...a další československý kříž...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Etheric » čtv úno 1, 2024 17:06

EjdouuRotacak píše:Asi jsem teda měl bejt už dávno 5x mrtvej, když to tady tak čtu.

Ty máš teda uvažování :roll:
Mě od smrti dělily centimetry či zlomky sekundy už 17x, schválně jsem to počítal a beztak jsem si na něco určitě nevzpomněl. Všechny případy "lehkej" terén "dětský obtížnosti", přičemž na náročný akci vysoký obtížnosti jsem nikdy neměl sebemenší problém. Hele, ono je (bylo) dost lidí, kteří podávali dá se říct nadlidský výkony, nikdy se jim nic nestalo, a pak se zabijou někde v nenáročným terénu, kde se přece nemůže nic stát..

Btw, podle čeho odhaduješ jejich vybavení, Conversky,..? Nevíš o tom ani hovno, ale chytrej si jak rádio
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8163
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » čtv úno 1, 2024 17:37

EjdouuRotacak píše:Máš pocit, že jsem se za těch 11 let nedostal do velice nebezpečných podmínek ve zrádném prostředí?
Toto Ti nikdo tady nepsal. Ale podle Tvych prispevku se velice silne zda - a to xe na mne nezlob -, ze nemas s tim opravdu ledovym prostredim na horach pesky zadne zkusenosti. Jinak bys nemohl psat takove nesmysly. Teda pokud nejsi nesmrtelny hrdina z nekterych "horskych" filmu :wink:
mike píše:(BTW, vsiml sis, ze s tebou nesouhlasi vubec nikdo? To je tady taky vyjimecne.)
A jeste vyjimecnejsi je, ze nikdo jiny nepolemizoval s tim, co jsem napsal ja :wink:
No proc asi?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16651
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod oodoow » čtv úno 1, 2024 17:42

apuka píše:No proc asi?

Protože ty tvoje romány už moc lidí nečte a rozhodně na ně nechce reagovat, aby pak nemuseli číst slohovku jako odpověď?
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3117
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod ketrin » čtv úno 1, 2024 19:39

Trochu nám tady zapadlo, že Ejdouurotacak na základě nějakých svých domněnek řadí lidi do kategorií (conversky, pražáci, pšonci...) a následně přeje smrt těm, kteří si ji podle něj zaslouží ("dobře jim tak"), což podle mě je naprosto šílený vidění světa ! ( i kdyby tam ti mrtví šli v žabkách).
Ale možná (snad) je to jen takový hloupý machrování na úrovní dvanáctiletého puberťáka a v reálném životě se tak nechová, neboť jediným účelem těchto her bývá potvrdit sebe sama a teď už nemůže vycouvat, takže se v tom hovnu, do kterého šlápl, ještě pěkně omatlá.
:cry:
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 505
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod EjdouuRotacak » čtv úno 1, 2024 21:00

2 Mike

věř tomu, že mě skoro nepřekvapuje, že se mnou nikdo nesouhlasí, dílem proto, že už první příspěvek jsem napsal hanlivě, dílem proto, že už z předchozích debat jsem nabral dojmu, že tu dost lidí nebude mít objektivní představu o čem píšu. Viz. mnou prezentované, víceméně soudobé, army produkty a oponentura některých, že "ty p**o bavlněná celta a jehličkový maskáče!"....jak zadrhlá gramofonová deska. Až si snad ty sám a Apuka zareagoval ve smyslu "ale on myslí něco trochu jiného..."

2 Etheric

Gratuluji k 17 obelstěním smrti a přeji ať to roste stejně závratně a hlavně bez závad na těle a duchu jako doposud.

2 Ketrin

tady mám pocit, že máš problém s výkladem. To je asi na nějakou lingvistickou diskuzi. Já to chápu prostě po česku, "Dobře jim tak", za kterým následuje "Já ti to říkal". To nemá s "přáním" nic společného. To osobně beru spíše jako "povzdech" a myslim, že to tak vnímá skoro každej soudnej =;
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Etheric » čtv úno 1, 2024 21:15

EjdouuRotacak píše:Gratuluji k 17 obelstěním smrti a přeji ať to roste stejně závratně a hlavně bez závad na těle a duchu jako doposud

Tak mám hodně rychlý reakce a natrénováno, reakce musí být automatická, jinak přijde pozdě.
Měl bych přestat chodit / jezdit / skákat / lítat všude tam, kde je malá obtížnost a věnovat se jen tomu nejtěžšímu. Fakt, všechny moje málem osudný nehody byly na začátečnických obtížnostech
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8163
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod milarepa » čtv úno 1, 2024 21:47

EjdouuRotacak píše:
tady mám pocit, že máš problém s výkladem. To je asi na nějakou lingvistickou diskuzi. Já to chápu prostě po česku, "Dobře jim tak", za kterým následuje "Já ti to říkal". To nemá s "přáním" nic společného. To osobně beru spíše jako "povzdech" a myslim, že to tak vnímá skoro každej soudnej =;


třeba já tě od samého počátku téhle diskuse vnímám jako klasické internetové hovado, zbytek fóra to má zřejmě podobně
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv úno 1, 2024 23:01

Neni nutne si nadavat. Vidim to jako ketrin. Na zacatku ulet a pak uz jen velmi kontraproduktivni snaha z toho nejak vybrusit a "neztratit tvar". Clovek s normalnim sebevedomim vi, ze kazdy obcas udela chybu a s tema svyma si umi poradit.

EjdouuRotacak píše:myslim, že to tak vnímá skoro každej soudnej

Tak to jsi asi jedinej soudnej v tehle diskusi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49494
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Dromedaro » pát úno 2, 2024 9:05

mike píše:https://bezfaulu.net/argumentacni-fauly/utok/slameny-panak/

Dík i za ten odkaz, pročtu si.
Zase na druhou stranu, tohle je to, co mi v dnešních debatách vadí a už je raději ani moc nesleduji. Protože tam nejde o to dobrat se podstaty věci, ale o to, kdo je lepší v argumentačních dovednostech a slovní obratnosti. Je to něco jako šermířský souboj, jen se neohání kordy, ale slovními obraty. Často i publikum podle toho hodnotí, že to pro mě ztratilo smysl. Prostě mi přijde, že debaty už nejsou často o obsahu, ale o jednotlivých lidech, kteří se debat účastní.
Ale zase je dobré tyhle triky a strategie znát, když se pak člověk potká s manipulátorem a podobně.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4418
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod ketrin » pát úno 2, 2024 9:26

@Ejdouurotacak Jako promiň, ale vést "lingvistickou diskusi" s někým, kdo výraz "dobře jim tak" vydává za povzdech, to by bylo asi jako debatovat s Babišem o Shakespearovském blankversu.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 505
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Dromedaro » pát úno 2, 2024 9:33

Výraz " Dobře jim tak! " obecně také vnímám jako přejícný v negativním významu a potěšení z neúspěchu druhého.
Za povzdech by se v tomto konkrétním případě dalo považovat třeba " Kdo chce kam... " nebo " Komu není rady..."
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4418
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod ketrin » pát úno 2, 2024 9:39

O kus dál ještě napsal "já jich (zatím) nelituji" + hejty na "hyperkorektní" dobu, což je obvyklá řečnická figura nevychovanych buranů.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 505
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod ntz » pát úno 2, 2024 10:56

ja se jen trosku divim te nasledne "debate" s timhle "stvorenim" (u apuky ne, apuka by diskutoval i s adolfem hitlerem, pol potem, limberskym a nebo aštarem šeranem kdyby mohl - na druhou stranu, apuka by mozna dokazal zminene gentlemany psychicky uplne rozlozit a privest s silenstvi, takze áďa by se stal treba knezem, pol pot ucitelem, limbersky by zustal ve Sparticce a astar seran na sve planete a svet by byl hned lepsi)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2105
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod EjdouuRotacak » pát úno 2, 2024 14:02

2 ntz

no jo chytrá horákyně, holt se s tim smiř 8). Já na tu teatrální vlnu, jakože rozumné a vyspělé sounáležitosti moc nehraji. Tím spíše, když jde o úplně cizí lidi. Mám zkušenost, že do hor, kopců, na závodní tratě apod. lezou lidi, kteří na to nemají a holt u toho výjimečně zařvou. Statistiky jsou neuprosné, kdybyste se na hlavu postavili. Nijak nepopírám smůlu, osud apod., ale většinově ve volně dostupných a širokou věřejností navštěvovaných lokalitách v tuzemsku prostě standardně neumíráš. Ta Apukova omáčka UHO má určitě svoje opodstatnění na lyžařskejch kurzech pro I stupeň ZŠ, aby parchanti pochopili základy a nemysleli si, že jsou nesmrtelní, ale cpát to formou "Impreium vrací úder" diskuzním oponentům jen proto, že jsou neurvalí, vulgární a bez špetky soucitu mi nepřijde účelové.

2 mike

souhlasím, že čím víc se v ho*ně šťouráš, tím víc smrdí ale nějak neumím nechat bez reakce ty řeči o tom, jak strašně nebezpečné je pohybovat se v zimě po Krkonoších. Cejtím z toho zbytečnou předposranost a ne, "hrdinů zas tak plný hřbitovi nejsou". Jinak fakt nejsem žádnej jasnovidec, když si sebou beru automaticky nesmeky. S tím cepínem mi to taky nepřijde úplně fér, když celou dobu popisuji situace, kdy jsi se sportovním náčiním a ostatní výbavou na kopci bez cepínu. Přece se nebudu po černé nebo na freeridu ve volné přírodě pouštět z kopce s cepínem. Neměl bych ho kam upevnit, aby byl k připraven k okamžitému použití.

2 Ketrin

mě je vcelku jedno, co si myslíš. Imrvére máš ve zprávách informace o další partičce dementů, které zachraňovali z hřebenů, protože tam šli v džínách a Converskách a ty tu strojeně upadáš do mdlob, když takové lidi bez soucitu pojmenuji pravým jménem. Ve sjezdu tu změnu pozoruji už minimálně 15 let - zvedla se životní úroveň a místo srdcařů se tam motá víc a víc lidí bez předchozích zkušeností. Dříve to byla výsada spíše movitých němců. 8 jezdí tužku, 2 kudlu.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod irem » pát úno 2, 2024 14:34

@EjdouuRotacak A na diskusni fora obcas lezou lide, kteri nemaji na rozumnou diskusi a misto argumentu urazeji ostatni disutujici a prekrucuji fakta ... aby pak psali o tom, co jim prijde ucelove #-o

Nikdo tu nepropaguje zadnou teatralni vlnu sounalezitosti a nenuti Te na ni hrat. Jsou tu ale lide, kterym se nelibi degradujici vyjadreni o obetech nehody, odsuzovani na zaklade domenek a prani smrti. Take sem chodi diskutujici, kteri se na horach pohybuji a z pocitu sounalezitosti nebo i jen slusnosti jsou kdykoliv ochotni tam "uplne cizim lidem" pomoct, pokud jim hrozi nebezpeci nebo se dostanou do problemu. Bez ohledu na znacku jejich obuvi.

Ketrin tu neupada strojene do mdlob. Naprosto vecne a opravnene poukazala na nektera Tva vyjadreni, ktera jsou daleko za hranici zakladni slusnosti.
Nemluve o tom, ze pokud nejsi jasnovidec, tak nevis, jak vybaveni byli ti lide, ktere "pojmenovavas pravym jmenem" a prejes jim smrt.

Vim, uz jsi nam sdelil, ze rad jezdis breakless, brainless. Do brzd Ti mluvit nebudu, ale zkusils nekdy po skonceni akce ten mozek zase vratit zpatky na misto? :twisted:
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 276
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod EjdouuRotacak » pát úno 2, 2024 14:48

2 irem

pane/paní, to je snad automatický, že pomůžeš bližnímu v nouzi. To neni výsada Vás zde na fóru.

EDIT:

zde video
https://dodiri.cz/2024/02/02/smrt-polsk ... %9f%87%b1/

Je to prudké a moje předchozí hanlivý kecy nebyly na místě.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pát úno 2, 2024 15:23

:roll: pokousis se Dromedarovi ukazovat dalsi diskusni fauly nebo vazne takhle spatne chapes, co ti lidi pisou? Jestli mas potrebu jeste reagovat, tak reaguj na podstatu napsaneho a ne na vytrzene a prekroucene utrzky. Jak irem, tak ketrin ti to napsaly naprosto spravne, klidne bych to podepsal.

EjdouuRotacak píše:souhlasím, že čím víc se v ho*ně šťouráš, tím víc smrdí

A stejne ti to neda, co? Normalni by bylo se zamyslet, proc jsi schytal takovy shitstorm a jestli nahodou neni chyba na tve strane.

EjdouuRotacak píše:nějak neumím nechat bez reakce ty řeči o tom, jak strašně nebezpečné je pohybovat se v zimě po Krkonoších

Az na to, ze to tady nikdo nepsal. Vetsinou to nebezpecne neni, ale aktualne jsou vyjimene podminky, kdy to v nekterych mistech o zivot je. Coz se tady ukazalo nazorne. Vyse mas odkaz na rozhovor s clovekem z HS, ktery tvrdi to same.

EjdouuRotacak píše:S tím cepínem mi to taky nepřijde úplně fér, když celou dobu popisuji situace, kdy jsi se sportovním náčiním a ostatní výbavou na kopci bez cepínu.

A ja uz ti podruhe pisu, ze technika brzdeni pri padu bez cepinu je podobna te cepinem a ne tomu, co jsi psal ty. Mas to v horolezecke metodice, na kterou jsem ti daval odkaz. Cetl jsi to? Tedy nejde o fer/nefer, ale o techniku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49494
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pát úno 2, 2024 15:31

Editu jsem si vsimnul az po odeslani.

To ale bude video ze starsiho tam zmineneho padu, ne? Jak to jede ale videt je a to byl nejspis jen firn. Fotka je dost hrozna :? Tohle prave udela firn, jak smirgl...

EjdouuRotacak píše:Je to prudké a moje předchozí hanlivý kecy nebyly na místě.

Fajn, tim to snad muzeme uzavrit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49494
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pát úno 2, 2024 16:16

EjdouuRotacak píše:většinově ve volně dostupných a širokou věřejností navštěvovaných lokalitách v tuzemsku prostě standardně neumíráš
EjdouuRotacak píše:řeči o tom, jak strašně nebezpečné je pohybovat se v zimě po Krkonoších. Cejtím z toho zbytečnou předposranost
EjdouuRotacak píše:S tím cepínem mi to taky nepřijde úplně fér, když celou dobu popisuji situace, kdy jsi se sportovním náčiním a ostatní výbavou na kopci bez cepínu. Přece se nebudu po černé nebo na freeridu ve volné přírodě pouštět z kopce s cepínem.

Tak uz vice-mene jen technicke poznamky.

1) nikdo krome Tebe nepsal o "pohybu v zime", vsichni krome Tebe jsme se bavili o konkretnich velice silnych ledovych podminkach. To je propastni rozdil - a ano, nekdy je to rozdil mezi zivotem a smrti. Coz opakovane ukazujes, ze vubec nechapes.

2) Nikdo z nas nepsal o zadne "predposranosti" - kdyz uz, tak o tom, ze je treba si dobre uvedomovat podminky, svoje vlastni schopnosti a vybaveni a podle toho zvolit svoji trasu, nebo klidne i celou turu zabalit. Tomu se nerika "predposranost" ale rozum a odpovednost.

3) mike o cepinu uz neco odepsal, ja bych k tomu jen pridal, ze jde i o to, ze bys mel vedet, ze za jistych podminek do jistych terenu bys bez toho cepinu nemel vubec jit, neni to jen nerozumne, ale i zivot ohrozujici. Plati to - za tech ledovych podminek - dokonce i pro jinak docela v pohode stezky. Jak se o horach rika - zmenou podminek se rychle stane z lehke a pohodove tury boj o zivot. Takze kdyz uz na nejakou potencialne nebezpecnou stezku za takovych podmienk vyberu, tak vyhradne s cepinem. I v Krkonosich.

4) budes se divit, i freeridisti (ty lyzarsti) casto nosi sebou cepin, skialpiniste jeste casteji. NTB, nedavno melo slovenske HZS pekne naucne video, jak se ma zachovat clovek, turista nebo skialpinista, kdy se v skoro podobnych podminkach ritil ze svahu turista bez cepinu kolem stojici skialpinistky. Ta v momente, jak zjistila, ze tam ten clovek leti, okamzite vzala z pohotovostin polohy na batohu do ruky cepin, i kdyz stala na rovine (ale tesne nad srazem). Presne toto vyzdvihovali - okamzite cepin do ruky, protoze kdyby do Tebe vrazil, "hodi" Te do svahu a to uz nemas moznost, resp. cas si ten cepin vytahovat a brzdit. A ne - na tech lyzich nezvladnes udelat vubec nic, budes se jen modlit, aby Ti okamzite vyplo vazani.
Jo jeste jedna poznamka prave o lyzich/snowboardu - na tom ledu a na jen trochu strmejsim svahu (staci 25 stupnu i mene) ani nejostrejsi hrana lyze vetsinou vubec nezabere. Takze se tehdy ani na skialpech ve svahu nechodi.

A jeste jedna spise otazka - pokud vim, tam ty "Vase" freeridove "breakless, mindless" sjezdy na kole ze zasnezeneho svahu, teda alespon oficialni zavody se za takto ledovych podminek nedelaji. Tam je taky (ta relativni) bezpecnost zakladem, profici opravdu nejezdi uplne bez hlavy a rozumu. Ono taky na tom ledu nejspise ani nebude ta rychlost tak vysoka jako na slusne upravenem snehu.
Kdyz uz nekde za jeste zdaleka ne tak spatnych podminek se neco dela, tak to potom dopadava takto. Vim, je to uplne jina disciplina, ale je tam taky pekne videt, co to s kolama a lidma dela. Pricemz ten svah neni az tak strmy a neni tam cisty led, ale spise tvrdy snih na trochu zledovatelem podklade.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16651
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Dromedaro » sob úno 3, 2024 8:57

Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4418
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod booze » sob úno 3, 2024 9:21

Nekolikrat jsem se zamyslel nad tim koho potkavam a s kym se bavivam na cestach nebo skalach.
Tezko se mi to popisuje, ale snad to pujde pochopit.
Jedna kategorie jsou stari sportovci, kteri podceni sve soucastne schopnosti omezene jejich vekem. Je jim pres 60 let, ale maji porad dobrodruzneho ducha. Potkal jsem jednou pany z Tesly Brno, kteri meli pres 70 let, vybaveni chlupate a z casti zastarale, ale lezli vylezli a nedokazali resit nejaky vrcholovy problem. Tim ze nekdo z teto skupiny nalezou do skaly nebo jdou na lyze, bezky, tak ohrozuji smrtelne sebe.

Dalsi skupina jsou mladi romantici hledajici slavu na socialnich sitich. Maji teplaky, kotnikove ponozky a Vietnamky na nohach, divky v lambade v elastakach s zarezem. O pohybu kdekoliv vi kulove, zkusenosti maji ze socialnich siti, jejich rodice je nikdy k pohybu nevedly, vybaveni z nevim ceho naho.no. Chodi vetsinou jako pary. Na konci dne vypadaji na umreni. Vi, ze to za tech pa fotek a utrpeni stoji. Najdou se zmrzli a promoceni v bavlnenych teplakach nekde pod pristreskem.

Pak je kategorie Rambo. Do teto kategorie radim muze vsech vekovych kategorii. Nosi kanady, taktickou vestu, maji cutory, maskace nebo bavlnene zelene gate a nejsou to opecburti. Kdyz je potkam v horach, tak vim, ze kdyz zacne prset nebo se neco podela tek ze sve bushcraft vybavy nepouzijou nic, protoze to je naho.no. Maji problemy s nohama od kanad. Na feratach jsou privazani kozenym paskem a stolarskou sverkou. Maji smrt v ocich, protoze na videu #drsonVlese to vsechno fungovalo dobre.

Pak je kategorie otec a syn, kdy otec se zkusenostmi nula (doma ho se.e ONA) se vydava vstric dobrodruzstvi se svym synem. Maji vybaveni HUSKY apod, Krkonose jsou male, ze je rovnou preskoci a jejich prvni cesta vede na Mont Blanc. Mezi sebou maji pupecni snuru, ktere se rika 5mm repka. Zasadne chodi primo a vsechno zvladnou. Byvaji totalne vycerpani kdekoliv na chatach pod pristreskama.

Jak to pisu, tak zjistuji ze vetsinou se jedna o muze. Tady pres boozeland vede Stezka Ceskem a chodi ji prevazne zeny. Jde na nich videt, i z vypraveni citit, neco uplne jineho, nez z chlapu. Nektere jsou vybavenim taky mimo, ale nehazarduji a nemachruji.

Vzdy je poreba mit pokoru a vyskakovat si do vyse svych zkusenosti a materialoveho vybaveni. V horach a na cestach by si lide meli pomahat.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Dromedaro » pon úno 5, 2024 18:47

Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4418
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » úte úno 6, 2024 1:09


Portál Jelenia Góra Nasze Miasto v pátek citoval svědectví pana Wojtka z Białegostoku, který trávil prázdniny s rodinou v Karpaczi a v úterý šel na Sněžku za pěkného počasí, ale po zledovatělých cestách.

„Neviděl jsem, jak došlo k prvnímu pádu, slyšel jsem jen křik ženy, něco jako ‚Janek padá, volejte záchranáře‘, křičela. Poblíž mě stál muž, který to také slyšel, měl na sobě černou bundu. Po tom volání o pomoc rozrušeně přelezl řetězy a v tu chvíli také spadl. On tím reagoval na volání o pomoc. Stáli jsme tam paralyzovaní a nemohl jsem uvěřit, co se stalo, byl to zlomek sekundy,“ vyprávěl.


Z diskuse:

Na X jsem se v polštině dočetl, že chlap seděl na zídce a přepadl mu z ní batoh, tak si pro něj chtěl dojít, ale pozdě zjistil, že to klouže. Rozjíždělo se to velice pomalu, takže to asi nepůsobilo smrtelně nebezpečně. Proto za ním vlezl jiný muž, aby mu pomohl, ale dostal se do stejné pasti. Prý se navzájem neznali.

Tady je obrazek, do ceho spadli: https://jeleniagora.naszemiasto.pl/wypa ... d/87648011

Horni cast na videu ma sklon asi 30 stupnu, zmeril jsem to z fotky. To normalne neni az tak strmy svah, ale na ledu staci i podstatne min. Dole je to strmejsi, tam uz nemeli sanci vubec.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49494
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Dromedaro » úte úno 6, 2024 9:48

mike píše:Stáli jsme tam paralyzovaní a nemohl jsem uvěřit, co se stalo, byl to zlomek sekundy,“ vyprávěl.

To se nedivím, taky bych z toho měl šok. Taková blbost a tragédie je během chvíle na světě. Navíc ještě ten druhý k tomu teda přišel jak slepý k houslím.

Jsem četl diskuzi pod tím článkem a na nějakým webu prý byly fotky a prý ten pád z nich sedřel oblečení na některých místech i s kůží a na obličeji také. Ono i na tom videu je vidět, že to byla docela rychlost, kterou nabrali.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4418
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » úte úno 6, 2024 10:46

Dromedaro píše:Navíc ještě ten druhý k tomu teda přišel jak slepý k houslím.
Tak pokud je to, jak pisou, ze ten chtel jit pomoci, tak to neni "slepy k houslim", ale zkratkovite automaticke jednani, v tomto pripade absolutne spatne a bez rozmyslu. Ne, nesoudim, za normalnich okolnosti jsem stejny - ale ty okolnosti nebyly normalni a to si kazdy "zachrance" musi uvedomit. Jak rikaji i zachranari z Horske sluzby: Prioritne se musime zamerit na vlastni bezpecnost/zabezpeceni. Kvuli ochrane zachranovaneho - protoze mrtvy zachranar nikoho nezachrani...
mike píše:Horni cast na videu ma sklon asi 30 stupnu, zmeril jsem to z fotky. To normalne neni az tak strmy svah, ale na ledu staci i podstatne min. Dole je to strmejsi, tam uz nemeli sanci vubec.
Jo, vypada z videa i z fotek, ze to ma 30(lehce+) - ale rekl bych, ze samotny zlab bude mit jeste o nejaky ten stupinek vic.

V lete se to docela da, pokud neni zrovna mokra trava, ale v zime takovy svah je bez macek hodne nebezpecny. S nesmekama tezko schudne, tak jeste do kopce, dolu nebo traverzem pri dostatecnem snehu, ve kterem se daji udelat stopy (a drzi), bez nesmeku pouze za opravdu vhodnych snehovych podminek. Za ledu, opravdu trvdeho a rovneho ledu bych na to ani v nejlepsich nesmekach nevstupoval - a hodne bych se rozmyslel i v mackach, dokonce i s cepinem. Samozrejme, tady mluvim s ohledem na ten cely svah, az dolu.

Az je pravda, ze chtel jit zachranit batoh, tak to uz vubec nechapu - podle mne musel za vterinu uz videt, jakou rychlost batoh nabral a ze stejne jej "dohoni" az nekde dolu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16651
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Dromedaro » úte úno 6, 2024 10:51

apuka píše:Tak pokud je to, jak pisou, ze ten chtel jit pomoci, tak to neni "slepy k houslim", ale zkratkovite automaticke jednani,

Ježíš, tak to je jasný, že jednal zkratkovitě, ale myslel jsem to tak, že toho prvního ani neznal, šel náhodou kolem nebo byl poblíž, slyšel volání o pomoc, tak zbrkle jednal - já to taky nesoudím, já bych dost možná dopadl úplně stejně.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4418
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » úte úno 6, 2024 11:04

booze píše:Pohyb v mackach a pak pad, je zpusobeny tupyma mackama, ... Macky pravidele brousim...
Jen dve male technicke poznamky (doted jsem nemel cas na to reagovat).

1) Uklouznuti/pad nemusi byt vzdy zpusobeny tupyma mackama. Zrovna, co jsem psal, ze jsem sebou prastil na konci ledovce, tak tam byl takovy led, do ktereho se macky vubec nechtely zarezavat. Stejne to bylo i na traverzu jedne skoro kolme skaly, ktera byla "obalena" hladkou neskutecne tvrdou vrstvou ledu z odpoledne na slunci se roztapejiciho se snehu vys. Tam zase se hrozne tezko chytaly predni hroty i pri sebesilnejsim zakopnuti, prelezaly jsme to vice "na treni" (no, na tom ledu.... :-)), navazani asi na pul metru od sebe. Nastesti to byly asi 3-4 metry, navic jen asi metr a pul pred snehovym prahem pod (jen ten prah koncil pred koncem te skaly, takze bychom se museli vysplhat po tom lede nahoru (a skala tam byla jeste dalsich nejakych 15 m dolu, to usoudil guide, ze by bylo tak vyrazne nebezpecnejsi). Smerem zpatky jsem tam sletel, uz mi tam nechytaly hroty.
Jo, ja jsem hroty uz nemel nejostrejsi, jenze vsichni ostatni meli podobne problemy, hlavne na konci, jen se vyhly tem boulim - ale klouzali s mackami i tak pekne. No a oni vsichni dostali uplne nove macky, vybalovane pred startem z krabic od vyrobce - AustriAlpin. Mel jsem jich nekolik v rukou, jak jsem podaval dal a pomahal vysvetlit, jak to pouzit a jsem si prave rikal, ze to jsou teda sakra nabrousene a ostre hroty. Schvalne kvuli tomu jsem se potom nekolikrat byl v obchodech a srovnaval s jinymi vystavenymi mackami a zadne tak ostre nebyly ani nahodou, Grively, Campy, BD, Petzly, ...

Proste existuje tvrdy led, kde Ti nepomuze sebelepsi naostreni, musel bys mit nejake zirkonove nebo diamantove macky :wink:.

2) Moc naostrene macky mohou byt kontraproduktivni v urcitych smisenych terenech na jistych druzich hladkych skal (bez ledu). Tam potrebujes co nejvetsi plochu doteku na skale a tim super ostrenim tu plochu zmensis.

Ale obe tyto podminky jsou docela vyjimecne a jinak mas, samozrejme, pravdu - tupe macky mohou na beznem ledu lehce zpusobit pad a je treba se o ne starat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16651
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod milarepa » úte úno 6, 2024 12:02

před pár léty mi při stoupání zmrzlým Divokým Dolem pod Praděd sjela turistická hůlka asi tak 10 metrů dolů z toho prudkého svahu, protože byla v té době skoro nová, měl jsem ji rád, tak jsem se rozhodl svůj Fizan zachránit, s plným vědomím do čeho jdu, a bylo to fakt husté, po vydýchání se z toho adrenalinu jsem si udělal z toho výstup, že pro příště je dobré mít v batohu delší repku :-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Bruca » úte úno 6, 2024 12:27

Milarepa - delší repku? Nakopneš trochu neznalého? Jako lano?
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 453
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » úte úno 6, 2024 15:27

https://www.totaloutdoor.cz/repka/, aspon 4 mm. Tady teda tvrdi, ze maji 2 mm o pevnosti 0.8 kN pri vaze 2 g/m, ale ver tomu :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49494
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví