...a další československý kříž...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » úte kvě 31, 2022 13:01

15-tilety kluk v Male Fatre, Zbojnicky chodnik.

Chodnik je to moc hezky, ale nektera mista se musi prejit bez poklouznuti/potknuti, jinak se muze padat nepekne.

Tento vikend (i s pondelim) byl ponekud smutny v Male Fatre. Uz v sobotu byl jeden kolaps na Malem Rozsutci.

RIP obema.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod pavproch » ned črc 3, 2022 16:44

...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » ned črc 3, 2022 18:05

NTWL, docela sila. U Burese maji lepsi video laviny, to uplne na zacatku. Kdyby tam clovek zrovna sel, tak bez sance...

Ledovec teda vypada dost strasne na to, ze je zacatek cervence. Takhle byvaji na konci srpna, asi mel pravdu apuka a letos to bude s ledovcema spatne.

Prekvapilo mne tohle:
V sobotu byl na vrcholku Marmolady, která je nejvyšší horou Dolomit, naměřen teplotní rekord deset stupňů Celsia. „To je extrémní vedro,“ řekl italské státní televizi RAI alpský záchranář Walter Milan. „Jde o něco naprosto mimořádného,“ dodal.

Marmolada ma 3343 m, to neni zas tak moc. Do Dolomit v cervenci nejezdim, ale jezdim do Grand Paradisa a tam 10 stupnu v tehle vysce neni zadna mimoradna teplota. Na vrcholu GP, coz je o 700 m vys, jsem sedel v roce 2009 prave v tehle dobe a jsem si skoro jisty, ze aspon tech 10 C bylo. Uplne jisty jsem si jinym vrcholem o par let pozdeji, asi 3800 a sedel jsem tam v tricku, takze bylo minimalne 15 C.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod oodoow » ned črc 3, 2022 19:52

Pár let zpátky jsem tamtudy šel na Marmoladu. Aby se urval ledovec nad 3000m to se opravdu hned tak nevidí. Takže asi souhlas, že tam muselo být soutavné vedro.
Pokud vím, je to poslední ledovec v Dolomitech a rok od roku mizí. Sem tam z něj vyplavou i mrtví vojáci, co je tam kdysi zasypala lavina.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod dudy » pon črc 4, 2022 6:57

Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pon črc 4, 2022 10:18

Jo, bohuzel, je tam i ceska obet. Zatim jedna, docela se da predpokladat, ze jich bude vice. Pry to plne zasahlo dve lanova druzstva (ale zasazenych bylo urcite vice), jeste je tam 16 nezvestnych. Moc tomu neverim, ze by jeste nasli nekoho ziveho... byl by to maly zazrak. :smt022.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pon črc 4, 2022 11:11

oodoow píše:Aby se urval ledovec nad 3000m to se opravdu hned tak nevidí.
He??? Vzdyt se to deje (na muj vkus) relativne casto. Skoro vsude a skoro neustale - jednou mensi kusy (seraky) jednou vetsi (ucelene casti ledovce). Ne o kazdem se ale doctes v nasich novinach. Vem to tak, ze kdyby se stejne velka cast zritila na miste, kde nikdo nechodi, nic neni, tak by tomu krome glaciologu prakticky nikdo nevenoval pozornost.

Nebylo davno (myslim 2017, ale zacalo to mensimi castmi uz 2014), co se na Weissmissu utrhl obrovsky kus (vyrazne vetsi nez na Marmolade) a ceka, se, ze se utrhne i zbytek. Obavali se (a tohodne), ze by to mohlo sejit az do Saas Grundu. Podobne je to se Saas Fee, tam se stale obavaji, ze se utrhne vetsi kus ledovcu od Allalinu a Alphubelu, mozna i dalsi a ze se to pekne sesune do mesta. Maji tam sice vybudovany ochranny val, ale pokud prijde nekde velky odtrh, tak se pocita s moznosti "retezove reakce" a to uz by val udrzet nemusel.

BTW, syn rikal vcera, ze prave pred nedavnem znovu povolili pouzivat normalku na Weissmiss s tim, ze sice vedi, ze dalsi cast ledovce znovu spadne, ale podle novych vypoctu by padajici masa nemela zasahnout, resp. nemela dorazit az na normalku. To muze byt v soucasnych vedrech skvely pocit tam jit :wink: .

Jak jsem ted byl pod Grossglocknerem, tam taky jsou popadane pomerne velke (odhadem z dalky desitky, mozna i nizsi stovky kubiku, ale oproti Wiessmissu i Marmolade prakticky zanedbatelne) kusy. Jenze ten ledovec pod GG je v mistech padu takovy zaledneny kotel, led nespadne - spise doklouze - ani hluboko ani daleko. Ta "nebezpecna" cast trcici pres skalu je daleko a drzi dobre.

To jsem uvedl jen jako priklad, ze nejdulezitejsi je prave, jak a kde ten ledovec je - pomerne plochy nebo "v kotli uzavreny" ledovec je OK. Ale kdyz se podivas na Marmoladu nebo Weissmiss, tak tam je "polozeny" na strme skale a drzi prakticky jen "trenim", vlastni vahou a soudrznosti. Kdyz se ale zacne tok ledovce zrychlovat, napr. se mezi nim a skalou se objevi voda, at uz ohrivanim skaly a roztapenim spodku ledovce nebo vytvarenim puklin/trhlin primo v ledovci vyssim mnozstvim tekouci vody se tam dostane zvrchu nebo ty pukliny/trhliny citelne zmensi soudrznost ledovcove plochy, tak nastava problem, pnuti se zvetsuje az se jednou ledovec nebo jeho kus uz neudrzi a sleti. Vzhledem k tomu, ze treni mezi ledovcem a skalou je tim vetsi, cim je ledovec tezsi, tak i ubytek ledove (ale i firnove) plochy snizuje treni a zrychluje pohyb.

Kdyz se to treni zmensi a rychlost toku zvysi na strmem uboci, tak je naprosto jasne, ze zacne fungovat gravitace a po prekroceni jiste hranice, proste a jednoduse se ledovec nebo jeho kus se uvolni a zacne padat, jak mu gravitace veli. Pritom ale vznikaji hodne velke razove vlny, jak se pnuti uvolni, jak ta masa nekam dopadava a prekonava nerovnost a ty vlny se siri dal a muze prispet k uvolneni dalsich casti.

Vsechno toto se odehrava na vsech ledovcich, na evropskych - kvuli nizsi nadmorske vysce a vyssim teplotam - ve vetsi mire. No a to, ze uz delsi dobu je teplota i na ledovcich stale vyssi a vyssi, snehu byva pres zimu min a min, prispiva k tomu, ze tyto jevy jsou v Alpach cim dal castejsi.

Omlouvam se za delsi vyklad, ja jsem si toto nastudoval prave pri padu na Weissmissu.

Edit: jeste pripomenu, ze v druhe pulce 20. stoleti je dobre znamytragicky pripad vystavby prehrady Mattmark v Saastalu.
Tam udelali obrovskou chybu, ze postavili ubytovaci kapacity, vlastne "tabor" pro delniky pod svahem, nad kterym koncil ledovec a jehoz konec vycnival nad. Jednoho dne se tocele sesunulo a zustalo tam skoro 90 lidi po nanosemmledu, skal, snehu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Hafi » pon črc 4, 2022 11:52

Řekl bych, že tohle je ideální šance, aby k něčemu byly Recco štítky. Otázka je, jestli tam na to Italové maj vyhledávače.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod pavproch » pon črc 4, 2022 13:16

...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pon črc 4, 2022 22:05

Hafi píše:Řekl bych, že tohle je ideální šance, aby k něčemu byly Recco štítky.

Recco desticky byvaji hlavne v lyzarskych bundach a kalhotach, ne? Pochybuju, ze by to tam nekdo mel. Ja ji teda v zadnem outdoorovem obleceni nemam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod pavproch » úte črc 5, 2022 10:20

Prozatím asi nejlepší fotka odtrhu, co sem kde zahlíd.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » úte črc 5, 2022 10:40

mike píše:Recco desticky byvaji hlavne v lyzarskych bundach a kalhotach, ne? Pochybuju, ze by to tam nekdo mel.
Byvaji v mnoha GTX odevech. Pravda, spise z GTX Pro, resp. GTX 3L nez Active nebo Paclite.
Stejne tak se obcas najdou zasite i v beznych outdoorovych kalhotech i jinem obleceni (co se to pouziva i na skialpy a skitouring), dokonce i v nekterych batozich.

Nejspise v nekterem vrtulniku to meli, psali, ze prohledavaji s pouzitim ruznych technickych vyhledavacich pomucek. Predpokladam, ze tim myslely termovizi a Recco, taky lokator mobilu.

Popravde receno, az tak velka pomoc to asi neni, i kdyby nekdo mel recco nekde. Je obrovska pravdepodobnost, ze nenajdou zadne cele telo (nanejvys nekde mimo drahy, pokud nekoho neco - kamen, led - zranilo/zabilo a ho odhodila tlakova vlna). Nejspise mohou zkouse najit kousky obleceni i tela. Bohuzel, v techto pripadech ten "proud" polamaneho ledu a kameni ve spolupraci s podkladem a rychlosti (pri az kolem 300 km/h) funguje doslova jako drtic a "zachrana" je o hledani alespon nejakych casti na identifikaci. Nektera tela (ani jejich casti) mozna nenajdou nikdy - ani po roztopeni ledovce. Taky asi nikdo nebude odbagrovavat veskery nanos a prohledavat jej centimetr po centimetru.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod pavproch » úte črc 5, 2022 17:06

Druhá česká obět, zákaz vstupu a (možná) odstřel ledoffce. Tu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » úte črc 5, 2022 17:22

Ta fotka je fakt pekna, jen jsem nikde nevidel, jak je ten odtrh vysoky. Odhaduju 10 - 30 m, velikost vrtulniku tomu celkem odpovida.

apuka píše:Byvaji v mnoha GTX odevech.

V mnoha je u tebe asi tak 0.1 %, co? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » úte črc 5, 2022 17:38

mike píše:V mnoha je u tebe asi tak 0.1 %, co?
Ze Te to znovu bavi, hadat se nesmyslne o cislech misto tohop, abys rychle zjistil, jak to je :twisted: ](*,) ](*,) ](*,)
Priklad vyrobcu, ktery to davaji do nepromokaveho obleceni (ne zatepleneho, tj. ne vyslovene lyzarskeho) - ne vzdy je to GTX: Arcteryx, Patagonia, Fjallraven, Millet, Direct Alpine, Black Diamond, Bergans... Napr. Tatonka a Ortovox to dava do (nekterych horskych a lyzarskych) batohu.

Staci Ti tolik jako priklad? Si spocitej sam, jestli je to 0,1% :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » úte črc 5, 2022 17:40

Nestaci. Tihle vsichni delaji i lyzarske veci a tam to samozrejme davaji i kdyz je to celkem k nicemu. Rec je ovsem o outdoorovych vecech, ktere se nosi v lete. Tj. neco, co na sobe mohli mit ti pohresovani. Klidne bych si vsadil na to, ze ani jedna Recco desticka tam nebyla.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » úte črc 5, 2022 17:44

Ja jsem tam dal, co jsem narychle nasel POUZE na outdoorove veci. Coz bys zjistil, kdybys precetl, co jsem tam psal :twisted: :
apuka píše:Priklad vyrobcu, ktery to davaji do nepromokaveho obleceni (ne zatepleneho, tj. ne vyslovene lyzarskeho)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » úte črc 5, 2022 17:46

Tak dej priklad neceho konkretniho, co se da pouzit na outdoor v horkem lete, jako je ted, a bude tam Recco desticka. Teda, mnoho prikladu, jak jsi psal :P
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » úte črc 5, 2022 22:00

Ach boze... :roll: :roll: :roll: Psal jsem o nich, jen ne o konkretnim modelu.

Ale pokud tak moc chces, takJottnar ma taky par veci - urcenych pro vrstvene oblekani jak na lyzovani v zime, tak na horolezeni a VHT i v lete :twisted:. Ani by me neprekvapilo, kdyby i Tva bunda to mela - i kdyz ta patrila mezi jejich nejlehci, do kterych to nedavaji.

Vsak to je zase otazka UL vs. spolehlivost a bezpecnost. Ze kdyz si nekdo vezme 200g nepromok bundu na ledovce a lezeni, tak by mel vedet, ze ta bunda je urcena na ponekud jine tereny a podminky. I ten Yottnar o nich pise jako pro "general purpose" (nebo jenom "lightweight" bez urceni), o tech poradnejsich jako "climbing" nebo "Mountain".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » úte črc 5, 2022 22:06

Jenze ja se ptam na konkretni modely, protoze pokud nekdo vyrabi 1000 modelu a jeden ma Recco, tak je to 0.1 % :P Pocet vyrobcu nema zadnou vypovidaci hodnotu.

Ne, moje bunda to nema. To bych ji nekoupil. A co ma Recco spolecneho s bezpecnosti a to zvlast v lete? Vzdyt se to hodi jen na hledani mrtvol.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » úte črc 5, 2022 22:29

Staci Ti, ze napr. ten Jottnar ma ze ctyr panskych HS bund na dvou? U ostatnych vyrobcu si to muzes klidne i sam zjistit. Tebe to zajima - resp. stejne nezajima, jen chces prudit a zbytecne se hrat zase na to, ze ja hodnotim mnozstvi spatne. Tak jestli ches to, tak je "dukazni bremeno" na Tve strane :wink:. Normalnimu cloveku staci se projit v obchode a vidi sam.

mike píše:A co ma Recco spolecneho s bezpecnosti a to zvlast v lete? Vzdyt se to hodi jen na hledani mrtvol.
A myslis, ze v lete nemaji problem s nalezenim mrtvol? :wink:
Ted vazne: jednak ruzne sesuvy, ale i laviny se stavaji i v lete, hlavne v tech vyssich horach a na ledovcich a Recco muze zachranarum pomoci a jednak tyto HS veci se pouzivaji celorocne. No a predstav si ne az tak pouze teoretickou moznost, ze zahucis nekde na ledovci do trhliny. Nikdo Te nevidi, takze nikdo nevola zachranare s polohou, kde se to stalo. Ty taky nezavolas, protoze tech par metru (v horsim i desitky metru) pod povrchem signal mit nebudes. Az nekdo nahlasi, ze se dlouho neozyvas (pokud se nahodou pises do knihy tur a chatari to kontroluji, takmozna oni nahlasi, ze jsi neprisel - ale sam jsi psal, ze se stava, ze si trasu stejne vyrazne zmenis). Tve stopy na ledu videt nejsou, tak jak Te maji hledat? Nakouknout a vlezt do kazde trhliny, do ktere se vleze clovek? To Recco jim muze trochu pomoci - proste jen trochu, ale je to lepsi nez nic.

Docela je mozne, ze pokud se podobne sesuvy budou casteji na ledovcich dit (a to budou) i na normalkach, tak za chvili doporuci Horska sluzba noseni lavinovych pristroju i v lete. Zase - nefunguje to tak dobre jako ve snehove lavine, ale muze to i tak vyrazne urychlit nalezeni. (Samozrejme za predpokladu mensich sesuvu, pokud se svezes s par tisici kubiku skal a ledu kilometr po skalnatem a ledovem povrchu, tak nejspise najdou jen ten pristroj, i ten mozna jenom v castech.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » úte črc 5, 2022 22:38

Nestaci. Ty jsi puvodne psal "v mnoha", coz jsem komentoval. Muzes se to pokusit dokazat, coz jsi dosud neudelal.

apuka píše:A myslis, ze v lete nemaji problem s nalezenim mrtvol?

Jiste, ale ja jsem se ptal na bezpecnost.

apuka píše:Tve stopy na ledu videt nejsou, tak jak Te maji hledat? Nakouknout a vlezt do kazde trhliny, do ktere se vleze clovek? To Recco jim muze trochu pomoci - proste jen trochu, ale je to lepsi nez nic.

:lol: najdi mi jediny pripad, kdy takhle nekoho nasli pomoci Recco desticky (IMO temer nemozne). Vlastne by mne zajimalo, kolik zivych lidi nasli diky Recco desticce i v zime, pokud se to vubec stalo.

edit: tak jo, v zime se to obcas povede. Treba tady jsou 4 pripady za 8 let a z toho vetsina mela sakra stesti, jelikoz byli pod snehem dlouho. A tady se zminuji o 15 pripadech za 10 let... Rekl bych, ze pipaky maji radove vetsi uspesnost.

apuka píše:Docela je mozne, ze pokud se podobne sesuvy budou casteji na ledovcich dit (a to budou) i na normalkach, tak za chvili doporuci Horska sluzba noseni lavinovych pristroju i v lete.

Jo, to urcite :roll: Sesuvy v lete jsou porad a byly vzdycky, z mensiho se vyhrabes sam a v takovemhle ti nepouze ani svecena, natoz pipak. Mimochodem, sam jsem nekolik mensich sesuvu na ledovcich zpusobil, tomu se neda moc vyhnout, a v nekterych se i svezl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Hafi » stř črc 6, 2022 7:28

@mike: řekl bych, že preceňuješ to, jak moc specializované vybavení lidi používají. GTX bundu mám jednu, asi byla primárně určená ne freeride, má odepínací sněhový pás, ale kdybych šel na Marmoladu. budu jí mit sebou, protože žádnou letní variantu nepromokavé bundy nemám. A v těch zimních (byť nezateplených) bundách jsem nějak myslel, že je Recco celkem standard.
Mám to na současný bundě od Marmota, i na GTX kalhotách od Arcteryxu a bylo to i předchozí bundě od Arcteryxu.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod pavproch » stř črc 6, 2022 11:55

A tentokráte Ortler.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod pavproch » stř črc 6, 2022 12:04

Ešče k té Marmoladě - zřejmě všechny známa videja sesuvu sestříhaná do jednoho.

A detailní přelet vrtule nad laviništěm
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » stř črc 6, 2022 16:15

Hafi píše:@mike: řekl bych, že preceňuješ to, jak moc specializované vybavení lidi používají. GTX bundu mám jednu, asi byla primárně určená ne freeride, má odepínací sněhový pás, ale kdybych šel na Marmoladu. budu jí mit sebou, protože žádnou letní variantu nepromokavé bundy nemám.

Mozne to je, ale myslel jsem, ze tohle je cesko-slovenska specialita a na zapade pouzivaji na lyzovani zimni veci a na turistiku turisticke.

Hafi píše:A v těch zimních (byť nezateplených) bundách jsem nějak myslel, že je Recco celkem standard.

To jo i kdyz porad moc nechapu duvod. Viz ta "uspesnost" pouziti vyse.

Hafi píše:Mám to na současný bundě od Marmota, i na GTX kalhotách od Arcteryxu a bylo to i předchozí bundě od Arcteryxu.

Ja to mam jen v lyzarskych kalhotach od Spyderu. V membranovce jsem to nemel zadne a v GTX kalhotach taky ne. Coz bude tim, ze jdu po vaze a u UL veci prece nebudou davat nesmysl navic ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » čtv črc 7, 2022 14:38

Hafi píše:řekl bych, že preceňuješ to, jak moc specializované vybavení lidi používají.
Houbelec. Mike asi vubec netusi, co a jak lide pouzivaji/nosi :wink:. Vzdyt on uz asi zapomel na to, ze existuje neco jako vrstveni a ze poradna goracovka je scrchni vrstva jak v zime, tak i v horsim pocasi v lete - a ze malokdo bude ke svemu GTX Pro vybaveni kupovat jeste UL radobyprsiplast na leto do batohu.
Taky asi netusi, ze poradne hardshellove bundy i klahoty (tj. zadne UL) se pouzivaji na skialp ve velkem (pro upresneni - hlavne na sjezd), takze to jsou vlastne (i) lyzarske veci.

A ano, v tech poradnych hardshell bundach a kalhotach je Recco uz standard - krome Tilaku to ma skoro kazdy vyrobce ve vetsi casti sve GTX Pro nebo 3L produkce (uz jsem to nekde zahledl dokonce i v GTX ksiltovce)... Tilak je ta "cesko-slovenska specialita".
mike píše:V membranovce jsem to nemel zadne a v GTX kalhotach taky ne.
Kolikrat jsi mel (rekneme v poslednich 10-ti, 15-ti letech, kdy se to vice rozsirilo "poradne" membranove vybaveni, tj. GTX Pro nebo 3L, resp. pevne a odolne 3L jinou membranu? Nejspise zadnou. Ale hlavne, ze se dokazes chytat za slovicko "mnoho", i kdyz je to v oblasti o ktere houby vis.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » čtv črc 7, 2022 14:58

mike píše:ja jsem se ptal na bezpecnost
I vyhledavni (i kdyby uz mrtveho patri do oblasti bezpecnosti.

Navic ted uz je na mnoha mistech prenosny zaric pro Recco do vrtulniku, tj. je vyrazne jednodussi lidi (presneji Recco odrazove desticky) najit, resp. detekovat nez kdyz to potrebovalo ten zaric mit nekde pri sjezdovce pevne zabudovany. Ale stale i tam to ma sve misto - nejenom pri lavinach, vem to tak, ze lyzar (ale klidne i skialpinista nebo pesi) muze i pri sjezdovce nekam "zapadnout", ani to nikdo nemusi videt. Potom mas vetsi pravdepodobnost, ze pomerne rychle zjisti, kde je.
mike píše:Rekl bych, ze pipaky maji radove vetsi uspesnost.
Jo, jenomze kolik lidi si bude kupovat pipaky za 7000+ Kc oproti nic nestojici Recco desticky v obleceni, ktere ani neztratis?

No a pipaky by Ti pri zavaleni ledo-kamenim pomohly min, signal by nemusel projit dostatecne.
mike píše:Sesuvy v lete jsou porad a byly vzdycky, z mensiho se vyhrabes sam a v takovemhle ti nepouze ani svecena, natoz pipak. Mimochodem, sam jsem nekolik mensich sesuvu na ledovcich zpusobil, tomu se neda moc vyhnout, a v nekterych se i svezl.
Mam vazny dojem, ze si zamenujes nejake male snehove/firnove splazy za sesuv ledovce. Ani netusim, jestli jsi vubec nejaky - alespon maly - sesuv uvolneneho ledovce nekdy zazil a videl.

Zarucuji Ti, ze i kdyby byl ledovcovy sesuv maly a zavalil Te, mel bys problem - ne se vyhrabat, ale prezit to. Na nekterem nemeckem webu ted psali o mrtvem cloveku - mel smulu a zavalil ho maly uvolneny kus ledovce, asi 100m3. Ne ze na nej spadl zhora serak, ale podobne jako tady, se ten serak sesunul, rozbil a on byl zrovna v dojezdove plose, kde ho to zasypalo.
Ono to neni snih, ze ktereho se vyhrabes, je to na beton tvrda smes ledu a kameni, tam se nemas sam jak vyhrabat, s tou "smesi" zevnitr ani nepohnes. Konec koncu, ani z laviny se nevyhrabes, pokud nemas stesti na nejakou vzduchovou bublinu kolem rukou.

Jo - pokud jsi nekdy opravdu zpusobil maly ledovcovy sesuv a nekomu se z toho neco stalo, tak musis pocitat z neprijemnym vysetrovanim horske policie. Alespon v Rakousku urcite. Tam za sve ciny odpovidas. Bo na takova mista, kde "se tomu neda vyhnout" se nechodi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Etheric » čtv črc 7, 2022 16:59

Technická otázka - když tě zavalí lavina a máš kapsu, jak víš, jestli při pokusu vyhrabat se nehrabeš opačným směrem, tj k zemi? Po tom randálu a kotrmelcích nemůžeš vědět, kde je nahoře a kde dole..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod irem » čtv črc 7, 2022 17:05

Etheric píše: jak víš, jestli při pokusu vyhrabat se nehrabeš opačným směrem, tj k zemi? Po tom randálu a kotrmelcích nemůžeš vědět, kde je nahoře a kde dole..


Nas ucili, ze se ma plivnout, slina proste pujde dolu neb gravitace.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 263
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví