lano na ledovec

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: lano na ledovec

Příspěvekod Pierre111 » pát dub 12, 2019 13:17

Co by se stalo v případě, že bych byl třeba v bezvědomí a vrtule nemohla...nebyli kolem lidi. Zajímalo by mě, jestli by mě holka cca 55 kg dokázala vlastně vytáhnout...mám cca 85 kg s batohem.


Abych ti mohl odpovědět na tvou otázku potřeboval bych vědět pár věcí:

1) Vidět fotku tvé sestry
2) Znát její věk
3)Její telefoní číslo

:D No dobře, za pokus to stálo, ted vážně. Pokud by jsi se vyloženě propadl do trhliny, která má kolmé stěny a je hlubší než délka lana mezi vámi, tak si troufám tvrdit, že šance, aby tě taková holčina chytla je velmi malá. Možná pokud by jste měli úplně napnuté lano, tak by nějaký šnace byla. Pokud by jste ho ale třeba tahali po zemi, tak tě podle mě ani nechytí, natož aby tě zastavila, zavrtala šroub nebo hůř udělala kotvu a pak tě vytáhla. Podle mě by jste tam za takových podmínek skončili oba.

Jak píše Franta, vytáhnout takhle někoho na kladce 3:1 není sranda. člověk 85kg bude s vybavením a oblečením vážit tak 100kg. Utáhne tvoje sestra 40-50kg teda to co sama skoro váží na sněhu a to po dráze dlouhé rekněme 5m ? V lidských silách to bude, nicméně to bude pěkná makačka.

Mě z toho vychází, že mít v délce lana rezervu se velmi hodí, je to takové variabilnější.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: lano na ledovec

Příspěvekod slezacekm » pát dub 12, 2019 15:07

Pierre111 píše:Abych ti mohl odpovědět na tvou otázku potřeboval bych vědět pár věcí:

1) Vidět fotku tvé sestry
2) Znát její věk
3)Její telefoní číslo

No muzes kouknout zde a napsat si o nej sam :) je tam dokonce aji naha natocena https://www.instagram.com/slezacekm/p/BlTY6x4lktW/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=1o75j217iaog1

Pierre111 píše:Pokud by jsi se vyloženě propadl do trhliny, která má kolmé stěny a je hlubší než délka lana mezi vámi, tak si troufám tvrdit, že šance, aby tě taková holčina chytla je velmi malá. Možná pokud by jste měli úplně napnuté lano, tak by nějaký šnace byla.

Z toho co pises mi taky vychazi, ze je asi fakt treba mit dost dlouhe lano mezi nami a idealne napnute. A doufat, ze me diky tomu alespon chyti

FrantaKrajta píše:Pro dva muze byt docela zajimavy norsky system - navazani na dve polovicni lana (ktera se pak hodi i na lezeni), jedno s uzliky, druhe bez. Vytahujes jednoduse na lane bez uzliku, ale zaroven je velka sance, ze spadleho chyti uzlik na prvnim lane.

Zajimavy zpusob, kde jsi na to dosel? (nekde vic info?) Dostatecne dlouhe konce na metodu pripadne volne kladky maji oba v batohu?

apuka píše:pokud by vedela, jak a zladla to dobre, tak to jde. V nejhorsim k Tobe muze slezt, shodi/odreze batoh a tak Te odlehci - proto cast dalsi poznamky niz. Ale opakuji - musi dobre vedet, jak a zvladat to sama (tj. poradne natrenovat).

A to bude asi trochu problem. Tech operaci je velka rada...chytit pad, vybudovat stand, zajistit se, sestoupit ke mne, vysplhat zpet, zridit kladkostroj. Nechci ji nijak podcenovat, ale treninku rozhodne nemame dostatek.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: lano na ledovec

Příspěvekod FrantaKrajta » pát dub 12, 2019 15:35

@Slezacekm:

V Norsku je to pry popularni.

a jo, navazani uplne stejne jak na jedno lano, volne konce namotane a zamkle pres rameno. Mozna s delsim rozestupem. Jestli najdu, poslu pak nejaky odkaz. Hlavni vyhoda, ze kdyz uz stejne berou dve polovicni lana na lezeni, tak ve dvojici maji zaroven uzliky a zaroven lano na vytazeni bez nich.

Jinak ve dvou na ledovci bych si fakt (nic ve zlem!) daval pozor na rozdily vahy, zahucelo takto uz par smisenych dvojic, on namakany borec s plnym baglem vseho, ona drobna divenka s minibatuzkem. Ve dvou je to vetsi risk, a jeste s vahovym rozdilem. Ale to si musite rict sami, kde chodite a co je pro vas jeste ok riziko a tak.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: lano na ledovec

Příspěvekod Pierre111 » pát dub 12, 2019 15:48

No je vidět, že jsi hodný bratr, když sestře takto vehementně sháníš nápadníky, no myslím, že to ale úplně nepotřebuje :D.

No muzes kouknout zde a napsat si o nej sam je tam dokonce aji naha natocena


Pěkné video, ikdyž to nahá je tak trochu jako z té pohádky "jitrnice, kterou svět neviděl" :D. Nicméně kdyby náhodou tak posílám fotku hned z vedlejšího kopce Ankogel ;), třeba si segra vybere nějakého namakaného horolezce :D.
https://www.instagram.com/p/BvJbAVclKpH ... ah4Wv5B00/

Když budeš mít dlouhé lano a propadneš se, tak bude sestra za tebou spadnout nemusí. Nicméně ty asi dopadneš až na dno trhliny. Občas tam bývá ne příliš teplá voda :). Mě z toho vychází mít lano s uzlíky, které snad zvýší šanci zastavení pádu včas a v batohu mít druhý delší konec po kterém dotyčnbý bud vyleze nebo bude vytažen. Existují i kladkostroje co si údajně poradí i s uzlíky.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: lano na ledovec

Příspěvekod mike » pát dub 12, 2019 19:40

Co je to za sr*cka ten Instagram? Video se neda nijak ovladat, ani hlasitost, k fotkam se nedostanu, aniz bych mel konto... #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: lano na ledovec

Příspěvekod FrantaKrajta » pát dub 12, 2019 21:55

No tak, nedelejte z toho seznamku ;) Zpatky k lanum a uzlum a navazovani (ehm, to asi nevyznelo v tomto kontextu nejlepe, co :D )
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: lano na ledovec

Příspěvekod mike » pát dub 12, 2019 22:58

slezacekm píše:Jako z dnešního pohledu absolutní nezodpovědnost. Byla tehdy euforie po úspěšném výstupu na vrchol, od chaty jsme sbíhali...pocit, že co by se mohlo stát, když už jdeme dolů.

Stane se. Pred casem jsem (asi na Lezci) cetl, ze to same se stalo Lucce Hrozove, ale do te trhliny zahucela uplne.

FrantaKrajta píše: Pro dva muze byt docela zajimavy norsky system - navazani na dve polovicni lana (ktera se pak hodi i na lezeni), jedno s uzliky, druhe bez. Vytahujes jednoduse na lane bez uzliku, ale zaroven je velka sance, ze spadleho chyti uzlik na prvnim lane.

Tohle je fakt zajimavy napad. Ja bych teda ve dvou sel radej bez navazani, nez na lane bez uzliku. Protoze tak skonci v trhline maximalne jeden a druhy muze neco udelat. Zatimco na lane bez uzliku je velka sance, ze tam skonci oba.

slezacekm píše:Co by se stalo v případě, že bych byl třeba v bezvědomí a vrtule nemohla...nebyli kolem lidi.

Myslim, ze nejvetsi problem je signal, ktery nebude. Treba na te HA, tam mozna bude signal na vrcholu, ale na ledovci nejspis ne. Byl jsem vloni na druhem konci ledovce (nad Villacher Hutte) a tam rozhodne nebyl.

FrantaKrajta píše:No tak, nedelejte z toho seznamku

Nebud takovy suchar ;-) Zprostredkovana on-line seznamka je docela zabavna. A chalupu a chalupu dostane od táty… :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: lano na ledovec

Příspěvekod FrantaKrajta » pát dub 12, 2019 23:13

Suchar? :) Really? Se snad na to video podivam :D

Jinak ty dve lana mi prijdou fajn, ale zase, nosi to, protoze maj dve polovicni na lezeni. Na cistou turistiku po ledovci bez extra lezeni a slanovani, kde bys upotrebil dve lana (kvuli bezpecnosti - padajici kameni, vlastni jisteni a svazane na dvojitou delku slaneni) je to vaha navic. Uzliky ale urcite, zvlast ve dvou. Ne, ze by se ti chytly, kdyz nemas zadny snih, ale to se zase spis trhlinam aspon trochu vyhnes.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: lano na ledovec

Příspěvekod Pierre111 » sob dub 13, 2019 9:27

Hoši to rikate proto, ze nemate instagram a tim padem jste nevideli video a fotky. ;) S Martinem jsem ji z kontaktu a ladime jakou polovinu chalupy to dostanu. :D
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: lano na ledovec

Příspěvekod slezacekm » pon dub 15, 2019 11:15

FrantaKrajta píše:@Slezacekm:
Jinak ve dvou na ledovci bych si fakt (nic ve zlem!) daval pozor na rozdily vahy, zahucelo takto uz par smisenych dvojic, on namakany borec s plnym baglem vseho, ona drobna divenka s minibatuzkem. Ve dvou je to vetsi risk, a jeste s vahovym rozdilem. Ale to si musite rict sami, kde chodite a co je pro vas jeste ok riziko a tak.

Jsem si toho vědom, a proto mi nosí batoh :) hodně ji nechávám chodit první s tím, že kdyby náhodou...vletí tam spíš ona :supz:

vychází mi z toho, že ten kus lana v batohu se opravdu hodit může a k tomu uzlíky...a ideálně nechodit ve dvou.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: lano na ledovec

Příspěvekod apuka » pon dub 15, 2019 13:47

slezacekm píše:sem si toho vědom, a proto mi nosí batoh
Sakra, ze toto zduvodneni me nikdy nenapadlo #-o :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: lano na ledovec

Příspěvekod HonzaPlzenak » úte kvě 28, 2019 15:14

Jen pro info, tímto nikoho k ničemu nenabádám a nehodnotím, zda je to správně. Nakonec jsme šli s tím kratším, ale byli jsme jediní z cca 20 družstev, kteří se na ledovci pod Glocknerem navázali. Všichni ostatní se navazovali až před vrcholovou skalnatou pasáží.
HonzaPlzenak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte čer 21, 2016 13:16

Re: lano na ledovec

Příspěvekod mike » úte kvě 28, 2019 15:30

Njn, kdyz jdes po vyslapane stezce, kde uz proslo milion lidi pred tebou, tak ti holt navazovani prijde zbytecne a mozna i je. Zato na skalach je potreba se navazat, kdyz spadne jeden, musi spadnout vsichni, aby si usetrili trapne okamziky pri vysvetlovani pozustalym ;-) Predpokladam teda, ze se nejistili, ale proste sli na lane.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Předchozí

Zpět na Horolezectví