Samolezba

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Samolezba

Příspěvekod tesil » pát lis 30, 2007 10:46

vzhledem k tomu, že se čas od času (víkendy s rodinou na chalupě) nacházím v blízkosti skalek a lezl bych a nemám v tu chvíli s kým (bo manželka má plný ruce synátora), uvažuju o lezení s blokantem... z toho, co jsem zatím v rychlosti pochytil, mám v merku blokant Petzl Basic a k tomu se připojistit prusíkem....

co používáte na jištěný sóla vy a co naopak nedoporučujete?

když už má Hudy akci 15% slevu na Hudykartu, tak je to aktuell :ú
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Příspěvekod pripluv » pát lis 30, 2007 10:48

Není to špatný, je se hodí mít to u prsou na nějakým popruhu přes ramena (ale cvaklý tak, aby jsi v tom pořád visel v úvazu), jinak se ti poleze blbě. Těžko se to vysvětluje.
Lano dole napevno přivázat, nebo se zvencneš...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pavproch » pát lis 30, 2007 10:54

Dyž solo, tak rybařím.

nějak se dostanu nahoru (většina skalek je u nás ve svahu, tak prostě dojdu naokolo nahoru), nahoře provleču lano krz kruh (nebo okolo stromu), sjedu (osma) po dvou fousech dolů, dole přehodím oba fousy do "samojistící" polohy a lezu.... zhruba co metr (když aspoň trochu stojím) se doberu a zase přehodím do samojistu... neříkám, že je to přesně v souladu s Pitem, ale funguje...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod tesil » pát lis 30, 2007 10:59

aha, tak já to zatím plánuju asi tak, že blokant na karábli na navazovacím oku na sedáku a pojistnýho prusíka na propojovací smyčce sedák - prcák, tzn. nad blokantem. to aby se mi prusík nepletl do blokantu...

2 přípluv: zkus mi ještě jednou nějak blbuvzdorně popsat ten tvůj postup, sím.... :ú
Naposledy upravil tesil dne pát lis 30, 2007 11:00, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Příspěvekod Polky » pát lis 30, 2007 10:59

tesil: pouzivam to obcas a bez vyhrad

pripluv: prosim ta usetri nadejneho adepta sololezenia svojich matucich rad lebo si len moze ublizit. Mal by si si najprv pozriet poriadne navod na pouzitie, Petzl to ma na stranke, potom instruuj ostatne osoby. Je z toho uplne jednoznacne ako sa to ma spravne pouzit, jedine co moze vylepsit je ze si ho cvakne nie k sedaku, ale na spojovaci uzol medzi sedak a hrudak. ZIADNY POPRUH!!! To je prave to co sa tam nesmie davat, pomocny popruh treba len na typ Croll.
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod tesil » pát lis 30, 2007 11:03

pavproch píše:Dyž solo, tak rybařím.

nějak se dostanu nahoru (většina skalek je u nás ve svahu, tak prostě dojdu naokolo nahoru), nahoře provleču lano krz kruh (nebo okolo stromu), sjedu (osma) po dvou fousech dolů, dole přehodím oba fousy do "samojistící" polohy a lezu.... zhruba co metr (když aspoň trochu stojím) se doberu a zase přehodím do samojistu... neříkám, že je to přesně v souladu s Pitem, ale funguje...

hmmm, koukám, že lezeš na obou fousech.... tak to neznám :(( , s bejzikem se leze na jednom fousisku ;-)
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Re: Samolezba

Příspěvekod zbuddy » pát lis 30, 2007 11:05

tesil píše: když už má Hudy akci 15% slevu na Hudykartu, tak je to aktuell :ú
Ty máš nyní slevu 10%?
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod Polky » pát lis 30, 2007 11:06

pavproch: ak sa smiem spytat, co sa mysli pod samoistom? To ako osma funguje ako samoist ked je akoze zaseknuta? Ak ano, tak ti predpovedam velmi kratku buducnost... s tymto by som nesiel ani 20 m v IIkovom terene.

tesil: ked mas prusik nad blokantom, tak zrovna by sa ti mohol pliest do blokantu... ale nebude sa - ked das spravny prusik (priemer, pocet zavitov a dlzka) tak si ho bude blokant sam pred sebou posuvat, nemusis to robit rucne. Nie je ani nutne davat ich zvlast, kratky prusik mozes cvaknut rovno do tej karabiny co v nej mas blokant. Tak sa to totiz robi.
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod pripluv » pát lis 30, 2007 11:06

tesil píše:...lezeš na obou fousech.... tak to neznám :((


Bych řekl, že leze na jednom a na druhým se dobírá :(( .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » pát lis 30, 2007 11:08

2polky: jak by si mohl ublížít? Když něco nevím, tak se zeptám a to on udělal.
2 tesil: zkusím nakreslit
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Samolezba

Příspěvekod tesil » pát lis 30, 2007 11:15

zbuddy píše:
tesil píše: když už má Hudy akci 15% slevu na Hudykartu, tak je to aktuell :ú
Ty máš nyní slevu 10%?

na hudykartu je normál 7%, ni? :ú
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Příspěvekod Polky » pát lis 30, 2007 11:17

pripluv: lebo tvoja rada sa da pochopit tak (cast ludi to tak robi a je to nebezpecne) ze cvaknu karabinu do spodneho oka jumaru, ktory je urceny na zumarovanie, nie na soloistenie, a to si cvaknu do sedaku. Jasne ze potom sa jumar vselijako kruti a nejde hladko po lane spolu s lezcom. No a tento stav sa niekto pokusi vylepsit tym, ze nejakou pomocnou sluckou prevesenou okolo krku/cez rameno sa snazi drzat jumar vo zvislej polohe. To je UPLNE ZLE a je to nebezpecne. Ked sa to robi ako ma, tzn. cvakne sa karabina do HORNEJ dierky (vlastne dvoch proti sebe leziacich, pozor este na spravne vedenie lana, to musi ist cez vnutro karabiny, jumar je dlhsou chrbtovou stranou k lezcovi) a to sa cvakne k sedaku alebo k uzlu medzi sedakom a hrudakom, tak jumar krasne lahko cestuje po lane spolu s lezcom. Sam mam mnohokrat vyskusane, ze ked mas nadlezene aspon 5m, tak na koniec lana ani netreba nic vesat, lebo hmotnost samotneho lana pod lezcom zabezpeci, ze jumar klze pekne hladko hore po lane.
OK?
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Re: Samolezba

Příspěvekod zbuddy » pát lis 30, 2007 11:18

tesil píše:
zbuddy píše:
tesil píše: když už má Hudy akci 15% slevu na Hudykartu, tak je to aktuell :ú
Ty máš nyní slevu 10%?

na hudykartu je normál 7%, ni? :ú

Tak si to dočti, přidává se 5% slevy, takže 7+5=12!
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Samolezba

Příspěvekod tesil » pát lis 30, 2007 11:23

zbuddy píše:Tak si to dočti, přidává se 5% slevy, takže 7+5=12!

no jo, fakt... :((
práce po kokot, tak jsem to přečetl jedním okem, zajásal a v rychlosti hodil sem :ú
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Příspěvekod Tomík » pát lis 30, 2007 11:24

Sólo obvykle dělíme na jiště a nejištění.
Termín samolezba by se spíš hodil k sólolezectví nejištěnému :-)

A k tématu, tedy jištěnému sólu:
Existuje celá řada postupů, které lze použít a nezrakvit se při tom. Ty asi nejjednodušší má na své stránce (HO Sakal) popsané Tom Kublák, pár zmínek na toto téma je i v prvním díle Shubertovy "Bezpečnosti". Asi pět způsobů (od nejjednodušejších po docela složité) jsem popsal celkem precizně v Abecedě (a vzhledem k tomu, že to vyžaduje aj obrázky a zabírá to nějaké ty tiskové strany... nechce se mi to popisovat... asi nezbyde, než Vás na ten text odkázat).
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod pripluv » pát lis 30, 2007 11:25

Polky píše:...sluckou prevesenou okolo krku/cez rameno sa snazi drzat jumar vo zvislej polohe. To je UPLNE ZLE a je to nebezpecne.


Co je v tomto případě špatně? Docela mne to zajímá, protože jsem tak viděl mraky lidí (třeba při prusíkování při stavbě vysokejch lan - a to byla akce pod záštitou ministerstva školství obor tělovýchova - nebo tak nějak).
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » pát lis 30, 2007 11:26

Tomík píše:...popsal celkem precizně v Abecedě...

nezbyde, než ji vydat :wink: :twisted:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » pát lis 30, 2007 11:26

2tesil: posílám mejla
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod tesil » pát lis 30, 2007 11:29

Přípluv píše:
tesil píše:...lezeš na obou fousech.... tak to neznám :((


Bych řekl, že leze na jednom a na druhým se dobírá :(( .

hm, zkouším si to představit a nenacházím na samorybaření žádnou výhodu (pokud používá blokant). vyšší tření dobíranýho lana, nutnost aspoň jedné volné ruky pro dobrání, možnost kousnutí se lana a hlavně - pokud udělám třeba dva těžší kroky bez možnosti dobrání se a padnu, tak to ten blokant neutáhne (páč se jedná o pád a ne o odsednutí) a já vesele pokračuju až na zem :ú
ale třeba tu powerprochovu samorybu blbě chápu :-)
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Příspěvekod tesil » pát lis 30, 2007 11:30

Přípluv píše:2tesil: posílám mejla

:prayer:
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Příspěvekod tesil » pát lis 30, 2007 11:35

Tomík píše:Termín samolezba by se spíš hodil k sólolezectví nejištěnému :-)

to jsem zkusil a zkončil jsem v kotrmelcích :ú
ale to jsem si mohl dovolit, to jsem ještě nebyl tata *
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Příspěvekod zbuddy » pát lis 30, 2007 11:39

Mně ta vaše samoleSba připadá jako samohana :D
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod pripluv » pát lis 30, 2007 11:40

tesil píše:...to jsem ještě nebyl tata *


:mrgreen: I undestand :mrgreen:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Polky » pát lis 30, 2007 11:40

pripluv - pozri si na petzl.com navod k petzl basic, je to pdf-subor aj s obrazkami, velmi nazorne je tam ukazane co sa nesmie a co hrozi. Zle sa to popisuje. Ze to ludia robia nie je argument preco to tiez tak robit. Proste zle je vedenie lana, ktore jednak zle klze cez blokant, teoreticky by sa mohlo z jumaru vysmyknut (naozaj velmi nepravdepodobne) ale hlavne mas tam druhy otvor s ktorym to potom ide uplne perfektne. Dalsi problem je ze pri solovani nesmies nadliezt nad jumar, keby si to mal cele na nejakej slucke - je to tam tiez vyobrazene.
Chces sa dalej o tom priet? Myslim ze to nema ziadny vyznam, alebo si to svoje teraz chces za kazdu cenu obhajovat?
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod pripluv » pát lis 30, 2007 11:42

Já se ptám proto, že mne to zajímá a ne, že se chci hádat. Zajímá mne to ale velmi. Samozřejmě neargumentuji tím, že to všichni dělají, že se to tak dělat může.
Ale když chci pochopit něco úplně, musím jít až k jádru věci, proto se ptám.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Tomík » pát lis 30, 2007 12:15

Ne zcela rozumím o čem chlapci píšete. Smyčka, nesmyčka...
Zcela primárně: blokanty typu basic (jümar, croll) nejsou stavěné na chytnutí pádu (uvědomte si, že celý palec visi na jednom jediném čepu). Lze do nich tedy pouze odsednout (!). Pro jištěné sólo s lanem hozeným shora se vždy (!) používají zdvojené. Tedy dva blokanty seřazené ze sebe, a je naprosto nezbytné dbát na to, aby nad blokantem nevznikal průvěs (tedy aby blokant dobře dobíral).

Nerozumím tomu s těmi smyčkami... Buď popisujete nějakou neuvěřitelnou zhůvěřilost, která mě ještě ani nenapadla, že by šla udělat, nebo popisujete standardní upevnění blokantu jako při provozování jednolanové techniky - JT (záchranářská metodika – to jsem dlouhá léta učil, takže o ní cosi vím). V JT se prostě používají, alespoň v Evropě, především výše uvedené typy blokantů – viz metoda Frog (popisovaná v každém např. Petzlím či Kongově katalogu). Ta předpokládá, že se na sadací úvazek připíná blokant k tomu určený (tedy oproti Basicu poněkud prohnutý – typ croll, který se označuje jako „hrudní blokant“), zatímco druhý z blokantů je s úvazkem propojený bezpečnostní smyčkou, a opatřený třmenem.
A k tomu co popisujete: croll je vždy upnut k úvazu za ten spodní otvor, horní otvor je určený pro přímé protažení nebo připnutí smyčky prostřednictvím karabinky (obvykle maillonky – řetězové spojky, která ani nemusí být dimenzovaná na velkou zátěž – není nosným, ale pomocným elementem systému), vedoucí přes obě ramena a záda zpět k sedacímu úvazku (vzadu – speciální úvazy pro JT tam jsou opatřeny poutkem), nebo prsního úvazu – obvykle bývá dávána přednost smyčce pro většinu běžných úkonů, zatímco prsáku pro úkony specifické (náročné technické lezení ve stropních převisech, transporty těžkých zavazadel, překonávání lanových přemostění – traverzů, tzv. tyroláků).
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod pripluv » pát lis 30, 2007 12:17

Teď jsi napolo vyvrátil a na polo potvrdil tu moji teoriopraxi :((
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Tomík » pát lis 30, 2007 12:23

Přípluv píše:Teď jsi napolo vyvrátil a na polo potvrdil tu moji teoriopraxi :((

Potíž možná bude v tom, že mluvíme každej o trochu něčem jiném. Basic se na místě "hrudního blokantu" používá pouze nouzově (není na to ideálně postavený). Takže zůstáváme-li u basic/u, pořád jej lze nahoře chytit smyčkou, ale oba horní otvory je lepší propnout karabinou proti vypadnutí lana při páčení přes palec. A stejně tam musí být ještě druhý blokant! Nosný však je ten spodní otvor v plášti blokantu...
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod pripluv » pát lis 30, 2007 12:26

Ti asi pošlu to co jsem poslal Tesilovi abys ses k tomu vyjádřil, chceš?
Ale mám tam jenom jeden blokant, o tom druhým jsem nevěděl.
Máš to v tý abecedě i s obrázkama?
Co místo druhýho blokantu jen prusík?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Aldo » pát lis 30, 2007 12:40

Dyk to říkám, že kdyby mě Pitt nebo Tomík viděli, asi by jim vypadaly vlasy. Bo ja lezu jen na jednom šplhadle a to ještě jen na sedák. Ale slibuji svatosvatě s prstem na holém pupku, že se do jara polepším a pořídím si lepší cajky na ty voloviny.
:((
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Další

Zpět na Horolezectví