Který ferratový set vybrat?

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Michal82 » pát čer 27, 2014 11:52

apuka - nojo jenže lano a karabiny bych kupoval já - plus bych si samozřejmě koupil sedák helmu, ale kamarádům by stačil jen sedák s hrncem :) ale máš pravdu v tom, že to jištění by asi moc bezpečné nebylo, tak nic no tak tedy nějaké ty sety - nebo já si to raději koupím jednotlivě což bude lepší.
Takže pokud půjde čistě o ten ferratový set - ten průvlečný má nebo nemá cenu (také bych použil jen jednou) či jednoznačně trhací?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Sikula » pát čer 27, 2014 12:02

Michal82 píše:Ještě takhle - pokud bych tu ferratu lezl stylem - lezu nahoru nebo bokem jsem na laně a u kotevních bodů ocelového lana zacvakávám karabiny a jistí mě tedy kamarád dole nebo někde bokem a td - je to bezpečnější způsob než ferratový set?

Co se týče samotnýho zachycení pádu, tak to bude jistě měkčí, ale pád si značně prodloužíš, což v místě kde trčí všemožný tyče ze stěny a bůhví co ještě, neni úplně ideální.
Ale co je hlavní, je čas, v horách jde vždycky o čas. Ať už kvůli samotné délce tůry a případného zatmění, nebo kvůli počasí. Tímto stylem budete brutálně pomalí a jiné návštěvníky hor, moc nepotěšíte, když vás budou chtít obejít a vy tam budete mít na 30mterech natažený lano.
Každou chvíli budeš muset řešit štand, kam se vlezete všichni čtyři, prostě bych nevymejšlel kraviny a použil klasický trhací set.

Pokud pojedete poprvé, tak bych zvážil půjčení a o koupi uvažoval až od chvíle, když bych tím chtěl trávit více času.
Určitě bych se vyhnul prokluzovejm brzdám, jednak se už téměř nedělají, takže budou mít ledacos za sebou a lano po letech tvrdne a z brzdy s stává spíš odsedka.
Ve většině půjčovnách sety pravidelně mění, takže vypadají jako nový. Pokud mají chlupatý smyčky, šel bych jinam. Na štítku by měl být i rok výroby, tak si můžeš ověřit stáří a pokud bude starší jak tři roky, šel bych jinam. Zkontrolovat šití na brzdě, musí být netknutý.

Pokud chceš začít lézt na stěně, kup si jen sedák, pokud chceš lézt i venku při kup prsák a helmu, zbytek si puč.
Sikula
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: ned dub 14, 2013 12:47

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Vachon » pát čer 27, 2014 12:36

K tomu jištění lanem: Uvědom si, že se vší pravděpodobností nebudete na ferátě sami, každý poleze jinak rychle apod. Prostě myslím, že čtyřčlennou skupinu navázanou na laně na triviálních úsecích odtamtud vynesou v zubech...
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod apuka » pát čer 27, 2014 12:57

Nebo vsichni 4 skonci pod feratou i s jistenim lanem i setem, ale rozhodne bez aktivace brzdiciho systemu :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Michal82 » pát čer 27, 2014 14:37

No dobře dobře :mrgreen: šak oni by se rakušáci taky nepotento kdyby měli chvilku počkat :P tak jo no tak vyberu trhák, ale jestli to se mnou někde rupne tak mě máte na svědomí a budu tady strašit věčně oooo
Je tedy lepší mít sedák a prsák rozdělenej než to mít v celku a na venek jen sedák nestačí? Co sem měl možnost vidět všichni měli jen sedák.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Vachon » pát čer 27, 2014 14:47

Je jedno jestli máš sedák+prsák nebo celotělák, ale dělené je to flexibilnější, když budeš chtít něco dělat jenom v sedáku.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Michal82 » pát čer 27, 2014 15:25

OK díky
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod libe » pon črc 7, 2014 7:11

Minulý rok jsem byl taky prvně na feratách, tak jsem koupil feratový set Ocún Via Ferrata Y-rip´n´stop + prsák + plochou smyčku na spojení, sedák jsem už měl, přilbu jsem si půjčil od mladého. Původně jsem chtěl ten feraťák od Campu, co má ty ocelové vložky, ale na prodejně jsem zjistil (měl ho tam v půjčovně), že má krátké ty pružné popruhy, což je pro manipulaci nanic :-k Tak jsem vzal toho Ocúna a ten je v poho, dobré karabiny i dost dlouhé popruhy. Další 2 kámoši, co byli se mnou, tak měli sety z půjčovny, oba protahovací, ale jeden, co měl špinavé a chlupaté lano, ve mě moc důvěry nebudil :(( Byli jsme v Raxalpech, první den nějaká B ferata na vyzkoušení, druhý den Heidsteig C/D - pěkná, jeden těžší úsek, třetí den HTL Steig na Hohe Wandu E - náročná, rozedřené prsty od lana :oops:
libe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned zář 7, 2008 7:12
Bydliště: Rožnov p. R.

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Jimm22 » pon črc 7, 2014 17:36

Co říkáte na tuhle nabídku? Za 2tis komplet set mi přijde až podezřele dobrá cena :)

http://www.ecstore.cz/detail/jisteni-a- ... l_desc-tab
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod libe » pon črc 7, 2014 19:47

Cena super, jen za ten samý feratový set jsem dával 1650Kč :-k
libe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned zář 7, 2008 7:12
Bydliště: Rožnov p. R.

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod apuka » pon črc 7, 2014 21:28

Jimm22: Ke komplet setu patri i helma - a stim to tam maji za skoro 2700...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Jimm22 » pon črc 7, 2014 21:30

8-[ a jde to za stejnou cenu ještě někde koupit?
A byl to ferratový set + sedák + helma?

Potřebuji si něco do 14 dní cca koupit, ať to nemusím za litr půjčovat
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Jimm22 » pon črc 7, 2014 21:32

apuka píše:Jimm22: Ke komplet setu patri i helma - a stim to tam maji za skoro 2700...


Tak na obrázku helmu mají a v popisku dole taky. Je pravda že v nadpisu helma není, tak bez helmy už ta cena není nic moc zase :D
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Vachon » úte črc 8, 2014 7:46

Podle mě je z textů docela jasné, že to je bez helmy :(
Jinak by se taky dalo namítnout, že u začátečnického setu (tzn. u typu "vem a už nic jiného nepotřebuješ") by měl být prsák.
Řekl bych, že takhle se leckdo nechá napálit (např. kdo má helmu, má zpravidla i sedák, takže se zase setkáme se spoustou týpků bez helem, která je btw často důležitější než ten feráťák).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Jimm22 » úte črc 8, 2014 12:18

prsák jsem si řikal že nebude nutnej. Jak je to teda, na ferraté jsem nikdy nebyl, ale zase nepočítám že bych někde padal :)
Mám to na ferraty do Julských Alp, a teprvá uvidím jestli to se svým strachem z výšek zvládnu :)
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod apuka » úte črc 8, 2014 13:32

Nevim, kam bych to jinam dal...
Potreboval bych pohled nekoho s vetsimi zkusenostmi s feratovymi sety. Koupili jsme domu tri stejne kompletni feratove sety (je to bez prsaku) od SingingRocku. V sobotu jsme je prvnikrat vyuzili na Martinskych Holiach. Na mem setu jsem zahledl nekde asi v pulce ferty, ze je zluty popruh ma Tofany Lock trochu "chlupata". Po ukonceni jsem to zkontroloval a opravdu to je pri spojeni popruhu s ockem brzdy ponekud chlupate - viz fotky.
Zda se mi jakoby se popruh rozedrel, rozparal trenim o popruh ocka brzdy - nikde jsem se o skalu, lano ani nic jineho neotrel a nikde jinde se set nepouzil. Bohuzel, zrovna tam jsem si set doma pred vyletem nekontroloval (byl uplne novy, nepredpokladal jsem opotrebeni), takze nevim, jestli to tam je od novoty.
Moje zkusenosti s podobnyma popruhama u ledvinek, batohu, atd veli, ze kdyz se zacne takovy popruh parat, tak se to bude parat stale vic a vic a trochu bych se bal set dal pouzivat, ze by me v miste poskozeni (pri padu asi nejnamahavejsi) nemuselo udrzet, ze by se roztrhlo. Proto se ptam, jestli to je na reklamaci nebo je to "prirozene opotrebeni"?
Jeste podotykam, ze ani u jednoho z dalsich dvou setu ani na cernem popruhu v tom samem setu nic takoveho neni videt.
Přílohy
Set4.jpg
Set3.jpg
Set2.jpg
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod vonkreuz » stř črc 9, 2014 14:20

Jak jsem ti říkal dneska na prodejně, nevidím to jako problém. Sám mám takto ochlupacené expreskové smyčky, sešité dlouhé smyčky i sedák.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod pedro73 » úte črc 29, 2014 9:00

No počtení je to tu hezké a užitečné. Ale řekne mi někdo , jak mám cvakat karabiny, aby se mi pořád nepletly šňůry přes sebe :-) Myslel jsem si, že když si pořídím tenhle s pružnýma http://www.trekshop.cz/horolezecke-potreby-a-vybaveni/ferratove-sety/set-pro-via-ferraty-salewa-premium-attac.html tak se toho zbavím :-) A prd.. A tak mi nezbývá než je co 5-6 jištění přetáčet jak zamotanou houpačku :-)
pedro73
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: sob bře 8, 2014 9:46

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod pickard » úte črc 29, 2014 9:53

No prostě přední je furt přední a zadní je furt zadní, v čem je problém? Si tam dej barevný pásky, esi se ti to plete :)
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Vachon » úte črc 29, 2014 14:16

Je to o stereotypu. První sundávat tu u skoby a druhou podložit pod první ke skobě. Může se to pak zamotat jen když třeba překračuješ lano, ale to si už srovnáš.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Dundee » úte črc 29, 2014 21:53

Chci si pořídit feratové vybavení. S feratami budeme začínat, takže prozatím se spokojíme s méně náročnými feratami.

1) Který z úvazku je lepší na feraty?
- bez polstrování s jednoduchým okem
http://www.ecstore.cz/detail/jisteni-a-karabiny/singing-rock-packet-ferrata/#detail_desc-tab
http://www.ecstore.cz/detail/jisteni-a-karabiny/ocun-via-ferrata-set-newton/#detail_desc-tab

- polstrovaný se slaňovacím okem
http://www.ecstore.cz/detail/jisteni-a-karabiny/ocun-via-ferrata-set-quattro-basic/

Osobně si myslím, že míň polstrovaný bude méně překážet při chůzi a bude více skladný v batohu. V rámci bezpečnosti jej chci v každém případě doplnit ještě prsákem.

2) Rád bych využil sedák i na "stromolezení" v rámci geocachingu, tj. budu jumarovat na strom s pak hned dolů. Tyto sedáky by měly být použitelné ne? Pouze čím více polstrování by měli, tím by to bylo pohodlnější....
Dundee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 98
Registrován: pon črc 30, 2012 16:03

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Vachon » stř črc 30, 2014 8:06

Zhruba tak. Obecně čím víc chození a míň lezení, tím je polstrování nešikovnější kvůli váze a skladnosti. Ale pokud bys to chtěl dělat "pořádně" a nevázal se na sedáky ze setu, jsou určitě lepší odlehčené sedáky než ty páskové v nabídce.
Jen ještě zvaž oka na materiál, pro svůj účel je asi taky moc nepotřebuješ, jinak je ale jedno málo (i odsedku je pohodlnější zacvaknout do jiného oka než ferátové karabiny, nemluvě o nějakých slaňovacích/šplhacích pomůckách).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Dundee » stř črc 30, 2014 9:20

Díky za odpověď.
Pokud by to mělo význam, pak bych šel i do nesetové sestavy. Pouze jsem trochu limitován svoji postavou...měřím 191cm a v pase mám 100cm, což je u mnoha úvazků horní limit.

1) Je nějaký zásadní rozdíl při užívání sedáku s "jednoduchým okem" a sedáku s "klasickým slaňovacím okem", které prochází páskem nohavic a pásem?
2) Lze použít sedák s jednoduchým okem na slaňování / lezení po laně / jištění ?
3) Lze obecně říct zda je sedák se slaňovacím okem méně pohyblivý nebo více otravný při chůzi, oblékání?

U těch feratových setů jsou spíše ty zjednodušené varianty, tak nevím jestli je to kvůli praktičnosti, nebo kvůli ceně.

edit:
4) Jak se má správně oblékat sedák/prsák na teplé oblečení (mikinu, bundu "softshelka") mají být popruhy na vnější vrstvě nebo je lepší aby byl co nejvíce u těla, takže spíše pod rozepnutou bundou?
Dundee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 98
Registrován: pon črc 30, 2012 16:03

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Vachon » stř črc 30, 2014 9:48

1) Ne kritický, to jednoduché oko je praktičtější když používáš karabinu, to procházející nohavicemi když navazuješ přímo (tzn. typicky prsák a/nebo ferátový set). Ale spíš je to o zvyk a přehlednost.
2) Jistě
3) Ne, za určitých okolností (např. kolize s bederákem od batohu) by mohlo víc překážet to jednoduché oko
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Dundee » stř črc 30, 2014 19:34

Tak jsem zašel do obchodu a pořídil tento sedák. Zkoušel jsem jich několik a pocitově mi tento nejlíp sedl. U jiných sice s nastavitelnou nohavací jsem měl pocit, že mi na té nohavici něco vadí a při oblékání se moc všechno kroutí, takže proto tato volba s fixními nohavicemi.
http://www.hudy.cz/uvazky/mammut-ophir-00951,100011746-space-imperial.html

Jako jistící feratový set jsem vzal tento.
http://www.hudy.cz/lezecke_ferratove_sety/rock-empire-dynastop,17054.html
+ helmu, prsák s popruhem a nějaké drobnosti

Dotaz: jaké je přesné využití oka pro odsednutí na feratovém setu (brzdě). Je určená k odpočinkovému zavěšení se....přeci jen, zatěžuje se párací smyčka. Nevadí ji to když do ni posadím opakovaně cca 110kg?
Dundee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 98
Registrován: pon črc 30, 2012 16:03

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Vachon » stř črc 30, 2014 22:12

Nastavitelné nohavice jsou potřeba hlavně při vysokohorské turistice, když pod ně občas potřebuješ dostat tlusté kalhoty.
To odsednutí nebývá na ferátách zavěšení; používáš ho když si chceš uvolnit ruce, fotit apod. Takže nejseš na karabině celou vahou.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod karitapepe » čtv črc 31, 2014 8:12

Dundee - Zkus si zkontrolovat svůj tlumič pádu Dynastop :t:t
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Vachon » čtv črc 31, 2014 8:39

"Tato chyba vznikla lidským faktorem, po kterém jsme následně učinili nezbytná opatření" Opravdu tu šičku museli zabít?

Řekl bych, že první co v Hudáči udělali, když tuhle zprávu od RE dostali, tak zkontrolovali sklad, takže sis teď koupil nejzkontrolovanější feráťák na světě, ale dobrý námět, určitě bych se na to pro klid duše kouknul.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod dudy » čtv črc 31, 2014 11:21

Dundee píše:........jaké je přesné využití oka pro odsednutí na feratovém setu (brzdě). Je určená k odpočinkovému zavěšení se....přeci jen, zatěžuje se párací smyčka. Nevadí ji to když do ni posadím opakovaně cca 110kg?

Ne, nevadí jí to.
Kdyby se to začlo párat při metráku, tak to nic neutlumí.
Běžný zatížení pro aktivaci je okolo 400 kilo.
Ten Dynastop je ale spíš pro lehčí osoby (aktivace už při 250kg) a pokud máš přes metrák, tak to byla vyloženě blbá volba, bo je do 100kg.
Cintace:
"Uživatelé s hmotností nižší než 45 kg a vyšší než 100 kg by měli tlumič nárazu používat zároveň s jištěním pomocí lana.
Vysvětlení: V případě těžkého pádu existuje pro uživatele s hmotností nižší než 45 kg riziko těžkého poranění nebo smrti z důvodu velmi rychlého zabrzdění pádu, stejné riziko hrozí uživatelům s hmotností vyšší než 100 kg z důvodu příliš vysoké rázové síly a/nebo možného přetržení tlumiče. "
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Dundee » čtv črc 31, 2014 17:22

švy tam mám, tak snad to bude držet :-) ..jinak myslel jsem si že je to stará "aféra" a vidím datum 18.7.2014

O omezeném použití pro osoby od 45-100kg vím a doufám, že to bude stačit. Slečna mne ujišťovala že ostatní feratové brzdy mají totožné parametry a pro mou váhu jsou dostatečně nadimenzované.

Já povolenou hmotnost překročím o váhu svého batohu (vážím 100kg), pokud "hmotnost uživatele" znamená celková hmotnost navěšená na feratové brzdě a nikoliv jen "hmotnost člověka". Samozřejmě je logické, že pro tlumení pádu je důležitá celková navěšená hmotnost, ale zaráží mne, proč to v návodě takto nenapsali a nezdůraznili, ale uvedly nejednoznačný termín, který si laik může vyložit možná blbě. Anebo to mají otestované pro člověka 100kg + standardně těžký batoh, tedy byl bych v bezpečné kategorii.
- Mimoto o využití kapacity brzdy bude rozhodovat výška pádu...doufám, že u lehčích ferat budou možné spíše kratší pády.

1) Nebo myslíte, že se mám pokusit tuto brzdu vrátit a pořídit jinou? Doporučíte mi nějakou pro celkovou hmotnost cca 110kg, která je skladem (musím ji mít nejpozději do 8dnů), popř. skladem někde na moravě (Olomouc, Ostrava).
Dundee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 98
Registrován: pon črc 30, 2012 16:03

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví