Alpinistické a lezecké cepíny

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod Simi » pát říj 23, 2009 9:14

sekeromlat píše:zahnuti cakanu pri brzdeni je uplne sumak

To si prave taky myslim... Brzdil jsem Raveltik Demonem a BD Viperem, coz jsou obe dost zahnuty zbrane a bez problemu.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod mike » pát říj 23, 2009 19:24

jonza píše:hej, mate mi vybrat cepin, ne se bavit o brzdeni :twisted:

Ten sis vybral sam a my jsme ti ho okomentovali, co chces vic? :twisted:

jonza píše:no a kdyz uz jsme u toho, tak podle chytre knizky: pokud padas a mas macky, tak nohy ohnout v kolenou a brzdit jen cepinem.

Co rikaji knizky vim, ale v praxi to neni tak jednoduche.

Mařena píše:
mike píše:S mackama se ti to stalo? Jak presne? Ptam se proto, ze teoreticky vim, ze mam zvedat nohy, ale v praxi je to neprirozene a zapominam na to. Jeste jsem s tim nemel problem, ale to nic neznamena. Na druhou stranu jsou nohy nadlehcene tim jak lezim na cepinu a rozhodne s nima nebrzdim, to leda v hlubokem snehu.

Nestalo, vím, že ty haxny mám zvedat a proto jsem taky to, co bylo třeba, ubrzdil.....
Ale byl jsem očitým svědkem....Navíc je tohle určitě popsaný i v Schubertovi s nějakým tím konkrétním případem.....
Tak na tohle bacha - to je právě přesně naopak. Tím, že zaberou nohy, nadlehčíš cepín, ten přestane zabírat a už se točíš.
V hlubokým sněhu je to jedno, to přibrzdíš i těma kolenama...

Myslim, ze si nijak neodporujeme. Mozna jsem to blbe napsal, ale myslel jsem to uplne stejne, jako ty. Lezim primarne na cepinu, pak na brise (boku) a stehnech (kolenech) a co delaji boty ani poradne nevim, ale rozhodne nezabiraji. Zatim jsem nemel ani naznak problemu a to brzdim pomerne casto pri sjezdech a parkrat i padech. Zkusim na to priste vic myslet.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49434
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod mike » pát říj 23, 2009 19:26

sekeromlat píše:zahnuti cakanu pri brzdeni je uplne sumak [uz jsem brzdil na quarku, coz je uplne lezeckej cepin a pohoda]. nejak si nedokazu predstavit ze strejchnuti spodnim hrotem cepinu by otocilo plnou vahou na nem lezici osobu...to opravdu bacha na ty macky, tam je to pro zmenu zase jak po maline :)

OK, jen jsem cetl, ze to nebezpeci je. Snad ani ne tak otoceni, jako ze ti ho to vytrhne z ruky, pripadne vyrazi zuby ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49434
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod pripluv » pon říj 26, 2009 6:32

zalezi na situaci a zkusenostech. neni problem si vymlatit drzku i rovnym, stejne tak zastavis i s ohnutym. byt jonzou, tak do nej klidne jdu.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod amigo » stř úno 10, 2010 9:28

jaký je rozdíl mezi raveltik demon mountain a raveltik demon super cup?

vybírám zbraně do ledu a rozhoduju se mezi nima. přijde mi, že na to moje lezení bude dostačující ten demon mountain. stejně polezu tak max. kolmý ledy a na to by měl stačit, ni? jestli tomu dobře rozumím, ten super cup je i na převislý mixový cesty, nebo? mi totiž přijdou, až na pár detailů, úplně stejný. ten super cup má navíc tu opěrku na prsty, ta je dobrá, ale dá se bez ní. poradíte, zkušení ledoborci?

a moc mi toho mountaina nerozmlouvejte :D , hodil by se i jako cep na ledovcový túry.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod vonkreuz » stř úno 10, 2010 9:38

Mountain ma od Super cupu mirne mensi zakriveni nasady. Hodne se to podoba mym BD Rage a s nima se i kolmaky lezou dobre *
Pred 3-mi tydny jsem byl na M.Fatre otloukat ledy a jeden klucina tam mel Mountaina a kolmaky mu s nim sly dobre, ackoliv tvrdil, ze je na ledech v podstate novacek :mrgreen:
Chybejici opera pro prsty - lezu bez poutek, s gumicukem a operu zespoda mam jen tak aby se nereklo... Ale i tak nedrzim toporo uplne na konci a prsty si narazim tak jednou za den, kdyz tesam v nejakych boulich, ale nijak me to jeste neomezilo... to spis se mi podari nakopnout si koleno pri zasekavani macky :twisted:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod amigo » stř úno 10, 2010 9:51

ty super cupy jsem měl možnost vyzkoušet a lezlo se mi s nima dobře. tu opěrku jsem použil až v poslední cestě, že jsem se do ní vyvěsil, když už jsem byl utahanej, ale jinak jsem ji vlastně nepoužíval.

kdybych neřešil peníze, vezmu ty super cupy a vymalováno, ale ty mountainy se dají sehnat za ne úplně šílený peníze, takže to je hlavní důvod proč.

vem si chrániče na in liny na koleno :D . jedna holčina v nich ve víru lezla. prvně jsem si říkal, na co je to jako dobrý a hned v první cestě jsem pochopil :D
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod zbuddy » stř úno 10, 2010 9:55

amigo píše:vem si chrániče na in liny na koleno :D . jedna holčina v nich ve víru lezla. prvně jsem si říkal, na co je to jako dobrý a hned v první cestě jsem pochopil :D
:supz: :mrgreen:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod pripluv » stř úno 10, 2010 10:04

amigo píše:jaký je rozdíl mezi raveltik demon mountain a raveltik demon super cup?

Na lezení z těchto pouze Super Cup.
Demon je fakt na ty túry, sice s ním něco polezeš, ale budeš otlučenej.
Lezl jsem s oběma a na lezení bych po Demonech už nesáhl ani náhodou!
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod amigo » stř úno 10, 2010 10:09

tos mě teda moc nepotěšil, ale dík. to je takovej rozdíl? je pravda, že ty super cupy byly super :D
si je asi budu do smrti půjčovat ](*,)
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod Eric » stř úno 10, 2010 10:38

A ma niekto skusenosti s Edelridami excalibur pro? Cital som niekde na ne celkom dobru recenziu.
Eric
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: čtv led 17, 2008 7:15

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod zampion » stř úno 10, 2010 11:32

Potřeboval bych poradit nejakej konkretní model cepínu. Na VHT, takze jen lehce zahnuty ale chci typ T (zadne diskuze ze je to zbytecne atp prosim :) V historii tohoto vlakna par odkazu bylo, ale vetsinou jsou nefunkcni, pripadne uz se ten model neprodava. Mam pocit ze na ceskych eshopech se nic takoveho snad neda najit...
zampion
nováček
nováček
 
Příspěvky: 191
Registrován: pát lis 2, 2007 23:12

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod amigo » stř úno 10, 2010 11:43

Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod pavproch » stř úno 10, 2010 11:50

zampion píše:Potřeboval bych poradit nejakej konkretní model cepínu. Na VHT, takze jen lehce zahnuty ale chci typ T (zadne diskuze ze je to zbytecne atp prosim :) V historii tohoto vlakna par odkazu bylo, ale vetsinou jsou nefunkcni, pripadne uz se ten model neprodava. Mam pocit ze na ceskych eshopech se nic takoveho snad neda najit...


camp alpax - na objednávku dovezou v Hudy )sám jsem takhle pořídil 2 kousky - jedén s lopatkou, druhej s tloukem)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod zampion » stř úno 10, 2010 11:57

Ten alpax nevypada vubec zle. Jaka je cena pri objednani dvou kusu?

@ amigo: Cosmique je taky fajn akorat uz mi prijde hloupy dat trojku za uplne rovnej cepin kterej jinde nez v turistice nevyuziju. Proto jsem chtel neco lehce zahnutyho aby i nejaka ta vertikala byla mozna ;)
zampion
nováček
nováček
 
Příspěvky: 191
Registrován: pát lis 2, 2007 23:12

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod pavproch » stř úno 10, 2010 12:29

esli sa pamatuju správně (už je to cca 2-3 roky), tak se to vešlo do 3 za kus (spíš myslím okolo 2.5-2.7)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod ZbynekN » stř úno 10, 2010 12:33

pavproch již dříve a jinde píše:hudy.cz

$$$ - po slevě (ze známosti) mě lopatkovej přišel na 2.7 ( v roce 2005), minulý týden sem mladýmu (i sobě.... :ú ) pořídil ten s louskáčkem na ořechy za 3.2 po slevě na OEAV
oba dýlka 50 cm

PS: už se fšichni tři (já, motyka-lopata a motyka-louskáček) těšíme na nějakou 55-60st severní ledovcovou stěnu v Alpách....
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod zbuddy » stř úno 10, 2010 12:39

@ Zbyněk: jo, železo i pavproch stárne :wink:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod pavproch » stř úno 10, 2010 12:44

náhodou sem si to pamatoval skoro přesně, no..... :oops:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod amigo » stř úno 10, 2010 13:12

@zampion: jo, drahej je, jako každý T. myslel jsem, že ho chceš spíše na chození. ten pp alpax nevyzerá vůbec zle, otázka je,za kolik ho z hudy dostaneš. ale určitě půjde koupit v zahraničí, myslím mi to i v tomto vláknu někdo psal :)

a já už mám ve výběru též jasno :D

edit:
gepard na straně 3 tohoto vlákna píše:To je fakt, ze se spatne shani. Ja poprosil oficialniho dovozce HUDY sport a ta palka, co za to chteli ! Odmitl jsem radsi.
Ale jestli mas cestu treba do Rakouska, tak tam ho maji v kazdem tretim outdoorovem shopu. Loni jsem ho videl napr. v Hervis Sportu v Lienzu.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod zbuddy » stř úno 10, 2010 13:25

Zdá se, že Camp Alpax se již nevyrábí/neprodává. Jediná aktivní nabídka (ale kdoví, zda reálná) je tu http://www.sportswarehouse.co.uk/acatal ... e_Axe.html. Ale neposílají mimo UK, takže je nutno to objednat přes někoho, kdo tam pobývá nebo na "přeposílací adresu". Jednu takovou v UK mám, ale zatím jsem ji nepoužil (ale chystám, US jsem už použil), takže se kdyžtak ozvi :wink:

Ale protože vím, že se sloučily firmy Camp a Cassin (do firmy CampCassin), tak Ti navrhuji tento Cassin back X-Alp
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod vonkreuz » stř úno 10, 2010 13:49

zbuddy píše:Zdá se, že Camp Alpax se již nevyrábí/neprodává.

Bratislava, Hudy na ulici Obchodna, Alpax 65cm maji, cenu netusim :oops:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod zbuddy » stř úno 10, 2010 14:02

vonkreuz píše: Alpax 65cm maji :oops:
Kdo by je chtěl?
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod vonkreuz » stř úno 10, 2010 15:07

Tuso, Danek, Poldik? :twisted:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod tesil » stř úno 10, 2010 15:35

k původnímu dotazu...

@zampion: jak píše amigo, smiř se s tím, že T "turisťáky" se shání blbě a stojí dost

sám už nějakou dobu turistickej cepín řeším a petzl kromě klasiky cosmique dělá T topor třeba i na sum´tec. ale bacha, má sice T klacek, ale "jen" B hrot, což je případ i výše zmiňovanýho cassina.

z vlastní zkušenosti můžu doporučit DMM cirque. měl jsem ho půjčenej loni v letních alpách, je to kvalitní pikl, dobře se drží, dobře vyváženej, že i do ledu se bez problémů zatít dá a drží tam :-) měl jsem ho v délce 50 cm, na chození a do cca 45°svahů je to opruz, strmější svahy už jsou pohoda. sám bych si koupil min. 55, spíš 60 cm. to ale musí každej vyzkoušet sám.

dál se mi líbí edelridy, na turistiku, je asi excalibur až moc, snad by mohl stačit i gladius. jen nepíšou jakej je to typ, obávám se, že topor u obou může být B.
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod michail » stř úno 10, 2010 22:42

a z druhej strany; dá sa s cepínom typu Demon Super Cup (s boxerom a operou ruky) turistikovať? - používanie ako opera, keď je prehnutý a ako ide do/ a zo snehu? tiež pomaly premýšlan nad cepínami a určite by som bol radšej keby sa dali využiť univerzálne, takže podobný problém ako amigo.

DMM Fly a DMM Rebel

turistikovať myslím aj mixové a zimné výstupy, VHT, a pod.
michail
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1286
Registrován: sob pro 13, 2008 19:26
Bydliště: Skalica

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod tesil » stř úno 10, 2010 23:14

upozorňuju, že nejsem ledolezec, přesto mi to nedá... :roll:

obávám se, že oba s amigem moc teoretizujete a špekulujete, jistě, dá se cokoliv, ale brzo zjistíš, že to není ono. univerzální cepín se kterým by šlo bezvadně chodit po ledovci, brzdit držky, lézt severky, drápat se v mixech a navíc štandovat a tesat ledy není, už jenom kvůli jednoduchýmu faktu, že na ledy potřebuješ ty pikly dva... jakýkoliv řešení 2v1 je polovičatý a univerzalita spočívá v ošizení obojího...

se super cupem jsem lezl jednou (ve víru), na ledu, na tenké glazuře i v holé skále dobrý, ale představa, že se budu přetahovat s rozměklým ledovcem, ve kterým mi zůstane trčet při každým zabodnutí zahnutý držadlo rukojeti, že se o něj při výstupu neopřu, protože má jenom 50 cm, že budu tahat bezmála 3/4 kila atd. atd.... ](*,) :(( :^o

prostě mám pocit, že jestli to myslíš se zapálením pro ledy a ledovce vážně, tak že se nevyhneš koupi obojího - klasickýho turisťáku i dvou technických zbraní...
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod pripluv » čtv úno 11, 2010 6:20

ja mel jednu dobu doma cepinu osm :mrgreen:

ad zahnuty toporo T: neco dela i Raveltik, ale asi to bude B, jinak na kratsi polezeni je uplne jedno, jestli je toporo rovny, nebo trochu zahly.

ad turistika se super cupem: ne ne ne! top neni cepin na ledovec. to je lezecky special, jeste s tim jde otevrit pivo, jinak nic. kdyz toto, tak dva a na ledy. je taky pomerne tezkej (na lezeni ideal).
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod amigo » čtv úno 11, 2010 7:32

tesil píše:obávám se, že oba s amigem moc teoretizujete a špekulujete, jistě, dá se cokoliv, ale brzo zjistíš, že to není ono. univerzální cepín se kterým by šlo bezvadně chodit po ledovci, brzdit držky, lézt severky, drápat se v mixech a navíc štandovat a tesat ledy není...

já už se s tím smířil a mám jasno, snad ta trochu špekulace nikoho nepohoršila. ale ten ideální cepín o kterém píše tesil, samozřejmě že za rozumnou cenu, by se mi líbil moc :D
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Alpinistickéj cepín

Příspěvekod Eric » čtv úno 11, 2010 8:36

Mal som v ruke ten Edelrid excalibur pro (dolna opierka ruky sa da odmontovat) a udivil ma svojou celkovou vahou, i ked je prioritne urceny na lezenie ladu. Vsetka vaha cepinu je sustredena v zobaku, takze ho ie je problem zobrat aj na nejaku dlhsiu turicku. Je dokonca lahsi ako moj stary turistak Cassin. Doba ide dopredu. Uz je objednany :)
Eric
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: čtv led 17, 2008 7:15

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví