Výběr sedáku

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod Dundee » pát srp 1, 2014 15:37

Tak zde je foto (v příloze). Koleny se opírám o zeď ale jinak jsem měl již nohy ve vzduchu.
Posed mi nepřišel nepohodlný a zdál se mi stabilní, takže v tomto směru OK. Nejsem si akorát jist, zda je normální, že při zavěšení se ten bederní pas tolik zdvihá a zda není slaňovací oko vytažené příliš vysoko.


Co myslíte....? Potřeboval bych to kvůli případné výměně pořešit nejlépe do zítřka, tak všem díky za názory.
Přílohy
DSC_0099.JPG
Dundee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 98
Registrován: pon črc 30, 2012 16:03

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod pickard » pát srp 1, 2014 15:41

Trošku volný mi to připadá, ale ne krizovka... Já ovšem nejsem odborník, jistě se vyjádří i experti.
Obecně je dobrý kupovat sedáky tam, kde je možný si do nich sednout.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod Dundee » sob srp 2, 2014 13:55

Dnes jsem zajel znova do obchodu a vyměnil sedák za jiný, konkrétně za tento
http://www.hudy.cz/uvazky/rock-empire-arkas,17051.html

Nechal jsem se tentokrát i pověsit na lano (což jsem prvně neudělal i když mi to bylo nabídnuto) a jednoznačně se mi tento jevil pro mne vhodnější a příjemnější. Má celkem tři rychlo sponky, takže se i rychle zapíná a nastavuje.
Dundee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 98
Registrován: pon črc 30, 2012 16:03

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod paplik » úte lis 18, 2014 8:56

Zdravím chystám se pro bráchu koupit nový sedák. Minulý sedák jsem kupoval od Singing Rock. Už nevím jak se ta verze jmenoval, ale jsem s ním spokojený co se týče pohodlnosti atd. Jak jsou na tom momentální modely sedáků od singing rock? Či doporučíte radši jinou značku? Lozíme převážně jednorázovky na písku občas na stěně a nějaké to relaxační slaňování :), a jednou 2x za rok na VHT.
Díval jsem se na modely Versa, Gurru, Attack... U té Versy mě zaujal komplet i s magajzovým pytlem a kyblíkem, ale nejedná se náhodou jen o likvidaci výrobku, aby se zákazník nachytal? Popřípadě se mi líbily ještě modely od ocúnu. Prosím o radu, je těch sedáků takové nepřeberné množství, že nevím který.
paplik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: úte říj 21, 2014 9:29

Příspěvekod pickard » úte lis 18, 2014 9:04

Podle me je od normalnich znacek kvalitni vsecko, navic to I stoji podobne, takze bych rek, ze nejpodstatnejsi je, jak to sedi a jak je to z hlediska zamyslenyho ucelu vybaveny (poutka, prezky atd)
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod dudy » úte lis 18, 2014 9:19

paplik píše:.....Lozíme převážně jednorázovky na písku občas na stěně a nějaké to relaxační slaňování.......

Jenom pro info.
Co jsou "jednorázovky na písku" a jak vypadá "relaxační slaňování"?
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod vonkreuz » úte lis 18, 2014 9:44

Že by jednodélky a k tomu občas slanit z nějakého toho mostu?
Aspoň, že karabinám neříká skoby. :mrgreen:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod paplik » úte lis 18, 2014 10:40

jednorázovkou myslím, že se vyleze a sleze s tím, že jistič je stále na zemi a nevytváří se tak druhotné jistící stanoviště :mrgreen: , takže v sedáku člověk moc vysedávat nebude. Ano slanění jako z mostu atd.. pro kámoše :)
paplik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: úte říj 21, 2014 9:29

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod paplik » úte lis 18, 2014 21:21

paplik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: úte říj 21, 2014 9:29

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod seis » čtv lis 20, 2014 20:54

Osobní zkušenost se sedákem SR nebo RP nemám, nejlepší bude to vyzkoušet, prostě musí sednout. A varianta komplet myslím není špatná volba. I kdyby to doprodávali, tak jenom proto, že bude třeba nová kolekce...nebál bych se, že se "nachytáš".
Mimochodem jsem zjistil, že příští víkend bude v Singáči výprodej, třeba tam bude něco i za dobrou cenu :)
Uživatelský avatar
seis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř srp 17, 2005 21:35
Bydliště: Čechy a Morava

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod Indy » čtv lis 20, 2014 22:12

singac je v pohode, a na vyprodeje do Ponikle se vyplati zajet
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod Pierre111 » pát kvě 20, 2016 9:33

Ahoj, doporučil by mi prosím někdo nějaký lehký sedák ? Ideálně i s nastavitelnými nohavičkami. Hmotnost co nejnižší, třeba tak pod 300g. Potřebuji ho hlavně na ledovec, občas skialpy, ferraty nějaké to slanění. Neměl by být tedy úplně bez polstrování. Díky.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod pickard » pát kvě 20, 2016 11:40

Myslím, že pod 300g s nastavitelnými nohavičkami a postrováním to bude oříšek.

Na všechno, co popisuješ, bych si vzal všeho všudy Black Diamond couloir, KROMĚ těch ferat, kam bych si teda zase vzal festovní polstrovanej sedák, protože pád na feratě je rána jako kráva.

Tím chci říct, že podle mého názoru jsou feraty použití protichůdné proti ostatním druhům použití.

Zkusil bych se asi podívat na Edelrid Wing. Nemám ho, ale vypadá jako něco lehkýho univerzálnějšího + edelridí sedáky jsou populární a chválený.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod Pierre111 » pát kvě 20, 2016 12:00

Děkuju za nasměrování. Klidně bych vzal sedák s pružnýma nohavičkama, jen se bojím, abych ho mohl pořádně používat, když budu třeba víc oblečený, abych se do něj vešel. Jak by mohlo fungovat třeba tohle ?
http://www.edelrid.de/en/sports/harnesses/leaf-slate-oasis.html
Mohla by tam být větší variabilita toho průměru.
Klidně navrhněte i nějaký s pevnými nohavičkami, který je dobrý, vyzkoušený. Mě se třeba zaujal tento.
http://www.hudy.cz/uvazky/arcteryx-s220 ... reuse.html
Má s ním někdo zkušenosti ?
Jinak díky za typ 320g a tři přezky vypadá dobře.
Chtěl bych prostě nějaký lehčí a dobře zbalitelný sedák. Když půjdu na ferratu, tak si klidně půjčím něco robustnějšího.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod dudy » pát kvě 20, 2016 12:15

Tenhle je fakt lehkej.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod Pierre111 » pát kvě 20, 2016 12:30

To sice jo, ale zase kurňa minimalistickej, do toho bych se bál spadnou nebo v něm vyset. Občas taky potřebuju někde slanit a v tomhle by to mohlo celkem bolet :).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod dudy » pát kvě 20, 2016 14:41

Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod Prenos » čtv pro 8, 2016 7:03

Ahoj, chtěl bych poprosit o radu lezců ohledně mojeho prvního sedáku.
Chtěl bych sedák na občasné vylezení/jištění při VHT,skialpech a překonání zajištěné cesty(spíš z nutnosti, než abych vyhledával ferraty).
Na trhu jsou takové ty minimalistické sedáky jako SR Flake nebo Ocun Newton ci SR Top. Chtěl bych ale občas přes zimu zkusit lézt na umělce. Proto se chci zeptat zda tyhle minimalistické se dají použít, respektive je tam nějaká nevýhoda? Já si řikám že vlastně akorát nejsou tolik polstrované, čili to vadí když hodně padám? Což by na té stěně bylo, ale zase v tom nevysím dlouho ne?
Jinakt ten Singingrock Flake se mi líbí, je lehký a na občasné lezení asi postačí ne? Jen mě zarážejí ty rozepínací přesky na nohavičkách, to vydrží ? :)

Nebo máte jiný tip?

Díky
Prenos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: úte úno 1, 2011 8:47

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod pickard » čtv pro 8, 2016 9:48

1) Rozepínací přezky na nohavičkách u certifikovaného sedáku od normální značky samozřejmě vydrží, je to naprosto běžné technologické řešení.
2) Požadavky jsou bohužel trochu protichůdné - na VHT a skialp lze užívat odlehčené a ultralight sedáky, protože se prakticky vůbec nezatěžují - nepadá se do nich, nesedí se v nich. Jejich smyslem je záhrana života v situaci, co se ti stane 1x za 10 - 20 let a která bude tak vážná, že odřená prdel z popruhového sedáku bude ten nejmenší problém.
3) Na ferraty je naopak potřeba sedák poměrně poctivý (a za mě teda i prsák), protože pády na feratě jsou vůbec nejhorší typy pádů, s jakými se v horách lze setkat. Je to rana jako prase. Na feratě bych v životě nechtěl spadnout a už vůbec ne do ultralight sedáku. Opakuju - problém není v tom, že by se ten sedák rozpadl, ale z důvodu konstrukce tě strašně pořeže.
4) Na umělce se padá. Do ultralight sedáku se nepadá. Podle mě nevhodné, nepohodlné, odřenej, domačkanej.

Závěr:
Zatímco ultralight sedák nefunguje na normální lezení, ferratu a stěnu, tak univerzální sedák funguje na všechno, jen u VHT je trochu větší a těžší. Tzn.: Buď bych si koupil odlehčenej (například počkal na novej Black Diamond couloir) na tu turistiku, a až pudu lízt nebo na ferratu, koupil bych si lezeckej... a nebo bych si koupil univerzál a smířil se s tím, že se o pár gramů pronese.
Ten Singing rock flake vypadá jako něco, v čem bych asi byl ochotnej i výjimečně lízt... Asi docela dobrá volba, pokud ti bude sedět.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod Prenos » čtv pro 8, 2016 10:12

Děkuji za odpověď.
add1) přesku asi vydrží, jen mě zarazilo že to jsou ty plastové jako u batohů, ale asi ok
add3) tomu rozumím, jen mám za to že na ferratě se také moc nepadá obvzlášť kdyz pujdu jen obcas. Prave me zarazilo ze vyrobci na ty ferraty doporuciji ty lehke sedaky! Navic kdyz spadnu do trhliny v ledovci, tak mi to prijde podobne. P.S: na ferraty samozrejme s prsakem (ikdyz vidim lidi bez nej).
add4) ok asi na tom neco bude.

Jen pro srozumenou, ten Flake mi neprisle uplne jako ultralight :). Kouknu na ten BD couloir.
Tak pravda je, ze "poctivim" sedakem nic nezkazim a eventuelne v budoucnu by clovek koupil nejakej ultralight, stoji par penez.

Dik zatim
Prenos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: úte úno 1, 2011 8:47

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod vonkreuz » čtv pro 8, 2016 17:45

pickard píše:Zatímco ultralight sedák nefunguje na normální lezení, ferratu a stěnu, tak univerzální sedák funguje na všechno, jen u VHT je trochu větší a těžší.

Dovolím si nesouhlasit. [-X
Tři roky a možná i více jsem lezl jenom v RockEmpire UltraLight (ne ta aktuální dyneema verze). Duvod byl ten, že za dobrou cenu jsem měl plně nastavitelný sedák s váhou 230g a dvěma materiálovýma poutkama (+2 jsem si nechal u kámoše došít). Padal jsem do něj opakovaně a i po těch letech jsem nenašel povolený šev nebo chybu. Samozřejmě to nebylo na dlouhé sezení v převisnutém štandu. Duvod proč v něm už nelezu je ten, že na trhu jsou už dostupné pohodlné, přesto však už lehké sedáky a tak jsem přezbrojil na RockEmpire 3 Slight.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod mitau » čtv pro 8, 2016 19:16

Když jsem před necelým rokem vybíral sedák na občasné použití na stěně a občasnou VHT, tak jsem skončil také u lehkého plnohodnotného sedáku - náhodou také RockEmpire Slight (290g). Pokud hodně řešíš váhu, můžeš zkusit také nějaké lehké sportovní sedáky typu Camp Flash (240g).
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Příspěvekod pickard » pát pro 9, 2016 8:48

VK: ok. to dobre ukazuje, jak odlišné jsou zkušenosti různých lidí a jak těžké je něco zobecnit.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod Prenos » pát pro 9, 2016 9:09

mitau: tak ten RE Slight vypada dobre. Ty pasky na nohavickach se daji uplne rozepnout ? To bych chtel abych to mohl oblect jednoduse.
Prenos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: úte úno 1, 2011 8:47

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod vonkreuz » pát pro 9, 2016 9:13

Ano, nohavičky i pas jsou plně rozeznatelné.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod Prenos » stř led 4, 2017 9:34

@vonkreuz: tak jsem "projel" nejake ty sedaky a nemohu se porad rozhodnout. Libil by se mi ten RockEmpire Superlight ale vypada to uz hodne minimalisticky. Tak nevim. Muzes nejak zhodnotit rozdil mezi tim starsim UltraLight a tim 3B Slight ? Prijde mi ze ve finale to je dost podobne, jen ten 3B ma sirsi ty popruhy a to polstrovani je spis simbolicke.
Myslim, ze kdyz ten Superlight vemu do hor a obcas na umelku tak to postaci...
Diky
Prenos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: úte úno 1, 2011 8:47

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod vonkreuz » stř led 4, 2017 18:08

Konstrukci aktuálních sedacích úvazku lze rozdělit zhruba takto:
A, konstrukce jsou jen tenké smyčky a popruhy. Např. Camp Alp Racing (95g), RockEmpire UltraLight
B, popruh (ten, který protahuješ přední utahovací sponou) prochází celým sedacím úvazkem a sebesilnější polstrování kolem něho se při zatížení stejně ohne a popruh tlačí. Případ levných akciových a nebo setových sedáku.
C, popruh (ten se sponou) vchází do těla sedacího úvazku a zde jsou na něj navíc napojeny "lemovky", tedy okraje sedacího úvazku, které jsou vlastně také nosné. Takže váha těla je rozložena mezi středový popruh a horní a dolní lemovku. Tímto se eliminuje tlačení od středového popruhu. Takto dělá sedáky např. Black Diamond. Případně velmi podobné je, že nosnost je svěřena jen oněm lemovkám (které jsou ale ze spodu zevnitř zesíleny nosným popruhem menší šířky. Myslím, že tohle je případ např. SingingRock "Bee" s velkými odvětrávacími plochami.
D, popruh (ten se sponou) vchází do těla sedacího úvazku a tam je našit na "tělo" sedáku. Takže při zatížení je váha rozložena do celé šířky opasku. To je právě případ RockEmpire Slight xB. Takže sedák nemusí mít vpodstatě žádné polstrování, protože váha/zatížení je rozložena do velké plochy
E, popruh je rozpleten a jeho vlákna jsou vpletena nebo ultrazvukově zatavena do "těla" sedáku. Toto je královská třída a jejích králem je Arcteryx. Takže sedák opět nemusí mít vpodstatě žádné polstrování, protože váha/zatížení je rozložena do velké plochy.

Proto ten RockEmpire nemá velké postrování, protože ho nepotřebuje. :wink:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod vonkreuz » stř led 4, 2017 20:38

Fotky porovnání Skialpu a Slight 3B a jejich sbalitelnosti v helmě Petzl Sirocco vel.2. Aktuální Superlight má jedinou nevýhodu. Má jediné poutko na materiál. Chtěl jsem po RockEmpire našití aspoň druhého, ale odmítli to udělat, protože sedák byl certifikovaný s 1 poutkem.
Přílohy
WP_20170104_20_12_45_Pro.jpg
WP_20170104_20_12_38_Pro.jpg
WP_20170104_20_11_52_Pro.jpg
WP_20170104_20_11_43_Pro.jpg
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod Prenos » stř led 4, 2017 20:59

Super, dekuji ti moc.
Přečetl jsem to několikrát, tak už to snad chápu. Čili mi z toho vychází, že co jsem teď viděl ty nové sedaky s lehkou váhou tak to je vlastně ta kategorie D. Například SR Garnet také ?

Čili taky se mi zdá pro mě ten Slight 3b (potažmo kategorie D) jako parádní volba a kompromis mezi superlehkym (a skladnym) a pohodlným sedakem. Je teda trochu “dražší“. Jestli je tedy pravda, že ta Slight 3B je o dost pohodlnější než ten RockEmpire Superlight ?

Děkuji ti za info a foto, srovnání jsem si udělal už v obchodě, když už jsem skoro byl rozhodnut pro superlight. Ten Slight už je také malý balíček.
Prenos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: úte úno 1, 2011 8:47

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod Will » čtv led 19, 2017 20:56

Oslovila mně sleva na sedák RE 4b slight http://www.hudy.cz/akcni-nabidka-premiove-horolezecke-vybaveni/rock-empire-4b-slight,100034380.html

Určitě na umělé stěny, a skálu i ledovce.
Carpe diem!
Will
nováček
nováček
 
Příspěvky: 77
Registrován: ned pro 27, 2015 19:41

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví