Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Raději osmu nebo kýbl?

Osmu
11
17%
Kýbl
42
67%
Jiné
10
16%
 
Celkem hlasů : 63

Jištění s osmičkou - kyblíkem aneb kýbl nebo osmu?

Příspěvekod Prochin » pát lis 4, 2005 20:27

Zdar lidičky, :smt006 jako začátečník se Vás chci zeptat, co je lepší používat: osmu nebo kýbl? Měl jsem možnost vyzkoušet osmu, ale ke kýblu jsem se nedostal. Tak přemýšlím, co si koupit..... :(( Mělo by to být na překližku a přes léto nějaké menší skalky, nic extrémního. Zdraví Prochin :smt100
Prochin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 96
Registrován: stř říj 26, 2005 20:36
Bydliště: okno s výhledem na Černou horu...

Příspěvekod uplne jinej martin » sob lis 5, 2005 11:35

Já jedu na kýblu. Nejebe to tolik lano, věčí brzdná síla, (ve srovnání s osmou), ale bacha aby tě kýbl neodradil - sice se s ním zachází skoro stejně jako s osmou, ale "brždění" se reguluje ne jako u osmy s rukou u zadku, ale obě ruce pod kýblem mezi nohama a regulovat (k tělu - pomalejc; od těla - rychlejc). Taky prusík když si chceš posichrovat slanění tak nad a ne pod jako u osmy, pak se prusík posunuje druhou rukou. Samozřejmě na procvaknutí lana do kýble hmska. IMHO stačí nejlevnější kýbl, třeba od singáče, fikanusti typu Piú od Cassina nebo Reverzo (něco na styl kýblu) který můžeš bez obav cvaknout do štandu a pohodlně jistit - sice hezký, ale pohodlnější je normální půlloďák.
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod Prochin » sob lis 5, 2005 21:16

Díky Marťas :wink: , na ten kýbl od singáče jsem si už brousil zuba :lol: , jen až to koupím, tak budu muset poprosit nějakého šikulu, aby mě zaškolil - nerad bych dal podlahu :(( hned na začátku své "lezecké kariéry" :ú
Prochin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 96
Registrován: stř říj 26, 2005 20:36
Bydliště: okno s výhledem na Černou horu...

Příspěvekod uplne jinej martin » sob lis 5, 2005 21:49

Prochin píše:Díky Marťas :wink: , na ten kýbl od singáče jsem si už brousil zuba :lol: , jen až to koupím, tak budu muset poprosit nějakého šikulu, aby mě zaškolil - nerad bych dal podlahu :(( hned na začátku své "lezecké kariéry" :ú

no, já to viděl u kámoše když jsem se učil lízt, vyzkoušel a pak při pořizování svýho nádobíčka koupil... odzkoušení nikdy nikoho nezabilo, ale když to "budeš držet jako osmu" tak to akorát bude víc brzdit.
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod pripluv » pon lis 7, 2005 6:43

Prochin píše:Díky Marťas :wink: , na ten kýbl od singáče jsem si už brousil zuba :lol: , jen až to koupím, tak budu muset poprosit nějakého šikulu, aby mě zaškolil - nerad bych dal podlahu :(( hned na začátku své "lezecké kariéry" :ú


v tomto případě nedáš podlahu ty, ale tvůj spolulezec :wink: :mrgreen: .

Jinak kýbl je dobrá volba. Až začneš pokukovat po velkejch stěnách a ledu, sáhl bych asi po reversu nebo reversinu.

Osma je totiž slaňovací a ne jistící prostředek. To že se s ní běžně jistí je věc druhá.

Myslím, že by mělo něco na toto téma bejt na Sakalu.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod uplne jinej martin » pon lis 7, 2005 8:14

http://metodika.sakal.stredozem.cz/menu/menujistpom.htm

ale reverzo je pro mě moc velký bago.. a vypadá to hnusně, pár vohnutejch plechů... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Re: Kýbl nebo osmu?

Příspěvekod Simi » pon lis 7, 2005 8:54

Prochin píše:Zdar lidičky, :smt006 jako začátečník se Vás chci zeptat, co je lepší používat: osmu nebo kýbl? Měl jsem možnost vyzkoušet osmu, ale ke kýblu jsem se nedostal. Tak přemýšlím, co si koupit..... :(( Mělo by to být na překližku a přes léto nějaké menší skalky, nic extrémního. Zdraví Prochin :smt100


Ja osobne bych ti doporucil rozhodne nejakou hracku na principu Stichtovy desticky - kybl, Piu, Reverzo atd. Pouzijes to mozna v budoucnu i na dvojity lana, na ktery osma neni zrovna idealni.
Pokud budes chtit kybl, tak na znacce zase tak moc nezalezi. Kdyz si za nej priplatis, muzes v nem mit vychytavky v podobe napr. nastaveni ruzne brzdne sily (ATC XP).
A pokud do budoucna pokukujes po horach, tak bych ti rozhodne doporucil jistitko se samoblokovanim druholezce (Reverso/-ino, Piu, Tre Sirius). Je hodne prakticky, kdyz jistis druhyho a muzes pustit z ruky lano a treba prerovnavas lana nebo se treba hrabes v batohu pro piti.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Příspěvekod pripluv » pon lis 7, 2005 11:09

uplne jinej martin píše:http://metodika.sakal.stredozem.cz/menu/menujistpom.htm

ale reverzo je pro mě moc velký bago.. a vypadá to hnusně, pár vohnutejch plechů... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


nojo, jenže na půlky nebo dvojčata ideální... :ú :ú :ú
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod blondak » pon lis 7, 2005 15:01

no pokud jseš začátečník a chceš lízt na stěně, tak doporučuju nejvobyčejnější osmu. všechno ostatní je drahej špás s kýblem se špatně dává prokluz
Uživatelský avatar
blondak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 72
Registrován: čtv srp 5, 2004 12:57

Příspěvekod uplne jinej martin » pon lis 7, 2005 17:51

blondak píše:no pokud jseš začátečník a chceš lízt na stěně, tak doporučuju nejvobyčejnější osmu. všechno ostatní je drahej špás s kýblem se špatně dává prokluz

no co já vim, tak s osmou dáš prokluz, ale s kýblem když jenom když chceš :smt077
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod blondak » úte lis 8, 2005 8:33

no to jsem moc nepochopil. asi máme oba jiný zkušennosti. začínal jsem jako každej jinej na osmě. pak jsem si v nějakym pomatení smyslů pořídil kýbl a když mi zkurvyl lano po jedný sezoně že je jako drát a stále jsem se potýkal s kroucením špagátu jsem ho hodil do kouta a jedu zase na osmě k plný spokojenosti mojí i lana
Uživatelský avatar
blondak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 72
Registrován: čtv srp 5, 2004 12:57

Příspěvekod pripluv » úte lis 8, 2005 8:50

Osma teda kroutí lano daleko víc než kýbl. Nevím, jak se ti podařilo zničit kýblem za rok lano. Nebylo to spíš lanem (Lanexem :(( )?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Prochin » úte lis 8, 2005 21:02

Takže, když to shrnu: kýbl mi nebude huntovat lano, můžu si s ním regulovat prokluz snadněji než s osmou, pokud koupím reverso, tak mám jistotu, že když mi "náhodou" vyklouzne lano z ruky, tak nezabiju svého spolulezce nebo sebe, protože se to samo sekne. Chápu to dobře? Teď koukám na tu metodiku jištění, to reverso je také velice, velice zajímavé :lol: .....
Prochin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 96
Registrován: stř říj 26, 2005 20:36
Bydliště: okno s výhledem na Černou horu...

Příspěvekod uplne jinej martin » úte lis 8, 2005 21:18

Prochin píše:Takže, když to shrnu: kýbl mi nebude huntovat lano, můžu si s ním regulovat prokluz snadněji než s osmou, pokud koupím reverso, tak mám jistotu, že když mi "náhodou" vyklouzne lano z ruky, tak nezabiju svého spolulezce nebo sebe, protože se to samo sekne. Chápu to dobře? Teď koukám na tu metodiku jištění, to reverso je také velice, velice zajímavé :lol: .....


>regulovat prokluz snadněji než s osmou
pokud se s tím naučíš, je to jenom můj názor

>jistotu, že když mi "náhodou" vyklouzne lano z ruky, tak nezabiju svého spolulezce nebo sebe, protože se to samo sekne.
když jistíš ze štandu druholezce a máš v tom cvaklou ještě jednu karabli

>reverso je také velice, velice zajímavé
pokud chceš tohle, šel bych do piú od cassina. stojí to +/- stejně (piu je o kilo levnější), ale neni to z plechu a to lano se tam nevohybá po hraně ale po rádiusu (je to prostě kýbl s vokem na cvaknutí do štandu)
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod pripluv » stř lis 9, 2005 6:25

Prochin píše:Takže, když to shrnu: kýbl mi nebude huntovat lano, můžu si s ním regulovat prokluz snadněji než s osmou, pokud koupím reverso, tak mám jistotu, že když mi "náhodou" vyklouzne lano z ruky, tak nezabiju svého spolulezce nebo sebe, protože se to samo sekne. Chápu to dobře? Teď koukám na tu metodiku jištění, to reverso je také velice, velice zajímavé :lol: .....


Ale jinak to chápeš v podstatě dobře :wink: ...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Paw » úte lis 22, 2005 14:34

Ja osobně mám Reverso a je to super... nikdy jsem neslyšel, že by kybl nebo reverso znicilo lano... to spíš bylo lano špinavé... a také reverso a kybl mnohem méně kroutí lano než osma

A co si myslím, že je duležité, tak OSMA NENÍ NA JIŠTĚNÍ, ALE NA SLAŇOVÁNÍ (proto se jmenuje slaňovací osma!!!) a tudíž nechapu vůbec smysl teto diskuze, když zde probíráte dvě rozdílné věci. Chápal bych kdyby se zde porovnávali věci typu Reverso x kybl...
:ú
Paw
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: ned srp 29, 2004 19:53

Příspěvekod pripluv » úte lis 22, 2005 14:41

Teď sem se tu rozepsal a ono mi to zmizelo. Tak už jenom krátce:

Ano, je to slaňovací osma. Ale jistí s ní každej druhej. To je bez debat.

A neprobíráme dvě různý věci, nýbrž dva různé prostředky ve věci jedné, z nichž je každý primárně určen na něco jiného. Nicméně, s osmou se jistit dá.

Hodně věcí bylo vymyšleno a určeno k něčemu jinému, než se po x letech používají. Lidstvo je vynalézavé...

:ú
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod homerr » úte lis 22, 2005 15:30

já také jistím přes osmu, už sem se tak naučil...ale do hor si budu muset pořít taky něco lepšího :)
nikdo se nezmínil ( nebo sem to přehlídnul ) o jištění přes půlloďák, jistíte tak někdo??
také občas používám ( hlavně při jištění druholezce ) a je to prý nejspolehlivější a i nejlepší ohledně pohlcení pádové energie.
homerr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob říj 16, 2004 20:19
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Prochin » úte lis 22, 2005 19:35

Paw píše:.....A co si myslím, že je duležité, tak OSMA NENÍ NA JIŠTĚNÍ, ALE NA SLAŇOVÁNÍ (proto se jmenuje slaňovací osma!!!) a tudíž nechapu vůbec smysl teto diskuze, když zde probíráte dvě rozdílné věci. Chápal bych kdyby se zde porovnávali věci typu Reverso x kybl...
:ú

Jo to sice chápu, ale jak jsem psal - jsem začátečník, který se chce naučit lézt a než nakoupím alespoň to nejnutnější, tak se raději ptám zkušených. Zkušenosti mám pouze s osmou, proto jsem se ptal na radu a použití kýblu! To byla prapůvodní otázka,NE?! :((
Prochin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 96
Registrován: stř říj 26, 2005 20:36
Bydliště: okno s výhledem na Černou horu...

Příspěvekod teoretic » úte lis 22, 2005 19:55

Prochin píše:...To byla prapůvodní otázka,NE?! :((


je videt, ze tu jsi jenom chvilku, protoze jinak bys uz vedel, ze cca. od 3. odpovedi ve vlaknu se zpravidla mluvi jen a vyhradne o zcela jinych tematech :mrgreen:

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod uplne jinej martin » úte lis 22, 2005 20:26

homerr píše:o jištění přes půlloďák, jistíte tak někdo??

ze štandu. Tzn. většinou druholezce. Nejlepší na tom je, že fakt nejlíp brzdí (a ať držíš lano jakym směrem chceš) a stačí na to jedna hmska. Někde ti třeba spadne jistítko - voilá, ještě že tu máme půlloďák. Jinak je to tuším jediná jistící metoda "posvěcená" UIAA.
Budocnost patří aluminiu!
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod Prochin » úte lis 22, 2005 22:08

teoretic píše:
Prochin píše:...To byla prapůvodní otázka,NE?! :((


je videt, ze tu jsi jenom chvilku, protoze jinak bys uz vedel, ze cca. od 3. odpovedi ve vlaknu se zpravidla mluvi jen a vyhradne o zcela jinych tematech :mrgreen:

t.

:lol: :lol: :lol: jj jsem tu krátce, a máš pravdu! :wink: ale jak to tu už někdo psal - "na lezci vždycky nakonec zhádají o použití maglajzu na písku" a jsem vám všem vděčen, že to tu neprobíhá =D> =D> na druhou stranu aspoň se tu pořád rozebírají nové věci a proto je sklouznutí odpovědi někam jinam přeci žádoucí, že?! :smt044 8-[ :-({|=
Prochin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 96
Registrován: stř říj 26, 2005 20:36
Bydliště: okno s výhledem na Černou horu...

Příspěvekod pripluv » stř lis 23, 2005 6:41

Když to zrovna neskončí u bitky ohledně Corazonu. To je taková obnova lezce s mágem :ú :ú :ú

Jinak půlloďák se nauč taky, v průserech (spadnutí jistidla či slaňovadla na zem) pomůže nebo nepomůže (spadnutí lana na zem :wink: ). :mrgreen:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Prochin » stř lis 23, 2005 7:36

Přípluv píše:Když to zrovna neskončí u bitky ohledně Corazonu. To je taková obnova lezce s mágem :ú :ú :ú

Jinak půlloďák se nauč taky, v průserech (spadnutí jistidla či slaňovadla na zem) pomůže nebo nepomůže (spadnutí lana na zem :wink: ). :mrgreen:


No jak to tak pozoruji, tak je to fenoménem českého fóra... :(( Ale ten půlloďák se naučím! Slibuji :smt023
Prochin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 96
Registrován: stř říj 26, 2005 20:36
Bydliště: okno s výhledem na Černou horu...

Příspěvekod Reinhard » stř lis 23, 2005 10:26

Prochin píše:
teoretic píše:
Prochin píše:...To byla prapůvodní otázka,NE?! :((


je videt, ze tu jsi jenom chvilku, protoze jinak bys uz vedel, ze cca. od 3. odpovedi ve vlaknu se zpravidla mluvi jen a vyhradne o zcela jinych tematech :mrgreen:

t.

:lol: :lol: :lol: jj jsem tu krátce, a máš pravdu! :wink: ale jak to tu už někdo psal - "na lezci vždycky nakonec zhádají o použití maglajzu na písku" a jsem vám všem vděčen, že to tu neprobíhá =D> =D> na druhou stranu aspoň se tu pořád rozebírají nové věci a proto je sklouznutí odpovědi někam jinam přeci žádoucí, že?! :smt044 8-[ :-({|=


Na Lezci jsem si četl pár interesantních diskusí a akorát mě tam sejřili buď děsně namachrovaný týpci, kteří se kdekomu vysmívali a kdekoho pomlouvali (pomlouvali i horolezce lezoucí 8000ovky... jakoby sami tihle týpkové měli ročně nejmíň 8 výstupů na K2), nebo to byli hašteřiví xindlíci, kteří nemohli snést, že někdo dělá něco jinak než oni, dělali si prču z lidí, kteří třeba nedělaj bouldery ale "jen" ferraty atd.... Nemluvím samozřejmě o všech na Lezci, ale otrávit to člověka dokázalo solidně. Mluvili tam, jako by bylo hlavní: kolik, jakou obtížnost, jak rychle, koho tím předhonili a koho na tom fóru naštvou...
Reinhard von Norden

Kráčím krajinou svého srdce a slýchám za nocí její tichý zpěv.
Reinhard
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř kvě 4, 2005 20:53
Bydliště: Č.B., nově - Ústí nad Labem, Sev.Čechy

Příspěvekod norman_64 » stř lis 23, 2005 10:40

Souhlasím s tebou...někdy jsou ty názory a diskuze pěkně ostré :x -jinak zpět ke kýblu nebo osmě :P ...
Uživatelský avatar
norman_64
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1379
Registrován: ned čer 19, 2005 9:51
Bydliště: Wanaka - NZ

Příspěvekod Paw » pát lis 25, 2005 16:15

Původně jsem myslel, že se dotyčný ptá co je lepší na jištění, když začíná... tak kybl, reverso, pulodák... je vždy lepší ne osma. Nemělo to vyznít tak, že někoho chci poučovat jen to beru z hlediska toho, že učím děti v oddíle a proto všem začatečníkum neříkam "jisti na osmě". Vím že stareho psa novým kouskům nenaučíš (tím je myšleno že plovina lidí osmu používá k jištění), ale prostě to nebudu řikat lidem, kteří chtějí začít lezt. Podle me je to krok zpatky... navic na zouškách mi to tloukli do hlavy (z toho to plyne).

Je mi jasné, že když člověk začína a nechce do toho vrazit hned tolik peněz, že osma je proste varianta levna (preci jen reverso stojí kolem 600,- kybl kolem 400,-). Ale osobně to nikdy nikomu nedoporčuji.

Paw *
Paw
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: ned srp 29, 2004 19:53

Příspěvekod uplne jinej martin » pát lis 25, 2005 16:41

Paw píše:Je mi jasné, že když člověk začína a nechce do toho vrazit hned tolik peněz, že osma je proste varianta levna (preci jen reverso stojí kolem 600,- kybl kolem 400,-). Ale osobně to nikdy nikomu nedoporčuji.

A proč ne třeba takhle: ke všem potřebuješ karabinu. HMSku třebas. 250. Osma - další + 250, nebo kýbl - +400, reverso - +600, půlloďák - +0. Tak co - tomu říkam varianta levná...?! (a přitom bezpečnější)
Budocnost patří aluminiu!
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod Paw » pát lis 25, 2005 16:52

jasně ja tako považuji pllodak za jednu z nej variant... Ale bohužel u nás je pořad představa, že osma je to nejlepší a nejlevnější... Ja si myslím, že půllodák je základ, stejně tak jako se umět navázat... :wink: Na tom se shodnem? :)

A jsem moc rád, že jsi napsal že je to varianta bezpečnější :D
Paw
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: ned srp 29, 2004 19:53

Příspěvekod Prochin » pát lis 25, 2005 20:51

Jsem rád, že jsme zase zpět u tématu :ú ! Šlo přesně o bezpečnost, nejde o cenu ( i když peníze jsou vlastně až na prvním místě :(( )Ale v tomto případě by to bylo zahrávání si se životem, jak svým, tak hlavně spolulezcovým. Ale jak jsem si tak dělal svůj průzkum - včera jsem byl na ricochetu a je tam i stěna na lezení - plných 100% lezců tam mělo osmu! I můj kamarád, (který mi nasadil horobrouka do hlavy) a asi tak 95% jeho kamarádů používá osmu..... :shock: A pak se v tom vyznej čéčé :-k
Prochin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 96
Registrován: stř říj 26, 2005 20:36
Bydliště: okno s výhledem na Černou horu...

Další

Zpět na Horolezectví