Šrouby do ledu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod dudy » stř zář 5, 2018 13:10

apuka píše:Myslis, ze by se jistilo abalaky v ledu (kdyz tam skala neni)? :(( (A myslis, ze na ledovcovou beznou turu bez predpokladu tezsich lezeckych pasazi se abalaky nosi?).


Myšleny byly Abalakovy hodiny. To jsou dvě vrtané ďuzny v ledu, které se sejdou a tím protáhneš smyčku.

Popř. se dá sjet z hrušky. To je zas v ledu vysekanej a nahozenej hrot.

Mám tu (asi někde v dílně) starý hlinikový a minimálně lezený šrouby a klidně je, za tímto účelem, přenechám za hubičku...


P.S.: Ste se, s tim "S" místo "Z" ve slově nezchudnout, s KT domluvili?
Jako u Tebe to ještě, jakožto u Slováka píšícího česky, chápu, ale pan šéfredaktor...
Přílohy
Abalakovy hodiny.jpg
Abalakovy hodiny.jpg (12.15 KiB) Zobrazeno 5036 krát
Hruška.jpg
Hruška.jpg (43.23 KiB) Zobrazeno 5036 krát
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod Pierre111 » stř zář 5, 2018 13:22

Taky jsem přemýšlel jaký abalaky má apuka na mysli :D.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod dudy » stř zář 5, 2018 13:38

Tyhle?
:((
Přílohy
abalaky sada.jpg
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod apuka » stř zář 5, 2018 13:50

Pierre111 píše:Taky jsem přemýšlel jaký abalaky má apuka na mysli
Proc ja? Jsem se pouze zeptal, jak s nima mysli remy77...

@dudy: Ja jsem zapomel dat uvozovky - tak to vypada, kdyz napises rychly post mezi dvema cinnostma v praci :toimonster: . Ale jinak moc diky za ozrejmeni pouziti abalaku :smt023
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod Pierre111 » stř zář 5, 2018 15:30

Apuka: ten tvůj příspěvek vypadá jako že víš, co to abalakovy hodiny jsou (mluvíš tak o tom) a přitom znalému je z obsahu tvého příspěvku jasné, že si to s něčím pleteš. Tak to přiznej, co jsi měl na mysli ? :D Jinak máš ale u mě plus za to video se šroubem a prusíkem, to je zajímavý. Vidím to poprvé. Nicméně na to nepotřebuješ úplně šroub od Salewy, ale klidně nějaký jiný. Měl by ale mít kotvící bod u ledu, aby tam nevznikala páka.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod apuka » stř zář 5, 2018 15:50

Vsak jsem zacal tim, ze nejsem horolezec. Neznam abalakovy hodiny ani jsem o nich nemluvil(!), jen jsem si matne spomenul, ze se abalaky pouzivaji k jisteni vice-mene ve sparach skal a proto my prislo zvlastni to pouzivani v ledu, prave proto jsem se ptal.

Ad Salewa srouby: samozrejme by to mohlo byt od kohokoliv. Jen jak jsme nedavno shaneli srouby pro syna a manzelku, tak jsem narazil pouze na tyto, co nemely kotvici body nahore. Co ale, samozrejme, neznamena, ze nejsou. Jinak se mi ale ty salewacke libi i tim integrovanym krytem a vubec - jen ta cena... (a ne, nekoupily jsme je ale BD - je mala sance, ze by je zrovna oni vyuzili, chodi jen obcas na ledovec, na ledy vubec).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod mike » stř zář 5, 2018 16:02

@Pierre111: neni ten trik s vysroubovanim popsany v Horolezecke abecede? Urcite jsem to uz nekde videl.

Akorat na videu chybi zaber, jak se mu letici sroub zasekne do hlavy :twisted: Taky mi prijde, ze kdyz neco selze, tak prijdes navic i o lano ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod Pierre111 » čtv zář 6, 2018 10:07

Apuka: Stačilo normálně napsat, že jsi si to zaměnil třeba za friendy a bylo hotovo. :) Abalaky jsi sám zmínil ve svém příspěvku, navíc jsi o nich psal tak, že víš o co se jedná. Což evidentně nevíš :D.

Myslis, ze by se jistilo abalaky v ledu (kdyz tam skala neni)? (A myslis, ze na ledovcovou beznou turu bez predpokladu tezsich lezeckych pasazi se abalaky nosi?).


Někdy stačí prostě napsat, že jsem se spletl a je to, svět se nezboří. :) Já se pletu třeba často a když to udělám, tak to přiznám. Nic ve zlém. ;)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod dudy » čtv zář 6, 2018 11:06

Pierre111 píše:Apuka: Stačilo normálně napsat, že jsi si to zaměnil třeba za friendy a bylo hotovo.



Proč by je měl zaměnit za friendy?
Vitalij Michajlovič Abalakov vymyslel jak svůj kovovej vklíněnec (viz. výše), tak hodiny v ledu a Apuka jen neznal vrtané hodiny a ptal se, protože nevěděl jak založit abalakův vklíněnec v ledu.
Takhle to na mě působí, že zas Ty nemáš tucha o existenci abalakových vklíněnců...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod Pierre111 » čtv zář 6, 2018 11:19

Pod názvem abalakův vklíněnec to neznám to je pravda :D. Zase jsme o něco chytřejší, díky. Mě když se mluví o ledu a abalakách hned napadnou hodiny. V tom případě mohl napsat, že si to spletl s abalakovým vklíněncem ;). Na mě to ale působí jinak, to jsi asi pochopil. Každopádně se to vysvětlilo.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod apuka » čtv zář 6, 2018 12:44

Promin, ale vysvetli mi, v cem jsem se mel splest :((. Jak jsem psal, matne jsem si vzpominal, ze abalaky se pouzivaji na jisteni ve sparach (skal), tak jsem se podival do horolezecke metodiky - a tam videt, ze to opravdu tak je. Proto jsem nejak nechapal, jak by se to (bezpecne) melo pouzivat misto ledovcoveho sroubu (to v te metodice neni) a taky mi nedava smysl, aby se nosily na ciste ledovcovou turu a slusne jsem se na to zeptal. Vcem to bylo spatne? Doted si myslim, ze to neni bezne nosena vec na ledovce (psal jsem o beznych, turistickych vystupech, ne /polo/lezeckych!), na rozdil od sroubu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod apuka » čtv zář 6, 2018 12:45

@Dudy: diky, bylo to cca tak, jak pises.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod Pierre111 » čtv zář 6, 2018 13:51

No začíná to být vtipné :D. Hele ten můj příspěvek byl samozřejmě provokace, to uznávám. Kdyby ho napsal někdo jiný (kromě asi Michala :D) tak na něj nereaguji. Jenže ty když se spleteš, tak se tu vždy snažíš mlžit a obhajovat to a že jsi to myslel jinak a podobně. Proto to moje popíchnutí, koukám, že zbytečné. Tak už to neřešme. Já zase neznal určitý typ vklíněnce tedy abalakův vklíneněc. Když už jsi listoval v té horolezecké metodice, měl jsi listovat ještě dále asi o tři kapitoly na kapitolu Sníh a led, tam je jištění pomocí abalakových hodin ;).

Že se tu vůbe bavíme, za všechno může přeci Remy77 !!! Napsal velmi neuvážlivě jen Abalaky a ne Abalakovy hodiny !!! :D :axe:
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod apuka » čtv zář 6, 2018 15:02

Jo, mas pravdu, ze kdyby tam bylo napsano "Abalakovy hodiny" tak me to netrkne, protoze jsem se na ne nikdy nedival (tudiz jsem je neznal, kdyz Ti slo o toto "priznani", klidne to priznam). Jenze to bylo napsano jak to bylo a fakt nevim, co se Ti zda, cim bych se ted "snazil nizit a obhajovat to a ze jsem to myslel jinak a podobne". Vsak jsem dvakrat dodatecne popsal, ze jsem to myslel presne tak, jak jsem puvodni dotaz napsal.
Jinak, co jsem nenapsal, prvni moje myslenka o tom byla, ze pokud by se abalak dal do ledu, do vyhloubene diry (ne, nemyslel jsem na zadne hodiny, ale jen na abalak do ledove "spary"/diry), tak tam by musel byt teda led moc vhodne konzistence aby se nepolamal. A vidim, ze jsem nebyl daleko od pravdy, i u tech hodin muze byt velky problem blby led.
Mimochodem, na to nikdo jeste nenapsal, jestli nekdo na turistickou ledovcovou turu nosi sebou abalaky, bez ocekavane predpokladu slanovani???
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod Pierre111 » čtv zář 6, 2018 15:30

Tak vklíněnce a podobný věci nosíš když očekáváš lezení, kde není moc jištění, jinak se s tím asi nikdo moc netahá. Šrouby na ledovec je dobrý mít asi vždy aspoň jeden na osobu. Víc na hodiny nepotřebuješ, ještě se teda dělá takový fičura, úhelník co ti pomůže ty hodiny vyvrtat.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod remy77 » čtv zář 6, 2018 20:01

Pierre111 píše: Že se tu vůbe bavíme, za všechno může přeci Remy77 !!! Napsal velmi neuvážlivě jen Abalaky a ne Abalakovy hodiny !!! :D :axe:


Mal som pre to vsetko take vycitky, ze som musel ist do kostola na spoved :lol:
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod mike » čtv zář 6, 2018 20:07

Navic se ten clovek jmenoval Abalakov a ne Abalak, takze Abalakovovy hodiny ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod Pierre111 » čtv zář 6, 2018 21:17

Takze vinika jiz mame, priznal se a da si padesat otčenašů. :D
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Šrouby do ledu

Příspěvekod apuka » čtv zář 6, 2018 21:51

apuka píše:Mimochodem, na to nikdo jeste nenapsal, jestli nekdo na turistickou ledovcovou turu nosi sebou abalaky, bez ocekavane predpokladu slanovani???
Za tuto volovinu, naprosto pitomou otazku se kaju a omlouvam. Je to naprosta hovadina :toimonster:
Nevim, co jste mezitim, kdo psal, nemam ted cas to cist ale za tuto otazku me klidne muzete sekat, budete mit pravdu :twisted: (to je na sebe). Uz bych se nemel stridave venovat docela dulezite praci a v kratkych nekolikaminutovych prestavkach, kym nabehne instalacni GUI v Jave ( ](*,)) psat na OF...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Předchozí

Zpět na Horolezectví