ferraty Brenta - Bocchete Centrale a Alte

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

ferraty Brenta - Bocchete Centrale a Alte

Příspěvekod Pudloo » pát srp 9, 2019 8:27

Kdo byl v poslední době na ferratách Bocchette centrale a Bocchette Alte, Olive Dettasis – jsou ty ferraty dobře prodrátované? Nevadí mi lézt po úzké skalní lavici čelem ke stěně, pokud budu stále přidělaná na laně, ale bojím se lézt navolno. Je to pro děti? Máme zdatné děti 8 a 10, zkušenosti s ferratami mají, ale rekreačního charakteru, nebojí se (když je jištění), dojišťování mám.
A jak je to v poslední době v Brentě s ledovci (na těchto ferratách), jsou tam ještě? Jsou potřeba mačky, cepín? Termín konec srpna.
Děkuji.
Pudloo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte bře 26, 2019 10:47

Re: ferraty Brenta - Bocchete Centrale a Alte

Příspěvekod FrantaKrajta » sob srp 17, 2019 17:24

Ahoj, info jen z lonska, ale treba pomuze i tak.

Bochette Alte - semtam klasicke prechazeni mezi draty bez niceho, jak moc exponovane pro koho tezko hodnotit (prislo mi v pohode), nejlip zkoukni sama na nejakem videu. Snih na ni byval snad jen v jednom kuloarku, ale koncem srpna nejspis uz ne (aktualne tam bylo pred letem pry snehu spousta, ale do srpna?). Loni par mist, kde spadly skalni blok vyrval kus jisteni (stale bylo, ale hodne navolno, tj. nic az tak extra pro lidi, co moc nedosahli). Treba uz to ale opravili, byly to kratsi kusy a v mistech, kde je nejhorsi kvalita skaly (od pohledu to tam pada furt). Viz foto:
brenta002A.jpg


Oliva Detassis je celkem kratka, zebriky i jisteni v pohode, akorat tech zebriku je docela dost, nektere dlouhe, jeden previsly (C) a exponovane, mozna si tam pekne zablbnete s tim vasim jisticim setem pro decka :)

Ledovce - dost zmizely, Vedretta di Tuckett byl skoro cely pryc (jen mala ledova jeskyne). Nejake se prechazely vic na jih pod Cima d'Ambiez, ale tam nejdete.

Vedretta dei Sfulmini (nastup na Bochette Centrale od chaty Alimonta) je tak jediny, ktery tam realne potkate. Chodil se spis volne po suti po vychodni strane k nastupu na feratu, akorat loni tam zase padaly (video) nejake skalni bloky, tak CAI doporucoval vzit to primo po ledovci zapadni (strmejsi) stranou pod Torre di Brenta (coz uz by bylo spis s mackama). Jak to vypada ted, nevim. Lonske foto (spadle bloky nejsou videt, ale spis trasa sesuvu):
brenta001A.jpg


Kazdopadne se to tam vsude dost droli, tak minimalne helmy nasadit uz pekne pred nastupem na ferraty :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: ferraty Brenta - Bocchete Centrale a Alte

Příspěvekod mike » sob srp 17, 2019 21:45

Pekny kamenolom na te prvni fotce... A sesuv taky pekny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ferraty Brenta - Bocchete Centrale a Alte

Příspěvekod FrantaKrajta » ned srp 18, 2019 9:32

@Mike, to je prave ten permafrost ;)

Pust si to video, hezky to pada. Tedy ne, ze by nepadaly daleko vetsi (treba cela Torre Jandl, co se par dekad zpatky zastavila tesne pred chatou Silvio Agostini plnou lidi v '57)

A sorry, nechtel jsem Pudloo strasit ;) Nekdy nekde neco pada furt...

EDIT: oprava jmena chaty
Naposledy upravil FrantaKrajta dne pon srp 19, 2019 12:48, celkově upraveno 2
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: ferraty Brenta - Bocchete Centrale a Alte

Příspěvekod mike » ned srp 18, 2019 21:28

Na video jsem koukal, tohle je OK. Kratke, akcni a zachycuje neco, co se fotkou nebo textem zachycuje blbe. Tedy lepsi, nez 99.9 % amaterskych videi. Dokonce i to, ze je na vysku, je tady spravne, ac si nemyslim, ze to byl zamer ;-)

Kamenolom myslim tu prvni fotku, tam bych rekl, ze jde o mizernou skalu a ne permafrost. No a ty spojky na lane nebo co to je bych radej uz vubec nezkoumal. Takove typicky italske ;-)

BTW, tohle neznam, ale jak se to teda da obejit? Na te fotce ledovce zadnou bezpecnou cestu nevidim... nekde druhou stranou?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ferraty Brenta - Bocchete Centrale a Alte

Příspěvekod Pierre111 » pon srp 19, 2019 8:37

To je ještě dobrej kamenolom :D. Zažil jsem podstatně horší, volný kameny a sutovisko nemám rád, není nad pevnou skálu. Padající kamínek je slušný. Já ted zažil pár kamenných lavin na Weisshornu, kde padaly sice menší kameny za to ale z velké výšky volným pádem. Je to jako bombardování, kameny po dopadu úplně explodují. Pád největšího čehosi jsem zažil na Mont Blancu. Večer, když jsem byl na chatě, něco spadlo. Byla to taková rána, že se chata otřásla. To se vám to pak druhý den jsme moc pěkně a svižně :). Člověk si při něčem takovém uvědomí tu obrovskou sílu a svojí vlastní křehkost.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: ferraty Brenta - Bocchete Centrale a Alte

Příspěvekod FrantaKrajta » pon srp 19, 2019 13:19

Pierre111 píše:Člověk si při něčem takovém uvědomí tu obrovskou sílu a svojí vlastní křehkost.

To jo :)
Ale stejne mam radeji i treba sutoviska nez strmy travnaty svahy :D

"Kamenolom" je jeste v pohode, mnohde jinde jsou horsi (akorat ne na celkem frekventovane ferrate, proto jsem to sem psal, i kdyz zrovna na Brente se proste s volnejsim kamenim musi sem tam pocitat). Okolo byla skala mnohem lepsi, bylo pekne videt par kratkych useku drolive, jinak zbarvene skaly, kde to musi porad dokola prejistovat, ale zbytek byl ok.

Treba ted v te Albanii toho bylo taky dost, ale na druhou stranu, jak to tam bylo vzdy cerstve odlamane a jeste ohryzane vodou, tak byla skala krasne neuhlazena a neolozena/neochozena, na rozdil od mnoha dohladka osoupanych frekventovanejsich cest...

@Mike, obejit nevim, tu cestu jsme nesli, u ledovce jsme jen sekali led na vodu (chaty uz byly v zimnim rezimu). Ale ten letacek CATu (nebo kdo to tehdy psal) TEHDY doporucoval nechodit vlevo po suti (v ohrozene casti, spis kvuli moznosti dalsich padu kameni), ale vzit to ledovcem po prave strane (s mackama, je to uz ve svahu). My jsme je sice brali, ale spis kvuli moznemu prechodu jiznejsi casti pod d'Ambiez, kde se jim myslim neda moc vyhnout, ale nakonec jsme stejne sli jine kolecko.

@Pudloo, Brenta je samozrejme moc pekna, ale na konci srpna tam budete mit nejspis jeste dost davu. Nejlepsi je myslim tak zacatek podzimu, pocasi by mohlo byt stabilnejsi a jakmile zavrou chaty, je tam mnohem min lidi (ale taky zadna voda...).
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19


Zpět na Horolezectví