Prusík

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Prusík

Příspěvekod Aldo » pát zář 16, 2011 11:43

Hele, dovedu pochopit, že výrobci outdoor věcí mimo, upozorňuji že MIMO bezpečnostní sektor vyvádějí pro marketingových akcích voloviny ale u bezpečnostních prvků slyším tento názor poprvé.
Hele Pabloo neměj takový stihoman k doporučení výrobců, co se bezpečnosti týče. Nedovedeš si představit co zkoušení a testování to obnáší. Většinou vše co je mimo metodiku je špatné. Můžou se najít výjimky, ale hledat je to jde fakticky o život. Kór diskuse o tom jestli použiju plocháč nebo kulatou a co s jednou rozřezanou dajnemovou smyčkou ve výbavě . To už je fakt trochu mimo. :( [-X [-X
Tvůj další příspěvek viz štand s řetězy. Hele nejsem konfliktní typ ale to už mě trochu zaráží.
Ano je třeba se ptát a ptát a zjiš´tovat názory ale třeba ten ocelový štand .. to by ale mělo patřit k základním znalostem začínajícího horolezce. Kde si lezl že jsi se s tím ještě nesetkaL a jak dlouho lezeš?
Jseš samouk nebo máš nějakou školu za sebou?
Fakt nic ve zlém. Když Ti ale řeknu ( a nebyl jsem sám ) že z vlastní vývojové zkušenosti nedoporučuji vázat uzly na dyjnemě a Ty mi odpovíš něco v tom smyslu že kde sosu nějaké data a kdo to testoval. Jo může být ... zaplať si extra test pokud nevěříš a já ti ho klidně udělám. Nicméně je úplně jedno kdy ta dajnema prokluzovala, faktem je že klouže, má malou odolnost vůči teplotě. to bymělo naprosto stačit abych si udělal obrázek kde ji můžu použít a kde ne. V opačném případě fakt nevím jak chceš správně vyhodnocovat jiné ostatní nenadálé problémy v horách?
Jinak věř tomu, že v oblasti bezpečnosti je marketing fakt trochu stranou.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Prusík

Příspěvekod Pabloo » pát zář 16, 2011 13:03

pozri , mám pocit že sa rozťahuješ ako sopel na rukáve...
vieš, ale nepovieš
Ľudia tu veselo píšu na čo všetko používajú dyneemu a ty ako veci znalý odborník by si ich mohol upozorniť, usmerniť, podložiť svoje tvrdenia...
Dnes prebehol test mnou poskytnutých vecí, starého lana, starej repky 6mm a dyneemy sľučky aj repky, ale vy asi výsledky nepotrebujte, radšej budete do nekonečna kecať a teoretizovať.
Akým sposobom si sa dozvedel o nosnosti retiazky používanej na zlaňáky? Predpokladám že si to niekde prečítal, alebo si si zaplatil testy?
Je úplne prirodzené sa pýtať na to čo neviem. Lepšie ako hrať machra.
V podstate neviem prečo s tebou strácam čas, ale čo čakám od moderátorov ktorý zmažú moj príspevok v inzercii o možnosti zohnať laná s výraznou zľavou , z dôvodu komerčnosti oznamu:) pričom pre mňa ide pár € na cestu.
A ešte k tomu českému velikášstvu: jeden z mojich prvých zážitkov v Tatrách :
chcel som sa spýtať na cenu ubytovania na Sliezskom dome a v tom ku mne pristúpil Čech, bol tam aj s rodinou, žena, deti a vraj že on zaplatí pokoj a já se nepozorovane proplížím na izbu a zaplatím mu jen část z ceny...no čistý kokot
Uživatelský avatar
Pabloo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte srp 2, 2011 7:02
Bydliště: Blatnica

Re: Prusík

Příspěvekod mike » pát zář 16, 2011 15:20

Lidi, budete tak hodni, drzte se tematu a netahejte sem nesouvisejici veci a zvlaste pak ne nacionalisticke nesmysly. Nejsme na Lezci; snazme se tedy udrzet pratelsky duch diskuse. Diky.

Pabloo píše:V podstate neviem prečo s tebou strácam čas, ale čo čakám od moderátorov ktorý zmažú moj príspevok v inzercii o možnosti zohnať laná s výraznou zľavou , z dôvodu komerčnosti oznamu:) pričom pre mňa ide pár € na cestu.

S timhle nema Aldo vubec nic spolecneho. Neni moderator.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Prusík

Příspěvekod Aldo » pát zář 16, 2011 15:20

Pabloo píše:Akým sposobom si sa dozvedel o nosnosti retiazky používanej na zlaňáky? Predpokladám že si to niekde prečítal, alebo si si zaplatil testy?

Předpokládám, že údaje které udává výrobce a jsou volně na webu jsou správné.Toť vše.
.... a nevkládej mi do úst nacionalismus, to si vyprošuji!!!!!!!!! [-X [-X =;
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Prusík

Příspěvekod Pabloo » pát zář 16, 2011 16:04

ospravedlňujem sa...urážlivá poznámka nebola smerovaná na národnosť
Uživatelský avatar
Pabloo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte srp 2, 2011 7:02
Bydliště: Blatnica

Re: Prusík

Příspěvekod Yopo » pát zář 16, 2011 17:35

Potrhal som na trhačke nejaké Dyneemi, repku a polovičné lano.
Ak vás to zaujíma, tak sa na to pozrite a spravte si vlastný názor.
Dnešné testy viazaných slučiek.

Nie je to žiadna vedecká práca, ide len o spestrenie dňa.
Normy UIAA ani nič podobné som neštudoval, testy som urobil čisto laicky.
Takže otázky na metodiku testovania mi neklaďte.
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Re: Prusík

Příspěvekod vonkreuz » pát zář 16, 2011 18:55

Kurnik, škoda, že jsem se neuvědomil dřív. Poslal bych vám na zrušení 6mm plochou dyneemu od Bealu s lehce načatým okrajem.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Prusík

Příspěvekod Pabloo » pát zář 16, 2011 19:45

díky Yopo - pekná robota
Uživatelský avatar
Pabloo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte srp 2, 2011 7:02
Bydliště: Blatnica

Re: Prusík

Příspěvekod Dr4k3 » ned zář 25, 2011 17:15

díky, dobrá práce, myslím že informačně to stačí bohatě
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Prusík

Příspěvekod Pabloo » pát říj 7, 2011 18:11

v Tatrách už sneží...:)
Uživatelský avatar
Pabloo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte srp 2, 2011 7:02
Bydliště: Blatnica

Re: Prusík

Příspěvekod Dr4k3 » čtv bře 8, 2012 0:46

Indy píše:tak pak nelze nez doporucit tenkou snuru z aramidu, kevlar a pod.
ta s teplotou problem nema.

Jo, včera jsem koupil v Hudáči Roca Funis 5mm a večer jsem zjistil, že tomu nejdou zatavit konce, respektive taví se jenom ten polyamidový oplet. A je to docela drahá sranda, chtějí 50 Kč za metr.
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Prusík

Příspěvekod Indy » čtv bře 8, 2012 10:01

jj drahy to je, a to si jeste vem ze prusik by mel byt radsi delsi nez kratsi.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Prusík

Příspěvekod Simi » čtv bře 8, 2012 11:38

Dr4k3 píše:Roca Funis 5mm a večer jsem zjistil, že tomu nejdou zatavit konce, respektive taví se jenom ten polyamidový oplet.

To vyresis velmi jednoduse. Nove to zarizni tak, abys mel jadro i oplet stejne dlouhy. Pak staci nahrnout kousek opletu pres jadro - tak pul cm. No a ten uz normalne opatrne zatav.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Prusík

Příspěvekod Dr4k3 » čtv bře 8, 2012 12:15

jasně, ale to se mi nelíbí, protože tam není oplet s jádrem spojený... nakonec jsem to nějak zapatlal tak, že roztavený oplet se vpil do vláken jádra a vypadá to relativně dobře a tváří se to pevně.
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Prusík

Příspěvekod Simi » čtv bře 8, 2012 12:23

Dr4k3 píše:jasně, ale to se mi nelíbí, protože tam není oplet s jádrem spojený

A v cem s tim mas problem? Tomu moc nerozumim. Kevlarku predevsim na pisku pouzivam mnoho let a rozhodne nevidim sebemensi problem v tom, ze by v tom konci nebylo spojene jadro s opletem...
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Prusík

Příspěvekod Indy » čtv bře 8, 2012 13:02

ja ho chapu ze se mu to nelibi.

reseni je tu taveninu z polyamidovyho opletu nacpat do jadra aby se spojilo.

ja to tak mam udelany a je to cajk.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Prusík

Příspěvekod Dr4k3 » čtv bře 8, 2012 13:31

Simi píše:A v cem s tim mas problem?... rozhodne nevidim sebemensi problem v tom, ze by v tom konci nebylo spojene jadro s opletem...


Možná jsem paranoidní, nemám to vyzkoušené, ale osahal jsem si to na jednom konci jak jsem to dostal z prodejny a vůbec se mi to nelíbilo - působí to jako hrozná prasárna. Na konci je neurčitě dlouhý na pohmat gumový cancour samotného opletu, prakticky bez nosnosti, který ale vypadá stejně jako zbytek repky, takže není na první pohled jasné, kde to vlastně končí, a nedá se pohledem zkontrolovat dostatečná délka volných konců uzlů.

Když máš na konci pevný špalíček taveniny spojující jádro a oplet, je to zcela zjevný a jasný konec, na který se dá spolehnout.
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Prusík

Příspěvekod Horal Fanda » čtv bře 8, 2012 15:43

Ahoj, jen pro info jsem teď dělal nějaké práce a kus kmene, materiál dub, délka cca 3 metry, váha kolem 250-300 kg, délka volného pádu1-1,5 metrů, lano přes osmu a reverzo uvázané napevno Lanex 9,1 mm, stáří cca. 8 let. Při pádu dojde k prokluzu lana v uzlu, ať je sebepevnější a vznikne tam takové tření a teplo, že se propálí totálně oplet. Vnitřní žíly jsou ok. Samotné lano bez problémů. Takže pozor na uzle, a používat ty s co největším průměrem.
Já a hory - dva nerozluční přátelé. Horal Fanda
Uživatelský avatar
Horal Fanda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 418
Registrován: pon říj 4, 2004 16:47
Bydliště: Šťáhlavice - Plzeňsko

Re: Prusík

Příspěvekod Simi » čtv bře 8, 2012 17:09

@Drake: Jasne, to beru. Asi v tom trochu vetsi jistota bude. Ze se divim je dano tim, ze mam kevlarky(dlouhe cca 1,2-1,5m) mnou vyse popsanym zpusobem zataveny uz x let, casto je pouzivam (temer kazdy vikend jaro-podzim) a dalsi posun opletu jsem v podstate nezaznamenal.
Navic jak mam oplet zataveny az za jadrem, je docela do spicky a to celkem usnadnuje navlikani do hodin, zvlast tech spatne pristupnych.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Prusík

Příspěvekod Dr4k3 » čtv bře 8, 2012 19:39

hmhm, tahle není na jištění, ale na léto koupím ještě jednu či dvě k tomuto účelu a u nich zkusím zaříznout konec jádra do špičky, to není špatný nápad
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Prusík

Příspěvekod Indy » čtv bře 8, 2012 20:33

tyhle kevlarovy smycky se pouzivaly misto dratu do hodin. tim myslim ocko co clovek prostrcil hodinama, zalozil smycu a vytahl ju dratem na druhe strane

videl jsem uz aj kevlarku natavenou na normalni lanovici, aby hledala cestu. fungovalo to.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Prusík

Příspěvekod Simi » pát bře 9, 2012 9:54

@Drake: Kdyz nemas kevlarku na jisteni, tak to ji pouzivas na prusiky? To se ale moc nedoporucuje. Zjednodusene receno je kevlar je pri opakovanem ohybani vic nachylny praskani - vlakna se polamou. Informace se daji najit ruzne na netu.
Zrovna na prusikovani kevlarka neni az takovou vyhodou. Sice ma o neco vyssi nosnost, ale jeji tuhost neni kdovijakou pridanou hodnotou.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Prusík

Příspěvekod Dr4k3 » pát bře 9, 2012 10:21

Simi píše:@Drake: Kdyz nemas kevlarku na jisteni, tak to ji pouzivas na prusiky? To se ale moc nedoporucuje. Zjednodusene receno je kevlar je pri opakovanem ohybani vic nachylny praskani - vlakna se polamou.


hmm, o tom jsem nikdy neslyšel, každopádně v nosnosti to má pořádnou rezervu.
Koupil jsem 5m kus teď hlavně na nějaké záchranářské techniky kde se dělá složený kladkostroj, a pro obecné použití když je třeba něco delšího, nějaké to komplikovanější štandování v horách a tak. Prusíkovat El Cap s tím opravdu nehodlám.
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Prusík

Příspěvekod Indy » pát bře 9, 2012 12:25

ano kevlar se ohyba hur, ale uvedom si ze ve svem vlastnim uzlu kteremu se nevyhnes mas ostrejsi ohyby nez kdyz pouzijes prusik nebo machardovu objednavku na polovicni lano nebo dvojicky, natoz pro jednoduche :).

ta neohebnost az tak nevadi, peklo jsou naopak prusiky z prilis jemne repky, dobre se zatahuji ale spatne povoluji.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Prusík

Příspěvekod Simi » pát bře 9, 2012 13:45

V uzlu je samozrejme ohyb nejvetsi a nejvetsi snizeni nosnosti, o tom neni pochyb. Spis jsem narazel na fakt, ze se poruznu da docist o nachylnosti aramidu(kevlar a spol) k vyraznemu snizeni pevnosti v ohybu a udajne prave po opakovanem ohybani ma dochazet k lomu vlaken. Navic jsem slysel o (tusim 2) prasklych kevlarkach pri relativne malych padech, coz by se pri jejich vysoke nosnosti zas tak snadno stat nemelo.

Primarni pouziti kevlarky na prusik mi prislo trochu zbytecne. Zvlast v situaci, kdy to obvykle byva jen staticke zatizeni a treba 6mm PAD reep snura ma na takove pouziti dostatecnou rezervu v nosnosti. To plati nejen pro prusikovani, ale i pro vys zminene pouziti v zachrannych technikach. Obecne byva na zachranne techniky doporucovana obycejna 6mm repka a je uz provereno "generacemi", ze to staci. ;-)

Osobne vidim hlavni vyhodu kevlarky v tom, ze drzi tvar a tak se da provleknout i hur pristupnymi misty nebo pripadne to, ze nekde neprostrcim silnejsi smycku a radsi bych v tu chvili mel vetsi rezervu v nosnosti, tak dam kevlar.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Prusík

Příspěvekod Indy » pát bře 9, 2012 14:04

jestli je kevlarka to co ma zachytit padovou energii, tak je neco spatne.

ona nema schopnost pobrat energii. to ma udelat lano. stejne tak by to nemel delat sedak a lezec :)

tohle u prusiku nehrozi, anebo by nemelo, v normalni situaci do nej nepadas.

pri pouziti jako jistici pomucky prenosu dynamickeho zatizeni nezabranis, ale stejne by toho melo nejvic pobrat lano.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Prusík

Příspěvekod Simi » pát bře 9, 2012 14:19

Indy píše:jestli je kevlarka to co ma zachytit padovou energii, tak je neco spatne.

Jo, normalni "lezecka" kevlarka. A spatne bylo udajne prave to, ze pry uz byla vic pouzivana.

Indy píše:ona nema schopnost pobrat energii. to ma udelat lano. stejne tak by to nemel delat sedak a lezec :)

Tak jasne, to nikdo netvrdi a ani neceka, ze by mela neco pobrat, kdyz je to neni dynamicky material.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Prusík

Příspěvekod Indy » pát bře 9, 2012 14:24

no tak kdyz je neco hodne jete, neni to asi chyba ty veci ale spis toho stavu, ze.

to mu taky mohlo prasknout hodne jete lano, nebo hodne jety sedak (i tohle se uz stalo, viz Subrtak)

kevlar se jako dynamicky material chova, ale pro jinou rychlost deformace a jine procento prodlouzeni. proto se pouziva pro balistickou ochranu. kdyby byl de facto krehky, neslo by to. ale kulka z rucni zbrane a padajici lezec nedosahuji stejne rychlosti :)
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Prusík

Příspěvekod Dr4k3 » pát bře 9, 2012 14:43

5mm kevlar jsem vzal místo 6mm polyamidu hlavně kvůli úspoře místa a váhy. Kdyby se dala koupit 4mm či 4.5mm kevlarka, vzal bych tu.
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Prusík

Příspěvekod Simi » pát bře 9, 2012 14:46

Jenze ono je jete a jete... Zrovna ty aramidy by mely byt hodne odolne vuci oderu, chemikaliim apod. Stejne tak nemluvim o situaci, ze je neco hodne osoupane (napul prodrena smyce, osoupany sedak) atd. Mluvim o situaci - smyce pouzivana, ale ne viditelne poskozena.

Ohledne dynamiky se nemusime chytat za slovicko. :-) Nejaka tam je, ale rozhodne ne takova, aby se pri danem mnozstvi materialu nejak zasadne projevila v pohlceni sil pusobicich v jisticim retezci.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví