Který ferratový set vybrat?

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » pát dub 30, 2021 14:46

apuka píše:Na druhe strane, kdyz si potrebujes odsednout, je potreba delat co nejmene cinnosti a to jeste co nejjednodussich, jinak receno minimalizovat cas do sebezabezpeceni.

Zabezpeceny jsi celou dobu feratovym setem. Pozadavek byl na odsednuti na odpocinek, coz obvykle delas v bezpecnem miste.

apuka píše:Kdyz uz neco, tak dobre, vzit si smycku s karabinou a napojit ji na oko brzdy a povesit karabinou na materialove oko, jako beznou odsedku na sedaku/uvazku.

Cimz nejspis efektivne vyradi tlumic, dokud se neutrhne materialove oko :roll: Coz by se pri padu asi utrhlo, ale pekne by to s nim zamavalo. Plus to, ze by "odsedku" prodlouzil natolik, ze by ztratila vyznam a mohl si rovnou odsednout do setu.

apuka píše:Mozna se to zda hloupa a kazdemu jasna pripominka, ale laka k tomu napr. lano nekde na vodorovnem useku. Uz jsem par takto odsedicich lidi videl, obcas dokonce s "odlozenyma" feratovyma karabinkama...

Odpojit jisteni od lana je samozrejme blbost, ale jinak proc ne? Kdyz je lano opravdu vodorovne, tak se nema kam sklouznout a je to prave misto, kde se da rozumne odsednout. Tohle snad kazdy pricetny clovek vidi.

Osobne teda furt preferuju odsedku, ale v tech linkach vyse je par celkem podstatnych duvodu proti:

- V případě, že tuto přídavnou odsedku zapomenete na jisticím ocelovém laně nebo stupačce a gravitace vás stáhne, nespadnete do tlumiče pádu, ale do tohoto kusu popruhu s karabinou.
- Jakékoli vedlejší přídavné pomůcky k sezení, které jsou připevněny mimo aktivní část tlumiče jsou nebezpečné, uživatel tyto pomůcky snadno omylem zamění s jištěním.


Clovek si rekne, ze neni magor a nic takoveho neudela, jenze je to nachystana chyba a s prispenim unavy a pripadne stresu (prichazi necekana bourka) to udelat muze... Takze to oko v tlumici muze byt nakonec nejlepsi reseni, ac by mi tam plandajici karabina asi taky vadila.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod apuka » pát dub 30, 2021 15:45

mike píše:Cimz nejspis efektivne vyradi tlumic, dokud se neutrhne materialove oko
Mozna jsem to blbe napsal, i kdyz je to pri dukladnem cteni docela jasne, jak jsem myslel. Ne takto si odsednout, ale jde o pripevneni odsedky na oko brzdy, na te odsedce karabinu (klasicky) a kdyz jdu po ferate, tj. odsedku nepouzivam, tak ji tou karabinou pripojit k materialovemu oku, jak normalne davas odsedku pripevnenou na oko sedaku. Aby ta plandajici karabinka tak nezavazala.
Jenze pravdepodobne potom bude zavazet ta odsedka...
mike píše:Zabezpeceny jsi celou dobu feratovym setem.
No, jak kde... Ano, pokud cekas na nejakem zaseknutem miste, kym prejdou pred Tebou a mas bezpecnou cestu. Ale spise ne, pokud si odsednes mimo lano feraty na nejakem "odpocinkovem" miste, kde mas si odsedku o co zacvaknout, napriklad do neceho jako stand - viz ten obrazek od vyrobce vyse. Tam maji znazornene, ze je set na lane, ale jednak sam jsi psal, ze to muze prekazet ostatnym a jednak muze byt ten "stand" na odsedku prilis daleko od lana. Hlavne pokud se tam pripne vice lidi, potom tam ani nemusi byt dost mista, aby se vsichni pricvakli i setem. Mohou to byt nekde napr. starsi oka pro lano ve skale po udelani noveho jisteni nebo napr. nejake oko, obcas i na slaneni uz na vrcholu na skale, kde je malo mista, neni to uplne bezpecne jen tak stat, atd.
mike píše: Kdyz je lano opravdu vodorovne, tak se nema kam sklouznout a je to prave misto, kde se da rozumne odsednout.
Kdyz jsi uz unaveny, tak lehce prehlidnes, ze to vodorovne lano az tak vodorovne neni :evil: A az uklouznes na skale, tak po te karabince letis po lane pekne, i kdyz ma sklon jen par stupnu. Si myslim, ze i tam plati pravidlo, ze si mas odsednout nekde, kde se Ti karabinka muze pohnout jen minimalne, tj. nekde pri jisteni, pri oku nebo spojeni lan.

A obcas o pricetnosti nekterych lidi na feratach (a to nemyslim jen Cechu a jen u nas nebo na SK) velice pochybuji... To je to same, co uvadis o mozne zamene s jitenim nebo zapomenuti karabinky. Jo, je to jista pravdepodobnost a nemyslim si, ze by se to nemohlo nekdy stat komukoliv, vcetne mne, ale za normanich okolnosti pricetny clovek, ktery se te ceste na ferate dostatecne venuje, toto neudela nebo alespon rychle zjisti. Uz jen ze karabina na odsezeni je neco uplne jineho nez dlanova karabina zjistis pri prvnim pokusu o presunuti - tj. zamena je tezka. Zapomenout muzes, ale zase jedna ze zasad by mela byt pri pohnuti se z odsezeni - nacvaknout feratovy set (pokud neni), odcvaknout odsedku a pripevnit ji (v pripade samostatne odsedky) k materialovemu oku a jeste jednou zkontrolovat, jestli mam vsechno udelane.
Jenze to predpoklada, ze clovek ma zazite a automatizovane nejake kontrolne mechanizmy (nejenom tyto a nejenom v tomto pripade) a ze to bere vazne. Coz se hlavne u zacatecniku neda ocekavat a naopak, u hodne zkusenych se stava, ze to berou prilis rutinne a nevenuji tomu nalezitou pozornost.

Jo, jeste problem muze byt, kdyz se najedno zacne spechat (blizi se boure, ...), delaji se frajerinky, atd.

Ale osobne bych rekl, ze minimalne se zapomenutim karabiny "odsedky" na jisteni se spise stane, kdyz bude ta karabinka primo na oku brzdy. Spise prehlednes jednu karabinku navic nez karabinku a k tomu jeste tu smycku. (Zadna data o tom ale nemam).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » pát dub 30, 2021 16:11

apuka píše:Ne takto si odsednout, ale jde o pripevneni odsedky na oko brzdy, na te odsedce karabinu (klasicky) a kdyz jdu po ferate, tj. odsedku nepouzivam, tak ji tou karabinou pripojit k materialovemu oku, jak normalne davas odsedku pripevnenou na oko sedaku. Aby ta plandajici karabinka tak nezavazala.

Ano, tak jsem to pochopil. A ted si predstav, ze spadnes do setu, nejlip tak, ze tah bude na druhou stranu. Karabiny setu budou tahat za tlumic, ale ten je spojeny odsedkou s materialovym okem.

apuka píše:Ale spise ne, pokud si odsednes mimo lano feraty na nejakem "odpocinkovem" miste, kde mas si odsedku o co zacvaknout, napriklad do neceho jako stand - viz ten obrazek od vyrobce vyse.

Na feratach obvykle zadne standy nejsou. Jen lano a kotvy, pripadne kramle a zebriky. Takze se cvakas primo na ferate a jisteni by melo zustat cvakle na lane. Proto jsem psal, ze budes prekazet, ale kdyz za tebou nikdo neni, tak fajn.

apuka píše:Mohou to byt nekde napr. starsi oka pro lano ve skale po udelani noveho jisteni

Do toho bych si rozhodne neodsedal a uz vubec ne s vycvaknutym setem. Nevis, v jakem je to stavu, zato ferata by bezpecna byt mela.

apuka píše:A az uklouznes na skale, tak po te karabince letis po lane pekne, i kdyz ma sklon jen par stupnu. Si myslim, ze i tam plati pravidlo, ze si mas odsednout nekde, kde se Ti karabinka muze pohnout jen minimalne, tj. nekde pri jisteni, pri oku nebo spojeni lan.

Ale jasne, ze je bezpecnejsi se cvaknout nekde, kde nema karabina kam ujet. Jen mi to neprijde az takova katastrofa. Kotvy jsou max po 5 metrech a kdyz je lano temer vodorovne, tak se moc nerozjedes. Ovsem furt nic, co bych chtel zkouset ;-)

apuka píše:Coz se hlavne u zacatecniku neda ocekavat a naopak, u hodne zkusenych se stava, ze to berou prilis rutinne a nevenuji tomu nalezitou pozornost.

Zacatecnik si dava vic pozor, rutina muze byt horsi. Mam k tomu prihodu z mladi. Lyzovali jsme tenkrat na vlecich, ktere uz jsou davno zakazane kvuli nebezpecnosti. Jen ocelove lano a kotvy jsme si vozili s sebou, vlastne jako na ferate :) Drevene prkynko pod zadek, silonove lano a na konci kus zeleza s drazkou, ktery se zahaknul za lano. Zacatecniky to obvykle povlacelo, blbe nasazene zelezo obcas vystrelilo a zaseklo se do cela. Zato my jsme si jezdili jako mazaci. No a ja jsem si zrovna jednou rikal, ze uz jsem takhle musel jet aspon 1000x, elegante primo z jizdy zajel pod lano, abych nemusel skrz koridory, jeste za jizdy kotvu rozmotaval a behem brzdeni nahodil na lano. Proste borec nejvetsi, holky obdivne ziraly. Akorat se mi pri tom udelala na silonovem lane udelala smycka a jak jsem se rozjel, utahla se kolem prstu. Pak to bylo najednou hrozne rychle. Nastesti jsem mel slusne rukavice a podarilo se mi prsty vyrvat, takze jsem o ne neprisel, ale bolest to byla pekelna a dalsi tyden byly uplne cerne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod apuka » ned kvě 2, 2021 19:35

mike píše:ted si predstav, ze spadnes do setu, nejlip tak, ze tah bude na druhou stranu. Karabiny setu budou tahat za tlumic, ale ten je spojeny odsedkou s materialovym okem
No, a nic se nestane, bo materialove oko to utrhne mozna drive nez se stihne zacit aktivovat brzda. Ty materiallove oka maji hodne malou nosnost (5kg?).
mike píše:Na feratach obvykle zadne standy nejsou.
Jasne, proto jsem psal "neco jako stand", na mistech, ktera jsou vhodna na kratky oddech, relativne bezpecna, ale uklouznuti tam je konec... A, kupodivu, na mnoha mistech neco takoveho existuje. Ale je pravda, ze tam si muzes casto pripnout i feratovy set. I tak se vsek pocita s tim, ze se tam nepripojis na dlouhou odsedku, ale na skoro napnutou.
Nejsou to uplne mista na svacinku, ale casteji spise mista na oddech pred nebo uprostred sloziteho useku, aby se clovek mohl vydychat a chvili oddechnout. A aby pritom prave nezavazel ostatnym a ani je neohrozoval.
mike píše:Nevis, v jakem je to stavu, zato ferata by bezpecna byt mela.
Jasne, ze pokud muzes, tak se necvakas na stare jisteni - ale zase ruku na srdce, uz jsem parkrat videl, ze to starsi jisteni bylo rozhodne v lepsim stavu nez nove, napriklad evidentne bylo poradne zavrtane do skaly a "zabetonovane" a nove uz se dost hybalo, zes nevedel, jestli by nejaky pad jeste dokazal udrzet. Proste toto je na individualnim posouzeni.
mike píše:Jen mi to neprijde az takova katastrofa. Kotvy jsou max po 5 metrech a kdyz je lano temer vodorovne, tak se moc nerozjedes. Ovsem furt nic, co bych chtel zkouset
Jo, katastrofa to neni o nic vetsi nez kdekoliv jinde na ferate - jak pises, nechtel bys to ale zkouset.
Teda nepsana norma sice je tech 5 m, ale kolikrat vidis feratu, ze je tam evidentne delsi usek - a to nemyslim na italske, kde to je obcas "vselijake".

Aby bylo jasno - samozrejme, nejlepsi je si odsednout nekde, kde ta karabina nema moc kam ujet a pritom mit pripnuty feratovy set, idealne taky tak , aby alespon jedna karabina nemohla sletet k dalsimu jisteni. Toto by clovek na ferat mel mit jako "cil" odsednuti pred ocima. Co jsem popsal, to je pro pripad, kdyz to tak uplne nejde.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » ned kvě 2, 2021 19:44

apuka píše:No, a nic se nestane, bo materialove oko to utrhne mozna drive nez se stihne zacit aktivovat brzda.

No vsak, to jsem psal. Pekne to s tebou skubne (ta nosnost se udava jako zarucena, skutecna bude vetsi) a mozna te to otoci na blbou stranu. Plus prijdes o materialove oko. Proste mi to nepripada jako dobry napad. Uplne nejhorsi by bylo udelat chybu a cvaknout to na hlavni oko. To bys byl mrteffson.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Ferratové "sety"

Příspěvekod paldo » ned říj 10, 2021 21:51

Buchnem to sem, ale ak to do tohto vlánka nepatrí, prosím o presunutie....

Včera mali horskáči na ferrate Skalka pri Kremnici zas a znova perný deň:

Zásahy záchranárov HZS vo ferratovom areáli Skalka pri Kremnici
Dňa 9. 10. 2021 v poobedňajších hodinách boli záchranári HZS slúžiaci v Kremnických vrchoch požiadaní o pomoc pre 34 – ročného muža, ktorý uviazol na lanovej sieti s obtiažnosťou „D“ vo ferratovom areáli na Skalke pri Kremnici. Záchranári HZS ho po príchode na miesto udalosti muža, ktorý mal závraty, spustili za pomoci lanovej techniky na zem. Po vyšetrení pokračoval muž na vlastnú žiadosť v sprievode kamarátov.
Krátko na to boli opäť požiadaní o pomoc, keď došlo k výpadku 14 – ročného dievčaťa vo ferratovej ceste „Výzva“. Záchranári HZS za pomoci lanovej techniky spustili vysilené dievča na zem a následne vyšetrili. Zistili, že dievča a jej príbuzní použili na zaistenie pádu konopné lano s karabínami, ktoré v tomto prípade neplnili funkciu istiaceho reťazca. Našťastie dievča neutrpelo žiadne zranenia a po vyšetrení odišlo domov s príbuznými.


Zdroj: https://www.facebook.com/hzs.sk/posts/231120175722922
Přílohy
f2.jpg
f1.jpg
"Šoféři land roverů si vzájemně přejí mnoho šťastných metrů."

František Ringo Čech
Uživatelský avatar
paldo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 506
Registrován: pát led 23, 2009 18:40
Bydliště: Kubíková = Malá Fatra za kopcom

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod apuka » pon říj 11, 2021 9:04

Diky, taky jsem sem dat ty fotky.

Zase na druhe strane, mela alespo opravdovy uvazek a nemela to pripojene jenom na poutka od kalhot.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » pon říj 11, 2021 16:53

Otazka je, jestli by to nebylo lepsi. Poutka by se pri padu urvala a mela by sanci dopadnout do mekkeho pod skalou. Do tohodle spadnout z 5 m, tak ji to rozlame na kousicky... Fakt neuveritelny, co nekteri lidi delaji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod apuka » pon říj 11, 2021 17:20

Tam by mozna(!) nespadla 5m, ale i tak. Jen se obavam, ze by ty ocelove hasicske karabiny vydrzely. Mozna ani ty poutka, pokud by byla na poradnych leviskach...
Ty karabiny jsou urcene na neco uplne jineho, rozhodne ne na zachyceni obrovskeho trhnuti. Nevim, mozna to nakoupili taky v akci v Lidlu, kdy to tam prodavali - ja jsem si tky koupil, ale ty nejmensi, abych si mohl "zabezpecit", ze se mi kapsa na bederaku nerozepne a nevypadne mi mobil. Na to je to dobre (az na tu vahu). No, ty z 10mm oceli maji nosnost 350 kg - tak to srovnej s horolezeckymi nebo dlanovymi karabinami ](*,).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » pon říj 11, 2021 17:32

Ono i ze dvou metru by to byla strasna pecka. Takove lano vubec nepruzi. Fuj, hnusna predstava...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Semo » úte říj 12, 2021 12:41

Ako odsedka dobre. Ale potom to nepotrebuje mat 2x.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Bruca » úte črc 4, 2023 14:59

Vytáhnu mrtvolku ze záhrobí :-)

Hele, byli jsme asi 14 dní zpátky u holky Lollokovi (jak ji nazval apuka) na ferratovem kurzu. Což o to, líbilo se nám to s ženou nadmíru. Problém je v tom, že se to zalíbilo tak, že to poleze do peněz :axe:

Jedna varianta samozřejmě je si to vybavení půjčovat. Ale...na víkend tu za to zaplatím tak 500 za jednoho . Kdybych si to chtěl půjčit pro oba třeba na týden (i kdyby se lezlo jednou), tak se nedoplatím...
Takže budeme kupovat. A s tím bych vás rád poprosil o pomoc/navedeni ...

Vzhledem k "bezpečnosti" připadá v úvahu buď kombinace sedaci+prsní nebo to uděláme blbovzdorně a vezmeme celotělový. Ten by zas měl výhodu, když bysme byli s batohem, jestli jsem to pochopil dobře - kvůli bederáku.
Docela se mi (vzhledem k velikosti, ceně,...) zalíbil Ocún Bodyguard nebo třeba Singing Rock Complete
(Odkazy na náhodný eshop ze sta)
https://www.makalu.cz/celotelove/ocun-bodyguard/
https://www.makalu.cz/celotelove/singin ... -complete/

Máte s nimi nějaké zkušenosti? Byla by to rozumná volba?
Řeším to i vzhledem ke své váze kolem 120 kg, což je fest hraniční. S tím musím stejně něco udělat, takže výhledově to snad bude lepší.

Celotělový vidim jako blbovzdorný a nemusel bych s sebou tahat víc serepesiček najednou (sedak,prsak,smyčka), takže menší šance, že budu debil a něco nechám doma.
Je to správná úvaha? Bylo by to "jen" na ty ferraty. Umělé stěny, ledovce,... neplánujeme

Kakáč na hlavu - v kamenném obchodě - musi sednout.

Ferratová "brzda"/set - určitě dlaňové karabiny. Ne že by to s těmi " obyčejnými" nešlo, ale ...
Ocún/Singing rock/Camp - v podstatě všechno plní stejnou normu, takže prašť jak uhoř? :-)
Jasně rozdíl váhy, obrtliku aby se nezamotavaly karabiny, ale jinak je to asi jedno, ne?

Odsedka - teoreticky smyčka rozumne délky, na jednom konci karabina hms pojištěná vudcovskym uzlem a na druhém konci chytit lyščí smyčkou k sedaku/uvazku?
Nebo je ta "originální" třeba za 1000,- v něčem spešl?

Rozepsal jsem se... Budu rád za každou radu, nasměrování.
Že díky :-)
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod apuka » úte črc 4, 2023 18:43

K uvazkum nenapisu nic, to si vyberm jaky sedi, stejne tak prilba musi v prvni rade sednout. Ale
Bruca píše:Ferratová "brzda"/set - určitě dlaňové karabiny. Ne že by to s těmi " obyčejnými" nešlo, ale ...
Ocún/Singing rock/Camp - v podstatě všechno plní stejnou normu, takže prašť jak uhoř? :-)
Jasně rozdíl váhy, obrtliku aby se nezamotavaly karabiny, ale jinak je to asi jedno, ne?
Tpt jedno rozhodne neni.
Ted koupila manzelka Camp Kinetic Rewinf Pro Girom tu starsi verzi (ji lip pasuji tyto karabinky do dlane) a je to opracdu parada. I oproti predchozimu setu od Salewy Ergo ZIP, ktery ma taky akvele karabiny. Rwn Camp ma jednu obrovskou vyhodu - obrtlik je vec pekna, ale pouze tento Camp (a novejsi verze) ma jich celkem tri. Kym nevyzkousis, nezjistis, jaka je to vyhoda, ze nemusis premyslet, kdy jak precvakavat - nejenom ze se jednotlive ramena nebudou do seba zapletavat, ale ani jedno z nich se nebude otacet.

Jinak k samotnym karabinam silne doporucuji si zajit nekam i na vice mist, kde maji vice ruznych setu (Hudy, RP, Hanibal, ....) a postupne si vyzkouset, jak se s konkretni karabinou zacvakava na neco, jak se dlani ovlada. Rozdily dokazou byt hodne velke.,
Taky koukej po co nejvetsi svetlosti (az zklouzne karabina na lane na spoj, kde je dvojite spojene lano a Ty jej nedokazes odcvaknout, bo je malo svetla, pricemz ledva visis na jedne ruce, tak je fakt zabavne ji vysvobozovat :-)) a potom na delku jednotlivych ramen brzdy. Neni jedno, jestli dokazes zacvaknout rozpeti 90 nebo 120 cm, samozrejme to taky zavisi na rozpati Tvych rukou (vetsi delka ale taky znamena delsi visici a zavazajici brzdu pri pripnuti na sedak).

Tak dobre vyber! Jeste jedna mala finta - pokud ramena setu hodne zavazi u kolen v pripnutem stavu na sedak, tak - pokud je to mozne - si karabiny pripinej misto sedaku na ocko na ramennim popruhu batohu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Bruca » stř črc 5, 2023 9:11

Koukal jsem na ferratove sety v decathlonu, tam mají 4,z toho 2 s daňovými karabinami od Salewy. Premium attack měl ty karabiny docela pěkné a pevné, ale měl jsem problém je zmáčknout. Ergo core šlo zmáčknout docela v pohodě, ale zas to bylo vachrlaté. Prostě dilema :-D
Na ty od campu jsem zatím koukal jen v recenzi hanibalu, co mají na youtube a líbily se mi asi nejvíc. Uvidíme...

Zkusím ještě kouknout v hudy, jiný obchod tu v té zlínské prdeli nemáme :-D
Tak jo, ještě je tu online-sport, zajdu asi i tam

Jinak karabiny se dají scvaknout i k sobě a pověsit kolem krku \:D/

Díky moc ;-)
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Skarabeus » úte zář 5, 2023 9:33

Ahoj, jsem totální amatér a chtěl bych se zeptat, máte zkušenosti s úvazky z Číny?
Má smysl o nich vůbec uvažovat, i když tam jsou kladné recenze?
Zaujal mě tento celotělový :
https://www.aliexpress.com/item/1005002400265503.html?spm=a2g0o.cart.0.0.72a538da4NdoJV&mp=1
Skarabeus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte zář 5, 2023 9:26

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod oodoow » úte zář 5, 2023 9:39

Skarabeus píše:Má smysl o nich vůbec uvažovat

Jen pokud tě už nebaví život. :roll:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Skarabeus » úte zář 5, 2023 10:07

To jsem si myslel, že bude i tato odpověď... :) . To říkáš jako všeobecně, že vše z Číny je nekvalitní nebo máš i zkušenost? Rozhodně to nechci podceňovat, ale dle mého názoru Čínani umí i kvalitní věci, nebo myslíš, že všechny úvazky a jiné doplňky se vyrábí jen jinde? Třeba ty levné, co se dají sehnat v našich obchodech jsou všechny kvalitní, kvalitněší než ten z mého odkazu? Omlouvám se za dotěrnost, jen mě to zajímá...
Skarabeus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte zář 5, 2023 9:26

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Skarabeus » úte zář 5, 2023 10:20

Jinak kvalitní mě zaujal tento:
https://via-ferrata.heureka.cz/rock-empire-dynatwist-ronda-set/#prehled/
Ale zase nemá žádné polstrování...Asi jsem rozmazlený, ale měl jsem půjčený klasický, ne celotělový, bez polstrování a docela to řezalo, hlavně v oblasti žeber, nedokážu si představit, kdybych spadl, co by to s mými žebry udělalo... :D ...
Skarabeus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte zář 5, 2023 9:26

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod oodoow » úte zář 5, 2023 12:21

Kdybych měl zkušenost s nefunkčním úvazkem z Číny, tak už bych ti to asi neměl možnost napsat. :twisted:
A obecně s něčím nefunkčním z Číny má asi zkušenost každý..
V čem vidím rozdíl - když si koupíš něco prodávaného v EU, musí to splňovat určité normy renomované značky mají určitou kontrolu kvality, protože kdyby se někdo zabil v jejich úvazku, bylo by to dost negativní PR. Může to být vyrobené klidně ve stejné fabrice jako ten z Alíka, ale kontrola kvality bude jinde.

Pár let zpátky se stalo, že se někdo zabil (nebo zranil si to už tak moc nepamatuju), protože měl feraťák z půjčovny, který byl už prostě moc vytahaný a rupnul. Okamžitě začal velký recall (stahování zpět na výměnu nebo vrácení peněz) na všechny takové feraťáky ať už nové nebo použité, i když šance, že se to stane znovu byla minimální. Pokud by se něco takového stalo s úvazkem z alíka, nejspíš by ses to ani nedozvěděl. :-)

Takže jako ten z Číny může být super funkční ale prostě na tom, na čem závisí život bych nešetřil a nesvěřoval to náhodě. Ono jak se říká - "Levné horolezecké vybavení má tu výhodu, že ti vydrží do konce života." :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Skarabeus » úte zář 5, 2023 13:36

Jj, máš pravdu, předsedo 8) . Díky za objasnění. Čínu na takové aktivity opravdu nebrat. Porozhlédnu se po ověřených značkách. Jen mám ještě dotaz. Ferratový set se vždy dodává jen s tlumičem pádu spojený napevno s lany s karabinami? Když se ti tlumič aktivuje řeba jen při lehkém pádu, tak to musíš opět koupit celý set? To i ty lana s karabinami jsou dimenzované jen na jeden pád? Pokud ano, jaký smysl má kupovat dražší set (kromě vychytávekjako třeba otočný kloub nebo lepší dlaňové karabiny)? Co jsem se díval, tak setů je v nabídce dost a ceny jsou taky dost rozdílné...
Skarabeus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte zář 5, 2023 9:26

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod oodoow » úte zář 5, 2023 15:34

Nevím o setu, který by byl rozdělávací a po roztrhání brzdícího mechanismu by šly přepnout lana s karabinami na jiný set.
Takže jo, musíš to koupit celé znovu. Ale v praxi to nebývá problém, protože při pádu na ferratě se většinou tak zrakvíš, že už na žádnou stejně nikdy chtít nebudeš. :twisted:
Jo, sety se liší cenou, vahou, délkou popruhů, otočným mechanismem a karabinami.
Pro mě třeba právě pohodlné a rychlé na přecvaknutí karabiny jsou základ, protože se pak míň vyčerpáváš, když přecvakáváš rychle.
Co jsem měl možnost vidět, tak nejlepší karabiny má Edelrid - One Touch. Už je to ale pár let, co jsem to zkoumal, takže je možné, že je konkurence dohnala.

Jediný ferratový set, který se opravdu liší a funguje lépe je Skylotec RIDER 3.0-R.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » úte zář 5, 2023 15:49

Hmm, mel jsem za to, ze prepnout vytrzena brzda sice nejde, ale vymenit v servisu by jit mohla. Ale nemuzu si vybavit, kde jsem to cetl.

Lezl jsi nekdy s tim Skylotecem? Zajimalo by mne, jak (ne)pohodlne to je. Hlavne precvakavani.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Skarabeus » úte zář 5, 2023 16:44

oodoow píše:Takže jo, musíš to koupit celé znovu. Ale v praxi to nebývá problém, protože při pádu na ferratě se většinou tak zrakvíš, že už na žádnou stejně nikdy chtít nebudeš. :twisted:


Teda, ty dokážeš nováčka navnadit :lol: . Dík za tipy... :tonqe:
Skarabeus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte zář 5, 2023 9:26

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod apuka » úte zář 5, 2023 17:53

oodoow píše:Jediný ferratový set, který se opravdu liší a funguje lépe je Skylotec RIDER 3.0-R.
Lisit se lisi, ale ze by fungoval lepe :-k ... To je - podle mne - vyrazne lepsi, kdyz si k feratovemu setu, ktery Ti ve vsech smerech vyhovi koupis tu brzdu zvlast. Manzelka to tak ma.
Ma to tak jednu velkou vyhodu - pouzijes jej, kdy chcesm kdyz nechces, mas plnohodnotny feratak. Napr. neni uplne nutne mit tu brzdu na nektere feraty, nejake A/B, B a hlavne kdyz jsou to z hlediska padu rel. bezpecne.
Navic si tu btzdu potom muzes pouzit pouze v usecich, kde Ti to projde vhodne. A muzes jej pouzit i jako odsedku - klidne i uprostred lana.

Ten Skylotec ma dost velkou nevyhodu, opravdu to neni Lplnohodnotny feratovy set" - precvaknes si brzdu a najednou zjistis, ze se Ti zasekla normalni karabina a musis se vratit ji vysvobodit. Nebo "jen" uprostred lana zjistis, ze se potrebujes vratit, bo jsi si zvolil blbe stupy. Jo, da se to resit odcvaknutim a potom znovucvaknutim, ale oproti jednoduchemu posunuti rukou je to prace navic, ktera Ti na tezsich feratach muze zvysit nebezpeci.
oodoow píše:nejlepší karabiny má Edelrid - One Touch
Jsou to dobre karabiny, ale ne uplne nejlepsi. Minimalne stejne dobre maji nektere Salewy a Campy.

Ale je to treba vzdy vyzkouset osobne osobou, ktera set bude pouzivat - nektere skvele karabiny nejsou tak skvele pro male dlane a nektere zase pro hodne velke.

@Skarabeus: Mas pravdu, ze cinane dokazou udelat i kvalitni vyrobek. Ale oodoow Ti docela presne napsal, v cem se lisi ty v Cine vyrobene znackovem, i kdyz to delaji ti sami lide na tech samych strojich a z tech samych materialech (nekde dokonce i sijou ten samy model, jen ne pod dohledem znacky, tj. trochu nacerno). I s tim mas ten problem s chybejici vystupni kontrolou - jeden kus muze byt superspickovy, druhy zase smejd. Jenze volnym okem to nezjistis a zpusob zjisteni praxi asi neni, co chces.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Skarabeus » úte zář 5, 2023 18:16

Holt jsem začátečnická lama, tak sbírám rady od zkušených borců. O:)
Dá se použít celotělový úvazek který není primárně určený na ferraty?
Třeba tento:
https://www.hidshop.cz/p/beal-styx-fast
a tento:
https://www.alpsport.cz/Product/cs-CZ/310SIN00030/Postroj-Singing-Rock-Profi-Worker-3D-Standard#4976210
Skarabeus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte zář 5, 2023 9:26

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod oodoow » úte zář 5, 2023 18:25

mike píše:Lezl jsi nekdy s tim Skylotecem? Zajimalo by mne, jak (ne)pohodlne to je. Hlavne precvakavani.

Nikdy a ani jsem to u nikoho neviděl. Cvakání bude pravděpodobně náročnější než obyč karabina, ale dovedu si představit, že na těžkých ferratách se to může hodit.
Skarabeus píše:Teda, ty dokážeš nováčka navnadit Dík za tipy...

No, to jenom abys měl představu, že ferraty nejsou jak lezení, kdy v pohodě spadneš do jištění a nic se nestane. Na ferratách se nepadá a pokud se to stane, je to obvykle průšvih.

apuka píše:Navic si tu btzdu potom muzes pouzit pouze v usecich, kde Ti to projde vhodne. A muzes jej pouzit i jako odsedku - klidne i uprostred lana.

A kde to má přidělané? Na brzdě? Se s tím pak asi blbě leze, když to není natahovací.

apuka píše:precvaknes si brzdu a najednou zjistis, ze se Ti zasekla normalni karabina a musis se vratit ji vysvobodit

Jo, na to si musíš dávat pozor.

apuka píše:Nebo "jen" uprostred lana zjistis, ze se potrebujes vratit, bo jsi si zvolil blbe stupy. Jo, da se to resit odcvaknutim a potom znovucvaknutim, ale oproti jednoduchemu posunuti rukou je to prace navic, ktera Ti na tezsich feratach muze zvysit nebezpeci.

Stejný problém by byl s tou brzdou zvlášť, ne?

apuka píše:Minimalne stejne dobre maji nektere Salewy a Campy.

Které? Co jsem narychlo koukal, tak u všech je ten pant už moc vysoko. U těch Edelrid je přímo na začátku karabiny.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod apuka » úte zář 5, 2023 18:47

oodoow píše:A kde to má přidělané? Na brzdě? Se s tím pak asi blbě leze, když to není natahovací.
Ja ani nevim, kdyz jsem byl s ni, tak to, myslim, nemela, jinak chodi se synem. Natahovaci to neni, ale je dostatecne dlouhy, hlavne, ze si to precvakne az ma precvakle karabiny. Ale fakt netusim podrobnosti, jen ze si to docela pochvaluje.
oodoow píše:Stejný problém by byl s tou brzdou zvlášť, ne?
Anom jen s jednym rozdilem - kdyz si brzdu odcvaknes (a nedocvaknes zpet), tak jsi jisteny obema feratovymi karabinama, na rozdil od toho Skylotecu. Navic - pokud si dobre spominam - ta brzda je udelana tak, ze staci mirne stlacit "cvakatko" a muzes jej posouvat obema smery. Pustis a drzi. (Netvrdim, ze to same nejde udelat se Skylotecem, v rukou jsem to nemel).
Jinak ale je jasne, ze s tou brzdou to bude vzdy o trochu slozitejsi, vzdy tam mas "neco navic". Kdo jde na rychlost, ten jej nikdy nepouzije - to je na zvyseni bezpecnosti na (maly) ukor rychlosti.
oodoow píše:Které? Co jsem narychlo koukal, tak u všech je ten pant už moc vysoko.
Napr. co jsem ne tak davno Brucovi doporucoval. Ale napr. u toho Campu jsou dve verze - stara a nova a prave se trochu lisi umistnenim pantu.
Jinak to je jeden z duvodu, proc jsem psal, ze je to treba vyzkouset, jestli sedi na konkretni dlane - ten novy Camp napr. mne jde lip nez stary, ale manzelce s mensi dlani sel otevirat hure, proto si koupila starsi verzi. Myslim, ze podobny problem mela i s jednym Edelridem, ale netusim jakym, jen si to zkusila v obchode, kdyz to tam meli.

Ja bych s tim setem Skarabeovi prave radil at si to neobjednava z webu, ale nejdrive obejde par obchodu a zkusi si pohrat se vsim, co tam maji, at ziska nejaky prehled. A at idealne koupi set, ktereho karabinky mu nejlip padnou do ruky - s jednou vyjimkou: pokud ma dlouhe ruce a ramena toho setu jsou mu kratke.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Bruca » čtv zář 7, 2023 8:13

Já nakonec skončil u celotělového úvazku Ocún bodyguard a brzdy ocún captur pro swivel. Zkoušel jsem ještě úvazek complete od singing rocku, měl sice lepší spony na nastavování, ale nesedl mi tak dobře. A stejně to asi časem skončí u kombinace sedák + prsák, uvidíme po lezení

Manželce nesedl ani jeden z nich, takže jsme se projeli do Olmíku a v rock pointu jsme ji vybrali sedák a prsák od singing rocku + brzdu phario Palm, která byla myslím v sadě s tim sedákem.

Ocún má ty karabiny trochu větší než singing rock, ale oboje se mi pohodlně otevírají
Na odsedku 60cm smyčka + hms karabinu

Helmy jsme vzali v decathlonu

Původně jsme to chtěli odzkoušet ještě po TMB, ale vezli jsme to s sebou zbytečně, už nebyly síly. Takže ke konci září v Rakousku to třeba vyjde :-)

To jen tak, že mi došlo, že jsem tu vlastně nenapsal, jak ten výběr dopadl.
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Skarabeus » čtv zář 7, 2023 8:35

Pro ty, co uvažují nad ferratovým setem s gyroskopem od CAMPU, jsem objevil levnější variantu taktéž od CAMPU, který není sice přímo na ferraty, ale dle prodejce je v pohodě použitelný:
https://www.fallprotection.cz/lanyard-obrtlik-camp-retexo-gyro-rewind-2125-2x2128-95-135/
Co vy na to? Má trochu delší rozsah než klasický CAMP ferratový, tak snad to není na škodu...
Skarabeus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte zář 5, 2023 9:26

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod apuka » čtv zář 7, 2023 19:20

Ja Ti nevim, to je vyrobek celkove urceny na neco jineho... Podle mne prodavac, ktery Ti rekne, ze se to muze pouzit i na feraty nema na tom miste co delat....
Jo, muze se pouzit. Stejne jako muzes pouzit i dve odsedky a obycejne karabiny. Ale muze neznamena to same jako je to povolene a rozumne.

Uz jen jedna jedina vec by Te mela zarazit - nema certifikaci pro feratove sety, ale pro vyskove prace. Ja nevim, jake jsou mezi nima rozdily, ale vim, ze mnohdy se na vyskove prace pouzivaji jine veci nez na lezeni, protoze se pocita s jinymi pady. Nevim ale, jestli u tohoto setu je to problem nebo ne.
Potom bys mel zkontrolovat, jestli ty karabiny jsou certifikovane na feraty - pry by melo na nich byt nekde pismeno K jako Klettersteig - ale ja jsem to nikdy na necem nekontroloval :-).
Myslim si, ze tady je par lidi, kteri delaji vyskove prace a taky chodi(li) na feraty, tak ti by to mohli lepe objasnit a vysvetlit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví