...a další československý kříž...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pát kvě 19, 2023 21:10

No vidis :) A jo, je mi to jasne, proc by se namahali.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Dromedaro » sob kvě 20, 2023 18:18

Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4341
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » sob kvě 20, 2023 22:05

Ze by zase Dalibor U.??? Ten prubeh je "jeho styl"... :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Dromedaro » ned kvě 21, 2023 6:42

Pokud by to byl on, tak je to ultrablbec, něco takového pořádat, když už je za něco takového stíhaný kvůli dvěma úmrtím.

Četl jsem si ten článek na Hory doly a pořád mi není jasné, proč ti ostatní účastníci přistoupili na to, že v podstatě kryli toho Urbana. Už jen to, že po nich chtěl, aby tvrdili něco, co není pravda a ještě, když už v autě maže na radu té jeho přitelkyně webovky a instagram, měl být v hlavách těch účastníků vykřičník přes celou oblohu, že něco není v pořadku a o nějakém svém pochybení ví nebo, že něco nebylo, jak se oficiálně tvářilo. Ten Urban s tou svoji přítelkyní se evidentně hledali až se našli. :vom:
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4341
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » ned kvě 21, 2023 11:26

V Tennengebirge to nebyl Dalibor. Takových vykuků je u nás fakt hodně. Tady na tom spolupracovali Kangelo a Partyzán. Vypadá to, že tentokrát po nich jdou na místě Rakušáci: https://www.horydoly.cz/turiste/kdo-ved ... birge.html

A ještě k tomu chování účastníků pod Drachenwandem: Na takových akcích se vytváří spiklenecké společenství, lidi jsou kamarádi a klienti často neodlišují role placených průvodců od kamarádů.

Vzpomínám si, jak jsem kdysi psal reportáž ze zájezdu Adventury na Grossglockner. Byl jsem tehdy zaměstnancem MF Dnes a noviny mi inkognito zaplatily účast. Popsal jsem do novin, jak blbě to tehdy dělal Karel Kříž (paradoxně dnes jeden z našich nejlepších horských vůdců a lyžařských instruktorů). Bylo to fakt otřesné, nebezpečné a na zájezd tam byl jeden instruktor a dva zcela neschopní pomocníci. Navíc to bylo v době, kdy tam všichni chodili na lyžích, jenom Adventura doporučila pěší výlet.

Jenže ještě větší překvapení bylo poté, co článek vyšel. Adventura se rozhodla soudit s MF Dnes. Advokátka si tedy ode mne vyžádala všechny podklady, originální poznámky, metodiku a fotky, které jsem tam udělal. Po soudu mi volala a byla konsternovaná: "Co to jsou proboha za lidi? On tam přišel nejen člověk z Adventury, ale také instruktor a nějací účastníci zájezdu. Byli v turistickém oblečení. A že budou svědčit, i když nikdo jejich výslech nepožadoval." Naštěstí pro Adventuru to skončilo dobře - soud jim vysvětlil, že je blbost se soudit, že by prohráli a že jim žalobu nevezme. A Adventura s tím na místě souhlasila.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Etheric » ned kvě 21, 2023 14:19

Kuba Turek píše:Na takových akcích se vytváří spiklenecké společenství, lidi jsou kamarádi a klienti často neodlišují role placených průvodců od kamarádů

Tak jestli někdo zvládne žít s tím, že kryje vraha... Já bych to nedal a to mám opravdu "silnej žaludek", ale tohle už je moc...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Hafi » ned kvě 21, 2023 15:49

ksakru, je to nezodpovědný debil, ale ne vrah. Dělal jsem takových akcí pro/s kamarády dost, samozřejmě jsem si nikdy nehrál na CK, ale pro moje svědomí nevidím rozdíl v tom, jestli já si cestu platím, nebo je mi placena. A dělal jsem to vždy dle svých schopností, nepochybně často ne metodicky nebo právně správně, samozřejmě mohlo dojít k průseru, právně bych to asi měl čistší než Urban, ale nerad bych, aby o mě někdo mluvil jako o vrahovi.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8424
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Dromedaro » ned kvě 21, 2023 18:07

Vrah mi taky přijde silné slovo. On tam asi nejel s úmyslem je zabít. Třeba v tomto chápu, když zákon rozlišuje usmrcení z nedbalosti, atd.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4341
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » ned kvě 21, 2023 19:50

Je obrovský rozdíl, zda něco děláš s kamarády, nebo zda si za to necháváš platit.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Hafi » ned kvě 21, 2023 20:48

právně samozřejmě, z pohled svědomí mě jako organizátora moc ne
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8424
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » ned kvě 21, 2023 21:32

Hafi píše:právně samozřejmě, z pohled svědomí mě jako organizátora moc ne


Tak samozřejmě že každý normální člověk dělá, co může, aby to udělal co nejlépe v jakékoliv pozici. Já měl spíš na mysli, že placený člověk musí počítat s tím, že má s sebou lidi, kteří jsou na něm a hlavně na jeho rozhodnutích životně závislí. Kamarádi nebo třeba členové turistického klubu či horolezeckého oddílu vědí, co mají dělat sami a má smysl s nimi řešit právě ta rozhodnutí.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Etheric » pon kvě 22, 2023 4:14

Chápu, že zastřelit dva lidi je něco trochu jiného, než zabít dva lidi svojí hrubou nedbalostí při něčem, za co si od nich nechám platit jako certifikovaný vůdce, když vůdce nejsu. Ale výsledek je stejný, zůstanou za nim mrtvoly a zničené rodiny. Prostě má životy těch dvou lidí na svědomí. Bylo by fér, aby alespoň 3 roky papal cigánský klobás...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pon kvě 22, 2023 9:28

Kuba Turek píše:V Tennengebirge to nebyl Dalibor....
Moc diky. Uplne to na nej nesedelo - jednak by rakusane zase nepsali o pruvodci, bo DU neni vedouci, jen ucastnik a jednak bych predpokladal, ze by nevolali horskou sluzbu, kym by se nekomu fakt neco vazneho nestalo :twisted:.

Ale tito jsou taky pekni vykukove. I kdyz... splnili vetsinu toho, co slibili:
získáš nové dovednosti nebo nová přátelství, ale též zážitky, které tě vytrhnou z tvé komfortní zóny a postaví před nové výzvy a překážky...naše dobrodružství tě nejenom pobaví, ale také ti ukážou, jaký silný potenciál máš uvnitř sebe. Po návratu z našich akcí budeš připravený čelit životu s novou silou a sebejistotou
Tak ty zazitky ucastniky rozhodne vytrhly z jejich komfortni zony apostavily pred nove vyzby a prekazky...Nevim, jestli ponavratu budou pripraveni celit zivotu s novou silou a sebejistotou, ale rozhodne s jistotou, ze "Partyzanske" akce uz nikdy vice a minimalne budou hodne radi, ze jeste maji cemu celit...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pon kvě 22, 2023 9:47

Hafi píše:právně samozřejmě, z pohled svědomí mě jako organizátora moc ne
Mozna u Tebe z Tveho hlediska jako organizatora neni rozdil - ale to jen pokud si poctivy clovek.
Ale KT jeste ukazal to nejdulezitejsi hledisko, resp. pohled - a to je pohled ucastnika akce. Spravne podotkl, ze kdyz si koupis zajezd, jakykoliv, kde se alespon tvari, ze je to vedene clovekem znalym problematiky, v pripade horskych zajezdu se da ocekavat ze znalym i problematiky pripadneho nutneho jisteni, zachrany a hlavne kdo dokaze zodpovedne posoudit aktualni situaci a rizika a i rozhodnout, ze se nikam nepojede. A ze rozhodovani v teto oblasti je vylucne na nem, on za to bere zodpovednost. VYplyva to z funkce "vedouciho".
Toto pri soukrome akci s kamarady je ponekud jinak, tam se musite na miste domluvit, jestli jit dal nebo to vzdat.

Podobne je to i s probleme, ze na organizovanem koupenem zajezdu s vedoucim kdyz se nekdo citi unavenejsi, tak je vetsi tendence to tajit, aby se nestrapnil - coz muze klidne vest i k tomu, ze nikdo se nechce ztrapnovat, protoze nikdo jiny se jeste nestezoval a on prece nebude ten, kdo to kazi, tak se kazdy trapi dal az do bodu, kdy je uz davno pozde se otocit. Zase - vedouci takoveho zajezdu by si mel dobre vsimat "svoje" lidi celou dobu a rychle si vsimnout, ze nekdo zacina mit problemy a sam od sebe to zacit resit.
S kamarady, kdyz se znate dobre je to o dost jine. Je to jina domluva - a hlavne ta zodpovednost nelezi prakticky jen na Tobe.

Abych tak rekl - kdybys chtel vylezt na nejaky vrchol, kam si sam netroufas a viz ze bys to sam nedal, tak se Ti pujde uplne jinak, kdyz premluvis kamose, ktery uz tam vylezl, aby TI pomohl se tam dostat a jinak, kdyz si na to pekne zaplatis certifikovaneho horskeho vudce. Od nej taky ocekavas, ze Te "povede", ze na Tebe bude dat vetsi pozor nez Tvuj kamarad. Taky budes sam citit, ze s kamaradem mate za Tebe jakousi "sdilenou zodpovednost", ze je to hodne i o Tebe, u guida cekas, ze on se bude rozhodovat, kdy, kde a co delat a ze Tve jisteni je v prvni rade jeho zodpovednost, Ty se mas jen drzet toho, co rekne.

Edit: Jeste bych tady pridal, ze je blbe, ze temto otazkam (i tomu, co psal KT, ze ten, kdo placene vede musi vedet, ze ma na starosti ty lidi a je za ne plne zodpovedny) se ve vyuce horskych pruvodcu moc nevenuje. Nejaka ta prednaska, ale spise zalozena na pravnim podkladu, psychologicke pozadi, rozeznavani problemu a pod - to se ceka, ze na to kazdy prijde sam a bude resit svojim zpusobem.
Nevim, jak to delaji s horskymi vudci, to je uplne jina vyuka, ale obcas jsem mel taky dojem, ze by se tomu melo venovat vice. Ale u nich je to precejen na jine urovni, protoze oni vetsinou chodi do mist, kde jde kazdym druhym krokem o zivot a dobre vedi, ze pouze oni mohou ten zivot klienta chranit. Nemohou se spolehat, ze ten sam prejde nejaky ctyrkovy, hodne exponovany usek sam, kdyz se vodce bude venovat necemu jinemu a nebude jej jistit. Z tohoto duvodu maji certifikovani guidi omezeny pocet klientu podle narocnosti.

U horskych pruvodcu se jedna o jine tury - dokonce oni ani nesmi vest zadne tury, kde se ma pouzivat jakekoliv horolezecke vybaveni (lano, cepin), na ledovcich ani tam, kde je "vecni snih", krome zimnich tur na bezkach a sneznicich. Ale feraty vodit taky smi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Etheric » pon kvě 22, 2023 11:52

@apuka: přesně tak. Výlet s kamarády je něco jiného, než když si zaplatíš guida. A když se ukáže, že to není guide, ale jen někdo, kdo si na něj hraje, tak ten člověk je vrah. Musel si být vědom toho, co může způsobit.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pon kvě 22, 2023 12:05

Neni to vrah, je to nezodpovedny debil, sakra. Nejsme na Novinkach, pouzivejme slova spravne. Vrazda znamena umysl nekoho zabit, coz neni tenhle pripad. Jestli pujde do basy, tak na 100 % ne za vrazdu. Ano, ma je na svedomi, ale nezavrazdil je.

Dromedaro píše:pořád mi není jasné, proč ti ostatní účastníci přistoupili na to, že v podstatě kryli toho Urbana

Mne z toho, co jsem zatim cetl, ani neplyne, ze se neco takoveho skutecne stalo. Nevime, co se jich ptali a jestli se jich vubec neco ptali.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Etheric » pon kvě 22, 2023 12:27

Tak pardon, správně vzato je to teda zabiják. A podvodník. Přímo zavinil smrt dvou lidi, kteří by s ním nejspíš nejeli, kdyby věděli, že to není žádný vůdce. Ok, není to vrah, je to jen zabiják. Rána holí jako rána tyčí.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pon kvě 22, 2023 12:31

:roll: neni to ani zabijak. Nezabil je a dokonce ani primo nezavinil jejich smrt, jen k ni navodil podminky. Pockej si na rozsudek, nejspis v nem bude neco takoveho napsano. Podvodnik to je.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Etheric » pon kvě 22, 2023 12:53

mike píše:primo nezavinil jejich smrt, jen k ni navodil podminky.

Ale tím tu smrt právě zavinil.

No a dneska mohl být další kříž ten můj... Urval se se mnou svah a letěl jsem dolů do napadanejch větví společně tak s fůrou a půl kamení. Jistě že jsem se napích o větev. Ale naštěstí o tu nejtlustší a nejtupější, v pádu do stehna zezadu, naštěstí v pořádných kalhotech v těch místech s extra odolnou látkou, jinak by to bylo na šití. Zbytek těla jsem ochránil a paradoxně mi pomohly ty kameny co jely se mnou. Fuj..... Stehno mám naražený a kuži sedřenou krásně, v tenčích gatích by to bylo na šití, ale nikam jinam jsem se nepraštil a velkou náhodou ani nenapích na jinou trčící větev. Fuj..... Tisíckrát díky za všestranný tréninky atletiky, mít byť jen otrochu pomalejší reflexy, už bych tu nemusel být.... Nu což, stává se, zahojí se, jedeme dál..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pon kvě 22, 2023 14:30

Etheric píše:Přímo zavinil smrt dvou lidi, kteří by s ním nejspíš nejeli, kdyby věděli, že to není žádný vůdce.
Souhlasim s mikem, ze by se nemely takto silna slova pouzivat bezduvodne - a na ne tady duvod neni.

Jen poznamenam, ze smrt ani jednoho nezavinil primo, dokonce ani neprimo, dokonce ani s mikovym "jen k ni navodil podminky" bych plne nesouhlasil. On zanedbal nejake povinnosti vedouciho, kvuli tem zanedbanim umoznil (dokonce do jiste miry prinutil) nekoho jit dal tam, kde na to nemel (a ze toho si nevsiml hned a podle toho se nezaridil, byla dalsi jeho povinnost, co zanedbal). No a toto vsechno vedlo ke smrti (co popisuji, je hlavne za druhou smrt) - ale stale bych si nebyl jisty to nazvat i jen neprimym zavinenim.

Tady je jeste jedna vec, ktera z nej sice nesejme tu odpovednost, ale trochu (ale jen opravdu trosku) zmensi odpovednost pouze u neho. Nekteri dalsi ucastnici uz videli, ze ta holka uz nemuze, je ji uz psychicky i fyzicky spatne, ze nema ani spravne vybaveni a ze ji hrozi problemy - tj. to uz byla situace zrala na volani horske sluzby. Ale kdo je zavolal? Nikdo. To neospravedlnuje ani pripadne ocekavani, ze to udela DU nebo pripadne jeho obezpecovani, ze se to zvladne (jak to presne bylo, netusim, nebyl jsem tam, odhaduji to jenom z toho vseho, co se objevilo). Toto uz tak moc nezavisi od osoby vedouciho - teda krome toho, kdyby se okamzite ujal volani sam, coz mel.

Tim nechci na nikoho dalsiho shazovat zodpovednost, ale davm to sem jako ukazku toho, ze ne vzdy vsechno je az tak jasne a jednoznacne jak se na prvni pohled ukazuje. Vubec bych se nedivil, kdyby nektere ucastniky jeste dlouho trapilo svedomi, ze zrovna toto neudelali.
NTB, ta poznamka vys plati i pro vsechny ostatne lidi, co kolem nich presli a kteri si evidnetne museli vsimnout jeji problemy.

Navic toto pisu jako clovek, ktery ma sve duvody verit tomu, ze on by za jistych okolnosti mohl byt schopni nekomu spadnout ze skaly i vlastnorucne pomoci, stejne tak dobre tusim jeho vztah ke klientum, takze si o nem fakt nemyslim nic dobreho. Ale k pravde patri i to, co jsem napsal.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pon kvě 22, 2023 16:13

apuka píše:dokonce ani s mikovym "jen k ni navodil podminky" bych plne nesouhlasil.

Tim jsem myslel hlavne Ethericovo: kteří by s ním nejspíš nejeli, kdyby věděli, že to není žádný vůdce. Inzeroval neco, co nebyla pravda a nechoval se podle toho. Kdyby jo, tak se to nestalo, protoze vudce by jednak s sebou nevzal tak velkou skupinu a jednak by dotycne nejspis vyradil uz na zacatku kvuli nedostatecnemu vybaveni (hladke tenisky) a nezkusenosti (na coz by prisel rozhovorem s nima). A kdyz uz by je vzal, tak by se o ne samozrejme postaral.

apuka píše:ale stale bych si nebyl jisty to nazvat i jen neprimym zavinenim.

Uvidime, jak to nazve soud, muj tip je, ze takto.

apuka píše:Nekteri dalsi ucastnici uz videli, ze ta holka uz nemuze, je ji uz psychicky i fyzicky spatne, ze nema ani spravne vybaveni a ze ji hrozi problemy - tj. to uz byla situace zrala na volani horske sluzby. Ale kdo je zavolal? Nikdo.

Volani horske sluzby se ceka od horskeho vudce. Taky nevis, jestli tam byl signal. Jine by to bylo s partou kamaradu, ale tady dela zasadni rozdil prave tohle. Odpovednost ma on a ostatni ji automaticky cekaji. Navic bych cekal, ze na takovou akci pojedou spis nezkuseni lidi, kteri nemaji predstavu co je jeste OK a co ne a hlavne jak vypada dalsi cesta a jake nebezpeci na ni hrozi.

apuka píše:Vubec bych se nedivil, kdyby nektere ucastniky jeste dlouho trapilo svedomi, ze zrovna toto neudelali.

S tim souhlasim. Mne by trapilo.

apuka píše:NTB, ta poznamka vys plati i pro vsechny ostatne lidi, co kolem nich presli a kteri si evidnetne museli vsimnout jeji problemy.

A tohle zas ne. Kdyz nekoho potkas, nemusis si vsimnout vubec niceho a kdyz je to navic velka skupina, proc by ses jim do toho pletl. Cimz nerikam, ze obcas nekomu do neceho nekecam, kdyz vidim evidentni problem, ale nahodny kolemjdouci fakt nic videt nemusi. Navic ani nevis, jestli vubec nekoho potkali. Zvlast v druhem pripade v popisovanem pocasi nemuseli, protoze by tam nikdo pricetny nesel.

apuka píše:Navic toto pisu jako clovek, ktery ma sve duvody verit tomu, ze on by za jistych okolnosti mohl byt schopni nekomu spadnout ze skaly i vlastnorucne pomoci

He? V tom pripade bys mel jit asi na policii ty ;-) Jinak mas podle toho, cos psal vyse, odpovednost za to, jestli nekdy nekomu pomuze spadnout ze skaly :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Dromedaro » pon kvě 22, 2023 16:18

mike píše:Mne z toho, co jsem zatim cetl, ani neplyne, ze se neco takoveho skutecne stalo. Nevime, co se jich ptali a jestli se jich vubec neco ptali.

Tak mám dojem, že jsem tu nebo na Hory doly četl, že Urban policii tvrdil, že jsou parta kamarádů a že se nejedná o placený zájezd, což mu měli ti účastníci na jeho žádost potvrdit. Nechce se mi to už znovu pročítat, abych to našel, tak nebudu tvrdit, že to tu bylo. Je možné, že jsem to popletl nebo jen zaměnil něčí domněnky za skutečnost.

apuka píše:[NTB, ta poznamka vys plati i pro vsechny ostatne lidi, co kolem nich presli a kteri si evidnetne museli vsimnout jeji problemy.

Tohle mi taky přijde přehnané.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4341
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pon kvě 22, 2023 19:24

mike píše:A tohle zas ne. Kdyz nekoho potkas, nemusis si vsimnout vubec niceho...
Dromedaro píše:Tohle mi taky přijde přehnané.
Samozrejme, mate pravo si to myslet.

Nebyl jsem tam, pisu jen na zaklade vypovedi uvedenych v "tisku". Ale tam psali, ze holka byla na tom hodne spatne, fyzicky i psychicky, ze uz nebyla schopna malem ani chodit, ze ji museli pomahat. At se na mne nikdo nezlobi, pokud to opravdu tak bylo, tak toto si musi vsimnout kazdy. Ja jsem to zazil s jednym mladym chlapem na zacatku feraty HZS na Martinskych holich, na jeste docela pohodovych a malo nebezpecnych mistech, tomu pomahali (spise tahali a furt ho presvedcovali aby nebyl svrab :twisted: ](*,)) oba rodice a jeste jeden clovek, ale uz z dalky (z blizka uz nezpochybnitelne) bylo videt, ze ma fakt obrovsky problem. Potom jsme ho videli, jak lezel v trave uz nahore vedle silnice. Evidentne on na tom byl spatne psychicky, fyzicky mu nic nebylo a to uz vydychaval vystup (jeho spolecnici nejspise bud si vyslapli jeste na kopec nebo byli v hospode vedle.
Setkat se s nim v takovem stavu nekde na vrcholu feraty v Alpach se sestupem po "klasicke" sutove, klouzave a nebezpecne stezce, tak se u neho urcite zastavime a alespon se zeptame, jestli je v poradku. Uz jenom kdybychom videli, ze ma na takovou stezku absolutne nevhodne boty. Kdyby se nezdalo, jak reaguje, tak bych i tam volal zachranare, minimalne se pokusil s nima zkonzultovat, co s nim udelat. Bo by mi bylo jasne, ze nejspise v tom stavu to dole nezvladne.

Ale samozrejme, je fakt, ze nevime, jestli tam nekdo jiny byl nebo ne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » pon kvě 22, 2023 22:12

Nevim, jak to delaji s horskymi vudci, to je uplne jina vyuka,...

Horské vůdce v tříletém kurzu v podstatě nikdo neučí lézt, lyžovat, slaňovat apod. To musejí excelentně umět díky seznamu túr před přijetím do kurzu a procházejí velmi tvrdými přijímačkami. Mimochodem Slováci a Češi nejčastěji neprojdou kvůli lyžování. V kurzu se učí právě práce se skupinou klientů.

Tady je ke stažení minimální seznam túr, které musíš před zkouškami absolvovat: https://www.horskyvudce.com/wp-content/ ... _CAHV.docx
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Etheric » úte kvě 23, 2023 6:06

Bratranec má túry splněny a chce být guide. Lezení, skialpy, lyže, ledovce, tohle všechno ho baví.
Proč ne, kluk je to velice šikovnej a hlavně umí přemýšlet a domýšlet důsledky
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » úte kvě 23, 2023 9:53

Kuba Turek píše:V kurzu se učí právě práce se skupinou klientů.
Ano, to vim - co netusim je, nakolik dukladne se tam probiraji prave veci kolem rozeznavani a reseni situaci s klienty s problemami, hlavne jak rozeznat, ze nekdo zacina mit problem.
Horsti pruvodci maji vyuky taky dost, na mezinarodni zkousky ne o moc min nez horsti vudci, kdyz odhlednu od terennich kurzu guidu. Problemem ale je kvalita vyuky nekterych oblasti, hlavne te "psychologicke prace", bohuzel, toto se hodne podcenuje jak ze strany organizatoru tak i ucastniku. Ale pravdou je taky, ze v teto oblasti se zkusenosti ziskavaji praxi, samotna teorie nemusi vsechno pochytit.

No a nemusime si nalhavat, i mezi horskymi vudci se najdou ruzni. Kdo chodi do oblasti, kde pracuji nebo s nekolika z nich neco spolecneho mel, tak rychle zjisti, ze ne kazdy vudce se hodi pro kazdeho a pro kazdy vystup. Proste kazdy ma nejaky pristup ke klientum a nekomu i ten konkretni muze zkazit cely vylet. No a s jinym je clovek naprosto spokojeny, i kdyby cile nedosahl.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » úte kvě 23, 2023 15:13

Ten rozdíl je obrovský. Vůdce může kdykoliv zastoupit průvodce s prstem v nose. Opačně to nejde.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » úte kvě 23, 2023 16:52

Promin Kubo, to je snad naprosto jasne. Mne slo o to, ze fakt netusim, jestli se u jejich vyuky venuji vice te strance (rekl bych psychologickeho) rozpoznani nevyhovujiciho stavu, hlavne psychickeho klienta a ze jak se to ma resit tak, aby se nevytvoril jeste vetsi problem.

U pruvodcu je dost problem, ze spousta dobrych veci, ktere s nima probiraji se probere hodne povrchne (i kdyz obcas potom u zkousek chteji od nich vedomosti do hloubky), nekdy je zpusobem "tady mate skripta, propravte se z nich", ale ty "skripta" jsou vsechno, jen nem vhodny studijny material, atd. Mam ted na mysli, samozrejme, veci, ktere se maji pouzivat v prakticke praci a jsou opravdu dulezite, ne napr. rozeznavani kyticek a pod.
Docela predpokladam, ze se u vodcu tomu venuji vyrazne vetsi prostor, jak v teoreticke, tak i prakticke rovine.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pon kvě 29, 2023 10:10

(Pravdepodobne) matka tri malych deti v Male Fatre. Hlavne tem deckam preji, at se jim to trauma povede zvladnout co nejlip a hlavne at se o ne postara nekdo s laskou.

--------
Jsme v dobre zasahu vrtulniku prave vyrazeli z parkoviste na Novem Dvore a sledovali jsme, jak vrtulnik hleda vhodne misto, vysazuje na lane zachranare a potom "zaparkuje" tesne nad polem. Potom jsme (uz v lese) slyseli, ze jeste jednou vzletnul - a po kratke dobe odletel. Z toho bylo jasne, ze se bud jednalo o ne moc zavazne zraneni - anebo o fatalni.
Zachranar byl vysazeni jen kousek pod rozbockou Male Noclahy.

Ale cloveku zustava nad tim rozum stat. Jedna zena se trema detmi (4, 7 a 8 let) na Zbojnicky chodnik... #-o Podle casu zasahu nejspise vyrazili z parkoviste u Tiesnav (Obsivanka je uzavrena, ale i kdyby sli tudyma, stejne tak pres Sokolie z Noveho dvora by s tema detma museli vyrazit hoodne brzy), tj. museli uz prejit poradny kus stezky - a tudiz uz davno museli zjistit jeji povahu, technickou narocnost i ne zrovna velkou bezpecnost (stejne plati i pri obou jinych moznych nastupu, to navic pekne videli z vrchu do ceho jdou). Vicekrat jsem uz tam zazil skupiny lidi, co se po chvilce prave kvuli tomu otocili a radeji sli nekam jinam. Proste staci se venovat detem a ne stezce pod nohama a uz je hodne lehke uklouznout a spadnout, fakt jsou tam casti hodne nebezpecne, proste musi se tomu venovat plna pozornost. Coz s trema malyma detmi dobre nejde - a pokud se ty decka nahodou jeste trochu rozsanti, tak je problem, stejne tak, pokud dostanou strach (osobni zkusenosti, stacilo k tomu jedno dite)...
K tomu vsemi je ted ve Vratne teren furt pomerne rozmoceny, byva casto mokro, i sut je nestabilnejsi, kolem skal se jednoduse trocha kluzkeho blata na boty a s tim stoupit na skalu je fakt o hubu, i my jsme tam obcas pekne klouzaly a to jsem to cekali a vedeli, co to dela (sli jsme pres Baraniarky az po Maly Krivan a dole zpet pres sedlo pod Kraviarskym) .

My jsme tam taky byly se synem, kdyz mu jeste ani nebyly ctyri - ale byli jsme na jednoho dva, vedeli jsme, do ceho jdeme a ze na to mame jak vybavenim, tak schopnostmi; no a taky v tom case, bych rekl, byla stezka v tech mistech jeste ve schudnejsim stavu (ale ruku do ohne za to nedam, prece jen je to skoro 24 let zpatky). Maly Rozsutec jsme ale prvnikrat otocili, bo jsme necitili dostatecnou jistotu vylezt s ditetem (za mesic jsem to potom dali, se jsme ani netusili, co se nam predtim nezdalo...)

Rodicove s malyma deckama - davejte pozor, pokud Vratnou neznate, s mensimi detmi je - kupodivu - z vyletu nejbezpecnejsi vyvezt se lanovkou na Svinovske sedlo a odtud na Velky Krivan nebo na chatu pod Chlebem. Jinak tak Dolne a mozna Nove Diery (Horne uz radeji ne), chata na Gruni, max. Poludnovy grun nebo ze Stefanove na Meziholi a odtud na Osnicu nebo Stoh (ale to uz je pro to dite hodne prevysenim a ne moc zdrave na jeho kolena, coz do jiste miry plati i pro Poludnovy grun). Ve skalach to pro ne neni - pokud nejste sehrana dvojice/trojice (s druhym dospeym).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » pon kvě 29, 2023 11:44

Promiň, že do toho zase kecám, ale zrovna kde se nešťastnice zřítila, byla normální poměrně široká cesta. HZS to místo natočila takhle: https://www.youtube.com/shorts/_ljxmtaDsP4

A ještě poznámka, že na Zbojnickém chodníku byly smrťáky také roku 2019 (polská žena) a 2022 (slovenský teenager). Viz: https://www.horydoly.cz/tragedie/sloven ... fatre.html
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví