Který ferratový set vybrat?

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Zodiax » pát srp 13, 2010 7:51

Doma pouzivame oba Ocun Via Ferrata, s dlanovkama a osobne bych uz taky nemenil ;) I ty pruzne popruhy jsou docela znat pri manipulaci, i kdy ne tak vyrazne jako ty karabiny ;)

Takze 2 hlasy pro Ocun ;)
Není důležité zúčastnit se, ale zvítězit! Případně alespoň nasrat toho, kdo vás porazil ;)
http://www.opentelemark.cz
Uživatelský avatar
Zodiax
účastník
účastník
 
Příspěvky: 457
Registrován: pon led 12, 2009 11:29
Bydliště: Praha

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Tomáš T. » pát srp 13, 2010 7:57

Pokud chce mít někdo absolutní novinku a neví co s penězi, tak existuje Kletersteigset Skyrider od firmy Skylotec. Set využívá na jednom prameni dlaňovou karabinu a na druhém speciální zařízení, které působí jako jumar, takže potom nehrozí žádný pád. Článek a video - http://www.trekking.lu/klettern-bergste ... steig-set/
Uživatelský avatar
Tomáš T.
nováček
nováček
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon lis 5, 2007 13:04
Bydliště: Ostrava

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod BMAJTZ » pát srp 13, 2010 9:43

Tomáš T. Tohle je na můj vkus už brutálně přetechnizované, hlavně byh chtěl vidět jak to funguje v místech, kde je lano prověšeno, a né jenom na rovných úsecích.
Uživatelský avatar
BMAJTZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř kvě 12, 2010 11:31
Bydliště: Brno, ale často i Třanovice u Českého Těšína.

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » pát srp 13, 2010 22:01

Ja bych zas chtel videt, jak tohle precvakavam, kdyz visim za jednu ruku v zaklonu v previsu a potrebuju dostat jisteni pres kotvu nekde pod sebou. Na druhou stranu by se zas nestalo, ze v takove situaci sjede karabina na kotvu, propadne pres oko kotvy a zahakne se za nej, coz je fakt chutovka :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mmmmichal » pon srp 16, 2010 0:30

já měl letos možnost odzkoušet inhibitor tech od Empiru a byl jsem s ním v Dolomitech naprosto spokojen..asi pořídím :)
Hore háj, dolů háj!
Valašsko moje, zdrávo buď!
Uživatelský avatar
mmmmichal
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: pát úno 2, 2007 16:41
Bydliště: hanácké atény / štatl

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod matogasparovic » pon dub 11, 2011 17:48

Zdravím, mám takú otázku... V prípade ak by som si kúpil tento ferratový set http://www.hudy.cz/vybaveni/lezecky-mat ... 3-set.html (príklad), tak čo, okrem prilby a rukavíc dokúpiť? počul som, že nejakú smyčku...akú? (dajte link, nevyznám sa v tom) a potom by som rád vedel, ako to dokopy naviazať... díky
matogasparovic
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: sob říj 10, 2009 11:12
Bydliště: Stupava

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Voko » pon dub 11, 2011 17:59

Chtěl jsem napsat, co k tomu, ale radši Ti poradím, aby ses zeptal přímo v kurzu, kam se doufám chystáš, nebo zkušenějšího parťáka. Pokud bys šel na feraty bez někoho, kdo Ti ukáže co a jak, tak Ti je vybavení stejně na prd.
Uživatelský avatar
Voko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 931
Registrován: pon bře 23, 2009 20:28
Bydliště: Ostrava

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod terkad » pon dub 11, 2011 18:30

@matogasparovic: Voko má pravdu, pokud o tom nevíš zhola nic, minimálně zkušený parťák by pro tebe měl být samozřejmostí a všechno ti pořádně ukázat.
Ale chtěl jsi poradit, tak poradím, protože to vybavení potřebuješ i pokud pojedeš na kurz.
1) sedák, prsák a ferrata set - v setu, na ferraty OK
2) přilbu vyber jaká se ti bude líbit, sedět, bacha, ať nevezmeš malou (ať se ti pod ni vleze čepice). Hlavně ať je určená na lezení a ne třeba na kolo
3) smyce z dutého popruhu na provázání sedáku s prsákem - prodává se v každém outdoor obchodě typu Hudy, RP apod. Ber tu se třema nebo čtyřma pruhama (udává nosnost). Potřebuješ cca 2 metry
4) hodí se odsedka na sedák, mně se osvědčila délka 40 cm a nějaká karabina s pojistkou na ni. Skvělá je tato s vychýleným zámkem. Na ferratách oceníš možnost ji hodně otevřít a cvaknout do kdečeho, ale postačí i jakákoliv jiná.
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod matogasparovic » pon dub 11, 2011 18:31

no tak plánujem nejaký kurz...dík za snahu
matogasparovic
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: sob říj 10, 2009 11:12
Bydliště: Stupava

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod terkad » pon dub 11, 2011 18:34

Nemáš zač :)
Ještě mě napadla varianta, kdy místo sedáku, prsáku a smyce na provázání pořídíš nějaký celotělový úvazek. Pro začátečníka a pokud hodláš chodit jen na ferraty je to určitě jednodušší, pohodlnější na manipulaci a navíc blbuvzdorné.
Už se to ale dost vylučuje s jakýmkoli dalším využitím při lezení a je to ve výsledku dražší než ten set, co jsi uvedl
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod terkad » pon dub 11, 2011 18:37

Zkus ještě mrknout na HUDYinfo č.9, je věnováno z velké části ferratám a vybavení na ně. Třeba tě to inspiruje :)
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod matogasparovic » úte dub 12, 2011 15:54

celotelový asi ne, lebo zrejme by som neplánoval iba ferraty... a ešte otázka: načo je tá "odsedka na sedák"? nevyznám sa v tom, tak trochu strpenia :) a diky za ten link, idem študovať
matogasparovic
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: sob říj 10, 2009 11:12
Bydliště: Stupava

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod vonkreuz » úte dub 12, 2011 16:02

Odsedkou se myslí nejčastěji popruh sešitý do smyčky o délce 60cm (celková délka po rozstříhnutí/roznožnicování :mrgreen: je 120cm) nebo 80cm, který je větišnou pomocí lišcího uzlu přivázán na sedák (hlavní oko sedáku spojující pas a nohavičky). Na opačném konci od sedáku karabina s pojistkou zámku (šroubovací/twist lock), ideálně zajištěna pomocí lodního uzlu pěkně na konci. Karabina je v době nečinnosti cvaknuta na materiálovém poutku na sedáku (nešroubovat!! aby se dala hned použít). Když nemužeš nebo se potřebuješ fixovat někde v cestě, tak zacvakneš karabinu z odsedky a máš volné ruce k manipulaci, aniž by ses musel držet...
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Brko » stř dub 13, 2011 6:51

Vnesl bych tu trochu "metodiky" ohledně výběru ferratového setu, snad to nikoho neurazí 8) :

Trhací (párací set) vs. provlékací s tlumičem:
- trhací funguje nezávisle na počasí = funguje i morký
- zbylé lano nepřekáží při používání, protože u trhacího žádné zbylé lano není
- do zbylého lana se nelze navázat (zaznamenány byly asi dva úrazy, kdy došlo k nesprávnému navázání, zdroj. UIAA), tedy jasný způsob použití
- pád do trhacího je dynamičtější. Myslí se i na lidi s nízkou hmotností. Norma určuje 80kg, ale nemyslí na lidi se 40kg, pro které jsou tyto pády velmi tvrdé a na hranici normy.
- na trhací nepůsobí okolní vlivy - u provlékacího bylo dokázáno (Singing Rock), že když vzali set z půjčovny kde koloval 1 rok, tak vykazoval značné nedostatky - přes 10kN rázová síla. U trhacího i po 1 roku 5,1 kN (zdroj: Singing Rock)

- mýtus: jsem horolezec a koupím set bez karabin, protože mám mraky HMSek doma. Karabina pro ferraty má označení "K" v kroužku. Oproti jiným je testována na boční namáhání - lom. Klasická pracovní nebo lezecká karabina nevydrží v tomto zatížení prakticky nic a bude to tak nejslabší článek řetězu. O tom, že největší procento mrtvých na ferratách tvoří horolezci se asi nemusím zmiňovat. Každý rok potkávám chytráky (bohužel někdy jdou i se mnou), kteří si myslí, že když lezou sedmičky, tak jim stačí k navázání smyčka (odsedka) a nějaké stará karabina (většinou ještě s označením DDR). Bohužel se nejedná jen o Čechy a Slováky :x

- největší mýtus: provlékací použiju na dolezení nebo ho použiju vícekrát. Viděli jste někoho na ferratě spadnout tak ať se mu vypárá smyčka nebo projede lano tlumičem? Já 3x. Nikdo nebyl schopný pokračovat v tůře, 2x se dojišťoval lanem a se zlámanýma žebrama to jakž takž dolezli (1x holka 25 let - cca. 50kg - set Ocún,1x chlapík 60 let - 90kg - set Salewa - projel kompletně celý a byl problém ho dostat z převisu, kdybych neměl mrtě lezeckého vybavení vč. prusíku sebou, tak se volal taky vrtulník), 1x jsme volali vrtulník (holka 26 let - 60 kg - utržená slezina, zlámané žebra a díra v noze od roxoru trčícího ze skály).
Na životě miluju zejména jeho rozmanitost. Každý den mě nasere někdo jiný ...
Nový projekt www.e-celovka.cz - zapojte se i vy ...
Můj blog, na který nemám moc času :( ... Blog
Uživatelský avatar
Brko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 468
Registrován: úte lis 14, 2006 9:08

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Brko » stř dub 13, 2011 6:57

BMAJTZ píše:Tomáš T. Tohle je na můj vkus už brutálně přetechnizované, hlavně byh chtěl vidět jak to funguje v místech, kde je lano prověšeno, a né jenom na rovných úsecích.

Funguje to dobře, ale mnohem praktičtější využití bude mít udělátko od AustriAlpin. V prodeji snad od roku 2013. Viz. foto.
Přílohy
AustriAlpin.jpg
AustriAlpin.jpg (25.78 KiB) Zobrazeno 17921 krát
Na životě miluju zejména jeho rozmanitost. Každý den mě nasere někdo jiný ...
Nový projekt www.e-celovka.cz - zapojte se i vy ...
Můj blog, na který nemám moc času :( ... Blog
Uživatelský avatar
Brko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 468
Registrován: úte lis 14, 2006 9:08

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod vonkreuz » stř dub 13, 2011 7:02

Nezapoměň s těmi HMS dodat, že nemají automatickou pojistku zámku a v případě pojistky typu twist-lock je to kur*a hnusnej opruz co pát metrů otáčet a přecvakávat lano. Plus, že karabiny s dlaňovou pojistkou jsou uživatelsky a komfortem na výši oproti těm se stahovací pojistkou. "Ferratu" jsem šel dvakrát - jednou GrossGlockner na chatu Erzherzog-Johann-Huette (bez setu a s odsedkou :oops: ), podruhé se setem na Dachstein - tam se ukázalo, že stejně zdatný jedinec vybavený setem s karabinami se stahovací pojistkou zaostává za ostatními, kteří mají karabiny s dlaňovou pojistkou právě kvůli zdržení při přecvakávání.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod vonkreuz » stř dub 13, 2011 7:05

Na trhu je už k dostání zařízení od německé firmy Skylotec, které funguje jako brzda na ferratových lanech. Myslím, že za to dostali ocenění Outdoor na výstavě ve Fridrichstahfenu. Dovozcem do ČR je SummitRide z Brna.

Karabiny nejsou navíc ze slitiny hliníku/duralu, ale ocelové, takže by měli mát vyšší/stejnou pevnost při nižší hmotnosti oproti klasickým.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » stř dub 13, 2011 22:26

Brko píše:- největší mýtus: provlékací použiju na dolezení nebo ho použiju vícekrát. Viděli jste někoho na ferratě spadnout tak ať se mu vypárá smyčka nebo projede lano tlumičem? Já 3x. Nikdo nebyl schopný pokračovat v tůře, 2x se dojišťoval lanem a se zlámanýma žebrama to jakž takž dolezli (1x holka 25 let - cca. 50kg - set Ocún,1x chlapík 60 let - 90kg - set Salewa - projel kompletně celý a byl problém ho dostat z převisu, kdybych neměl mrtě lezeckého vybavení vč. prusíku sebou, tak se volal taky vrtulník), 1x jsme volali vrtulník (holka 26 let - 60 kg - utržená slezina, zlámané žebra a díra v noze od roxoru trčícího ze skály).

Sila :shock: Jak se stane, ze se pri tom polamou zebra?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod terkad » stř dub 13, 2011 23:20

Miku, teď nevím, jestli si děláš sradu, nebo se ptáš vážně :-k
Polámat si žebra při řekněme pětimetrovém pádu přes šutry, trčící skály či kramle podle mě není až takový problém. Uvědom si, že při pádu na ferratě padáš tu vzdálenost, která tě dělí od posledního ukotvení ocelového lana + délka smycí na ferrata setu.
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » stř dub 13, 2011 23:48

Ptam se vazne. Tak jak pises se to urcite stat muze, ale ve trech pripadech ze tri? Krome toho pri padu z previsu se obvykle moc o skaly nepotluces. Jde mi o to, jestli tam neni jeste nejaky jiny mechanismus, ktery mi unika.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Brko » stř dub 13, 2011 23:50

mike píše:Ptam se vazne. Tak jak pises se to urcite stat muze, ale ve trech pripadech ze tri? Krome toho pri padu z previsu se obvykle moc o skaly nepotluces. Jde mi o to, jestli tam neni jeste nejaky jiny mechanismus, ktery mi unika.

Nastuduj si termin padovy faktor. Sice se o něm hodně mluví, ale spousta lidí pořád v reálu neví co to je, protože jinak by nekupovali karabiny podle toho jestli vydrží 22kN nebo 25kN 8) . Kdyby o něm něco věděli, tak by jim došlo, že nad 15 kN jim to může být celkem jedno.
Na životě miluju zejména jeho rozmanitost. Každý den mě nasere někdo jiný ...
Nový projekt www.e-celovka.cz - zapojte se i vy ...
Můj blog, na který nemám moc času :( ... Blog
Uživatelský avatar
Brko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 468
Registrován: úte lis 14, 2006 9:08

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » stř dub 13, 2011 23:58

Ach jo. Co takhle normalne odpovedet na otazku a nezavadet sem moresy ala Lezec?

Padovy faktor mam nastudovany. S padem na ferate zas tak moc nesouvisi, jelikoz se nepouziva horolezecke lano, ale feratovy set. Ktery slouzi k tomu, aby brzdna sila byla v rozumnych mezich, jak ostatne pises vyse. Chces tedy rict, ze sily jsou i presto takove, ze polamou zebra? To je totiz to, na co se ptam a co bych necekal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Brko » čtv dub 14, 2011 0:18

Mike: No jasně. To jsem tím chtěl říct. Je to prostě strašná prda. V případě, že budeš jen na smyčce, tak smyčka při normovaném pádu praskne nebo se zlomí karabina, tak si vem co to jsou za síly, když standardně vydrží 20kN (podle normy) a víc. Trhací ferratové sety jsou "měkčí" a hlavně je u nich brán ohled i na lidi s menší hmotností. U provlékacích setů na tyto lidi prakticky není brán zřetel a každý pád je pro ně hodně bolestivý a průserový. Proto hodně firem přechází k používání trhacích setů a přestávají provlékací úplně vyrábět nebo ho dělají jako ekonomickou variantu, protože je u lidí stále žádaný. Priorita není splnit normu, která se mimochodem bude měnit, ale ochránit uživatele. Provlékací sety to bohužel dělají pouze v ideálních případech. Měl jsem možnost vidět na trhačce oba typy setů a působení sil u trhacího je výrazně lepší - hlavně při rozdělení lidí na 30kg, 60kg (do této hmotnosti provlékací vůbec nefunguje a hrozí, že to ten člověk nerozchodí), 80 kg a 100kg.
Na životě miluju zejména jeho rozmanitost. Každý den mě nasere někdo jiný ...
Nový projekt www.e-celovka.cz - zapojte se i vy ...
Můj blog, na který nemám moc času :( ... Blog
Uživatelský avatar
Brko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 468
Registrován: úte lis 14, 2006 9:08

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » čtv dub 14, 2011 0:25

Fajn, diky. Ze je uplna blbost lezt s odsedkou je jasne (osobne si myslim, ze kdyz uz, tak radej bez niceho nez s odsedkou). Ale nebylo mi jasne, jestli se vsechny tebou uvadene pripady staly s provlekacim setem. Zarazi mne hlavne ten druhy (60 let - 90kg, projel cely). Vzdyt to jsou pro set temer optimalni podminky a brzdna sila by mela byt rozumna. Nebo to bylo narazem na konci? Ze s nima maji problem lehci lidi je taky zrejme, i kdyz ne na prvni pohled.

Mimochodem, mam trhaci set a jsem za nej rad i proto, co ted pises.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Brko » čtv dub 14, 2011 5:50

Mike: ano, vsechny mnou popsane pripady se staly s provlekacim setem. Ten chlapik byl nemec a stalo se to na ferrate nad Hallstattem (Seewand klettersteig). Byl totalne hotovy a vypadl skoro az nahore v tech nejtezsich mistech. I pri idealni vaze je to prda. Letel asi 4m + 2m prodlouzeni setu. Nejdriv jsem myslel ze je mrtvy, protoze tam zustal viset jak pytel hoven (infarkty uz jsem taky zazil :? ), ale pak se zbrchal. Jeho kamaradi mu nebyli schopni vubec nijak pomoct !!! Nemeli dokonce ani lekarnicku. Proste vyrazili sice s ferratovym setem, ale jen s tatrankou v kapse.
Na životě miluju zejména jeho rozmanitost. Každý den mě nasere někdo jiný ...
Nový projekt www.e-celovka.cz - zapojte se i vy ...
Můj blog, na který nemám moc času :( ... Blog
Uživatelský avatar
Brko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 468
Registrován: úte lis 14, 2006 9:08

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » čtv dub 14, 2011 19:32

Brko píše:Proste vyrazili sice s ferratovym setem, ale jen s tatrankou v kapse.

Coz neni az tak neobvykle... Diky za namet k zamysleni, zacinam chapat, proc se bezpecakum feraty nelibi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Brko » pát dub 15, 2011 5:43

Mike: jeste abych ze sebe nedela total magora, ktery taha lekarnu a lezeni do vseho. Kdyz pojedu do Raxu na lehke ferraty, tak si asi vezmu jenom tu tatranku, ale na ferratu typu Johan, HTL, Seewand, apod. je to fakt blbost. Jinak na ferraty chodim vice mene jen profesionalne, takze mozna trochu destrukce osobnosti, protoze tam jdu s tim, ze bude problem.
Na životě miluju zejména jeho rozmanitost. Každý den mě nasere někdo jiný ...
Nový projekt www.e-celovka.cz - zapojte se i vy ...
Můj blog, na který nemám moc času :( ... Blog
Uživatelský avatar
Brko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 468
Registrován: úte lis 14, 2006 9:08

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod kropt » pát dub 15, 2011 12:44

terkad píše:.....
3) smyce z dutého popruhu na provázání sedáku s prsákem - prodává se v každém outdoor obchodě typu Hudy, RP apod. Ber tu se třema nebo čtyřma pruhama (udává nosnost). Potřebuješ cca 2 metry....


Jak se to přesně váže? Na horolezecké metodice jsem vyčetl že vůdcovským uzlem:

Obrázek

Dají se ty uzly uvázat spatně, tak abych si toho nevsiml? Popřípadě neexistuje nějaké jiné spojení sedáku s prsákem, které by nebylo tak závislé na tom, jestli se mě povede uzel? A to provlečení dole sedákem mě taky nejde moc do hlavy - podle obrázku to vypadá, že to vůbec nejde tím hlavním okem sedáku.

Omlouvám se za pravděpodobně úplně hloupé otázky, ale je to pro mě všechno úplně nové a nerad bych pak něco udělal špatně...

A taky doufám, že autorovi Horometodiky nebude vadit vypůjčení obrázku z textu.
To je pořád řečí o škodlivosti alkoholu, ale když je někde nějaká epidemie, tak je to z vody!!!
Uživatelský avatar
kropt
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1510
Registrován: pát zář 28, 2007 20:35
Bydliště: Vysočina

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod amigo » pát dub 15, 2011 13:07

vůdcák uprostřed i nahoře by měl stačit, někde se dočteš, že je lepší osmičkovej, ale na duťáku se mi moc dobře neváže. já vážu doprostřed osmu a vršek provazuju vůdcákem. takovej kočkopes :)
uzel se samozřejmě uvázat špatně dá, ale s trochou cviku se to rychle naučíš - vůdcák je jednoduchost sama.

tím hlavním okem to neprochází, ale popruhem jo - to slaňovací oko - kopíruješ.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod terkad » pát dub 15, 2011 15:44

Mrkni sem a pokud si nebudeš stále jistý, napiš a nafotím ti to. Zítra v lanáči si určitě chvíli vyšetřím :)
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví