Výběr sedáku

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod wawrik » úte lis 29, 2011 21:04

mike píše:Jinak ten BD taky vypada dobre a urcite nekde budou tvou velikost mit. Ale nerikej, ze je ti 51 cm pres stehna moc ;-)

Mám 52 cm :mrgreen: (A to mám občas roky, kedy na bicykli najazdím viac ako autom :-)) To M-ko mi bolo veľké v páse :-)

No, v každom prípade som objednal S-ko toho BD Couloir a budem dúfať, že mi stihne prísť... Papierovo by mi malo sedieť, moje miery sú v strede rozsahov.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod grco » úte lis 29, 2011 21:06

dobra volba :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod mike » úte lis 29, 2011 21:11

Jj, vypada dobre :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod Talaith » stř pro 21, 2011 22:51

Ahoj, začínám lézt na stěně. (Jo, ještě se omlouvám, ale horolezeckou hantýrku zatím nemám, takže občas označuju věci trochu jinak ... naposled jsem lanu řekla pod stěnou kabel a tak :lol: .. takže prosím o trochu trpělivosti) No každopádně chodím do kurzu a tam máme zatím všechno půjčované, ale chtěla bych si koupit svůj sedák a tak postupně to dávat dohromady. Mám pár dotazů. Musí mít ženský ty sedáky pro ženský? Koukala jsem na dva: http://www.affekt.cz/petzl-damsky-uvaze ... -1422.html a http://www.ocun.cz/produkty/uvazky/twist-lady.html . A tak by mě zajímaly názory na tyhle dva sedáky, popřípadě jiné typy. Jinak samozřejmě sedáky vyzkouším, jen bych prostě ráda slyšela nějaké názory. Někdy jsou v těch obchodech schopni ukecat i mrtvolu. Jo jinak k mým ambicím teď v zimě indoor, v létě skály, možná ferraty. Takže žádný extrém ... Děkuji za rady.
Talaith
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř pro 21, 2011 22:37

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod Dr4k3 » čtv pro 22, 2011 13:30

Dámské sedáky mívají užší pas na stejnou šířku nohaviček.
Já bych si dal hlavně pozor na nohavičky - někteří výrobci mají bohatě polstrování kolem spodní a vnější strany stehna, což je fajn, ale naprosto nesmyslně jim chybí kolem vnitřní strany stehna, která je naprosto nejcitlivější. Když tam je místo pořádného širokého polstrování jenom tenká tkanička, dost to bolí.
Podobná věc je tvar bederního pásu - vzadu je široké polstrování celkem k ničemu, největší tlak totiž působí hlavně na boky.

Důležité pro tebe je, aby sis ho mohla v obchodě vyzkoušet, tzn. oblíct a pověsit se do něj na lano (a chvíli viset). Dá se třeba v obchůdku na stěně na SmíchOFFě a v některých Hudáčích, nevím jak jinde. Taky vyzkoušet, jak ti sedí když budeš bederní pás zatěžovat dolů a pak si do toho sedneš, aby tě třeba netlačil na bocích na kost pánve.

Jinak obecně, dneska se dělají především dva typy konstrukce - tzv. frame (rám), to jsou skoro všechny současné od Petzlu a českých výrobců, kde je hlavním nosným prvkem okrajový rám, který se snaží zatížení přenést na polstrování/síťovinu v ploše.
Novější technologie je Swami od Arc'Teryxu a Kinetic Core od BlackDiamond a podobné, kde není žádný rám, místo toho jsou v celé ploše rovnoměrně rozptýlené nosné vlákna.
To druhé je pohodlnější.
U toho prvního je rámová konstrukce o dost silnější než síťovina mezi, takže rám tlačí do kůže neproporčně víc a v zimě se může v té otevřené síťovině chytat sníh (to je problém třeba těch Petzlů). Ale zase to daleko líp větrá když se potíš. A je to levnější.

Tím Petzlem asi nic moc zkazit nemůžeš, mám Adjamu a ujde to, i když příště bych si ho už nekoupil.
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod Dr4k3 » čtv pro 22, 2011 13:37

A ohledně velikosti taková poznámka... jestli je u tebe perspektiva, že budeš trochu hubnout, tak si radši rovnou kup sedák trochu menší - třeba jestli ti padne M, ale S taky ještě zapneš, kup si rovnou to Sko... já takhle kdysi koupil eLko, s tím že když ho utáhnu na max, tak mi sedí a na ven přes bundu se větší rozsah bude hodit (eMko tehdy neměli, byl to vánoční výprodej). Pak jsem trochu zhubnul (cca 82>78), teď nosím na stěně max utažené eMko a pokukuju po eSkových velikostech.

Díky tomu jsem si taky všiml, že mezi velikostmi je rozdíl nejenom ve velikosti, ale (poměrně logicky, někde se ta velikost ubrat musí) třeba i ve tvaru materiálových poutek! Adjama L měl úplně luxusní přední poutka, Adjama M má naprosto příšerná přední poutka.
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod kaarkull » čtv pro 22, 2011 14:45

Zensky sedak mat nemusis, ale mozno zistis, ze v mensich velkostiach maju v kamennych obchodoch hlavne tie zenske. Skusala som Petzl Luna a tam ma pri zaveseni hodne tlacili nohavicky zboku (na mieste kde sa ten polstrovany pas zuzuje je to zositie dost tvrde a zacne sa to zarezavat do stehna).
Pohodlnejsi mi prisiel Singing Rock Nara tak pripadne mrkni aj po nom.
~ Vidět daleko, a dojít tam, není totéž. ~

www.sulovskevrchy.sk
Uživatelský avatar
kaarkull
účastník
účastník
 
Příspěvky: 301
Registrován: pon črc 11, 2011 13:23

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod Talaith » čtv pro 22, 2011 20:48

Děkuju za rady :)
Talaith
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř pro 21, 2011 22:37

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod pavproch » úte črc 17, 2012 7:08

jak lze dovodit z vedlejšího vlákna (petzl2013), bude asi brzo potřeba ugradovat horo šatník....

kromě teho historického DIY sedáku mám ještě jeden - singing rock Strike (ročník asitak 2002)... šatník uvažuju obměnit těmadle dvěma kousky

na skialpo tohle: http://www.hudy.cz/uvazky/#71194,skialp.html

a na lezbu tohle: http://www.hudy.cz/uvazky/#87200,air-cr-sedak.html


Any commnets?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod Trafikant » úte črc 17, 2012 10:11

Camp AIR CR mám.

Co k němu...

Plusy:

- nízká váha
- relativně vysoký komfort vzhledem k váze
- nastavitelné nohavičky

Mínusy:

- výroba v Číně =/

Až na tu asijskou výrobu jsem s ním zatím relativně spokojený. Váha a objem je skutečně minimální a přitom to je regulérní "horský" sedák s nastavitelným pasem a nohavičkami, se čtyřmi plnohodnotnými poutky. Síťk na nohavičkách se mi na jednom místě už natrhla, ale nepřikládám tomu nějakou velkou váhu.

Na skialpy a nějakou tu "VHT" bych osobně bral SGR Flake, ten se fakt povedl...

http://www.e-outdoor.cz/produkty/sedak- ... ake-12435/
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod pavproch » pon zář 10, 2012 20:16



díky nejmenovanému moderátorovi nejmenovaného fóra z nejmenovaného zeleného hranatého kolečka kdesyk ve střední áziji sou oba dva sedáky doma... včetně nějakých těch HMS a v případě skialpu i odsedky se zámkovkou...

ten air okamžitě ovšem zmizel tam, kde fusatý skovává dárečky než přijde čas na strom :mrgreen:

Ondro, dík.... i dyžs tam nebyl, bo kdesyk na kopcu... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Sedák

Příspěvekod Andros » sob úno 16, 2013 15:50

Ahoj,

mám za sebou dva lezecký kurzy v pražské Namche, chystám se na záchranné lanové techniky a brzy snad i na opravdovou skálu.

Aktuálně se chystám koupit mj. sedák. Nechci na něm šetřit, jsem ochoten si připlatit za pohodlí a bezpečnost, pokud je to relevantní (např. rozložení energie při pádu - pokud se nejedná o obchodní trik). Velmi pozitivní reference jsem četl na tento:

http://www.climbing.cz/vyprodej/doprode ... s-2077.htm

Bohužel už není k dispozici ve velikosti M (měřím 174 cm). Stažením L bych předpokládám nedosáhl akceptovatelné varianty (?).

Mj. mi byl doporučován nový set od Rock Pointu, což je nabídka zajímavá cenově, nicméně k setům obecně mám spíš nedůvěru.

V létě se chytám na ferraty, proto příkoupím i prsní úvaz (pravděpodobně zbytečná informace, předpokládám, že při koupi sedáku není třeba řešit budoucí kompatibitu s prsním úvazem).

Moc díky za rady a tipy!
Uživatelský avatar
Andros
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob úno 16, 2013 15:31

Re: Sedák

Příspěvekod Wolfi » sob úno 16, 2013 18:33

Taky nás nedávno (cca půl roku) dostali a začali jsme lozit, takže poradím ze svejch čerstvejch zkušeností. určitě tu budou povolanější pro odbornou radu, na to se necítím tak ti jen řeknu jak jsme se s tím popasovali se svou drahou polovičkou:

Sedák ti zkrátka musí sedět a to jinak nezjistíš než, že si ho zkusíš a pověsíš se do něj. Ten hermes jsme taky zkoušeli ale ani jednomu z nás neseděl. Tak jsme se vykašlali na různé slevy a podobně ale prostě zkoušeli sedáky v určitém cenovém rozpětí a ten kerej nám seděl tak jsme koupili. Ber to tak, že sedák ti musí sedět a nějakou dobu ti vydrží, nejsou to ponožky. :-)

výsledek:
Já koupil: Rock EmpireTitan
a partnerka: Rock Empire Calista

K setům: to je cenově výhodné asi jen pokud chceš i dodávané jistítko a karabinu či co k tomu dávají.
Dobrodružství začíná tam kde končí komfort.
Uživatelský avatar
Wolfi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv čer 10, 2010 7:48
Bydliště: Předměřice n.J.

Re: Sedák

Příspěvekod Indy » sob úno 16, 2013 20:04

andros, je to stavitelny sedak, a Ty taky nebudes porad stejne oblecenej.

takze dej pokus, popr vyuzij moznosti vraceni pri nakupu pres net.

jinak urcite maji aj velikostni tabulku, takze si najdi minimalni rozmery ty velikosti co je a pouzij hlavu a technologii 21 stoleti s vedeckym nazvem krejcovsky metr, anebo spagatek a pravitko.

to ti da predstavu zda by to slo nebo ne.

obvykle vetsi sedak nebyva problem, o jedno mensi ale ano. pokud ho obleces a je mirne volny, svou funkci splni, pokud se do nej ale nedostanes, je ta funknost o neco horsi.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Sedák

Příspěvekod dudy » sob úno 16, 2013 20:20

Wolfi píše:....Sedák ti zkrátka musí sedět.....


Ti nevim. Sedák. To je popruh tak, poruh tak, ňáká přeska. Co by na tom nemělo sedět?
Důležitý je, aby si se z něj nevysypal, dyž vometeš po kebuli.
Když koupíš celoštelovák, a to ten hermés je, nejni v podstatě co řešit.
Možnym kritériem je, že do hor si pořídim bytelnej, s hafem pevnejch vok na hromadu bordelu, v kerym nezdechnu visíc dvě tři hoďky na štandu a na skalky nebo do cvičikárny lehkej prd s vočkama na šest exprešlingů.
Sám mám něco jako ten hermés, akundrát to má dvě spony v pase a sem spokojenej. Za ty prachy.... :D
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Sedák

Příspěvekod Kuba Turek » sob úno 16, 2013 23:23

Taky bych řekl... Víceméně všechny sedáky sedí stejně. Spíš bych si vybral univerzální, dobře polstrovaný, pohodlný. Sportovní a skialpový jsou speciály, které si můžeš koupit a používat je jenom na tyhle věci, ale naprostá většina lidí používá jeden model.

A kompatibilitu sedáku a prsáku opravdu neřeš - všechno spojíš se vším.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Sedák

Příspěvekod Andros » ned úno 17, 2013 13:42

Díky všem za postřehy!

Jestli rozumím správně, nezáleží tolik na značce. Zkusím toho Herma přímo v prodejně v Holešovicích. Nemáte s ním náhodou někdo zkušenost? Myslel jsem, že velikost (S/M/L) hraje roli i kvůli vzdálenosti nohaviček od pasu (nebo i ta je nastavitelná?).

Pokud z hlediska bezpečnosti nelze de facto šlápnout vedle, rozhodující je pro mě asi pohodlí.

S čím jsem měl ještě problém u sedáku ze setu od Signing Rock - jedna přezka pro nastavení v pase. Pokud člověk střídá vrstvy oblečení, komplikovaně se pak přenastavuje.
Uživatelský avatar
Andros
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob úno 16, 2013 15:31

Re: Sedák

Příspěvekod Wolfi » ned úno 17, 2013 15:01

dudy píše:...Ti nevim. Sedák. To je popruh tak, poruh tak, ňáká přeska. Co by na tom nemělo sedět?


no neví např. provedení těch popruhů, někde jsou rúzně široké a ušité tak, že to napříjemně řeže do stehen - a nechci si představit tu lahůdku do takového sedáku sletět. (pravda alespoň je motovace méně padat - na druhou stranu, kdo nepadá leze pod své možnosti) V pravdě tomu prd rozumím ale pár jsem jich zkoušel a rozdíly tam byli, tak nevím.

Andros:
pokud nehoníš gramáž tak dvě přesky na pasu jsou lepší, lépe vycentruješ navazovací oko na střed.
Dobrodružství začíná tam kde končí komfort.
Uživatelský avatar
Wolfi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv čer 10, 2010 7:48
Bydliště: Předměřice n.J.

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod dudy » ned úno 17, 2013 15:41

Nevím, ale za dobu co lezu (cca 30let) jsem, vyjma sámodómo kulotrhů, nenarazil na díky střihu vyloženě nepohodlnej nebo škrtící či stehna řezající sedák. Toho je možný dosáhnou špatně zvolenou velikostí, blbým seštelováním, transsexuálním použitím ženského modelu na téměř mužské těleso a viděl jsem i borce s nohavičkama vobráceně levá na pravou hntáu, naruby, nebo štelovacíma přeskama mezi nohy a jó, to to pak dře jak sviňa.
Navíc nejsubtilnější popruhy jsou paradoxně použity u sportovních sedáků, kde se předpokládá naopak vysoká četnost pádů, ale zas moc se nepočítá s tím, že sportovní lezec se bude po odskoku hodinu bezradně bimbat na laně, nebo dřepět v každym nejtu nebo táhle viset na druhom.
Měl jsem odhadem tak patnáct sedáků, z toho třetinu samodělků, do většiny jsem se prolít a nikdá se mě nic nestalo.
Jediný co bych nedoporučoval jsou delší pády do navázání na prsíčka. Pak sem tejden chodil jak nosič koberců a byl jsem pravděpodobně prvním metrosexuálem ve východním bloku s depilovaným podpažím.

P.S. Paradoxně nejhorším sedákem, minimálně z hlediska cena-výkon-trvanlivost byl Arcteryx kterej stál přes dva litry, i když je pravda, že byl dobře vodvětranej, takže sem se v létě potil jako dveře vod chlíva všude stejně, zatímco v jinym se potim jako dveře vod chlíva a pod úvazkem trochu víc.
Naposledy upravil dudy dne ned úno 17, 2013 20:14, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod Kuba Turek » ned úno 17, 2013 17:02

dudy píše:Jediný co bych nedoporučoval jsou delší pády do navázání na prsíčka. Pak sem tejden chodil jak nosič koberců a byl jsem pravděpodobně prvním metrosexuálem ve východním bloku s depilovaným podpažím.


To snad už dneska nikdo nedělá, že by se vázal jenom do prsáku, nebo ne?
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod Indy » ned úno 17, 2013 17:11

vzdalenost pasu od nohavicek nastavitelna neni, ale zkratit se da tak ze oko uzlu kterym se navazes je mensi nez to kolecko co tam dava vyrobce na jisteni slaneni a pod. nekde u benevolentnich ceskych vyrobcu jde nechat si to kolecko poslat jinak velky, kdyby opravdu nesedely konfekcni velikosti, ale ony sedet budou, neni duvod.

to ze neni opasek vycentrovany, pokud jde o par cm tak se nic nedeje, pokud je to vic, budou presky na kazdy strane jinak, takze rovnovaha lezce je narusena, ale nic co by se nedalo kompenzovat jednim dobre mirenym lahvacem. :)

uzky nohavice uvazu pokud jsou na spravnym miste neni problem, vyjma dlouhodobyho sezeni ale na to stejne potrebujes havajku nebo prkno. to je dany, pokud visis v prostoru, 10-15 minut je peklo, pokud se muzes opirat o skalu, 20-30 minut je hooodne dlouha doba, v havace ci na prkne lze sedet i nekolik hodin. ovsem ty slouzi na pohodlny vis u kruhu, pri praci a slaneni, neleze se s tim.

ackoliv delka padu roste, zachytna sila ne, o to se stara dynamicke lano, cim delsi pad tim delsi kus pruziciho lana ho zachycuje.

vliv na velikost zachytny sily - toho narazu pri padu ma:

- padofy faktor, pokud je vysoky, je to supa.
- jak moc jistic umi dynamicky jistit, muze to byt jak do perinky anebo muze byt sopel v ocich.
- to v jakym stavu je lano, jestli je uz tuhe od slanovani, bude to vyssi, plus udaj max. zachytne sily od vyrobce. strop je urcen normou.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod dudy » ned úno 17, 2013 17:26

Kuba Turek píše:
dudy píše:Jediný co bych nedoporučoval jsou delší pády do navázání na prsíčka. Pak sem tejden chodil jak nosič koberců a byl jsem pravděpodobně prvním metrosexuálem ve východním bloku s depilovaným podpažím.


To snad už dneska nikdo nedělá, že by se vázal jenom do prsáku, nebo ne?


To doufám.
Možná z recese, která přestává být recesí, když se svalíš.
A co hůř. Já myslel navázat na prsíčka (kšandičky) přímo z lana, ne ňákej pohodlňoučkej prsáček. Vomet jsem do nich v Prachově cca desítku a to bych nikomu nepřál.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod rieMa » ned úno 17, 2013 19:18

Jen tedy k těm velikostem - mám doma M (RE) a XS (Mammut Hermes)... Ne, že bych z toho Mka vypadávala, ale dost mi vadilo, že oka na presky mám na břiše -> je to docela nepraktické ;) A pohodlnost je dle mého taky relativní, když jsem měla to XS nově, tak mi přišlo takové tuhé, ale poté, co jsem ho protáhla deštěm a asi už i propotila, tak se přizpůsobil ;) A teď většinou ani nevím, že ho mám...
Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevyváznete živí.
Uživatelský avatar
rieMa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 390
Registrován: ned lis 22, 2009 22:33
Bydliště: Aotearoa

Re: Sedák

Příspěvekod dudy » ned úno 17, 2013 19:37

Wolfi píše:.... na druhou stranu, kdo nepadá leze pod své možnosti......


No, furt lepší, než lízt přes své možnosti. To zpravidla končí blbě. Samozřejmě nemám na mysli dyž pětkař na stěně vodkrokuje desetimetrovou sedmu, to se přežít dá. Bych byl ale zvědavej na postoj k vlastním možnostem deset metrů nad kruhem, nebo půl dýlky nad štadem z hrotu a dvojky čoka.
A navíc, nepadat může klidně znamenat, že vím přesně, kde jsou mé možnosti a ne, že lezu pod ně.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod dudy » ned úno 17, 2013 20:18

Ještě bych zmínil možnost močit bez sudání sedáku (heč, baby), která se může diametrálně lišit dle modelu a provedení.
Ten Hermes má nohavičky v oku vyztužené kusem plastu, kterej značně ztěžuje přístup do poklopce a tím nás staví témeř na ženskou pozici.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod simsim » pát bře 22, 2013 13:41

Ahoj,chtěl bych se zeptat místních, co si myslí o mém výběru na ferraty.
http://sport.popina.cz/ocun-coach-p-1318.html
a
http://sport.popina.cz/ocun-variant-p-1327.html
Dostatečné? Polstrování se mi na ferraty zdá zbytečné.

Spojit tímto? http://sport.popina.cz/singing-rock-smycka-p-679.html
o délce 150cm, nebo stačí kratší?

Děkuji
Uživatelský avatar
simsim
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned říj 21, 2012 10:44
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod vonkreuz » pát bře 22, 2013 14:03

Výbět je tak akorát. Polstrování skuečně netřeba. Celou zimu lezu v hale v popruhovém sedáku (Skialp od fy. RockEmpire), protože se mi nechce tahat klasický.

Ale propojování si nastuduj na stránce horolezeckametodika.cz, myslím, že to bude sekce navazování se a jmenuje se to německý zpusob. Takže smyčky nesešité, ale s volnými konci, které se svazuji pomocí osmičkového uzlu a protismerne vázaného vudcovskeho uzlu.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod simsim » pát bře 22, 2013 14:07

Já si to právě četl, ale moc jistý si nejsem. Proto jsem se ptal, zda-li ta smyčka bude OK.
Aby nedošlo k nedorozumění - nejsem šílenec, mám zaplacený ferratový kurz a chci tam jet dobře vybaven (nechci si nic půjčovat), tady se ujišťuji, že neobjednávám nesmysly.
Naposledy upravil mike dne pát bře 22, 2013 19:25, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Uživatelský avatar
simsim
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned říj 21, 2012 10:44
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod vonkreuz » pát bře 22, 2013 14:19

Neboj, používám ten "nemecký" zpusob navazování pri lezeni vicedelek v Tatroch nebo i jinde.
Popruh od feratove brzdy potom pomocí lisciho uzlu davas na popruhy, které vedou do a z toho spodniho osmickoveho uzlu. Ale to ti ukazi na tom kurzu...

Kazdopadne si kup volný popruh, délka 120-150cm, na spodni strane musi mit 3!! rovnobezne linky. Já mám 186cm a popruh mám 130cm a k tomu mi zbyvaji volne konce jako bezpecnostni prvek.

Uvazovani tech uzlu je nejlepsi v sedici poloze, když si pak stoupneš je to na 95% ideální délka.

edit: metr duteho popruhu stoji cca 1,50€. Když nebudou mit na krame metrovinu popruhu na civkach, tak si kup sesitou smyčku délky 60cm nebo 80cm a muzes opatrne rozrezat koncove sesiti a tim ziskas volnou smysku. POZOR!!!! Popruh musí být z PAD (polyamidu), nesmíš to uvázat z dyneemi protože má velmi vysokou kluznost v tahu a uzly nedrží a rozvazují se v tahu. Lepší jsou duté popruhy, protože jsou měkčí a uzly lepe drží než jednostenny popruh, který je ale tužší a uzly se potom lehčeji povoluji.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod twistrabbit » pon dub 15, 2013 8:37

Ahoj,
mám fakt hloupej dotaz ohledně Mammut Hermes, foto např. zde http://www.climbing.cz/eshop-mammut/sedaky/hermes.htm

kamarád mě teď dost znejistil ohledně zapínání té hlavní zapínací spony, že se mu to zdá málo protáhnout popruh oběma očkama a pak vrátit mezi nimi nazpět..... je to tak ok? nebo se s tím má dělat i něco jiného? sem teď z toho takový zmatený [-o<
twistrabbit
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon led 28, 2013 15:30

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví