Alpinistické a lezecké cepíny

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Happy » ned úno 22, 2015 19:19

PQI mají "podobný" tvar topůrka jako Bandit(má ostřejší úhel), ale mají ostřejší úhel hrotu (QI).

Další srovnání snesou rukojeti jednotlivých cepínů.
Bandit je něco mezi QI a QII. QII má posouvací úchop prstu. Bandit jenom pomocí imbusu. Q I nemá.
20150217_120744.jpg

20150217_120729.jpg

Výhodou Banditu je, že má na konci topůrka velký oko, kam jde pohodlně cvaknou karabina bez nutnosti navazovat repku. QII má taky větší oko, zda-li jde do něj cvaknout karabina si nepamatuju. :?
20150217_121322.jpg


Pak mám srovnání při zaseknutí cepínu přes menší bouli. Cepíny byly sekány do stejného místa. Zde na tom byly nejlíp Bandit, pak QII a nakonec QI. Rozdíl mezi QI a Bandit je díky tvaru hrotu.

Další věcí je, že jen Bandit má hlavu cepínu ve tvaru vklíněnce, ma jít použít při drytoolu. Nezkoušel jsem.
Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí.
Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky. K. Čapek
Uživatelský avatar
Happy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 372
Registrován: úte led 29, 2008 7:50
Bydliště: 3 km za Prahou

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Happy » ned úno 22, 2015 19:21

vol. 2
Přílohy
20150217_121816.jpg
Rukojeť Quark I
20150217_121800.jpg
Rukojeť Quark II
20150217_121748.jpg
Rukojeť Bandit
Naposledy upravil Happy dne ned úno 22, 2015 19:27, celkově upraveno 1
Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí.
Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky. K. Čapek
Uživatelský avatar
Happy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 372
Registrován: úte led 29, 2008 7:50
Bydliště: 3 km za Prahou

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Happy » ned úno 22, 2015 19:22

vol.3
Přílohy
20150217_121329.jpg
20150217_121434.jpg
20150217_121322.jpg
Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí.
Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky. K. Čapek
Uživatelský avatar
Happy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 372
Registrován: úte led 29, 2008 7:50
Bydliště: 3 km za Prahou

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Happy » ned úno 22, 2015 19:23

vol. 4
20150217_121329.jpg

20150217_121237.jpg

20150217_121209.jpg


Když si na nějaké info ještě vzpomenu, tak doplním. 8)
Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí.
Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky. K. Čapek
Uživatelský avatar
Happy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 372
Registrován: úte led 29, 2008 7:50
Bydliště: 3 km za Prahou

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Simi » pon úno 23, 2015 10:45

Kámoš teď na ne moc lezených Banditech při zatloukání skoby urazil kladivo. To jsem docela čuměl... ;-) Nevím, jestli to byla náhoda a špatný kousek? Nebo jestli je tam to kladivo nějak divně zkonstruovaný? Tak případně bacha na to.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Happy » pon úno 23, 2015 11:02

JJ. Taky jsem videl urazeny kladivo Banditech. Bylo ve Viru.
Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí.
Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky. K. Čapek
Uživatelský avatar
Happy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 372
Registrován: úte led 29, 2008 7:50
Bydliště: 3 km za Prahou

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Stani » pon bře 2, 2015 21:41

Po dlhšom čase sa vraciam opäť k výberu setu alpinisticko-lezeckých cepínov (nie na extrém náročné ľady, mixy). Vonkreuzovi ďakujem za informácie k X-Alp/Light modelom. Konečne som sa dostal k vyskúšaniu tých Camp X-Alp, sice na sucho, ale aspoň niečo.

Ešte raz som si prešiel toto vlákno a do úzkeho výberu som zahrnul aj v rámci finančných možností:

1. Cassin/Camp X-Alp lopatka, kladivo(T, 50cm, 619g)
fajn švih, držanie za hlavu pri pichaní do snehu takisto fajn, možná výmena rukovätí, jednoduchšia = alp, resp. s opierkami = ľady, mixy

2. Grivel Matrix Light lopatka, kladivo (T, 50cm, 515g)
Zaujal ma. Dá sa naň použiť ich Easy slider, ak by sa šlo len liezť - potom domontovať opierky na ruky ako tu na obrázku. Hlava pôsobí široko, tak či sa bude dobre držať za hlavu pri pichaní do snehu. Nemám možnosť vyskúšania.

3. Grivel Machine Light lopatka, kladivo (T, 50cm, 569g)
Dosť ma to k nemu ťahá. Páči sa mi. Nižšia hmotnosť, taký stred oproti DMM Fly a Cassin X-Alp. Na obrázkoch však vidím len s použitím Easy Slider, alebo len pútko, zisťujem, či sa dajú domontovať opierky na ruky. Nemám možnosť vyskúšania.

A tu som sa zasekol. Za každý podnet budem vďačný.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod vonkreuz » pon bře 2, 2015 22:04

U X-Alpu pozor na velké naděje s výměnou ručky. Pokud chceš ručku s větším spodní opěrkou, musíš vyměnit i spodní hrot. Pár (2ks) ruček bez hrotu stojí myslím okolo 25€ a výše. Už jsem to řešil s kamarádem, co si objednal u nás jen ty ručky a spodní hroty mu musí dělat další kamarád vypalované laserem.

Jestli dobře koukám, tak Grivel Matrix Light má stejný systém uchycení hrotu v hlavě jako lezecký X-Monster a hlava mi proto přjde taková tenčí. U Jandíka jsou nějaké fotky Monstra.

3. Grivel Machine Light lopatka, kladivo (T, 50cm, 569g)
Dosť ma to k nemu ťahá. Páči sa mi. Nižšia hmotnosť, taký stred oproti DMM Fly a Cassin X-Alp. Na obrázkoch však vidím len s použitím Easy Slider, alebo len pútko, zisťujem, či sa dajú domontovať opierky na ruky. Nemám možnosť vyskúšania.

Napiš do českého dovozce Grivelu, aby ti došli do skladu poměřit pruměr trubky a podle toho koupíš přímo originál opěrku Trigger (žlutá nebo černá podle obvodu topurka).
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Stani » pon bře 2, 2015 22:44

Dík.

X-Alp - aha, tak o výmene hrotov mi nič nespomínali, vraveli mi, že sa to mení komplet = rúčka s hrotom, ktorá sa nasadí na trubku a hotovo. Pravda, že som nemal čas to tam skúmať, bral som to ako šikovnú vec, že to vymením celé komplet naraz.

Grivel Matrix Light - áno, áno, hlava je Monster. Poprosím, nech mi pre predstavu odmerajú jej šírku v tom najširšom mieste.

Grivel Machine Light - napíšem im. Takisto, či tam upevním aj dolnú opierku Horn.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Stani » stř bře 4, 2015 2:19

Grivel Easy Slider - hmm, ten systém hore u hlavy až tak nedrží ako som si myslel a pri pichaní do snehu sa zosúva. viď tu. Na nete som si našiel ako si to niektorý upevňujú cez hlavu gumičkou. Ja som už takto v zapichovaní stratil slider od Petzla, aký dáva napr. na model Snowalker. Možno zbytočné obavy...

Pokiaľ prídu odpovede na priemery shaftu a použitia triggeru u Grivelu, našiel som si ešte Edelrid Riot.
> T, 595g, 50cm.
> možnosť domontovať závažie do hlavy (vkladá sa to do toho veľkého otvoru).
> odnímateľná dolná opora ruky, možnosť namontovať oporu prstov - a ten má aretačný klik jazýčkom na spôsob trek palíc pri nastavovaní dĺžky.
> je o trochu viac prehnutý v porovnaní s Grivelmi Light, prehnutie porovnateľné s Petzl Quark.
> set vyjde cca narovnako ako Grivel Matrix Light a asi o 40Eur menej ako u Grivel Machine Light.

Tak či to má výnam sa ním zaoberať alebo ostať pri Griveloch.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod cmaro » úte led 10, 2017 22:47

vonkreuz píše:Kdybys šel po ceně, tak např. ClimbingTechnology Fly Hook má stát ofiko myslím 150€, oproti 200€ na Qvarkách nebo Viperech od BD.


chcel by som sa spýtať ked sa tu v minulosti spomenuli tieto zbrane ci má snimi niekto konkretne skusenosti. Mám možnosť ich kúpiť do 200€ za pár či sa to oplatí ale radsej za niečo priplatit.

Popr Grivel MATRIX tech okolo 250€ za pár.

Do coho by bolo lepsie ist.

Neplánujem ziadne extremy. začínam so zimou.

Vďaka za každu info.
Uživatelský avatar
cmaro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: pon črc 18, 2011 18:42
Bydliště: NMnV

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod FrantaB » stř zář 20, 2017 12:03

Dotaz na ty, kteří se orientují v současné nabídce bez celého dne (jeden mi stačil...) hledání na síti...

Rovný, nebo jen mírně zahnutý alpini pikl s T pevností, váhou spíš na hlavu, délka 68-75. Zoban, který jde přijatelně do ledu a tedy se s ním dá kus popolézt, ideálně bez děr (krom té na karabinu a poutko)

Účel-chození a turistika, ale nerad bych, aby mne potřeba přejít plotnou kolem 60° nebo vyhoupnout se o 4-5m jednoduchým přehledným kusem ledu v 70° nebo kus cesty podobně strmým žlábkem nutila uvažovat o nedostatečnosti vybavení.
Nabízí se kombinace rovný turisťák+lezecký, jenže pro ten druhý vidím využití jednou za strašně dlouho (a můžu si ho půjčit). Navíc mám rád vybavení s rezervou do prů*eru-prostě tak, abych o pevnosti materiálu nemusel až tak přemýšlet...
FrantaB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon srp 21, 2017 10:20

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Pierre111 » stř zář 20, 2017 13:32

Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod vonkreuz » stř zář 20, 2017 15:40

No ty kjávo, na co tak dlouhej pikl? Mám 186cm a jednou jedinkrát jsem použil cepín delíš než 60cm (nějaký turisťák Grivel, asi Nepal, který jsem pak prodal). Od té doby cepíny 55cm.
Cepín nemá simulovat turistickou hul, ale pomoci ve strmém terénu. Ať už směrem nahoru, nebo při zachycení pádu a 68cm pikl je strašná kráva na obratnost.
Lehce pod tvuj limit je BD Swift 64cm - http://blackdiamondequipment.com/en/cli ... 4_cfg.html
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod mike » stř zář 20, 2017 16:58

FrantaB píše:Účel-chození a turistika, ale nerad bych, aby mne potřeba přejít plotnou kolem 60° nebo vyhoupnout se o 4-5m jednoduchým přehledným kusem ledu v 70° nebo kus cesty podobně strmým žlábkem nutila uvažovat o nedostatečnosti vybavení.

S jednim rovnym a dlouhym turistakem? To ses dobrej. Ja bych do toho bez dvou ostrych lezeckych nevlezl a u toho ledu bych velmi ocenil jisteni.

Jinak jak pise vK, to co chces je strasne dlouhe. Mam turistak 60 cm a delsi bych nechtel. Na vysce cloveka (temer) nezalezi, vyssi maji delsi ruce. S 75 cm se pri padu a pokusu o brzdeni nejspis rozpares ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod FrantaB » stř zář 20, 2017 19:03

mike: do takového terénu se programově cpát nechci, vím že je to terén právě na ty dva ostré (a šrouby, s 2-3 se počítá) a nějakou zkušenost. Jde spíš o situaci, kdy díky okolnostem budu muset jinudy než bych chtěl. A i když je moje zkušenost s ledem limitně nulová, stačil jsem si všimnout, že přitom jak se chová zaseknutý nos turisťáku vs ostrého technického, tak představa lézt na klasickém turisťáku o 5m v ledovém rajbasu, kde je člověk s batohem nosem na ledu-to leda by šlo o život. Takže se snažím najít něco, co mi to v případě nutnosti umožní i bez vyčerpání se pos*áním se, i když to nebude ideál. V situaci, kdy lepší tak, než riskovat další únavu a horší terén obcházením a hledáním někde, kde to neznám/nejsem si jistý/nejde to/whatever


Mám na výšku 187. Podle klasické staré metodiky (cepín mezi zem a pěst) bych měl mít 86-87. Podle "z ruky po kotník" kolem 76. Když si chytnu cepín za hlavu tak, abych měl ruku u ramene, lokty u těla a zároveň tak aby mi nesebral čelist když to při brždění škubne, nebo aby mi toporo trochu krylo břicho, abych o něj "vyjel" nahoru na něco tvrdého a nennarazil/nerozebral si žebra, potřeboval bych na komfortní úchop dolní rukou (tj. trochu ležet na toporu a zároveň hlavu páčit dolů) akorát nad úrovní kyčlí 76-79. Takže už těch 68 je spíš velká úlitba trendu krátkých cepínů. Navíc na mokré/namrzlé ulehlé trávě bych krátkým brzdil fakt nerad (a na to stačí Fatra).
Dlouhé toporo líp a víc drží jako kotva (ať už zapíchnuté, nebo ve žlábku napříč), anebo unese totéž v o něco horším sněhu. Tohle je pro mne hodně důležité, i z hlediska obecné psychické pohody.
Navíc jsem celý život u svého vercajku zvyklý na dlouhá topora a násady, prostě se mi s tím dělá líp. Pro ilustraci, u Fiskars X25 mi chybí tak 15cm délky, pak by to byla paráda...

A ještě jedna věc-lopatka a nos z Cr-Mo, žádný nerez. Vím, má to své výhody, ale rezová ocel drží ostří líp a na zatížení druhu cepínu jí věřím podstatně víc.
FrantaB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon srp 21, 2017 10:20

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod mike » stř zář 20, 2017 19:58

FrantaB píše:Jde spíš o situaci, kdy díky okolnostem budu muset jinudy než bych chtěl. A i když je moje zkušenost s ledem limitně nulová, stačil jsem si všimnout, že přitom jak se chová zaseknutý nos turisťáku vs ostrého technického, tak představa lézt na klasickém turisťáku o 5m v ledovém rajbasu, kde je člověk s batohem nosem na ledu-to leda by šlo o život.

Presne tak. Turistak do tvrdsiho ledu ani poradne nezaseknes. Na to potrebujes lezecky s tezsi a spravne vyvazenou hlavou (takze cepin bude mit pres pul kila). Doporucuju si to nekde vyzkouset, treba ve Viru na ledove stene. Driv jsem si to predstavoval podobne, jako ted ty a par pokusu a zkusenosti mne rychle vyvedlo z omylu. S jednim cepinem bych do 60 a vice stupnoveho ledu, ale ani firnu, vazne nevlezl a kombinace lezeckeho a turistaku taky nefunguje (vyzkouseno).

FrantaB píše:Když si chytnu cepín za hlavu tak, abych měl ruku u ramene, lokty u těla a zároveň tak aby mi nesebral čelist když to při brždění škubne, nebo aby mi toporo trochu krylo břicho, abych o něj "vyjel" nahoru na něco tvrdého a nennarazil/nerozebral si žebra, potřeboval bych na komfortní úchop dolní rukou (tj. trochu ležet na toporu a zároveň hlavu páčit dolů) akorát nad úrovní kyčlí 76-79. Takže už těch 68 je spíš velká úlitba trendu krátkých cepínů.

Opet doporucuju vyzkouset. Nekde v terenu s rozumnym dojezdem, firnovy svah tak 30 - 35 stupnu, na Fatre se v zime takove najdou. Velice rychle uvidis, ze teorie a praxe se lisi a s kratsim cepinem se manipuluje snaz. Kdybych mel kupovat dneska novy, tak to asi nebude 60, ale mozna 55. Mam 180 cm, ale jak jsem psal, tak na tom temer nezalezi. Vyska ruky nad zemi je u lidi priblizne stejna.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod FrantaB » stř zář 20, 2017 21:05

Já si představuju (možná jako Hurvínek válku) existenci něčeho, co je koncepcí, resp šířkou hlavy nad toporem jako Salewa North-X
https://www.salewa.com/equipment/climbi ... -x-ice-axe
s širší, plnou (a třeba vyměnitelnou) ocelovou lopatkou, s okem na karabinu a na smyci na zápěstí v hlavě, s výměnnými ocelovými zobany na způsob méně agresivní geometrie technických cepínů, na rovném toporu kolem 75 cm, to celé ve třídě T. Hlava může vypadat i jinak, ale rozhodně širší ve hřbetě než je obvyklá šířka hlavy technického "paragrafu".

Ve Víru jsem nebyl, ale klofnout si do ledu jsem si mohl. A bolest turisťáků jak se mi jeví, je obrovská čelní plocha na hrotu a geometrie, kdy na hřbetě hrotu přibývá materiál rychleji, než jak se pod pronikajícími zoubky na spodní straně (vzhedem k jejich geometrii a obvykle tuposti) stačí led vydrolovat ven. Takže se sám docela fest brzdí, rozdrobený materiál se nestihne dostat ven, hrot to zaklínuje rozepřením o hřbet a hotovo. Okolo otep krátkých prasklin, ve kterých je led těsně okolo hrotu nesoudržný a i při malém zatížení topora do strany má tendenci se rozlamovat, vydrolovat a hrot uvolnit. Na firnu nebo na brždění (krom tvrdé ledové plotny) žádná tragénie, ale na ledu jo. Z toho pocitu hrotu vzepřeného na podkladu nadrobené ledové krupice mi plaval žaludek i jeden krok nad zemí. A když se náhodou povede slušně zaseknout, tak široký hřbet vyžaduje velkou sílu na to dostat ho ven. Navíc-většina turisťáků má takovou geometrii hrotu, že jej při zatížení skoro nic netlačí dovnitř-prostě je na svém místě v kapse položený a nevypadne kvůli zoubkům (a případně rozepření o hřbet). Na to se fakt nedá spoléhat v každém typu ledu jako de facto na jištění, leda by měl člověk znalosti na debatu s eskymákem o nuancích mezi těmi asi 700 druhy ledu, které mají pojmenované...
V opravdu tvrdém firnu je "dostat ho ven" snad ještě horší, protože tam ho člověk dokáže zaseknout až k hlavě, takže po celé délce široký hřbet se tak uplatní ještě více a uvolnit ho "vyříznutím" hrotu krátkým lehkým zapáčením nahoru, nebo lépe nadzdvihnutím topora v jeho ose prostě nestačí. Buď přesně po lajně záseku, nebo boj.


Ano, s kratším piklem se snáz manipuluje, stejně jako s kratším kladivem. Ale s dlouhým kladivem jdou udělat věci, které s krátkým ne. A jednou jsem se zkusmo vezl po slehlé trávě s bohatou jinovatkou v lavinovém kotli, chodecký pikl přes metr, napříč pod celým břichem od hrudi za kyčle-a ejhle, po cestě kámen. Nevyvézt se/nenadskočit po toporu kousek nahoru, zarazil by se mi do břicha (modřina, odřeniny, vyražený dech-ok) a pak by potkal hrudník, za který by se asi klidně chytil a trochu mi ho odspoda přeskládal. Po téhle zkušenosti fakt chci pikl, který pode mnou bude od kostí ke kostem napříč vším měkkým uprostřed těla...
FrantaB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon srp 21, 2017 10:20

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod FrantaB » stř zář 20, 2017 21:29

Fuj to je to dlouhý...

A ještě-nechci s tím plánovitě lézt. Ale když blbě sejdu/podcením podmínky/stane se něco jiného že nebudu moci jít podle plánu/tam kde by to bylo nejlepší, tak bych raději měl možnost s extra opatrností vyklusnout pár metrů něčím spíš lezeckým a ušetřit si tak obcházení v neznámém terénu/časovém presu/chodeckém terénu mimo moje schopnosti odhadu jeho vlastností. Anebo získat aspoń lepší přehled...

Protože své schopnosti postavit z cepínu štand, zatočit šroub do ledu anebo vylézt kus na cepínu a mačkách-té věřím, i kdybych na to měl nastoupit bez dalšího tréningu teď od stolu, protože je to cítit v rukách. A protože jsou zvyklé si aspoň občas brát feedback o materiálu/nástroji/ostří při ručním opracování kdečeho, nebudou úplně "hluché" ani tady.
Ale schopnosti odhadnout stav sněhu/ledu/plotny o 100m výškově níž, nebo na jinak osluněné části svahu-to chce zkušenosti, které nemám. Resp. to co mám je zlomek toho, co je třeba k bezpečnému pohybu ve chvíli, kdy se počasí a vůbec všechno začne stávat problematickým-a kdy je takový odhad nejdůležitější.
Takže hledám určitou šanci na ústup nebo úkrok stranou díky technice tam, kde se dostanu do stavu převahy terénu nad svými znalostmi. Jo, vím že se to nemá stávat, ale zvlášť když člověk nečekaně potká něco pro sebe nového, je to razdva. Technika je nejsnazší plán B, pokud si je člověk vědom jejího omezení podmínkami.
Snad jsem to napsal pochopitelně a není to úplný blábol...
FrantaB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon srp 21, 2017 10:20

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod mike » čtv zář 21, 2017 0:07

FrantaB píše:... ale klofnout si do ledu jsem si mohl ...

Nikdy jsem nad tim takhle nepremyslel, ale prakticky je to tak, jak pises. Jednou jsem zkousel turistak a lezecky najednou. Lezecky se v pohode zapichoval a drzel, vetsinou na prvni dobrou, turistak odskakoval, vystipaval led a kdyz uz se ho povedlo zaseknout, tak se tomu nedalo verit. Na firnu je celkem v pohode, ale led ne.

FrantaB píše:Nevyvézt se/nenadskočit po toporu kousek nahoru, zarazil by se mi do břicha (modřina, odřeniny, vyražený dech-ok) a pak by potkal hrudník, za který by se asi klidně chytil a trochu mi ho odspoda přeskládal.

Tohle jsem si vyzkousel vloni ke konci roku, protoze jsem si blbec cepin nevzal. Pad na firnu a brzdeni telem o sutry. Preskladaneho kupodivu nic, ale narazena zebra jsem citil pul roku (prvni mesic na praskach). Akorat ze na obranu pred sutry cepin urceny neni. Osamocene muzes vyresit jinak (prekulit se? nadskocit?) a na skalky, jako v mem pripade, by ti to asi nepomohlo. Zato by se s nim dalo zastavit :)

FrantaB píše:Snad jsem to napsal pochopitelně a není to úplný blábol...

Rozumim, jak to myslis, ale rekl bych, ze v praxi brzo zjistis, ze je to trochu jinak. Rozhodne doporucuju ten Vir nebo neco podobneho, dokud si clovek ledolezeni nezkusi, tak nepozna, co si muze dovolit a co ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Pierre111 » čtv zář 21, 2017 8:24

S takto dlouhým cepínem bude těžké popolézt na tož něco vylézt. Většina lezeckých cepínů má kolem 50cm. 60°-70° led je s jedním cepínem podle mě nesmysl. Budeš ho muset vyseknout a než znovu zasekneš stát jen na mačkách. To je pěkně o hubu :).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod mike » čtv zář 21, 2017 20:58

Moje rec. Misto tri pevnych bodu dva a jeste uplne dole. Proto mu pisu, at si to jde nekam vyzkouset. S hornim jistenim :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod FrantaB » pon říj 2, 2017 17:52

Co mám vyzkoušené jsem psal.
Takže pro jednoduchost úprava znění zadání:

Dlouhý turisťák, který jde zaseknout do ledu a drží v něm. Pořádně, ne na čestné slovo. S tím, že se zasekne/zařízne a ne že si vydrtí nějaký dolík...
FrantaB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon srp 21, 2017 10:20

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Pierre111 » pon říj 2, 2017 21:10

Doporucoval jsem ti ten Grivek to je dobry cepin, casto je videt v Alpach. Potom jeste muzes zkusit Grivel Jorasses 2 nebo Ait tech racing.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod shockwave77 » pon lis 9, 2020 14:18

Zdravim, chcel by som vas poprosit o skusenosti s cepinom gully od petzlu alebo resp. niecim podobne kratkym pre vht. Plan je pouzivat ho hlavne v strmsich svahoch, ked uz palice nebudu bezpecne. Chodite niekto s takym ? Alebo odporucite nieco dlhsie a klasickym hrotom?

Dakujem
shockwave77
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát říj 30, 2020 10:16

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod pavproch » pon lis 9, 2020 14:25

Už roky mám a používám CAMP Alpax - mám dva: jeden klasikou motyku (s konkávním hrotem) a druhý kladivomotyku (s konvexním hrotem), oba délka jen ca 50cm a nemůžu si je vynachválit.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod pavproch » pon lis 9, 2020 14:27

Tady sou oba:

Obrázek
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod ivandolezal » ned zář 26, 2021 12:44

Ahoj. Co říkáte na tenhle cepín https://www.srovnanicen.cz/q/Petzl%20Qu ... der=2&z=60 ??? Oplatí se koupit nebo mám vsadit na klasiku? Potřebuju něco, co je fakt pořádný, nebude klouzat a stěžovat mi práci. Už se mi to stalo hodněkrát. Budu rád za rady.
Naposledy upravil pavproch dne ned zář 26, 2021 12:59, celkově upraveno 1
Důvod: edit by -pp-: první příspěvek a hned odkaz do eshopu?
ivandolezal
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned zář 26, 2021 12:41

Předchozí

Zpět na Horolezectví