...a další československý kříž...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod RUMcajs » pon zář 22, 2008 7:53

Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Příspěvekod ij1 » pon zář 22, 2008 10:54

Co to bylo za k*koty. :evil: Tenisky a bez rukavic. Nechápu jak je mohli vzít sebou místo toho aby je bleskem poslali dolů anebo domů
ij1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 426
Registrován: sob led 19, 2008 19:38
Bydliště: školní léta-pokrušnohoří, středoškolská léta-Šumava,manželská a rodičovská léta-Praha

Příspěvekod poldík » pon zář 22, 2008 10:59

jj to jsem slišel už včera,
takový magory bych sháněl dolů s cepínem v ruce, taky nějak nechápu jak je sebou mohli vzít. :((
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

Příspěvekod Chasi » pon zář 22, 2008 11:10

ij1 píše:Co to bylo za k*koty. :evil: Tenisky a bez rukavic. Nechápu jak je mohli vzít sebou místo toho aby je bleskem poslali dolů anebo domů

...řekl bych, že velcí ko*oti.
Chodníčkem blíž, cestičkou spíš.
Uživatelský avatar
Chasi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1596
Registrován: stř zář 20, 2006 9:32
Bydliště: Bolatice

Příspěvekod Ryba » pon zář 22, 2008 12:16

No ti dva bez rukavic jsou samo paka. Ale těch "dobře vybavených 10 alpinistů" byli bezesporu taky pěkní dementi, bo dolízat na vrchol v mlze, hodinu po západu Slunce...
Když jsme lezli Štrůdlgrát, přišel za mnou večer chatár ze Stuedelhutte, jestli nemůžu tlumočit, že podobná skupinka Čehůnů visí na vrcholu Gloku a mrznou. Taky je dolů stáhli ve 3 ráno..

...takže možná stejnej oddíl :twisted:
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Příspěvekod poldík » pon zář 22, 2008 12:54

Ryba píše:...takže možná stejnej oddíl :twisted:
sts chvojkovice-brod :mrgreen: :twisted:
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

Příspěvekod teoretic » pon zář 22, 2008 13:18

to nikdo z těch 10 neměl náhradní rukavice na půjčení? :((

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod Ryba » pon zář 22, 2008 13:26

Nebo aspoň ponožky? (Přiznám se, že jednou jsem je byl nucen takto použít, rukavic nemaje - mráz v červenci na hřebeni MF zaskočil... :oops: )
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Příspěvekod djx1 » pon zář 22, 2008 13:29

Cokoliv, cim by se daly ty pazury omotat. Kdyz vidim, ze nekdo omrza, tak se snazim...zvlaste, kdyz jsem "dobre vybaveny alpinista".
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod chuffu » pon zář 22, 2008 14:21

těch 10 dobře vybavených alpinistů, tož to byli asi těžcí profíky. Kéž by tomu blbovi ty ruce upadly, aby se si to pro příště zapamatoval [-X
chuffu
 

Příspěvekod RUMcajs » pon zář 22, 2008 14:44

Chuffu: Ja bych tech 10 ostatnich nezatracoval. V clanku je napsano, ze byli dobre vybaveni. Bez dalsich informaci bych je neodsuzoval.
Treba meli i vybaveni pro nouzovy bivak, treba meli i lehky varic a bombu, kdyz jich bylo 10, aby se zahrali cajem.

PS: Nestastnik s omrzlinama si jiste pro priste rozmysli, co si ma vzit do batuzku.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Příspěvekod chuffu » pon zář 22, 2008 14:49

RUMcajs píše:Chuffu: Ja bych tech 10 ostatnich nezatracoval. V clanku je napsano, ze byli dobre vybaveni. Bez dalsich informaci bych je neodsuzoval.
Treba meli i vybaveni pro nouzovy bivak, treba meli i lehky varic a bombu, kdyz jich bylo 10, aby se zahrali cajem.

PS: Nestastnik s omrzlinama si jiste pro priste rozmysli, co si ma vzit do batuzku.


Maš recht. Třeba jim to rozmlouvali. Kdoví jak to bylo. Ale těch dvou vůbec nelituji, dobře jim tak. To je jako hazardéři na silnicích. hrůza děs a hrůza :evil:
chuffu
 

Příspěvekod pavproch » pon zář 22, 2008 15:02

@RUMcajs:souhlas!

Já bych jim dokonce ani nevyčítal ten vrchol až v osum - bůchví, co se jim po cestě popsulo a kudma lezli navrch (třeba to mohla být cesta, kterou nelze slanit (sestoupit)....

@RUMcajs: Ty seš třtinovej? Jinak bys (podle európskej únije v bruseli) měl být TUZEMÁKcajs..... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Příspěvekod Ryba » pon zář 22, 2008 15:36

Můj odhad je, že to brali tou "zér švér" ferrátou, tam jim to klouzalo (v těch traverzech je to placama dost eklhaft) takže byli pomalí a vylezli na vršek až potmě. No a netrefili normálku z5 přes Brotfallscharte. Páč kdyby šli normálkou i nahoru, těžko by tak zakufrovali a taky by věděli, že se můžou schovat v jeskyni pod sedlem, kde byla dřív útulna, než postavili Priel-šuc-haus. Akorát mi nejde na rozum, že nezdrhli od toho "Notfallboxu" kde se ferráta lomí z traverzu do vertikály - je tam kontejner s vybavením (i s dlooouhým lanem) a štand, ze kterého se dá sjet do doliny a zdrhnout po suti právě na PSH, který je kousek. Ale čertví jak to bylo...
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Příspěvekod mayya » úte zář 23, 2008 6:42

Z trošku jiného soudku: po 18 letech objevená těla
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Příspěvekod Sirah » úte zář 23, 2008 9:33

Ja teda s sebou nenosim nahradni rukavice :(( (ale ponozky jo :) )
ale jit do hor v tomto obdobi v teniskach? :((
t`estimo Catalunya


www.bafinka.4fan.cz
Uživatelský avatar
Sirah
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4175
Registrován: pon zář 10, 2007 12:32
Bydliště: Back in Pardubice ;)

rukavice

Příspěvekod Eric » stř zář 24, 2008 8:13

Ja nosim aj nahradne rukavice a raz mi to zachranilo iste omrzliny.
Eric
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: čtv led 17, 2008 7:15

Příspěvekod Dag » stř zář 24, 2008 9:17

Jednou se k nám přidala takhle v Alpách němka, která tam bloudila kolem Dent Blanche po ledovci v nějakejch skoro sandálech. Vůbec z toho nebyla rozrušená, já se začal bát, že je to nějaký přízrak. :-)
Tohle diskutovné je zpráva z novin. Kdoví jak to bylo. Nevíme proč, kdo, co. Co je případně zdrželo, proč se nevrátili (možná byli na ferátě a usoudili že je lepší dolézt a vrátit se cestou, možná se něco stalo...
Zabloudit může každej. Každému se to občas podaří.Jeden význačný horolezec, který Tatry moc dobře znal, v mlze sestoupil z Široké a vyrazil kvapem na Terinu. Měl výbornej čas když došel... na Zbojandu. A tak zase zpět.
Dag
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 15, 2008 23:49
Bydliště: U Jana Puše doma

Příspěvekod Rujir » stř zář 24, 2008 9:40

Dag píše:Jednou se k nám přidala takhle v Alpách němka, která tam bloudila kolem Dent Blanche po ledovci v nějakejch skoro sandálech. Vůbec z toho nebyla rozrušená, já se začal bát, že je to nějaký přízrak. :-)
Tohle diskutovné je zpráva z novin. Kdoví jak to bylo. Nevíme proč, kdo, co. Co je případně zdrželo, proč se nevrátili (možná byli na ferátě a usoudili že je lepší dolézt a vrátit se cestou, možná se něco stalo...
Zabloudit může každej. Každému se to občas podaří.Jeden význačný horolezec, který Tatry moc dobře znal, v mlze sestoupil z Široké a vyrazil kvapem na Terinu. Měl výbornej čas když došel... na Zbojandu. A tak zase zpět.


V tomto pripade by som povedal, ze nejde o to, ze sa stratili, ale o ich vybavu. A ked si jeden uhnal omrzliny, tak asi bola fakt nedostatocna. Zase tak dlho tam nepobudli, aby stihli omrznut, keby mali normalnu vystroj. Aspon mne teda pridu nahradne rukavice ako uplne normalne.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Dag » stř zář 24, 2008 9:53

To je právě ta interpretace novin. Omrzliny měl snad jeden. Neměl rukavice? Neměl nic jinýho, čím by si ruce omotal a nikdo nic jinýho neměl? Držel se zoufale šutrů, drátů aby nespadl, až omrzl? Při lezení v zimě jsou maléry s rukama docela častý. Prostě v rukavicích to nedáš a bez nich omrzneš. Mohlo to spouviset i s nějakám zdravotním problémem nebo materiálem. Známe to, kumulace průserů. Když už se ztratíme v mlze, tak se rozbijou mačky (třeba) Takhle mi jednou docela namrzly ruce. Mačkám se rozbilo upínání, musel jsem to každou chvíli štelovat. bez rukavic, jak jinak. Že si mačky k tomuto kousku vybraly dvacet pod nulou a vichřici, to asi netřeba povídat. :-)
Dag
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 15, 2008 23:49
Bydliště: U Jana Puše doma

Příspěvekod pripluv » stř zář 24, 2008 9:58

Jednou jsme byli tři. Ledolezby. Já rukavice od Tilaku, mí dva spolulezci z Treksportu. Podobná řada, žádný hadry. Za půl hodiny byli oba dva Treksporti úplně promáčení.
Je to jejich hloupost? Když si beru rukavice za dvanáct stovek, nebudu si brát náhradní.

A pak, taky jsem už v zimních horách zažil jednoho, co si zapomněl rukavice doma :mrgreen:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod ij1 » stř zář 24, 2008 10:18

:mrgreen: My (s mayyou a teoretikem) zažily jednu, která si zapomněla doma návleky :mrgreen: (to zas nebyl takovej průser)
ij1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 426
Registrován: sob led 19, 2008 19:38
Bydliště: školní léta-pokrušnohoří, středoškolská léta-Šumava,manželská a rodičovská léta-Praha

Příspěvekod pripluv » stř zář 24, 2008 10:25

červený? :smt077
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Rujir » stř zář 24, 2008 10:31

pripluv píše:Jednou jsme byli tři. Ledolezby. Já rukavice od Tilaku, mí dva spolulezci z Treksportu. Podobná řada, žádný hadry. Za půl hodiny byli oba dva Treksporti úplně promáčení.
Je to jejich hloupost? Když si beru rukavice za dvanáct stovek, nebudu si brát náhradní.


Jasne, ze to bola ich hlupost, ked si kupili rukavice od TS. :twisted: :twisted: :mrgreen:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod pripluv » stř zář 24, 2008 10:41

přesně toto jsem čekal :mrgreen: :twisted: , tenkrát se TS ještě jevila docela dobře :ú
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Tomík » stř zář 24, 2008 10:50

Rujir píše:...
V tomto pripade by som povedal, ze nejde o to, ze sa stratili, ale o ich vybavu. A ked si jeden uhnal omrzliny, tak asi bola fakt nedostatocna. Zase tak dlho tam nepobudli, aby stihli omrznut, keby mali normalnu vystroj. Aspon mne teda pridu nahradne rukavice ako uplne normalne.

Jo, Ďurko, to je tak...
Dag upozorňuje, že diskutujem zprávu z novin. A že prd víme, jak to bylo ve skutečnosti.
Já k tomu přidávám, že ta zpráva je na základě zprávy záchranářů. Možná sis už někdy všimnul, že v těch zpravidla postižení "měli špatné vybavení", "neměli dostatečné zkušenosti" - oni to nedělají s nějakým záměrem někoho pomluvit, ale s pocitem, že každý podobný případ je dobrou záminkou k varování. Dělají to prostě podvědomě :-)

A teď k tvému závěru: "měl omrzliny, udělal něco špatně". Jistěže ano. Dag si taky vybral blbě mačky, když mu kvůli nim omrzly prsty. Znám holku, co o pár prstů na ruce přišla, protože si vybrala blbej mobil (a pak celkem vysoko a celkem v solidní kose někomu volala o pomoc), a jeden známý nemůže lézt cesty, kde jsou chyty na stisk. Mj. mu chybí palec. Na lezení blbý. Taky udělal něco špatně. Prostě při návratu ze zimní túry našli těžce podchlazenou turistku na cestě. Moc to neřešil, vzal si od kolegy pár potřebnejch bivakovacích věcí a poslal ho na chatu - pro pomoc. Vykopal záhrab, a staral se. Mezitím se zhoršilo počasí, přišli pro ně po dost dlouhý době. Dobrá zpráva je, že tý (úplně cizí osobě) zachránil život. Blbá je, že při tom ohrozil život svůj, a přišel k trvalému postižení. Bylo to správně? Osobně myslím, že ano!
No, a takovejch příhod lze najít mraky.
Nikdy to není černobílý. A nemáme-li dost informací, těžko to můžeme posoudit.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Dena » stř zář 24, 2008 11:00

Tomíku, pravdu díš- souhlasím. Dle tvých zkušenosti s případy, se kterými ses za ta léta jistě setkal.
P. S.: Stejně doufám, že se to někdy už konečně podaří a dáme řeč :) .
ıɯřʎʇč uǝsǝu žǝu 'ɯíupǝɾ uǝznos ʇýq íšdǝl
_____________________________
Uživatelský avatar
Dena
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2675
Registrován: čtv led 5, 2006 23:03
Bydliště: Kladno, (předtím celá léta Brno ..)

Příspěvekod Dag » stř zář 24, 2008 11:10

Jinak se rezervní rukavice považují obecně za normální věc. Už pro, že jdou snadno ztratit. Já je nosíval na šňůrce, provlečený rukávem, jak to nosí dětí.Třeba v mixu dobrý. Jen se ty šňůrečky nesmí zamotat do poutek od cepínů a jiných. To je pak na palici. :-)
Dag
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 15, 2008 23:49
Bydliště: U Jana Puše doma

Příspěvekod Dag » stř zář 24, 2008 11:20

Ona v horách panuje taková varianta na princip neurčitosti. Buď jsme jinde než se to děje, místně a časově a víme co je potřeba, nebo co bylo potřeba, dělat. Nebo jsme v tom a nevíme. :-)
Nebo ještě hůř, na danou situaci existují jen všemožně špatná řešení (krom řešení: Kdybych to byl býval věděl, tak bych sem nechodil). Pak si člověk vybírá jestli lízt bez rukavic a omrznout, nebo s rukavicema a nejspíš spadnout, jestli opravovat mačky a omrznout, nebo to zkusit dojít bez nich. A podobný. Když to vyjde, je člověk za hrdinu co si věděl rady, frajer až na půdu. Když to nevyjde, je za vola, případně ještě vola in memoriam. A přitom někdy rozhodující slovo má obyčejný štěstí.
Což neznamená, že lidi nedělají opravdu trestuhodný kraviny.
Dag
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 15, 2008 23:49
Bydliště: U Jana Puše doma

Příspěvekod poldík » stř zář 24, 2008 11:24

já taky nosím vždy pro všecky případy náhradní úplně obyč pletený rukavice za dvacku v báglu co kdyby.
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví