Vklíněnce - jaké?

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod terkad » pon dub 20, 2009 16:19

Trošku jsem prošla fórum a moc moudrá z toho nejsem. Chci si pořídit sadu vklíněnců a rozhoduju se jaké.
Dívala jsem se v Hudy na RE Granite a Mosazné vklíněnce. Teď tam bude 20% sleva na materiál, tak proč ne.
Potom ještě uvažuju o Kouba classic (žeby to stejné, co RE Granite?).
No a v RP jsem našla Viamont Rox.
Případně jsem ještě uvažovala o abalacích či hexech.
Poradíte, do čeho byste šli? říkala jsem si, že bych vzala sadu cca 6 kusů 1-6
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod vonkreuz » pon dub 20, 2009 16:29

Hoj Terko *

Ještě si projdi tuhle diskuzi na lezcovi... "Jaký typ vklíněnců" (pokud už jsi tak neučinila)

Ten Viamont se dá objednat přímo u výrobce (tak jsem to udělal já)... ale je na Tobě, spočítat si,jestli Tě vyjde celá sada levněji v RP se slevou nebo u výrobce+poštovné...

Viamont má obecně tvrdší lanka - dají se snáze "vycinkat", ale lépe se vyndávají", navíc se mi na jeho výrobcích líbí, že barevné je očko, do kterého cvakáš karábku - jednotlivé velikosti jsou líp rozlišitelné než u RE

RE a Kouba mají naopak měkčí lanka, takže se v porovnání s Viamontem vycinkají s menší pravděpodobností, ale při vyndávání více vzdorují (lanko se ohýbá...)...

S hexama a trikama jsem pořádně nedělal, tak neporadím 8-[
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod Indy » pon dub 20, 2009 17:14

abalaky jsou dobre ale trochu sveraz. pujcim ti sadu uvidis.

hexy jaou pekna vec, za rozumnou cenu maji co nabidnout - pokud je to zlomek ceny frendu

me se osvedcily prohnute tvary, a ber aj mikrostopery - tim padem mosaz..

cena rozhoduje - at ti neni lito kdyz je nekde nechas.

vubec, vemu co mam na ferraty a muzem udelat testovani.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod David » pon dub 20, 2009 22:37

pro začátek určitě stačí sada a pak dokuopit podle libosti, na cenu se mi osvědčil shop Popina, nedávno jsem tam bral friendy a spokojenost

jinak u abalaků mě stve to tuhy lanko, ale je to jen věc nazoru
David
nováček
nováček
 
Příspěvky: 141
Registrován: stř bře 18, 2009 17:23
Bydliště: Praha

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod vonkreuz » úte dub 21, 2009 2:04

David píše:jinak u abalaků mě stve to tuhy lanko, ale je to jen věc nazoru

Já znám z kšeftu Campovský tri camy co mají popruh místo lanka a ten si mi zdá vhodně měkký :-k
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod pavproch » úte dub 21, 2009 6:00

Na značce nesejde, hlavně ber JENOM MALÝ čísla (menší než koubí jednička frend), místo větších si radši pořiď sadu "přátel"

mně se (POZOR, je to ale individuální) totiž - a to jak na skalkách tak v horách - velmi osvěčuje kombinace 4 malé čoky (3x vklíněnec a jeden malý hex), 7 frendů (2xjednička, 3xdvojka, 2xtrojka a 1xčtyřka) a pár dlouhých smyček (3-5 metrů)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod tesil » úte dub 21, 2009 8:31

pokud to s lezením po vlastním myslíš vážně, tak to nakonec dopadne tak, že si pořídíš sady dvě ;-)
malý mosazný, který využiješ hlavně na vápně a sadu duralových, který se ti budou doplňovat s frendama (on totiž dobře založenej čok dodá víc morálu než frend - aspoň mně :-) ). osobně jednoznačně doporučuju prohnutý od kouby než rovný viamonty. mám oboje, viamont používám minimálně. prohnutej tvar se fakt dobře zakládá a drží.
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod tesil » úte dub 21, 2009 8:40

... jo, a na rozdíl od powerprocha doporučuju koupit CELOU sadu. ale je to fakt individuální...
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod terkad » úte dub 21, 2009 9:20

pavproch píše:Na značce nesejde, hlavně ber JENOM MALÝ čísla (menší než koubí jednička frend), místo větších si radši pořiď sadu "přátel"

jj, chci jenom malý. Nikdy jsem nic většího nezakládala a když jsem s sebou nic neměla, tak byly vždy místa na ty malé.
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod Simi » úte dub 21, 2009 9:48

Zkusim tady shrnou moje zkusenosti predevsim o pasivnich jistitkach. Obecne podle me jsou lepsi vklinence s mekcim lankem a to proto, ze je lepsi, kdyz jde vklinenec hur vyndat nez ten, co vypadne. V tom mam jasno! ;-) Narozdil od Pavprocha nosim vetsinu pasivnich jistitek (vklinence, hexy atd), ktery maji predevsim tu vyhodu, ze se da lip odhadnout, jestli jsou dobre zalozeny. Zvlast v zime nejsou pasivni kousky tolik ovlivneny namrzlou a zasnezenou skalou. Tim rozhodne frendy nijak nezavrhuju a do pozadi neodsouvam a rad pouzivam! Frend je rychly a ucinny jisteni, je-li spravne zalozen.

A ted konkretneji k jednotlivym typum. Na zacatek je podle me nejlepsi sada nejakych prohnutych vklinencu - at je to Kouba nebo nejaky zahranicni znacky. Vyhnul bych se Viamontum prave kvuli prilis tuhym lankum. Na zacatek je takova sada plne dostacujici. Pak pri rozsirovani vybavy neni spatny poridit si nejaky mikrovklinence, protoze zvlast v tezsich cestach prijdou k uzitku. Asymetricky vklinence jsou hodne dobry do otvirajicich se sparek, kde perfektne sedi. Jeden asymetricky Viamont jsem pred par lety ulovil v Tatrach, ale sadu bych si od nich asi nekoupil. To bych radsi investoval do drazsich, ale lepsich asymetrickych (napr. od DMM). Treba ted se mi docela libi i ty Granity od Rock Empiru, kde ty vetsi kousky jsou vybrouseny vevnitr a tim odlehceny. Tim kopirujou lepsi znacky jako je Wild Country, DMM, BD...

Abalaky jsou moje oblibeny jistitko. Mam sadu Viamontu, kde postupem casu jsem vyradil ty nejvetsi kousky, ktery jsou uz zbytecne tezky. Podle charakteru lezeni s sebou nekdy beru 3-4 nejmensi kousky. U tech Viamontu je potreba predem naohybat lanko, aby abalaky lip sedely a lanko je nevytlacovalo. Navic je potreba je dusledne prodluzovat aspon dlouhou expreskou nebo lip smyckou. Jejich vyhoda spociva v tom, ze se jima mnohdy zajisti nezajistitelny - melky diry, plytky a melky sparky, otevirajici se spary s rovnobeznymi stenami(je-li na nich aspon maly vystupek nebo dirka) a dalsi podobna mista. Stejne tak namrzla a vylednena skala je pro abalaka jak delana - hrot se prokousne glazurou. Mam jen maly zkusenosti s pouzitim abalaky na smyci, ale plati pro ne v podstate to samy, co jsem napsal o tech s lankem. Nevyhoda abalaku je, ze si s nima pri zakladani clovek musi trochu pohrat. Navic po padu do abalaka se z nej casto stava fixni jisteni. ;-)

Hexy mam rad predevsim v zime pri takovym tom klasickym mixovym lezeni. Za prve krasne zvoni, takze jistic pozna, jestli lezu nebo se nekde klepu. Jejich hlavni vyhodou je, ze se s nima da dost osklive zachazet a klidne ho kladivem namlatim do zaledneny a vysnezeny spary, kde bych se bal dat frenda. Pouzivam jen stredni a vetsi velikosti(Camp od cisla 6 vys). Mensi se daji dobre nahradit vklineci. Taky vyhodou je, ze hex se da zalozit tremi zpusoby, takze hodne zvysuje moznosti jisteni. V lete beru hexu maximalne 2-3 kousky strednich velikosti(6-8). Je dobry hexa pouzit treba na stand misto toho, abych musel vyplacat frenda, kterej se mi pak muze hodit v dalsi dylce. Nemam rad cesky hexy na dratu, a zvlast ty mensi povazuju za temer nepouzitelny, pokud je nepouzivam jako obycejny vklinenec, ale ve zkrutu - pak se velmi casto vyzvoni i pri prodlouzeni jisteni. O dost lepsi jsou ty na dratku od Black Diamondu, ktery maji moji kamaradi. Ty maji hodne mekky a hlavne dlouhy lanka. Podle me jsou dobry ty na plochy smyci od Campu nebo od Wild Country.

O frendech uz toho zaznelo hodne, tak ty rozebirat nebudu.

Uff, jsem se nejak rozepsal a snad jsem na nic nezapomnel...
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod tata_FIDO » úte dub 21, 2009 9:55

no ja mám osobně 2 sady
1x tohle a
1x tohle vše ještě od Kouby

kamos co spolu lezeme me stejne sady a k tomu par pratel ruzne velikosti a par druhu skob to vse nam bohate postacuje
Co tě nazabije, to tě posílí.
horezdar.webnode.cz
tata_FIDO
účastník
účastník
 
Příspěvky: 258
Registrován: stř črc 2, 2008 11:36
Bydliště: HK

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod Indy » úte dub 21, 2009 10:03

Prave jsem se vratil z Hradu...

tedaz Hudy na Veveri.

osobne ty nejlevnejsi mosazne a nejlevnejsi stopery a nejlevnejsi hliniky - ty prohnute s podlenou drazkou - co tam maji jsou podle me opravdu dobre, a to nejen za ty penize.

stejne jak jsem kupoval aj ja doporucim staradlo, tenkou repku a plastovou karabku - tohle kombo ti dost vklinecu zacrani (za cenu ztraty casu, odrenych prstu a spousty nadavek :)

udelame na ferratach testovani.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod tesil » čtv dub 23, 2009 13:09

čerstvá diskuze na téma čoky opět na lezci
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod Tomík » čtv črc 30, 2009 10:28

terkad píše:Trošku jsem prošla fórum a moc moudrá z toho nejsem. Chci si pořídit sadu vklíněnců a rozhoduju se jaké. .... Poradíte, do čeho byste šli? říkala jsem si, že bych vzala sadu cca 6 kusů 1-6

Vklíněnce? Ber jen malé a ve skutečnosti je moc nepoužiješ. Větší ber hexy a abalaky, a na ještě větší ďoury v šurtu smyčky a občas se hodí frendík :-)
Ne vážně. Mám mraky různých vklíněnců. A většinou je ani nevozím s sebou. Fakt jen ty úplně nejmenší, které se hodí do míst, kde bych nezaložil nic jiného. Taková prima morálovka. Vždycky si říkám, že mě to alespoň třeba obrátí do správný polohy až se to při pádu utrhne.
Nejvíc používám hexy, občas nějakej ten abalak, když mi fakt záleží na tom, aby to byl sichr, a občas středně velký frendíky. A hodně smyčkuju, protože a/ smyček mám dost b/ jsou levný c/ kdysi jsem se to naučil a vyhovuje mi to d/ jsou nejlehčí ze všech těch krámů a většinou k nim není nutný preso.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod pripluv » čtv črc 30, 2009 10:58

e/ jdou pokoupit v zelezarstvi na metraz za zlomek ceny v outdoorkseftu :twisted:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod Tomík » čtv črc 30, 2009 11:11

pripluv píše:e/ jdou pokoupit v zelezarstvi na metraz za zlomek ceny v outdoorkseftu :twisted:

f/ mraky jich vzniká mimovolně při každém poškození lana na hraně :twisted: :mrgreen: :twisted:
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod kendy » úte srp 4, 2009 15:30

Indy píše:osobne ty nejlevnejsi mosazne a nejlevnejsi stopery a nejlevnejsi hliniky - ty prohnute s podlenou drazkou - co tam maji jsou podle me opravdu dobre, a to nejen za ty penize.


Cenově je většina českých klínů podobně (Viamont, Kouba-PRDL, Rckempire).
Rozhodně doporučuju pořídit si typ s podelnou dražkou - fakt prakticky zabrání možnýmu vyklouznutí ze spáry (do "strany").

Jinak na značce v tomhle případě myslím moc nezáleží, železo je železo : )
na lezení Jizerky, na kolo heavytools, na silnici Fort, na oblečení Direct, na železo Simond, na pivo Konrad, na večer Terezka : )
Uživatelský avatar
kendy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 253
Registrován: pon čer 29, 2009 6:47
Bydliště: Proseč

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod dogee » pát srp 7, 2009 12:59

tak jsem i po diskuzi v oddile objednal vklinence KOUBA p.r.d.l. - pry stejne budu kupovat friendy a naky skoby, tak je to skoro jedno ;)
dogee
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: úte čer 23, 2009 10:19

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod kendy » úte zář 8, 2009 10:46

dogee píše:tak jsem i po diskuzi v oddile objednal vklinence KOUBA p.r.d.l.

jasná volba, dobrej kup!
na lezení Jizerky, na kolo heavytools, na silnici Fort, na oblečení Direct, na železo Simond, na pivo Konrad, na večer Terezka : )
Uživatelský avatar
kendy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 253
Registrován: pon čer 29, 2009 6:47
Bydliště: Proseč

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod vonkreuz » ned zář 27, 2009 20:01

Tak jsem se dneska dostal do místa, kde jsem neměl žádný velký čok ani přítele... Kinderkopf jsem umotal, ale také byl malý :evil: Tak jsem vzal R.E. Granite 6+7 sekl je v drážkách BD ATC Guide, do jejich oček cvakl presso a Guida založil jako výborný vklíněnec :twisted: :mrgreen:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod Simi » úte zář 29, 2009 9:36

Zajimava invence... :-) Docela by me zajimalo, jak by to dopadlo pri razovym testu. Prijde mi, ze se v tom angazovaly slusny kusy kovu, tak by to teoreticky i neco vydrzet mohlo...
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod Indy » úte zář 29, 2009 10:27

fungovalo by to asi jako stejna hrouda duralu s ekvivalentnima lankama a 1/20 ceny. :)

holt zoufali muzi obcas delaji ....
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod dogee » čtv říj 1, 2009 12:53

zdravim,

po pár použitích sem dávám svoje zkušenosti s vkliněnci PRDL. Diky prohnutýmu tvaru se ve spárach dobře zakousnou, drží a jen tak se nevyzvoní.

Nemám zkušenosti s jínymy typy ale ten prohnutý tvar je určitě zásadní, zářezy na prdeláčích asi už tak důležité nebudou.

Toť čistě subjektivní názor.
dogee
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: úte čer 23, 2009 10:19

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod Schnappi » čtv říj 1, 2009 22:23

Můj čistě subjektivní názor je, že pověsit se na věc nazvanou "PRDL" a svěřit ji svůj život chce dost důvěry :P Ale to bude tím, že mým vrcholným "lezeckým" výkonem je umělá stěna. ;)
Dokdy to potřebujete vědět? :oops:
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod dogee » pát říj 2, 2009 7:34

to jako že nevěříš PRDL nebo vklíněncům obecně?

pokud varianta č.2, tak ven ani nelez
dogee
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: úte čer 23, 2009 10:19

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod Simi » pát říj 2, 2009 8:38

Ono mu asi slo hlavne o ten nazev... :-)
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod Schnappi » pát říj 2, 2009 21:32

Přesně tak - neberte to nikdo jako útok na svou oblíbenou značku, jen jako myšlenkovou rychloasociaci laika ;)
Dokdy to potřebujete vědět? :oops:
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod dogee » sob úno 12, 2011 19:53

ozivuji stare vlakno :)

k vanocum jsem si nechal nadelat TORQUE NUTS od DMM, ty dva nejvetsi - modrej a zlatej, uz se nemuzu dockat na prvni test nekde na skale!!

info zde:
http://www.rockclimbingcompany.co.uk/Lead_Climb_Course_Spain.html
http://www.dmmclimbing.com/news.asp?nid=217&ngroup=1
dogee
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: úte čer 23, 2009 10:19

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod vonkreuz » sob úno 12, 2011 19:57

Blahopřeju. :wink:
Já si na depresi koupil malá hex č. 2 od Campu. *
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Vklíněnce - jaké?

Příspěvekod Ryba » sob úno 12, 2011 20:00

Kua, to jsou kusy! :shock: No, možná mě klamou ty smyčky, které jsou tím protažené...
Do jak široké ďůry je to určené?
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Horolezectví