...a další československý kříž...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » stř úno 7, 2024 15:46

Etheric píše:Tak to pozor - já to psal v době, kdy už jsem přečetl, že se svezla po zadku a žije

To bylo obecne, ne konkretne na tebe. V diskusi na zpravodajskych webech se takove nazory objevuji okamzite jeste driv, nez je neco jasne.

Etheric píše:Proč se tak stalo? Protože lezla někam, kde nemá co dělat a pravděpodobně neměla schopnosti aby si to mohla dovolit. Tudíž je to jen a pouze její vina. Zaplatit záchranu do posledního centu.

Ovsem tohle uz je naprosto typicke. Nic o tom nevis, ani proc tam lezla, ani jestli vedela, ze tam nema co delat, v zasade vubec nic. Jen je ti jasne, ze by to mela zaplatit, ac to odporuje nastavenym pravidlum HS. Tohle je vlastne zajimave. Na jedne strane ji vycitas, ze porusila pravidla, a na druhe je chces sam porusit, jen abys ji potrestal.

Ironicke je, ze zrovna ta holka zachranu vubec nepotrebovala a ani ji nevolala, tak proc by vlastne mela neco platit? Kdyz te nekdo v horach uvidi, ze se klouzes po prdeli ze svahu, spatne to vyhodnoti a zavola zachranare, mel bys se zaplatit?

Etheric píše:Jenže to není VHT a když se mi něco stane, nikdo nebude muset riskovat svůj život pro záchranu toho mého, toť ten podstatnej rozdíl.

Tohle taky neni VHT. Hrani na city s riskovanim zivota neberu, clenove HS si sve povolani vybrali sami a dobrovolne a zachranne akce jsou jeho smyslem. Kdyby se vsichni chovali odpovedne a bezpecne, tak muzou HS zrusit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » stř úno 7, 2024 15:56

apuka píše:Miku, Tvoje (ne)schopnost pochopit text a souvislosti je neskutecna :twisted: - ale jsi v tom docela konzistentni.

:lol: to rika ten pravy. Zrovna tady jsi vubec nepochopil kontext, pisu od zacatku o tehle mentalite a tys mi jen poskytnul jeji priklad. V tom jsi ovsem velmi konzistentni a v zasade jsem to i cekal.

apuka píše:...a uz jsi vubec nepochopil, ze tady vubec nejde o "dalsi potrestani" dotycnych, ale o to, aby ostatni vedeli, ze chodit nekam, kam je zakazane muze mit nejake nasledky - a nejenom pripadne zraneni nebo jeste horsi.

Takze aby i ostatni vedeli, ze se muzou nejenom zranit nebo zabit, ale navic jeste budou financne potrestani. Vzdyt ty ani nerozumis tomu, co sam pises :twisted:

apuka píše:Bohuzel, stale nechces pochopit, ze zijes ve svete (resp. v republice), kde nepomaha zadna osveta, lidi "vychovava" pouze obava z postihu. A ne - toto neni vubec jen muj pohled, mluvi o tom hodne (ceskych!) lidi (ltesicich obecneho uznani), kteri se venuji ceske spolecnosti, jeho chovani.

To je ovsem tvuj nazor, ktery tady prezentujes dlouhodobe a kterym potvrzujes to, co pisu. Povazuju ho za ujety a nefunkcni, ale nehodlam o tom s tebou diskutovat, toho uz jsem si uzil dost. Mimochodem, argumentace (neexistujici) autoritou je jeden s diskusnich faulu :P

Pro ostatni, pokud to jeste neznate. Prectete si tohle a zamyslete se: https://zoom.iprima.cz/zajimavosti/expe ... stani-opic. Apuka nemusi, tam by to byla ztrata casu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » stř úno 7, 2024 15:57

Jeste trochu k tomu - Turistům, kteří šli ze Sněžky zakázanou cestou, hrozí od Poláků pokuta.
Je to tam trochu (sice povrchne ale prece) rozebirana moznost vymahani uhrad, kdo to (ne)muze, atd.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Etheric » stř úno 7, 2024 16:00

EjdouuRotacak píše:Něco na způsob "urbexu"?

Zrovna tohle je v pohodě. Před policií neutíkám, naopak spolupracuju, nikdy nebyl problém, maximálně mi řekli, ať opustím objekt, ale spíš nade mnou mávli rukou.. A ochranka.. Do míst, kde se nachází, se prakticky nedostanu, to spíš dříve, ale vždy jsem měl nastudováno okolí a moje fyzička byla úplně jinde, než fyzička ochranky, takže vklidu :)
Je xyz dalších zapovězených míst a aktivit (většinou je pro to dobrej důvod)...

mike píše:proc tam lezla, ani jestli vedela, ze tam nema co delat

Když někam jdu, tak si snad nastuduju všechno potřebný. Ne? Pak su korunovanej chuj. A za blbost se platí. Prostě to je o odpovědnosti každýho.
Když volá někdo zbytečně... Tady sousedka, velmi aktivní a bystrá to žena, jednou platila výjezd hasičů když volala zbytečně :D ale jasně, to je něco jinýho...
Není to VHT, ale už je to tomu blízko. Já bych si tam teď netrouf, ale já dokážu zhodnotit míru rizika
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » stř úno 7, 2024 16:32

Etheric píše:Když někam jdu, tak si snad nastuduju všechno potřebný. Ne? Pak su korunovanej chuj.

Tak to jsem asi korunovanej chuj, protoze u nas casto jen letmo kouknu na mapu a jdu, obcas uplne zmenim trasu a dojdu nekam jinam. Casto mivam jen vagni plan a resim to na miste podle chuti a situace. Delam to nekdy i v Alpach, tam si sice trasu nastuduju dukladneji, ale uz jsem sel kolikrat uplne jinudy, nez jsem mel puvodne v planu.

Etheric píše:A za blbost se platí.

Znovu. V tomhle pripade ne, protoze je to tak u nas nastaveno. Uplne stejne, jako je nastaveno, ze Jabba Hutt, ktery travi vetsinu zivota s pivem v ruce v kresle u televize nebude platit za lecbu cukrovky, infarktu nebo mrtvice, ktere si taky zpusobil sam svym chovanim a vlastni blbosti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » stř úno 7, 2024 16:47

Dodatek z clanku, co linkoval apuka:

„Jakožto záchranáři příčiny zásahu zpětně neřešíme. Podobných excesů, kdy dotyčný člověk přijde k úrazu vlastní vinou, bývá spousta, řekněme tak devadesát procent. Naším úkolem je zraněného zachránit, dopravit do nemocnice, čímž to pro nás končí,“ konstatoval mluvčí královéhradecké zdravotnické záchranky Ivo Novák.

„Zkoumat a vymáhat náklady zásahu zapříčiněného protizákonným nebo nedbalým jednáním zraněného nemůžeme. Nejsme k tomu kompetentní. To přísluší zdravotním pojišťovnám,“ dodal Novák.

„Aktuálně platná legislativa neumožňuje zdravotním pojišťovnám vymáhat úhradu za poskytnuté zdravotní služby v případech, kdy si zranění člověk způsobil sám například protiprávním jednáním,“ upřesnila mluvčí VZP Viktorie Plívová, což se vztahuje také na skupinu, jež pronikla na uzavřené úbočí Sněžky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Dromedaro » stř úno 7, 2024 16:48

mike píše:Presne tohle jsem myslel, diky za nazorny priklad. Ta potreba nekoho vychovavat a trestat. Nekoho uplne ciziho, o kom nevis vubec nic a nic ti po nem neni. U tebe mne to nijak neprekvapuje, u ostatnich trochu ano.

Tak já to nemyslel tak, že bych měl potřebu, aby byla trestaná a platila pokutu. Mně je to celkem jedno. Jen jsem reagoval na to, že kdyby se za to platilo, tak mi to přijde logický.

mike píše: Uplne stejne, jako je nastaveno, ze Jabba Hutt, ktery travi vetsinu zivota s pivem v ruce v kresle u televize nebude platit za lecbu cukrovky, infarktu nebo mrtvice, ktere si taky zpusobil sam svym chovanim a vlastni blbosti.

Tohle srovnání trochu pokulhává, protože by společnost zároveň nesměla podporovat a propagovat konzumaci alkoholu, sledování televize.

mike píše:Tak to jsem asi korunovanej chuj, protoze u nas casto jen letmo kouknu na mapu a jdu, obcas uplne zmenim trasu a dojdu nekam jinam. Casto mivam jen vagni plan a resim to na miste podle chuti a situace. Delam to nekdy i v Alpach, tam si sice trasu nastuduju dukladneji, ale uz jsem sel kolikrat uplne jinudy, nez jsem mel puvodne v planu.

Ano, tak to mívám i já. Naopak nemám rád, pokud to není nutné, když je trek naplánován do posledního detailu a jede se podle předem daného plánu jak u nějaké vojenské akce. I proto chodím rád sám, nemusím se s nikým dohadovat, přizpůsobovat a jedu si podle sebe a aktuální nálady i kondice.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » stř úno 7, 2024 16:56

Dromedaro píše:Tak já to nemyslel tak, že bych měl potřebu, aby byla trestaná a platila pokutu. Mně je to celkem jedno. Jen jsem reagoval na to, že kdyby se za to platilo, tak mi to přijde logický.

Vsak to nebylo konkretne na tebe, ale obecne na tenhle pristup, ktery bohuzel prosakuje i sem. Nejbliz je mu apuka.

Dromedaro píše:Tohle srovnání trochu pokulhává, protože by společnost zároveň nesměla podporovat a propagovat konzumaci alkoholu, sledování televize.

Proc ne? Nezpusobi mu to alkohol ani televize sama o sobe, ale premira obeho a z toho plynouci nedostatek pohybu. Uplne stejne spolecnost podporuje (at uz to znamena cokoliv) turistiku. Jabba Hutt se taky chova nezodpovedne, zpusobi si to sam a lecba bude nejspis drazsi, nez zasah HS i s vrtulnikem. Pricemz si myslim, ze zrovna takovi maji nejvic kecu o tom, jak by si meli lidi zasahy HS platit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » stř úno 7, 2024 17:08

mike píše:Dodatek z clanku, co linkoval apuka:

Jakožto záchranáři příčiny zásahu zpětně neřešíme...."
Doufam, ze sis uvedomil, ze to hlasil zachranar zdravotnicke zachranni sluzby, co nema nic spolecneho s Horskou sluzbou :wink:.

Ale ano, ja jsem ten clanek linkoval prave proto, aby se ukazalo alespon v naznacich, jak to u nas funguje s uhradou. Ale popravde receno, to nema nic spolecneho s tim, jak by to logicky melo fungovat. Uz jen komercni cestovni pojisteni na zdravotni sluzby maji na spoustu veci vyjimky, ktere se u nas bezne plati ze zdr. pojisteni.
Nebo ze kdyz nekdo nekomu umyslne nebo z nedbalosti zpusobi neco, co vyzaduje lecbu, soud jasne rekne, ze ano, je za to zodpovedny, tak zdr. pojistovna muze (a taky to vetsinou dela) vymahat na nem naklady na lecbu - i kdyz jsou oba, vinik i obet s ceskym zdr. pojistenim. Ja si teda myslim, ze podle te same logiky by melo byt vymahatelne, kdyz si nekdo sam sobe taky umyslne nebo z nedbalosti zpusobi problem, vydej zdr. pojistovny. Pokud dobre vim, v nekterych statech to takto funguje.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » stř úno 7, 2024 17:13

apuka píše:kdyz si nekdo sam sobe taky umyslne nebo z nedbalosti zpusobi problem

Uvedomujes si, ze se to tyka i vetsiny civilizacnich nemoci? Viz Jabba Hutt vyse. Pojisteni se proste vztahuje i na vlastni blbost a je to IMO spravne. Resp. neni, ale opacny pristup by byl horsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod pavproch » stř úno 7, 2024 17:22

Já si taky myslím, že by se u nás mělo za zásahy HS a ostatních složek IZS "v zakázaném" platit.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Etheric » stř úno 7, 2024 17:24

@mike: neříkám naplánovat každej metr trasy. Ale tak snad si to přiblížím a kouknu, jestli někde není uzavírka, kalamita...

Jabba Huti budou mít po chlebu. Už se chystá, že kdo žije nezdravě, ponese spoluúčast.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Dromedaro » stř úno 7, 2024 18:00

Jsem si musel vygooglit, kdo je to ten Jabba. Jsem myslel, že je to další jůtuber co se přežírá hamburgery před kamerou a lidi mu za to platí.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv úno 8, 2024 2:12

pavproch píše:Já si taky myslím, že by se u nás mělo za zásahy HS a ostatních složek IZS "v zakázaném" platit.

A duvod? Vetsina "zakazanych" oblasti u nas je kvuli ochrane prirody a ne kvuli nebezpeci.

BTW, kdyz ses v mladi zrakvil v Tatrach, platil jsi neco? Tam jsi byl taky v zakazanem, ne?

Etheric píše:Ale tak snad si to přiblížím a kouknu, jestli někde není uzavírka, kalamita...

Co si priblizim? Kam se kouknu? Pisu, ze plany se meni a muzu jit uplne jinudy, nez jsem puvodne chtel. Na sever od Prahy uz do map ani nekoukam, jelikoz to tam vsude znam. Proste si reknu, kam asi pujdu, sednu na vlak a jedu. Mozna to bude tim, ze nejsem z generace, co se narodila s mobilem prirostlym k ruce ;-)

Etheric píše:Už se chystá, že kdo žije nezdravě, ponese spoluúčast.

Fakt si myslis, ze u nas neco takoveho projde? Vzpomen si na 30 Kc u doktora a co z toho vzeslo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv úno 8, 2024 2:32

Vzpomnel jsem si na jednu davnou prihodu z dob studii. Kamos si poridil male auto a mel nehodu. Jestli si to vybavuju spravne, tak do neprijemne zatacky z kopce nakladaky ze stavby natahaly blato, pak prselo a bylo to velmi kluzke. Vybouralo se tam nekolik aut, on dostal smyk a obratil to na strechu. Nestalo se mu nastesti nic, ale byl samozrejme v soku a rozklepany. No a pak prijeli policajti a nejaky kreten mu dal jako prvni vec pokutu. Ze neprizpusobil jizdu stavu vozovky ci co. Kamos to vnimal velmi ukorne, nejspis hur, nez celou nehodu. Predpokladam, ze kdyz se pozdeji stal milionarem, tak ho to nejspis moc nemotivovalo k peclivemu placeni dani.

Chci tim rict, ze kdyz se clovek dostane do takove situace, klidne i vlastni vinou, tak toho ma plny brejle, protoze mu doslo, jak spatne to mohlo dopadnout, pripadne je zraneny, muze mit nasledky apod. (zazil jsem). A pak prijde nejaky blb a jeste mu to takhle nanda (to nastesti ne, nebylo to u nas). Protoze muze nebo ciste pro pocit praseci radosti, jako ti diskuteri na Novinkach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Etheric » čtv úno 8, 2024 5:38

Ani já se nenarodil s mobilem. V 15ti jsem si jako první telefon z brigády koupil odolnou Nokii s VGA foťákem a displejem s 4096 barev. Přičemž to umělo jen psát, volat a jaksi fotit. A těch peněz, co to v přepočtu na tehdejší ceny stálo. Holt jeden z prvních telefonů s barevným displejem..
Začínal jsem s papírem a velice rád ho vyměnil za telefon. Když změním plán, kouknu se, jak to vychází. Nejen vzdálenost, ale kam co vede, kudy pak navázat, rovnou třeba najdu spoj, když to moc uhne... Není to složitý a zabere to chviličku..

mike píše:protoze mu doslo, jak spatne to mohlo dopadnout

Mnoha lidem to bohužel nedojde ani po půl kiláku po prdeli dole kopcom..

mike píše:Fakt si myslis, ze u nas neco takoveho projde? Vzpomen si na 30 Kc u doktora a co z toho vzeslo.

Klidně projde. Ale jestli to udělají, těžko říct. Člověku byť jen s průměrnou inteligentní snad musí docvaknout, že někdo (hádej kdo) by rozjel kampaň jako prase s cílem zrušit to, co tahle zlá a nelidská vláda zavedla, znovu udělat zdravotnictví zdarma pro všechny...a lidi by mu samozřejmě skočili na špek. To by to dopadlo :roll: takže pevně doufám, že lidem v komorách to dochází taky a proto to neudělají
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod booze » čtv úno 8, 2024 8:50

mike píše:Predpokladam, ze kdyz se pozdeji stal milionarem, tak ho to nejspis moc nemotivovalo k peclivemu placeni dani.


Presne.
Doktor ve statnim spitale mi rekl, ze co se divim, oni maji stavkovou pohotovost. Spousta lidi zneuziva pohotovost a spousta lidi chodi k doktorovi s nicim, jen si rano spatne prdnou a uz jsou v cekarne. Kdyz doktor na chodbe rikal, ze pani je uz moc stara a operovat ji nebudou, protoze je stara a pan je moc mlady a operovat ho nebudou, protoze je moc mlady. Woow dneska vydelane, prijemny den, zitra nechodte.

To same na policajtech nevime, nevideli jsme, to muze kazdy, nemame na to cas a kapacity, to neni v nasi kompetenci, odlozeno. Jednou mi jeden policajt hoodne pomohl a jsem mu za to vdecny. Starsi zkusenejsi a vedel o nekolik kroku dal, co se bude dit. Kdyz jsem vytahoval lidi z auta, tak me chteli dat flastr, ze nemam reflexni vestu. Uprostred pole v prdeli sveta.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Dromedaro » čtv úno 8, 2024 10:14

mike píše: Kamos to vnimal velmi ukorne, nejspis hur, nez celou nehodu. Predpokladam, ze kdyz se pozdeji stal milionarem, tak ho to nejspis moc nemotivovalo k peclivemu placeni dani.


To jsou teda křivdy... :roll: Tohle kdybych měl řešit, tak už jsem dávno v nějakém dokumentu o odsouzených na doživotí. :lol:
To se mu spíš ta historka hodí jako alibi na ty daně. Do mě taky fláklo ve velké rychlosti auto z boku (naštěstí na straně spolujezdce a nikdo tam neseděl) na křižovatce , že jsme oba každý ve svém autě rotovali po křižovatce a on ještě trefil sloup. Taky jsem se dost lekl a než jsem se rozkoukal, tak tam byli měšťáci, kteří jeli kolem a jeden mě začal hned kriticky komandovat, proč už nemám za autem výstražný trojúhelník. Řekl jsem si, že je to blb a už jsem to dál neřešil. Ale nedělám z toho nějaké závěry. Blba najdeš v každém oboru a třeba konkrétně u policie moc nerozumím, že na ně mají potřebu lidi nadávat. Z velké většiny, co mám s nimi zkušenost, tak se chovali profesionálně a slušně. Ale je fakt, že to byla státní policie. S měštáky je to horší.

booze píše:Doktor ve statnim spitale mi rekl, ze co se divim, oni maji stavkovou pohotovost.

Zase je pravda (navzdory svému předchozímu napsanému), že u doktorů se s tou arogancí nebo povýšeností setkávám častěji než jinde. U doktorů mám často pocit, že zohledňují, jestli u nich sedí někdo s titulem před jménem, společensky uznávaný a podobně.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » čtv úno 8, 2024 11:20

Dromedaro píše:jeden mě začal hned kriticky komandovat, proč už nemám za autem výstražný trojúhelník.
booze píše:Kdyz jsem vytahoval lidi z auta, tak me chteli dat flastr, ze nemam reflexni vestu. Uprostred pole v prdeli sveta.
No jo. Potom se stane nehoda vecer na mokre (a zrmzle) silnici za snezeni, na krizovatce ve tvaru T, kdy u prechodu s betonem ohranicenym ostruvkem uprostred jedno auto zatarasilo cestu na jedne strane, druhe castecne na druhe, ale obejit se dalo pres druhy pruh (ktery byl blokovany tim prvnim autem, takze tam nikdo nejel) pres plne cary.
Po chvilce se tam zastavilo policejni auto, nejspise jelo kolem. Byli vevnitr tri policajti v cernych uniformach. Ujali se nakonec rizeni provozu (no, asi se to uz u nich neuci, jak to delat...), aby se dostali auta a busy v obou smerech. Stal kazdy jeden v jedne strane pristupu ke krizovatce. V cernem na cernem mokrem asfaltu, na bidne osvetlene krizovatce. Reflexni vestu si dal z nich jenom jeden - po cca pul hodine.
Z dvou ridicu (a jeste treti, ktery se zastavil, bo byl kamos jednoho z nich) ani jeden si nedal refelxni vestu. Trojuhelnik dal jeden - asi pet metru od auta a to jeste doprostred cesty tak, ze to uplne blokovalo objizdeni havarovaneho auta...

Reflexni obleceni meli az dopravaci - ale ti prijeli asi za hodinu, bylo tehdy docela dost havarek.

Bylo to zajimave kino z okna, bydlime hned u te krizovatky :lol:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv úno 8, 2024 15:37

Etheric píše:Ani já se nenarodil s mobilem.

Ne, tobe prirostl k ruce az pozdeji :twisted:

Etheric píše:Když změním plán, kouknu se, jak to vychází. Nejen vzdálenost, ale kam co vede, kudy pak navázat, rovnou třeba najdu spoj, když to moc uhne... Není to složitý a zabere to chviličku..

Jenze ja se koukat nepotrebuju, mam to v hlave. Naopak, chci to trenovat a nechci o to prijit, takze mobil nevytahuju, kdyz to neni nutne (na spoj se nekdy kouknu). Ono je strasne jednoduche vytahnout mobil a kouknout se, kde zrovna jsi, ale tim prichazis o orientacni smysl. Uz jsem to zaznamenal, a tak se programove snazim to nedelat. Posledne jsme v Jizerkach minuli vrchol o kilometr, v lese holt nejsou zadne orientacni body a ztratit smer je snadne. I tak mi to prislo lepsi, nez furt cucet do mobilu. To je pro pripad nouze.

Etheric píše:někdo (hádej kdo) by rozjel kampaň jako prase s cílem zrušit to, co tahle zlá a nelidská vláda zavedla, znovu udělat zdravotnictví zdarma pro všechny...a lidi by mu samozřejmě skočili na špek.

Bingo. Takze neprojde.

Dromedaro píše:To se mu spíš ta historka hodí jako alibi na ty daně.

Ne, to byl jen muj predpoklad, on to nikdy nerikal. Ja si jen pamatuju, jak byl rozhozeny a vytoceny z toho blbeho policajta. Psal jsem to ovsem proto, ze princip je stejny jako u tech trestacu v diskusich.

Dromedaro píše:U doktorů mám často pocit, že zohledňují, jestli u nich sedí někdo s titulem před jménem, společensky uznávaný a podobně.

Jo, kvuli doktorum jsem si nechal napsat titul do obcanky. Puvodne jsem ho tam nemel, jelikoz jsem byl mlady a naivni a neprislo mi to dulezite. Pak jsem resil nejake zdravotni problemy a zmenil nazor :? Fakt se pak ke mne chovali uplne jinak. Jeste horsi nez doktori je v tomhle mozna zdravotnicky personal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Dromedaro » čtv úno 8, 2024 16:49

mike píše:Ne, to byl jen muj predpoklad, on to nikdy nerikal. Ja si jen pamatuju, jak byl rozhozeny a vytoceny z toho blbeho policajta. Psal jsem to ovsem proto, ze princip je stejny jako u tech trestacu v diskusich.

Ok. Jo a promiň za ten způsob jakým jsem to napsal. Vyznívá to útočně.

mike píše:Jeste horsi nez doktori je v tomhle mozna zdravotnicky personal.

Přesně tak. Nechtělo se mi to rozepisovat, ale třeba zdravotní sestry jsou v tomto o level výše. Jako společensky bezvýznamná osoba s tím mám bohaté zkušenosti. Ale zase třeba s praktiky mám dobrou zkušenost. U nás na vesnici byla hodná a zodpovědná a teď tady v Brně mám taky praktika ve středních letech a je to dobrý chlap, který tě neodbyde a fakt se člověku věnuje. Bouraly budovu, ve které sídlil, tak se přestěhoval do jiné čtvrti a stejně raději dojíždím tam, když je potřeba.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv úno 8, 2024 16:54

V pohode, ja jsem to tak nebral :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pát úno 16, 2024 17:03

karaya1 píše:Není to naštěstí kříž, ale zajímavé povídání o nedávném záseku na Grossglockneru.
V souvislosti s tim jeste jeden zajimavy clanek - o tom, kolik by za to asi meli vyuctovat zachranari a horsti policiste. Je to v nemcine, ale translator si s tim poradi dostatecne aby se pochopil vyznam tech cisel.

Taky je to dobre na srovnani uctovani zasahu od Horske sluzby (pisou tam, ze v ramci jednotlvych rakouskych statu se uctoji docela odlisne castky) - tady tyrolska horska sluzba 1000 EUR/hod. Probehlo tady, kolik si uctuje, resp. jak pocita ceska HS a slovenska HZS.
Taky zajimavy udaj, ze zasah horske policie a policejniho vrtulniku (neni to same jako vrtulnik zachranaru!) se uctuje jen pokud soud potvrdi nedbalost zachranovanych. Docela by me zajimal jeho vyrok v tomto pripade - mozny namet pro Kubu Turka :wink:.

Komu se nechce cist clanek, tak celkova ocekavana uctovana suma by mela byt cca 15000 EUR od zachranaru a pripadne jeste cca 5500 EUR za policistu a za vrtulnik.
(Nijak neresim, kdo to bude platit.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pát úno 16, 2024 23:13

apuka píše:jen pokud soud potvrdi nedbalost zachranovanych.

Ne nedbalost, ale hrubou nedbalost. Coz je pomerne zasadni rozdil.

U nas je to takto, v Rakousku bych cekal neco podobneho: V českém trestním právu se vyskytuje nově, od roku 2010, ale pouze jako takový přístup pachatele k požadavku náležité opatrnosti, který svědčí o jeho „zřejmé bezohlednosti“ k trestním zákoníkem chráněným zájmům.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod EjdouuRotacak » sob úno 17, 2024 10:00

EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Bruca » úte úno 20, 2024 14:43

Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 453
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » úte úno 20, 2024 15:54

1:21:30? :shock: To by mne zabilo. Jestli to nekdo poslouchal, je tam neco, co nebylo v odkazovanem clanku/rozhovoru s nima vyse?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod oodoow » úte úno 20, 2024 16:58

mike píše:je tam neco, co nebylo v odkazovanem clanku/rozhovoru s nima vyse?

Řekl bych že všechno. :D
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » úte úno 20, 2024 17:13

Aha, on je to ten druhy pripad :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod oodoow » úte úno 20, 2024 17:15

Jj, pokud se ti nechce poslouchat podcast, tak tady je shrnutí z fb:
Palonce znám, ten zachovává chladnou hlavu ať se děje cokoli.
palonc fb píše:Drama v severní stěně Grossglockneru.
Příběh o záchraně dvou českých horolezců proběhl snad všemi médii – od @ceskatelevize, @cnnprima až po německý @bild. Co mu ale předcházelo?
Náš plán byl zdolat cestu Mayerlrampe v severní stěně Grossglockneru, vylézt na vrchol a na lyžích sjet normálkou dolů. Vyrazili jsme v sobotu za jasného počasí, na lyžích došli na Franta-Pepa-Jednička-Hohe, sjeli na ledovec Pasterzee a vyšlápli docela strmým svahem na Glocknerbiwak ve výšce 3200 m.n.m. Celkově skoro 20 km a 2000 převýšení na úvod.
Na bivaku jsme potkali další partu českých běžců/lezců. Bivakem celou noc a ráno otřásal silný vítr, ale cesta měla být krytá. Vyrazili jsme v neděli až kolem 9., aby sníh v normálce trochu změkl. Lezli jsme souběžně, postupovali poměrně rychle. 70° pasáže tvrdého přemrzlého ledu nebyly zadarmo, ale za 4 hodiny jsme byli na plošince pod vrcholem.
Tam začal úřadovat nárazový vítr.
Dllouze jsme řešili, co uděláme, ale postupně bylo čím dál jasnější, že dál nemůžeme. Nárazy větru nás sfoukávaly k zemi i tady „v závětří“, na ničím nekrytém skalnatém hřebeni by nás vítr sundal okamžitě. Rozhodli jsme se pro slanění zpět a návrat do bivaku. Měnící se charakter cesty i různá kvalita ledu nás nutily použít různé techniky – slaňovali jsme z Abalakových hodin, vlastních štandů, i kruh a nýt jsme našli.
Poryvy větru postupně sílí, odkrajujeme jednu délku za druhou… BUM! Palonc nic neříká, ale jde vidět, že má díru v holeni jak vrata. Trefil ho kámen, nestačil ani uhnout, ani nadávat. Po úvodním šoku si ulevuje, ale zjišťuje, že kost je asi OK a může dál pokračovat. Postupně se stmívá, Palonc za sebou nechává rudou stopu, ale slaňujeme další délku. BUM! Palonc schytal kámen do helmy, David do ramene. Nejspíš to byl ten stejný kámen… Odkud? Snad nám nikdo nechce namluvit, že spadl z nebe.
Zatímco Palonc je otřesen, David je odmrštěn do strany do odsedky a jeho čelovka letí dolů. David absorboval celou energii nárazu, má přeraženou klíční kost, která se drásá na povrch a taky to koupily tři jeho obratle. David se chvilku nehýbe a vypadá to na KO. Postupně zkouší prsty, nohy, ruce a zvedá se. Dál slaňujeme pouze za svitu jedné čelovky a Garminů. Oba notně pošramocení a otřesení slaňujeme další dvě délky zakončené překonáváním velkého odtrhu. Vítr pořád sílí. Přes ledovec vyrážíme ve vichřici do tmy směrem, kde si myslíme, že se nachází náš bivak. Nacházíme cestu a na bivaku jsme v neděli v osm večer. Konečně nás vítr nesráží k zemi.
Naše situace není dobrá – máme dvě otevřené rány, a pár zlomenin, David nezvedne jednu ruku, venku je pekelný vítr a čeká nás dlouhý, netriviální a v naší situaci i nebezpečný sestup. Rozhodnutí je jasné – voláme si pomoc. Ta přichází o 36 hodin později. Čím jsme si krátili čas? Palonc provedl základní ošetření své rány, Davidovu ránu jsme radši nechali zakrytou vrstvami oblečení. Roztápíme sníh, komunikujeme s horskou policií, domlouváme vrtulník a balíme věci, abychom byli připraveni až přiletí. A pak taky vše vybalujeme a lezeme zpět do spacáků, když nepřiletí. Nebo přiletí, ale nepřistane. Zní to triviálně, ale nasoukat se do úvazku nebo jen do spacáku s otevřenou zlomeninou klíční kosti a neúplnými obratli není vůbec jednoduché. David evidentně trpí čím dál víc. Každý malý pohyb hrudníku, každé zvednutí hlavy znamená bolest, ale drží se statečně.
Také si krátíme čas citacemi z díla Járy Cimrmana. David je sice učitel, ale Učitelské noviny ani červenou tužku s sebou neměl, Paloncův komický převlek nebyl o nic komičtější než jindy. Ani jednou jsme nepropadli trudnomyslnosti, i když moc nechybělo k tomu, abychom vlivem poryvů větru začali driftovat i s bivakem.
V úterý ráno nás na čtvrtý pokus vrtulník stáhl v závěsu na laně a dopravil do nemocnice v Lienzu. Tam se potvrdilo, co jsme tušili – Paloncovi zašili 15cm díru v holeni a vypadá, jakoby ho pokousal žralok nebo Lucie Bílá. David večer podstoupil operaci otevřené zlomeniny klíční kosti, na kterou v nemocnici všichni dost koukali. V úterý odpoledne neohroženě vyrazily Peggy s Agi na rakouskou odyseu a večer tak byly u nás a byly nám oporou. Žádný dík za to nebude dost velký. Ve čtvrtek konečně propustili z nemocnice Davida a všichni jsme se vydali domů. Tady náš příběh zatím končí.
Paní v lékárně jen poznamenala: Successful holiday.
Jo, v celé cestě spadly všeho všudy tři kameny, z toho dva nás trefily, takže úspěšnost dobrá.
Analýzu toho, co jsme měli či mohli udělat lépe si necháme na další příspěvek.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví