Který ferratový set vybrat?

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Vachon » čtv kvě 23, 2013 13:21

Aha, takže má "gumové popruhy" :twisted:
Mně to bylo nějak divné...
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Lenochod » čtv kvě 23, 2013 16:02

Tak jsem dneska viděl v obchodě tenhle set s karabinami a délka mi sedí takže to zítra objednám.
Lenochod
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř kvě 22, 2013 23:57

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod seis » pát kvě 24, 2013 8:02

Taky uvažuji o nákupu ferratového setu - u Singing Rocku mají tuhle sobotu výprodej, na plakátech je set Kisa complete za 990 Kč. Máte někdo s tímhle modelem zkušenost? Vypadá to, že má ty natahovací popruhy...
Uživatelský avatar
seis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř srp 17, 2005 21:35
Bydliště: Čechy a Morava

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Brko » stř zář 25, 2013 5:54

Set Kisa jsou staré odpárané smyčky a našité nové. Je to takový předěl mezi Easy Go XP (ten to byl původně, ale stahovali ho z trhu právě kvůli smyčkám) a Tofanou.
Na životě miluju zejména jeho rozmanitost. Každý den mě nasere někdo jiný ...
Nový projekt www.e-celovka.cz - zapojte se i vy ...
Můj blog, na který nemám moc času :( ... Blog
Uživatelský avatar
Brko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 468
Registrován: úte lis 14, 2006 9:08

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Hiram » stř led 15, 2014 0:31

Potřebuji poradit, jaký set koupit. Vyplatí se počkat do sezóny? Na nějakou akci? Nebo zůstává cena cca stejná?

Jako dobrá volba výkon/cena se mi zdá:
Singing Rock Tofana lock
Ocún Via Ferrata set Rip-n-Stop
CAMP VIA FERRATA SET VORTEX REWIND
Skylotec Skysafe II

Tento kvůli trvanlivosti ne?
Rock Empire´s Dynastop

Tohle se dá u nás koupit? Respektive máte zkušenost s nákupem ze zahraničí?
http://www.stubai-bergsport.com/via_fer ... TU0NQ.html
Uživatelský avatar
Hiram
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned pro 29, 2013 23:03
Bydliště: Brno/Olomouc

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Brko » stř led 15, 2014 7:06

1. ot... Všechny sety splňují stejnou normu.
2. ot... Čekat se nevyplatí v žádném případě. Asi jsi zaznamenal co udělala ČNB s Eurem. Dá se předpokládát, že všechno železo a smyčky vyráběné v Evropě půjdou nahoru. To se týká všech tebou vyjmenovaných setů. Už zdražil Petzl o 10%. SR o tom uvažuje. Ocún už zdražil část zboží. Jak dopordá zásoby, zdraží i zbytek. Skylotec je Německo = jak doprodají, taky zdraží.
3. ot... není důvod na toto zboží dělat akce = nepodléhá to módě. Pokud chceš nakoupit levnější set, tak si kup SET s přilbou a sedákem. Vyjde to potom levněji.
4. ot... všechny tebou vyjmenované jsou více méně stejné = liší se max. pár gramy, ale není to podstatné. Níže tedy uvádím co tvoří podstatné rozdíly mezi ferratovými sety.

Hlavní rozdíly, které můžou sety nabídnout:
- způsob tlumení
- hmotnost (ne 5-10g, ale třeba 150g) ty nejlehčí jsou samozřejmě nejdražší. používají se hlavně na skialpové závody.
- otočný mechanismus u smyček (aby se nezamotávaly)
- ocelová vložka v karabině proti rychlému opotřebení
- délka popruhů v napjatém stavu (konkrétně tebou zmíněný CAMP je má třeba pro mně krátké)
Tebou vybrané sety jsou všechny stejné. Významné rozdíly nenajdeš.

5. ot... Stubai - dal jsi sem odkaz opět na standardní set. Proč jsi ho vybral mně zůstává otázkou, ale asi jsi měl důvod. Nijak extrémně se neliší od zbytku co jsi vyjmenoval.
Naposledy upravil mike dne stř led 15, 2014 7:16, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Na životě miluju zejména jeho rozmanitost. Každý den mě nasere někdo jiný ...
Nový projekt www.e-celovka.cz - zapojte se i vy ...
Můj blog, na který nemám moc času :( ... Blog
Uživatelský avatar
Brko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 468
Registrován: úte lis 14, 2006 9:08

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod pysklatko » čtv kvě 15, 2014 18:02

Ahoj,

našla jsem na netu tenhle článek http://www.horyinfo.cz/rservice.php?akc ... 2012090001.

Jakto, že se prodávají dál sety s elastickými popruhy? Výrobci to nějak "vylepšili"?

Díky za odpověď
pysklatko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon črc 8, 2013 11:59

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Vachon » čtv kvě 15, 2014 18:49

Problematický byl jen jeden typ šití. Jinak s nima nebyl a není problém.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Michal82 » pát čer 27, 2014 7:23

Ahoj - předem se omlouvám, že to zas vytáhnu, ale asi se mám moc rád a žiju jen jednou :mrgreen:
V září bych dal rád nějaké Via Ferraty v Alpách - něco lehčího na začátek a tak jsem začal vybírat. Pročetl jsem to tu a jde mi z toho hlava kolem - dříve problém s páracím tlumičem a pak problém s pružnými popruhy - to se tedy asi jednalo jen o nějaký typ viz příspěvek nade mnou.
Včera jsem četl novej článek:

http://www.svetoutdooru.cz/rady/16612-b ... h-cestach/

No autor tam píše co mě tedy hlavně zaujalo, že pro střední a těžší váhu je lepší třecí brzda než trhací brzda. Co jsem se koukal, tyto tlumiče, až na nějakou výjimku - našel jsem ROCK EMPIRE a SALEWA (asi starý model na webu už to nemají) vlastně téměř nikdo nenabízí.

Tak teď nevím po čem se koukat a co hledat - moje váha nejčastěji 85 Kg ale někdy jdu na 90 Kg plus k tomu samozřejmě výbava a batoh cca 10 Kg takže se kolikrát mohu pohybovat kolem 100 Kg. Na e-shopu HUDY jsem našel dotaz od pána co psal, že má 120 Kg a tam odpověděli, že na takovou váhu není dimenzovaný žádný set a je lepší použít průvlečný a nutné se navíc jistit lanem :shock: To jako žádnej výrobce nepočítá s tím, že by si Ferraty dal i ,,průměrnej američan,, nebo jak to říci ,,statnější chlapík,, ?

Jaký typ brzdy by pro mne tedy byl vhodnější a proč se třeba ty trhací nebo i ty průtažně nedělají třeba na nějaké váhové rozmezí jako už jsem našel dětské, ale pak je to vše asi stejné u těch trhacích.

Proč aktuálně výrobci nemají v nabídkách ty průvlečné sety?
Jinak chápu, že to je asi dobrý ,,kšeft,, když je narozdíl od průvlečného na jedno použití.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Jo a ještě jedna technická - sedák nebo sedák + prsák nebo celotělák...........?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod vonkreuz » pát čer 27, 2014 7:41

Michal82 píše:Jinak chápu, že to je asi dobrý ,,kšeft,, když je narozdíl od průvlečného na jedno použití.
Jo a ještě jedna technická - sedák nebo sedák + prsák nebo celotělák...........?

Materiál pruvlečného lana je z polyamidu, materiálu celkem náchylného na zahřátí vzniklé třením. Při pádu do třecího bloku vzniká velké množství tepla, lano se tře o blok a jeho povrch se často spálí, respektive teplem se sleje do hladké vrstvy. Takhle zahřátek polyamid už není pružný, ale je tuhý a praská. Proto si sice lidé myslí, že koupí třecí brzdu a po pádu tam lano znova nasoukají... možná že nasoukají, ale to lano nebude mít už svoje puvodní vlastnosti. Další věc je ta, že pokud je lano namoklé, tak polyamid má vlastnost velkou absorbci vody až do struktury vláken (molekul :-k ) a tím se narušuje jeho pevnost. Párací set je schovaný v obalu, aby se eliminoval vliv slunce a vody.
Např. firma Kong vyrábí samotné třecí destičky pod názvem "Kisa 6", kde si mužeš navolit počet omotání sám a takovýto set si vytvořit.
Rozesmává mně, jak hned v první větě píšeš že se máš rád a v předposlední větě řešíš finanční stránku.
Pokud se ti zdá párací set drahý, existuje domácí "řešení". Naschvál je to v uvozovkách. Koupíš 2 sešité smyčky šíře 20mm x 80cm, jednu šitou smyčku 20mm x 30cm, 2 karabiny "K" a to gró je pracovní párací brzda. A teď zkus počítat se mnou. (2x80Kč) + (1x50Kč) + (2x300Kč) + (1x 700Kč) = 160 + 50 + 600 + 700 = 1510Kč. Dynastop od RockEmpire je cca 1400Kč. Hmmm...? :-k

Sedák + prsák.

A světoutdooru.cz je pro mně poslední dva roky na sestupné tendenci a blíží se horydoly.cz.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Michal82 » pát čer 27, 2014 8:20

Ne nešlo mi o cenu - šlo mi o to jestli to z toho důvodu nedělají výrobci - aha takže i průvlečák je na jedno použití ok.
Ještě jedena věc mě zajímá - se nezlobte asi to bude hodně velká kravina - ale proč se nepoužije třeba systém dvou karabin Y abych mohl přecvakávat a místo tlumiče klasické lezecké lano s nějakou osmičkou nebo ,,prokluzno brzdou,, ? Řešení asi výrazně dražší a těžší, ale nebylo by to bezpečnější a třeba univerzálnější - nebo by ten pád byl díky delšímu prokluzu už moc dlouhý?

Jestli tímto dotazem někoho rozpálím do ruda tak se předem omlouvám :oops: napadlo mě to na základě doporučení pro těžší lidi nad 100kg jistit se lanem jelikož ferratový set prý nestačí.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Vachon » pát čer 27, 2014 8:44

Jako že bys měl v batohu padesátku, kus ti vyčuhoval, byl protaženej brzdou a na konci měl navázaný ty šlahouny s karabinama?
Asi proto, že by to na ferátu byl zbytečně velkej krám (včetně toho tlustého kusu lana s uzly před sebou), co by leda překážel, navíc by případné dojišťování tím zbytkem lana bylo dost nešikovné (kterým koncem?)
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Michal82 » pát čer 27, 2014 8:49

Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Vachon » pát čer 27, 2014 9:00

Já tím dojišťováním pomocí lana rozumím, že používáš normálně feráťák a na velmi exponovaných místech (tedy tam kde by byl pád dlouhý) tě parťák klasicky dobere nějakým krátkým lanem (z logiky věci shora).
U dětí nebo vychrtlých děvčat (to jsou ty lehké typy) je asi normální, že jdou s někým, u toho "metráčka" je to pro mě novinka, ale asi to teda bude totéž.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Michal82 » pát čer 27, 2014 9:01

Vachon - jj nějak tak jsem to myslel - tak 50m zrovna ne, myslel jsem spíš 30m jo tak bylo by to sebou tahat dost velkej balík lana, ale na druhou stranu pokud by to bylo bezpečnější........? O pohodlí taky nejde, zas tolik toho nepřelezu, spíš jsem myslel i na to že by se mi to hodilo na další věci - jako naučit se lézt na nějaké kratší úseky a td.
Možná, že vám to připadá, jako kravina nebo, že jdu na záhonek s traktorem místo rýče, ale když jsem viděl nějaké ty videa s těmi rozpáranými brzdami moc tomu nevěřím zvláště když se pohybuji na horní hranici nosnosti těchto setů :(
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod apuka » pát čer 27, 2014 9:03

Michal82 píše:autor tam píše co mě tedy hlavně zaujalo, že pro střední a těžší váhu je lepší třecí brzda než trhací brzda.

Tak teď nevím po čem se koukat a co hledat - moje váha nejčastěji 85 Kg ale někdy jdu na 90 Kg plus k tomu samozřejmě výbava a batoh cca 10 Kg takže se kolikrát mohu pohybovat kolem 100 Kg. Na e-shopu HUDY jsem našel dotaz od pána co psal, že má 120 Kg a tam odpověděli, že na takovou váhu není dimenzovaný žádný set a je lepší použít průvlečný a nutné se navíc jistit lanem :shock: To jako žádnej výrobce nepočítá s tím, že by si Ferraty dal i ,,průměrnej američan,, nebo jak to říci ,,statnější chlapík,, ?
Ja sice nejsem ani horolezec, dokonce ani zkuseny feratak, ale taky jsem presel tim hledanim, tak Te plne chapu .-)

Ty bys nemel resit stredni a tezsi vahu - spadas v pohode a s rezervou do vahy pro normalni feratove sety, i s 10kg ruksakem. Jak jsem ja pochopil s vyssi vahou je problem,ze se hodne zvysuje narazova sila a hlavne u paraci brzdy by to nemuselo dostatecne tlumit, mozna i namahani dalsich soucasti bylo prilis velke. A kdyby to delali na mnohem vetsi vahu, jednak by to bylo asi zbytecne vetsi, tezsi navic asi by nemusela brzda zareagovat.
Prumerny American si jiste najde sve jisteni, ale mozna taky sveho pruvodce, ktery ho bude dodatecne jistit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Michal82 » pát čer 27, 2014 9:16

apuka - jj no Amík možná, jenže na to já nemám abych sebou tahal svého průvodce :wink: Samozřejmě, že chodím s kamarády na tůry, ale tak nějak i z jiných situací vím, že nejlepší je se spolehnout sám na sebe - kamarád se zakouká někam a já mezi tím slítnu a jeho ,,sorry,, mi pak bude prd platné.
Ty sety - já právě našel, že jsou obecně testovány při zátěži 80 Kg - s batohem sem na 100 kg - proto mě třeba udivilo když se dělaj pro děti proč to není dělané třeba na skupiny jako 30 - 50 Kg, 50 - 80 Kg, 80 - 120 Kg a každý by si vybral dle své váhy.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod apuka » pát čer 27, 2014 9:22

Michal82: Jinak ma to nejaky duvod, proc se koukas (se ti libi) pouze zahranicni sety? Ty ceske (Singing Rock, Ocun, Rock Empire) jsou plne srovnatelne kvalitou. Ale kdyz nebudes chodit na feraty casto, tak radeji zapomen na RE - jejich max. zivotnost dana vyrobcem je 3 roky, SR a Ocun 10 let. Radim Ti (taky vlastni zkusenost zacatecnika), abys jako zacatecnik radeji bral dlanovou karabinu, ne tu stahovaci, je s ni prijemnejsi a jednodussi prace (pokud na tu druhou uz nejsi zvykly) a kazdopadne si zajdi do obchodu a vyzkousej si karabiny na setech. Prekvapive zjistis, ze sedi velice ruzne. Zvyknes si na kazdou, ale nektere Ti padnou do ruky jako ulite a s nekteryma muzes mit trochu vetsi praci, obcas nektery prst zavazi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod apuka » pát čer 27, 2014 9:24

Co jsem se ja dival, tak vetsina setu se vyrabi na rozmezi 50/60-110/120kg. Tam se vlezes v pohode.
A 30 kg rozmezi je dle mne malo prave kvuli moznemu pouziti batohu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Vachon » pát čer 27, 2014 9:33

Rozpětí vah mě už taky napadla (nebyl by jistě problém dělat dvě "velikosti" kalibrované např. na 40-90kg a 75-135kg, což by pokrylo podstatnou část populace).
Podle mě by to ale bylo rizikovější než teď (hlavně z pohledu výrobců, děsících se případných žalob), protože by - bez ohledu na značení, varování apod. - docházelo k častým záměnám. Zaprvé jsou feráťáky vybavení které se asi nejčastěji půjčuje (nejen komerčně, ale i mezi lidma) a zadruhé dělá feráty strašně moc "hobíků" (půjdu si to s kámoškama zkusit), pro které jsou pojmy jako rázová síla neuchopitelné.
Většina lidí tak nějak intuitivně pozná, jestli jim sedí sedák a chápou, že by z něj nebylo dobré vypadnout, že se něco utrhlo moc nebo málo ale pozná až když je pozdě.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod apuka » pát čer 27, 2014 9:47

Zajimave je, ze napr. Singing Rock ma v navode upozorneni pouze na vahu pod 50kg, neni tam vsak zadna zminka, ze by set nemel pouzivat uzivatel tezsi xxx kg... Rock Empire ma 45-100kg, ostatni nevim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Michal82 » pát čer 27, 2014 10:07

apuka - na ty české - česká věc je pro mě většinou dobrá a kvalitní takže bych po ní šáhl, ale na základě tohoto což bylo kousek vejš http://www.horyinfo.cz/rservice.php?akc ... 2012090001 to ve mě teď nebudí tolik důvěru a jakožto lajk co se v tom nevyzná a nepozná jestli nejde třeba o starší typ jen nějak ,,povyměnovaný,, nebo přelepený (takovou sviňárnu by snad nikdo nedělal) bych raději šáhl po výrobci kterému prošli i starší výrobky bez problémů. Jinak u ROCK EMPIRE tam výsledky nejsou a u nich se mi líbil ten průvlečný set - což jsem dával odkaz. Jo jinak s těma karabinama díky - to už jsem taky četl, ale koukám, že v tom jednom odkazu byla jiná to sem přehlídl nějak.
Aha tak to právě raději něco co dá více let no....
Kdes našel ty uvedené váhy....? Nikde to nemohu najít nějak uceleněji.

Vachon - jj bylo by to lepší cítil bych se bezpečněji :)
Právě to půjčování mě vede k tomu, že si ho nepůjčím a raději si koupím svůj - jinak po pádu kdybych zažil na tvrdo to jest vypáranej tlumič tak bych v případě přežití určitě koupil i novej sedák nebo ho dal někam zkontrolovat jestli něco takového je.

Takže by ste mi radily to neřešit a koupit normálně trhací ferratový set ano? nebyl by třeba lepší ten průvlečný nebo přes tu blokovací destičku si udělat svůj ,,naddimenzovaný,, - silné lano - případně taková sichrovka jako druhé lano třeba o půl metru delší po započtění provisu lana s brzdnou destičkou, kdyby náhodou lano číslo jedna prasklo. :)
Asi si říkáte proč na to chci vůbec lézt když se tak bojím, že to pode mnou při pádu rupne, ale zkusil jsem si to - kousek bez jištění :-# :-# :-# a moc se mi to líbí jen bych měl rád jistotu, že kdyby něco tak mi to nepraskne - beru, že se člověk může zabít i tak - nárazy o skálu při pádu, minimálně se zedře nebo si něco zlomí a td, ale to se dá přežít.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Hafi » pát čer 27, 2014 10:18

jakože se ti nelíbí český, protože jsi našel konkrétní data, která u zahraničních nevidíš?

Matně tuším, že edelrid dělal set s tlumičem s nastavitelnou rázovou silou, tedy pro danou hmotnost. Ale nevím, jaká tam byla maximální.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Michal82 » pát čer 27, 2014 10:29

Ještě takhle - pokud bych tu ferratu lezl stylem - lezu nahoru nebo bokem jsem na laně a u kotevních bodů ocelového lana zacvakávám karabiny a jistí mě tedy kamarád dole nebo někde bokem a td - je to bezpečnější způsob než ferratový set?
V to září pojedeme 4 a nikdo z nás to vybavení nemá, já a ještě jeden kámoš si ho klidně koupíme, ale u dvou kamarádů si tím moc jistý nejsem - takže už vidím jak si budeme ty sety půjčovat.... takhle by si každý koupil jen úvazek a koupím lamo s karabinama a td. to bych se do 5-6 tisíc mohl vejít a časem třeba ty sety pro rychlejší lezení - nebylo by to lepší na začátek?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Michal82 » pát čer 27, 2014 10:33

Hafi - né to né, ale jak jsem dával ten odkaz http://www.horyinfo.cz/rservice.php?akc ... 2012090001
Tak třeba Edelrit, Singing Rock, Ocún, tam měli problém a když přede mě ,,nováčka,, někdo dá set z této série tak nic nepoznám - jo u solidního prodejce by se to stát nemělo, ale víš jak......
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod apuka » pát čer 27, 2014 10:38

Skoro kazdy vyrobce nejaky svuj set stahoval z obehu - a to jak cesti tak i ti "svetovi"... Tam si moc nevyberes. Rock Empire to resil jednoduse - jeho sety maji 3 roky urcenou zivotnost a vyhlasil, ze z a takovou dobu neni mozne docilit takovou unavu materialu, ktera je problematicka. Nic vic. Ostatni zmenili technologii i sety a maji zivotnost odstupnovanou podle pouziti na, myslim, cca 200 absolvovanych ferat a max. 10 let. Ty vahy si pamatuji z nejakych stahovanych navodu a testu.
Bud si jisty, s Tvou vahou budes fakt ve stejnem bezpeci jako s pruvlecnym setem. Tam je vzdy jeste dostatecna rezerva, uneslo by to i 120 kg cloveka, ale neni to na to urcene.
Jinak chces zatim lehci ferraty, tak si uvedom, ze to jsou tak do C, tj. trasy, ktere prakticky najdes a prechazis bez jisteni setem napr. ve V. Tatrach (napr. Orlia perc). Nechce zlehcovat nebezpeci, to vubec, ale to nejsou trasy o tom, ze se MUSIS spolehat POUZE na bezpecnost jisticich prostredku. Ty jsou hlavne pro POCIT bezpeci, samotnou trasu vetsinou bys presel i bez setu.
Jo a pruzne popruhy Ti budou min zaazet jak pevne...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod apuka » pát čer 27, 2014 10:45

Michal82 píše:V to září pojedeme 4 a nikdo z nás to vybavení nemá, já a ještě jeden kámoš si ho klidně koupíme, ale u dvou kamarádů si tím moc jistý nejsem - takže už vidím jak si budeme ty sety půjčovat.... takhle by si každý koupil jen úvazek a koupím lamo s karabinama a td. to bych se do 5-6 tisíc mohl vejít a časem třeba ty sety pro rychlejší lezení - nebylo by to lepší na začátek?
Teda nevim, ja jsem ted kupoval dva sety od Singing Rocku (prilba, set Tofana, jedn. uvazek) po nejakych 2260 Kc. Kdyz si koupis zvlast prilbu a uvazek, vyjde Te to draz a to jeste nemas jisteni... Podivej se na to, kolik stoji FERATOVE!!! karabiny (normalni na to vhodne nejsou). Myslim, ze kdyz chces nekde usetrit, tak usetris prave koupenim kompletniho setu od ceskeho vyrobce (SR, Ocun), kolem 2,5 tis. to sezenes a zpocatku nepotrebujes zadne polstrovane uvazky, ty si muzes casem dokoupit, az budes mit lepsi predstavu, co vsechno budes chtit lizt. Jinak se Ti vsechno ostatni muze dost prodrazit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod apuka » pát čer 27, 2014 10:46

Michal82 píše:Hafi - né to né, ale jak jsem dával ten odkaz http://www.horyinfo.cz/rservice.php?akc ... 2012090001
Tak třeba Edelrit, Singing Rock, Ocún, tam měli problém a když přede mě ,,nováčka,, někdo dá set z této série tak nic nepoznám - jo u solidního prodejce by se to stát nemělo, ale víš jak......
Ale precti si i dalsi info - prakticky vsichni vyrobci postizene uvazky stahovali a vyrobu upravili.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Michal82 » pát čer 27, 2014 10:58

apuka - no tak lezl jsem B bez jištění a jen kousek cca 20m, ale tím spíš když jsem se podíval dolů mi je jasné jaká to je blbost tohle dělat a i když se to dalo v pohodě přejít jen s přidržením tak to tak určitě provozovat nechci.
Ono nejde o to abych já ušetřil za set, spíše by něco ušetřili ty dva u kterých vím, že za to 3 litry na vyzkoušení nevypláznou - pokud bychom měli lano a šlo by to tak bezpečně provést, možná by to mohlo být zajímavější řešení na začátek - neb lano jsem si stejně pořídit chtěl abych zkusil stěnu a td takže bych ho stejně buď letos pořizoval. Proto by to bylo takévé více univerzální a spadnout na dlouhém laně tomu tak nějak podvědomně věřím víc :oops: a zbytek ,,teamu,, by si koupil jen sedáky a přilbu a to sice taky něco stojí, ale pořád by v tom ti dva byly za polovinu a časem dokoupit tedy jen ty trhací sety a lano bych použil na jiné lezení.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod apuka » pát čer 27, 2014 11:37

Vzdyt prave proto pisu, ze je to pro zvyseni pocitu bezpeci - potom clovek bez problemu leze, protoze ma pocit, ze kdyz se mu neco nepovede, tak krome svych rukou a nohou ma jeste neco, co ho relativne bezpecne zachyti. Ale ve skutecnosti se stejne spoleha na ty ruce a nohy :-). Ale fakt jsem to nemyslel jako podhodnoceni - pokud je tam ta moznost, urcite bych se jistil. Nejsem lezec...
To popisovane "jisteni", kdyz nemas moc zkusenosti s lezenim (tak jsem to pochopil), jak myslis, ze by bylo bezpecne? Navic bys bral na triko, ze nekoho neujistis a on tam zustane???
A co se tyce usetreni, co myslis, na kolik vyjde sedak a prilba dokopy (prilba MUSI sedet, takze je mozne, ze se nemuze koupit ta nejlevnejsi)? Pripocti si k tomu ty karabiny - ty na stene nepouzijes, jsou navrzene na jine zatizeni jako horolezecke -, pripadne ty brzdy a dostanec se tak k cene nejakych 2300-2500Kc, co je cena, z akterou se od SR bez problemu sezenes komplet set. Navic sysn si chtel vybrat komponenty zvlast (je mlady, jeste se muze dostat kamkoliv), tak jsme chodili a zkouseli prilby a sety. Nakonec zjistil, ze mu uplne nejlepe stejne sedi prilba od SR ze setu, resp. krom toho mu jakz-takz sedely dalsi dve - samozrejme drazsi - z celkove zkousenych cca 7-8 druhu, a ze stejne dobre, ne-li lip nez drahe Edelridy za nejakych 2800 se pracuje s karabinami SR Tofany, co je v setu. Sedak si koupil lepsi za slusnou cenu, ale i tak ho vyslo levneji koupit cely kompletni set SR a k tomu ten set jak zvlast prilbu+feratovy set+jenom ten lepsi uvazek.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví