...a další československý kříž...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » úte říj 3, 2017 9:50

mike píše:Co je u tebe neskoro? Na tury u nas bezne vyrazim po poledni s tim, ze dojdu s celovkou.
A delas to jako turista, ne horolezec i na vzdusne hrebenovce v terenu II-III UIAA?

Co ja vidim za velky problem - a docela souhlasim s tim zachranarem z radia -, ze se na internete najde vsechno mozne, napr. zrovna na pohore pro srovnani z katalogu vystupu:
Cesko.jpg

vs.
Slovensko.jpg

tj. v katalogu mas znacenou obtiznost stejnou pro prechod palkovickych Hurek nebo bilych Karpat jako vystup Martinovkou na Gerlach, Zabi Kon nebo Voliu vezu ve VT (a mimo jine i jako napr. Grossvenediger) :roll:. A "detailni" popis zacina
Pokud máte nějakou tu horolezeckou dovednost a asi i "průkaz horolezce" nebo jak se to nazývá, vydejte se na nejvyšší vrchol Slovenska.
Kdyz si Cech zvykly z ceskych hor precte, ze cela tura (z a do Polianky) ma 20 km a ze vlastni vystup po hrebeni nejake 2 km (nemeril jsem), tak si rekne, to prece za jeden den v pohode dame, vzdyt jsme vyslapali stejnou vzdalenost nekde v Krkonosich (nebo jinde, jeste lehcim terenu) za 5 hodin i s obedem....

A mozna uz par lidi zacne chapat, proc jsem v jinem vlaknu psal (trochu prehnane) o moznych pravnich problemech... Sice zadny soud pohoru za toto nenapadne, zato by se pisatel daneho clanku i vydavatel meli trochu zamyslet, co muzou zpusobit nejasne a hodne zavadejici vety.
Aby bylo jasne, netvrdim, ze lidi, co tam uvazli nebo kdo tam zemrel ma vubec info o vystupu z pohory (jinde taky jsou podobne clanky), jen to pouzivam jako priklad nesmyslu.
Naposledy upravil apuka dne úte říj 3, 2017 14:53, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Stani » úte říj 3, 2017 11:41

mike - toto predsa nebudeme rozvádzať, vieš o čom konkrétne píšem = Tatry a tie zásahy HS. Ak mi VHT podľa získaných info (v kategórii ako píšeš apuka) zaberie 10h (aj s rezervou) tak nevyrazím z chaty o 15:00, ešte aj nedám vedieť kam idem, bez vybavenia, nezoberiem si záložné veci. Všetko sa môže stať, ale načo ísť prúserom takto oproti a potom ma ratujte.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » úte říj 3, 2017 15:10

mike píše:Kdyz tak ctu ty zpravy z Tater, prijde mi, ze je tam dost casto, ze vrtulnikem to neslo a zachranari museli dojit zespoda. Mam pocit, ze v Alpach se vrtulnik pouziva skoro vzdycky. Zda se mi to nebo je tam fakt rozdil?
Ja jsem uz nekde psal - v Alpach, pokud vrtulnik nemuze vzletnout, tak mas smulu a musis cekat, jen vyjimecne Ti nekdo pujde pomoci po zemi a to jeste jen v blizkosti dobre dostupnych mist (nebo kdyz je uz fakt obrovsky pruser, viz ta zavalena chata v zime u Rima). V Tatrach prakticky vzdy, i kdyz vzletne vrtulnim, tak pojdede i skupina (casto i vice skupin z ruznych mist) zachranaru pesky a casto se k lidem dostavaji docela obtiznymi a nebezpecnymi lezeckymi cestam. Kdyz si prectes zpravy, obcas vidis, ze kvuli jednomu zbloudilci se obcas vypravi hledat a zachranovat i 20- 25 lidii plus par psu, casto i mimo pracovni doby, proste se zavola a jdou. Pri veskere ucte ani jedno z toho vAlpach neni obykle.
Navic zachranari v Alpach maji vlastni vrtulniky a to docela dost. HZS nevlastni zadny vrtulnik, oni museji zavolat bud letku ministerstva vnitra nebo "normalni" zdravotni zachrannou sluzbu (mj. od provozovatele se odviji, jestli za let zaplatis nebo ne). Tech tolik neni a mimo horske zachrany maji i jine ukoly, takze obcas - jako ted k tem zachranovanym Cechum u Gerlachu - prileti vrtulnik odjinud, tentokrat az z Bratislavy (asi aby se tam vesli vsichni - pilot, 3 zachranari, mozna lekar, to nevim a 5 zachranenych).

Ale jinak mam dojem (podle poznamek pilotu a lidi venujicich se letani) maji hlavne Vysoke Tatry ve vseobecnosti mnohem slozitejsi a nebezpecnejsi vzduchove proudy a letove podminky nez drtiva vetsina Alp. Vsude ciha nejake nepredvidatelne prekvapeni...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod karitapepe » úte říj 3, 2017 16:07

No , já byl přes víkend v Tatrách a v sobotu skoro stále létala vrtule a někoho zachraňovala a i v neděli.
Mě by jenom zajímalo, jestli to dají zaplatit těm , co přespali na Zadným Gerlachu a nebo ten co přespal na Satanu, když nikdo neměl úraz, jenom jeden měl krátké lano a druzí měli strach pokračovat?
Osobně jsem bivakoval mezi Zadním Gerlachem a Lavinovým štítem , ale já to měl naplanované a na Gelach to bylo max hodinku, mám pocit, že tam bylo jedno slaňování.
Na Satanu jsem byl taky a tam určitě nebylo žádné slaňování.

Jinak navrchu byl zmrzlý tvrdý sníh a ten kdo neměl mačky , neměl šanci.
Známi lezli Tatarkou na Gerlach a bez maček by to nedali.
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Pierre111 » úte říj 3, 2017 18:25

S temi vrtulniky souhlas s apukou. HZS v tatrach nema svuj vrtulnik leta letka MV. V alpach napriklad ve Svycarsku maji vrtuli spoustu. Tatry jsou podstatne mensi je tedy dobre mozne zachranovat i pesky. Navic udoli jsou tu vesmes dost uzka, takze letani zde bude asi obtiznejsi.

Tatarkovou feratou jsem sel taky a dostal vynadano ze tam nemam co delat. Pry je to sestupova cesta horskych vudcu a ja si mam lezt okolo pi skalach. Jak to tedy je, smym tudy nahoru nebo ne ?
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod booze » úte říj 3, 2017 18:57

Pierre111 píše:iky souhlas s apukou. HZS v tatrach nema svuj vrtulnik leta letka MV

Lita tam ATE (air transport europe) s augustama plus MV s MI 17
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » úte říj 3, 2017 19:47

apuka píše:Ja jsem uz nekde psal - v Alpach, pokud vrtulnik nemuze vzletnout, tak mas smulu a musis cekat, jen vyjimecne Ti nekdo pujde pomoci po zemi a to jeste jen v blizkosti dobre dostupnych mist (nebo kdyz je uz fakt obrovsky pruser, viz ta zavalena chata v zime u Rima). V Tatrach prakticky vzdy, i kdyz vzletne vrtulnim, tak pojdede i skupina (casto i vice skupin z ruznych mist) zachranaru pesky a casto se k lidem dostavaji docela obtiznymi a nebezpecnymi lezeckymi cestam.

Muze byt, jen mi proste prislo, ze v Alpach muze vrtulnik skoro vzdycky, zatimco v Tatrach velmi casto nemuze. Nemam to nijak overene, jen dojem ze zprav. Ale i podle toho, co pisete, to vypada tak, ze v Alpach jsou na to profici, zatimco "pujcene" vrtulniky v Tatrach to v horach az tak neumi.

karitapepe píše:Mě by jenom zajímalo, jestli to dají zaplatit těm , co přespali na Zadným Gerlachu a nebo ten co přespal na Satanu, když nikdo neměl úraz, jenom jeden měl krátké lano a druzí měli strach pokračovat?

To je snad mezi nima a jejich pojistovnou, ne? AV by to (doufam) zaplatit mel, ostatni nevim. A jestli pojisteni nebyli, tak smula a platit budou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Stani » úte říj 3, 2017 20:13

mike píše:...v Alpach jsou na to profici, zatimco "pujcene" vrtulniky v Tatrach to v horach az tak neumi.

Bol by som veľmi opatrný pri takýchto vyhláseniach. Sú to rovnako profíci. Obráťte sa priamo na nich, aby nám tu vysvetlili školenia, výcvik... a ešte sa zmieň aj o tom, akože to moc nevedia :| .

Booze - od minulého roka majú Bell 429, zvlášť pre vysokohorské záchranné akcie.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » úte říj 3, 2017 20:15

Nic nevyhlasuju, pisu, ze je to muj dojem ze zprav o zachrannych akcich. Klidne mi ho vyvratte.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod booze » úte říj 3, 2017 22:44

Stani píše:Booze - od minulého roka majú Bell 429, zvlášť pre vysokohorské záchranné akcie.

A lita i TA3?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Stani » úte říj 3, 2017 23:18

Ano, myslím, že vôbec prvý ostrý let bola záchranná akcia vo Vysokých Tatrách, oblasť Lomnického, alebo tam niekde. Potom bola prestávka kvôli tomu nešťastiu pádu vrtuľníka, kým neprišli na príčinu...nesledujem to, či znovu sú plne nasadené.

Inak piloti ATE musia absolvovať aj cvičenia letu v noci vo vysokohorskom prostredí, minimálne 1000 nalietaných hodín, kým môžu oficiálne lietať, dá sa to dohľadať, nepamätám si to presne.

Je tu spolupráca s REGA, či poľskými TOPR (tu vzájomná výpomoc). Prečo viac záchranári šliapu po svojich vs. letecký zásah a schopnosti pilotov - ide im to, nejde im to - to sú zbytočné domnienky bez znalostí danej situácie. Pilot sa musí vylietať, naberie skúsenosti, potom sa s novým strojom odváži aj do náročnejších akcií, resp. vie zavčasu rozhodnúť, že radšej nepoletí.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » stř říj 4, 2017 8:42

mike píše:mi proste prislo, ze v Alpach muze vrtulnik skoro vzdycky, zatimco v Tatrach velmi casto nemuze. Nemam to nijak overene, jen dojem ze zprav. Ale i podle toho, co pisete, to vypada tak, ze v Alpach jsou na to profici, zatimco "pujcene" vrtulniky v Tatrach to v horach az tak neumi.
Spatny dojem... Ja bych dokonce rekl, ze ve VT letaji vrtulniky obcas i v situacich, kdy v Alpach by nevzletly.

Ten dojem muze byt dany tim, ze u nas mas mnohem vice informaci o zachrannych akcich HZS nez o zachrannych akcich v Alpach. Takze se malokdy dozvis, kolikrat zachranari nevzletli a pockali na chodne pocasi. Ale i v tech obcasnych zpravach o zachrane Cechu a Slovaku obcas najdes, ze se k nim dostali az na druhy den nebo jeste pozdeji...

Jeste o profesionalite pilotu: bez nejakych hodnoceni kohokoliv vem do uvahy, ze tim, ze na Slovensku nema HZS vlastni "oblastni" vrtulniky, museji byt piloti MV a zachranne sluzby (tj. ted ATE ) mozna i vice a lip vycviceni nez v Alpach, kde zasahuji prakticky stale ve "svem" rajonu. Na SK to nejsou jeno Tatry ale napr. i Slovensky raj a jine pohori, navic v pripade potreby prijde vrtule z uplne jineho regionu (nebo z Polska/jde do Polska). Takze podminky (a pripadne problemy) jsou mnohem ruznorodejsi. Vetsinou pilota do jiste miry navadi a naviguje v terenu zachranar na palube.
Na druhe strane, vetsina zachranarskych pilotu v Alpach je taky zachranarem, takze dokaze taky pomoci nejenom s vrtulnikem. To na Slovensku neni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod FrantaB » stř říj 4, 2017 12:12

To bude tím, že v Alpách jsou podmínky (a občas potřeba) na to vrtulník posadit, zhasnout a jít kus po svých. Tam kde je v Tatrách potřeba zachraňovat vrtulníkem je vesměs naprostá kravina, aby pilot pustil řízení z ruky...

Postřeh o regionální HZS vs. celostátní všeobecné působnosti je hodně důležitý-jednak létat VH terén ve svém rajonu znamená mít ho mnohem lépe nakoukaný VFR i IFR. Kdežto na SK, když někdo létá běžné záchrany/převozy/pátračky v přehledné placce kolem Bratislavy a pak má letět výpomoc v Tatrách s padajícím večerem s tím, že mraky jsou sice třeba i nula, ale různě se po úbočí spouští cáry mlhy-to je dost velká nálož. Z hlediska orientace, navigace i ovládání stroje.
Pokud vím, v zahraničí se českým a slovenským vrtulníkářům dost diví, v jakých podmínkách jsou ochotní a schopní létat. Záchrana někoho z lodě na moři v dešti a 8 Bft je celkem selanka proti podzimnímu letu v Adru nebo Tatrách, když lehce pofukuje a "hezky" se to tam točí...
FrantaB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon srp 21, 2017 10:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod booze » stř říj 4, 2017 12:35

By me zajimalo jak to ma MVSR zarizene s cvicnyma hodinama v horskem terenu. S MI17 se litalo nejake zasobovani a prevozy matrosu na opravu chodniku. Jinak asi nic vic. Na piloty se kasle.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod dudy » stř říj 4, 2017 19:43

Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » ned lis 26, 2017 16:41

apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » ned lis 26, 2017 22:54

Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod ratel » pon lis 27, 2017 18:24

nechápu o co rozšířeno - kromě linku na stejné foto :roll: a informace že v Ta3 je sníh
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

...a další československý kříž...

Příspěvekod zonn » pon lis 27, 2017 19:17

Rozsireno o to, ze sli z Certovice. Lidske nestesti, ale co, kazdy klik na web dobry ze. ..
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 955
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » pon lis 27, 2017 23:43

Psal jsem, že trošku. Takže navíc Čertovice, bydliště, mapka, seznam dalších letošních i minulých neštěstí na horách a rady, jak se podobné smrti vyhnout.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » úte lis 28, 2017 11:37

Kdyz uz trochu vice "detailu" tak tady.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod skutrjohny » úte lis 28, 2017 12:48

maminka mi vzdycky rikava, ze at nespim v te zime na horach a ono je paradoxne lepsi, kdyz clovek to tak planuje a nese si tu vybavu sebou. skialpinisti vetsinou sebou nic moc nenosi a pri razantni zmene pocasi jsou vic odkazani na chaty a hlavne odhad a svou orientaci.
no nicmene je to zvlastni umrti. 2 lidi s kvalitnim vybavením a funkcnim mobilem, nejspis zkuseni, 3 chaty na dosah.. jeste se pry zastavovali na Stefanikove chate.. to museli asi hodne bloudit, ze se na tak kratkem useku tak vycerpali a hlavne oba, ze ani jeden nebyl schopny dojit pro pomoc.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » úte lis 28, 2017 13:16

skutrjohny píše:tak vycerpali a hlavne oba, ze ani jeden nebyl schopny dojit pro pomoc
Promin, ale kdyz jsou za spatnych podminek dva, jeden vycerpany, tak nejhorsi mozny scenar je, ze ten mene vycerpani se vybere pro pomoc... Obzvlast, kdyby bylo pocasi na bloudeni a ve tme. (A uz nerikajic o tom, ze maji oba mobily a signal v miste je.) Vsak prave proto se doporucuje chodit na tury min. v trojici.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod skutrjohny » úte lis 28, 2017 13:30

no vidis, ale minimalne v tomhle pripade by se jim to pravdepodobne vyplatilo. pokud byli zkuseni (jak rikaji) a jeste se alespon trosku orientovali, museli vedet, ze pomoc, respektive chata, je na dosah.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » úte lis 28, 2017 14:13

Podivej, meli telefony, kdyby zavolali, nemuseli by se rozdelit. Tak jsem to myslel.
Proste nemuzes nekoho vycerpaneho ve vichrici a silnem mrazu nechat osudu s tim, ze za nejakou dobu privezes pomoc. Otazkou je, kdo by sel z chaty v 70km/h vetru po tme, pravdepodobne bile tme (snih/mraz/vitr) a pri pocitovych -14 ven zachranovat, kdyz to je pocasi na ohrozeni vlastniho zivota. No a ja z tech clanku taky netusim, jak daleko byly od nejblizsi chaty. Kazdopadne, volani by bylo urcite nejjednodussi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod wawrik » úte lis 28, 2017 14:18

apuka píše:Otazkou je, kdo by sel z chaty v 70km/h vetru po tme, pravdepodobne bile tme (snih/mraz/vitr) a pri pocitovych -14 ven zachranovat...
Každý.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod booze » úte lis 28, 2017 14:27

Pokud ses vycerpany, mas zizen, zacnes se ochlazovat, tak mozek zacne pracovat naprosto opacne, nez bys ocekaval. Misto aby ti pomohl, tak te zabije. Proto se vetsinou nektere krizove situace nacvicuji, aby ses v nich zachoval automaticky dobre. Jednou jsem podobnou situaci zazil, malem nas to stalo zivot.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod skutrjohny » úte lis 28, 2017 14:32

apuka píše:Podivej, meli telefony, kdyby zavolali, nemuseli by se rozdelit. Tak jsem to myslel

jasne, ale to z nejakeho duvodu neudelali a ani se nerozdelili a proto umrzli oba.
nekde byla mapa, kde je pry nasli:
https://mapy.hiking.sk/?x=19.6148&y=48.94118&ref=permalink
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » úte lis 28, 2017 16:12

booze píše:Jednou jsem podobnou situaci zazil, malem nas to stalo zivot.

Mohl by ses o tom trochu rozepsat?

apuka píše:Podivej, meli telefony, kdyby zavolali, nemuseli by se rozdelit.

Nemuseli mit signal. Nevim, jak to tam s nim je, ale v mizernem pocasi (vlhkost ve vzduchu) byva horsi, nez normalne. Kdyz jsi v mraku, tak nemusi byt ani tam, kde je jindy v pohode.

skutrjohny píše:jeste se pry zastavovali na Stefanikove chate

Tohle je overene? Co jsem cetl, tak tam meli puvodne jit a nedosli.

apuka píše: jeden vycerpany, tak nejhorsi mozny scenar je, ze ten mene vycerpani se vybere pro pomoc...

Kdyz mas GPS, muzes si udelat "znacku", kde jsi toho druheho nechal a pak ho diky ni najdes.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod booze » úte lis 28, 2017 18:13

mike píše:Mohl by ses o tom trochu rozepsat?

Myslim, ze jsem to popisoval.
Jeli jsme koncem dubna do Alp na celkem pohodovy vikendovy okruh (bylo krasne pres den asi 15°C). Prvni chyba od auta jsem vysel s komplicem po dasate hodine. Uprostred byl kurefsky polom zpusobeny lavinou a znacka nikde. Nemel jsem jeste GPS, druha chyba, a z mapy toho moc vycist neslo. Netrefil jsem spravne udoli a sli jsme ve svahu po ctyrech, propadavali se asi po pas do sneznych jeskynek (asi 5hod driny). Dosli jsme na prvni falesny vrchol a zjistili jsme kde jsme. Neotocili jsme to (treti chyba).
Za dalsim asi ctvrtym falesnym vrcholem nam dosel caj a voda ve flaskach zmzla, padla tma. Vytahli jsme celovky a uplne KO pokracovali hrebenovku po tycich. Prisel silny vitr, ktery nas v narazech svaloval na zem a bral ze zeme kusy ledu, ze neslo videt od tyce k tyci. Asi kolem 21 hod to komplic vzdal zacal se vyslekat, ze mu je teplo a cepinem si udela do firnu diru a bude tam spat. Ja jsem zacal videt uplne mzitky a prislo mi dobre si sednout a cekat. Najednou jsem pocitil, ze mozek zacina uplne blbnout (videl jsem svetla chaty, ktera neexistovala) a chtelo se mi brecet.
Jak mel komplic tu diru (50x50cm) okamzite jsem ho od ni vyhodil a zacal jsem ohrivat zmrzlou bombu, abych ohral nejake piti s Tangem. Dost mi omrzly ruce, jak me na ne vystrikl tekuty plyn. Komplic byl uplne mimo a uz se blbe ksichtil. Vypili jsme asi litr vlazneho tangu a mozek opet nabehl (tezko se ten stav popisuje neco jako zombie). Oba jsme si uvedomili pruser a zacali postupovat navazani na smycich. Bivak jsme opet nevideli, nez jsme do nej nevrazili.
Co se delo na bivaku bylo zjisteni hruzy jak jsme KO a co se mohlo stat. Jsme se objimali jak dva teplousi a breceli. Do rana jsme se stridali v rozpousteni ledu a vareni tepleho napoje. Spal jsem nabaleny ve vsem, co jsem mel u sebe a uplne se trasl.

Druhy den bylo azuro a kdy jsme videli kudy jsme sli, tak to bylo obrovske stesti. Dalsich 24 hodin jsem asi ani nemocil, jak jsem byl dehydrovany a tyden lezel a spal.
Ta hranice, kdy vypne mozek a prestane pracovat je hodne tenka a nikdy nevis kdy to nastane. Od te doby tocim klidne 10m od vrcholu, protoze mam strach.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví