"divnej" borhák

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

"divnej" borhák

Příspěvekod pavproch » pát srp 21, 2009 20:04

Bohajeho, čo to je?

Obrázek
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: "divnej" borhák

Příspěvekod Radas » pát srp 21, 2009 20:31

Prasečí ocásek - určeno hlavne ke slanovani protoze neni potreba odvazovat lano od sebe ale da se tam logicky protahnout, jistit pres to jen opatrne aby vam karabina nijak nevyskocila chce si k tomu na chvili sednout a prozkoumat to nez tam jen otrocky narvat kus spagatu nebo karabinu a pak se divit :) Je to ale docela sikovny ve sport. oblastech - dolezes nahoru, provliknes spagat a nechas se spustit. :wink:
Radas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon črc 31, 2006 19:08
Bydliště: Ústí pod Labem

Re: "divnej" borhák

Příspěvekod ktx » pát srp 21, 2009 20:34

nieco na sposob nemeckeho sauschwantz-u?
Uživatelský avatar
ktx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: pon kvě 12, 2008 16:21

Re: "divnej" borhák

Příspěvekod pavproch » pát srp 21, 2009 20:35

fíííha.... ale jo, ty volný, odchlípený konce tam fakt nejsou pro srandu králíků.... thx

zase sem o něco chytřejší.... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: "divnej" borhák

Příspěvekod ktx » pát srp 21, 2009 20:36

Radas píše:určeno hlavne ke slanovani

skor na rybarcinu a spustanie ...
Uživatelský avatar
ktx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: pon kvě 12, 2008 16:21

Re: "divnej" borhák

Příspěvekod teoretic » pon srp 24, 2009 6:55

@pp: Tak to čumím, žes to neznal :((
Resp. se divím, že se tu neobjevila otázka tedy už dříve, pokud jsi důkladně četl např. horoabecedu, kde o tom určitě někde zmínka byla ;)

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Re: "divnej" borhák

Příspěvekod Mařena » pon srp 24, 2009 8:18

taky žasnu nad nevzdělaností PP :twisted: :shock: :finga: - nějaké prasečí ocásky jsou osazené jako slaňáky mj. i na Čertovkách u Lidečka, což má skoro za barákem
Mařena
Mařena
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1137
Registrován: pát bře 3, 2006 12:50
Bydliště: Brno

Re: "divnej" borhák

Příspěvekod pavproch » pon srp 24, 2009 10:08

terminus technikus "schweine ocásek" sem už někde zahlíd, akorát sem si dofčíl pd tím nic neodkázal představit

btw: na čertofky nejezdim, bo se mi to tam nelíbí.....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: "divnej" borhák

Příspěvekod kendy » pon srp 24, 2009 10:36

Jo a tady za hranicema v německu, v jedný klettergarten (starý lom), byl vloni smrťák při slanění z prasečího ocasu. Fakt na to bacha, není to úplně blbuvzdorný asi.
na lezení Jizerky, na kolo heavytools, na silnici Fort, na oblečení Direct, na železo Simond, na pivo Konrad, na večer Terezka : )
Uživatelský avatar
kendy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 253
Registrován: pon čer 29, 2009 6:47
Bydliště: Proseč

Re: "divnej" borhák

Příspěvekod Indy » pon srp 24, 2009 10:39

to se stavalo u jednoduchyh. ty dvojity pigtaily - berani rohy jsou myslim v poradku. nicmene pridat tam smycu a karabinu u nejakeho slozitejsiho podniku smysl ma.

a pokud tam hodlam blbnout cely den, tak na svem - brouseni.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: "divnej" borhák

Příspěvekod Stani » úte zář 13, 2016 0:09

Pri lezení s horným istením, aby sme šetrili ten prasečí ocásek, cvakáme do neho karabinu so šrúbovacou poistkou. Dávam tam dve pod sebou, lepšie sa lano prispôsobuje pohybu pod stenou, ak si v nej skúšame varianty trochu mimo hlavnej cesty.

Používame karabiny Petzlovku a Camp. Prvá je hrubšia - nevykĺzne, Camp je užší, vyvliecť sa dá, ale dosť pracne, žeby samovoľne...to si neviem predstaviťpri našom lezení. Aj tak cvakám tú hrubšiu Petzlovku. Nikdy nelezieme nad zlaňovací štand. Akurát prehodíme lano, ak vo variante je výčnelok. Ale to sú len malé prehodenia, nelezieme úplne mimo línie, aby sme nemali v prípade výpadku veľké kyvadlo.

Nemám to pre istotu radšej cvakať do borháku, v ktorom je zavesený ocásek? A až keď končíme, tak lano prevlečiem do neho na posledný spust dole?
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: "divnej" borhák

Příspěvekod Stani » stř zář 14, 2016 16:49

Nikto nič? Vykecávate sa o horských vodcoch, cene zlata, ale tu nikto nelezie, či čo? :)
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: "divnej" borhák

Příspěvekod grco » stř zář 14, 2016 16:54

No ja teda nelezu, takze nevim :P
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: "divnej" borhák

Příspěvekod Aldo » stř zář 14, 2016 20:41

Stani píše:Pri lezení s horným istením, aby sme šetrili ten prasečí ocásek, cvakáme do neho karabinu so šrúbovacou poistkou.

Prasečí ocásek je od toho aby v něm bylo lano. ten se nešetří.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: "divnej" borhák

Příspěvekod Stani » stř zář 14, 2016 20:59

Dík Aldo. No ja vychádzam z toho, že pri čistom borháku sa to má tak robiť, aby sa šetril. Tak sme si ten spôsob preniesli aj na ocásek. Neviem ako komplikované je osadzovanie nového.

Ide o to, či nie je lepšie pri frekventovanom lezení na rybu, cvakať karabíny radšej do borháku, v ktorom je ocásek a až nakoniec prehodiť lano do ocásku, spustiť a stiahnuť lano.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: "divnej" borhák

Příspěvekod Aldo » stř zář 14, 2016 21:07

V podstatě jak je libo. Ocásek je od toho aby se tam dalo lano ale jinak je to úplně šuma fuk.
... akorát MOŽNÁ se mi zdá, že když tam cvakněš karable nebo expresky, tak se to může různě "provrtět" a vyosit se to nebo tak něco. Z důvodu bezpečnosti bych je tam asi nedával. Přece jenom je to navržené na lano.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: "divnej" borhák

Příspěvekod pickard » stř zář 14, 2016 21:34

Já moc nevim... asi dle vkusu každýho soudruha. Připadá mi OK k tomu dolízt, prohodit lano a nechat se spustit. Je to krátká jasná operace, prakticky pořád se zatíženým lanem, ty rohy brání vypadnutí, toho bych se nebál, na to to asi je.

Rybařit přes to půl dne bych se ale bál. Lano se pořád odlehčuje a zatěžuje, tahá se sem a tam... asi to taky nevypadne, ale dobrej pocit bych z toho neměl ---> smyce do toho borháku a do ní vlastní karabinu. Netvrdím, že se to tak *musí* udělat, ale já bych to tak udělal.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: "divnej" borhák

Příspěvekod Stani » stř zář 14, 2016 21:56

Mne práve ide o to rybárenie na celý deň. Neustále rozdielne zaťažovanie lanom môže spôsobiťrozlomenie zvaru toho ocásku. Hovorili mi o tom, našiel som si to potom na nete, že to fakt možné je. Všimol som si, že mnohí sa s tým ale nepáru a lezú aj celý deň cez ocásek.

Nabudúce to skúsim cez ten borhák. Zacvaknem tam zlaňovacie karabíny, polezieme a ocásek použijem až na záver.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: "divnej" borhák

Příspěvekod slezacekm » čtv zář 15, 2016 8:05

pickard píše:Rybařit přes to půl dne bych se ale bál. Lano se pořád odlehčuje a zatěžuje, tahá se sem a tam... asi to taky nevypadne, ale dobrej pocit bych z toho neměl ---> smyce do toho borháku a do ní vlastní karabinu. Netvrdím, že se to tak *musí* udělat, ale já bych to tak udělal.

tobě jde o různorodé zatěžování borháku nebo opotřebení? pokud tam přijde smyčka, stejně bude borhák zatěžovaný ne? opotřebovaný nebude. osobně nemám rád (ani na stěně), když jsem nahoře jenom v jednom bodu (klidně se dvěma karabinama zámkama proti sobě). vždycky nechávám horní + jedno postupové jištění. nevím, jak to bylo v tomto konkrétním případě ocásku, jestli se tam nechalo ještě nějaké jištění
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: "divnej" borhák

Příspěvekod Stani » čtv zář 15, 2016 18:21

Zabudol som to spomenúť - ide o zlaňovací štand dvoch borhákov prepojených retiazkou a majlonkou. Jeden je vo vyššom bode, ten druhý s ocáskom v spodnom.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Příspěvekod pickard » čtv zář 15, 2016 19:23

Slez: Jsem to napsal blbě. Smyci bych dal nahoru do toho opravdovyho BH, ne do toho vocasu, protože bych se u rybaření bál, ze se mi to lano z toho vocasu nějak vykvedla, jak se s nim furt jezdi a zatěžuje se a povoluje se a tak.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: "divnej" borhák

Příspěvekod slezacekm » čtv zář 15, 2016 19:37

@pickard: jasny. tim se to vysvetluje. tak bych to asi udelal taky.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27


Zpět na Horolezectví