Který ferratový set vybrat?

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Skarabeus » pát zář 8, 2023 7:02

Měl jsem za to, že profesionální značkový set splňuje stejnou, ne-li bezpečnější ochranu při pádu. Napřklad karabiny jsou CAMP Horai určené i pro feratty. To, že nemá certifikaci přímo na ferraty bych viděl na to, že výrobce to musí nějak odlišit právě kvůli jiným certifikacím, které jsou více méně hodně podobné na obě činnosti a liší se kosmetickými věcmi (mluvím konkrétně o tomto setu) , aby výrobce měl dva produkty. Univerzální set by mohl vzbuzovat u někoho podezření... Jiné pády? Co tím myslíš? Když spadneš např. z převisu volným pádem, je to vlastně totéž, když spadneš třeba z hrany střechy volným pádem, spadnout někde ze skalní stěny je téměř totéž, když spadneš ze stěny členité budovy. To, že to má certifikaci na horizontální použití přes ostré hrany s poloměrem r >= 0.5 mm si myslím, že není vůbec na škodu, spadnou se dá i přes hranu skály.
Vím, že jsou i jiné profesionální sety, které se od ferratových liší o dost více, ale tento mě zaujal díky tomu, že je téměř totožný, jako ferratový Set CAMP KINETIC GYRO REWIND PRO, má např. stejné karabiny a rozměry jako ferratový.
Omlouvám se, jestli jen kecám, bylo by možné mi to objasnit? Dost mě to zajímá...
Skarabeus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte zář 5, 2023 9:26

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod oodoow » pát zář 8, 2023 7:24

No, když lezeš na ferratě nějakou kolmou trasu a spadneš v nevhodném místě, tak prvně x metrů letíš volným pádem, než se vůbec karabina dostane do místa, kde je lano přidělané ke skále a zastaví se. Potom se teprve začne trhat ta brzda a zpomalovat pád.
Nevím, jestli při výškových pracích může nastat podobná situace. Myslím, že spíš ne, leda bys lezl po hromosvodu, ale u hromosvodu je ten drát přidělaný tak po metru po dvou. :)
Tím pádem si dovedu představit, že na výškové práce nepotřebuješ až tak přisné normy jako na ferratu, protože na ferratě může být pádový faktor o dost vyšší.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Skarabeus » pát zář 8, 2023 8:30

Teď mě napadlo, že v tom setu jako takovém problém nebude, ale problém by spíše mohl nastat v pojišťovně, kdyby došlo k pádu...., takže hlavně z tohoto důvodu pro klid duše je lepší sehnat set přímo na ferraty... :wink:
Skarabeus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte zář 5, 2023 9:26

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod apuka » pát zář 8, 2023 17:52

@Skarabeus: K te pracovni brzde napr. pisou, ze musis mit pri pade pod sebou alespon 4 m mista. Uz to muze byt problem na nekterych feratach.
Ze karabiny se jmenuji stejne jako na feratovem setu jeste nemusi znamenat, ze jsou opravdu stejne. Muze to byt jen nejaky typ - ale klidne se na pracovni pouziti muze delat castecne z jineho materialu. Napadava me napr. ze feratova karabina musi vydrzet hooodne potahovani po ocelovem lane a napr. i co oodoow spomenul, ze kdyz spadnes, tak (i s Tvoji vahou) muze po dratu letet i 5 metru, narazi na uchyt dratu a az pote se trha brzda. Nevim, jestli se pro pracovni karabiny pocita s necim podobnym. (I kdyz zrovna u toho setu pisou, ze je urcene i na stozary VN, ale asi se nepocita, ze budes padat nekde mezi dvema stozary po vedeni...).

Posledni poznamka - podivej se na uvadene vahy celeho setu pracovniho vs. feratoveho. Uz si nepamatuji presne, ale rozdil byl docela velky...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod milik26 » sob zář 9, 2023 9:25

Ahoj všem,
) karabiny Camp Horai - pokaždé se jedná o jednu a tu samou karabinu, ať už použitou na feratovém setu nebo na "pracovním" setu. U feratových karabin norma vyžaduje příslušné pevnostní vlastnosti, ale neřeší "oděruvzdornost/opotřebitelnost". Z hlediska praxe se většinou tvrdí, že z hlediska opotřebení jsou první na ráně textilní části - ramena.

ze musis mit pri pade pod sebou alespon 4 m mista
- to je jenom nahlas vyslovená technická poznámka, v podstatě stejná zákonitost platí i pro feratový set, resp. pro všechny trhací sety. Pokud uživatel spadne, musí být pod ním dostatečný volný prostor - tj. délka pádu, délka uživatele, prodloužení v rámci roztžení tlumiče, jinak dopadne až na zem (polici apod).

) ohledně použití pracovního setu CAMP Retexo na feratě - tak to vystihl oodoow. Feratový set je vyroben na ztlumení pádového faktoru velikosti cca 5. Vis. norma EN 958 (např. v P. Schubert - Bezpečnost atd. III díl, str. 186). Camp Retexo na feratu není vhodný, protože na ní není dělaný, je udělaný na pohlcení menšího pádového faktoru. Pokud prodejce tvrdí, že se hodí i na feratu, tak se podle mě významně mýlí.
milik26
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: pát črc 29, 2016 20:40

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Skarabeus » sob zář 9, 2023 11:08

Jj, mluvil jsem s prodejcem ještě jednou o tom pádovém faktoru..., tem se zamyslel a pak mi potvrdil, že v tom může být problém. Prý prodává hlavně pracovní sety a toto si neuvědomil.
Jen nechápu, proč všichni výrobci prodávají ferratové sety napevno spojené s lany a karabinami. Někdo si koupí drahý set např. ten od Campu s gyrem. Párkrát ho použije, spadne a může ho, i když je téměř nový "vyhodit" To je kvůli čemu? Karabiny s lany vydrží taky jen jeden pád? Nestačilo by, kdyby se samotné tlumiče pádu mezi úvazkem a lany spojovali karabinami a vyměnil jen tlumič? Chápu, že se opotřebovávají a mají určitou životnost i samotné karabiny a ramena, ale není to plýtvání, když se hned znehodnotí celý set?
Vím, že padat z ferraty se nemá, ale nikdo není superman a stát se to může každému, i velezkušenému ferratovému borci... :)
Z videí jsem vypozoroval, že se většinou padá z těžších ferrat při zdolávání převisu, do volného prostoru a když se stačí ještě dobře zajistit tak se většinou ani nepotluče...
Skarabeus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte zář 5, 2023 9:26

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod apuka » sob zář 9, 2023 11:56

Skarabeus píše:Jen nechápu, proč všichni výrobci prodávají ferratové sety napevno spojené s lany a karabinami.
Zkus se zamyslet...
Spadnes, brzda se vypare. Jo, vymenis ji - ale kde mas zarucene, ze se dalsi casti nijak neposkodily? Napr. jak jsem psal, kdyz spadnes, karabina leti a zastavi se narazem o uchyt feratoveho lana. Netusim jestli maji karabiny normu i na takovy naraz. Ramena jsou ze statickeho popruhu, netusim, jestli vcetne siti maji definovany pocet padu na vydrzeni.
Ja bych se kazdopadne nespolehal, ze jedina vec, co se mohla poskodit je brzda, kterou mohu vymenit.

Jeste jinymi slovy - kdyz chces na feraty, mas dve moznosti. Zamerit se na bezpecnost nebo na setreni. Bohuzel, ty dve veci jsou malokdy spolecne.

BTW, podobne bys uvazoval i o helme, kdybys poradne v ni spadnul na skalu? Mel jsem v rukou takovou helmu, zdanlive OK, skorepina nijak neposkozena, ale stacilo se s ni trochu "pohrat" a uz se rozchazela a bylo evidentne jasne, ze pri dalsim uderu se vnitrni pena rozpadne alespon na 2 kusy.

Edit: jen jsem opravil preklepy, jak jsem puvodne psal na tabletu ve vlaku.
Naposledy upravil apuka dne ned zář 10, 2023 10:31, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Skarabeus » sob zář 9, 2023 12:06

Chápu..Dík za objasnění, taky jsem na to myslel... Uvažoval jsem spíš o malém, lehkém pádu, kde třeba jen uklouzneš, jsi dobře jištěný hned za skobou a prakticky jen mírně poškodíš tlumič (nevím, jestli se vždy odpáře celý, nebo u menšího pádu jen částečně)... Prostě jsem nováček tak se jen vyptávám... Ano, uvažoval jsem i ekonomicky, ale opravdu ne vždy, v rámci bezpečnosti, jak si se zmínil, to jde skloubit dohromady. Prostě, kdo chce dražší set, třeba kvůli obrtlíku, tak si holt musí připlatlt... :wink:
Skarabeus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte zář 5, 2023 9:26

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod milik26 » ned zář 10, 2023 11:57

Jj, mluvil jsem s prodejcem ještě jednou o tom pádovém faktoru..., tem se zamyslel a pak mi potvrdil, že v tom může být problém. Prý prodává hlavně pracovní sety a toto si neuvědomil.

Dobře, že došlo ke shodě, že se to vysvětlilo. Zdůvodnění prodejce ohledně prvotního mylného tvrzení zní uvěřitelně.

) Ještě k padání na feratách - ano, pád na feratě může být víc nebezpečný (než při lezení). Padat se na feratě nemá - podobně jako při silničním provozu - můžu mít sebebezpečnější auto, ale i tak je doporučení stejné - lepší je nebourat.
Nebezpečí pádu na f. spočívá jednak v potenciálně vyšším pádovém faktoru (>2) - to ale (jednorázově) řeší tlumič pádu, a v nebezpečí prvků prostředí - pravděpodobnosti kolize se skálou, kramlemi, příčkami; vším, co čeho narazím cestou dolů. Právě tohoto (objektivního) nebezpečí se těžko lze vystříhat.

Nestačilo by, kdyby se samotné tlumiče pádu mezi úvazkem a lany spojovali karabinami a vyměnil jen tlumič

Vyjádřím se jen k tomuto fragmentu z celé (komplexní) otázky: použít karabinu na spojení např. mezi rameny f. setu a tlumičem by bylo nebezpečné. Muselo by se zajistit, aby karabina nebyla zatížena napříč (necelá polovina její hlavní pevnosti - zavřená, v podélné ose) nebo by karabina musela tak robustní, aby i příčná pevnost byla dostatečná (např. 15 kN). Šlo by to řešit uzavíracími kroužky (např. Petzl Ring Open) - ty by zvyšovaly cenu setu. A norma pro ně EN 958 už řadu let (to se ještě otevírací kroužky nevyráběly) vyžaduje tuhle formu spojení ve formě pevného, sešitého=nerozebíratelného spoje. - Ještě když se používaly prokluzové/destičkové tlumiče pádu, tak původně takové sety měly lana a ramena spojená uzly (i ty továrně vyráběné).
milik26
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: pát črc 29, 2016 20:40

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod dudy » ned zář 10, 2023 19:54

Jako člověk který 40 let leze, 30 let dělá výškové práce, 30 jezdí na ferraty, s certifikací jako metodik a cvičitel horolezectví a BOZP výškových prací si dovolím tvrdit, že použití výše zmíněného setu je naprosto bezpečné.
Ano, velký problém nastane v řešení s pojišťovnou.
Takže za mne, z bezpečnostního hlediska bez problému, ale nepoužívat, pokud budete v budoucnu chtít příspěvek na invalidní vozík, protože se na vás, poměrně logicky, pojišťovna otočí...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3965
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Předchozí

Zpět na Horolezectví

cron