Který ferratový set vybrat?

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod kropt » pát dub 15, 2011 17:05

Super, tohle vlakno mě úplně uteklo, du to pročíst.
To je pořád řečí o škodlivosti alkoholu, ale když je někde nějaká epidemie, tak je to z vody!!!
Uživatelský avatar
kropt
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1510
Registrován: pát zář 28, 2007 20:35
Bydliště: Vysočina

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Yopo » pon kvě 30, 2011 19:35

Dôležité upozornenie pre majiteľov ferratových setov od firmy Petzl.

Po ferratovej nehode z 5. mája 2011 na ferrate Bastille v Grenobli vo Francúzsku Petzl sťahuje trhacie feratové sety SCORPIO z predaja (dôvod zlé zošitý trhací absorber) a majiteľom doporučuje tieto sety v súčasnosti nepoužívať a čo najskôr ich prekontrolovať podľa návodu (stiahni návod v PDF).

Viac informácií o probléme nájdete na stránkach firmy Petzl (angličtina):
- REQUEST FOR IMMEDIATE SELF-INSPECTION for all ABSORBICA energy absorbers
- Product safety alert: recall alert for inspection SCORPIO via ferrata lanyards & ABSORBICA energy absorbers

Článok o nehode (francúzština):
- Petzl rappelle du matériel à l'origine de l'accident
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod vonkreuz » pon kvě 30, 2011 19:38

A tady v češtině od Vertical - dovozce PETZL..
Jinak to sem dával už Piíjan do spešl vlákna.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Yopo » pon kvě 30, 2011 19:51

vonkreuz píše:A tady v češtině od Vertical - dovozce PETZL..
Jinak to sem dával už Piíjan do spešl vlákna.


Nevšimol som si lebo som bol dlhšie bez netu, takže to môžeš kľudne zmazať.

Nechme to tu, taková informace doublovaná nevadí.
vK
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Brko » stř srp 1, 2012 10:08

Nový ferratový set od AustriAlpinu .. cena bude nekde okolo 2200,- Kč .. video (podle mně se moc nepovedlo - borec se s tím aspoň mohl naučit zacházet) - http://youtu.be/QUqbFQWmP-s
Na životě miluju zejména jeho rozmanitost. Každý den mě nasere někdo jiný ...
Nový projekt www.e-celovka.cz - zapojte se i vy ...
Můj blog, na který nemám moc času :( ... Blog
Uživatelský avatar
Brko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 468
Registrován: úte lis 14, 2006 9:08

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod vonkreuz » pon srp 20, 2012 19:17

Testy ferratových setu přímo na skále... ODKAZ
Ještě chce někdo používat smyčku s HMS karabinou bez tlumiče? :twisted:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Yopo » stř říj 3, 2012 17:14

Obrázek

Toto mal chlapik na pristenie pocas zostupu z Lomnickeho stitu do Lomnickeho sedla.
Kreativita niektorych ludi bez pudu sebazachovy proste mema hranice.

- repka (6-7 mm) nosnost 10-13 kN minus 40% uzly
- priecne zatazenie starej CSSR karabiny Walter na sedaku (plati teda najnizsia nosnost 9 kN)
- moznost vylomenia zamku pri pade na karabine spajajucej berovy pas a nohavicky na sedaku
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Brko » stř říj 3, 2012 17:32

Na druhou stranu z Lomnicaku do sedla se neni treba prijistovat. Nesrovnaval bych vystup/sestup na Lomnicak a klasickou ferratu. Osobne si myslim, ze toto na ty retezy asi staci. Stejne ve vetsine pripadu traverzuji a v pripade padu vlastne jen odsednes, ale hlavne kam bys tam chtel padat? Je to normální celkem pěkný chodník. V Alpách na takových nebývá nic.
Na životě miluju zejména jeho rozmanitost. Každý den mě nasere někdo jiný ...
Nový projekt www.e-celovka.cz - zapojte se i vy ...
Můj blog, na který nemám moc času :( ... Blog
Uživatelský avatar
Brko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 468
Registrován: úte lis 14, 2006 9:08

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod pavproch » stř říj 3, 2012 18:32

@brko: dovolím si polemizovat, z lomničáku sem do sedla sestupoval už mockrát a..... po cestě sou minimálně 3 místa, kde můžeš hrknout víc než 10metrů volným pádem....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Brko » stř říj 3, 2012 19:06

ja netvrdim ze to je turistika jak v beskydech. jen jsem si vzpomnel na bezne alpske vystupy, ktere v teto obtiznosti zajistene nejsou a vede tudy znacka (z nejznamejsich glockner, mont blanc, ...). dyt do sedla se jezdi na lyzich __II . jen horni usek je trochu strmejsi, zvlast kdyz je zmrzlo.
jako priklad spatneho jisteni na ferratach neni lomnicak ze sedla vhodny. kdyby to bylo aspon jordankou, tak snad. nic jineho jsem tim rict nechtel :)
Na životě miluju zejména jeho rozmanitost. Každý den mě nasere někdo jiný ...
Nový projekt www.e-celovka.cz - zapojte se i vy ...
Můj blog, na který nemám moc času :( ... Blog
Uživatelský avatar
Brko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 468
Registrován: úte lis 14, 2006 9:08

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Voko » čtv říj 4, 2012 16:45

Když jsme lezli dolů, tak jsme se jen pro "lepší pocit" jistili odsedkou. nedokážu si představit, že by někdo tahal v báglu ještě dva feraťáky. To že by v případě pádu odsedka nevydržela je asi celkem jasný. Navíc některý kotvy jdou vytáhnout rukou volně ze skály, nebo v ní ani usaené nejsou.
Když je mokro a člověk je unavenej, tak to pomůže hlavě, což je podle mne to hlavní. Jinak samozřejmě lepší je toslézat bez pseudojištění.
Uživatelský avatar
Voko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 931
Registrován: pon bře 23, 2009 20:28
Bydliště: Ostrava

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » čtv říj 4, 2012 18:54

Ten lepsi pocit jsem nikdy nepochopil. Lepsi pocit z toho, ze kdyz spadnu, tak se to stejne utrhne? Krome toho jsem si vzdycky myslel, ze retezy jsou na pridrzovani se bez jisteni a teprve na lano/hromosvod je potreba feratovy set.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod vonkreuz » čtv říj 4, 2012 19:09

Nějaký expert - i ten sedák má vzhůru nohama. :twisted:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod deckardph » čtv říj 4, 2012 19:33

No a co? Ja sem si taky strihnul 1000m feratu D/E jen v sedaku s vodsedkou i kdyz sem vedel ze pripadnej pad znamena konec. To ze nekdo neco nedela jako vy nemusi znamenat ze je hlupak ale ze vy jste priposrany :finga:
Nic neni cernobily :wink:
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » čtv říj 4, 2012 19:41

Koukam, ze na severu maji zas jednou sve dny :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Voko » čtv říj 4, 2012 20:33

S tím pocitem je to jednoduchý - máš hlavu v pohodě - neděláš bytečný chyby a neřešíš kraviny, seš rychleji dole.
Jsi unavenej a podělanej, řešíš bytečný kraviny a zbytečně se vysiluješ.

máš druhou možnost - odjistit se na laně = 2x tak pomalejší sestup - řeč je o sestupu lezecké dvoky co šla nahoru jinudy.

už tady zaznělo, že když nemáš feraťák, pořád je lepší se cvaknout a máš šanci, že v případě chyby pád bude malý a smyce to vydrží. Bez jištění se v lepším případě zraníš = vrtulník, v horším zrakvíš. Nejde o lezení ferat (tam jednoznačně prsák a feraťák), ani o turistiku např. v Roháčích - tam by mě nikdy nenapado řešit jištění.
Uživatelský avatar
Voko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 931
Registrován: pon bře 23, 2009 20:28
Bydliště: Ostrava

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » čtv říj 4, 2012 20:48

Jako jo, psychika hraje velkou roli, ale videl bych problem ve falesnem pocitu bezpeci. Budes natolik v pohode, ze si nedas dost pozor a proto spadnes. Kdyz jdes bez niceho, tak musis na jistotu, ale na druhou stranu mas pravdu, ze v kreci ze strachu se vysilis. Tezko rict, co prevazi.

Ale stejne, nejde se s (jakymkoliv) jistenim po retezu blbe? Nikdy jsem to nezkousel, vzdycky jen rukama. A udrzet se da, jednou mi noha ujela na suti tak, ze bych bez retezu letel. Na lane by to bylo horsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Voko » čtv říj 4, 2012 21:47

Je to stený jak na feratě, akorát tím ničíš karabinu která přeskakuje po článcích řetězu.
myslím, že falešný pocit bepečí zkušený člověk nemá, protože ví, že když ujede blbě, tak letí , protože to smyce neudrží. Akorát to kupodivu hlavě trochu pomůže a opravdu nejdeš v křeči.
Na druhou stranu ráno při sestupu do Teryho kuloáru z Lomnického sedla jsme se radši navázali na lano a procvakávali v kotvách presky - je to fakt pomalý, táhl jsem na zádeh sviňu se vší výbavou a pěkně jsem se tam vybál i na tom laně.
Uživatelský avatar
Voko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 931
Registrován: pon bře 23, 2009 20:28
Bydliště: Ostrava

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » čtv říj 4, 2012 22:01

To musi byt pekny randal ;-) Spis jsem ale myslel, jestli se nezachytava.

Skoro bych rekl, ze se to vylucuje. Kdyz to hlave pomuze, tak ten falesny pocit bezpeci mit musis, minimalne povedome. Ze to pomuze verim, vim jaky je rozdil lezt stejnou feratu se setem a bez nez i kdyz vim, ze ji dam levou zadni. Hmm, ze bych ji priste zkusil jen s odsedkou, abych mel porovnani vsech tri moznosti? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Voko » čtv říj 4, 2012 22:09

huš - nebavíme se o feratě, ale odjištěném sestupu pro lezce.
Jinak randál trochu i a nezasekává se.
ještě jsem vzpomínal a možná jsem dával dvě odsedky místo jedné, abych zvýšil pevnost i tak je to na nic kvůli pádovýmu faktoru - prostě nejlepší je nepadat.
Uživatelský avatar
Voko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 931
Registrován: pon bře 23, 2009 20:28
Bydliště: Ostrava

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » čtv říj 4, 2012 22:16

To je fuk, slo mi vylozene o vnimani nebezpeci. Ona se i ferata da brat jako odjisteny sestup pro lezce (a obcas taky je). Tam kde jsou v Tatrach retezy je v Alpach mnohdy ocelove lano. Uz jsem zazil i lano z umeliny, coz bylo docela psycho (pruzi). Pripadne ocelove lano s boulema potazene buzirkou, to je bez jisteni mozna uplne nejlepsi.

Jasne, o padovy faktor prave jde. Myslim, ze tu kdysi psal Tomik o smrtaku pri padu do odsedky, ktera prekvapive vydrzela, ale telo tu pecku ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Brko » pát říj 5, 2012 7:38

@mike: falešný pocit bezpečí? bezesporu existuje. už několikrát se mně stalo (skoro pořád), že když lezeš v horách, jsou místa (někdy i těžké), které prostě nezajistiš a máš i 10m odlez od posledbního jištění, které je navíc nevalné kvality. No ale máš lano uvázané na sedáku. V podstatě lezeš sólo, ale sólo by jsi to nikdy nelezl. To je falešný pocit bezpečí.

Spousta lidí si i v tatrách chodí dělat sólo výstupy. Viděl jsem třeba borca na kežmaráku jak lezl sólo puškáše (myslím je to za 5) a některé místa rozhodně lehké nejsou, studlgrad na grossglockner se taky chodí běžně solo a pro jiné je to vrchol extrému v horách. Je to prostě sportovní krok dopředu a to že se u toho někdy stane úraz/smrťák k tomu prostě patří. Asi to ale není případ borca na fotce, který si neumí ani obléct sedák.

Jinak souhlasím s tím, že mnoho nehod se stane konkrétně v horách i proto, že lidi řeší kraviny co je naučili někde na kurzu místo toho aby zapojili mozek. Tím se vysílí, vyčerpají, zmrznou, spadnou, ... V horách to vidíš dnes a denně.

Na druhou stranu lepší umřít v horách v plné síle než na infarkt na gauči v obýváku u telenovely (v nejlepším případě).
Na životě miluju zejména jeho rozmanitost. Každý den mě nasere někdo jiný ...
Nový projekt www.e-celovka.cz - zapojte se i vy ...
Můj blog, na který nemám moc času :( ... Blog
Uživatelský avatar
Brko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 468
Registrován: úte lis 14, 2006 9:08

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » pát říj 5, 2012 17:14

Brko píše:No ale máš lano uvázané na sedáku. V podstatě lezeš sólo, ale sólo by jsi to nikdy nelezl. To je falešný pocit bezpečí.

Jo. Podobne, jako s tou odsedkou na ferate. Realne jisteni to neni. Ale uznavam, ze psychice to asi pomuze. Kdyz cloveka donuti okolnosti, kazda pomoc dobra. Treba i ta odsedka, kdyz se s ni citi jisteji a diky tomu to da.

Brko píše:Spousta lidí si i v tatrách chodí dělat sólo výstupy.

To uz je neco jineho. Tam je to jasne, bud na to mas nebo ne. Zadne falesne berlicky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Dr4k3 » pát říj 5, 2012 19:45

Brko píše:v horách, jsou místa (někdy i těžké), které prostě nezajistiš a máš i 10m odlez od posledbního jištění, které je navíc nevalné kvality. No ale máš lano uvázané na sedáku. V podstatě lezeš sólo, ale sólo by jsi to nikdy nelezl. To je falešný pocit bezpečí.

to je tak na půl. Někdy mi pomůže vědomí, že v případě průseru budu sice polámanej viset deset metrů pod štandem, ale živej. V porovnání s tou děsivější alternativou průletu až do doliny je to docela uklidňující.

Brko píše:Jinak souhlasím s tím, že mnoho nehod se stane konkrétně v horách i proto, že lidi řeší kraviny co je naučili někde na kurzu místo toho aby zapojili mozek. Tím se vysílí, vyčerpají, zmrznou, spadnou, ... V horách to vidíš dnes a denně.

Co si mám pod těmi kravinami konkrétně představit? (já to nevidím - do hor moc nejezdím, když už, tak mě zajímá lezení (horo)lezeckých cest, ne dobývání vrcholů)
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » pát říj 5, 2012 19:48

To je dobre, protoze vrcholy se nedobyvaji [-X :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Dr4k3 » pát říj 5, 2012 21:05

nojporadtojezasebuzeracetohlekdybytoaspoňnebylofftopicjakodyckyzbytecnapripominkataksakrajsmetadyvhospodenebocoporadnejflemworabyclovekhledallupoujavimzeseslejzasakra :axe: :D
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod simsim » ned říj 21, 2012 12:08

Ahoj, doufám, že svůj příspěvek umisťuji správně. Rád bych se na Vás obrátil s prosbou o pomoc :). Via Ferrata mě velice láká a rád bych s ní pořádně začal, bohužel, nemám žádné praktické zkušenosti, pouze ty teoretické, snažil jsem se o tom "celém" načíst, co jen šlo, abych si udělal co možná nejpřesnější představu, teď jsem v situaci, kdy bych rád vyrazil na ferratový kurz. Ale, když budu citovat "Na ferratu by měl vstoupit jen ten, kdo plně důvěřuje svému vybavení a umí ho správně používat". Používat se ho doufám naučím v kurzu, ale na kurz bych rád dorazil s vybavením, kterému bych mohl opravdu důvěřovat. Problém je ten, že v tom totálně plavu... V podstatě bych si sám troufnul akorát tak na koupi přilby a rukavic. Pořád přemýšlím nad tím, zda je vhodné koupit set od jedné společnosti, nebo si ho "složit" z různých značek a dosáhnout lepší funkčnosti, bezpečnosti,... (set si na kurz půjčovat nechci, neboť s největší pravděpodobností budu pokračovat i po kurzu a navíc jsem četl o vybavení, které někde koluje třeba rok..) Rád bych si proto přečetl názory zkušenějších, budu moc rád za jakékoliv tipy a jejich zdůvodnění. Jinak bych jen doplnil, že cena není prioritou, rád bych především pořídil vybavení, kde bych se nemusel bát, zda je vše OK. Sympatičtější mi připadá si set složit z různých, ověřených komponent. Za reakce Vám děkuji.
Uživatelský avatar
simsim
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned říj 21, 2012 10:44
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod DAV » ned říj 21, 2012 12:19

No je to snad měsíc, dva co se stahovaly z obchodů snad všechny ferratové sety kvůli výrobní vadě i těch nejznámějších značek, osobně bych se na to včil vykašlal a počkal do jara až bude nová sezóna. Určitě dlaňové pojistky a za mne určitě ne trhací set.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Vachon » ned říj 21, 2012 16:13

simsim: Co rozumíš pod pojmem ferátový set? Jestli brzdu a karabiny (tak se to chápe obvykle), tak to dneska (skoro) nikdo neskládá z komponent, to nemá smysl a ani se to nevyplatí (ale jak bylo zmíněno výše, je aktuálně trochu problém s výběrem). Jestli i další součásti vybavení (sedák, helmu, rukavice apod.), ty si samozřejmě kup od jakéhokoliv výrobce, aby ti každá z těch součástí individuálně vyhovovala (z hlediska nošení, váhy, ceny...).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod simsim » ned říj 21, 2012 17:58

Já to myslel právě v tom smyslu, jak je to prezentováno v eshopech, např:
http://www.hudy.cz/lezecke_ferratove_sety/69077,via-ferratovy-set-s-dynastopem.html
A přes SZ mi hodně pomohl DAV, čímž mu tady ještě jednou děkuji, a půjdu tou cestou, že asi tedy počkám s koupí na novou sezónu, teď bych už toho stejně nic moc neměl šanci stihnout. A věci, jako je helma, sedák, rukavice, to si začnu pomalu zařizovat teď, dle osobních preferencí.
Uživatelský avatar
simsim
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned říj 21, 2012 10:44
Bydliště: Moravskoslezský kraj

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví