ne Tvuj skutecny. Nektere zarizeni dokazou takove jednotlive skoky "zarovnat", da se to udelat i rucne.
Neni to nijak moc zavisle na cipu GPS, mozna tak novejsi dvoufrekvencni dokazou delat min a mensich chyb, ale pokud toto chces co nejvice eliminovat, mel bys zarizeni, ktere nefunguje pouze podle GPS, ale i jinych senzoru. Ani to vsak neni stopro.

Pisu ted o souradnicich na mape, co se tyce nadmorskych vysek, je to jeste horsi, tam hodne pomaha barometr, ale taky dokaze delat psi kusy - viz mnou nekolikrat popisovane zkusenosti hodinek i navigace manzelky a syna.

Ale to jsme v tomto vlakne, myslim, uz probirali.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Treking