...a další československý kříž...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » úte úno 6, 2024 16:19

Tu decathlonackou/Simond repku mam ted doma (ne na slaneni :-)) - a teda zrovna jim bych ty udaje docela veril. Muzes si o Decathlonu myslet svoje, ale ty lezecke (i jine) veci si nechaji poradne testovat a uvadene hodnoty jsou "ofiko-laboratorne potvrzene".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » úte úno 6, 2024 16:27

Pardon, blbe jsem si prepocital silu na vahu, takze mi vysel nesmysl. 80 kilo je realisticke, ale rozhodne na slezani nestaci. Tam bych chtel aspon 200, 400 u 4 mm repky je lepsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod pavproch » úte úno 6, 2024 16:29

S tenkou repkou (míň než ca 7 mm) se mi vždy strašně špatně/blbě manipulovalo, kor, pokud sem ji používal jako druhý pramen s lanem (ca 9mm a víc).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod pavproch » úte úno 6, 2024 16:37

...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » úte úno 6, 2024 16:38

Jo, ale tady jde o to ji privazat ke stromu nebo sutru, aby ses mel ceho pridrzovat pri slezani prudkym svahem. Nic moc, ale lepsi, nez nic. Muzes si na ni udelat uzly, muzes si ji omotat okolo rukou (v Horolezecke metodice je nekde obrazek). Na beznou turistiku s sebou nebudes tahat lano.

Znal jsem v Ceskem Svycarsku zkratku, kde byly posledni ~3 vyskove metry po sikme skale porostle mechem, ktera byvala mokra a pekne slizka. Slezt se to dalo, ale bylo to pekne neprijemne. Na skalu vedle nekdo privazal svihadlo s uzliky a jak jsem za nej byval rad :) (zkratka uz neexistuje, utrhl se tam svah)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » úte úno 6, 2024 17:07

apuka píše:Az je pravda, ze chtel jit zachranit batoh, tak to uz vubec nechapu - podle mne musel za vterinu uz videt, jakou rychlost batoh nabral a ze stejne jej "dohoni" az nekde dolu.

Ja to naopak docela chapu. Na Snezce jsem byl naposled pred mnoha lety a tohle misto si nepamatuju, ale z videa to vypada, ze je tam nahore plosinka, mozna trochu sklonena, a teprve pak svah. Takze cloveku spadne batoh, zacne pomalu klouzat, on pro nej reflexivne skoci a uz jede taky. Zastavit to nezvladne, za chvilku prepadne pres hranu a je vymalovano.

To jsou proste reflexy, ktere funguji vyrazne rychleji, nez myslenkovy proces. Nekdy je to plus, treba pri brzdeni cepinem, pokud ho ma clovek nacvicene. V pripadech, jako tenhle, zase minus. Zazil jsem to vickrat, nastesti to dopadlo dobre, ale nekdy to bylo o fous. Treba jednou v Grand Paradisu jsem sestoupil na kamenitou plosinu, kde silne foukalo. Sednul jsem na kamen, vytahnul mapu a zkoumal, kudy pokracovat. Znicehonic mi ji silny naraz vetru vyrval z rukou a unasel pryc. Okamzite jsem po ni vystartoval, po par krocich ji chytil, jenze zaroven zakopnul o sutr a prastil sebou o zem. Hlava minula balvan o par cm, kdybych ho trefil, je vymalovano (byl jsem tam sam a bylo dost nevlidno). Jenze tohle jsem si uvedomil az ex-post, bylo to tak rychle, ze jsem vubec myslet nestihnul.

apuka píše:ty okolnosti nebyly normalni a to si kazdy "zachrance" musi uvedomit. Jak rikaji i zachranari z Horske sluzby: Prioritne se musime zamerit na vlastni bezpecnost/zabezpeceni. Kvuli ochrane zachranovaneho - protoze mrtvy zachranar nikoho nezachrani...

To je sice pekne, ale zrovna tam byl pripad, kdy pri pokusu o zachranu zemreli stejne dva zachranari. Kdyz se to stane jim, kteri jsou na to psychicky pripraveni, tak neni divu, ze i tomu druhemu, ktery nijak pripraven nebyl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Etheric » úte úno 6, 2024 19:57

pavproch píše:Pokračování.

Šli trasou, kde neměli co dělat, páč je uzavřená. Bylo by fér je nechat celou záchrannou akci zaplatit
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Dromedaro » úte úno 6, 2024 20:09

Etheric píše:Bylo by fér je nechat celou záchrannou akci zaplatit

Tohle mě právě zajímá, jak to pojišťovny a záchranáři v takových případech řeší.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Etheric » úte úno 6, 2024 20:15

Za mě není co řešit - porušil jsi zákaz, teď kvůli tvojí blbosti riskují životy záchranáři - jde to za tebou. Tedy dle zdravého rozumu, stalo se to však na Slovensku....
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod oodoow » úte úno 6, 2024 20:40

Etheric píše:Za mě není co řešit

To je sice pěkné, že za tebe není co řešit, ale pojišťovna to bude řešit podle smlouvy a ne podle tebe.

na ČHS mají napsané třeba toto:

PORUŠENÍ MÍSTNÍCH PŘEDPISŮ např. TANAP
Pokud poruším nějaké místní předpisy nebo zákazy (např. Návštěvní řád TANAPu), a dojde
k pojistné události, vztahuje se na mě pojištění?
Ano vztahuje. Pojišťovna není povinna poskytnout plnění pouze v případě, že k pojistné události
došlo při trestné činnosti nebo výtržnosti, kdy nebyla dodržena zákonná ustanovení dané země. Při
přestupku pojišťovna plní dle smlouvy.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Etheric » úte úno 6, 2024 20:51

Opravdu bych se divil, kdyby bez keců zaplatili a po nich nic nechtěli. Že pojišťovna zaplatí záchranářům, ok, ale fakt to nebude chtít po těch hříšnících?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » úte úno 6, 2024 20:52

@oodoow: tak. Alpenverein to ma podobne. Za mne naprosto logicky.

Etheric píše:Šli trasou, kde neměli co dělat, páč je uzavřená. Bylo by fér je nechat celou záchrannou akci zaplatit

Tohle je taky jak z diskuse na Novinkach. Tam je takovych komentaru plno, tady bych cekal trochu rozumnejsi uvahu... Ze jsou to paka, o tom zadna, zvlast po te publicite, kterou mel predchozi pripad. Ale nejak nechapu tu pomstychtivost uplne cizich lidi.

Nastesti to dopadlo dobre: Žena, která se z Jubilejní cesty zřítila, se podle něj na dně údolí potkala s dalšími turisty a odešla směrem do polského střediska Karpazc. ... Později doplnil, že žena přibližně ve věku 18 let byla nalezena v Karpaczi bez zranění.

Holka se sklouzla az do udoli a nic se ji nestalo. Mela stesti, ze je teplo a led nebo snih zmeknul, a tak neskoncila, jako ti dva Polaci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » úte úno 6, 2024 20:55

@oodoow, Dromedaro, Etheric: Nikdo nic platit nebude. To neni na zadnou pojistovnu.

V CR i Polsku je zahcranna akce Horske sluzby/GOPRu hrazena "ze statniho rozpoctu", nevyuctovava se zachranenym. Tj. na Snezce je to "zadara".

To je napr. jeden z hlavnich duvodu, proc Polaci v hranicnych slovenskych horach (VT, ZT) vetsinou volaji GOPR a ne HZS, i kdyz uz maji turu vyhradne na slovenskem uzemi. GOPR potom zalarmuje (resp. zada o pomoc) HZS - a netusim, jak je to potom s vyuctovanim, to jsem se zatim nedozvedel, jestli se to potom vyuctuje zachranenym. Princip te polske "vychcanosti" je, ze oni nevolali HZS, tu zalarmoval az GOPR, tudiz jim nemaji nic uctovat ze slovenske strany. (Sice logicka hovadina, ale asi jim to nejak funguje.)
Napodobne je to (pry) napr. na Mont Blancu - padat z hranicniho hrebene na jednu stranu je na placeni, na druhou zadara...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Etheric » úte úno 6, 2024 21:13

Super, takže já si namyslím trasu někudy, kam se nesmí a kde nemám vůbec co dělat, když se něco stane, nebudu váhat riskovat životy jiných, aby mě z toho vysekali a ještě nezaplatím ani korunu. No a když se nic nestane, bude luxusní výlet bez lidí, do zákazů jich moc nechodí. To beru, jdu zabookovat termín :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » úte úno 6, 2024 23:19

:roll: vlez si do diskuse na Novinkach nebo iBures, spocitej podobne prispevky a pak sis muzes zatleskat, ze ses konecne zaradil mezi prumerne burany :twisted: Hlas lidu je fakt na zebliti, ale nekde jsem tam narazil na cenik HS: https://www.horskasluzba.cz/data/web/ce ... s-2024.pdf. Jestli budou neco platit, tak asi tech 460 Euro, jelikoz nepredpokladam, ze by byli pojisteni. Nebo mozna nic, jestli je to jak pise apuka. Mimo to mozna dostanou pokutu za vstup do zakazu, protoze Krkonose.

Jo, jsou to paka, ale kdo se sakra v 18 nechoval bezstrarostne a nezodpovedne, pripadne uplne stupidne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Etheric » stř úno 7, 2024 4:40

To je mi fakt u zadnice ;)
Já se nechoval tak. Teda dělal jsem vylomeniny, ale nikdy nic, co by ohrozilo / mohlo ohrozit někoho jinýho. To je zásadní rozdíl
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod milarepa » stř úno 7, 2024 8:33

nejhorší, co se může mladému volnomyšlenkáři stát je proměna ve starého konzervativce
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod EjdouuRotacak » stř úno 7, 2024 8:48

Tohle vidim stejně jako Etheric. Když už lezeš do zakázaných prostor nebo tam, kde je vyšší pravděpodobnost, že se zrakvíš, tak holt plať - nebo měj pořádnou pojistku.

Kámoš takhle jednou zazmatkoval při cestě do Leogangu. Zaškrtl místo "extrémní sporty" (base jump, downhill, freeride, wingsuit...) pouze "rizikové sporty" (sjezdové lyžování, snowboard, fourcross...) Co čert nechtěl, rozsekal se na dopadu na velkém dvojáku, kde se napojuje Flying Gangsta zpátky na pohárovou DH trať. Odjakživa to byl trochu cíťa, takže jsme ho na kolenou prosili, aby se nechal přenést cca 50 metrů na cestu, že tam už dojede džíp. Nebyla s ním řeč, děsně kňoural. Takže nakonec přiletěl vrtulník a měl to za 200.000kč. Jen proto, že místo "extrémní" zaškrtl "rizikové" a jen proto, že se rozbil na pohárové trati, stačilo aby se to stalo o 50 metrů vedle, kde vedla hřebenovka pro běžnou veřejnost a měl by i ten případný vrtulník zadarmo. Tak, ale ušetřil asi 270kč na pojištění do zahraničí. Nakonec to byly jen naražená žebra a zlomená klička, tak se mu to hypochondrovství vyplatilo :mrgreen:

Jinak, ta holka včera letěla z Jubilejní cesty po zadku prý 500 metrů, tak už taky musela místy nabrat solidní rychlost.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » stř úno 7, 2024 8:51

mike píše:Nebo mozna nic, jestli je to jak pise apuka.
Na strankach HS se o tom placeni najde jen cenik (o necem taky vypovida, ze ceske popisky jsou az treti v poradi), ale jak pisou na vice jinych mistech, pro obcany CR je zdarma. Napriklad tady primo pisou:
Jak je to s horskou službou v ČR?
Horská služba ČR spadá pod Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, a proto nemusí občané České republiky za zásahy platit. Jinými slovy: na území České republiky je pro Čecha zásah Horské služby ČR zdarma. Požádá-li o pomoc občan jiné země, bude muset za služby zaplatit:

Jinak ale ten cenik je doslova smesny, cena za pouzity material (auto,skuter, ctyrkolka, ...) se tam neobjevuje, nerozlisuje se teren, kdo vi jak je to se zasahem vrtulniku (pravda, to je zase uz z integrovaneho zachranneho systemu...)
Jen priklad - zasah na Snezce, 10 zachranaru, vyjezd z Pece dvema skutry, celkova doba zasaho 4 hod.
Cenik HS - 460 EUR
Cenik HZS (pro organizovane cinnosti ale jen samotny zasah, neni v tom asistence), predpokladam ze ten ledovy teren je ted "stazene prostredie B al. C") - 10x4x(35,583+17,250)+2x10x3,333 = 899+ EUR (10 lidi x 4 hodiny, cena zachranare za hodinu, priplatek za stizene podminky B/C, 2 skutry, 10 km, sazba za skutr na km). A to pocitam jen cestu skutrem tam, ne zpet, nepocitam cenu za pripadne "svolani" zachranaru mimo sluzby. Uz radeji ani nerikam, ze takovy zasah muze trvat vyrazne dele nez 4 hodiny...
A co tak jeste hledani nekoho 2-3 dny...
mike píše:Mimo to mozna dostanou pokutu za vstup do zakazu, protoze Krkonose.
To primo od HS nejspise nemohou. Mozna maji domluvu se spravou NP a oznami jim dotycne (no, je otazkou, jak by to bylo pravne, asi OK, protoze Ty taky muzes dat podnet na nekoho, kdyz mas dobre zdokumentovany pripad), ale pokutu musi dat odpovidajici organ.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » stř úno 7, 2024 8:59

EjdouuRotacak píše:jsme ho na kolenou prosili, aby se nechal přenést cca 50 metrů na cestu, že tam už dojede džíp.
EjdouuRotacak píše:stačilo aby se to stalo o 50 metrů vedle, kde vedla hřebenovka pro běžnou veřejnost a měl by i ten případný vrtulník zadarmo
Ja TI nevim...

1) to pojisteni je uzavrene na nejakou cinnost, ne na to, kde to vykonavas (teda obcas krome volneho terenu)
2) Kdybyste ho prenesli o tech 50 m dal, nebyl by to uz, mirne receno, naznak pojistneho podvodu?

Zrovna rakusane zvyknou obcas vysetrovat duvody zraneni.
EjdouuRotacak píše:ta holka včera letěla z Jubilejní cesty po zadku prý 500 metrů, tak už taky musela místy nabrat solidní rychlost
Pri trochu stesti ani nemusela tak moc. Pokud je v Krkonosich pocasi jako ted vsude, tak bude z ledu rozmocene neco, pod tim mozna mekky vlhky a propadavajici se snih. Alespon uz kousek pod vrcholem, tj. pod Jubilejni cestou nejspise ano. A v tom by ji tan ten snih (jinak na chozeni hrozne neco) docela brzdil aby se gravitace neprojevila nijak silne.

Ale nebyl jsem tam ted, takze konkretni situaci na miste neznam. Jen se mi nezda, ze by se ji na ledu povedlo sklouznout 500m mezi sutry a vycnivajicimi stromkami bez jakehokoliv zraneni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod EjdouuRotacak » stř úno 7, 2024 9:11

2 apuka

bohužel to tak nebylo. To pojištění platí jak na činnost, které se věnuješ, tak na přesně vymezené místo, kde se činnosti věnuješ. Jakmile zjistili, že má jen "rizikové" a leží na pomezí Flying Gansta za výjezdem z tunelu směrem na pohárovou trať, měl to zpečetěné. Pojistný podvod nerozporuji, chtěli jsme mu ušetřit peníze. Tušili jsme, že ten vrtulník bude mít drahý. Shodou okolností jsme na to přišli pár hodin předtím. Bavili jsme se o pojistkách a on zahuhlal něco o "rizikovém". Vytřeštili jsme voči a říkali, "vole večer to musíš přes telefon aktualizovat". Už to nestihl.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » stř úno 7, 2024 9:17

To by me docela zajimalo, co to bylo za pojistovnu (klidne mi to posli pres SZ, at nejsme mimo tema)? Pro vlastni potreby jsem podminky vetsiny pojistovni u nas nekdy docela zkoumal a pro rizikove sporty tam vzdy byl pohyb mimo znacene stezky (do nejake vysky, obtiznosti, s nejakymi vyjimkami), ale extremni sporty byly skoro vzdy vymezene pouze na konkretne sporty.

Jedine, co si umim predstavit je, ze o tech 50 m dal byla nejaka oficialni trat na neco a rizikovy sport obsahoval Vasi cinnost na techto tratich, ale uz ne ve volnem terenu, resp. mimo trate.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Dromedaro » stř úno 7, 2024 9:25

Apuka, oodoow: Díky. Mě právě zajímalo, jak je to s klasickou pojistkou u nás v ČR v těchto případech. V zahraničí na cestovní pojištění je to asi jasné - jakmile by pojišťovna zjistila, že jsem byl někde, kde jsem být neměl, tak bych musel platit.

Jinak mi na Ethericově názoru nepřijde nic divného. Mně to naopak přijde jako logický postup. Když někdo leze na cestu, kam je zákaz chodit, tak mi přijde logické, že když se tam zrakví, tak ho záchranu nechají zaplatit.

EjdouuRotacak píše:, chtěli jsme mu ušetřit peníze. Tušili jsme, že ten vrtulník bude mít drahý. :roll:

Tak hlavně, že ušetřil tři stovky... a to se vyplatí. :roll:
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod EjdouuRotacak » stř úno 7, 2024 10:00

2 apuka

to si nevybavuji, bylo to v létě 2014. Je to tak, jak naznačuješ. Momentální myšlenka byla taková, že ho přeneseme z pohárové trati vedle na cestu, cca 50 metrů - zde vedla oficiální trať pro pěší, pro džípy HS a pro cyklisty a rodiny které se chtěli nějak bezpečně dopravit do údolí. Ale byl tam vysoký násep a nešlo s ním hnout. Sice o něm víme, že je dodnes trochu cíťa a hypochondr, ale rentgen ve "vočích" jsme neměli, takže jsme si netroufli s ním hejbat. Tohle má každej soudruh jinde. Jeden se dopraví z lesa po svejch s propíchlou plící, zlámanejma žebrama a bez zubů, jinej si nechá zavolat sanitku i kvůli rozbitému lokti.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Etheric » stř úno 7, 2024 10:25

milarepa píše:nejhorší, co se může mladému volnomyšlenkáři stát je proměna ve starého konzervativce

Jsi úplně mimo :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » stř úno 7, 2024 11:52

Dromedaro píše:Jinak mi na Ethericově názoru nepřijde nic divného. Mně to naopak přijde jako logický postup. Když někdo leze na cestu, kam je zákaz chodit, tak mi přijde logické, že když se tam zrakví, tak ho záchranu nechají zaplatit.
Tak ja si taky myslim, ze by to bylo nejenom logicke, ale mozna i poucne a "nazorna vychova" :wink:

Hlavne v pripadech jako na te Snezce - vsude vystrahy, doporuceni nedelat tury (ty HS zakazovat u nas nemuze). Proste cele to je o zodpovednosti - uvedomit si, co delam, kde to delam a za jakych okolnosti to delam a za nasledky brat zodpovednost. Bohuzel, toto u nas (vlastne nejenom u nas, spise v soucasnem svete) je nemyslitelne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » stř úno 7, 2024 15:14

apuka píše:Tak ja si taky myslim, ze by to bylo nejenom logicke, ale mozna i poucne a "nazorna vychova"

Presne tohle jsem myslel, diky za nazorny priklad. Ta potreba nekoho vychovavat a trestat. Nekoho uplne ciziho, o kom nevis vubec nic a nic ti po nem neni. U tebe mne to nijak neprekvapuje, u ostatnich trochu ano.

Nejde mi o to, jestli zaplati nebo ne, to resi bud jejich pojistovna nebo pravidla HS. Jde mi o to, ze uplne cizi lidi jako prvni zajima, jestli to zaplati a prejou jim to. Jeste predtim, nez se vubec vi, co se vlastne stalo a jak to dopadlo. Radeji bych zil mezi lidma, kteri se nejdriv zajimaji o to, co se dotycnym stalo a pak proc, nez mezi zlomyslnymi a skodolibymi trestaci. Kterym nestaci k uspokojeni, ze dotycni uz jsou potrestani dost tim, co se jim stalo.

@EjdouuRotacak: nevidim souvislost. Kamos holt udelal chybu pri uzavirani smlouvy s pojistovnou a ta (ne)plnila podle ni. U nas se zrejme zasah HS neplati a to bez ohledu na to, kde a proc se to stane. Kdyby se platil, tak lidi bez pojistky budou platit opet bez ohledu na zakazy nezakazy. Za lidi s dobrou pojistkou (AV, CHS) by platila pojistovna a opet by se zadne zakazy neresily. Tak to funguje v Alpach a je to tak spravne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Etheric » stř úno 7, 2024 15:27

mike píše:Jeste predtim, nez se vubec vi, co se vlastne stalo a jak to dopadlo. Radeji bych zil mezi lidma, kteri se nejdriv zajimaji o to, co se dotycnym stalo a pak proc

Tak to pozor - já to psal v době, kdy už jsem přečetl, že se svezla po zadku a žije [-X
Proč se tak stalo? Protože lezla někam, kde nemá co dělat a pravděpodobně neměla schopnosti aby si to mohla dovolit. Tudíž je to jen a pouze její vina. Zaplatit záchranu do posledního centu.
Já taky často lezu tam, kam nesmím. Jenže to není VHT a když se mi něco stane, nikdo nebude muset riskovat svůj život pro záchranu toho mého, toť ten podstatnej rozdíl. A samozřejmě počítám s tím, že když se něco stane, budu bit a to velmi. Ne doslova, ale pokuta, veřejný práce,... A nedivil bych se, kdyby mě to celý nechali zaplatit
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod EjdouuRotacak » stř úno 7, 2024 15:37

OT
2 Etheric

Něco na způsob "urbexu"? Nic nepoškodíš, nikam se nevlamuješ, nic nekradeš, ale když tě tam chytí, hrozí, že dosteneš bubeníka :) my si takhle prolezli vilu Radovana Krejčíře - někdy v roce 2018, kdy už to nehlídala ostraha a objekt byl odpojen od elektřiny. Byl jsem tam poprvé - dveře vyražené, ale Radovan měl ještě pořád v botníku boty atd. Pak jsem tam šel asi o 3 měsíce později a za tu dobu to stihly fetky a sběrači kovů uvést do stavu úplně vybydlené ruiny. Co neukradli, to alespoň zdemolovali. Stačilo pár měsíců.

Zajímavá nemovitost, i tu tajnou místnost jsem navštívil. Muselo tam zařvat strašnejch milionů, každé patro v jiném mramorovém dekoru (kachlíky o velikosti asi 100x150cm) i ve strojovně benátský štuk. Zlatý výtah, tunel z garáže pod vilu - prostě hodně posh.
Naposledy upravil EjdouuRotacak dne stř úno 7, 2024 15:43, celkově upraveno 1
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » stř úno 7, 2024 15:42

Miku, Tvoje (ne)schopnost pochopit text a souvislosti je neskutecna :twisted: - ale jsi v tom docela konzistentni.

Vsiml sis, ze ja jsem reagoval na tuto Ethericovu vetu?
Když někdo leze na cestu, kam je zákaz chodit, tak mi přijde logické, že když se tam zrakví, tak ho záchranu nechají zaplatit.

Tobe se z toho zda toto???
mike píše:Jde mi o to, ze uplne cizi lidi jako prvni zajima, jestli to zaplati a prejou jim to. Jeste predtim, nez se vubec vi, co se vlastne stalo a jak to dopadlo. Radeji bych zil mezi lidma, kteri se nejdriv zajimaji o to, co se dotycnym stalo a pak proc, nez mezi zlomyslnymi a skodolibymi trestaci. Kterym nestaci k uspokojeni, ze dotycni uz jsou potrestani dost tim, co se jim stalo.
...a uz jsi vubec nepochopil, ze tady vubec nejde o "dalsi potrestani" dotycnych, ale o to, aby ostatni vedeli, ze chodit nekam, kam je zakazane muze mit nejake nasledky - a nejenom pripadne zraneni nebo jeste horsi.

Bohuzel, stale nechces pochopit, ze zijes ve svete (resp. v republice), kde nepomaha zadna osveta, lidi "vychovava" pouze obava z postihu. A ne - toto neni vubec jen muj pohled, mluvi o tom hodne (ceskych!) lidi (ltesicich obecneho uznani), kteri se venuji ceske spolecnosti, jeho chovani.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví