Lano

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod Simi » úte úno 21, 2006 10:31

Vicemene musim souhlasit s tim, co tu napsal Lumyr.
Taky jsem jiz po nekolik let spokojenym vlastnikem Altey, ktera je porad krasne mekka. Jenom je diky soustavnymu lezeni na pisku uz takovej chlupacek, ale jeste minimalne 1-2 sezony vydrzi. ;-) Do hor pouzivam Badile a taky celkem spokojenost.
Z negativnejsich zkusenosti s Lanexem - kamos ma neco pres rok Vipera a ma z nej uz docela drat.

Co se tyce lan obecne, tak lana 11mm a tlustsi bych si na bezny lezeni nekoupil. Jsou zbytecne velky a tezky. Jakmile trochu zchlupati, blbe se dostavaji skrz jistitka. Takovy lano ma smysl na bigwally atd., kde lana dostavaji poradnej zahul.
Zase pro zacatecnika je nejaky tenky lano taky nic moc, protoze nektery jsou v jistitkach celkem rychly. Mohlo by se stat, ze nezkusenymu chytacovi pristane prvolezec na zemi.
Pro zacatecnika je podle me na libovolny druh skaly asi nejlepsi zlaty stred 10-10,5mm.

Mnozstvi padu u lana je predevsim marketingova zalezitost. ;-) Kazdy lano, ktery projde ve zkusebne je bezpecny. Podivejte se do statistik - lana se pri beznym pouziti a beznych padech netrhaji.
Mnohem dulezitejsim parametrem je razova sila, ktera urcuje, kolik enegie lano pohlti pri padu. Cim mensi hodnota, tim mekci raz. Tahle hodnota se pri pouzivani lana a kazdym padem zvysuje, takze lano postupem casu tlumi min a min.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Příspěvekod Lumyr » ned úno 26, 2006 12:39

Cvrk píše:
Lumyr píše:
jezo píše:Myslím si, že je to hodně o tom, kde a jak člověk leze. Polezu na písku, kde hrozi i docela dlouhe pady nebo na po metru vynytovanem vapne? Lezu ,,na jistotu" nebo jednotlive cesty nacvicuju s relativne castymi pady? Vyber lana by mel zohlednit i tyto faktory.


a to mi teda rekni proc??? ¨kazdy lano (lezecky) je upleteny tak aby vydrzelo jak drzky tak kezeni na rybu... jen je u tenkejch lan problem s tim ze jde driv oplet do kopru... ale jinak je jedno jestli koupis 9,5 nebo 11... jen kdo by se stak tlustou svini tahal (a hlavne motal) ze.. a reci typu, "mamo tohle ma mensi pruves a vic padu :mrgreen: berem ho..." :mrgreen: ... az do toho budete hazet tlamy, pri kterejch to na trhacce testujou tak vas chci videt :mrgreen: jo a jenom poznamka, videl jsem Špekovo lano (model viper, a to je model co ma nejslabsi oplet, takze by mel jit nejrychleji do haje) co dostal od lanexu, po 1 sezone pouzivani (mysli ze normalni clovek by to nestih ano za 3 roky, natoz nejaka rekreacni freza) a porad bylo jak takz dobry (no sem tam vodrenej olpet na jadro (a tech tlam co do toho hodil) ... takze zohlednovat prutaznosti a kde lezu je blbost :mrgreen: ... jedinyco by mel clovek zohlednit jestli potrebuje 50 nebo delsi...


Já nejsem až zas tak zkušený lezec, ale podle zdravého selského rozumu je pružnost lana přímo úměrná začátečníkově případné držce. Hrubší se zase hůř dobírá, je těžké, ale i slabá dívčina tě může jistit, bo není tak rychlé a když si do toho umí sednou, tak tě udrží. Takže shrnuto: pro nezkušené preferuju hrubší lano. *


Prave podle zdraveho selskeho rozumu NENI prodlouzeni lana přimo uměrné začatečníkove držce. Proc je uz tady vysvetleno. A ta rychlost lana, jasne, kdyz si koupis 9,7 tak je to sakra rychli lano, ale je otazka zda by te mela jistit gazelka co lezeni videla z rychliku, nebo ne... Ty totiz moc nepomuze ze polezes na 6 let stary chlupatici (jako lano :mrgreen: ) a jeste k tomu tvrdy jak bambus... ale to je vec ina.... Ale nakonec me je to putna co si kdo koupi, jestli se chce nekdo takat s 12mm 50 metrovim 8 kilovim lanem... proti gustu... obecna rada pro lidi co teprve zacinaji, jakykoli lano 10-10,5 mm, a co nejlevnejsi...
Uživatelský avatar
Lumyr
účastník
účastník
 
Příspěvky: 364
Registrován: sob led 7, 2006 22:44
Bydliště: Praha, hospody v Adru

Příspěvekod Lenka » ned úno 26, 2006 12:55

Simi píše:Pro zacatecnika je podle me na libovolny druh skaly asi nejlepsi zlaty stred 10-10,5mm.

Joo, po něčem takovým sem se taky dívala. To by bylo asi ideální. Bohužel nikde žádný neměli v cenové relaci, jaká by mi vyhovovala.
Takže mám 11mm Tarru. Ještě mi místo 50m poslali 60m, takže sem na tom celkem i vydělala *
Lenka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 528
Registrován: pát črc 22, 2005 20:52
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » ned úno 26, 2006 17:08

Lenka píše:...ještě mi místo 50m poslali 60m, takže sem na tom celkem i vydělala *

Tak to de :wink: ...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pavproch » ned úno 26, 2006 17:37

Lenka píše:Nechtělo se mi zakládat nový téma, tak to hodím sem:
Jaký lano byste doporučili na skály? Uvažuju o Lanex Rocky, Lanex Viper nebo Singing rock Trinity...


Na skalky (lezu max VI) a do Tater (klasické tatranské III-IV - prostě na extrémy sem už moc starej, už sem z nich vyrost .... a že to bolelo... :( )mám Edelweise 10.3 mm/50m a bohatě stačí... (značku si nepamatuju, ale je to takový to modro-modrý lano... :shock: ). Bylo za stejný prachy jako srovnatelnej Lanex (esli se pamatuju správně, tak asi 2.8 kCZK) a je s ním mnohem příjemnější práce (měkčí, nekroutí se tolik a nesaje tolik vody).

Na ledovec tahám (Alpská VHT s občasným sáhnutím si na skálu.... nebo skialpinismus... ten daleko časteji.... * ) 30m-8mm Lanex + 30m- 6.5mm repku Mammut (qůli hmotnosti - mám od dochtora zakázené ťahať ťažké bágle hore kopcom.... :lol: :wink: * )
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod Lumyr » čtv bře 30, 2006 12:44

Uživatelský avatar
Lumyr
účastník
účastník
 
Příspěvky: 364
Registrován: sob led 7, 2006 22:44
Bydliště: Praha, hospody v Adru

Předchozí

Zpět na Horolezectví