Výběr sedáku

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv lis 29, 2018 19:06

Jen takova drobnost, zvlast na ty ferraty bych zauvazoval navic prsak. A ostatne vsude v horach, kde hrozi nekontrolovane pady. I kdyz na VF se nepada, kdyz uz nedejboze spadnes, budes za prsak docela rad. Zvlast kdyz jsi s batohem. Odstredivou rotaci lidskeho tela a kompresni zraneni obratlu pri nekontrolovanem padu moc pekne popsal Schubert, a neni to nic hezkeho.

pby píše:oka a uchyt nevyuzijem

Tak nejake vyuzijes i na VF, minimalne na pripnuti karabin feratoveho setu, kdyz jdes v terenu bez lana, ale uz se sedakem. Je to dost prijemnejsi, nez kinklajici se set mezi nohama :D Plus treba i na par smyc, kdyby sis potreboval v nejakem previslem useku dopomoct prusikem na ocelovem lane.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod remy77 » čtv lis 29, 2018 20:30

Na ferraty, lezenie beriem jednoznacne polstrovany.
Viacdnovky, ladovce alebo horske tury kde treba priistovat - skialpovy superlight od RE. Lahky, skladny. Mam na nom dosite materialove putka.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod apuka » čtv srp 26, 2021 13:43

Po tech par letech od posledniho prispevku bych se chtel zeptat, jestli ma nekdo zkusenost, idealne dokonce srovnani techto dvou UL sedaku:

1) Singing Rock Serac
2) Petzl Altitude

Manzelka a syn uz delsi dobu premysleji nad odlehcenim (a taky zmensenim zabiraneho mista v batohu) sedaku. Vyslovene pouze na bezne ledovcove tury, zadne extremy, kde se nepredpoklada za normalnich okolnosti nejake zlanovani ani jisteni pri lezeni, tj. "lezecky" pad. Takze sedak ma vydrzet max. pad do trhliny a vytahovani odtud.
Na lezeni maji klasicky dobre polstrovany sedak, ktery pouzivaji ted i na ledovec.

Oba uvazovane sedaky maji (pro ne) dostatecny pocet materialovych ok i moznost rozepinani nohavicek.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod AlexBeck » pon pro 20, 2021 11:21

O skialp sedacích jsem vedel, ale že mají takové fajné zapínaní to ne. :shock: \:D/
Jsem si zvykl na gumicuky k cepinum. Tak ho chci hlavne jako nosic cepinu :D Ty lezecky poutka me fest stvou.
Jen jeste sehnat neco v XL skladem. Ty jsi neco poridil ? Me se vice pozdává ten Petzl ALTITUDE ac je drazsi a tezsi. To zapinaní nohou u Singinu je nejake komplikované :((

https://youtu.be/AcJXJahG3UY
ALTITUDE
https://youtu.be/H_sgcFXfIOc

Teprve zapinaní toho ženskeho (je jen v malych velikostech) FLY to je něco :roll:
https://youtu.be/U98e-y6O3oU
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod apuka » pon pro 20, 2021 12:23

Ne. Nakonec jsme zjistili, ze bezne sedaky, co manzelka i syn pouzivaji uz maji po zivotnosti a bylo by je treba vymenit. Takze Jezisek pujde i tim smerem...

Jinak mne osobne se prave ten Petzl Fly libi nejvic. Neni to jen pro zenske, jen asi ty elasticke zapinani by nezvladl XL lezce :wink: Se mi libi, ze to se da pouzit i na obcasne (!) technicke lezeni pri skialpech nebo ledovcovych turach, ze kvuli tomu polstrovani se muzes i rel. slusne napr. slanit a v nejhorsim i trochu padnout.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod AlexBeck » pon pro 20, 2021 13:26

Tim to určitě nebude. Mají to nejspíš certifikované dle normy o horolezeckých úvazcích EN 12277 (wiki.cz). Takže pevnostně na tom budou stejně jako ty lezecké.

Mě spíš překvapuje, že to neni rozšířené mezi ferrataky. K čemu jsou jim ty lezecké obludy. Většina určitě neleze sportovní E/F cesty aby řešila odsedavani si do něj.
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod AlexBeck » čtv led 13, 2022 16:01

ALTITUDE XL skladem není (ač do objednaní eshop tvrdil opak) Tak jsem vzal ten Serac.
Myslím, že jde o CZ kopii toho Petzl FLY. Jen nedostanete ty plastové vyztuže +30g a zapínaní není na uzliky. Vahá stejná 100g :shock:
https://www.youtube.com/watch?v=thrfBBsBpbQ

Největší mínus je to zapínaní/rozepnutí nohavic. Je to zadrbávačka. Bez maček určitě rychlejší to obléct klasicky. Zapínaní pasu mě trochu děsí 8) Nj třeba myslet na navazovaní se na obě oka. Nevím zda toto extremní gramaření už není přehnané na úkor samotné funkčnosti :(( Dá se do toho vubec sednout? Aniž bych měl od něj šrámy. No někde to opratrně vyzkouším "co je to za zažitek".

Co se týče "pevnosti" tak jsem koukal, že to má stejnou certifikaci jako běžný plnotučný sedák (CORAX)
Certification(s): CE EN 12277 type C

ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod apuka » čtv led 13, 2022 16:44

AlexBeck píše:Myslím, že jde o CZ kopii toho Petzl FLY.
:shock: Vzhledem k tomu, ze Serak je "na svete" dele nez Fly, tak to asi tak uplne nebude. Jinak mi taky nijak moc Fly nepripomina... Navic nema to vyjimatelne "vymekceni".

Ty dve oka zase neni az takova zvlastnost, ma to vice sedaku.
AlexBeck píše:třeba myslet na navazovaní se na obě oka
Spise by ses mel navazovat na karabinu, kterou si muzes dat hned na jedno oko, abys na ni nezapomenul - melo by i s tim vlezt do transportniho obalu.

No jo, to zapinani nohavicek bude opruz - hlavne v zime v tlustych rukavicich, to bych Te docela chtel videt :-D. Na zimni pouziti nebo na ledovci to bude asi opavdu jen nejvetsi nouzovka. Zase na skialpech si to muzes dat klidne jeste pred obutim lyzarek (nebo alespon macek).

Jinak kdyby to nemelo stejnou certifikaci na pouziti jako uvazek na horolezeni jako kazdy jiny sedak, tak by to jako horolezecky sedak (resp. sedak vubec) nemohli prodavat. Ale nezapomen na to, ze to je vicemene jen odzkouseni, ze ten material a "cvocky"/uchyty vydrzi ucinky normou danych sil. Nic ale nerika o tom, jak se to projevi na Tvem tele (jak se zareze, atd.). Proste u tohoto uvazku taky plati, ze se do nej rozhodne nema padat (udrzi Te to, ale ze bys s radosti do nej skakal dobrovolne...), stejne tak se na/v nem nema nijak dloouho vysedavat (slanovani). Zase, udrzi Te to, technicky to pujde, ale dusledky pro nektere partie Tveho tela prijemne nebudou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod AlexBeck » čtv led 13, 2022 22:58

Tak pak to obsvihl Petzl :D No průhledný nic a pár provázku, stejná váha. Pro mě oba stejný. Jen Singin dělá aj pro tlustý skialpaky.

U lezeckého Corax 2 má v pase snad 120cm tož dotahuji na "max po polstrování" Zato nohavice nedotahuji vůbec ( na max povolený) Zajímavý "střih"

Já to kupoval primárně jako nosič cepínu. Což mě napadá, že jak nechci přijít o rozepínání pasu tak tam fakt musím dát karabinu ](*,)
Abych snadno připojil ten cepín gumicuk. Jsem si od poutek rychle odvykl.

Nj jsem si nebyl jistej zda to nemá nějakou jen základní, skialp provázko normu. A ten full sedák nejakou vyšší. Už jen že v plné verzí klidně půl hodiny posediš a v tomto tipují za 10 minut zaskrtis půlku těla.
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod oodoow » čtv led 13, 2022 23:23

Nevím jak vypadá Fly ale to z toho videa mi tou minimalističností připomíná můj Alp Racing od Campu. Sedět se v něm nějakou dobu dá, toho bych se nebál. Co jsem to kdysi studoval, tak by to mělo mít pevnost jako normální sedák, jenom pohodlnost je holt menší.
Já teda pokud vím, že to budu používat, tak si to na sebe hodím už ráno a nesundávám to celý den, ničemu to nevadí.

Koukám, že už mají novou verzi, která má taky dvě oka vpředu, tak nevím kdo od koho to opsal no. :-)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr sedáku

Příspěvekod ZAN » úte srp 8, 2023 15:18

Výběr sedáku - ono dost záleží na jeho používání a vlastní horolezecké či lezecké praxi. Začátečníkům ne umělce (a vpodstatě i v horách) se doporučije buďto celotělový úvazek (doporúčován i pro feraty). a nebo sedák + prsní úvazek a to z důvodu polohy těžiště při pádu. Nízké těžiště (krátkonozí) maj snahu padat hlavou dolů. Zkušení kompenzují zachycením lana. Nakonec většina provozních předpisů stěn to tam má, i když to praktikuje málokdo.
ZAN
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob úno 4, 2023 17:21

Předchozí

Zpět na Horolezectví