Šrouby do ledu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod Simi » ned led 3, 2010 21:04

Chlapi neblbnete a nesnazte se pridelavat neco k celkem mekkymu sroubu! [-X Vy se ti experimentovanim asi chcete (pri)zabit... #-o
Zrovna nektery kusy lezeckyho materialu(napr tady srouby) by me nikdy nenapadlo delat nebo upravovat na kolene. Zvlast kdyz presne nevim, co je to presne za material a kde jsem schopen presne spocitat sily na zniceni danyho kousku. Nebo kdyz to nekde nemuzu dat na trhacku.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod pavproch » ned led 3, 2010 21:07

@p: nechal bych to tak - bez chliniku.... do ledu bych to (pokud to má drážku) šrouboval stranovým plochým klíčem, nechal kusek víc trčet ven a ovazoval (v souladu s metodikou) plochou smicou.... :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod pripluv » ned led 3, 2010 21:10

on ten sroub (neni to Irbis) ma oko na preso samostatny, co jezdi po cele delce sroubu a zastavi se notny kus pred koncem, kde je ted ta klika a do budoucna i misto na neco. by asi stacila dira na klicku, tu ale nemam a kvuli tomu porizovat nebudu. tak dumam...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod pavproch » ned led 3, 2010 21:11

chtělo by to fotose
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod pripluv » ned led 3, 2010 21:13

to nekde vykopu a nafotim
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod pripluv » pon led 4, 2010 8:57

zkoušeli jste někdy skenovat skrutku :twisted: ?

Obrázek
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod pavproch » pon led 4, 2010 9:12

viděl bych to na dva až tři pojišťovací kolíky - asi takle (nová klička z alu, s otvorem natěsno - nalisovvat na trubku, upnout do stojanové vrtačkym navrtat díru, naklepnout kolík - nerez):

Obrázek
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod pripluv » pon led 4, 2010 9:22

takže v domácích podmínkách nerealizovatelné :((
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod pavproch » pon led 4, 2010 9:24

pokud máš doma soustruh, frézku, lis a stojanovou vratčku, tak v klidu.... :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod pripluv » pon led 4, 2010 9:51

3+1 :twisted:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod vonkreuz » pon led 25, 2010 9:28

Tak jsem si vcera ohnul 2 ze 3 zubu na titanovem rusakovi :mrgreen: Kdybych to vzal v ruce, tak poznam, ze jsu na doraz, ale kdyz ja ho zacal tocit spickou cepinu ](*,)

Ale polezli jsme si suprove!! :supz: Bylo krasne nateceno a na 10 ledu byli jen 3 lezecky dvojky :mrgreen:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod Simi » pon led 25, 2010 11:22

Jen si prisadim k nedavny debate. ;-) Chtel bych videt zdejsi obhajce "dobrych" titanaku vcera v Gasteinu. :mrgreen: Do tak tvrdyho ledu sly ztuha i kvalitni a ostry ocelaky...
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod Simi » čtv úno 25, 2010 13:03

Pridavam aktualni zkusenost s Petzl Laser Sonic a teda musim rict, ze ta jejich "klicka" me moc neoslovila. Prislo mi, ze se do ni pri zasroubovani neda poradne oprit. Navic prestoze mam male ruce, tak se mi relativne spatne drzela.
Pro me osobne je verdikt takovy, ze bych si Sonicy nekoupil. To bych radsi vzal BD nebo Grivel...
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod Martineček » čtv úno 25, 2010 16:26

...taky se přidám! Zkoušel jsem Laser Sonic a s těnčíma rukavicema se to nedá šroubovat, klička vypadává a v podstatě se musí páčit celou dlaní. Co se týká BD, je to bezkonkurenční šroubování, ta klička výrazně usnadní šroubování a tím pádem šetří i sílu v rukou. :D
Zážitek nemusí být pozitivní, hlavně, že je silný! http://www.ursus.cz
Uživatelský avatar
Martineček
účastník
účastník
 
Příspěvky: 302
Registrován: sob črc 25, 2009 13:25
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod technologic » čtv úno 25, 2010 18:13

Zkusili jste si do laseru cvaknout presku a sroubovat to s tim? :twisted:
technologic
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv říj 15, 2009 12:29

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod Martineček » čtv úno 25, 2010 22:25

...zkusil sem více způsobů, no stejně to není ono otáčet i expreskou, obzvlášť když se šroub dotahuje... :wink:
Zážitek nemusí být pozitivní, hlavně, že je silný! http://www.ursus.cz
Uživatelský avatar
Martineček
účastník
účastník
 
Příspěvky: 302
Registrován: sob črc 25, 2009 13:25
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod Simi » pát úno 26, 2010 16:41

Tocit preskou mi teda taky moc nevyhovuje. I kdyz treba to mi prijde jako jeden ze zpusobu, jak sroubovat titanaky... ;-) Radsi zustanu u sroubu s poradnou klickou. :ú
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod vonkreuz » pát led 28, 2011 22:26

Pořídil jsem sobě Petzl Laser 210 a Laser Sonic 130. Tak jsem zvědavý, jaký bude příští týden závěr po dvou dnech na ledech. Bohužel BD už nebyly :oops:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod zdenki » stř srp 28, 2013 9:01

Budou na případné jištění na ledovec v pohodě stačit 17 -18 cm šrouby? Objevil jsem zajímavou slevu na Camp Ice Claw ...
zdenki
účastník
účastník
 
Příspěvky: 402
Registrován: čtv lis 25, 2010 3:54
Bydliště: Jižní Morava

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod vonkreuz » stř srp 28, 2013 9:19

Nejsou zlé. Ale nečekej zázraky. Měl jsem je na krámě. To očko pro karabiny je takové podívné - spíše protáhlé, takže se tam blbě dává prst při šroubování. A oproti BlackDiamondu nebo Petzlu byly hroty spíše tupé, takže bylo potřeba asi doma dobrousit. Ale za tu cenu je to v pohodě - nenadchne, ale ani neurazí.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod Simi » stř srp 28, 2013 9:23

Bohatě. Tou 18kou v případě potřeby uděláš dostatečně masivní abalakáče.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod zdenki » stř srp 28, 2013 11:39

Super, díky kluci. Vlastně ideální odpovědi. Zázraky nečekám a nadchnout vzhledem k ceně nemusí, hlavně že neurazí... :)
zdenki
účastník
účastník
 
Příspěvky: 402
Registrován: čtv lis 25, 2010 3:54
Bydliště: Jižní Morava

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod MaO » pon zář 3, 2018 14:39

Ahoj rád bych pořídil šrouby do ledu pro dojištování na lezení v horách ( nemyslím lezení přímo ledů, např. výstup na Weissmies, Dom .. klasika "choďáky" ). Co byste doporučili za značku jakou délku a počet kusů? Skupinka 3-4 lidí.
Uživatelský avatar
MaO
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv led 20, 2011 10:16

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod Pierre111 » úte zář 4, 2018 9:06

Pokud to jsou chodáky tak šrouby nejsou třeba ne ? :) Pro umístění šroubu potřebuješ kvalitní podklad, tedy led. To ale často není, to jen aby jsi si od toho moc nesliboval. doporučené značky třeba Petzl, Grivel, Black Diamond, Climbing Technology. Bral bych šroub s kličkou, který se lépe zavrtává a délku asi střední 160mm.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod apuka » úte zář 4, 2018 9:33

No jo, na chodaku sroub vetsinou nepotrebujes. Pokud jsou dobre podminky a nestane se, co je momentalne na Castoru - ze smeru cca Zapad/Severozapad je to prakticky pruchodne jen jednym smerem po natazenych fixech, ale smerem dolu se bez slaneni pomoci sroubu se (ve zdravi) nedostanes (a sroub tam prakticky musis nechat). Jak jsem uz psal nekde jinde, zhorsili se podminky a ted i guidy tam vodi (asi od lanovlky) jen prechod pres Castor smerem na Lyskamm a Monte Rosu. Paradoxni je, ze podminky na vedlejsi Pollux jsou ted super, coz posledni leta pry neni az tak bezne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod mike » úte zář 4, 2018 20:08

Jestli tam sroub musis nechat, tak muzes slanovat ze sroubu, co tam nechal nekdo pred tebou, ne? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod remy77 » stř zář 5, 2018 8:11

Alebo cez Abalaky
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod apuka » stř zář 5, 2018 8:45

@mike: tech sroubu tam na jisteni moc nebude - vetsina zjisti uz pred vystupem kriticke casti, ze je to dolu neschudne, tak to vzdava (nebo jdou dal, kdyz jsou vybaveni na vicedenni turu). A v drtive vetsine i proto, ze zadny sroub sebou nemaji :twisted: - prave kvuli tomu, ze za dobrych podminek je to lehka tura a vetsina se malo zajima o aktualni stav.

@remy77: Nejsem zadny horolezec a momentalne ani po ledovcich moc nemohu chodit, proto se ptam: Myslis, ze by se jistilo abalaky v ledu (kdyz tam skala neni)? :(( (A myslis, ze na ledovcovou beznou turu bez predpokladu tezsich lezeckych pasazi se abalaky nosi?).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod Kuba Turek » stř zář 5, 2018 11:54

Na takové účely mám nejlevnější staré ruské šrouby za 200 Kč/kus. V nejhorším je tam nechám a moc neschudnu. Klidně je do ledu namlátím kladivocepínem. Bezpečné jsou stejně jako nové modely za 1500 Kč/kus.

A propos: stejně je na ledovcové VHT nejspíš nikdy nepoužiješ, protože kdy už je to potřeba, tak jsi v nějakém průšvihu - někdo spadnul do trhliny, bivakuješ na ledu, slaňuješ kde bys měl scházet pěšky apod.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod apuka » stř zář 5, 2018 13:02

Nebo mit neco jako tyto Salewacke srouby. Taky neschudnes po slaneni (zato jo pri nakupu).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví