Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Raději osmu nebo kýbl?

Osmu
11
17%
Kýbl
42
67%
Jiné
10
16%
 
Celkem hlasů : 63

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod sally » čtv dub 12, 2012 11:50

David - vďaka za asertívne napísanú odpoveď :ú Prajem ti všetko dobré.
sally
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: sob pro 1, 2007 13:44
Bydliště: kde nebe je vysoké a modré

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod Indy » čtv dub 12, 2012 12:23

grigri je nejhorsi kram na jisteni asi vubec.

kdyz uz tak jsou funkcni automaticke jistitka od alptechu.

Sally, neexperimentuj, v tomhle ne.

za nasich casu se rikalo ze experimentatoru jsou plne hrbitovy.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod sally » čtv dub 12, 2012 12:57

Indy - experimentom na stene sa práveže chcem vyhnúť :) Preto sa radšej opýtam skúsenejších vopred, než potom letieť k zemi.

Istítko, v ktorom je nejaká pohyblivá súčiastka, mi nesmie do baráku - som verný myšlienke, že "čím je vec zložitejšia, tým pravdepodobnejšie sa pokazí. A pravdepodobnosť jej pokazenia sa stúpa úmerne aj s tým, čím viac ju človek potrebuje." No rozvíjať v téme o stitchovej brzde vs. osme debatu o poloautomatoch? :((
sally
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: sob pro 1, 2007 13:44
Bydliště: kde nebe je vysoké a modré

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod Indy » čtv dub 12, 2012 13:00

reagoval jsem na (podle me nestastne) doporuceni grigri.

to co doporucuju ja pohyblive dily nema, teda pokud si odmyslime ze to je samo jeden pohyblivy celek :)
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod Dr4k3 » čtv dub 12, 2012 13:17

David píše:4. když ti v laně někdo sedí, nikdy neodblokovávej lano chycený samoblokem bez dalšího jištění, nejčastěji půlloďákem (samoblok ve štandu, HMS v sedáku), i přes to pokud ti někdo bude tvrdit že, to jde regulovat. Ono to opravdu sice v omezené míře jde, když máš vymotáno dost lana a dostatečný tření o skálu, ale vždycky si koleduješ o to že, spolulezce hodíš volným pádem na zem a zato to určitě nestojí. Pro inspiraci jeden průser popsaný na lezci


Tak to já bych zase bral trochu s rozumem - dokud na to neberu prusík a jde to snadno jenom rukou nebo karabinou, tak zálohu neřeším.
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod ssyissyi » pon zář 10, 2012 20:25

Vytahuju a prosím o názor na jištění kyblíkem RE Guard. Četla jsem negativní reakce, ale týkaly se víceméně jen dobírání druholezce. Mně jde výhradně o jištění na překližce.
(Já vím, že jsou lepší kýbly - Guide, Reverso - a bude taky, takže k tomu mě, prosím, navádět nemusíte. Jen mám možnost zatím mít Guarda zadara. :wink: )
Naposledy upravil ssyissyi dne pon zář 10, 2012 21:35, celkově upraveno 1
Volenti nihil impossibile.
ssyissyi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv črc 19, 2012 13:06
Bydliště: Praha

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod Voko » pon zář 10, 2012 20:39

jakýkoliv kýbl je na pekližku v poho včetně RE.
Na výcedélk už jen na jištění prvolezce a pokud budeš tahat a jistit druholezce, tak se nauč půlloďák - hodí se vyzkoušt právě na pekližce :wink: a nebo si pak kup reverzo, nebo ATC
Já začínal s osmou a pak pišlo na řadu reverzo, teď přecházím občas k půlloďíáku, ať k němu získám důvěru.
Uživatelský avatar
Voko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 931
Registrován: pon bře 23, 2009 20:28
Bydliště: Ostrava

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod ssyissyi » pon zář 10, 2012 20:42

Voko: Půlloďák považuju za samozřejmost. Nikdy nemůžu vědět, kdy jistítko nebude z jakéhokoli důvodu možné použít.
Volenti nihil impossibile.
ssyissyi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv črc 19, 2012 13:06
Bydliště: Praha

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod Voko » pon zář 10, 2012 20:46

Guarda teďkoupil kluk, co s náma začal lézt, líbí se mi na něm, že horní žlábky jsou kratší, takže se při jištění a slaňování nebrousí a netvoří se ostrá hrana jako na reverzu, jinak je to obyč kýbl jako jakýkoliv jiný.
Uživatelský avatar
Voko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 931
Registrován: pon bře 23, 2009 20:28
Bydliště: Ostrava

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod ssyissyi » pon zář 10, 2012 20:53

Voko: Moc díky. To jsem přesně potřebovala. Někoho, kdo to viděl "v akci". Vidíš, to mě ani nenapadlo, že to může mít tuhle výhodu. :)
Volenti nihil impossibile.
ssyissyi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv črc 19, 2012 13:06
Bydliště: Praha

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod si9 » pát lis 2, 2012 16:02

Záleží od situace... Já osobně na písku radši používám osmu a v horách radši reverso. A to z toho důvodu, že na písku, kde mám slaňák většinou mezi nohama a skláním se k němu (samozřejmě, že se dá sedět i v odsedce, ale já si radši sednu na vrchol) se mi v reversu lano špatně dobírá a často zasekává. Takže radši osmu. Ale v horách zase radši reverso, bo tam mám štand nejčastěji převážně před očima a reverso se dobírá dobře. A taky je to bezpečnější a metodicky správnější.

Ale říkám...můj názor, moje zkušenosti, a někdo to může mít jinak...

pa Šinďa
Uživatelský avatar
si9
účastník
účastník
 
Příspěvky: 358
Registrován: sob kvě 26, 2007 12:35
Bydliště: Praha

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod wawrik » ned srp 11, 2013 19:50

Ktorý kýblik je vhodný na (prípadné núdzové) zlanenie na jednoduchom tenkom lane? Reverso pre jednoduché lano píše až od priemeru 8,5 mm vyššie, vhodný vyzerá byť Mammut Element. Lano má 7,8 mm, Mammut je pre laná od 7,5 mm, takže to nie je úplne na limitnom priemere, ako trebárs u Guarda. Inak som celkom ľahký, takže mňa ubrzdiť by nemal byť až taký problém...

Alebo je to úplne egál a mám zobrať to, ktoré sa mi hodí k pleti? 8)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod vonkreuz » ned srp 11, 2013 20:07

Dáš dvě HMS, aby se zvýšilo tření. A samozřejmě použiješ prusík pod jistítkem! [-X
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod Indy » ned srp 11, 2013 20:28

pod skoro kazdou jistici pomucku jde dat zavit kolem HMS karabiny, samozrejme na strane kde neni zamek. anebo dva zavity.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod karitapepe » pon srp 12, 2013 20:26

osobně používám Black Diamond ATC® - Guide a zatím jsem si vždy vystačil, při tenších lanech dvě hms, jak už to tady někdo zmínil
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod mike » pon srp 12, 2013 20:27

Neni na opravdu nouzove slaneni lepsi pouzit jen HMS a dat rovnou 3 zavity? Priserne to domota lano, ale o to v tu chvili nejde a zavit pod jistitkem udela to same, ne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49434
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

karabina a kyblík Simond

Příspěvekod Struna » ned zář 22, 2013 14:34

Ahoj,
Našla jsem pár pozitivních ohlasů na karabinu SIMOND HMS-Goliath +BLC (http://www.rockpoint.cz/karabina-simond-hms-goliath-blc-24463.html) - nevím jestli ta oddělovací přepážka nebude spíš otrava a jestli je přetáčení karabiny až takový problém? (s obyč hmskou se mi zatím nic takového nestalo)
Pak jsem narazila na Toucan 2 od značky Simond (http://www.rockpoint.cz/brzda-simond-toucan-2-291244.html#tab=kompletni-specifikace).
Máte s tím někdo nějaké zkušenosti? Moc recenzí jsem nenašla a zajímalo by mě třeba srovnání s revezem od Petzlu a nebo ATC Guide od BD.
Díky moc.
Naposledy upravil vonkreuz dne ned zář 22, 2013 18:07, celkově upraveno 1
Důvod: Sloučeno do vhodného vlákna.
Struna
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned zář 22, 2013 10:24

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod vonkreuz » ned zář 22, 2013 18:06

Podobnou pojistku má třeba Climbing Technology a je to super. Podobně i DMM Belay Master. Nepřekáží to vubec.

O Simond Tucan najdeš recenzi myslím na horyinfol.cz a občas se o něm píše v diskuzi na lezec.cz.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod Indy » ned zář 22, 2013 20:46

tak HMS na jisteni a slanovani bez prepazky, to je jedno jaky, je vlastne krok zpet. urcite brat.

tukan2, pokud ho z neznamych duvodu nevymysleli zcela originalne, ale jako ekvivalent tech dvou co uvadis, neni co resit. ten koncept je overeny a kybl bez toho oka na samoblok druholezce jistenyho sezhora si taky dovedu prestavit jen na sportovni jednodylky nebo stenu. za me urcite ano. horsi nez ty co poslouzily predlohou to myslim nebude, takze super.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod ssyissyi » pon zář 23, 2013 11:16

Já karabinu s přepážkou na jištění a slaňování mám (BD Gridlock Screwgate). Je to příjemné, že se skutečně nemůže přetočit. Ale prakticky není využitelná na nic jiného (do štandu je moc malá), což mi ale nevadí. Karabina je lehoučká a stejně chci mít jednu, která bude patřit výhradně k jistítku/slanítku.

Nesouhlasím ale s vonkreuzem ohledně DMM Belay Master. Tu jsem si pořídila jako první, když jsem chtěla HMS s přepážkou. Tato má totiž tu přepážku plastovou, odnímatelnou. V podstatě musíš tu přepážku odcvaknout, založit lano a znova zacvaknout. Dobré na tom je, že je zacvakávací přes zámek, takže, pokud ho nemáš důkladně zašroubovaný, nemůžeš zacvaknout přepážku - dobrá kontrola. Ale několikrát se mi stalo, že mi pohyby lana tu přepážku otevřely. Například jistit ze štandu prvolezce do traverzu s tou přepážkou nešlo. Musela jsem ji vycvaknout, takže vzhledem k tomu, že právě v té chvíli jistíš přes HMS, postrádá to celké smysl. No přepážka šla do háje, ale mám pěknou HMS karabinu... :wink:
Volenti nihil impossibile.
ssyissyi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv črc 19, 2012 13:06
Bydliště: Praha

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod Indy » pon zář 23, 2013 11:19

vidim ze jistis primo ze standu. ja preferuju z tela pres preso v standu. tam by to samozrejme nevadilo..
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod ssyissyi » pon zář 23, 2013 11:34

Indy, zdaleka ne vždycky. Záleží na štandu, prferencích prvolezce... Takže většinou naopak z těla.
Volenti nihil impossibile.
ssyissyi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv črc 19, 2012 13:06
Bydliště: Praha

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod Indy » pon zář 23, 2013 12:42

ja mam vylezeno tak malo vicedylek ze jisteni primo ze standu jsem zkousel jen jednou, pro HMS a pullodak, a jinak se vzdy dalo pouzit jisteni z tela pres expres ve standu.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod ssyissyi » pon zář 23, 2013 12:53

Podle mě je vhodný jistit ze štandu jen tam, kde máš opravdu bezpečný štand a prvolezci nehrozí těžký pád. Až na výjimky to vidím na sportovky... Ale už jsme dost OT. :)
A jinak, Indy, o vícedýlky výhradně přece nejde. Občas už začínáš ze stanoviště, které je nad úrovní země, takže hned na začátku už ti hrozí pád pod štand... :wink:
Volenti nihil impossibile.
ssyissyi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv črc 19, 2012 13:06
Bydliště: Praha

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod Elskerstein » čtv bře 6, 2014 14:14

K jištění používám http://www.edelrid.de/en/Edelrid/Sports/Kilo-Jul-slate.html Edelrid kilo jul. Rozhodně nechci startovat flame, ale v mém okolí se objevilo na grigri v poslední době hodně negativních ohlasů, ikdyž se zjevně dost používá. Z čeho to plyne? Funkci jsem studoval jen na metodice, prakticky nevyzkoušel, ale chystám se to naučit, abych měl přehled.
Uživatelský avatar
Elskerstein
nováček
nováček
 
Příspěvky: 41
Registrován: stř kvě 29, 2013 8:19
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod Trafikant » čtv bře 6, 2014 14:42

Tak já od Edelridu budu určitě pořizovat Micro Jul, a to z prostého důvodu - Beal Gully Unicore. Krásné půlky / dvojčata do letních hor s průměrem 7,3 mm. Dvě lana po 70 metrech váží 5040 gramů. Což je jen o necelé půl kilo více, než mají moje současné Tendon Master 7,8 v 60 metrech - ty budu vozit na mixové lezení a obecně do zimy (přeci jen 7,3ky bych v silných rukavicích asi už úplně nedával). Časem je pak nahradí Iceline Unicore.
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod CABi88 » pát bře 7, 2014 9:11

Možná už jsem to tu někde psal ale grigri a podobná bych opravdu nezatracoval. Obzvláště pokud jste je nikdy nedrželi v ruce a dáte na fámy od současnejch neoklasiků, který by za osmu a půl-loďák prodali duši a možná i šátek a flanelku ďáblu. Osobně používám nejvíc asi reverso a podobný kýbly jak pro jištění tak pro dobírání ale jakmile mi někdo naleze do těžké sportovky kde pořád sedí a půl hodiny ladí kroky tak radši beru grigri odmítám plnou váhu celou dobu držet "v ruce".
Uživatelský avatar
CABi88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv úno 16, 2012 10:14

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod AlexBeck » sob bře 8, 2014 7:24

Tak Já jako turista co nemá rád slaňáky ve výšce kotníku co je třeba do nich hupsnout :-& Jsem konečně pořídil ten "vychytaný kyblík" Edelrid Mega Jul

Zatím netestováno, ale snad už brzy..... Navíc jsem v jednom videu viděl, že pokud se lano založí obráceně (tj u Reversa by to bylo ne přes drážky) tak se tím deaktivuje ta samoblokovací funkce \:D/ a je z toho obyč kyblík !!!! =D> Což je super protože údajně je slaňovaní u nás těžších trhavé.... Tak je vždy možnost si zvolit rychlost/bezpečí :D
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod AlexBeck » úte bře 11, 2014 17:46

Edelrid Mega Jul NEFUNGUJE na 7.8 laně !!!! :( :(
Lehce pribržduje ale to je vse... a to i pod kamaradkou. Pouzito s origo karabinou Edelrid co byla v setu

Na 9.8 lane funguje tak jak sem predpokladal... Houpat se v previsu s rukama za hlavou je superrrr * Slaneni je "docela" hladke. Sem cekal, ze bude skubat vice. Jinak bomba i na jisteni prvlozce... se flakat na standu bez kreciviteho svirani lana.

Tak jsu obednat MICRO jula a doufam, ze tam uz na 7.8 problém nebude, kdyz pisou:
Suitable for 6.9 - 8.5 mm double and twin ropes
Nezkousel nekdo ???? Nechce nekdo vymenit MEGA za MICRO :mrgreen:
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod Indy » úte bře 11, 2014 17:59

Cabi, pokud ti borci nejsou na benzin a nedelaji tam s prestavkama shyby nekolik hodin, staci vazat kybl.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví