Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod Mawenzi » úte kvě 17, 2022 13:04

ntz
tak tam se pivko prodrazi, to ja nepiju :D tak pravda pro me zanedbatelny naklad:D

verim, ze to muselo byt na psychiku to pocasi dost narocny, ne to stacilo loji na sumave a to aspon bylo neco trochu videt a teren proti skotsku leharo...

jinak zasadni otazka - jsi rad, ze sis ten fotak vzal? pribezl sis nejkay pro sebe dulezity snimky co bys jinak nevyfotil? nebo sis mel vzit fujinu?

spis tak jako resume vlastne toho cos tu dost resil.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod apuka » úte kvě 17, 2022 13:52

Mawenzi píše:jinak zasadni otazka - jsi rad, ze sis ten fotak vzal?
Urcite. Konecne se poradne ma umyl (ten fotak, ne ntz) :-D.

@nyz: vitej zpatky ve vysusene CR...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod ntz » úte kvě 17, 2022 14:05

fotky teprve budu delat ... moc jsem toho ale nenafotil ... foceni bida .. kdyz leje tak se mi ani nechce nekde zastavovat a neco fotit
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod Bruca » úte kvě 17, 2022 16:19

Já táhl na gr221 kromě mobilu i kompakt od nikoho, a je fakt, že jsem ho taky moc nevytahnul a vesměs bral všechno cvakal mobilem

Ale jsem rád, že nejsem sám, kdo měl batoh kolem 20 kg. Zajímavé bylo, že záda mě z něj vůbec nebolela. Nožičky, to je jiná:)
Dneska jsme došli do Pollency a zrovna se busem vracíme do Palmy. Tam budeme 2 dny na hotelu zevlovat, asi se stavíme v místním akváriu, nějaké to moře a pěkně domů:)
Hotel Amic Gala, kolem 1400 za 2 a noc včetně snídaně. 30 minut od letiště a byli nam u sebe ochotní nechat tašku s věcmi, co jsme nepotřebovali (vesměs čistě oblečení na teď), takže 3 kila ušetřené. A snídaně LUXUS :-)
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod ntz » úte kvě 17, 2022 18:32

@Bruca -- jee, malorka .. Palma je jedno z nej mest co znam ... skvela atmosfera .. akorat ty adamitske plaze s leitmotivem Zkrocene Hory jsou trosku o.O
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod Bruca » úte kvě 17, 2022 19:27

My zas vzpomínali na Skotsko :D
Protože v 28 splhat do kopců bez stínů, fujtajbl

Zatím jsme narazili jen na normální pláže, naštěstí :D
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod ntz » úte kvě 24, 2022 22:45

Zacinam planovat navrat na misto cinu ... Rad bych udelal kratkou rekapitulaci svyho obleceni a pozadal teda o radu co vylepsit ..

Jako hlavni obleceni jsem mel kalhoty Rab Torque a Rab Borealis .. Dokud neprselo, myslim, ze to je idealni kombinace .. kdyz zacalo chcat, mel jsem ponco od Jurka .. To ma samozrejme svoje mouchy jako napr. ze pohyb v nem je dost otravnej a clovek se muze i trochu zapotit, nicmene rozhodne udelalo svoji praci .. stred tela vc. batohu a popruhu proste zustal suchej a potkali jsme mnozstvi celkem zbedovanych jedincu, co byli uplne durch s baglama nacucanejma vodou a s goracovejma bundama a kalhotama za desitky tisic ..

mam teda otazku, co doporucujete do takovejhlech podminek jako bylo Skotsko kdyz je tam hnusne pocasi za obleceni ? Uznavam, ze ta ergonomie ponca je zvlast ve vetru fakt strasna na druhou stranu si myslim, ze funguje v opacnem extremu stejne dobre co se tycu ucelu udrzet cloveka sucheho ...

Pojedeme s rodinou na 2 mesice bydlet nekam k mori do recka na Pelopones a ja uz tam vymejslim nejakej cca 3-5ti denni trek v horach pro sebe (samozrejme neni to Skotsko, chci se tam rozhodne vratit nejpozdeji do 2-3 let az trochu natrenuju)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod sobb » úte kvě 24, 2022 23:55

ntz píše:mam teda otazku, co doporucujete do takovejhlech podminek jako bylo Skotsko kdyz je tam hnusne pocasi za obleceni ?
Za mě - kvalitní nepromokavej kompletek, tedy bunda a gatě. Bágl ideálně takový, co málo bere vodu a do něj nepromokavý vaky/pytle.
Jo, a možná ještě tenký nepromokavý rukavice. Zrovna ve Skotsku se nám přihodila nemilá věc, kdy jsme po celodenním pochodu v mrholení, větříku a zimě nebyli schopni zapálit vařič jak jsme měli příšerně ztuhlý ruce.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod ntz » stř kvě 25, 2022 0:22

@sobb ... mam asi nejakou vyhodu stran prirozene tukove izolace .. kluci knourali, ze maj mokry nohy kolem a ruce co koukaly z ponca a ze je zebou pacicky, me to vubec a naprosto (doslova jsem o tom nevedel) nevadilo ..

jinak co se tyce toho "kompletku" - myslis tim kompletek ale neco igelit-like co nepromokne protoze ta latka nedejcha (a nebo dejcha fakt spatne, jako napr. tohle) a nebo klasickou goracovou bundu za 10k+ a goracove kalhoty ?
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod mike » stř kvě 25, 2022 0:25

ntz píše:potkali jsme mnozstvi celkem zbedovanych jedincu, co byli uplne durch s baglama nacucanejma vodou a s goracovejma bundama a kalhotama za desitky tisic ..

Kde beres ty ceny? Ja na tomhle fakt nesetrim, ac to nemam rad, ale i tak chci to nejlepsi a nejlehci. Bunda plus kalhoty mne vysly mozna na tech 10k dohromady. Najit kombinaci za (aspon dve) desitky tisic bych asi ani neumel. Vetsi deste jsem absolvoval jak takhle, tak v poncu, a rozhodne jsem na tom byl lip v membranach, coz ovsem neznamena, ze skvele. Tj. verim, ze jste takove lidi potkali, ale pak meli spis nejaky low end.

Bagl je asi jedine plus ponca, ale od toho mam nepromokavy. Podstatne lepsi, nez plastenky na batoh, zadna to delsi dobu nedala, nateklo tam pres boky a zada.

ntz píše:mam teda otazku, co doporucujete do takovejhlech podminek jako bylo Skotsko kdyz je tam hnusne pocasi za obleceni ?

Co nejlepsi membranovy komplet plus nepromokavy batoh (a do nej i tak nepromokave pytle/sacky, jak pise sobb). Pricemz ve Skotsku jsem nebyl, beru to obecne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod sobb » stř kvě 25, 2022 0:49

ntz píše:mam asi nejakou vyhodu stran prirozene tukove izolace
To je samozřejmě možný, ale jednou se za tu hranu dostaneš. Zrovna v mým případě to zas tak překvapivý nebylo, ale mužskej je na tom teplotně úplně jinak a rukavice téměř nenosí ani v naší zimě. Tady jsme o tom víceméně taky nevěděli, ruce nijak extra nezábly, ale výsledkem byla naprostá prochladlost a ztuhlost. Ze zimy to znám, ale tohle pro mě bylo ponaučení.

ntz píše:jinak co se tyce toho "kompletku" - myslis tim kompletek ale neco igelit-like
Myslím to, co konkrétně Tebe aspoň trochu rozumně udejchá. Roky jsme oba měli GTX různých typů, teď jsme pro změnu zcela přešli na ten Tvůj "igelit-like" Pertex Shield, a celkem rozumně jsme v tom schopni existovat. Takže - je to individuální, Ty asi budeš potřebovat něco prodyšnějšího typu GTX Active.

Pončo je samozřejmě taky možností, ale má svoje limity, jak jsi nejspíš už aspoň zčásti poznal. Historicky jsem taky nosila pončo, i v horách, a už bych se k tomu nevrátila. Možná v ČR či nenáročným terénu, ale i tam už je mi komfortnější ten membránový kompletek.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod mike » stř kvě 25, 2022 0:56

Potim se celkem dost. Kalhoty mam GTX Active (staly tusim 3 kKc) a jsem s nima naprosto spokojen. Udychaji mne, uschnou mi pod nima i mokre trekove kalhoty, jelikoz si je obvykle oblekam, az je pozde. Na bundu to nestacilo, sice to nebyla tragedie, ale i tak jsem v tom casem navlhnul. Ted mam NeoShell a ten docela stiha, dokonce nemam potrebu sundavat bundu hned, jak prestane prset, coz byl u predchozich membranovek standard. Akorat se uz neda koupit, vyrobce presel na jiny material (zrejme kvuli cene). A bundy z NeoShellu se od sebe bohuzel dost lisi, zkousel jsem nekolik, co bych nechtel ani zadarmo. Plecharna, moje bunda se pocitove blizi softshellu.

Jinak tu na tohle samozrejme mame vlakno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod mike » stř kvě 25, 2022 1:01

A jinak teda souhlas se sobb a tema rukavicema. Taky normalne problemy nemam, ale ono je to furt dobry, az to najednou dobry neni.

Coz mi pripomnelo, ze si musim nejake koupit. Znicil jsem je totiz pri padu v Dolomitech, normalne jsem prodrel spicky prstu. Coz je dalsi plus, kdybych je nemel, tak tam zustala krvava stopa a mozna bych mel prsty o clanek kratsi 8-[
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod ntz » stř kvě 25, 2022 1:23

diky moc za odpovedi !!!!

Po cesku mi teda zatim bude stacit ten SS set od Rabu (torque + borealis) a vyhledove si teda koupim poradnou bundu a kalhoty .. Pristi dobrodruzstvi me ceka nekde v Recku na Peloponesu letos nekdy v zari, tam mi bude stacit SS set co mam ted + ponco nebo plastenka ... pujdu sam 3-4 dny v horach, mozna i 2x nebo 3x

Poradny obleceni si koupim ~manana ... zatim cekam jak zhubnu ... do skotska jsem jel 110 a mam ted 104 (fakt jsem tam zhubnul 5 kilo +) .. navrat do Skotska planuju pristi kveten, takze mam jeste cas ..

co se tyce treningu tak jak dovoli rodinne pomery, budu se snazit chodit co nejvic co dokazu ... behat nezvladnu, za a) mam odbehano (delal jsem 10+ atletiku a nabehal jsem se jak kkot) a za b) proste uz vim ze to moje hlava/telo nechce .. chodim alespon 2x-3x tydne hrat tenis a jedou za 14 vylet s batohem, vic proste rodinne pomery nedovolej ...

muj plan je ten, abych byl za cca 8-10 let mega-aktivni 50tnik (a vydrzel tak alespon do 60ti) a zvladl predat detem to, co jim chci predat ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod mike » stř kvě 25, 2022 1:28

Hele, nebylo ti v tech kalhotach horko?

Jinak ty membrany jsou navic, do batohu a oblekas je, kdyz prsi. Kalhoty pres trekove kalhoty, takze to chce aspon 3/4 zipy.

ntz píše:do skotska jsem jel 110 a mam ted 104 (fakt jsem tam zhubnul 5 kilo +)

To je normalni, sleduj, jak rychle to bude zpatky ;-)

ntz píše:muj plan je ten, abych byl za cca 8-10 let mega-aktivni 50tnik (a vydrzel tak alespon do 60ti)

Tak to aby sis zajistil pravidelne dodavky kokainu nebo tak neco ;-) Jinak jo, na vraceni se do kondice mas nejvyssi cas.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod Mawenzi » stř kvě 25, 2022 5:04

a proc ja se ze skotska vratila uplne stejna kdyz je nornalni tam neco nechat? :D

ntz
taky by me zajimalo jak si byl spokojenej s kalhotama jako zda ok, teplejsi... kolik ste tam tak cca neli pocasi krom neustalyho chcance, spis k nule nebo treba k 15st?

ja uz zustavam spis u kompletu ponco/kalhoty ale tak nejak porad sem jeste neprisla na to zda svoji 2x zmoklou pertex shield bundu nechat nebo prodat a jeste porad ji mam doma... jak nejezdim do hor... tak bych ji na tyto typy vyletu spis uprednostnila...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod Etheric » stř kvě 25, 2022 6:31

ntz píše:co doporucujete do takovejhlech podminek jako bylo Skotsko kdyz je tam hnusne pocasi za obleceni?

Už jsem to psal, The Packa Jacket. A dobrý gatě.
Mawe měla na jarní dovolenou, kde byly horší podmínky a byla delší, než tvá skotská, parodii na Packa Jacket od Northfinder. A byla na tom líp, než její parťák v ponču. Na její doporučení jsem Northfinder koupil taky, nechtělo se mi originál objednávat z USA. Ta značka je ... ale na tomto není co zkazit, jen ju musíš pořádně zkontrolovat, hlavně podlepení švů.
Nebo jak píše mike - kvalitní membránový set + nepromok batoh. Hodně štěstí, pokud chceš hledat batoh, kterej má splňovat všechny tvé požadavky a navrch být ještě nepromokavý..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod ntz » stř kvě 25, 2022 7:12

@Mawe, @Etheric .. novej batoh kupovat rozhodne nebudu ... mam dobry batohy .. jinak jak tu padlo, ja jsem se v Torque vubec nepotil .. ty kalhoty jsou mi extra pohodlny tim, ze jsou elasticky .. teplota byla ruzna, myslim si ale, ze standard tam byl cca 10-14 pres den kdyz bylo hnusne a kolem 16ti kdyz vylezlo slunicko a prestalo foukat ..

furt tomu nerozumim s tim oblecenim .. co je tea dobra bunda (napr.)

Rab Firewall (za 6k) Vs Tilak Evolution (za 14k) ???
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod Etheric » stř kvě 25, 2022 7:21

Takže ti odpadá mikova varianta. Na to bys musel mít nepromok batoh, který nebudeš lehce shánět. Počítej s tím, že přes sebelepší pláštěnku batohu ti při horším počasí nateče na záda a budeš mít záda batohu nacucaný. To si pak dej zpět na záda na suchý oblečení, až přestane lejt. Libovka :twisted: Ty nepromok batohy jsou většinou vychytaný, aby ani ty záda a popruhy nebraly vodu. Ale chápu tě, blbě se hledaj a levný nejsou.

Proto ta Packa Jacket, tam ti na záda ani popruhy nenachčí a je to bunda, ne plápolající pončo. Přečti si např recenzi od Skurky.

Kombinace gtx komplet a klasický batoh s polstrovanými zády je naprd z důvodu, co píšu na začátku.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod Dromedaro » stř kvě 25, 2022 8:39

ntz píše:Rab Firewall (za 6k) Vs Tilak Evolution (za 14k) ???

Tohle taky není špatná bunda Tilak Storm C-Knit
Je odolná a při tom stále dobrá váha. Jen nevím, jak je na tom teď s dostupností. Nevím teď, jestli je tohle to samé nebo je to nějaký novější typ Storm
Pak mi nepřišla špatná ještě tato, ale ta už teda nebude tak mechanicky odolná jako ten Tilak a nevím, jak moc vhodná bude při trecích s těžkým batohem RAB DOWNPOUR PLUS 2.0
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod ntz » stř kvě 25, 2022 9:18

@Dromedaro - psal jsem drive, ze mam docela obycejnou bundu od McKinley (za par tisic z nejakeho sportisima) co je z nejakeho materialu Aquamax Premium 10000mm a co funguje jako nepromokava turisticka bunda, @mike o ni prohlasil, ze to je odpad a igelit ... tak jakej je (sakra) rozdil mezi vyse zminenou Rab Downpour a moji bundou ???

Resim, jestli si mam koupit klasickou goracovou bundu s membranou a nebo nejaky "nepromokavy igelit" .. + to same kalhoty

co se tyce "Skotskych podminek" tak porad jeste zvazim nejakou plastenku nebo nejake treba lepsi/lehci ponco .. To ponco fakt fungovalo - proti desti fungovalo o 100% nez co meli ostatni lide na sobe .. A bagl na zadech uplne suchej .. Akorat ta ergonomie ze to vlaje ve vetru .. Na nohach jsem mel navleky, tam jsem problem nemel ani s tim, ze ponco vetrem vysouvalo i nad kolena, stehna a ohanbi jsem mel suche (teda myslim suche od deste)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod Etheric » stř kvě 25, 2022 9:22

ntz píše:To ponco fakt fungovalo - proti desti fungovalo o 100% nez co meli ostatni lide na sobe .. A bagl na zadech uplne suchej .. Akorat ta ergonomie ze to vlaje ve vetru ..

Packa Jacket bude fungovat úplně stejně, jen nebude vlát. Fakt si myslím, že by to pro tebe bylo to pravý. Lehký, jednoduchý, celozip.
Dá se to používat i tady, nemusíš kupovat ještě gore set, pak tě vyjde levněji tohle řešení, ikdyž si objednáš originál z USA ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod Dromedaro » stř kvě 25, 2022 9:30

ntz píše:mam docela obycejnou bundu od McKinley (za par tisic z nejakeho sportisima) co je z nejakeho materialu Aquamax Premium 10000mm ... @mike o ni prohlasil, ze to je odpad a igelit ... tak jakej je (sakra) rozdil mezi vyse zminenou Rab Downpour a moji bundou ???

Tak rozdíl bude minimálně ve vyšší hodnotě (o deset tisíc) vodního sloupce a použité membráně. Jakou má paropropustnost ta tvá, nevím.. Já si svoji bundu vybíral podle zdejších rad, kdy jsou údajně použitelné membrány goretex a pertex.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod milarepa » stř kvě 25, 2022 10:45

hm, ta packa jacket by teoreticky mohla být zajímavou alternativou, ale co jsem to teď projel, tak mně od toho dost věcí odrazuje, jednak tam nepíšou parapropustnost, což je u membránovky zásadní informace, vodní sloupec je 2000 mm, což mi přijde dost málo, třeba moje UL pončo od Jurka má tuším 5000.....a ve vytrvalejším dešti časem narazí na své limity....dále odolnost - píšou že to je buď z 30 d nebo 40 d nylonu, v kontextu toho, že to máš neustále instalované na batohu, tak bych se dost bál o výdrž....možná dobré do lehčího terénu a jako emergency proti nějakým přeháňkám, ale jinak pro mně asi nepoužitelné.....a na tyhle situace mám právě to UL pončo od Jurka....

ntz- u membránovky řešíš v prvním sledu podmínky užití, bundy za 10 tisíc a více jsou určené do vysokohorských podmínek, leze se v nich na osmitisícovky, a od toho se odvíjí jejich mechanická odolnost, a nejsou to žádné záložní bundy.....v těch náročných podmínkách skvěle fungují

ty potřebuješ záložní bundu, která bude z 90% v batohu, takže řešíš váhu, skladnost, parapropustnost a vodní sloupec, mechanickou odolnost bych viděl až někde na konci požadovaných parametrů.
Výbornou volbou je Cliff Jacket od českého High Pointu, parametry 15 000/60 000, 330 g váha a poměrně slušná mechanická odolnost, na vícedenní treky super volba, na jednodenní bych bral její odlehčenou verzi Active Jacket, ta vydrží lehčí batoh, ale pod těžším bych se o ni už bál, je to skvělá UL bunda, ale u ní musíš vědět co děláš......

Anebo si projeď nabídku od Rabu, v nalehko ti poradí.....něco hodně slušného kolem 5000 kč se tam dá vybrat........osobně bych u parapropustnosti pod 40 000 nešel.....a nic těžšího než těch 330 g bych taky nechtěl vláčet v batohu......RAB má širokou nabídku, je to prověřená značka, dá se u nich dobře nakoupit

gatě si vyber buď nějaké převlečné z rozepínacími zipy, anebo UL (Rab Phantom, High Point Road Runner), anebo ty Rab Kinetic 2.0, které jsem ti už jednou doporučoval....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod ntz » stř kvě 25, 2022 11:13

Jsem z toho fakt zblblej co potrebuju :(

Potreboval bych si koupit univerzalni vrstvu, co mi poslouzi napr. ve Skotsku a nebo taky v Alpach pokud se zhorsi pocasi od jara do podzimu .. Prakticky se jedna o kalhoty a bundu .. muzeme predpokladat, ze za hezkeho pocasi mi bohate staci SS kalhoty a SS bunda (mam vyse zminene Torque a Borealis od Rabu + mam jeste perovou bundicku na pohyb po kempu vecer kdyz je kosa)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod Bruca » stř kvě 25, 2022 11:28

Problémové slovo je většinou "univerzální", ať už se jedná o cokoliv :-D
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod Mawenzi » stř kvě 25, 2022 11:56

takovej komplet ti poslouzi vsude kde pises. ale porad je to primarne prevlecny, teda urceny na pohyb v destu/brzkym ocekavani deste/ a ne jen tak oreventivne jakoze by sis rekl ze vyrazis v triku a nepromokavym kompletu a hudes v tom tyden na horach a kdyz bude hezky tak to budes mit gtx bundu misto vetrovky tak to tak proste nefunguje a uvaris se v tom.

ale jak pise milarepa zkus treba ty rab kinetic alpine takovej hybrid mezi ss a membranou, pry vyhody obojiho...

+ osobne se mi libi nalehko etalon bunda, ale zvazila bych hp road runner protoze miva odvetrany zipy v podpazi a to proste zvysuje komfort a celkove mi prijde ze od renomovanych znacek je to fuk, protoze se uvaris ve vlastni stave nakonec ve vsem, aneb gtx active (tilak stinger active) byl o neco lepsi nez event nebo power shield ale za dvounasobek ceny bundy to podle me nestalo.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod sobb » stř kvě 25, 2022 12:03

ntz píše:napr. ve Skotsku a nebo taky v Alpach pokud se zhorsi pocasi od jara do podzimu
Vždyť Ti to tady píšeme - kvalitní - v Tvém případě tedy hlavně prodyšnou membránovou bundu a kalhoty. Neprůstřelný a těžký pancíř nepotřebuješ. Máme tu vlákno o nepromokavých bundách, stejnětak nepromokavých kalhotách, trochu si to zkus pročíst a případně se (ideálně v daném vlákně) ptej.

A že seš to Ty, tak tady máš odkaz na stěžejní vlákna (příspěvky z roku 2005 samozřejmě nečti, pokud tedy nechceš sledovat, jak se to během let všechno vyvíjelo):

Výběr nepromokavé bundy
Kalhoty s membránou
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod sobb » stř kvě 25, 2022 12:08

Mawenzi píše:tak to budes mit gtx bundu misto vetrovky tak to tak proste nefunguje a uvaris se v tom.
Je mi jasné, že to myslíš jinak a teď trochu vytrhávám z kontextu, ale přesně tak membránovku v horách používám :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod apuka » stř kvě 25, 2022 12:12

@ntz: Do podminek jak jsi (asi) mel ve Skotsku (neustaly dest, velky vitr) je asi opravdu nejlepsi (z hlediska zustat v suchu) neco jako ten Packa Jacket a k tomu silne nepromokave kalhoty. Ja mam taky stejne zkusenosti (hlavne z Zillertalu z casu, kdy tam - zase - meli "staletou povoden"), ze v takovem pocasi je naprosto jedno, jak skvely membranovy set mas, pod bundou budes stejne mokry a to vice nez dost. Vlhkost TI tam vleze "diky" vetru pres kazdou dirku a pekne Ti to vyzlina nebo stece. Nepropustne to uzavrit nedokazes. Navic zadna bunde nemuze dychat ani pres sebeporeznejsi membranu kdyz bude na povrchu stale vrstva vody (nebo svrchni material bude nacucany vodou - a to je vzdy jenom otazka casu, s vyjimkou tech membran "naruby", co zase nemuzes nosit s batohem). Trochu lip na tom jsou "dychaci" membrany typu Neoshell, FutureLight a pod., ale tam je zase problem, ze vetsinou nemaji vysokou pocatecni vodeodolnost na opravdove prutrze z vetrem a ta vodeodolnost casem klesa kvuli degradace konstrukce v case (coz je nejenom podle mne ale i podle neoficialnich informaci od nekterych vyrobcu duvod, proc se po zkusenostech upousti od Neoshellu, kvuli cene to nebude).

Zrovna v tomto moc never lidem, kteri podobne podminky a nejlepe nekolik dnu v kuse nikdy nezazili. Kam - a to se ne tak davno pri diskusich o pocasi ukazalo - patri napr. i mike. Pro ne je "prutrz mracen" i jen silnejsi dest a neksutecne silny vitr, ktery snad nikdy na horach nezazili je vitr rychlosti kolem 70 km/h, co se pomerne casto vyskytuje i v nasich podminkach pomerne casto se vyskytujici.

Stejne tak se koukni na nepromokave batohy (i kdyz si nechces kupovat), ze vetsina z nich ma pomerne bezny zadovy system a popruhy, do kterych se voda do nejake miry vstrebe a nacucava, i kdyz to bude min nez u beznych batohu. To bys musel mit zada ze zimnich batohu, ktere tam maji EVA penu nebo neco podobneho, aby se tam nedrzel snih a nedrzela voda - to je vsak jako kdybys dal penovou karimatku mezi zada a batoh, budes se v tom dost potit.

Pridavam se taky k tem, co doporucuji nepromokave rukavice. Tvoje "tukova ochranna vrstva" sice neco pomuze, ale - jak uz se psalo - neni otazkou, jestli ale kdy prekrocis sve hranice a od te doby budes na tom stejne spatne. Ja od jara do podzimu nosim rukavice jen velice zridka, nejvice kolem ledovcu a ve velkych vyskach. A v zime je moji vyzbroji par tenkych Polartec Classic 100 (nebo 80???) rukavic, starych pomalu 10 let, sedrenych, utlacenych - ale pri pouziti hulek mi klidne staci i pod -10 s mirnym az "prostrednim" vetrem. Ale vloni v lete jsem v nich slapal na jeden kopec na Soldenem v Otztalu. Kousek po zacatku zacalo prset. Cesta vede nejdrive jenom pohodovym traverzem pod kopcem a potom zacne stezka na hreben po skalach, je to zabezpecene ocelovym lanem a odtud dal se jde po uzke stezce, obcas se taky za "pomoci skal", sem tam lana. Za cca tri ctvrte hodinku a neco, jak jsem se obcas chytal mokreho lana nebo skal, jsme mel rukavice, samozrejme, nacucane vodou, ze jsem z kazde vyzdimal snat puldecak (i kdyz PES pry je hydrofodbni :-)). Moje prsty byly zkrehle, ze jsem se normalne uprostred hrebene, tak 10-15 min. od vrcholu otocil a mel jsem teda co delat, abych bezpecne dosel az na ten traverz pod skaly. Jednoduse zkrehle prsty se nebyly schopne poradne drzet ani skal ani lana, kdyz jsem se chytil, byla to pouze "psychycka opora", v pripade uklouznuti bych se ani nahodou neudrzel.
Neco podobneho se mi mimo zimy nikdy nestalo a vubec jsem necekal. Nastesti ta stezka byla pomerne malo nebezpecna, teda alespon co se tyce chytu, spadnout daleko bych mohl spise ze by pode mnou ujel ten jemny sterk ve strmem srazu, kde jsem se stejne nemel ceho chytit. Jinak bych si max. natloukl a spadl par metru.
Pisu Ti to jen jako priklad - ono to vetsinou prijde necekane a Murphy zaridi, ze v nejmene vhodny okamih...
Etheric píše:Počítej s tím, že přes sebelepší pláštěnku batohu ti při horším počasí nateče na záda a budeš mít záda batohu nacucaný.
Ne, pres plastenku Ti na zada batohu nenatece - ale pisu o plastence (tj. uzavrene ze vsech stran) s hrbem a ne o poncu s otevrenymi boky, to neni plastenka.
mike píše:Najit kombinaci za (aspon dve) desitky tisic bych asi ani neumel.
Ale tady se ntz bavi o bunde pod tezky batoh a na podminek, jake mel ve Skotsku, ne na noseni v ruksaku a vytazeni dvakrat do roka na pul hodiny.

Tj. GTX Active i Paclite (Plus) pada, hlavne jak pouzivaji cim dale tim jemnejsi svrchni matros - to ten batoh delsi dobu neutahne. To same s lehcimi bundami s Pertex Shieldem i libovolnou jinou 2 nebo 2,5 vrstvovou membranu. Problem neni v tom, ze svrchni material se rozpadne, ale nedostatecne chrani membranu pred popruhy a stejne tak bez poradne 3. vrstvy na membrane se trenim pod tezkym batohem znici membrana zevnitr. Ne viditelne - zato citelne :-).

Muzes potom pouzit GTX 3L, to je ale min prodysne, predtim se a obcas stale nekdo pouzival jeste GTX C-Knit, ten ale jen znacil jiny druh 3. vrstvy, prodysnost je mirne lepsi, ale stale pomerne mala.

No a zustane Ti (pokud zustanes u Gore) jen GTX Pro. Zkus si za bezne ceny poskladat komplet - velice rychle se dostanes na 20 tisic, pokud pouzijes trochu technictejsi bundu a kalhoty. Zase GTX Pro neco opravdu vydrzi - nejenom dest s batohem, ale i lezeni, "valeni se" po zemi a sutrech, prodirani se houstim (resp. v tomto pripade vydrzi vyrazne vice nez jjine GTX, pokud se jedna o hodne trnite cesty), takze se nepouziva pouze na odkladani v batohu.
No a zkus sehnat komplet
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Treking