...a další československý kříž...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » stř kvě 17, 2023 22:53

Advokátka byla najatá rodiči, ty zpracovala jedna účastnice zájezdu a jí jsem zasel nalil vědomosti já :-) Čekali jsme, že automaticky budou vyšetřovat Rakušáci, ale ti se na to evidentně vyprdli.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv kvě 18, 2023 1:16

:smt023 tohle je zasluzne, neco takoveho by projit nemelo. Uz jen kvuli dalsim potencialnim obetem.

apuka píše:jaksi si nedokazu predstavit, ze by zastavili rizeni pouze kvuli tomu, ze DU a pritelkyje tvrdili, ze oni jen muzikanti, kdyby alespon nekolik ucastniku reklo pravdu. No a ty ucastnici tady nejsou stihani.

Meli by byt? Obavam se, ze je to zas tve extremisticke pojeti prava. Kdo vi, jak to vysetrovani vypadalo, treba se jich jen nezavazne ptali. Nebo se jich na tohle neptali vubec.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » čtv kvě 18, 2023 8:37

Jake extremisticke pojeti prava??? V Rakousku se kazda podobna smrtelna udalost vysetruje (resp. melo by se vysetrovat,, je to predepsane) policii. No a je neco extremistickeho na tom, ze ocekavam, ze v prvni rade vyslechnou svedky, tj. "spolulezce", ucastniky spolecne akce. Normalne se zjistuje, kdo to vedl, jestli na to mel opravneni, jestli udelal nejakou chybu on, atd.
No a tak trochu ocekavam, ze v Rakousku taky plati, ze i pri podani vysvetleni na policii musis mluvit pravdu, pokud nejsi primo obvineny, resp. by sis nemohl tim sobe nebo blizke osobe privolat trestni rizeni (odborne to muze vysvetlit napr. Lipon). Tj. mimo blizkych osob DU by kazdy mel rikat pravdu. Kdyz nerika, je to neco jako krive svedectvi - neznam rakouske definice v zakone, proto pisu, ze "neco jako".

Nevim, jestli v podobnem pripadu muze dojit k "nezavaznemu ptani se" ucastniku, to nedava smysl, kdyz oni byli spolecnici obeti na ture. K neptani se dojit mohlo, ale to by byla velka chyba policistu a teoreticky oni by z potvrzeni toho mohli mit velky problem...

Ty vidis na tomto nejake "extremisticke pojeti prava"?

Ja jen souhlasim s Kubou, ze to rakusane hodne odflakli..
Naposledy upravil apuka dne čtv kvě 18, 2023 8:49, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Dromedaro » čtv kvě 18, 2023 8:47

ketrin píše:Obviněný lhát může

To je teda pěkně debilní. Bych očekával, že lhaní člověku přitíží.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » čtv kvě 18, 2023 9:45

Mne to neprijde debilni. Jak uz bylo receno, kdyz jsi obvineny, mas pravo se hajit jakkoliv. Pokud soud neni schopny zjistit skutecnost i bez Tvych svedectvi, tak neco asi neni v poradku. Stejne tak, pokud neni schopny zjistit, ze mluvis nepravdu.

Proste musis to brat tak, ze na odsoudeni by mely byt jasne dukazy a ty by nemely stat na pouhem svedectvi odsouzeneho. Muj pohled je ten, ze ani priznani by bez dalsich dukazu nemelo stacit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv kvě 18, 2023 14:47

apuka píše:Ty vidis na tomto nejake "extremisticke pojeti prava"?

Reagoval jsem na to, co jsem citoval. Ze se rakouska policie od ucastniku zajezdu nedozvedela uplne vsechno opravdu neznamena, ze se nekdo z nich dopustil krive vypovedi a uz vubec ne, ze by je meli stihat. Je tam spousta dalsich moznosti. Nevis, jak to bylo, ale hned sermujes obvinenim z trestneho cinu. To je u mne extremismus.

apuka píše:Ja jen souhlasim s Kubou, ze to rakusane hodne odflakli..

To je klidne mozne. Zkus se na to ale podivat z jejich pohledu, kdy nevedeli nic z toho, co vime my. Smrtak v horach, skupina unavenych a vydesenych Cechu, z nich vetsina neumi nemecky. Hledaji nekoho, kdo jim rekne, co se stalo, prihlasi se Urban s pritelkyni a rekne jim, ze se skupina lidi domluvila na FB. Jak by je vubec melo napadnout, ze to byl organizovany zajezd?

BTW, nase policie je teoreticky povinna konat sama od sebe, kdyz se o necem, co by se melo vysetrovat, dozvi. Tohle probehlo tiskem a stalo se neco? Bez trestniho oznameni by nejspis neudelali nic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » čtv kvě 18, 2023 16:17

mike píše:...To je u mne extremismus.
Hm... Tak si zkus precist jeste jednou, co jsem psal ja a co jsi z toho udelal Ty. ANo, podle mne takto se lidem "haze" extremizmus - ale tady ne z me strany. :evil:
Jinak stale plati - pokud je vyslychali (nebo rekni tomu klidne pozadali o podani vysvetleni) a rekli nepravdu (a tezko by se vyvracelo, ze ne vedome), tak je to "neco jako krive svedectvi". Jestli se na to ponekud jinak koukaji, kdyz je to u soudu a kdyz je to "jen" na policii, to nevim. Ale ani jedno nejspise nema byt bez nasledku.
mike píše:Zkus se na to ale podivat z jejich pohledu, kdy nevedeli nic z toho, co vime my. Smrtak v horach...
Jenze "smrtak v horach" pro ne znamena nutnost vysetreni pripadu a duvodu "smrtaku" - a to, pri veskerem zohledneni jazykove bariery i vydeseni neznamena, ze jeden neco rekne a tim to ukoncime.
mike píše:nase policie je teoreticky povinna konat sama od sebe, kdyz se o necem, co by se melo vysetrovat
Myslim si, ze tady je to naprosto v poradku - byla to vec, ktera se stala v zahranici, oficialne to vysetrovala (a odlozila) zahranicni strana. Tam neni, proc by mela zahajit dalsi vysetrovani bez novych poznatku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv kvě 18, 2023 16:51

apuka píše:Jestli se na to ponekud jinak koukaji, kdyz je to u soudu a kdyz je to "jen" na policii, to nevim. Ale ani jedno nejspise nema byt bez nasledku.

Jak je to v Rakousku netusim a ty taky ne, ale u nas by je nejspis museli nejdriv poucit. Tohle by nam mohli rict pravnici, ale fakt si nemyslim, ze kdyz se te policajt jen tak neco zepta a ty mu neco reknes, ze by z toho mohlo byt krive svedectvi.

apuka píše:Jenze "smrtak v horach" pro ne znamena nutnost vysetreni pripadu a duvodu "smrtaku" - a to, pri veskerem zohledneni jazykove bariery i vydeseni neznamena, ze jeden neco rekne a tim to ukoncime.

Nevim, jak to bylo a ty taky ne, ale dovedu si predstavit, ze po mensim rozhovoru proste vsichni odjeli do CR a pak uz pro Rakusaky nebyli snadno dosazitelni. A ta jazykova bariera je fakt problem, oficialni svedectvi by nejspis vyzadovalo tlumocnika.

apuka píše:Myslim si, ze tady je to naprosto v poradku - byla to vec, ktera se stala v zahranici, oficialne to vysetrovala (a odlozila) zahranicni strana. Tam neni, proc by mela zahajit dalsi vysetrovani bez novych poznatku.

Poznatky o tom, ze to rozhodne nebylo v poradku, byly primo v tech clancich a u Kuby na HD. Navic nejspis porusili i nase zakony. Zabavne je, jak dokazes prekrucovat realitu na obe strany, jen aby ti to vyslo :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Olchor » pát kvě 19, 2023 6:56

Ono se taky těžko dokazuje, jestli je to organizovaný zájezd s cestovkou, nebo výlet party kamarádů. Měl bych třeba busík pro 9 lidí, vezmu několik kamošů a dám inzerát na doplnění stavu. Vyberu dopředu peníze na náklady a jede se. I v případě, že mám ofišl CK, můžu tvrdit, že v tomto případě to byl jen výlet kamošů. Šikovný právník by to asi vyhrál.

P.S.: Před delším časem jsem poslouchal v rádiu rozhovor s vedoucím CK, která pořádala andrenalinové zájezdy. Redaktorka se ptala - a není to nebezpečné? co když si někdo ublíží?
A borec měl odpověď, která mě pobavila - "náš klient má za své peníze právo i zemřít".
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Lipon » pát kvě 19, 2023 8:25

Ten rozdíl bude v opakování, inzerci, počtu zúčastněných, případně co (jestli vůbec něco) účastníci podepisovali.

Pokud to někdo dělá soustavně/opakovaně/pravidelně, je to už výdělečná činnost.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Olchor » pát kvě 19, 2023 9:07

Ale jo, souhlasím, akorát celkem složité dokazování a rakouská policie to bude těžko dělat. Obecně v přírodě platí pravidlo nejmenšího odporu a pro úřady tuplem. Proč by si přidělávali práci.
Musí někdo tlačit, což se v druhém případě stalo. Jen se divím, že při tom prvním smrťáku se žádný vytrvalejší šťoura nenašel.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pát kvě 19, 2023 10:18

Lipon píše:Ten rozdíl bude v opakování, inzerci, počtu zúčastněných, případně co (jestli vůbec něco) účastníci podepisovali.

Pokud to někdo dělá soustavně/opakovaně/pravidelně, je to už výdělečná činnost.
Ano, hlavne kdyz nekdo primo na svych strankach inzeruje takovy zajezd a do popisu primo uvadi, ze se ho zucastni certifikovany horsky pruvodce. Tj., i kdyz tam primo nepise, ze je ten pruvodce bude vest, ten dojem primo navozuje - a nejenom tato jedna veta.
Navic za ten zajezd platis - a platis nejenom za prepravu, ale i za organizaci, pripravu, pujceni veci... a zase tam mas primo spomenuteho toho pruvodce jako organizatora techto veci.

Proste DU/HappyBus rozhodne nenabizel pouze "spolujizdu" z mista na misto bez dalsich sluzeb.

Co je tady slozitejsi je, ze DU po druhem smrtaku okamzite zacal mazat svuj web, aby tam nebyly zadne odkazy na takove akce. Nakonec jej skoro cely vymazal. Jinymi slovy, policajti (v Rakousku) se uz tezko mohlii neceho chytat.

Co me docela zarazi je, ze na Wayback machine (archiv webu) je nekolik zapisu, ze se ulozila kopie webu - ale na kazdou nakonec vypise, ze se nenasla ulozena kopie. Jestli to DU dokazal nejak zaridi, aby se to smazlo i odtud...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Dromedaro » pát kvě 19, 2023 10:43

apuka píše:Co me docela zarazi je, ze na Wayback machine (archiv webu) je nekolik zapisu, ze se ulozila kopie webu - ale na kazdou nakonec vypise, ze se nenasla ulozena kopie. Jestli to DU dokazal nejak zaridi, aby se to smazlo i odtud...

Z toho vyplývá ponaučení, dělat si screenshooty webů, když za něco takového platíme a jedeme.
Co mi není jasné, jak to zde zaznělo, proč ti další platící účastníci potvrdili policii, že se nejednalo o placený zájezd organizovaný Happy busem. Jsou sami proti sobě.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pát kvě 19, 2023 12:47

mike píše:Reagoval jsem na to, co jsem citoval. Ze se rakouska policie od ucastniku zajezdu nedozvedela uplne vsechno opravdu neznamena, ze se nekdo z nich dopustil krive vypovedi a uz vubec ne, ze by je meli stihat.
Hele, kde jsem ja psal, ze se museli ti ucastnici dopustit kriveho obvineni nebo ze by museli byt obvineni. Nuc se konecne chapat vyznam napsaneho textu...
jaksi si nedokazu predstavit, ze by zastavili rizeni pouze kvuli tomu, ze DU a pritelkyje tvrdili, ze oni jen muzikanti, kdyby alespon nekolik ucastniku reklo pravdu. No a ty ucastnici tady nejsou stihani.
Doufam, ze jsem dostatecne zvyraznil to "kdyby", tj. podmineni.
Tys na to odpovedel, jako kdyby misto toho psal, ze ucastnici policii odpovidali a to krive - bez jakehokoliv podmineni. To je pristup, jak to dela mnoho novinaru - a ja TOMU rikam extremisticky vyklad. Stale plati, ze na tom, co jsem napsal neni vubec nic extremistickeho.

Vcera vecer mi jeste doslo, ze DU to cele mohl klidne uhrat na to, ze ty ucastniky "sesbiral" dokopy, za policajtama zasel sam a rekl, ze neumi nemecky, jsou v soku, atd., on rekl, ze je to jenom nahodna FB skupina, nikdo to neorganizoval, nikdo tomu "neveli" - a mezitim mohl klidne nekoho poslat s tema lidma ve svem Happy Busu pryc a DU mohl rict, ze nezna jejich jmena a nema na ne kontakty. Tj. policie uz je nemusela mit k dispozici - a povaze DU by to docela odpovidalo.
Jinak tlumoceni neni az tak slozita vec - v podobnich pripadech, hlavne kdyz jde o vetsi skuinu lidi se bezne vyuziva sluzeb velvyslanectvi nebo konzulatu, ten v Salzburgu je jen par km od Drachenwandu.
mike píše:Poznatky o tom, ze to rozhodne nebylo v poradku, byly primo v tech clancich a u Kuby na HD. ... Zabavne je, jak dokazes prekrucovat realitu na obe strany, jen aby ti to vyslo
Ty si myslis, ze u PCR (nebo na statnich zastupitelstvich - nevim, kdo z nich je povinni vysetrovat / podat podnet k vysetreni podezreni na trestni cin z vlastni iniciativy bez trestniho oznameni) poctive Cernou vdovu na HoryDoly??? A nevim, jak by jim melo dojit z clanku v beznem zpravodajstvi, ze tam doslo k trestnimu cinu, kdyz informace s takovou indici v tech clancich nikde nebyla - a komentare zase asi nikdo necte.

Ty si fakt myslis, ze ja prekrucuji realitu tim, ze jsem realista a nechci videt neco tam, kde neni?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pát kvě 19, 2023 12:49

Olchor píše:Jen se divím, že při tom prvním smrťáku se žádný vytrvalejší šťoura nenašel.
Myslim, ze Kuba Turek na HD o tom neco popisoval, ze DU a spol. docela presvedcovali ucastniky, ze nema cenu se v tom stourat, ze to nikomu nepomuze, ze to byla jen nestastna nahoda...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Olchor » pát kvě 19, 2023 13:22

Jo, ale rodiče, přátelé.....mě kdyby takhle zakalila dcera na zájezdě, šťoural bych fest.
Ostatně - kdyby se někdo takový našel, nemuselo by k té druhé tráze vůbec dojít.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Dromedaro » pát kvě 19, 2023 13:31

Olchor píše:Jo, ale rodiče.....mě kdyby takhle zakalila dcera na zájezdě, šťoural bych fest.

To teda jo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » pát kvě 19, 2023 13:50

Dromedaro píše:
ketrin píše:Obviněný lhát může

To je teda pěkně debilní. Bych očekával, že lhaní člověku přitíží.

Přitíží.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » pát kvě 19, 2023 13:56

apuka píše:Co me docela zarazi je, ze na Wayback machine (archiv webu) je nekolik zapisu, ze se ulozila kopie webu - ale na kazdou nakonec vypise, ze se nenasla ulozena kopie. Jestli to DU dokazal nejak zaridi, aby se to smazlo i odtud...

Ano, od evropského zákona na zapomnění to lidé mohou po wayback machine požadovat (také po Google, Seznamu a pod). Po zpravodajských webech toto požadovat nelze. Ale i tak se opravdu ztrácí paměť.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » pát kvě 19, 2023 14:01

nevim, kdo z nich je povinni vysetrovat / podat podnet k vysetreni podezreni na trestni cin z vlastni iniciativy bez trestniho oznameni

V Rakousku mají systém prokuratury - tedy soudy, které samy vyšetřují.

U nás máme systém státního zastupitelství - vyšetřuje policie podle pokynů státního zástupce a soud soudí jen dle výsledků jejich vyšetřování.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pát kvě 19, 2023 15:39

Kuba Turek píše:Ano, od evropského zákona na zapomnění to lidé mohou po wayback machine požadovat (také po Google, Seznamu a pod). Po zpravodajských webech toto požadovat nelze. Ale i tak se opravdu ztrácí paměť.

Tohle a navic wayback machine neuklada automaticky kazdou zmenu, ale nekdo to musi vyvolat. Takze se na to bohuzel spolehat neda. Taky je puvodni ucel trochu jiny, aby se clovek mohl kouknout do historie a ne neco dokazovat.

Kubo, mas nejake podrobnosti, jak to teda s policii probihalo? S rakouskou i ceskou. To by tady bylo zajimave.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pát kvě 19, 2023 15:50

apuka píše:Nuc se konecne chapat vyznam napsaneho textu...

:lol: to rika ten pravy. Ktery ho ani neumi napsat ;-) Reagoval jsem hlavne na tohle:
apuka píše:No a ty ucastnici tady nejsou stihani.

ale je pravda, ze jsem si tvuj zmateny text mohl vylozit spatne. Takze nam muzes osvetlit, cos touhle vetou myslel.

apuka píše:Vcera vecer mi jeste doslo, ze DU to cele mohl klidne uhrat na to, ze ty ucastniky "sesbiral" dokopy, za policajtama zasel sam a rekl, ze neumi nemecky, jsou v soku, atd., on rekl, ze je to jenom nahodna FB skupina, nikdo to neorganizoval, nikdo tomu "neveli"...

No vidis, konecne ti to dochazi. To uz jsem v zasade psal predtim ;-)

apuka píše:Jinak tlumoceni neni az tak slozita vec - v podobnich pripadech, hlavne kdyz jde o vetsi skuinu lidi se bezne vyuziva sluzeb velvyslanectvi nebo konzulatu, ten v Salzburgu je jen par km od Drachenwandu.

A to si jako myslis, ze se na zavolani nekdo vecer o vikendu sebere a pojede tam tlumocit? Furt ber v uvahu situaci, ktera byla. Navic je klidne mozne, ze pro ucely policejniho vyslechu to musi byt nejaky oficialni tlumocnik. Protoze jinak by se zpetne dalo kazde svedectvi zpochybnit.

apuka píše:A nevim, jak by jim melo dojit z clanku v beznem zpravodajstvi, ze tam doslo k trestnimu cinu, kdyz informace s takovou indici v tech clancich nikde nebyla - a komentare zase asi nikdo necte.

Zajimave, ze mne i jinym to z tech clanku vyplynulo a v takovem pripade by policie mela zavetrit a zacit zjistovat podrobnosti. Treba se kouknout do tech komentaru, kde by se nasly popisy od primych ucestniku a linky na HD.

Cimz nerikam, ze bych neco takoveho cekal, jen davam do kontrastu to, ze takovou povinnost teoreticky maji a ty to bagatelizujes a na druhou stranu je ti divne, ze Rakusaci svou povinnost (podle tebe) nesplnili a poradne to nevysetrili. Tak to proste v realite chodi, urady maji povinnosti a kaslou na ne. Jak uz napsal Olchor: Obecně v přírodě platí pravidlo nejmenšího odporu a pro úřady tuplem. Proč by si přidělávali práci.

apuka píše:Ty si fakt myslis, ze ja prekrucuji realitu tim, ze jsem realista a nechci videt neco tam, kde neni?

Realista? :lol: Ty bys realitu nepoznal, ani kdyby sis o ni rozbil nos ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pát kvě 19, 2023 16:23

mike píše:ale je pravda, ze jsem si tvuj zmateny text mohl vylozit spatne. Takze nam muzes osvetlit, cos touhle vetou myslel.
Ten muj text ale nebyla jenom ta jedna veta... Tam je cela retez odpovedi - rika se tomu kontext :twisted: :
mike píše:
apuka píše:Taky bych rekl, ze tady doma se lidi budou ponekud vice obavat postihu z kriveho svedectvi...

Kdyz nekdo lze aby se tim vyhnul stihani nebo trestu, tak to IMO neni krive svedectvi. Minimalne pred soudem muze obvineny lhat a nic mu nehrozi.
ketrin píše:Obviněný lhát může, ale svědek ne, pokud vím.
mci tam hazou vinu na ty mrtve, ze mely vedet... :evil:

apuka píše:Jenze tady jde o to - sveho casu tady byly linky, kde to ucastnici popisovali, ze DU a jeho pritelkyne presvedcovali ucastniky, aby rikali, ze on nebyl zadny vedouci, jak a co maji policajtum rikat, atd. Podle vseho vypada, ze to taky tak udelali a nejspise proto to v A vysumelo - jaksi si nedokazu predstavit, ze by zastavili rizeni pouze kvuli tomu, ze DU a pritelkyje tvrdili, ze oni jen muzikanti, kdyby alespon nekolik ucastniku reklo pravdu. No a ty ucastnici tady nejsou stihani.

Ta posledni veta je reakci na celou tu diskuzi, tj. vyznam je, ze ty ucastnici nejsou stihani, tj. obvineni => oni nesmi policajtum lhat, protoze sami sobe nemaji jak zpusobit moznost obvineni. Jinymi slovy, kdyby vypovidali nepravdive, svedcili by krive.

Uz jsi to konecne pochopil??? :twisted:
mike píše:A to si jako myslis, ze se na zavolani nekdo vecer o vikendu sebere a pojede tam tlumocit?
Ano, v pripade potreby toto zabezpecuje velvyslanectvi/konzulat. Toto je jedna z jejich povinnosti pomoci obcanu sveho statu na uzemi ciziho statu, vcetne "zprostředkování komunikace v případě jazykové bariéry", funguje to 24/7. neni to jenom u tech vyjmenovanych pripadu, u tohoto pripadu to do okruhu taky pada - a taky to ZU/konzulat dela v pripade pozadani mistnimi organy, napr. policii.
mike píše:Zajimave, ze mne i jinym to z tech clanku vyplynulo a v takovem pripade by policie mela zavetrit a zacit zjistovat podrobnosti. Treba se kouknout do tech komentaru, kde by se nasly popisy od primych ucestniku a linky na HD.
Ty jsi uplne ujety, tady uz maji cist i komentare... To si fakt myslis, ze na policii nemaji zadnou jinou praci nez prochazet zpravodajske weby a cist si komentare? Nam to tady doslo jenon proto, ze problematiku (vcetne tech problematickych CK) trochu pozname, rozebiralo se to uz davneji - a napriklad mne osobne i kvuli tomu, ze o DU a jeho chovani jsem neco vedel i mimo tech clanku.
Navic, jak to upresnil KT, toto neni starost PCR ale statiho zastupitelstvi a tam maji jeste min case si cist komentare zpravodajskych webu - a k tomu vsemu se obavam, ze o problematice ferat a zodpovednosti na nich ma drtiva vetsina st. zastupcu nulove vedomosti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pát kvě 19, 2023 16:35

apuka píše:tj. vyznam je, ze ty ucastnici nejsou stihani, tj. obvineni => oni nesmi policajtum lhat, protoze sami sobe nemaji jak zpusobit moznost obvineni. Jinymi slovy, kdyby vypovidali nepravdive, svedcili by krive.

Uz jsi to konecne pochopil???

Ne. Nedava to smysl. Implikace, kterou tam mas, neni. Coz muze byt tim, ze se neumis vyjadrovat, ale z toho, ze nejsou stihani nic takoveho neplyne. Moje puvodni reakce na to byla Meli by byt?

apuka píše:jedna z jejich povinnosti pomoci obcanu sveho statu na uzemi ciziho statu[/url], vcetne "zprostředkování komunikace v případě jazykové bariéry", funguje to 24/7. neni to jenom u tech vyjmenovanych pripadu, u tohoto pripadu to do okruhu taky pada - a taky to ZU/konzulat dela v pripade pozadani mistnimi organy, napr. policii.

Kde to tam vidis? Ja tam vidim, ze je to pomoc pro nase obcany v nouzi. Oni snad byli v nouzi? To by mohla byt jedine rakouska policie, ktera se s nima chtela domluvit.

Druha vec je, jak to funguje v realu. Co jsem cetl, tak nic moc i kdyz se po tom lidi sami aktivne shani.

apuka píše:To si fakt myslis, ze na policii nemaji zadnou jinou praci nez prochazet zpravodajske weby a cist si komentare?

Znovu, maji ze zakona povinnost konat, kdyz se o necem dozvi. A o tom, ze nekdo ze statniho zastupitelstvi cte zpravy, nepochybuju. Porad je to cele o tom, ze urady maji teoreticky nejake povinnosti, ale realita je jinde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Dromedaro » pát kvě 19, 2023 17:34

apuka píše:To si fakt myslis, ze na policii nemaji zadnou jinou praci nez prochazet zpravodajske weby a cist si komentare?

No ale tohle se děje a funguje. Je nějaké policejní oddělení které se zabývá kriminalitou na internetu. Projíždí internetové bazary, sociální sítě, atd. Včetně těch komentářů. Kolikrát se dočteš, že policie někoho začala stíhat na základě nějakého videa, které sama aktivně objevila na internetu a nikdo jim k tomu nemusel dát podnět. Nebo že policie začala vyšetřování na základě informací z médií..
I proto jsem psal, že mě překvapilo, že to PČR neřešila, když o tom bylo dost slyšet v médiích.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » pát kvě 19, 2023 18:09

Ač si samozřejmě myslím, že Horydoly jsou absolutně nejdůležitější médium v Evropě a natožpak v Česku, které přece musí znát každý jouda, obávám se, že takhle to nefunguje.

V naprosté většině případů něco policajti na webu najdou, ale je to jen kvůli tomu, že jim to zkopírují a dodají v mašličkách udavači (v dobrém i špatném smyslu). Reálně neexistuje stálá policejní jednotka, která by neustále projížděla net a zkoušela najít cokoliv k majetkové či násilní trestné činnosti. O něco málo se pokoušejí policajti ohledně politiky a terorismu.

K tomu, co se dělo v rámci vyšetřování Rakušáků na místě, vím pouze od jedné účastnice zájezdu a svědkyně smrti na Drachenwandu:

"Hned po pádu se řešilo, co kdo řekne rakouské policii a záchranářům. Měli jsme říkat, že se jenom známe z Facebooku. Byla jsem proti. Dalibor šel za mnou a prosil, abych mlčela. Většina z nás byla v šoku, stres a pláč. Pochybuji, že ten člověk má nějaké svědomí.

Po výstupu z auta jsem je poslala "do prdele" a řekla jim, ze to není fér vůči Radce. Chtít peníze, a pak se distancovat od průšvihu. Přála bych si, aby se to nestalo, ale čas nezměním a Radce život nevrátím. Nechci však, aby Dalibor ještě někdy organizoval túry.

Kateřina s Daliborem byli na pohřbu Radky. Vlastně působili dobrácky. Bylo těžké otci sdělit, že Radka byla slabší článek. Dalibor měl vyhodnotit situaci, že by tam vůbec neměla jít. Bylo mi ho lito.

Otec mi tam říkal, že ho Dalibor požádal o nějakou diskrétnost, že si je vědom možnosti 3 let odnětí svobody."

Viz tady: https://www.horydoly.cz/tragedie/smrt-2 ... ahoda.html
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Dromedaro » pát kvě 19, 2023 18:26

Tak psalo se o tom v normálních médiích. Zase úplně nečekám, že by PČR sledovala HD. To jsem ani nenaznačoval.

Že dění na internetu sleduje, vyslovili i představitelé PČR. Jinak:
Policie má novou koncepci k potírání trestných činů v kyberprostoru
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Etheric » pát kvě 19, 2023 18:30

Kuba Turek píše:Otec mi tam říkal, že ho Dalibor požádal o nějakou diskrétnost, že si je vědom možnosti 3 let odnětí svobody."

Být já tím otcem, vezmu ho na dlouhej výlet do míst, kde nesvítí slunce, neteče voda, ani neni radiátor... Pak by teprve prosil, zmrd, ale už ne o diskrétnost :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pát kvě 19, 2023 20:26

Kuba Turek píše:...a dodají v mašličkách udavači (v dobrém i špatném smyslu).

Udavac nema dobry smysl, je to pomerne osklive oznaceni. Kdyz je to v dobrem smyslu, tak je spatne pouzit tohle slovo ;-)

Kuba Turek píše:K tomu, co se dělo v rámci vyšetřování Rakušáků na místě, vím pouze od jedné účastnice zájezdu a svědkyně smrti na Drachenwandu

Jenze tohle je to, co se delo predtim, nez se s policajty bavili. Zajimave by bylo vedet, jak to probihalo s policii a na co a koho se ptali.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » pát kvě 19, 2023 20:58

Udavač udává = oznamovatel oznamuje = ohlašovatel hlásí = svědek svědčí. No prostě to mají policajti i novináři nejčastěji od jiných lidí, kteří jim to strčí až pod nos.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví